Vervolg Gemeenteraad van 1ste pagina. FEUILLETON ÖZEREN MEST t KOLENWAGENS Hieronder laten wij volgen een vergelij king van de belastingen, welke door Texel thans en volgens de nieuwe regeling moe ten worden opgebracht: Oude Nieuwe regeling regeling Hoofdsom grondbel. gebouwd f 9200 f 9200 id. ongeb. 17200 17200 pers. belasting 19700 197C0 Opc. grondbel. gebouwd 40 opc. (nieuwe regeling 60 opc.) 3700 5500 20 opc. grondbel. ongeb. 3400 3400 50 opc. pers. belasting 9500 9500 opc. vermogensbelastin 50 opc. (nieuwe regeling 100 opc.) 6000 12000 plaatselijke inkomstenbelasting 115000 hoofdsom fondsbei' 62000 60 opc. id. 37200 Totaal f183700 f175700 Volgens de nieuwe regeling zal de be lastingdruk 18000 minder zijn. Dit bedrag kan worden verhoogd met hetgeen voor onvoorziene uitgaven te veel mocht zijn geraamd. Door het Rijk wordt afstand gedaan van 75 pet. van de hoofdsom der grond bel. alsmede van de volle hoofdsom der pers. belasting, terwijl als Rijksbijdrage aan het gemeentefonds nog ruim 4 mil joen gulden geraamd is. Na aftrek van de thans vervallen Rijksuitkeeringen, ingevol ge de wet van 1896, zal de nieuwe rege ling het Staatsbudget met 23 a 25 mil joen gulden belasten. Ook hierin zal Texel zijn aandeel hebben te dragen. Wanneer het niet noodig is de Rijksbelasting hier-, voor op te voeren, mag de conclusie wor den getrokken, dat de Rijksbelastingen met het genoemde bedrag verlaagd had den kunnen worden, wanneer de herzie ning niet tot stand zou zijn gekomen. Aldus beschouwd, vloeit uit de nieuwe regeling voor de Texelsche bevolking geen financieel voordeel voort, doch wordt zij integendeel er aanmerkelijk zwaarder door belast. B.-enW. stellen de raad voor: le. deze gemeente voor de heffing van de gemeentefondsbelasting te rangschik ken in de 2e klasse; 2e. tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van opcenten op de gemeentefondsbelasting overeen komstig de bijgevoegde ontwer-verorde- ningen; 3e. dat de gemeente blijft heffen: a. 40 opcenten op de hoofdsom der grondbelasting op de gebouwde eigen dommen; b. 20 opcenten op de hoofdsom dei- grondbelasting op de onbebouwde eigen dommen; c. 50 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting; d. 50 opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting. Tot zoover het prae-advies. In een bij lage hebben B.enW. uitvoerig toegelicht hun voorstel om de gemeente in de 2e klas te plaatsen voor de heffing der ge meentefondsbelasting. We komen hierop in een volgend nummer nog eens terug, en vermelden hier nog, dat voor de groote gezinnen de kinderaftrek aanmerkelijk grooter is dan volgens de oude pi. ink, bel. De aftrek bedraagt n.l. f 100 tot f250 per kind. De voorz. leidt de besprekingen over dit punt in met een resumé te geven van wat het prae-advies behelst, en zegt o. m. te veronderstellen, dat de raad versteld zal staan bij de beschouwing van het vele werk, dat om met deze voorstellen voor de dag te kunnen komen moest worden afgedaan. De regeling van de belastingen komt gelijk met de begrooting ter tafel, dus moet steeds een flink bedrag, hooger dan voorheen, voor onvoorziene uitgaven wor den uitgetrokken op deze begrooting. Dhr de Graaf: De nieuwe regeling is mij zeer sympathiek. Om principieele rede nen heb ik altijd voor grooter kinderaf trek geijverd. Hierin is thans voorzien. Als dit voorstel nu maar weer niet door een klasseverschuiving teniet wordt ge daan. Een schaduwzij vind ik, dat de zeer kleine inkomens naar verhouding te zwaar worden belast. Voorz.: De schaal werd hiervoor door het Rijk vastgelegd. Dhr De Graaf: Ik vind het niet goed, dat de klasse elk jaar willekeurig veran derd kan worden. Ook vind ik het ver keerd, bij het inkomen een bedrag op te tellen en van het totaal belasting te heffen. Voorz.: Ons streven is, door verande ring van klasse zooveel mogelijk tot de zelfde bedragen te komen. Dhr Dros: Mogen de opcenten op de gemeentefondsbel. niet hooger zijn dan die op de grondbelasting? Voorz.: Ja, maar ze behoeven er niet gelijk aan te zijn. Dhr Lap: Texel gaat er niet op voor uit. Ik ben er bezorgd over, dat er van die 25 miljoeij, waarvan in het prae-advies gesproken wordt, niets tot uiting komt. Onze gemeente telt plm. een duizendste deel van het totaal aantal inwoners van het heele land. Dus zal er plm. f25000 uit de gemeente Texel worden gepompt. Voorz.: U ziet over het hoofd, dat bij de oude regeling de belastingdruk wel heel onevenredig is. Dhr Lap: Dhr De Graat zegt terecht, dat de kleine inkomens wel zwaar belast worden. De kleine renteniers met een in komen van f1200 betalen thans f 16..20 ink. bel. en nog f30 vermog. bel., totaal 146.20. Bij de nieuwe regeling resp. 115.40 en f60, dus 175.40, of, als 60 opc. geheven worden, f77.80. De ver- mogensbel. wordt te zwaar verhoogd. We stellen hier echter het vermenigv. cijfer vast zonder een oog in de begrooting te hebben gehad. We binden ons aan die be- begrooting met haniden en voeten. Zie sluit met f112000. We hebben er wel nooit veel afgekregen, maar het zou toch wel goed zijn geweest, als we er kennis van hadden kunnen nemen. Weth. Vlaming: Dhr Lap heeft het recht de voorstellen te doen, welke hij meent, dat noodig zijn. Gem.-secr. licht op verzoek toe: We leven in een overgangsjaar. De begrooting is voor dit jaar reeds af. In) andere gemeenten heeft men een andere regeling getroffen. Het aantal opcenten op de gemeentefondsbelasting kan niet worden losgemaakt, van dat op de grond belasting. Het gaat er op het oogenblik' maar om, het aantal opc. op de grondbel. vast te stellen op 40. Weth. Vlamintg; Dhr Lap komt op voor de kleine renteniers, maar dat mag hij ook wel doen voor landbezitters en ver- hypotheekte boeren. Voorz.: Beter is het, niet van renteniers maar van „menschen die vermogen bezit ten" te spreken. Dhr De Graaf: Kunnen we behandeling dezer voorstellen niet uitstellen tot na de begrooting? Voorz.: Als we het aantal opc. op de grondbelasting dan nu maar bepalen. Dhr Kikkert: Laten we over de voor stellen van B.ienW. stemmen. De gem. secr. zit er het best in, ik leg er me bij neer. De gem. secr. geeft, desgevraagd toe, dat naast het inkomen nog het meest het vermogen wordt belast in de voor stellen van B.enW. Dhr LapDaarom ben ik er tegendub bel belasten is niet billijk. Ik zou zeggen: stel 40 opc. op de grondbelasting vast; laten we de rest in de volgende vergadle- ring behandelen. Desnoods wil ik inplaats van 40 ook wel 50 opc. vastleggen. Dhr Epe: Ik ga met dhr Lap niet ac- coord. De heele regeling, welke ik toe juich, is nog een gesloten boek. Het is maar voor een jaar. In uitstel zie ik geen nut. Na een jaar kunnen we de zaak zoo noodig herzien. Dhr Kikkert: Laten we over de voor stellen van B.tenW. toch stemmen. Dhr LapIk meen het recht van amen dement te hebben. Ik vind het hoogst on billijk, iemand, die b.v. f1200 inkomen uit kapitaal heeft, zoo zwaar te treffen door een dubbele belasting. Desnoods wil ik het aantal opc. op de grondbel. op gebouwde eigendommen op '50 brengen om de begrooting sluitend te maken. Dhr Epe: Het voorstel-Lap sluit in verlaging van de vermogensbelasting. Waar moeten we het geld dan vandaan halen. Van wie couponnetjes knippen niet, maar van wie zijn inkomsten uit arbeid, krijgt wel? Voorz.: Menschen, die in de inkomsten belasting vallen, behoeven nu juist geen couponnetjes te knippen.Wanneer iemand een stuk land heeft, dat op f20.'000 ge taxeerd wordt, moet hij vermogensbe- belasting betalen, ook al levert het hem niets op. Levert het hem wel wat op, dan moet hij bovendien van dit inkomen nog betalen. Zoo iemand wordt dus dub bel belast, en uit dit oogpunt bekeken, is de vermogensbelasting geen billijke. Beter is een belasting op wat je door je inko men of arbeid verdient. Dhr Epe: Het kan zijn, dat die man het eene jaar te zwaar belast is, maar het an dere jaar misschien wel te licht. Dhr' Epe: Ik bemerk, dat dhr Epe niet altijd spijkers met koppen slaat. Ook moet er niet te veel over „renteniers" ge sproken worden. Ik zou dan zeggen: La ten die dan ook maai' eens wat doen. In stemming wordt gebracht het voor stel—Lap om het aantal opcenten op de grondbelasting op gebouwde eigendom men van 40 op 50 te brengen. Het wordt met 65 stemmen verworpen. Vóór stem men de heeren De Graaf, Pisart, Leber, Dros en Lap. Het voorstel van B.enW. inzake classi ficatie wordt met algemeene stemmen aan genomen. Tegen het voorstel om het aan tal opc. op de vermogensbelasting op 40 te bepalen, stemt alleen dhr Lap. Met uitzondering van het voorstel om hetaan- aantal opc. op de vermogensbelasting op 50 te bepalen, waar de heeren "Lap en Pisart tegen stemmen, worden de overige z.h.st. aangenomen. RONDVRAAG. Volksgezondheid. Dhr S. Keijzer vraagt of bij de be grooting met demping van de vervuilde sloot'bij Arie de Kort rekening is gehou den. Voorz. antwoordt, dat in de riolee- ringswerken voor dit jaar dat werk be grepen is. Dhr Lap wijst op het feit, dat de heer Alb. Jonker een sloot heeft moeten dicht gooien omdat een duur stukje land van 't vuile water veel scha ondervond en vraagt B. en W. hun aandacht hieraan te willen wijden. Weth. Vlaming deelt mee, dat deze kwestie reeds door B.ienW. onder het oog is gezien. Dorpsverfraaiïng. Dhr Kikkert vraagt wanneer uit het le gaat-F. Keijser het plantsjoen aan de Koo gerstraat zal worden aangelegd. De tijd is nu daarvoor aangebroken. De voorz. deelt mee, dat in het a.s. voorjaar hierin wordt voorzien. Dhr Epe meent, dat beter kan worden gewacht tot meer huizen zijn aangebouwd, opdat de beplanting van de wind niet te veel te lijden heeft; dit doet dhr Kikkert op merken, dat alleen hooge boomen veel wind vangen. Men kan zich tot wat groen hun krachten in, de ramp, die zij zagen aankomen, te verhoeden. Bates wendde bovenmenschelijke krachten aan het stuur meester te blijven; King was slechts be dacht op eigen lijfsbehoud. Op z'n stalen kruk geleund stond hij rechtop in de wagen, en wachtte het gunstigste oogen blik at om te springen, toen Bates hem als waanzinnig van schrik, bij z'n jas greep en hem achteruit op zijn plaats trok. „Verroer je niet, verwenschte dwaas!"' riep hij. „Verroer je niet. Wacht toch. Binnen een minuut lig je op de grond." In minder dan een minuut was het on geluk geschied. Als een door angst voort gedreven paard, steigerde de auto om de hoek van de scherpe helling en stortte in de tweehonderd voet diepe bergkloof, na eerst herhaalde malen buitelingen te gen de uitstekende rotspunten gemaakt te hebben. Met een luid gekraak viel het vermorzelde voertuig eindelijk op de bo dem van de afgrond. De wielen van het verongelukte vehi- kei draaiden nog rond, toen Steven en „Kijk in de Pot" hun afgematte paarden de nauwe bergkloof indreven. Daar aan gekomen, sprongen zij snel als de bliksem uit het zadel, en liepen, zoo hard ze konden, naar de plek des onheils. „Hier ligt er een", zei „Kijk inde Pot", terwijl hij zich over een roerloos voor hem liggend lichaam boog. „Het is Char les Bates. We behoeven onze tijd niet bepalen, tot lage heesters. Bezorgdheid voor wind acht hij hier niet op haar plaats. De Witte-Kruissingel. Dhr Kikkert vraaj^ tevens, of de ge meente de Witte-Kruissingel niet van 't Witte Kruis kan koopen. Het bord „Par ticuliere weg" vindt hij zoo stootend: De voorz. oordeelt dit geen kwestie, - welke in een openb. vergadering bespro ken kan worden. Gemeentetoren den Burg. Op een vraag van dhr Kikkert, wanneer de gemeentetoren nu eens onder handen zal worden genomen, deelt de voorz. mee, dat Monumentenzorg de werkzaamheden daaraan pas het volgend jaar laat uit voeren. Hierna volgt sluiting. CONSTRUCTlfWERF -NICOUASW1TS0* STÖEL-ALKMAAR OKYERSUrreAAft Ö'J 8S-OOftl.UK QNKROUA AgentJ v HEERWAARDEN, den Burg. HOOGWATER ter reede uilou/.n- (nam. ongeveer 1/3 uur later.) 8 9 10 11 12 13 14 Oct. 9,01 9,28 9,58 10,29 11,04 11,43 0.05 Van H. 6,10 alleen op werkd. 8,35 Te A 7,19 alleen Z. en Fd 9,00 7,27 sneltrein, niet op Z. en F. 9,00 9,54 alleen Z. en Fd. 12,13 10,06 Zon-en feestd. niet. 12,17 12,30 alleen Zaterdags! 2,52 ,.12,47<Zaterdags niet J 2,52 1,13 alleen Zaterdags t 2,52 3,55 Zaterd. Z. en Fd. niet .5,51 T 4,20 Zon- en feestd. niet 6,32 7,20 9,34 9,14 alleen Z. en Fd. 10,49 9,34 Zon- en feestd. niet 11,37 Sss." - 7.42 (Donderdags) 8,32 te Schagen Vertrek Amsterdam. Aankomst den Helder 5,12 Zon-en feestd. niet 8,25 8,04 sneltr.; Zon- en feestd niet 9,39 9,l7°Zon-en feestd. niet 11,19 9.22 alleen Zon- en feestd. 11,35 12,05 Zou en feestd. niet 2,39 1,45 Niet op zon- en feestdagen 3,50 3,11 alleen Zon-en feestd. 6,21 4,56 Zon- en feestd. niet 5,35 5,51 8,02 9,28 11,13 9.23 Zon- en feestd. aankomst 11,35 11,35 alleen Zon-en feestd. 1,12 Stoom bootdienst TESO Op Werkdagen van Texel 6,— 8,— 11,15 2,30 5,40 uur van Helder 7,— 9,55 12,15 4,15 6,55 uur Op Zon- er. Feestdagen van Texel 6,— 8,— 11,— 5,40 uur van Helder 7,— 9,— 12,— 6,40 uur Auto-diensten. Van;Burg20 min. vóór het vertrek v. d. boot Van Havenna aankomst van de boot. Van Cocksdorp vm. 7,45,9,50 en nam. 3,50 uur Van Burg vm. 8,40, 11,— en nam. 5,20 uur Zondags van den Burg8,45 vm.) n„s(prpnri van de Cocksdorp 8,- vm.) vla Uos,erend Maandags, Dinsdags, Donderdags en Vrijdags van de Cocksdorp 1.15 u., van den Burg 4,15 u Woensdags en Zaterdags van de Cocksdorp 1,15 uur, van den Burg 1,15 uur. Het Post- en telegraafkantoor den Burg is geopend: Zon- en feestdagen vm. 8—9; nam. 1—2. Werkdagen Telegraaf en telefoon: 8 vm. tot nam. 8 Telefoonabonnees tot nam. 9 uur. Postdienstvm. 8 tot nam. 7,30 Postwissels, kwitanties Rijksverzekeringsbank vm. 8,30 tot nm. Postcheque en giro RijkspostspaarDankvm 9 tot nam. 7,33 Zaterdagavond na 6 uur v. postdienst gesloten Licht op Rijwielen en rijtuigen 6,16 uur aan hem te verspillen, Steven. Hij is als een pannekoek platgedrukt en zijn hoofd is aan gruizelementen als een eierschaal. Wie is de andere?" „Ik geloof, dat het Jerry King is. Laat eens kijken, ja, het is King." King lag op zijn rug met zijn armen wijd uitgestrekt. Zijn stalen kruk was nog even door een lange, halt los ge rukte riem aan zijn lichaam vastgebonden en aan de hals was zijn hemd openge- gescheurd. Toen Steven King's hoofd op lichtte, maakte hij meteen een koord los, dat losjes om King's nek gewonden was. Een flinke ruk bracht het einde van het koord te voorschijn en tot zijn verbazing zag Steven aan dat einde een uurwerk- sleutel van koper, stevig vastgemaakt. Bij het zien van dit voorwerp smoorde Steven met moeite een vloek. Hij woelde in zijn zak en bracht na eeriig zoeken een koperen sleutel te voorschijn, die hij in de woestijn bij het lijk van Forbes gevon den had. Nu vergeleek hij de beide sleu tels met elkaar en kwam tot de bevinding dat deze als twee droppels water op elkaar geleken. Hij kon zijn oogen bijna niet gelooven, toen hij op beide sleutels het opschrift L 176 las. „Ik ben toch niet gek geworden" mom pelde hij; „in elk geval lij et het er wel wat op." (Wordt vervolgd.) Eü EE EB OP HEETERDAAD BETRAPT, ffl EE EE EE Een Smokkelverhaal. ffi ffl BB 28 „Ziezoo, nu ben ik klaar", riep hij vrooTijk. „Laten we nu maar gaan. Ben je in staat over de heuvelklingen te rijden, dat is korter." Bates kuchte veelbeteekenend en vol zelfvertrouwen. King klom de wagen in; Bates ging aan het stuur zitten en eert oogenblik later ging het vliegensvlug de weg over. Ze klommen steile hoogten op, reden met horten en stooten langs bijna lood rechte hellingen, slierden langs gevaar lijke draaiwegen; groote kiezelsteenen werden door de auto in haar razende vaart omhoog en terzijde van de weg in de atgrond geworpen. Op gevaar af, over de kop te slaan, reden zij met een snel heid van negentig kilometer over de ein- delooze grasvlakte, een weg, die in rechte lijn naar de bergrug leidde, in welks na bijheid, op een afstand van ongeveer vijftien mijlen, Palo-Verde gelegen was. Een mijl verwijderd van de plek, waar Bates en King naar beneden begonnen te rijden, nadat zij de bergrug achter zich hadden, stonden twee mannen de razende vaart van Baf es' auto, die dikke stofwol ken opjoeg, gade te slaan. Het waren Steven Alston, die voorover gebogen in de zadel, zijn meening daarover ten beste gaf, en „Kijk in de Pot". Deze laatste stak op dat oogejiblik een kolossale pruim achter zijn kiezen. „Wie zou die dwaas toch zijn, die het in zijn hoofd krijgt, langs die gevaarlijke helling met een snelheid van negentig kilometer te rijden?" vroeg Steven aan zijn makker. „Kijk in de Pot" keek oplettend in de aangewezen richting. „Ik weet 't niet," antwoordde hij, zijn schouders optrekkend; „maar hij rijdt, alsof de duivel hem op de hielen zit. Hij doorpriemde met de scherpe sporen de flanken van zijn paard, dat pijlsnel vooruit schoot en langs de helling naar beneden rende. Steven volgde zijn makker op de voet. Bij de top van de laatste heuvelkling moest een ongeluk gebeurd zijn. Niemand heeft het ooit geweten, hoe dit ongeluk zich eigenlijk heeft toegedragen. Op het oogenblik, dat de auto het hoogste punt bereikt had om hij een scherpe kromming van de weg te gaan dalen, slipten de voorwielen. Beide inzittenden spanden al

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 4