Van week tot week Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Zaterdagavond. Economische zorgen; bezuiniging. Te Loniden werd de Britsche Rijkscon ferentie geopend; ditmaal zijn het vooral economische zorgen die het onderwerp der besprekingen zullen uitmaken. Econo mische zorgen zijn het ook, die een stem pel hebben gedrukt op het bezuinigings- program, waarmede de Duitsche regee ring zich aan de nieuwe Rijksdag wit voorstellen; inmiddels duren de onderhan delingen over de vorming van een meerderheid voort; met name worden zij met de sociaal-democraten gevoerd. De dood van Lord Birkenjhead. De dood van Lord Birkenhead beroofde Engeland van een zijner meest vooraan staande juristen en politici. Zijn vinnig conservatisme moge menigeen vaak heb ben afgestooten, zijn groote bekwaamheid werd ook door zijn politieke tegenstan ders steeds erkend. De Finsche verkiezingen. In Finland werden de met veel span ning verwachte verkiezingen gehouden. Zij hadden een rustig verloop. Groote Ontwapeningsconferentie in 1931. De Volkenbondsbesprekingen in Genève hebben één resultaat van beteekenis op geleverd: de groote ontwapeningsconfe rentie zal naar alle waarschijnlijkheid het volgend jaar worden gehouden; wel werd een Duitsch voorstel om een bindende termijn te noemen, verworpen, maar de stemming was algemeen ten gunste van een spoedig bijeenkomen der conferentie. Japan en het Vlootverdrag. Op ontwapeningsgebied was voorts van belang, dat de Japansche Raad van State na lange aarzeling en veel gechicaneer de bejaarde leden voelen weinig voorde liberale regeering de ratificatie van het Londensche vlootverdrag aanbeval; waar na de keizer het onverwijld heeft onder teekend. Tegen de Vlootwet. Naar men ons van officieele zijde mee deelt zijn door de afd. Texel van de S.'D.A.P. in verband met het petitionne ment van N.V.V. en S.D.A.P. tegen de Vlootwet op Texel 2096 handteekeningen verzameld. De lijsten van „Kerk en Vre de", door haar tusschenkomst aangebo den, telden er bovendien nog 252. Totaal dus 2348. (Tot teekenen waren gereohtigd personen van 18 jaar of ouder). De a.s. Nutsavon(den. Het Dep. Texel vaji ,,'t Nut" zal Dins dagavond zijn winterprogramma vaststel len. Schoolnieuws. Voor het vervolgonderwijs, te geven aan de R.K. School alhier, hebben zich 16 leerlingen opgegeven. Het vervolgonderwijs a.d. School voor Chr. .Volksonderwijs zal door 16 leerlin gen worden gevolgd; Maandags en Vrij dags van 6.15—10 uur. Onder nieuwe leiding. Rijvereeniging „Texel." Zondagmiddag ontving Rijvereeniging „Texel" de eerste les van haar nieuwe instructeur, de heer W. Brouwer, die reeds onmiddellijk zulke proeven van ken nis en bekwaamheid aflegde, dat de ver- eeniging daar zeker veel profijt van trek ken zal. Van de 14 leden waren er negen present, wat zeker aan het ongunstige weer te wijten is. Laat men echter trach ten geen enkele les te verzuimen, want eerst dan komt het onderricht van de heer Brouwer goed tot zijn recht. De nieuwe instructeur kent de slagen van de zweep en zal stellig succes hebben bij zijn pogingen om het peil der rijclub op te voeren. De leden moeten van hun kant danook alle ijver en toewijding aan de leggen. Alleen dan kan iets goeds 't resul taat Zijn. Sportnieuws. De elftalcommissie heeft voor de wed strijd Texel IWieringerwaard I, te spe len Zondag a.s., de volgende elftallen samengesteld: Texel I. Jb. Gras. Joh.Ran, A.Ran, Jac.Gieles, R.Ran, N.deGraaf, N.'Tuinder, Jn.Gieles, Winter, J. Kiljan; Liotard. Texel II speelt uit tegen Julianadorp I en vertrekt met de boot van elf uur. Elftal: Joh. Bruin J.Eckhardt, Aalbertsberg, J.D.Blom, S. Rijk, M.Koom, Jb. Nellestein, J. Vroegen, Pijper, Zeeman S. Rijk Wz. Res.: Stern en A.Bakker. Af bericht vóór Vrijdagavond 8 uur bij N.Ran. Texel Combinatie—Z.V.S. 2-2. De uitslag gaf zoo ongeveer de verhou ding weer, alhoewel „T." een kleine over winning verdiend had. Z.V.S. heeft nog een paar goede spelers en gaf goed partij. Ook in T. waren een paar goede nieuwe krachten. Texel IIH.R.C. IV. 2-3. De rust ging in met 2—0 voor H.R.,C., welk elftal goed speelde (combineerde), hetgeen deed zien wat een goede training vermag. H.R.C. speelde voor de straffe wind. Dat H.R.C. niet meer punten had, dankt „T." aan zijn goede verdediging. Na de thee had T. het voordeel van de wind en was men van oordeel, dat T„ wel zou winnen. Maar het liep anders af, daar T. verloor met 2—3. Het liet zich in den beginne aanzien, dat T. geen puntje kon maken, totdat men een kleine wijziging in de opstelling bracht. In een oogenblik maakte T. toen twee punten. Alhoewel T. veel in de aanval was, (welke geregeld slordig werd afgewerkt), bleef de stand 3—2 voor H.R.C. Ofschoon T. veel op de H.R.C.-helft was, dus in het veld sterker, kon T. dat niet; in punten uitdrukken, doordat de verde diging van H.R.C. en in laatste instantie de keeper goed in vorm was. Na de rust kwam H.R.C. ook nogal eens opzetten, maar de schoten, welke op het T.-doel kwamen, werden meestal door de keeper schitterend gevangen en het veld ingezonden. Jongens, zorgt de volgende week voor de puntjes, of tenminste één puntje tegen J.iV.C. Het kan, als je maar niet de pun ten zelf maken wil, maar samenwerkt. o A.s. Zondag krijgt Texel I Wieringer waard op bezoek. Gezien de uitslagen van door dat elftal gespeelde wedstrijden, is dat een goede ploeg. Dus kan men a.s. Zondag van een mooie wedstrijd genieten. Allen dan naar het sportterrein. Korfbal. Het bestuur van de Korfbalclub werd als volgt samengesteld: G.Michels, voorzitter; Mej. M. Lap, se cretaresse; Mej. M. Rab,'peniningm.; N. de Graat en Jn. Kiljan Jz., commissaris sen. Zondagmorgen waren 22 leden present voor de gewone oefening, de wind speel de de bal parten, waardoor weinig gedoeld werd. De eindstand 3—2 wees op een goede verdeeling der spelers. In de 2e helft was de heer J. Kiewiet, de Koog, scheidsrechter. Van komen en gaan. Ingekomen gedurende de maand Sept. M.M. de Waard, dienstbode, Ooster end, van Zeist; G. Scholtens, arbeider, Oudeschild, van Wonseradeel, met gezin; Joh. Bos, arbeider, Oudeschild, van Wie- ringen; N.P.Graaf, schilder, den Burg, v. Heemstede; P. en H. ter Steege, arbeiders Eierland, v. Castricum; J. v.d. Velde,, landarbeider, Eierland, van St. Jansteen; W.Werff, stuurmansleerl., den Burg, van Apeldoorn; M. Wouda, geh. m. J.de Vries, den Burg, van Schoterland; Jac. Bos, landarbeider, Gerritsland, van Loenen;M, C. Offringa, sergt. vliegt.maker, de Mok, van den Helder; Jhr. F.E. de Craen van Haeften, z. beroep, den Burg, van Hilver sum; R.D.Houtman, z.b., den Burg, van Zaandam; W.Pol, stoker le kl., de Mok, v.d.Helder; P. F. Sloove, krp. kok, de Mok, v.d. Helder; F.Bakker, z.b. den Burg, van Deventer; W. N. Pereboom, slagers knecht, den Burg, v. Harenkarspel; W.P. Hamers, z.b., den Burg, van Bussum; A. Terpstra, dienstbode, de Hemmer, van Hennaarderadeel; W. van Ooijen, en ge zin kelner, Eierland, v.d. Helder; J. J. v.d. Poll, sergt. geweermaker, den Burg, van Bandoeng; Th. van Duin, slagersknecht, den Burg, v. Zd.-Scharwoude; L.M. Vij verberg, opz. Z.Z.W., Oudeschild, van Almkerk; L.S.H.v.Dijck, z.b., den Burg, van Apeldoorn; G. de Vries, landarbeider, Eierl., van Canada; L. Stroband, luit. ter zee, de Mok, v.d. Helder; A. Diesveld, matr. 2e kl., de Mok, v.d. Helder; B. Commers, id., id.; M. Schoo, luit. t. zee, id.; J.Boon, monteur, den Burg, van Am sterdam; Jn. Witvliet, scheepsmonteur, Burg, v. Amsterdam; K. J. Grool, stuur man, den Burg, van Beemster; Jhr. L. Stem en gezin, den Burg,v. Coevorden; E.Panzer, monteur, den Burg, v. Amster dam; P. A. Peeters, stoker le kl. de Mok, v.;d. Helder; J.J. de Jonge, korp. vliegt, maker, den Burg, v.d. Helder; R. H.J.H. Fiortuijn, z.b., den Burg, van Delfzijl. Vertrokken T. Vlaming, z.b., n. Haarlem, Bleeken- bergplein 10; A. Ritsma, schilder, naar Dantumadeel Murmerwoude 99; J. M. Fa- ber, kelner, n. Usquert, Hotel Gemeente huis; A. Rentenaar, bakkersknecht, naai" Harenkarspel, Dirkshorn; G. Kuiper, sla gersknecht, n. N. Scharwoude p.a. J. Kui per; H. Rijk, letterzetter, n. den Helder, Schagenstr. 98; B. Puister, arbeider, n. Slogteren, Siddeburen; A. C. Monté, dienstbode, n. Amsterdam (O), Vrolikstr. 453 III; Ph. Jorritsma, timmerman, n. Franeker, Froonacker 5; M. G. H. Feh- se, dienstbode, n. Amsterdam, Raam gracht 15 I.; Joh. Dernison, banketbak ker, n. Sassenheim, Hoofdstraat 255; F. D. Wierenga, electricien, n. Hoorn, Groo te Noord 21S. A. Knol, smid, n. Kol- horn, Benedendijk 20, met gezin; Th. J. Witte, rijksklerk, n. Groesbeek, Hervers- daal. DE KOOG. Reddingsdemonstratie. Vanwege de N. en Z.H.R.M. heeft hier Zaterdag a.s. des voorm. 10 uur een red dingsdemonstratie plaats, waarbij o.m. 't vuurpijl- en 't wippertoestel zullen wor den beproefd. Te half twee wordt de de monstratie aan de Krim herhaald. PRINS HENDRIK-POLDER. Een biezonderheid. De heer A. Kant, alhier, heeft in zijn tuin een pompoen met een drietal vruch ten, resp. 18, 10 en 8 K.G. zwaar. Mogelijk is hierop het „Er is aitijd baas boven baas" van toepassing, maar voor- loopig houdt voor ons de heer A. Kant voor Texel het record. OUDESCHILD. Door het onweer gedood. In de vroege morgen van Maandag 1.1. is in het weiland vlak bij het wierpakhuis van de heer Fr. Zegel alhier een schetter van de heer P. Dalmeijer door de bliksem getroffen en op slag gedood. DE WESTEN. Een geringde duif uit Frankrijk. Door de heer H. Smit alhier werd een duit aangetroffen, die van vermoeidheid op het land neergestreken wa* en om een poot twee ringen met inscriptie droeg en wel: op de eene France 30N 767112; op de andere Ste L'Avenir Nord Hem Lenglet. De heer Smit heeft ge tracht de vogel in het leven te houden, doch dit was tevergeefsch. HET NOORDEN. Ergerlijke baldadigheid. Zaterdagmiddag hebben vier kwajon gens van een onbewoonde woning, eigen dom van de heer Leo Koning te Ooster end en staande nabij de Molen alhier, - meer dan dertig ruiten kapot gegooid. Een merkwaardige liefhebberij, daar toch wel geen der boosdoeners zoo onnoozel zal zijn geweest, te veronderstellen, dat men een anders goed maar ongestraft vernielen kan. Het spreekt vanzelf, dat van dit wanbedrijf aangifte is gedaan en een politieonderzoek werd ingesteld. DE COCKSDORP. Een lugubere grap. Op het strand nabij de Krim werd een flesch gevonden, met een Engelsch brief je, slordig op een couvert geschreven „Help. Ship sinking. Fast Baradine. Wire less (radio) broken. Captain Smith. 18 Jum 1930". We kunnen er niet aan twijfelen, of we hebben hier met een misplaatste „aardigheid" te doen. De heer P. de Graaf was de vinder. De dijk gereed. Tot onze spijt heeft men ons omtrent de dijk, aangelegd ter bescherming van de landerijen bij het Eierlandsche Huis en een dezer dagen gereed gekomen, ver keerd ingelicht. De leiding van het werk toch berustjte bij de heer L. van Hoorn, opzichter van polder Eierland. Bij zijn inspectie liet de ingenieur van de Prov, Waterstaat niet na, over diens prestatie zijn tevredenheid te kennlen te geven. In derdaad is hier een degelijk stuk werk geleverd. Wat het tijdsbestek, waarinde arbeid moest zijn verricht, betreft, zij vermeld, dat men juist op tijd gereed ge komen is. DEN HOORN. Een ware feestdag. Het was een waar feest, toen de heer Jan Witte JDz. en mej. Neeltje Schraag hun 55-jarige echtvereeniging herdachten. Het Fanfare bracht het gelukkige echt paar, dat tallooze blijken van waardeering en belangstelling ontving, en met ver scheiden geschenken werd vereerd, een serenade. De heer J.Kiljan, voorz., sprak bruid en bruidegom op hartelijke wijze toe, waarna een zoon van de heer Witte, dankte voor de betoonde belangstelling. Taptoe besloot de muzikale huldebetui ging- Dat scheelde maar een haar. Boos weer was het gistermorgen boven den Hoorn, toen een kort doch hevig onweer het dorp deed opschrikken. Toen de heer Gs. Boon in het land te melken zat, sloeg vlak bij hem de bliksem in de grond. De man schrok hevig, doch ont snapte als door een wonder aan een groot gevaar. DE WAAL. Meer licht. Door de heer Bruin, electricien te den Burg, wordt de Ned. Hen'. Kerk alhier van een installatie voor eleetrisch licht voorzien. Zal de electrificatie van de Doopsgezinde kerk nu ook spoedig vol gen? Drukke hazenjacht. Nu de hazen weer „vogel"-vrij zijn ver klaard, wordt van de gelegenheid tot ja gen op dit gedierte een druk gebruik gemaakt. Menig haasje heeft tevergeefs getracht het hazenpad te kiezen en moest het onderspit delven. Er schijnt op het oogenblik een flink getal hazen op Texel te zijn, wat de jagers wel reeds met vreugde hebben bespeurd. Onze plaats genoot, de heer D.Keijser, legde in een bietenveld een fazant neer. OOST. Opening bietencampagne. Deze week arriveerden alhier twee schepen om een lading suikerbieten in te nemen voor de suikerfabriek „Holland"., te Halfweg. Hiermede is de bietencam pagne geopend, welke wel een poos zal aanhouden, daar er veel bieten verbouwd zijn dit jaar. EIERLAND. Klamp graan verbrand. Gistermorgen is op „de Bunders" een klamp graan van de heer H.Kikkert tij dens een kortstondig onweer, dat boven het eiland woedde, door de bliksem ge troffen en geheel in vlammen opgegaan. Een tweede klamp graan, waarop het vuur overging, werd eveneens vernield. Om 't overslaan van de brand op de boerderij en de klampen hooi te voorkomen, werd tegen de middag de motorspuit te hulp geroepen; deze reed te één uur uit, waar na de brand spoedig was gebluscht. Het graan was verzekerd. TERSCHELLING. K. van Urk. Na 113 tochten met pensioen. Op 1 October is eervol ontslag ver leend, onder toekenning van pensioen, aan de algemeen bekende schipper K. van Urk, van de motorreddingboot „Brandaris" der Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaat schappij te Terschelling. Schipper Klaas van Urk verleende ne gen jaren lang belangrijke diensten aan boord van de eerste Brandaris, onder schipper J. Cupido, die hij met zijn groote kennis der gronden van Terschelling ter zijde stond. Op 15 Febr. 1923 werd hij benoemd tot schipper van de nieuwe „Brandaris". Het aantal tochten, waar aan hij deelnam, was zeer groot. Daaron der waren 24 tochten, waarbij de red dingboot binnenkwam met geredde men- schen, in totaal 289, doch behalve voor deze 24 tochten ging de „Brandaris" nog 89 maal uit op het ontvangen van nood seinen, van schepen, die dreigden te stranden, of in andere gevallen, waarbij het wenschelijk was ter plaatse te zijn om hulp te verleenen, als die noodig zou blijken. Vooral gedurende de oorlog ging de motorreddingboot, destijds de eerste „Brandaris", vele malen uit op last van het militair gezag. Vele van de 113 toch ten, die Van L'rk medemaakte, waren moeilijk, bij sommige werd het uiterste gevergd van de bemanning. Schipper Van Urk, die 7 October de 62-jarige leeftijd bereikte, wordt opgevolgd door Douwe Tot, sedert 15 Febr. 1923 stuurman bij de „Brandaris". De koopman W. te Kerkrade trok 'n haar uit de neus. Weldra zwol het hoofd geweldig op. Met zware bloedvergiftiging werd W. in het ziekenhuis opgenomen. Te Utrecht is in een vergadering van melkslijters besloten om de straatprijs der melk voorloopig niet te venhoogen.. Te Oostendam gemeente Ridderkerk, is door de 'hevige wind een draad van de bovengrondsche electrische leiding losge- waaid. De 10-jarige L. Bakker is met de draad, die op de grond hing, in aanraking gekomen en op slag gedood. In Prinsenhage zijn elf valsche rijks daalders in beslag genomen. Als verdacht van uitgifte daarvan is in bewaring ge steld de koopman J. S. te Ginmjeken. De 22-jarige P. uit Eindhoven ver loor bij Rotterdam op de Rotterdamsche weg de macht over het stuur en sloeg met zijn motor over de kop. Hij werd met 'n zware schedelbreuk opgenomen en over leed spoedig. De vijfde Nederlandsche Katholie kendag zal gehouden worden te Amster dam in de Pinksterweek van 1931. De duur is bepaald op twee dagen, n.l. Dins- adg en Woensdag 26 en 27 Mei. Als algemeen onderwerp wordt in be handeling genomen „Het Gezinsleven". Te Steenbergen heeft men een totaal uitgeputte Albatros gevangen. De zeld zame vogel had een vlucht van niet min der dan anderhalve meter. De heer S. reed met zijn dogcart waarin zijn echtgenoote en een klein zoontje waren gezeten in de richting Hee renveen, toen het paard schrok voor de naderende stoomtram. Het dier begon te steigeren, met het gevolg dat het voer tuig door de locomotief gegrepen, en ge heel vernield werd. De 63-jarige echtgenoote van de heer S. bekwam een zware hoofdwonde en overleed spoedig. Bij het station te Delft is de 28-ja- rige ongehuwde monteur P.v.W. uit Leid- scehndam met het hoogspanningsnet in aanraking gekomen. De ongelukkige was op slag dood. Tragisch is, dat de jonge man juist dezer dagen zijn verloving had gevierd, en dat zijn vader getuige was van het vreeselijk ongeval. Te Amsterdam is aanbesteed het bouwen van een hefbrug aan de De Ruij- terkade bij het Oostelijk viaduct. Laagste inschrijvers de firma Krupp te Essen voor f 36000 en L. Jonker Mz., alhier voor f45000. Daar naar het oordeel van B.enW. de inschrijving van de Duitsche firma was gebaseerd op dumping, is aan de firma Jonker het werk gegund.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2