Texelsche Courant van Woensdag Oct 1930. TWEEDE BLAD Een middel tegen Snelheidsmaniakken. Texelsche Berichten Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend dat lammeren van Jn. Plaatsman te de Waal lijdende zijn aan mond- en klauwzeer. Texel, 21 October 1930. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. „De Tijd." De Chineesche strijdmethode. Nanking, Tsjantsjau, Peking, Feng Reeds de taal is ruzie-ruzie. En uit niet-begrijpen komt, Doorgaans ook de revolutie. Feng en Sjang, en Ping en Pong, Hoe die lui ook mogen heeten, Vechten nu al maanden lang, Ter beslechting hunner veete. 't Ging ook af en toe wel leuk, Want men vocht niet steeds met kogels, Maar men kocht de vijand op! China-men zijn gladde vogels! Zoo ontstond er één partij In dat schoone rijstebrij-land. Maar die van zich zelf niet wist: Ben ik nu vriend ot vijand? En zoo legde de Chinees Heel de wereld in de luren En het heette: vrede heerscht Binnen de Chineesche muren. Thans schijnt nog een laatste troep, Met een cheque wellicht? gevangen. Optimisme heerscht er nu, Bij de Fengen en de Sjangen. 't Is iets voor de Volkenbond: Wil men duurzaam vrede vieren, Zorg dan, dat de generaals Spoedig kunnenrentenieren. MARTIN BERDEN. Zou het op Texel ook succes hebben? Door het kleine dorpje Alvignac in het Lot-departement. loopt een prachtige har de, effen straatweg, die kilometers daar vóór reeds begint en kilometers daarna eerst eindigt. Met razende vaart komen de auto's aanstuiven, maar als te bij de in gang van het dorpje gekomen zijn, rem men de chauffeurs terstond, want op een groot bord lezen zij de waarschuwing: „Automobilisten! Voorzichtig! Drie diepe geulen in de weg." Langzaam rijden ze de dorpsstraat door en de dorpstraat uit —van de geulen hebben ze echter niets gemerkt. Die bestaan danook alleen maar in de verbeelding van de burgemeester, die dit ingenieuse middel heeft uitgedacht, om de automobilisten te dwingen, in hun eigen belang hun vaart te minderen. De onder vinding had hem geleerd, dat het al heel weinig helpt, om bij autobestuurders een beroep te doen op voorzichtigheid in het belang der dorpsbewoners. Zijn vroegere bordjes met: „Maximumsnelheid 12 KM. per uur" hadden niet het minste succes. Sinds echter de waarschuwing voor de „geulen" er staat, wordt er geen kind, geen 'hond, geen kat, zelfs geen kip of eendi meer overreden in Alvignac. De burge meester wrijft in zijn handen en de dorps bewoners zegenen hem. Het Noorderlicht. Van verscheiden kanten vernemen we, dat Vrijdagavond het Noorderlicht, een grootsch en indrukwekkend natuurver schijnsel, op Texel heel goed waargeno men is. Waaiervormig spreidde het licht zich aan de noorderhemel uit, en groote stra lenbundels als machtige zoeklichten bewo gen zich heen en weer. Afwisselend waren ze geel-rood en groenachtig geel van kleur. Het was een indrukwekkend schouwspel. leder perceel een nummerplaat. Binnen enkele dagen zal ieder perceel in onze gemeente, schuren en schapenboe ten. incluis, van een emaillenummerplaat worden voorzien, groot zes bij negen vk. cM. Wanneer we bedenken, dat er zoo meer dan 2700 platen moeten worden aan gebracht, meerendeels op steen, krijgen we eenig idee van het omvangrijke karwei, dat hier te verrichten valt. De leverantie werd bij onderhandsche aanbesteding opgedragen aan Boekhandel Parkstraat. Brievenbussen. Een verheugend feit is zeker, dat steeds meerderen tot het aanbrengen van een brievenbus aan de voordeur overgaan. Zij helpen er zichzelf maar ook de postbode mee. Maar het verdient aanbeveling, de veer, welke aan zoo'n brievenbus is aan gebracht, op non-actiet te stellen of zoo danig te verslappen, dat de postbode er met weinig moeite de post in deponeeren kan. Dertigjarig bestaan „Vriendenkring". Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. J. Kuijper, thans te Driebergen, schrijft ons: Het kan u bekend zijn, dat ik eén voor stander ben van de instandhouding van de vereeniging „Vriendenkring", alsmede op richter daarvan. Mag ik nu de vrijheid ne men in herinnering te brengen, dat deze vereeniging halt October dertig jaar be stond. Het was in die dagen, October 1900, dat de heer G.S. door een ernstige ziekte werd aangegrepen. Wij besloten toen, tien vrienden met elkaar, de burge meester toestemming te vragen voor het houden eener collecte, welke toestemming gaarne werd gegeven. Zoo gingen we op 'n donkere avond, onder leiding van onze ijverige voorzitter, wijlen de heer Evert Slamen,» op het pad, op onderzoek uit. Hulp bleek hoog noodig. Ook de heer pastoor verleende meteen z'n volle mede werking. Van 24 tot en met 26 October 1900 werd een geldinzameling gehouden. Hier volgen de namen der collectanten met de door hen ontvangen bedragen: (wijlen) E.Slaman en J.Maat f 22.75 D.Keijser SJz. en A.Bakker f 26.50 (wijlen) W.Langeveld en P.Lieuwen f 43.S0 L.BruinJz. en Jb. Kooiman f 2S.50 J.J.Kuijper en Joh. Kikkert f 20.75 Totaal f 142.30 Alzoo een prachtig begin van een ar beid, waarop we zegen hebben mogen ontvangen. De patiënt, die tot de inzame ling aanleiding had gegeven, is gezond en sterk geworden. „Vriendenkring" leeft nog immer, mag staat maken op veler1 steun, wanjneer de kas versterking be hoeft, heeft reeds veel leed verzacht en zal zeker telkens weer in de bres springen wanneer de nood aan de man komt. Moge zijn stem altoos gehoord worden, wanneer aan de deur wordt geklopt, zoodra de kas de bodem dreigt te zullen laten zien. Zoo ergens en ooit, dan wordt hier een edel doel nagestreefd: voorziening op dok ters-advies in de nood van hen, die door ziekte bezocht financieel niet bij machte zijn het noodzakelijke te bekos tigen. Gaarne grijp ik deze gelegenheid aan, om dit nog eens in het volle licht te plaat sen. heeft het jeugdige, lachgrage publiek op onderhoudende wijze bezig gehouden met tal van liedjes en grapjes. Zijn optreden werd op hartelijke wijze gewaardeerd.... Rotkreupel op Texel. Voor zoowel officieel bekend, doen zich op het oogenblik drie gevallen van rot kreupel in onze gemeente voor. Met na druk wordt verzocht zich stipt aan de voorschriften te houden om uitbreiding van dit kwaad te verhoeden. Bureau van Advies K. van Koophandel. Het bestuur van de Alg. Tex. Midden- standsvereeniging besloot tot aansluiting aan het Bureau van Advies der Kamer van Koophandel te Alkmaar. Dit bureau is door die Kamer opgericht in samen werking met de Middenstandsvereenigin- gen en vvordt geheel afzonderlijk beheerd. Het is uitsluitend opgericht om leden van Aliddenstandsvereenigingen gelegenheid te bieden kosteloos (gewone) rechtskundige I adviezen te kunnen ontvangen. o Door het bestuur van de A.T.M. werd dank betuigd aan de Kamer van Koop handel te Alkmaar voor haar steun bij de pogingen, welke tot behoud van het Rijksbelastingkantoor alhier hebben ge- VOOR ONS VOGELTREKSTATION. Oproep om steun. Acht duizend gulden ineens en vijf duizend gul den per jaar noodig geoordeeld. Door de Commissie tot Voorbereiding van de stichting van een Vogeltrekstation op Texel zal een dezer dagen, in de vorm van een brochure, aan vogelvrienden een oproep om steun worden gericht, om het mooie plan te kunnen verwezen lijken. Sportnieuws. Men schrijft ons: De wedstrijd Texel A—Texel B werd ditmaal op overtuigende wijze door A ge wonnen en wel met 7—0. Er werd door A. heel goed spel gegeven. B was geen schaduw van de vorige wedstrijd op de Heldersche Adsp. dag. o— Zondag a.s. wordt gespeeld de wed strijd Texel Adsp.—U.L.O. elftal. Aanvang 4 uur. Texel adsp. F.Kaczor Jac. Helsloot, Jb. Geus, A.v.d.Slikke, A.Huizinga, J.Sambeek, J.Molenaar, Joh. Weijdt, G.Witvliet(aanv.) C.Zuidema, W.Ran. I Elftal U.L.O. Bela A.Pen, J. Broekman, D.Geense, P.Bruin, B.Mulder, P.Kikkert, B.Dros, M.Vlaming, J.Bruin, C.v.Rossem. Res.: D. Dros en D. Wierenga. De wedstrijd T. II Helder IV ging niet door, daar scheidsrechter Zwart, van iden Helder, de voetballers in de steek, liet. T. I heeft een punt verspeeld tegen het goed spelende Helder III, dat zich met de rust een 3—0 voorsprong had verzekerd. In de tweede helft wist T. gelijk te ma ken: 3—3. Ensemble—Kees Rruis. In verband met het optreden van het EnsembleKees Pruis op Zaterdag a. s. verzoekt men ons eenige pers-critieken een plaatsje te willen inruimen. Haagsche Post: tot de weinige artis- ten, die ten onzent er in slaagden op d,ü gebied met blijvende resultaten werkzaam te zijn, behoort Kees Pruis. Hij zoekt 't niet in overdreven sentimentaliteit, noch in een boertigheid, die grof wordt of speculeert op grollen van een dubieus allooi Alg. Handelsblad: ....Kees Pruis is een figuur van beteekenis en hij behoort tot de beste chansonniers, die we in jaren, hebben gehad De Telegraaf: De dichter-zanger-humo- rist Kees Pruis is „in wezen en verschij ning" een Hollander. Pruis bereikt het geheele Nederlandsche publiek, dat variétc en cabaret zoekt. Niet te verge lijken met een Pisuisse of een Louis Da vids, die ieder een geheel verschillend genre brengen lanceert hij een Schlager op waarlijk uitmuntende wijze. En daarom is Pruis met geen dier artisten te verge lijken, daar hij in zijn werk geheel alleen staat. Nieuwe Rotterdamsche Courant: ....met Kees Pruis, die met zijn grappen en lied jes het hart van zijn gehoor verovert,... De MaasbodeDe humorist Kees Pruis Het boekje vangt aan met eenige mede- deelingen over de vogeltrek, welke reeds in de oudheid de aandacht van de mensch, 'had, doch pas in de vorige eeuw een on derwerp van studie begon uit te maken, Over het werk van de natuuronderzoeker Gatke op Helgoland, het ringen van vo gels zooals dat sinds 1911 vanwege het Nat. Hist. Museum te Leiden geschiedt en over de „Vogelwarte" te Rossitten schre ven we reeds. De heer Jan P. Strijbos geeft hieromtrent in het eerste blad het „laatste nieuws". Om niet in herhaling te vervallen bepa len we ons tot het volgende: De Commissie is van oordeel, dat Ne derland niet achter mag blijven bij Duitschland, Frankrijk, Hongarije en an dere landen, welke alle reeds een of meer zulke stations bezitten. Een zeer geschikt punt oordeelt zij het eiland TexeF, waar over zoowel de van Noord naar Zuid als - de van Oost naar West verloopende trek der meeste land- en watervogels gaat, ter wijl bovendien de aard van het terrein aldaar observeeren en vangen der trek vogels zeer zal vergemakkelijken. Het zal noodig zijn, om de leiding van zulk een ornithologisch station aan een goed on derlegd vogelkundige toe te vertrouwen, opdat de soort der gevangen vogels met juistheid vastgesteld worde. Voor de we tenschap zullen dan uiterst belangrijke waarnemingen kunnen worden gedaan, zonder dat het noodig is de vogels te dooden. Voor zoo'n station is echter geld noodig. De kosten van eerste inrich ting worden met woon- en berggelegen- heden, vangterrein, enz. geraamd op meer dan acht duizend gulden en de jaarlijksche kosten, salaris, onderhoud, vernieuwing van benoodigdheden, gebouw, enz. op tenminste vijf duizend gulden. De Com missie doet nu een beroep op alle be langstellenden, om door een gift ineens of door een jaarlijksche bijdrage van min stens f2,50 de oprichting en instandhou ding van een Nederlandsch Vogeltreksta tion op Texel mogelijk te maken. Zij, die minstens f50,ineens geven, zullen als stichters worden beschouwd en blijven zonder verdere betaling lid voor het le ven. Men richte zijn sympathiebetuigin- gen en doe zijn toezegging van steun aan de heer J. Drijver, Heerengracht 540 te Amsterdam. Tenslotte vermelden we nog, dat de Comm. van Voorbereiding zestien leden telt, van wie we noemen de heeren: W'. B. Oort, onze burgemeester, J. Drijver, dr. Jac. P. Thijsse, prof. dr. de Beau fort, dr. G. J. van Oondt en prof. dr. E. D. van Oort (dir. van het Museum voor Nat. Historie te Leiden). Zal een aanbeveling, aan deze oproep gevolg te geven, wel noodig zijn Loos alarm. Geen brand in ,vde Prins"j Maandagavond ging hier omstreeks acht uur het gerucht, dat in de P. H. polder brand zou zijn uitgebroken. Een roode gloed in die richting, welke de hemel verlichtte, duidde inderdaad op weinig goeds, doch bleek bij informatie veroor zaakt te worden door een brand te Cal- lantsoog, waar de hoeve van Jb. Mooij met een groote schelf hooi en twee schel ven graan tot de grond afbrandden. Al 't vee, zoo lazen we later in de „Schager Courant", werd gered. Oorzaak onbekend. De paardenfokkerij op Texel. Wanneer op Texel een goede tuigpanrd- hengst wordt ingevoerd, stelt de Prov. Re^elingsconunissile (secr. de heer W. Slob, te Hoofddorp), een flink bedrag beschikbaar. Uitvoeriger schreven we hier oyer in het vorige nummer. ln verband hiermee besloot de Paardensportvereeni- ging in haar gisteravond gehouden ver gadering in principe tot aankoop van een preterente stamboek- of premiehengst over te gaan en zich met de heer Slob in verbinding te stellen. Schoolnteuws. De lieer A. den Broeder, te den Helder, eerder onderwijzer aan de Ulo alhier, staat no. 1 op de voordracht voor on derwijzer aan school II te Breezand. Kerknieuws. Ds. J. van Noort, cand. en hulpprediker te Utrecht, beroepen in de Ned. Hcrv. gemeente alhier, werd tevens beroepen te Denekamp (Overijsel). OOSTEREND. Geref Kerken H.V. De Geref. Kerken in Hersteld Verband komen Dinsdag 4 November in confe rentie bijeen in het Cornelius Brocrehuis te Amsterdam, ter bespreking van het vraagstuk der eenheidsbeweging. Depu- taten, die deze conferentie hebben voor bereid, zullen hun rapport uitbrengen, dat zal worden toegelicht. Na een korte bid stond, die geleid wordt door ds. H. C, v. d. Brink, zal dan worden gesproken door onze plaatsgenoot, ds. J.J.Buskes Jr., over: „plaats en taak van onze kerken met betrekking tot de eenheidsbeweging in ons land". Dr. J. G. Geelkerken zal het slotwoord spreken. DEN HOORN. Schoolnieuws. Naar we vernemen, zal na het vertrek van de heer L. Pieterse, onderwijzer aan o.l. schcjpl alhier, niet in zijn plaats kun nen worden voorzien. Het aantal leerlin gen is beneden 73 gedaald, zoodat een derde leerkracht voor rekening van de gemeente zou moeten komen. OUDESCHILD. „Een Vlaamsche Avond". Op Zondag a.s. zal in het gebouw van de R.K. Volksbond alhier de bekende Vlaamsche spreker Lode van Gent optre den. EIij zal vertellen van het schoone Vlaanderen, van het katholieke geloofs leven op heden en in vroeger tijd, hij die een onderhoudend spreker is zal het publiek gezellig bezighouden en't ze ker een genoeglijke avond bezorgen. Lode van Gent zal ook hier de zaal doen dave ren van het lachen. En dat wil wat zeg gen. Het gesproken woord zal door een reeks met zorg gekozen, meerendeels ge kleurde lichtbeelden worden toegelicht. Een advertentie in dit nummer geeft na dere biezonderheden. Een visscherman gewond. H.M. „Triton", welk schip toezicht uit oefent op de Noordzeevisscherij, heeft Zondag te den Helder een gewonde aan wal gebracht. Een lid der bemanning van een logger had een vat haring op zijn been gekregen. De „Triton" ging's avonds weer naar zee. Kerknieuws. Zilveren jubileum Ds. C. Met. Vandaag viert ds. C. Met, Ned. Herv. predikant te Zaandam-Oost zijn zilveren ambtsjubileum. De jubilaris is in 1877 geboren en in 1904 candidaat in Noord- Holland geworden. Op 22 October 1905 bevestigde ds. C.J.A.Bos, toen in den Hel der, hem met Ef. 3:1419 alhier in zijn eerste gemeente, waaraan de jubilaris zich verbond, sprekende over Joh. 8:12. In 1907 vertrok hij naar Z. Zijpe en op 4 Dec. 1910 naar zijn tegenwoordige stand plaats met een predicatie over Ps. 42:2 en 12. Ds. Met is sedert 1914 secr. van de vereeniging Kilnderzorg in de classis Haarlem en secretaris van de afd. Zaan dam van de Ned. Protestantenbond en de Vereen, voor Volkenbond en Vrede. DE WESTEN. Verloren en weer terugbekomen. Zaterdag heeft de jongeheer Jan Witte Cz. hier op de weg een gouden armband horloge gevonden, dat bleek toe te behoo- ren aan een dame, die een oogenblik te voren gepasseerd was. Toen zij naar liet vermiste kwam zoeken,"Tieeft Jan haar 't armbandhorloge kunnen teruggeven. Of die juffer blij was! En Jan met z'n belooning. EIERLAND. Nog meer bloembollenland. Door de heer P. Dros Nz. alhier wer den acht bunders land verkocht aan de heer Kimman, van Beverwijk, die er zich op de bloembollenteelt zal toeleggen. De Advies-Commissie. De afd. Eierland der Holl. Mij. van Landbouw heeft tot leden der Commissie tot Advies bij koop en huur van land op Texel aangewezen te heeren Joh. van Maldegem, „Jachtlust", en W. Reuvers, „Dorpzicht", alhier. O O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5