De Hieuwe Texelsche Courant No 4468 Woensdag 8 October 1930 44ste Jaargang Voor Zelfscheerders HEEREN BAAI i Gemeenteraad van Texel ABONNEMENTEN- ADVERTENTIËN: TEXELSCHE COURANT DEN BURGi75 ct par 'a Maanden Franco p. post door g-heel Nederland I» p. 3 maanden Lo.:se nummeraa 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD&l^E ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12 ct. Dezelfde advertontle 4 maa> goplaatst wordt 3 maal berokond 8(| abonnement lagere rogelprlls ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N° 11 is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. II«IIIII!6III1II*IIIIII IIIIII9IIIIII9II lltllllllKI GEMEENTEBEGROOTING. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat de be grooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente, voor het dienstjaar 1931, van 6 October af tot den dag der be handeling in den Raad, ter gemeentese cretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd en, tegen betaling der kosten, alge meen verkrijgbaar gesteld. TEXEL, 4 October 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Zitting van Zaterdag 4 October 1930, aanvangende te ruim drie uur n/m. Voorz.: de heer W.B.Oort, burgemeester. Secr.: de heer C.Jonker, gem.-secr. Afwezig, met kennisgeving, de heeren R. P. Keijser, wethouder, en A. Boon. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. De voorz. opent de vergadering, ver zoekt de secretaris de notulen te lezen welke onveranderd worden vastgesteld en doet mededeeling van de ontvangst van een schrijven van: a. van mej. P. Landman, houdende aanneming barer benoeming tot onderwij zeres te M. Eierland; b. van de heer Jac. van Heerwaarden, houdende aanneming zijner benoeming tot leeraar-radio aan de Z.V.S.; de heer Van Heerwaarden voegt er aan toe er prijs op te stellen nadrukkelijk te verklaren, geen verantwoording op zich te nemen voor radiolessen, welke niet door hem mogen worden gegeven. De voorz. zegt deze verklaring vrij duidelijk te vijl den. c. van mevr. Vis-Visser,houdende aan neming harer benoeming tot leerares in de Engelsche taal aan de Z.V.S.; d. proces verbaal van de opneming v. kas en boeken ten kantore van de ge meenteontvanger. In kas moest zijn en was t 2314,24.; e. van de Texelsche onderwij zersver- eeniging inzake het vervolgonderwijs. Ver zocht wordt het minimum-aantal leerlin gen van twaalf op acht te brengen en voor scholen met veertig of minder leer lingen op zes. Aan veie o.l. scholen in onze gemeente, aldus het adres, kan we gens het niet-bereiken van het minimum aantal geen V.O. worden gegeven. Het getal 12 is voor het geregeld geven van dit onderwijs voor zeer veel scholen te hoog. Vooral door de schoolbussen, de Ulo- en de L. Landbouwschool. Hierdoor zou een buitengewoon belangrijke instel ling als het V.'O., voor verreweg het grootste deel der niet meer leerplichtige jeugd de eenige gelegenheid voor verder onderwijs^ op Texel, geheel of grooten- deels verdwijnen aan haast alle scholen. Het adres is onderteekend door de heeren H. J. Kraai, voorz. Tex. Onderw. Vereen..; K. Bosje, secr. idem; C. A. Keijser, voorz. N.O.G.; mej. J. W. Dros; W. J. Jouwersma, Bond van Ned. Ond.; H. Klimp, idem; H. J. Kraai, namens Volksonderwijs; Alb. Vis, voorz. School- comm.; mevr. E. C. Keijser-Bolier, secr. idem; mevr. T. Zuidewijnd-Keijser, secr. Volksonderwijs. De voorz. zegt zich tot de hoofden van alle o.l. scholen op Texel te hebben gewend om opgaaf van het nu voor VjO. ingeschreven leerlingen. Van de Cocks- dorp alleen werd geen opgaaf ontvangen, (het hoofd was wegens herfstvacantie af wezig) Het resultaat was: Den Burg 12 Den Hoorn 12; Oudeschild 13; De Waal geen, De Koog geen, Oosterend acht Oost acht; M. Eierland tien. Er zouden zich, gaat de voorz. verder, dus te M. Eierland, Oost en Oosterend moeilijkhe den voordoen. Nu verkeert echter het vervolgonderwijs in een stadium van ver andering. In een Koninklijke Boodschap is zelfs sprake van een cursuswet, welke waarschijnlijk nog dit seizoen in behande ling zal worden genomen. Die wet zal in de behoefte aan meer onderwijs voor zien en vermoedelijk ook het huishoud- onderwijs omvatten. Het is niet zeker, ot het Vervolg-Onderwijs dan kan ver vallen. Dit onderwijs wordt geheel voor rekening der gemeente gegeven. Ingrij pende veranderingen kunnen er, nu de tijd al zoo ver gevorderd is, niet in wor den aangebracht. Echter kunnen de leer lingen, die zich te Oost hebben opgege ven, wel V.O. ontvangen, wanneer een deel naar Oosterend en een ander deel naar M. Eierland zou gaan. Dhr Dros: Kan dat wegens de groo- tere afstand geen bezwaar opleveren Voorz.: De dansclub hier wordt wel bezocht door leden uit de Koog en de Cocksdorp. Zoo groot zal dat bezwaar dus wel niet zijn. Dhr Dros: Het doet me genoegen, dat zoo de gelegenheid om toch nog. V.|ü. te genieten, openblijft. Een paar jaar geleden heb ik al op verlaging van het minimum aangedrongen. Dhr Lap: Het adres, een noodkreet, is dus een slag in de ruimte. Kinderen, die dit vervolgonderwijs willen ontvangen,-- kunnen nu toch geholpen worden. Dhr Henkes: Wordt de cursus beëin digd, wanneer het aantal beneden het mi nimum daalt Voorz.: B. en W. hebben daartoe het recht, maar zullen hiervan slechts in het uiterste geval gebruik maken. Dhr Vonk: Gezien de gelijke aantallen te Oosterend en Oost wordt te Oost naar verhouding grooter belangstelling aan de dag gelegd. Zou het daarom niet billijk zijn, de leerlingen van Oosterend naar Oost te laten komen Voorz.: Oosterend ligt meer in het cen trum. Dhr Keijser en Kikkert: Voor leerlin gen in Spang ligt Oost te ver af. Dhr De Graaf: 't Is jammer, dat de, heeren met hun adres zoo laat komen. Zitten er niet wat gefilngeerde opgaven bij Voorz.: We zijn met de oproep in de krant wat laat geweest, maar ook zijn de ouders met het opgeven wat laat ge komen. Dhr Dros: 't Zit wel 't meest in de ouders. Na deze discussies wordt het voorstel van B. en W. splitsing van de te Oost opgegeven leerlingen aangeno men z.h.st. 2. Aanbieding begrooting van het Alg. Armbestuur over 1931. De begrooting wordt in handen gesteld van een commissie, bestaande uit de hee ren De Graaf, Lap en Kikkert. 3. Aanbieding der gemeentebegrooting voor 1931. Idem. De commissie wordt gevormd door de heeren Epe, Dros en Henkes. Voorz.: De begrooting is een belang rijk stuk werk, dat van alle kanten moet worden bekeken. Een viertal exemplaren zal onder de leden circuleeren. De comin wordt verzocht Dinsdag 14 October te vergaderen en eventueele op- of aanmer kingen zoo spoedig mogelijk ter kennis van B. en W. te willen brengen. Dit laat ste wordt ook aan de andere leden van de Raad verzocht. Maak vooral spoed. De eerstvolgende raadsvergadering heeft plaats in het begin van November. 4. Wijziging van de gemeentebegrooting voor 1930. Aangenomen z.h.st. De wijziging be treft bedragen, over de uitgave waarvan de raad reeds eerder heeft beraadslaagd. 5. Subsidie aan de Geitenfokvereeniging. Namens Geitenfokvereeniging „Voor uitgang", verzoekt de heer H. Klimp, perrn., onder toezending van de rekening over 1 Oct. 1929 30 Sept 1930 en de begrooting over het daarop volgende jaar het tekort op gemelde rekening, groot f100,voor rekening der gemeente te willen nemen. Het bestuur wil dan trach ten de vereeniging in stand te houden en de geitenfokkerij hier te bevorderen. In het andere geval, besluit het adres, is de zaak hopeloos verloren, wat ten zeerste te betreuren zou zijn. De begrooting is met een eindbedrag van f 132,50 sluitend gemaakt. Dhr Lap: 't Zwaard van Damocles. Voorz.: B. en W. stellen voor het ge raagde subsidie te verleenen. De ver eeniging toch ziet resultaten van haar arbeid. Bokken, welke niet ingeschreven zijn in de stamboekregisfers, mogen niet ter dekking beschikbaar worden gesteld. Vanwege Prov. Bond en de Provincie wordt vijftig cent per geit subsidie ver strekt. Wanneer het tekort van honderd gulden door de gemeente aangezuiverd wordt, zal het bestuur trachten, het even wicht in de financiën te bewaren. Dhr Pisart: Ik zou de subsidie maar verleenen. 't Is maar voor één keer en wie weet wat voor een groot geitenbe- drijt we hier nog krijgen. Dhr S. Keijzer: De geit is de arbei derskoe. Dhr Dros: Werkt de vereeniging over heel Texel Voorz.: Zeker. Er zullen twee bokken beschikbaar worden gesteld. Onderhoud en voer vergen dan echter nogal wat. Het voorstel wordt aangenomen z.ih.st. Eerst een weinig Purol inwrijven en daarna inzeepen; dan scheert men zich schoon, zacht en pijnloos. 6. Belastingheffing. Uit het prae-advies stippen we het vol gende aan De raad besloot in Mei 1930 reeds in beginsel tot handhaving der 50 gemeen telijke opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting boven de 50 opcenten, voortaan van Rijkswege ten behoeve van het gemeentefonds te heffen. Tevens werd vastgesteld een verordening betreffende de classificatie van de gemeente voor de heffing der persomeele belasting en eem verordening tot verhooging van bclastiing- bedragen in de wet op deze belasting met betrekking tot de grondslagen motorrij tuigen en motorrijwielen. Hierbij werd uit gegaan van de veronderstelling, dat in de 50 gemeentelijke opc. op de hoofdsom der personeele belasting geen wijzigijng zou worden gebracht. Ontwerp-Gemeentebegrooting 1931. Wanneer in het belastingstelsel geen wijziging was gebracht, zou op gemeente begrooting 1931 de opbrengst plaatselijke inkomstenbelasting moeten zijn geraamd op 1 112000 d.i. f3000 minder dan op de begrooting 1930. Op de begrooting werd beschikt over f25000 batige saldi van vo rige jaren, terwijl uit de gewone inkom sten voor kapitaaluitgaven f 35900 werd geraamd. De ontwerp-begrooting voor 1931 vangt aan met een batig saldo van f8400, daarentegen is als bijdrage van de gewone dienst aan de kapitaaldienst slechts f3400 uitgetrokken. Hieruit volgt, dat de gewone uitgaven zijn gestegen met (t 35900 f25000) (f 8400—f 3400) f3000 rond f13000. Dit is vnl. toe te schrijven aan f5000 voor de aflossing op de geldleening ad f150000, stemmingen voor twee verkiezingen in 1931, uitbrei ding politie, premi ën Ziektewet, meer dere kosten openbaar en biezonder lager onderwijs, hoogere raming subsidie Alge meen Armbestuur, verhooging subsidie autobusdiensten, en uitgaven voor uitbrei ding reinigingsdienst (f 1500). Ter vervanging van het genoemde be drag ad f112000 en van de mede vervallen Rijksuitkeering ad f14750 ingevolge Wet van 1896, komen op de ontwerp-begroo ting voor 1931 thans voor: Uitkeering uit gemeentefonds in de jaarwedden van burgemeester en secreta ris (voor 1931 75 pet. van f 3000) f 2250. Uitkeering per inwoner uit gemeente fonds (over 1931 75 pet. van het geraam de bedrag ad f6:1378 p. inwoner f34500. 75 pet. van. de hoofdsom der grondbe lasting (netto) 119750. De hoofdsom der pers. bel. (netto) f 19300. 1/3 van, de plaatselijke ink. bel. over 1930—1931 f37500. 2/3 van 40 opcenten op de gemeente fondsbelasting (netto) f 14000. ECHTE FRIESCHE v /mi-'Jtti luiiuiiumillttlHIIMNMttl 20-50ct. per ons 2/3 van de opbrengst der gemeentc- tondsbelasting door rangschikking der ge- gemeente in de 2e klasse (inbegrepen 40 opcenten) netto f4600. üewetensgeld „Memorie". Totaal f129650.—. Evenals op begrooting 1930 zijn op de ontwerp-begrooting 1931 geraamd: 20 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de onbebouwde eigendom men netto rond f3400. 40 opcenten op de hoofdsom der grond belasting op de gebouwde eigendommen netto f 3650. 50 opcenten op de hoofdsom der perso neele belasting netto rond f9650. 50 opcenten op de hoofdsom der ver mogensbelasting netto rond f6000. B.enW. hebben zich evenmin wijziging gedacht in hondenbelasting, schoolgelden, vergunningsrecht en verschillende retribu- tiën, behoudens herziening tonnenbeias- tnig bij invoering van de voorgenomen uitbreiding van de reinigingsdienst. Op de begrooting is voor onvoorziene uitgaven föüOü meer geraamd dan wan neer geen herziening van het belasting stelsel zou hebben plaats gehad. B.enW. achten dit voorzichtig, omdat de bereke ningen van de opbrengst der opcenten op de gemeentefondsbelasting gebaseerd zijn op de inkomsten der belastingpliiohtil- gen over 1928, omdat bij de vaststelling van de belastingopoenten althans niet met betrekking tot het begrootingsjaar 1931 rekening kan worden gehouden met de uitgaven, waartoe na de vaststel ling der begrooting vóór medio Juni van het begrootingsjaar besloten mocht wor den: immers wanneer de 40 opcenten op de grondbelasting op de gebouwde eigendommen over 1931 overeenkomstig onze bedoeling niet verhoogd worden zal het niet mogelijk zijn over het belasting jaar 1931-1932 de opcenten op de fonds belasting hooger te heffen, dan het thans geraamde aantal van 40. Het jaar 1931 is ten opzichte van het belastingstelsel een overgangsjaar. De opbrengst van dc uitkeeringen uit het ge meentefonds komen slechts voor 3/4, de opcenten op de gemeentefondsbelastfng en de classificatiebelastijVig slechts voor twee derden ten bate van 1931daaren tegen wordt in de rekening over 1931 ?og als ontvangst geboekt een derde van de gem. ink. bel., terwijl ten laste van dit jaar komen belangrijke bedragen aan kwa de posten, van vroegere belastingjaren, waarvoor B. en W. gemeend hebben f 6000 te moeten begrooten. Voor 1932 laat zich de toestand zoo aanzien Uitkeering in de jaarwedde burgemeester en secretaris f 3000 Uitkeering per inwoner f 46000 75 pet. van de hoofdsom grondbelasting zuiver f19750 Hoofdsom pers. belasting (zuiver) f19000 Een derde restant van 40 opc. op gemeentefondsbelasting over 1931 1932 (zuiver) f 7250 Twee derden van 60 opc. op de gemeentefondsbelasting over 1932 1933 (zuiver) f21210 Een derde restant van de opbrengst der gemeentefondsbelasting door rangschikking in de 2e klas over 1931 1932 (inbegrepen 40 opc.) zuiver f 2350 Twee derden van de opbrengst van de gemeentefondsbelasting door rangschikking in de 2e klas (inbe grepen 60 opc.), zuiver f 7100 Vermeerdering van de opbrengst der opc. op de gronjdbelasting der ge bouwde eigendommen; grondbe lasting der gebouwde eigendom men door verhooging dier opcen ten van 40 tot 60, zuiver f 1800 f127500 Vervolg Raadsverslag zie 4a pagina.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1