Gemengd Nieuws R.K. Tooneelvereeniging Door R.K. Tooneelver. I.L.B. is voor de eerste door haar te geven uitvoering (on geveer halt Nov.) in studie genomen een blijspel in 3 bedrijven, getiteld „Truusje Meijer", door Leo Post en Frits v. Dui nen. Het is voor het eerst sinds jaren, dat door I.L.B. gemengd spel wordt ge geven. Het publiek waohten 'n paar ge noeglijke avonden. Sportnieuws. Texel I—Wieringerwaard I. 7-1. Men schrijft ons: De voorspelling van de overzichtschrij ver van het „Groentje" ten spijt, mooht Texel I winnen met 71. Het was dus een overwinning met spre kende cijfers. Toen scheidsrechter Zwart de beide elftallen tussühen de lijnen floot, waren beide ploegen volledig. De eerste wedstrijd werd door veel publiek bijge woond en men genoot van het spel van Texel. „T." speelde voor de wind en was dan ook veel in de aanval, welke in den be ginne strandde op de verdediging van „W.W.", welke goed was. Vooral de keeper, die veel werk kreeg, was in „good form". Op de duur kon echter de achterhoede van W.W. het tegen het prima spelende T.-elftal niet bolwerken T. maakte voor de rust vier doelpunten. Na de rust kreeg W.W. de wind mee en had T. nogal last van de zon. Nu werd ook de T.-keeper aan het werk ge- gezet, daar W.W. veel in de aanval was, hetgeen hem echter, als gewoon, goed afging. Ook de T.-verdediging was op haar plaats en daarop strandde de meeste aanvallen, totdat het W.W. gelukte een doelpunt te maken. Toen was de stand 4—1. Het. was een zeer mooi doelpunt. Nu was T. niet meer te houden. Gehol pen door de goed voedende half-linie waren de Texelaars veel in de aanval en werd de druk op het W.W.-(doel zwaar. Doelpunten bleven danook niet uit. T. wist nog driemaal het W.W.-doel te door boren en zoo kwam het einde van deze wedstrijd met 71. Indien de T.-voorhoede beter op de buitenspelval gelet had, waren er zeker eenige mooie kansen benut geworden. Ook had men vooral voor de wind meer moeten schieten. Dan hadden er meer doelpunten gekomen, hoewel de keeper goed was. Over het algemeen was het 'n mooie wedstrijd en werd er aardig spel te zien gegeven, vooral voor de rust. Texel 1I-J.V.C. I. Texel 11 behaalde op J.V.C. een mooie 42 overwinning, hetgeen niet de ver wachting was. Er werd danook over de geheele linie zeer goed gespeeld. Van en voor onze dammers. Morgen zal het vijf jaar geleden zijn dat damclub „O.K.K." alhier werd opge richt. Een der mannjen, die zich hierbij onderscheiden hebben, was de heer IJ. Witte, die door het geven van sijmultaan- avonden de belangstelling voor de dam sport heeft weten op te wekken en aan te wakkeren. Op Zondag 19 October a.s. zal de Heldersche Damclub overkomen om de strijd met O.K.K. aan te binden. Ter ge legenheid van het vijfjarig bestaan, zul len twee medailles worden uitgeloofd, zooals we reeds eerder vertelden. De Heldersche Club heeft pas haar 20- jarig bestaan herdacht; op haar Maandag gehouden feestavond was O.K.K. door het bestuur vertegenwoordigd. Schoolnieuws. De heer J. Slort, hoofd der school voor Ohr. Volksonderwijs, verzoekt ons mee te deelen, dat het vervolgonderwijs aan deze school thans door 19 leerlingen wordt gevolgd. Filmavond I.V.A.—SD.A.P. Met medewerking van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling zal door de afd. Texel van de S.D.A.P. op Zaterdag 8 November in hotel „Texel" alhier en 9 November in de „Zeven Provinciën" te Oudeschild een filmavond worden gege ven. Vertoond zal worden „De laatste dagen van het St. Petersburg", een Rus sische film, of „De Wevers", van Gerard Hauptmann. In ieder geval zal de film, opgenomen bij de begrafenis van Mr. P.J. Troelstra, vertoond worden. „Van Natuur en Jeugd." „Van Natuur en Jeugd" is de titel van een geschrift, uitgegeven bij Van Gorcum en Co. te Assen, waarin mevr. M. R. S. Boetje-van Ruyven herinneringen vertelt uit het 20-jarig bestaan van de Nederland- sche Jeugdraad voor Natuurstudie. Onder meer wordt in dit aardig geïllustreerde boekje het kampeeren op Texel bespro ken. Mond- en klauwzeer. Ondanks het vee-invoerverbod heeft het mond- en klauwzeer op Texel toch weer zijn intrede gedaan. Het moge van korte duur zijn. (Zie de offic. publicatie.) Prof. Mullens en de Jeugd. Op Woensdag 22 Oct. geeft de bekende prof. Mullens een kindervoorstelling in hotel „Texel"; voor de kinderen der R.K- School in „de Zwaan". Er zal gegoocheld worden, er worden grapjes verteld en nog veel meer. Tot dekking der kosten worden bijdragen gevraagd van de ouders en andere belangstellenden. Examens. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. J. Kalis, thans onderwijzeres te Elim, bij Hoogeveen (Dr.), slaagde een dezer da gen te den Haag voor de acte Wiskunde L. O. Postpakket-besteldienst. Voor de bestelling van postpakketten van het postkantoor alhier uit, zal een driewieler-transportfiets worden aange schaft. Dat zal aan een vlugge bestelling, zeker ten goede komen Kloppen straks onze harten niet vol verwachting, wanneer de 5e December in zicht komt De groote Landbouwverloting. Gisteren heeft het Verlotingscomité de hoofdprijs, een beste vette koe, aange kocht. Hebt ge al een lot De trekking volgt Woensdag 29 October a.s. Tegen de Vlootwet. De secr. van de afd. Texel der S.D.A.P. deërt ons mee, 'dat in 1923 op Texel 799j 'handteekeningen tegen de Vlootwet zijn verzameld, tegenover thans 2348. Gisteren werden de petitionnementen aan de Tweede Kamer aangeboden. Van de deputatie van „Kerk en Vrede" maakte deel uit het bestuurslid ds. J. J. Buskes, te Oosterend. Uit de Nuts-vergadering. De gisteravond gehouden Nutsvergade- ring werd door acht personen in totaal bezocht. Na opening en lezing der notu len deed de voorz. mededeeling van enke le ingekomen stukken, w.o. een schrijven van het Hoofdbestuur, waarin werd mee gedeeld, dat te Amsterdam élke Zaterdag een groepje van plm. 25 personen, niet beneden 18 jaar, tegen 25 ct. per per-, soon, onder deskundige leidi,ng een rond gang door het Museum kan maken. - De spreekbeurten werden aldus vastgesteld: 1. Ir. Bruins, „Amerikaansche reisin drukken". De heer Bruins, commissaris van de T.E.M., heeft een studiereis naar Amerika gemaakt en weet daarvan onder houdend te vertelLen; er zullen vele licht beelden worden vertoond. Datum: 20 Oct. 2. Frans Hulleman, te Amsterdam, hu morist-conférencier, die voor een recht vroolijke avond zorgt. Datum: 24 Nov. 3. Mej. Menagé Cnalla, te N. Niedorp, hier wel bekend. Datum: half Januari. 4. Een filmavond. Het bestuur zal zich in vermndlng stellen met de Orion-film- fabriek te Den Haag en de Mij. Poly goon te Haarlem. Er zullen populair- wetenschappelijke films worden vertoond of een filmreis naar Tropisch Nederland. Ook werd genoemd een film over Dene marken, toe te lichten door de Deensche vice-consul. Wegens vertrek van de heer J. Bakker D. Pz., penn. van de Nutsbewaarschool, werd met op één na algemeene stemmen de heer A. Broekman benoemd. De hee- ren J. van der Pijl en A. van der Meulen stopden mede op de voordracht. Omtrent de bewaarschool deelde de voorz. nog mee, dat de school naar de eisch werd ingericht en thans door 36 leerlingen bezocht wordt. Hartelijk werd dank gebracht aan de Bouwcommissie, die met zooveel ijver de bouwsteenen verzamelde, en aan hen, die door hun bij dragen de stichting steunen. Bij de rondvraag deelde de heer Jac. Poeper mee, dat de bibliotheek in café den Burg is ondergebracht voor f30,— per jaar. Het volgend jaar hoopt men ze in de bewaarschool te kunnen plaatsen., Het aantal lezers bedraagt reeds 35. DE KOOG. Reddingsdemonstratie. In tegenwoordigheid van de plaatse lijke commissie,^ en de heer E>e Booy, secr. van de N.Z.H.R.M., had Zaterdag morgen alhier een reddingsdemonstratiie plaats, welke door de leerlingen der Z.V. S. onder leiding van hun leeraren en door eenig publiek werd bijgewoond. Met belangstelling werd de behande ling van het vuurpijltoestel, ook wel „wip pertoestel" genaamd, gevolgd. Men be dient zich hiervan om, zoo mogelijk, van de wal hulp te verleenen, wanneer een schip op de kust is gestrand en menschen- Levens in gevaar verkeeren. Over een af stand van een paar honderd meter woridt met de vuurpijl een dunne lijn over het „wrak" geschoten, op deze Zaterdagmor-i gen op een 'duintop gefantaseerd. Met behulp van deze hjn wordt door de be manning van het schip een z.g. staart- blok met wipper aan boord getrokken. (De wipper is een touw zonder eind van 1.5 duim dikte ongeveer). De staart van het blok wordt aan de mast plm. vijf meter boven dek, vastgemaakt en dan wordt door dewipper door te halen, een zware tros aan boord getrokken, welke boven het staartblok bevestigd wordt en waarlangs in een reddingsboei met een z.g. „broek", opgehangen aan een geleideblok, de z.g. „travelier", schipbreukelingen aan wal kunnen worden gehaald. Daarbij moet de zvv'are tros zoo strak mogelijk gespannen worden. Door het breken van de driepoot, welke hier bij te pas komt, lukte dit spannen niet te best. Dat het afschieten van de vuurpijl niet zoo makkelijk is, als het op het eerste gezicht lijkt hebben we ook kunnen opmerken. De heer Epe was het, die hier als schutter fungieerde. De pijl bereikte zijn doel, en de heer C. Krijnen was het, die zich van het „wrak" met het wippertoestel in veiligheid wist te brengen. Het moge altegaar bij demonstraties blijven. Wanneer het eenmaal werkelijk heid moet worden, bittere ernst, zijn de schipbreukelingen er slechter aan toe. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Het kosterschap van de Ned. Herv. kerk alhier, is niet opgedragen aan de heer A. Eelman, zooals ons werd gemeld, doch aan diens echtgenoote. Als de alarmklok luidt! Het was in de nacht van Zondag op< Maandag. Geheel Cocksdorp is in diepe, rust verzonken. Allen liggen sinds eenige uren in Morpheus' armen. Alleen de nachtwacht waakt over de sluimerende burgerij. Hij doet als altijd zijn plicht en maakt zijn voorgeschreven ronden. Op een daarvan ontwaart zijn oog een rosse gloed aan de zuidelijke hemelbrand!!! De onderbrandmeester wordt gewaar schuwd, de klokluider en de bewaarder der brandspuit gewekt, benevens een vrachtrijder om het middeleeuwsche brandbluschapparaat naar de plaats des onheils te vervoeren. Reeds doet de alarmklok z'n angstwekkend geklep in de stille Octobernacht over de daken weer galmen, doch Cocksdorp blijft in rust. Niemand denkt er aan Morpheus ontrouw te worden. De brandspuit is inmiddels op een vrachtauto geladen en toeterend en ram melend gaat het de dorpstraat langs; on derwijl klept nog altijd de brandklok: bimbambim—bam. Niets vermag ech ter de rustige rust der Cocksdorpers te storen. Geen lichtje wordt ontstoken, nie mand vertoont zich op straat. Ja, toch, een enkeling steekt zijn neus buiten de deur, om te zien wat er aan de hand is. maar toen was de spuit al lang weg. Bij de brand, die op hofstede „Leiden" in Zuid-Eierland blijkt te woeden, is haar hulp overbodig, want de motorspuit van Den Burg heeft daar reeds goed werk verricht, door 'n belendende schuur nat te houden. Tot zoover het Cocksdorper voorspel. Wat er meer gebeurde, vindt ge op de eerste pagina vermeld. Schoolnieuws. Mej. Beukers, onderwijzeres aan de o.l. school alhier, heeft als zoodanig ontslag gevraagd, daar zij in het huwelijk treden zal. OOST. Drukke scheepvaart. Het is hier druk met de scheepvaart. Geregeld worden suikerbieten en stroo verscheept. Ook werd een groot motor schip van schipper J. Dekker, van Warin gen, bevracht met een volle lading gerst, door A. Bakker van Oudeschild, bestemd voor België. Binnenkort worden ook we derom aardappelschepen verwacht. OUDESCHILD. Extra reis s.s. „Marsdiep." Voor de overbrenging van een zieke, een kind van plager Dros, te Oosterend, heeft de „Marsdiep" Maandagnacht een extra reis gemaakt. EIERLAND. Schoolnieuws. - De heer Broere, onderwijzer aan de o.l. school te Z.-Eierland, is opgeroepen voor de vervulling van militaire dienst van 16 October tot 14 Maart a.s. DEN HOORN. Schoolnieuws. E>e heer L. Pieterse, onderwijzer aan de o,l. school alhier, werd in gelijke betrek king benoemd te Kattendijke (Zeeland). In den Haag had de vergadering plaats van Zuiderzee-visschers, waarin deze opkwamen voor hun wensohen in verband met de drooglegging van de Zui derzee. Te Volendam lagen driehonderd bot ters, welke die dag niet naar zee waren gegaan. De machinist Roks, die bij het tram- deraillement te Princenhage ernstige brandwonden opliep, is overleden. Hij laat een vrouw en vier kinderen achter. De meelfabriek „Nutricia" te St. Oedenrode, die reeds geruime tijd stop staat en waarin een vrij groot aantal ar beiders werk vond, zal niet meer in wer king komen. Te Oostburg heeft de 44-jarige A.K., schoenmaker, een poes met een brandende fakkel in brand gestoken. Het diertje moest worden afgemaakt. Het bleek over al brandwonden te hebben gekregen. K. werd tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld. Bij de familie K. te Ouderkerk is in de tuin een pompoen gegroeid van 32 Kg.i De bekende staatsman mr. Sam van Houten, 93 jaar oud, is gisteren overleden Te Doesburg is een woonwagen door een stoomtram gegrepen, waarbij 'n vierjarig knaapje op slag werd gedood. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft kapitein Borren, bekend uit de Curacao- affaire, tot één dag gevangenisstraf ver oordeeld. De 81-jarige H. J. J. te Rotterdam kwam met zijn lange baard in aanraking met de vlam van een kaars en raakte in brand. Bij de pogingen, om het vuur te dooven, heeft de oude man brandwonden aan beide handen gekregen. Ook in het gelaat heeft hij zware brandwonden ge kregen. Zijn toestand is hoogst zorgelijk. Een bazar voor de restauratie der Ned. Herv. kerk te Medemblik heeft 12000 opgebracht. Men mocht hiervoor bijdragen ontvangen van de koninklijke familie en van de ex-keizer van Duitsch- land. Illlllllllllllllllllllll BUITENLAND. De Uj Nemdezék bericht uit Boeka rest dat het hoofd van de dienst der belastingen te Ramnicul-Sarati, die twee weken geleden wegens verduistering van twee miljoen Lei werd gearresteerd, se dert tien dagen weigert voedsel te nemen.' Hij verklaarde, niets te willen eten, voor dat al zijn medeplichtigen aan de ver duistering niet in hechtenis zijn geno men. Er zijn volgens hem, verschillende hooge ambtenaren, medeplichtig, dus hij verlangt, 'dat ook zij voor de rechter ge- aaaga worden. Men is thans begonnen de man kunstmatig te voeden, aangezien er. blijkbaar geen moeilijkheid bestaat, aan zijn wensch te voldoen. Maria Sebess, de vrouw van een leeraar in de buurt van Boedapest en haar drie broers en zusters hebben 5 miljoen dollar geërfd van een oom, die na de opstand van 1848 met Kossuth naar Ame rika was uitgeweken, te Chicago een groote fabriek gesticht had en die thans op 104-jarige leeftijd als vrijgezel is overleden. De „Deli Courant" verneemt, dat in de eerstvolgende jaren geen salaris- verhoogingen b.d. Bataafsche Petroleum- maatschappij zullen worden verleend, ter wijl de verlofssalarissen, evenals de agen tensalarissen zullen worden verminderd. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat het rundvee van S. Kui per en A. Kooiman te De Waal lijdende is aan mond- en klauwzeer. Texel, 14 October 1930. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Donderdag 16 October. Oosterend, 's av. 8 uur Bijbellezing. Onderwerp: De Openbaring. HERV. GEMEENTE, Zon|dag 19 October. Burg, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. Cocksdorp, 's av. 7 uur Ds. Plug. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Oudesdiild, vm. 10 uur Ds. Plug. Waal, Geen dienst. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vnp 10 uur ds. v. d. Leer nra. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, n.m. 2.30 uur preeklezen. n.m. 7.30 uur preeklezen. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. J. W. van Stuijvenberg van Amsterdam. Burg, 's av. 7 uur ds J. W. van Stuijvenberg van Amsterdam. MARKTBERICHTEN Alkmaar, 10 Oct. Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd 2633 H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 5.— a 11,50 Haver 5,00 a 7.00 Gerst chevalier 5.— a 6,00 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier dkmaar 11 Oct. Kipeieren. Aanvoer 70.000. 56/58 K.G. 0- a 0,— lnn 58/60 K.G. 8.00 k f 8,60 de 100stuks 60,62 8.30 k 8.70 62/64 8,40 a 8,80 i ruin 8,60 a 9,00 Kleine eieren 5,00 a 7.10 Eendeieren. Aanvoer 20000. 5.20 k 5.60 Eierveiling Texel, 13 Oct. Aangevoerd werden partijen, 40126 stuks Kipeieren 58-62 7,70 8,40 62-66 7,90 8,70 66-70 8,10 9,00 Kleine eieren 4,90 7,80 eendeieren f 5,20 a 0,- Texel, 13 Oct. 1930. 1 paard

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2