Texelscke Courant van Zaterdag 18 Oct. 1930. TWEEDE BLAD Wegen voorheen en thans nGERO FABRIKAAT Een goed voorbeeld. NfLEKVp/j TexeSsohe Berichten LET OP UW OOGEN. Sluit voor begeerte uw graag gezicht; Zij loert, zij loert om in te varen. Sluit d' oogen, vensters van het licht, Indien gij wilt uw hart bewaren; Want zoo Begeerte eens binnensluipt, Zij zal bederf en jammer baren, Dat eeuwig smert en eeuwig druipt. De dingen zijn niet ais zij schijnen: De worm zit binnen lekker ooft En levend kleur bedekt venijnen. Hij do oh zeer licht, die licht gelooft; In paradijzen nest-len slangen; De s.angen hangen boven 't hoofd. Waar gouden en blozende appels hangen. Dies wacht uw vingers, wacht uw hand, Noch vat de dood niet met uw tand. Joost van den Vondel. (15S7-1G79). Johnson, die van 1865 tot 1869 presi dent der Vereenigde Staten was, verge zelde als kind zijn vader, een kleermaker, van huis tot huis, om het dagelij ksch brood te verdienen. Hij kon lezen noch schrijven, want nooit had hij een school bezocht. Toen hij gehuwd was, leerde hij dat van zijn vrouw. Door zijn degelijkheid vestigde hij de aandacht op zich en werd in zijn woon plaats Grunville, lid van de gemeenteraad. Een paar jaar later werd hij er burge meester. Kort daarop werd hij volksvertegen woordiger, toen gouverneur van Tennes see, later vice- president en eindelijk pre sident der Vereenigde Staten. Men begrijpt, dat zoo iemand ook vele benijders moest hebben. Herhaaldelijk werd er in allerlei tijdschriften op gewe zen, van welke afkomst hij was. Eens verstoutte zich iemand, hem dit te verwijten. Johnson antwoordde be daard: „Gij hebt gelijk, mijnheer, ik ben kleer maker geweest, en toen stelde ik er mijn eer in mijn werk zoo netjes mogelijk af te leveren. Nu ben ik president der Ver eenigde Staten, en ik stel er mijn eer in, zulke goede wetten aan het Congres voor te stellen als ik kan. Ik doe nu eveneens mijn best als vroeger, en dat behoort zoo; al wat men doet, moet men goed doen." Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat het rundvee van D. Bruin Cz., te de Waal, lijdende is aan mond- en klauwzeer. Texel, 17 October 1930. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT: Schietoefeningen. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 21 October a.s., of anders zoo spoedig mogelijk daarna onmiddellijk na donker worden, gevechtsschietoefenin gen zullen worden gehouden in het Schul- pengat met kanons van 7.5 cM. Op den dag, waarop de schietoefenin gen plaats hebben, zal vanaf het fort Kijkduin vanaf 2 uur nam. tot zonsonder gang een roode vlag waaien. Bij die oefeningen zijn de Haaksgron- den geheel onveilig. Indien zich geen biezonderheden voor doen, zijn de oefeningen ongeveer een uur na goed donker zijn, afgeloopen. Ze kerheid bestaat hieromtrent echter geens zins. Texel, 17 October 1930. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. door JN. VAN DER PIJL. VI. Belangrijke proefnemingen. Op de Westerweg zijn deze zomer enkele proeven genomen met een opper vlaktebehandeling. Voor deze behandeling komen alleen in aanmerking wegvakken welke een mooi gesloten gelijkmatig weg dek vertoonen. Deze wegvakken zijn, na goed schoon geveegd te zijn, flink ingestreken mee sproeifalt en nog een ander wegvak met een ander teerproduct, en werden later afgedekt met een laagje grindzand. Bovengenoemde vakken hebben tot lie den de proef goed doorstaan. Het is nu afwachten, wat voor schade de winter aan deze wegen zat toebrengen. Enfin, we zul len er het beste van hopen. Wanneer deze proef mag slagen, zal dit een groote vooruitgang beteekenen voor de iioofdwegen der Dertig Polders, temeer daar deze werkwijze absoluut niet meer kosten medebrengt dan het onderhoud be droeg, zooals dit op de vroegere manier geschiedde. •je sp°&rt <?ip *tiaar&S Hoe krijgt men een gesloten wegdek. De groote moeilijkheid echter was: Hoe 'n behoorlijk gesloten profiel te krijgen Dit is niet zoo gemakkelijk. Voorheen drukten de ijzeren paardenhoeven en wa genbanden het los gespreidde grint of steenslag ineen of verbrijzelden dit. Deze functie kan men moeilijk overlaten aan de autobanden, die daartoe wel de minst ge schikte instrumenten zijn, die men kan gebruiken. Door hun samendrukbaarheid verbrijzelen zij het materiaal in het ge heel niet, doch schieten het catapults- gewijze her- en derwaarts over de ber men of in de wegslooten. Reeds eenige tijd is men met de bestu deering hiervan bezig geweest. Ook zijn aan de vaste wal door het bestuur ver schillende wijzen van wegverbetering ge volgd en het slot hiervan was, dat men tot de overtuiging kwam, dat een wals niet kon worden gemist, waarom danook in het voorjaar van 1930 werd besloten niet alleen tot aanschaffing van een wals, maar ook van een mengmolen. Het laat zich begrijpen, dat een en an der groote uitgaven met zich bracht. We hopen echter, dat de Dertig Polders hier van plezier mogen ondervinden. Wellicht zal iemand zich afvragen: Waarom hebben ze nu een mengmolen aangeschaft. Het antwoord hierop lu:dt: wanneer men van een koud procédé voor wegverbetering gebruik wil maken, moet de teer- of astaltemulsie met de steenslag worden vermengd. Aangezien dit met de hand bijna onmogelijk is, (immers wan neer we een goed mengsel willen heb ben, moet ieder stukje steenslag door het emulsie omhuld zijn), is daartoe ook een mengmolen aangekocht. Op deze mengmolen en de wals komen we de volgende maal terug. Rijvcreeniging „Texel." Onder leiding van haar instructeur, de heer W. Brouwer, heeft onze rijvereeni- ging Zondag een fiksche oefentocht ge maakt. Van het terrein, waar de ruiters oordeelkundig werden gegroepeerd ,ging de rit na een rondgang door den Burg, via de Waal naar Oosterend, waar ten huize van de heer Eelman, op Noorder- buurt, de vader van een der leden, thee gedronken en door de heeren een lekker sigaartje opgestoken werd. Vol moed werd na een kort bezoek aan Oost via Spang naar Oudeschild koers gezet en vervolgens, na'n wijle te hebben vertoefd op Westergeest, waar het bestuurslid Joh. Kikkert woont, naar den Burg. Op de Groeneplaats werd de ruiterstoet, die met veel genoegen op dit leerzaam tochtje mocht terugzien, ontbonden. Het terrein werd met een manége van 23 bij 45 vk. M. verrijkt, hetgeen aan een goed lesgeven en dus aan de vorderingen van onze rijvereniging zeer ten goede moet komen. Sportnieuws. Morgen zal de revanche wedstrijd plaats vinden tusschen T.-adsp. A. en B. Op de adsp. dag te Helder wist B van A te winnen. Het zal hun nu niet zoo makke lijk gelukken. Elftal A. (wit) Bela. Helsloot, Jb. Geus A.v.d.Slikke, A.Huizinga. J.Sambeek P.Kikkert, Joh.Weijdt, M.Vlaming, J.Bruin W.Ran. Elftal B. (groen-zwart). F. Kaczor Jac. deVeij, G.Coevert, In het bootje.... Hansi Preisiinger, die in de Passiespe len te Oberammergau zoo glansrijk de rol van Maria Magdalena vertolkte, is in het huwelijk getreden met dr. ir. Otto Kirschner, te München. Wat zullen de talrijke Amerikanen, die om haar hand dongen, op hun neus kijken. H.Neijens, N.N. C. Ran, J.Molenaar, B.Mulder, J.BruinfO.S.) P. Bruin, M.Bakker. De wedstrijd vangt aan om 12 uur pre cies. De spilplaats in B wordt nader aan gewezen. D.D. Het boek „Voetbal." Dat is een boek, dat „gaat". Geen won der: Gebonden in linnen stempelband, meer dan 20U blz. dik, bovendien nog 40 bladen met foto's en samengesteld door een man, die het weten kan, C.J. Groot- hot, in opdracht van de K.N.V.B. Zoo'n boek mag geen voetballer, in geen geval een adspirant, missen. Vraag het in de boekhandel maar eens ter inzage. (Pro spectus kosteloos verkrijgbaar). Korfbal. Men deelt ons mee, dat binnenkort op het sportterrein een korfbalwedstrijd te gen entree voor het publiek toegankelijk zal zijn. De onlangs hier opgerichte club zar dan uit eigen leden twee twaalftallen in het veld brengen. Gymn. Vereeniging "Texel." Op Maandag a.s. zal een vergadering worden belegd wegens de noodzakelijke verkiezing van een nieuw bestuur. (Zie adv.) Gymnastiek-uitvoering. Gymnastiekvereeniging O.K.K. van den Helder, directeur de heer Van Loo, is voornemens in hotel „Texel" met plm. dertig leden een uitvoeripg te geven. Ge tracht wordt dezen bij leden van gymna stiekvereeniging „Texel" voor een nachtje onder dak te brengen, waarin men nu reeds ten deele is geslaagd. »I»H lULd Overzicht eierhandel. Roermond. De handel in versche eieren was deze week vlug. De prijzen liepen van 30 tot 50 ct. per 100 stuks naar bo ven. De prijzen der eieren op de veilin gen en markten waren de vorige week van f58.50 In verband met de ver hoogde prijzen voor versche eieren zal de vraag naar koelhuiseieren en kalk- eieren wel toenemen. De aanvoer bij de Coop. Roermondsche Eiermijn bedroeg 1.600.000 stuks. Kleine 15.30—7.20; groote f7.20—8.70; eenden eieren f6.50—7. Verwacht wordt deze week nog wel een stijging van circa 20 ct. voor versche eieren. Overzicht wolveemarkt 9—15 Oct. De wolveehandel was deze week op verschillende markten minder. Leeuwar den, Leiden, Zwolle, Sneek en Groningen waren voor vette schapen en lammeren trager in omzet en niet geheel prijshou dend. Sommige dezer markten gingen be paald iets terug. Ook de handel in fok schapen was stugger. Purmerend en Utrecht waren voor wolvee slechts matig. DE COCKSDORP. Modevakschool „Holland". Door de Modevakschool „Holland", di rectrice mej. A. Rosema, gedipl. cou- peuse-leerares, Groote Kerkstraat 42 te Leeuwarden, zal van 16 October tot en met 21 November een cursus worden ge geven in het maatknipppen van dames- cn kinderkleeding, alsmede lingerieën. De lessen, die gegeven zullen worden in de O.L.School alhier, op Donderdag en Vrijdag, des middags en des avonds, zullen door plm. een 20-tal dames ge volgd worden. Kerknieuws. „Gemeentebelang" van deze week wijdt waardeerende woorden aan de heer P. Zeylemaker, onlangs overleden. Onzeker- Geeft acht. Tc Koblenz hield de Stahlhclm-organi- satie een groote parade, waarbij ook de Duitschc ex-kroonprins (rechts) tegen woordig was. kelijke gemeente, schrijft ds. Plug, heeft door zijn overlijden een groot verlies ge leden. Als gemeentelid, kerkvoogd en kerkelijke ontvanger heeft hij de ge meente onschatbare diensten bewezen- Tevens wordt dank gebracht aan de heer G. Bakker, die 30 jaar de gemeente als koster heeft gediend, maar om zijn hooge leeftijd heeft gemeend, te moeten bedanken. OOST. Een duur grapje. Naar we vernemen, hebben de ouders der baldadige jongens, die van een huis, bij de molen meer dan dertig ruiten ver-< nielden, de aangerichte schade aan de eigenaar, de heer L. Koning, vergoed. Zü beloopt een bedrag van plm. f25.—. De jongens zullen in den vervolge wel niet meer zoo licht riemen snijden van hun ouders leer! DEN BURG. Missietentoonstelling. Op Zaterdag 1 November en Zondag 2 November zal in het St. Janshuis alhier een missietentoonstelling worden gehou den, waar o.m. een beeld zal worden ge geven van wat voor de missie zooal ver vaardigd wordt, van kleedingstukken in het biezonder. o Tragisch is wel, dat de leidster van de Missie-naaikring, mw. WitteSchrama, kosteres der R.K. kerk alhier, juist nu de voorbereiding van deze tentoonstel ling in volle gang is, plotseling is komen te overlijden. Na Donderdagavond tij dens de kerkdienst onwel te zijn gewor- worden, is zij eenige uren later, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. De missienaaikring verliest in zijn leid ster een werkzaam en volijverig lid, de parochie een goed kosteres. Hoezeer men haar verdiensten toonde te waardeeren, bleek in het voorjaar van 1930 nog eens duidelijk bij de viering van de 25-jarige dienstvervulling van koster en kosteres. Zij vinde thans rust na een arbeidzaam leven, waarin zij velen ten voorbeeld was. DE KOOG. Een eilandbewoner afgedroogd. Twee Texelaars stonden Maandag te Alkmaar terecht naar aanleiding van het feit, dat zij op 10 Aug. te de Koog op Texel, de niet verschenen heer Andries Bronsema hadden afgeranseld met ge bruikmaking van een stoel en een bil jartkeu in het café van de heer L. den Brave. Verdachten zijn goede vrienden van de caféhouder, want de een is zijn zwager, de ander zijn toekomstige schoonzoon en zij handelden op verzoek van de caféhouder, aangezien de heer Andries Bronsema dreigde het café te vernielen en met kennelijk onvriendelijke bedoelingen op de vrouw des huizes, die het buffet bediende, afkwam. De ver dachten beweerden danook, dat zij uit zelfverdediging hadden gehandeld. An dries Bronsema werd ook gesteund door oproerige elementen, die het er op aan legden, de vrede in het café te verstoren.' De officier wilde practisch handelen, en verzocht in deze duistere zaak ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak conform deze, de verdachten hoogst welgevallige eisch. (Uit de „Schager Crt.") DE WAAL. Uit de vogelwereld. De groote stern, welke zich tegen de Eierlandsche vuurtoren doodgevlogen had en blijkens de ring door de Deensche or nitholoog P. Skovgaard te Viborg ge ringd werd, was door de heer J.Drijver aan de Deen toegezonden. Blijkens een terugontvangen schrijven werd de vogel op 14 Juli 1930 bij Frederikshaven, in —O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5