■iiiiiwiiiiwiiiimiiiii iiiiii«iiiiii«iiiiii»iiiiim Duur betaald. afd. meubelen en tapijten. 44s,0Jaarganj De Nieuwe Texelsche Courant S. COLTOF No 4470 Woensdag 15 October 1930 HEEPENBAAI Van week tot week Texelsche Berichten Kanaalweg - Den Helder Donderdagmorgenopruiming Hoeve „Leiden" door brand in asch gelegd. ABONNEMENTEN ADVERTENTIËN: lll«llllll«llllll«llllll TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 75 ct per '3 Maanden Franco p. pest door geheel Nederland p. 3 maanden Lo-se nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD l>E ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12 ct. Dezelfde advertontle 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berokend 8i| abonnement lagere regelpr||s ADVERTENTIÈN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: Nü 11 iiaiiiiiieii is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Toen ik voor de eerste maal het lucht schip „Graf Zeppelin" aanschouwde een reusachtige zilveren visch, met witte en gekleurde lichten, statig varend hoog door de schemeravond toen voelde ik mij zonderling ontroerd, zonder pre cies te weten waardoor. Was het vooral het ongewone van dit bijna spook achtig schouwspel? Toen ik geruime tijd later, nu op een heldere zonnemorgen, de „Zeppelin" weerzag, voelde ik wéér ontroering. Maar nu ging deze meer gepaard met be wuste gedachten: hoe vernuftig dit men- schenwerk, hoe veilig en betrouwbaar dit vervoermiddel der toekomst Nu is de „R 101", een luchtschip als de „Grat Zeppelin" verongelukt. Zoo'n vernuftig menschenwerk, zoo'n betrouw baar vervoermiddel het is in weijnige oogenblikken door de elementen ten val gebracht; het is verbrand, en in zijn vlammen gingen vijftig menschenlevens op en de illusies van duizenden. Een rouwdag voor de menschheid; een ne derlaag van de Mensch in zijn eeuwige strijd met de Natuur Maar erger dan deze vreeselijke ramp is toch, dat zij volgens deskundigen niet gebeurd zou zijn, wanneer de lucht- vaarders hadden willen leeren van de Duitsche, wanneer zij zich niet tot 'n boven matige inspanning hadden laten verlei den door de „nationale eer." De natie- vlag van de „R 101" kon onverbrand aan de gezant worden teruggegeven; zou zij overtuigen, dat de prijs van nationale goederen voor de menschheid te hoog kan zijn? Zaterdagavond. Twee luchtvaartrampen. Op de week, die achter ons ligt, heeft de ramp van het Britsche luchtschip R 101 een zware schaduw geworpen. Vol hoop en vertrouwen gingen Zaterdaga vond 'de ruim vijftig opvarenden aan boord voor de tocht naar Britsch-Indië, de eerste groote reis, die dit grootste luchtschip ter wereld zou maken. En nog geen zeven uur later was de R 101 door storm en brand gehavend tot een ver wrongen karkas van metaal, waaruit slechts weinigen zich konden redden. Heel de wereld heeft, geslagen, deze ramp, een der grootste, die de luchtvaart ooit trof, meegeleefd. Zoozeer hield al wat met de R 101 samenhing, de aandacht geboeid, dat het ontzettend vliegongeluk op de lijn Berlijn Weenen, waarbij 8 men- schen om het leven kwamen wel heel wat minder besproken werd, dan anders het geval zou zijn geweest. Om de Vrede op de Balkan. De Europeesche politiek concentreer de zich. ditmaal in hoofdzaak op de Bal kan. Te Athene werd een conferentie ge houden, officieus weliswaar, maar niette min belangrijk, waar besproken werd langs welke wegen de Balkanstaten elk ander het best kunnen benaderen, econo misch in de eerste plaats, maar later ook politiek. Het ligt voor de hand, dat rust in die hoek van Europa een groote factor kan zijn bij het handhaven van de vrede, maar de ervaring heeft wel geleerd, dat men zijn verwachtingen wat dat betreft, niette hoog moet spannen. Daarvoor is er nog te veel binnen- en buitenlandsche-politieke wrijving. De strijd om Roemenlë's Koningin. Van de eerste heeft Roemenië een staal tje laten zien. De ernstige meeningsver- schillen tusschen koning Carol II en de premier Maniu hebben laatstgenoemde eindelijk toch tot heengaan gedwongen. Bij de behandeling van tal van kwesties, zoowel van partij-overwicht als van alge- meene landspolitiek, botste de opinie van de koning tegen die van Maniu; de door slag schijnt te hebben gegeven: de strijd om de kroning, d.w.z., de strijd om Roe- menië's koningin. Bulgarije nader tot Italië. Dynastie-politiek ook in Bulgarije. De verloving van koning Boris met de derde dochter van het Italiaansche koningspaar Giovanni, werd, nadat er al lang over beraadslaagd was, een feit. Bulgarije is nog nauwer met Italië geliëerd, dan reeds het geval was. De verkiezingen in Finland. De verkiezingen in Finland hebben de mannen der Lappo-beweging niet het overweldigend succes gebracht, waarvan zij droomden. Zij hadden een meerderheid in de Kamer en zij behouden die; zij is zelfs iets grooter geworden; maar zij hebben niet genoeg zetels gekregen om een grondwetsherziening door te zetten en daar was het bij de parlementsontbin- ding juist om te doen. De Revolutie in Brazilië. Op de staatsgrepen, die de vorige maan den in Zuid-Amerika zijn voorgekomen, is thans een echte revolutie gevolgd, en wei in Brazilië. In wezen is het een op stand tegen liet overwicht, dat de koffie- staat Sao Paulo in de Braziliaansche sta tengemeenschap tracht te verkrijgen, en dat in de aangevochten verkiezing van Prestes, als opvolger van Washington Luis, tot uitilng moest komen. In No> vember a.s. moet Prestes als president worden beëedigd, maar de revolution- nairen, die in verscheiden staten succes sen van beteekenis hebben behaald, zijn blijkbaar- vastbesloten, deze inhuldiging met alle middelen te verhinderen. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan- toren werd gedurende de maand Sept 1930 ingelegd f 3019.14 Terugbetaald 2469,48 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 6. Fotowedstrijd„Mooi-Texel". Wanneer ge even tijd hebt, komt dan eens kijken naar de vele ipooie foto's ingezonden voor onze Tweede Fotowed strijd in een kast aan ons bureau ge- etaleerd. De uitslag kunnen we omstreeks 1 November mededeelen. Daarna zullen de mooiste kiekjes in ons Zondagsblad wor den opgenomen. Zou bet nu niet aardig zijn, wanneer u zich tegen die tijd van de geregelde toezending van ons, Zondagsblad verzekert? Het kost slechts vier cent per nummer (50 ct. per kwar taal; buiten den Burg f0.,70.) Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer F. Zijm Pz., werd als opvolger van wijlen de heer Breed tot lid van de Raad der, gemeente Heemstede benoemd. I I ia# Moor wordt zacht, blijft keu- J W ndal rjg zitten, krijgt mooier glans en valt niet uit, indien U 1 of 2 maal per week een weinig Purol in het haar weg- wrijft zoodat het daarin wordt opgenomen. Ernstige autobotsing. Een merkwaardige samenloop van omstandigheden. Zaterdagmorgen reed te half elf een vrachtauto van de heer H. Kikkert, „de Bunders", met zakken aardappels gela den op de Schilderweg in de richting Oudeschild, toen plots de motor het ver tikte. Ter hoogte van de woning van ir. Van der Meer ongeveer, bleef de wagen staan. De 'hulp van Dros' Autocentrale, werd ingeroepen, per auto arriveerde monteur Eckhard met gereedschap en spoedig was de zaak weer gezond. Maar toen gebeurde er wat minder fraais. Om de steven naar den Burg te kunnen wen den, reed E. de auto een stukje achter-, uit dwars over de weg, op welk moment juist de vrachtauto van de heer J.C.Rab, zwaar met grint geladen en bestuurd door de heer Stiggelbout, naar den Burg kwam langsrijden. Geen der beide chauffeurs was op een mogelijke aanrijding bedacht. De auto van de lieer Kikkert ontnam hun het uitzicht. Een lievige botsing was on vermijdelijk. Van de auto van E. werd 't linkerachterwiel totaal verbrijzeld, van de andere auto o.m. de radiateur en de lantarens zwaar beschadigd. Zooals uit het bovenstaande blijkt, moet het ongeval aan een toevallige samenloop van omstandigheden wordën toegeschre ven. Een Avond met Kees Pruis. Men schrijft ons: Een avond met Kees Pruis, maar ook met Piet Hesse, Stella Seemer en Willem Ciere, een amusante avond dus, wordt gegeven in hotel Texel op Zaterdag over een week. Opgevoerd zal o.m. worden „Een verlegen huwelijkscandidaat", de entreeprijs zal f 1.50 bedragen. Na afloop wordt gelegenheid tot dansen gegeven. Nadere biezonderheden volgen per adver tentie in het volgend nummer, waarin ook eenige pers-critieken zullen worden op genomen. Vanaf in onze afdeeling meubelen, vloerzeilen, vitrages en karpetten tegen zeer vermin derde prijzen. Ook spaaizegels en spaarbonnen zijn zonder bijbetaling inwisselbaar. E1ERLAND. In de nacht van Zondag op Maandag is hoeve „Leiden", gelegen aan de Post weg, in Zuid-Eierland, tegenover „Gent", door onbekende oorzaak in brand geraakt en totaal verwoest. De materieele schade is zeer groot, doch alles was verzekerd. De boerderij was het eigendom van de M. Vermeer, te den Haag, en werd ge huurd door diens zoon, de lieer Q. Ver meer. De heer Sjef van der Velde, die met vrouw en vijfjarig kind de hoeve be woonde, was de bedrijfsboer. Oebr. Wa- beke, wonende op „Katwijk" in de Prins Hendrikpolder, waren door de heer Ver meer als rentmeesters aangesteld. Omtrent de oorzaak van de brand tast men geheel in het duister. Toen de brand; uitbrak zal het plm. half een zijn ge weest en bevonlden zich slechts de vrouw van Van der Velde en het vijfjarig meis je in huis. Gewekt door het kind, trok een helder licht de aandacht van de moeder, die het aanvankelijk voor dat van een au*to hield, maar weldra tot haar ontsteltenis! bemerkte, dat er in de schuur brand uit gebroken was. In allerijl trachtte zij met haar kind nog in nachtgewaad de kamer te verlaten, maar reeds had het vuur zoo'n omvang aangenomen, dat het haar onmogelijk was, zich door de deur naar buiten te begeven. De rook belette haar de doorgang. Een hevige angst over- 'meesterde haar, doch zij herwon spoedig haar kalmte, sloeg een raam in waarbij zij zich aan de pols wondde en wist zich door dat raam heen met haar kind in veiligheid te stellen. Korte tijd later was de slaapka mer een prooi der vlammen. Op hun hulpgeroep kwam de heer Joh. Flens toegeloopen, die onmiddellijk met een tweetal knechts, de gebr. Frankenvijle, alle pogingen in het werk stelde, om nog te redden wat te redden viel. Men moest zich echter tot eenig hiiisraad bepalen, want zoo snel verbreidde zich het vuur, dat in weinig tijds de heele boerderij in vuur en vlam stond. Gelukkig joeg de vonkenzee in noordelijke richting, later op de morgen naar het N.O., zoodat de meest nabijgelegen hoeve „Gent", van de heer Joh. Flens, geen gevaar liep. Inmiddels had de heer P.Moerbeek, die, v.d. Hoorn komende, de brand had opge- Wie volgt? Waarom zou zij liet ook niet eens wagen? Miss Joan Mac Donald, tic dochter van de Engelsche premier, heeft zich verloofd met dr. Alastair Mackiinuon. We stellen u het paar hier voor, dat zicli natuurlijk in de zevende hemel gevoelt. Dat ziet ge die oolijkerds toch wel aan? ECHTE FRIESCHE iiiiiiiiiioiiimmiiiutut 20-50ct. per ons merkt, politie en brandmeester, de heeren Goënga en Tiessen, te den Burg gewaar schuwd. Enkele minuten later was de mo torbrandspuit naar Eierland op weg. Oolc de heer M. W. de Graaf, brandmeester te de Cocksdorp, en de spuit vandaar was spoedig ter plaatse. Deze laatste echter behoefde geen dienst te doen. De motorspuit functionneerde uitstekend. Men bepaalde zich er voornamelijk toe, de bij „Leiden" staande schuur nat te houden. De hoeve zelt was een fel brandende fak kel gelijk, die verre de omtrek verlichtte, en tot de uiterste hoeken van het eiLandi duidelijk waarneembaar was. Aan behoud viel geen oogenblik te denken. Gebr. Wabeke, werden door de heer Goënga, intusschen naar de P.H.polder gereden, gewekt. Wij hadden een kort onderhoud met een hunner, die spoedig na het bericht op de pLaats des onheils aankwam. Naar ons daarbij werd mede gedeeld, zou de schuur geheel met hooi en graan gevuld zijn geweest. De hoe veelheid hooi moet plm. 400.000 K.G. hebben bedragen, terwijl tevens de gerst- oogst van acht bunders en nog een groote hoeveelheid haver en spinazie verloren is gegaan. De waarde der vernielde Iandr bouwgereedschappen schatte de heer Wabeke op f700 a f800. Alle vee was in het land. Het werd naar de P.H.Polder overgebracht. Het gezin van Van der Velde zal voorloopig op „Katwijk" zijn intrek nemen. Men is nog de heele Maandag bezig geweest met het blusschingswerk. In de namiddag joegen de vlammen nog hoog uit de enorme hoeveelheid hooi op. Te gen de avond was echter alle gevaar voor uitbreiding geweken. Omtrent de heer Sjef Van der Velde deelt men ons nog mee, dat hij Zondag middag te vijf uur „Leiden" verlaten heeft om naar „Katwijk" te gaan. en voor het uitbreken van de brand niet is terug gekeerd. Slechts zijn vrouw en kind ble ven in de boerderij achter. OUDESCHILD. Schoener Roelfina II. In de haven ligt het motorschip „Roel fina II", een schoener om buitengaats te varen. Het schip ligt hier om aardap pelen in te nemen. Aangezien het schip te diep ligt om binnendoor te gaan, zal bij Terschelling de Noordzee worden ge kozen.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1