Texel§che Courant van Zaterdag 8 Nov. 1930. Abdijsiroop TWEEDE BLAD Wegen voorheen en thans Verlichting bij Asthma-aanvallen Texelsche Berichten Gemengd Nieuws ingezonden AKKER's „Foor de Borst" „De Tijd." OOST, WEST Als je millionnair wou worden, Zeiden altijd pa en ma: „Trek de Oceaan dan over, Én reis naar Amerika! Want daar liggen toch de dollars, Die je wilt, maar nog niet hebt; Velen hebben zich vóór jou reeds Aan die dollars rijk geschept". Dat mocht vroeger dan zoo wezen, Zeker is dat niet meer nu, Voor de nieuwe emigranten, Is het vet daar van de sju! Ja, er wordt nu zelfs gewaarschuwd Naar Amerika te gaan, Want er is niets te verdijenen, Zelfs vindt men daar geen bestaan. Werkloosheid heerscht tocb daarginder En een stuk of wat miljoen Jonge, flinke, sterke kerels, Hebben daar nu niets te doen. Dat zijn daar nu de millioenen; Wel wat anders dan u dacht En dat aantal te vermeeren Is niet wat juist tegenlacht. Ja, er valt nog wat te leeren Van het spreekwoord Oost en West. Thuis kan het niet alles wezen, Ginder is het ook niet best. MARTIN BERDEN. Een afdoend middel. In een kazerne waren twee soldaten uit hetzelfde dorp, die elkander niet ver dragen konden en steeds met elkander vochten, niettegenstaande de pogingen van de kapitein om hen tot andere en betere inzichten te brengen. Alle mogelijke straffen waren reeds toe gepast, maar nauwelijks waren beiden' weer vrij of ze vlogen elkanjder aan. Eindelijk kreeg de kapitein een inval. Toen de beide vechtersbazen weer bij hem aangeklaagd werden, gaf hij bevel hen de ruiten van de kazerne te laten schoonmaken; de een de binnen- de an der de buitenkant en wel met deze bepa ling, dat de een niet vóór de ander aan een nieuw raam mocht beginnen, maar dat beiden steeds aan dezelfde ruit moes ten bezig zijn. De beide soldaten togen aan het werk. Zij hadden elkaar echter nog geen vier ramen aangekeken, of het grappige van het geval werd hun te machtig, en zij barstten in een hartelijk lachen uit. Na die tijd bleven zij de beste vrien den, en als er eens twist dreigde te ont-i staan, zei de een tegen de ander: „Zeg, moeten we de ruiten weer eens gaan wasschen door JN. VAN DER PIJL. VIII. Diverse proefvakken., Wat voor werk heeft de wals met mengmolen op heden al in het gezicht- gebracht Dit is betrekkelijk vlug gezegd. Aller eerst zijn we begonnen met een proef- vak met sproeifaltemulsie te maken op de Waalderweg van den Burg tot Marico, vervolgens een daaropvolgend proefvak met Terafixmortel op dezelfde weg en ook bij de bocht van Tienhoven. Toen een vak ter lengte van plm. 300 M. op de Hoornderweg bij den Hoorn, eveneens van Terafixmortel, terwijl, wanneer dit in de courant verschijnt, op de Kooger- weg vanaf de Koog reeds een stuk tet lengte van 800 M. met dezelfde mortel is uitgevoerd. De eerstgenoemde proef is reeds gevolgd door een oppervlaktebe handeling en dit weggedeelte is klaar., De andere ondergaan deze behandeling', wanneer ze door het verkeer zijn inge reden. De verhardingsbreedte op de Kooger- vveg bedraagt 3.50 M.; het paardenpad werd daar uitgebroken en voor verbree ding van de bestaande baan gebruikt. De groote vraag is nu: Wat zal het beste voldoen. M.i. zijn beide proeven op de Waalderweg goed geslaagd, laatst genoemde mortel zal voorloopig bij ons dit jaar het meest worden toegepast. D,e 'menging hiervan in de mengmolen is volkomen en gaat biezonder vlug, terwijl wanneer de mortel op de weg is uitge spreid en aangerold, het verkeer er zon der hinder over voort kan gaan. Afslui ting van wegen heeft deze methode dus niet tengevolge. Alleen moeten de voerlui met paarden en wagens wat uitkijken en niet in drat over het pas gespreide ma teriaal gaan. Auto's kunnen hieraan geen schade veroorzaken, als men de remmen maar niet te krachtig aanzet. Een en an-/ der leidt nog wel eens tot een ernstige waarschuwing. We hopen echter, dat een ieder het bovenstaande zooveel mogelijk in acht zal nemen, daar anders tot afslui ting der wegen zou moeten worden over gegaan. Men zal, wanneer over de proefvakken wordt gereden, al spoedig zeggen: „Wa ren nu alle wegen maar zoo". Ook zal men zich afvragen, of zulks in de toe komst is te verwachten. Dit zal echter wei niet zoo spoedig gebeuren, alhoewel men dit gaarne zou willen. De kas is daartoe niet toereikend. Dan mochten de Dertig Polders wel eens een erfenisje krijgen van b.v. een half miljoen. Meer kan ook wel. Natuurlijk zou zoo iets door de polders m.i. gaarne worden aanvaard. Nieuwe plannen. Het plan is echter wel, nu er een wals is en de proeven op de Westerweg sla gen voor deze behandeling naar wensch, om de hoofdwegen flink onder profiel te walsen en wanneer ze in het komende voorjaar droog worden, en dan nog een goed profiel vertoonen, met deze werk wijze voort te gaan. Ook ligt het in de bedoeling van het bestuur, deze herfst nog op diverse hoofd wegen verschillende proeven te nemen met geprepareerde steenslag voor onder- houdsmaterieel, om alzoo tot een goede oplossing te komen en te trachten met het geld dat voor onderhoud der wegen beschikbaar is, meer bij het snelverkeer aanpassende wegen te maken. Veel is er hier de laatste jaren al ver beterd. Men lette op vele bochten, welke zijn verbreed of omgelegd. Men zal zich verder afvragen: Zijn er wel constructies, welke voor het snelver keer afdoende zijn. Hierop kan men ant woorden, dat, wanneer men niet op enkele guldens per vk. M. behoeft te kijken, er wel een wegbeharding is te maken, welke aan alle eischen van ons huidig mo dern verkeer voldoen, alhoewel deze we gen toch evengoed hun jaarlijksch onder houd vragen en dit ook nog niet gering geacht moet worden. Daar een zekere werkwijze voor aan te geven zou ons te ver voeren en zou hier ook niet op zijn plaats zijn. Eenvoudig is het bovendien niet, daar in ons heele land bijna iedere weg weer een andere ondergrond (bodem) heeft en dus weer een andere constructie vraagt. Onderwijs op het gebied van wegenbouw. Enkelen zullen zich afvragen, of er ook scholen bestaan, waar in de wegen bouw onderwijs wordt gegeven. Hierop kan worden medegedeeld, dat aan elke Middelbaar Technische School en elke Cursus voor Waterbouwk. Opzichter les in wegenbouw wordt gegeven, doch meestal is dit zeer oppervlakkig e:n be paalt het zich tot de gewone wegenbouw. Er wordt zeer weinig aandacht aan as talt- en teersteenslagwegen e.d. geschon ken omdat de programma's te veelzijdig zijn. Toen echter een jaar of acht geleden het snelverkeer met rasse schreden toe nam en er jaarlijks voor ettelijke miljoe nen aan de wegen werd besteed, bleek spoedig, dat er gebrek was aan goede wegenbouwers, dus ook aan een goede school hiervoor. In die tijd was het dan ook, dat het Pol. Techn. Bureau „Neder land" te Arnhem, (P.B.N.A.), een cursus voor wegentechnicus in het leven riep. Van de cursisten legden tot 1929 er 26 met gunstig gevolg het examen voor wegentechnicus af. Aan dit technicum is een keur van leeraren verbonden, waar onder gerekend de grootste wegenbou wers in ons land. De cursus leidt geheel en uitsluitend op voor de wegenbouw met#daarbij behoorende werkzaamheden. Het onderwijs is schriftelijk, doch be hoeft niet onder te doen voor privaat onderwijs. In het begin is het wel wat vreemd, doch men is er spoedig aan ge woon en dan werkt men ook zeer prettige Een leerling moet ook wat meer zoeken,, daar je het voor jezelf niet aardig vindt; om iedere keer te vragen, hoewel vragen; altijd oordeelkundig worden behandeld. Iedereen, die dan ook bij de wegenbouw' is betrokken, kan ik deze cursus tehl zeerste aanbevelen. Iedere wegenbouwer' moest beslist deze cursus volgen. Ten slotte moet nog worden opgemerkt, dat het examen, dat ieder jaar met Paschen en Pinksteren wordt afgenomen, onder toe zicht staat van het Rijk en het Koninkl. fnst. van Ingenieurs, waardoor deze di ploma's veel waarde krijgen. Hoeveel cur sussen geven zelf geen getuigschrift en hoe vaak zijn de examinatoren aan de cursussen verbonden, wat natuurlijk af breuk aan het onderwijs en aan de waarde van het diploma kan doen. Overzicht eierhandel. Roermond. De prijzen der eieren liepen in de afgeloopen week weer met 1 tot H/2 cent per stuk omhoog. Op de markten en veilingen betaalde men voor kleine f6 8.50; voor groote f911. Door de hooge prijzen voor versche eieren is de hanjdel in kalk- en koelhuis eieren zeer levendig geworden. Bij de Coop. Roermondïsche Eiermijn bedroeg de aanvoer nog 800.000 stuks. Kleine eieren f6.50—8.50, groote f9—11; eendeieren f 8—8.5Q, De wolveehandel 23—29 October. De wolveehandel was deze week op verschillende markten „iets" beter, o. a. te Schagen, Leiden, Rotterdam (Maandag), Sneek en Groningen. Op laatstgenoemde 'markt waren de vette lammeren ruim zoo hoog, hetgeen ook te Leeuwarden het ge val was. De Leeuwarder markt was voor oude vette schapen ongeveer prijshoudend, doch voor fokschapen eerder iets minder. Te Utrecht was de wolveehandel matig. DE COCKSDORP. Zwemgordel „Roald Amundsen" aange spoeld. Op 31 October is hier aangespoeld cn door rijksveldwachter De Jong in beslag genomen een zwemgordel, gemerkt „Ro ald Amundsen Kristiania. De gordel bestaat uit een achttal kurken, in linnen genaaid en door banden verbonden. DE KOOG. Korfbal. Het twaalftal van de Koog, dat mor gen in de korfbalwedstrijd alhier tegen den Burg zal uitkomen, is samengesteld; als volgt: Aanval: Dames Heeren T. Bonne. Jn. Kiewiet. N. Eelman H. Vermeulen Midden: M. Bonne C. Daalder Ah Jellema J. Borgman Verdediging: N. Vermeulen C. Eelman A. Jellema P. Vermeulen Reserve: A. Daalder en Alb. Kiewiet. Wanneer ge het benauwd hebt, de lucht toevoer als 't ware versperd is en Gij niet weet waar Ge 't zoeken moetneem dan Abdijsiroop. Wonderlijk zal U de ver lichting toeschijnen, welke deze U geven kan, waardoor Gij kalmer wordt. Wonder lijk en toch zoo eenvoudig is de werking van Abdijsiroop. Ze lost de dikke laag slijm op, die U het ademhalen belemmert, zooals de zeep het vuil, waardoor Uw borst vrij wordt om de lucht door te laten! Alom verkrijgbaar. Prijs PI. 1.50, Fl. 2.79, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cl.). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) if —De 16-jarige kweekersknecht J.Kerst- holt is te Sappemeer bij het insteken van een stopcontact in aanraking gekomen met de electrische draad; hij was onmiddellijk dood. Het Vredespaleis te 's Graven Iiage voor zoover niet in gebruik, is tot nadere aankondiging voor publieke bezichtiging opengesteld alle werkdagen en de eerste en derde Zondag van de maand, telkens van 2 tot 4 uur. De Wieringermeerpolder is voor het eerst in exploitatie gegaan. Dezer dagen heeft men het eerste graan gezaaid, n.l. rogge. Woensdagmiddag is de Do X, te Schellingwoude gedaald. De afgelegde af stand bedroeg 850 K.M. Om kwart voor vier was het vliegtuig de Nederlandsche grens gepasseerd en vijf minuten later was het boven Arnhem, waar tal van menschen al van 's morgens af aan de Rijnkade stonden te wachten. In de Noordelijke provincies van ons land worden voor transport naar Oost en Zuid-Duitschland werkpaarden opge kocht in prijzen van f300—425. Daar de 52-jarige weduwe J. de Boer te Grootebroek steeds zeer afge zonderd leefde, wekte het geen verwonde ring, dat men haar eenige dagen niet zag. Op last van de burgemeester werd de deur van haar woning geopend. Men vond het reeds in staat van ontbinding ver- keenende lijk van de vrouw. Zij moet waarschijnlijk reeds vijf dagen dood zijn geweest. BUITENLAND. Op de stormen van de laatste dagen is rond Freiburg hevige sneeuwval ge volgd. Er ligt reeds zooveel sneeuw, dat in Tiet gebied van de Feldberg reeds ge legenheid is voor wintersport. Bij Rome is de directeur-generaal van een Italiaansche luchtvaartmij. door een landend vliegtuig gegrepen en op slag gedood. Bij de beraadslagingen in de Ham- burgsche gemeenteraad over de nieuwe bierbelasting hebben de extremisten de stoppen uit de electrische liclitleiding ge draaid. Dit is de eerste non-stop zit ting van een gemeenteraad. De behandeling van onderwijszaken door de gemeenteraad van Texel. De afd. Texel van de Bond van Ned. Onderwijzers wil langs deze weg even te kennen geren hoe de meening is oven enkele zaken, het onderwijs betreffende. In korte tijd zijn wc bij de behandeling van onderwijszaken door de gemeente raad van Texel ten zeerste teleurgesteld.! Het vervolgonderwijs. In de raadszitting van 4 Oct. j.l. kwam in behandeling een adres van de Texel sche Ondcrw. verecniging; afd. Texel van het N.O.O.; afd. Texel van de B.v.N.O.; afd. Texel van Volksonderwijs en de Schoolcommissie, waarin werd verzocht het aantal leerlingen, noodig voor het vervolgonderwijs te willen verlagen. Het getal 12 geeft elk jaar weer aanlei ding tot moeilijkheden. Nu eens zijn hier, dan weer daar enkele leerlingen tc weinig ot worden er met kunst en vliegwerk nog een paar opgetrommeld. Te de Koog en de Waal doet niemand meer moeite om zijn kinderen aan te geven. Het getal 12 wordt toch nooit bereikt. De ki'piaeren van Oost worden eenvoudig verwezen naar Midden-Eierland en Oosterend. Het is niet de eerste keer geweest, dat) het verzoek is gedaan het getal 12 te verlagen. Het debat over deze zaak stond niet op bijzonder hoog peil. Met een Jantje van Leiden heeft de raad zich er af gemaakt, 't Geen door al de onderwijzers van Texel, door Volksonderwijs en de Schoolcommissie werd gevraagd, kon niet worden ingewilligd, al was het ook nog zoo'n kleinigheid. Wel is een cursuswet aangekondigd en mogelijk brengt deze wet verbetering. De raad had echter wel kunnen beginnen. Het zou wat anders ge weest zijn, als iets van ingrijpende aard was gevraagd, maar een simpele verla ging van het leerlingenaantal van 12 tot 8 kon toch moeilijk als van ingrijpende aard worden beschouwd. Het is, alsof het verstrekken van onderwijs als een last wordt gevoeld, terwijl het een vreugde moest zijn altijd en steeds weer voor verbetering daarvan op de bres te Staan. Wat Zou er van het onderwijs terecht komen, als ook de onderwijzers 'hun taak gevoelden als een last, die op 'hun schouders drukt, als ze niet met vreugd en blijmoedigheid alles gaven voor het verstrekken van goed onderwijs aan de jeugd. In hun werk moeten ze ge steund worden door het gemeentebestuur,, waar dit maar even kan. De Ulo-school. Dan de Raadsvergadering van Nov. en de Ulo-school. De idee van een nieuwe Ulo-school is sympathiek. Maar „in lengte van dagen zal 'het tot uitvoering wel n(iet komen". Het stemt tot groote verbazing, dat de voorzitter van de gemeenteraad, het ge bouw kennende, dit in het openbaar kan zeggen Nog werd gezegd: „Wat een nieuwe school betreft, die zal ér wel komen, maar de tijd is niet nabij om een beslissing te nemen", en later: „We hopen echter bin nen afzienbare tijd tot een nieuwe Ulo te komen". Deze uitspraken zijn nu wel eenigszins met elkaar in tegenspraak, maar er blijkt voldoende uit, dat het nog zeer lang zaL duren voor een nieuwe Ulo-school zal worden gebouwd. Wij denken zóó over de Ulo-school: Het gebouw is Texel onwaardig. Als 'n vreemdeling vraagt naar de Ulo-school, dan Zal elk onderwijzer zich schamen als hij het gebouw moet aanwijzen en als diezelfde vreemdeling vraagt die school met omgeving eens nader te mogen be zichtigen, dan wordt een voorwendsel be dacht, om de vreemdeling maar mee te lokken naar het strand b.v. Meer zullen we er voorloopig niet van zeggen, maar dat we op deze zaak terug komen, is zeker, en ook is zeker, dat er binnen lengte van dagen wel een niéuw en waardig gebouw voor het Ulo onder wijs zal verschijnen. We hopen, dat er in de Raad krachtige stemmen zullen op gaan, om tot spoedige bouw te geraken. De afd. Texel van de BOND VAN NEDERL. ONDERWIJZERS. j

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5