f Instituut v. Arbeidersontwikkeling Schipper BRUIN Van ^eek tot week Texels^he Berichten FOSTER'S ADVERTENTIËN „De laatste dagen van St. Petersburg". Gebruikt damesrijwiel H.S I. vertrekt Maandag naar Rotterdam. nabij de school te Z.-Eierland, zooals bij die te de Koog, borden worden ge plaatst met het woord „School", opdat auto èn motorrijders op kinderen op de weg bedacht zullen zijn. De voorz. zegt er nota van te zullen ne men en sluit vervolgens te ruim zes urn- de openbare raadszitting. Zaterdagavond. Twee geslaagde Staatsgrepen. Iin Brazilië. Twee staatsgrepen zijn in de dagen, die achter ons liggen, geslaagd. De eerste was de bekroning van de korte burger oorlog. Terwijl de strijd aan de „fron ten" in Brazilië nog in volle gang was,, en het gebruikelijke optimisme in de communiqués hoogtij vierde, kwam plot seling de zege der opstandelingen, devaL der federale regeering. De troepen te Rio de Janeiro verklaarden zich solidair met de revolutionnairen en dwongen de. president, Washington Luis', tot aftre den, drie weken voor zijn ambtstermijn,, was afgeloopen. Zijn officieele opvolger, Julio Prestes, komt voorloopig niet meer aan de beurt. De mannen van het Noor den en Zuiden des lands, ontevreden over verwaarloozing van hun staten door de in Rio en Sao Paulo geconcentreerde fede rale machthebbers, hebben na hun zege het presidentschap aangeboden aan dr. Getulio Vargas, de liberaal, die bij de ver kiezingen in het voorjaar verslagen was, met behulp van algemeen gelaakte ma noeuvres. Ook voor de regeering der Ver. Staten, die in deze burgeroorlog op, het verkeerde paard had gewed, is dit plotselinge einde een harde slag. In Egypte. Onbloedig was de wijze, waarop de Egyptische regeering Sidky Pasja van bovenaf revolutie heeft gemaakt tegen de Egyptische grondwet. Men heeft onge geneerd het parlement naar huis gestuurd; en bij decreet een nieuwe constitutie af gekondigd, welke het de Wafd, de sterk ste partij des lands, onmogelijk moet ma ken weer aan het bewind te komen. Tot dusver heeft dit dictatoriaal optreden nogi geen verzet van beteekenis uitgelokt. Griekenland-Turkije: alles pais en vree? Het bezoek door Venizelos te Ankara aan de Turksche regeering gebracht, heeft de vredestoestand bezegeld, die sedert Juni van dit jaar eindelijk, na eeuwen van strijd en schijn-vrede, inderdaad tus- schen Griekenland en Turkije bestaat. De nasleep van de bevolkingsruil tusschen deze twee staten was niet gemakkelijk te regelen. Thans echter is een resultaat be reikt, dat beide partijen bevredigt, Hier door is in een der zenuwachtijgste hoe ken van ons werelddeel een element van rust ontstaan, die men er lange tijdnoode heeft gemist. Een nieuwe speech van Mussolini. Het zal nog wel even duren, eer tus schen Frankrijk en Italië soortgelijke goede betrekkingen tot stand komen. Bij de minste aanleiding ontstaat er geprik keldheid in de openbare meeningen dezer landen. Zoo heeft de jongste rede van Mussolini, hoe betrekkelijk gematigd ook vergeleken bij vorige speeches, velen in Frankrijk weer onaangenaam gestemd door zijn zinspelingen op de noodzake lijkheid van een herziening der vredesver dragen, welke herziening uiteraard Frank rijk en zijn bondgenooten niet aangenaam kan zijn. Italië—Bulgarije. Bij deze revisie-politiek kan Italië na tuurlijk rekenen op de steun van ver scheiden verslagen landen, o.a. Bulgarije, waarmee het zich Zaterdag door het hu welijk van koning Boris met prinses Gio- vanna, weer nauwer heeft verbonden. Een week, rijk aan rampen. Aan rampen is de week, die achter ons ligt, benauwend rijk geweest. Op dezelf de dag, dat meer dan 200 slachtoffers van de mijncatastrophe te Alsdorf ter aarde werden gesteld, werd de Maybach- mijn bij Saarbrücken door een ontplof fing van mijngas en koolstof geteisterd, en bijna 100 arbeiders lieten er het leven. Een wolkbreuk veroorzaakte overstroo mingen te Smyrna en omgeving; honder den huizen stortten in, en het wilde water sleurde 'n 70-tal lijken mee. Bij een ontsporing van de nachttrein Genève Bordeaux nabij Périgueux werden zes tien menschen onverhoeds weggerukt dooi de dood. En een nieuwe aardbeving in Italië, ditmaal aan de kust der Adrlatische Zee, eischte weer tol van dat deel der menschheid, dat op wankele bodem leeft.... Sportnieuws. Men schrijft ons: Het bestuur der S.V. Texel besloot tot het houden van een onderlinge compe titie voor de adspiranten. Om de elftallen in sterkte zoo gelijk mogelijk te maken, zijn ze zóó samenge steld, dat spelers van A en B verdeeld zijn en verder aangevuld uit de overige leden. Het programma luidt: B—C, C—B, B—A, A—C, A—B en C-A. Het elftal, dat kampioen wordt, ont vangt een prijs, waarschijnlijk bestaande uit een draagspeld voor elke speler van het elftal. Zondag a.s., aanvang half drie, speelt no. 1, B tegen C.. Elftal A. Bela Jac. de Veij, B.deVries Th. Lap, G.Witvliet(aanv.) D.Geense P.Kikkert, Joh.Weijdt, G.Bakker, B.Mul der, A.Nieuwland Res.: J.Slikker en K.Kikkert. Elftal B. F.Kackzor G.Coevert, Jb. Geus. C.Ran(aanv.) P.Bruin, J.Sambeek, .Molenaar, N.Huisman, M.Vlaming, J. Bruin O.S. W.Vlas Res.: P. Bagge—P.Slikker. Elftal C.: P. Vlaming Jb. Helsloot, A.v.d. Slikke H.Boon, A.Huizinga(aanv.) H.Neijens M.Bakker, C.Zuidema, J.Bruin, Th. Rijk, W. Ran. Res.: T.Eelman, en G.J.Dogger. - o— Voor de wedstrijd Texel IH.R.C. III, Zondag thuis te spelen, is de opstelling an het T.-elftal aldus: J. Ran, A.Ran, Jac.Gieles, R.Ran, Nic.deGraaf, Nellensteijn, J.Gieles, Nic.Ran, W.\Vi|nter, Liotard. Res.: Jn. Kiljan. De opstelling van Texel 11, Zondag uit spelende tegen Otiddsluis I, is zoo: Joh. Bruin, Stern, Eckhardt, J.D.Blom, S. Rijk, M.Koom, D.Zuidewind, Zeeman, Pijper, N.Tuinder, J. Vroegen. Als het geweten tot spreken dringt, zoo spreek. Sedert de vorige opgave in dit blad zijn de navolgende bedragen als gewe- tensgeld gestort bij de Inspecteur der be- lastingen te Den Helder, te weten: Filmavond I.V.A.S.D.A.P. Omtrent het hoofdnummer op het I.V.A. S.D.A.P.-filmprogram deelt men ons 't volgende mee: „De laatste dagen van St. Petersburg" vormen van 'n monumentaal filmwerk, een schepping van de geniale regisseur Pu- dowkin. Het behandelt de revolutie van 1917 en weerspiegelt de tragedie van een, gansch volk. De film is gedacht als een breed epos, omvattende de heele periode uit de Russische geschiedenis van het Tsaristische tijdperk met de wereldoorlog tot de October-oinwenteling. Epische massa-opnamen wisselen met de beleving van de enkeling af. De han deling ontwikkelt zich hier uit een be paalde sfeer, die als een schaduw van het komend noodlot is vooruitgeworpen. De regisseur heeft ernaar gestreefd een, juiste indruk te geven van de eindelooze uitgestrektheid van het Russische land en het leed van zijn bewoners, de onder drukte boerenstand, in moeizame arbeid zijn dagen doorworstelend. Daarnaast de massieve, machtige hoofdstad, waarin het kraken, rollen, en suizen van de machines zich vermengt met het koortsachtige ge schreeuw van de beursmenschen. Boven dit alles staat de culmineerende persoon lijkheid, concentratie van de effectieve macht, de figuur van de millionnair Le- bedeff. Dan verschijnt een andere hel denfiguur in deze geschiedenis, een boe renknecht, uit zijn dorp naar de grootei stad gedreven om daar werk te zoeken. Later zien we hem aan het Russisch, Duitsche front. Dank zij het grandioos en breed opgezette thema was ik, zoo ver telt Pudowkin er van, in staat in zeerf korte en sterke scèntes een begrip te sug- gereeren van het leed van een heele men- schenklasse en het karakteristieke van een overgangsperiode. Het was mijn stre ven het maximum aan realistisch uitbeel dingsvermogen uit mijn menschen naar, buiten te brengen. Iedere poging om thea traal te zijn, heb ik met ijzeren hand onu derdrukt. Ik heb sujetten gebruikt, die nog nooit voor de les stonden of comedie hebben gespeeld. De boerenarbeider b.v. vervult in het dagelijksch leven het ambt van boekhouder. Het scheppen van een eigen rythme zoo eindigt de schepper van dit filmwerk, dat zich aan de toeschouwer opdringt, is volgens mij de hoogste eisch, waaraan de filmkunst heeft te voldoen. OOSTEREND. Lezingen Ds. Buskes. Onder de Predikbeurten worden voor Vrijdag a.s. twee lezingen van ds. Bus kes vermeld, een voor ouderen en een voor de jeugd. BOEKHANDEL PARKSTRAAT heeft weer voorhanden SCHEURKALENDERBLOCS. Schilden los verkrijgbaar. Wederverkoopers genieten korting. e DEN HOORN. Jaarvergadering D.E.K. De opkomst ter algemeene vergadering van bovengenoemde vereen., Dinsdag 28 de zei' in het „Loodsmanswelvaren" ge houden was zeker allerbedroevendst. Of de reden hiervan is weinig animo, of een groot vertrouwen in het bestuur, is ons een vraag. De heer P. Drijver, voorzit ter van D.E.K.kon niet nalaten te S'/au. bij het openen der vergadering zijn leed wezen hierover uit te spreken. De notulen, door de secr., de heer S. Lap B.Kz., voorgelezen, werden zonder op- of aanmerking goedgekeurd. Vervol gens gaf de penlningm. een verslag van zijn financieel beheer, waaruit wij aan stippen, dat de ontvangsten hadden be dragen f311.55 plus nog een saldo van f 180.62, samen f492.17, met een uitgave van totaal f488.06, zoodat er slechts een kassaldo rest van f4.11. Ook was er nog een schuldbekentenis voor een som van f200, voor het aanschaffen van nieuwe instrumenten, welke een waarde vertegen woordigden van f 300. De rekeningnazieners, de heenen C.Lap Kz. en W. Th. Bakker, die afwezig wa ren, hadden de administratie van de pen- ningm., de heer P. W. Lap, in orde be vonden en goedgekeurd. Vervolgens gaf nog de secr. een prach tig jaarverslag waaruit o.a. bleek, dat er dit jaar- 12 werkende leden waren toege treden. Voor dit verslag mocht de secr. een compliment van de voorz. in ont vangst nemen. Een j^angdurig applaus dooi de enkele aanwezigen, volgde hierop. Toen volgde verkiezing van 2 commis sarissen. Aftredend waren de heeren H. Zijm en Jb. Brans, herkiesbaar. Zij wer den danook met bijna algemeene stem men herkozen. Tenslotte restte nog de gebruikelijke rondvraag, waarvan niemand wenschte gebruik te maken, waarop de voorz. met de beste wenschen voor „D. E.K." deze vergadering sloot. Kerknieuws. Ds. A. Oskamp heeft zoowel voor het beroep naar Hall (bij Eerbeek, Geld.) als voor dat naar den Burg bedankt. GEDENK. Diep in 's aardrijks ingewanden, Delvend naar het zwarte goud, Wroeten immer nijv're handen, Vóór de jaren af en oud. Afgezonderd van een wereld, Aan natuur zoo heerlijk rijk, Leven zij, de stoere werkers, In het donk'rc mijnenrijk. [a, zij leven, maar hoe lange, 't Hangt steeds van 't tijdstip af, Dat het klinkt, zoo droef en bange: Deze plaats, zij wordt uw graf. 't Is het lied, dat duizend werf e Opstijgt uit de mijnenrij. Menschenkind, gedenk te sterven, Heden ik, en morgen gij HUIB DE RIJMELAAR. VOORT! IMMER VOORT! Voort! in het vluchtig, vliedende leven, Voort! in- het strijdperk van d' eeuwige tijd; Voort ruischt een klank, waar' ookliefd' U omgeve, Voort zij de leuze: bereid U ten strijd. Voort uit uw werkkring, al was die be zegeld Al wat gij waande, stort plots'ling ineen; Voort uit uw leunstoel, uw reis is ge regeld De bode des doods staat zóó voor Uw schreen. De lente ontwaakt uit haar wintersche droomen En roept tot de winter: Nu weg met uw rust. Spoed voort U! Er is een verlangen; gekomen, Mijn zonne heeft d' aarde wakker gekust. Kom zie naar de roos, haar groeien en bloeien, En kies u haar kleur, en oogst van haar geur, Plots hoort men daar een sterke storm wind loeien, Rukt at de roos en stelt ons droef teleur. Voort! in het vluchtige, vliedende leven Voort, immer voort, over bergen en vloed. Voort op de weg bij uw dagelijksch streven Mensch! maak u op! neem uw staf, reis met moed' Vloei dan, gij tijdstroom, en voer met u mede Het lieten het leed, de vreugd en de strijd De eeuwige geest van Gods eeuwige vrede Blijft aan 't aardsche al-leven gewijd. CHR. C. VISMAN. IJmuiden, 2 Nov. 1930. Mijnheer de Redacteur. „Wied in uw eigean tuintje". Mag ik s.v.p. naar aanleiding van het ingezonden stuk van die heer Jac. Bruin een weinig plaatsruimte in uw blad. Bij voorbaat dank. Al wat de heer Bruin schrijft over „be slist" en „beslister" „orthodox officier" en „beul van Haarlem", beschouw ik, evenals de volgende Schriftcitaten, als overgeschreven, zonder eenige diepere kennis. Ik sympathiseer echter voor 100 pet. met hem, wanneer hij eindigt met de wensch, „dat de dag moge komen, dat oorlog beschouwd zal worden als de meest gruwelijke van alle moorden en ieder Christen, direct of indirect, er aan, deelneemt, als afvallig van zijn beginsel' wordt beschouwd." Maar, waarde heer Bruin, heeft u niet vergeten, achter „iedere Christen" te la ten volgen en iedere S.D.A.P.-er? Ik dacht, dat er nog steeds veel socialisten! werkzaam waren bij de munitie- en wa- penfabricatie en hoe staat het bij het leger en bij de vloot? Wied in uw eigen tuintje. Onbegrijpelijk voor mij is uw geschimp op de Christenen. En zijn er nog, did zulks graag hooien, verzamel die dan b.v. in het „Boschje" en spreek ze daar toe. Verpechter s.v.p. ons eenige Texel- sche courantje niet meer. Den Burg, 3 Nov. 1930. 50-jarige Echtvereenlglng van onze geliefde Ouders Mr. MAR1NUS v. d. KLOOT Mrs. MARRETJE BOON. Dat zij nog lang gespaard mo gen blijven, is de wensch van hun kinderen, behuwd-, klein en achterkleinkinderen. Mr. Math. v. d. Kloot en echtg Mr. Albert v. d. Kloot en echtg Mr. Marinusv. d. Kloot en echtg Mr. Nicol. v. d. Kloot en echtg Mr. Corn. v. d. Kloot en echtg Mr. Dirk v. d. Kloot en echtg. 7304 Emerald Avenue Chicago—Illinois. Heden overleed plotseling op Plas- sendaal, onze geliefde Vader, Behuwd- en Grootvader, CORNELIS BAKKER Tz Oud Pauselijk Zouaaf Weouwn. van Immetje Zijin in den ouderdom van ruim 83 jaar. Oudeschiltl T. Bakker C Bakker-Zijm Plassendaal Corn. Witte-Bakker Jb. WittP Pz en Kleinkinderen Texel, 31 October 1930. P. MOERBEEK en E. MOERBEEK-Boon betuigen hiermede ook namens wederzijd- sche familie huu hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Hoogerstraat, den Burg, Oct. 1930. Bezoekt onze filmavonden met de schit terende Russische film Zaterdag 8 Nov. te den Burg in hotel Texel. Zondag 9 Nov te Oudeschild in de Zeven Provinciën. Entree 60 cent Aanvang 8 uur Zaterdag van 3-5 kaarten verkrijgbaar in hotel Texel, geen plaatsbespreken. te koop voor f 45, - met garantie. Slechts 3 maanden gebruikt. J. KUIPERS Schildereinde den Burg Telefoon 82. Jb.Gras, f24.50, f100, f350, f200.29 1200, - f250, - f460, - f50, —f40,— 1100, - f50, f3076.59, - f 1000, f300, f 100, f200. O H. W. is al tc vaak oorzaak van slechte spijsvertering en verstopping. Neem meer beweging en gc- gebruik Foster's Maag- pillen, het afdoende laxeermiddel. 0.65 pér Flacon. en

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 3