Texelsche Courant van Woensdag 5 Nov. 1930. TWEEDE BLAD Het gevaar van de arbeid. Texelsche Berichten Gerrit de Wolf. OOGEN. Daar zijn oogen warm van liefde, Daar zijn oogen moe van strijd, Daar zijn oogen hard van lijden, Daar zijn oogen fel van nijd. Daar zijn oogen zwaar van passie, Daar zijn oogen dot van schuld, Daar zijn oogen schoon van reinheid, Daar zijn oogen vol geduld. Daar zijn oogen blij van leven, Daar zijn oogen sterk van moed, Daar zijn oogen vroeg versleten, Daar zijn oogen zonder gloed. Daar zijn oogen vol erbarmen, Daar zijn oogen eind'loos trouw, Het zijn oogen van een moeder, Het zijn oogen van een vrouw. Omstreeks 260 dooden, honderd gewon den en nog eenige vermisten ziedaar wat de mijnramp bij Al9dorf teweeg bracht. Door de overvloedige berichtgeving hebben we wel een idee gekregen, van wat deze ramp beteekent voor liet mijn- dorp, daar vlak bij ons eigen kind. En, misschien hebben wij de behoefte, in de stilte van onze ziel te geven van onze gedachten en van onze gevoelens aan wie daar rouwen en beroofd zijn, huis aan huis. Misschien ook hebben wij verlangd om te „helpen" en dan hebben wij het als heel armoedig gevoeld, dat als eenige weg daartoe ons open staat: een gift aan het hulpcomité. 1) Er zijn menschen gevallen in de strijd om het bestaan en de menscli in ons voelt zich met hen verbonden in één Lot. Maar deze ramp heeft ook nog een an der aspect. Zij, die gevallen zijn, vielen door 'n gevaar, dat zij vooraf hebben gekend'. Honderden trotseeren elders hetzelfde ge vaar. En als straks weer geruimd is, zul len andere mannen ook in Alsdorf dit gevaar weer tegemoet treden. Het gevaar, dat hier „de mijn" heet. Elders heet het: de zee. Of: besmetting. Ot: verkeer. Of nog anders. Het gevaar van de Arbeid, die ons aller leven moge lijk maakt en heldenmoed vereischt. De mannen van Alsdorf en hun nabe staanden vragen niet alleen sympathie en deernis. Zij vragen vóór alles: eerbied. 1) Adres: Dr. C. J. Mijnlief, Keizers gracht 134, Amsterdam (C.), postrekening 106900. Schoolbouw. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken ter uitvoering van bepaalde in artikel 76, eerste lid, der Lager-onderwijswet 1920 hierbij het vol gende door den Raad dezer gemeente op 1 dezer genomen besluit openbaar: No. X. De Raad der gemeente Texel; Beschikkende op een op 7 Augustus 1930 onder dagteekening van 6 Augus tus 1930 ingediende aanvrage van het R.K.Kerkbestuur der parochie van den H. Joannes den Dooper te den Burg om gelden beschikbaar te stellen voor uit breiding der onder zijn beheer staande school voor gewoon lager onderwijs met gymnastieklokaal, waarvoor aanvrager aanbiedt het voormalige schoolgebouw aan de Molenstraat te den Burg alhier; Overwegende ,dat het geacht moet wor den in het belang der gemeente te zijn, dat de Gemeente de beschikking heeft over een gebouw waarin kan worden ge geven zoowel het onderwijs in het vak lichamelijke oefening aan de verschillende scholen voor lager onderwijs te den Burg, als gymnastiek- en ander onderwijs bui ten de gewone schooltijden aan de rijpere jeugd en andere inwoners der gemeente; dat de aanvrager zich bereid verklaard heeft gemeld gebouw staande aan de Mo lenstraat aan de gemeente te verhuren; dat aan de in artikel 73 der lager-on derwijswet 1920 omschreven vereischten is voldaan Gelet op de artikelen 72, 73, 74 en 75 der Lager-onderwijswet 1920; Op de voordracht van Burgemeester en Wethouders d.d. 27 October 1930, no. 58; Besluit: le. de gevraagde medewerking te ver- leenen door zoolang de gemeente geen eigen gebouw aan redelijke eischen be antwoordende kan aanbieden, het onder 2 genoemde gebouw na de uitvoering van de noodige verbouwing, mede beschik baar te stellen voor het geven van onder wijs in lichamelijke oefening aan de leer lingen van de school voor gewoon lager onderwijs onder het bestuur van den aanvrager staande en de voor het onder wijs benoodigde leermiddelen beschikbaar te stellen; 2e. van het R. K. Kerkbestuur voor noemd, het gebouw met erf, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie K. no. 2197, groot 927 M2. staande en gelegen aan de Molenstraat te den Burg op Texel te huren en zulks onder de volgende bepa lingen en voorwaarden: Artikel 1. De huur vangt aan na de in artikel 2 bedoelde verbouwing met een tusschen den verhuurder en Burgemeester en Wethouders nader overeen te komen datum, uiterlijk op 1 April 1931 en wordt aangegaan voor onbepaalden tijd. De huurster heeft het recht de huur met het einde van ieder huurjaar te doen eindigen, terwijl de verhuurder de huur niet eerder kan doen eindigen dan met het einde van het tienide huurjaar, en daarna dezelfde rechten heeft als de huur ster. Indien een der partijen de huur bij het einde van eenig huurjaar wenscht te doen, eindigen, is zoodanige partij verplicht zijn voornemen tot beëindiging der huur, min stens een jaar voor het ein|de van zoo danig huurjaar aan zijn wederpartij mede te dee'en bij aangeteekenjd'en brief, om trent welks inhoud de afzender zal wor- dan geloofd, terwijl het van de admini stratie der posterijen ontvangen recu tot. bewijs zal strekken, dat de brief in het bezit van den geadresseerde is gekomen, alles behoudens tegenbewijs. Artikel 2. De huurster is verplicht het gehuurde voor hare rekening te verbou wen tot gymnastieklokaal overeenkomstig het verbouwingsplan door de verhuurder overgelegd bij aanvrage d.d. 6 Augustus 1930, gebaseerd op art. 72 der Lager- onderwijswet 1920, voor zoover tusschen de partijen eenige afwijking daarvan niet wordt goedgevonden. Artikel 3. De huur bedraagt vierhon derd vijftig gulden per jaar en moet wor den voldaan in één termijn vóór den af loop van het jaar, waarop de huur be trekking heeft. Artikel 4. De huurder mag zonder toe stemming van den verhuurder het gebouw voor geen ander doel gebruiken dan voor onderwijs- en sportdoeleinden. Artikel 5. De huurster verbindt zich het gehuurde goed te gebruiken, terwijl de verhuurder zich verbindt zoo spoedig mo gelijk hetgeen hersteld moet worden en ter onderhoud van het gehuurde dient, te laten maken. 3e. Aan Burgemeester en Wethouders het noodige crediet te verleenen voor het aanschaffen van leermiddelen voor het geven van onderwijs in het vak lichame lijke oefening in het onder 2 bedoelde gebouw. Texel, 4 November 1930. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Mond- en Klauwzeer. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat rundvee van S.Wuis Az. te 't Noorden en C. v. Heerwaarden te Everstekoog, lijdende is aan mond- en klauwzeer. Texel, 4 November 1930. De burgemeester voornoemd, W. B. OORT. Sportnieuws, Men schrijft ons: Voor de a.s. Zondag aan de Koog te houden Korfbalwedstrijd is het volgende 12-tal bij loting gekozen: Vak A. Dames Heeren G. Zuidewind. N. de Graaf I. Nistor. K. Linnhose Vak B. A. Zijm J. Kiljan D. Buijsman G. Michels Vak C. M. Dekker Abr. Daalder M. Rab Bolling Reserves A. Breesnee Jongetjes B. Lap M. Lap Het bestuur stond voor een zeer moei lijke taak, om uit 17 damesleden, zes speelsters te kiezen, en meen(de, dat lo ting wel de beste manier was. De overige, nu niet meespelende leden komen bij de volgende wedstrijd te den Burg aan de beurt. Mond- en klauwzeer. Het aantal gevallen van mond- en klauwzeer op Texel is weer met twee vermeerderd. Vijf gevallen van de tien werden als hersteld aangegeven. Invoer van Runderen. Ernstige waaschuiving. Ter gemeentesecretarie werd vergun ning gevraagd voor de invoer van in totaal plm. 370 runderen in de week van 3—9 November. (Door één aanvrager voor 100 stuks.) B. en W. verleenden toestemming onder zekere voorwaarden, welke laatste reeds in ons blad werden afgedrukt. We wijzen er op, dat het geraden is, zich stipt aan die voorwaarden te houden. Gisteren had de gemeentepolitie reeds eenige per sonen op de bon staan, die zich er niets van aantrokken, het vee niet per as ver voerden en niet van plan waren het vee voor 14 dagen op stal te zetten. Er wordt streng toezicht op het naleden der bepa lingen gehouden, de stallen worden van tijd tot tijd gecontroleerd. Men zij dus ge waarschuwd. Kerknieuws. Ds. Vis heeft op een desbetreffende vraag meegedeeld, een eventueel beroep- naar de afd. Hilversum van de Ned. Pro testantenbond niet te zullen aanvaand-en. Het lag in de bedoeling Ds. Vis te Hilversum op het tweetal te plaatsen. Verloting Landbouwtentoonstelling. De voorz. van de Holl. Mij. van Land bouw verzoekt ons mee te deelen, dat de openb. verkooping van de niet-uitge- lot-e prijzen, niet, zooals de advertentie: van 1 Nov. vermeldde, ten bate van de Holl. Mij. van Landbouw geschiedde, doch ten bate van de verlotingscommissie van de landbouwtentoonstelling. De vette koe (hoofdprijs) werd voor f 295 gekocht door de heer L. Eelman, het fokschaap voor f40 door de heer Alb. Keijser. De kruiwagen ging voor f8.50 van de hand. De totale opbrengst was 1450.90. Rijvereeniging—Texel. Naar we vernemen heeft de heer W. Brouwer, instructeur der Texelsche Rij vereeniging aan het bestuur meegedeeld; dat hij zijn functie zal moeten neerleg gen. Burgemeester Oort is n.l. van mee ning, dat de politiedienst vereischt, dat hij steeds ter beschikking is. Het is zeer jammer voor onze jonge vereeniging, daar de heer Brouwer goed voor zijn taak be rekend was en niet gemakkelijk kan wor den vervangen. Tentoonstelling—Missienaaikring. De Missienaaikring, welke Zaterdag en Zondag in het St. Janshuis een tentoon stelling hield van wat in de loop van ruim een jaar voor de missie werd ver vaardigd, mag over de betoonde belang stelling tevreden zijn. Het waren de da mes Corn.'Kuip, Chr. Pieper, Jo Zoete lief, Rie Dernison en Annie Ran, die, aanvankelijk onder leiding van de helaas ontslapen mw. H.Witte-Schrama, zoo vlijtig en vaardig de handen uit de mou wen staken en in zoo korte tijd plm. tweehonderd stuks kleeding van allerlei slag wisten af te leveren. Alles was aan trekkelijk uitgestald, zoodat het geheel 'n prettige indruk 'maakte. E>e zwartjes en bruintjes, voor wie al die jurken, blouses, schortjes, enz. bestemd waren, houden biezonder van kleurige (wij Westerlingen zouden zeggen opzichtige) kleedij, afge zet met opvallende strikken en strooken; het ligt voor de hand, dat hiermee gaarne rekening gehouden werd. In een aangrenzend gedeelte van het ge bouw was gelegenheid een kop thee en versnaperingen te koopen. Van de ge legenheid om naar de naam van de pop (Martha) te raden, werd een druk gebruik gemaakt. Wel een achttal personen raadde juist, van wie aan Annie Maas Hd. bij lo ting de prijs werd toegekend. In de bus, bestemd voor wie de Missie met een be dragje, hoe klein ook, wilde gedenken, werd een aardige som verzameld. Zoo diep gezonken Maandagavond tegen zeven uur is on der den Burg nabij de duiker onder de Koogerweg een auto in de losse grond gedeeltelijk weggezakt. De auto werd be stuurd door mw. D., uit Eierland, en is door de juist passeerende vrachtauto van de heer Kuiper, de Waal, op het goede pad teruggebracht. DE COCKSDORP. IJsclub Eierland. Plannien voor het a.s. seizoen. Donderdag hield de IJsclub Eierland haar jaarvergadering in hotel De Hoop. Zooals gewoonlijk het geval is, was de opkomst niet groot. Het aantal leden in aanmerking genomen, was nog geen 10 pet. verschenen, om de plannen op ijs- sportgebied voor de komende winter te bespreken. De strenge winter van 1928 had de kas geheel geplunderd. De ijslooze winter van het vorig jaar heeft echter de financiieele toestand weer wat beter gemaakt. O.a. werd besloten, indien het eenigs- zins mogelijk is, de ijsbaan electrisch te verlichten; gedurende twee winters is dit door benzinelampen geschied, doch deze eischen te veel zorg, zoodat die op de duur niet voldoen. De secretaris werd opgedragen, zich in verbinding te stellen, met de overige op Texel bestaande ijsclubs, om te trachten gezamenlijk een wedstrijd te organiseeren om het kampioenschap vmi Texel. Als bode zal fungeeren de heer P. de Graaf, die in de maand November de le den een kwitantie zal aanbifcden. Wie vóór 1 Dec. lid wenscht te wordfen, kan het lidmaatschap verwerven tegen beta ling van f0.50. Na die datum moet fl. worden voldaan. Schoolnieuws. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de o.!. school alhier (vacature mej. Beukers) hebben zich 12 sollicitanten aan gemeld. Gemeente-arts. Ter voorziening in de vacature-gemeen- te-arts wegens aan de heer dr. Keidel ver leend eervol ontslag, hebben zich reeds eenige candidaten aangemeld. OOST. Van het goede te veel. Tante Pos voelt nattigheid. De toegang tot de brievenbus alhier is geheel afgesloten door het water. Droog voets is ze niet anders te bereiken dan langs een omweg of per fiets. Het is niet overbodig, dat hierin eens een flinke verbetering wordt aangebracht, b.v. door het aanleggen van een flink pad. Dat is met weinig moeite en kosten te doen. Of door te allen tijde een bootje beschikbaar te houden, waarmede in geval van nood, over en weer naar de bedoelde brievenbus gevaren kan worden. Een boot verspeeld. Tijdens de laatste storm hebben de Gebr. Plaatsman, visschers van hier eeij nog beste boot verspeeld, welke verankerd lag bij Nieuwe-Schild. Waarschijnlijk door het beschadigen van het ankertouw op de ijzeren bout en kous, welke zich aan de voorsteven bevonden, zijn de touwen ge broken en is de boot op drift geraakt. Wanneer ze gevonden wordt, zal ze wel zwaar beschadigd zijn. De boot is gemerkt TX 17. OUDESCHILD. Texels laatste oud-zouaaf. Vrijdag is op „Plassendaal" plotse ling overleden de heer Corn. Bakker Tz., de laatste van de Texelsche oud-zouaven in de leeftijd van 83 jaar. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door D. DEKKER. (Vervolg) Aldus redeneerend, beklom ze met moeite de hooge trap van de „kuijer breèg", slofte die over en toen ze aan de; andere zijde de hooge trap afsteeg, wenkte j,Trien Teunis", die over de onderdeur lag, haar op een geheimzinnige wijze. Wat zou die willen? die zal haar toch „gien warm böltje of gien skootje witte brood ofkoope"; zij die haar kost wint, met in den winter oliekoeken en in1 den zomer bollebuisjes te bakken, waarop de jeugd zich, voor „heurlui sundags- cente", vergast, zij is ook blijde wanL nieer ze op „sliesters" geld genoegzaam roggebrood kan bekomen voor haar en haar dochter „Aaf", die zoo wat voor „holf simpel" gehouden wordt. Voor tdoe de looserij nag niet op nuw orge- seerd was en ol de loose op Tessel weun- de, en Tijs en Teumisbuur nag sokke ferme wasse voor de skepe voor heur meebrogte, deer ze heel wat geld an ver diende, doe was het voor heur 'n gou wen tied, want wasse, spoele, stieve. deurhale en strieke, kon ze 't allerbeste van al haar komuite". Wat zou „Trien leunïs" dan „an Marijtje uut de wafele- steeg" te zeggen hebben? -— Laat onst met aandacht luisteren, want slechts fluis terend wordt haar de volgende belang rijke tijding meegedeeld: "Twiel ik hier eve over de onderdeur lèeg, is er 'n, man te peerd, heelkedöl nat van 't zweet ankomme en is bij Krillis Pieterse in gaan; kiek, deer staat het peerd, an 't huusie van de vischmark vastbonde, en as ik goed sien hew, is 't dezelfde man, die ollan tieng (tijding) brengt as er 'n skip op strand zit." „Er zit zeker 'n skip in 't eijerland." Weldra bleek het dat „Trien Teunis", behalve goed „stieve en strieke" ook juist oordeelen kon, want werkelijk had de 'heer Z., de „postmeister", die door zijn dorpsgenooten dood-familiaar, bij zijn eigen doopnaam en dien zijns vaders ge noemd werd, en die ook, ingeval van stranding als scheepsmakelaar ageerde, de tijding ontvangen, dat een driemastschip, O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 6