Het adres voor FOTO'S is B. M. BECKER Den geheelen dag geopend lip Ook BUIZEN. alle maten grès- en draineerbuizen Zondags PLAATSMAN vertrekt Dinsdag 12 uur van Rotterdam Wollen-, Gestikte- en Molton Dekens Probeert u ook eens NEELS Keizerstraat Den Helder NEELS - Keizerstraat - Den Helder Goedkoope Kaas 40 plus Edammers voor f 1,40 per stuk; 45 ct. p. p. i. SCHRAMA van de beste fabrikaten Concurreerende prijzen Meubelhandei De Waal JOH. EELMAN J. C. RAB onze prima Melange Melange koppen J. SCHRAMA, Goed materiaal is het halve werk. WESTSTRAAT 13-14 DEN HELDER voor zware personen wegende tot 250 pond hebben wij groote voorraad in: WINTERJASSEN voor personen tot 250 pond REGENJASSEN voor personen tot 250 pond GRIJZE DEMI'S voor personen tot 250 pond FIETSJEKKERS voor personen tot 250 pond BLAUWE COSTUUMS voor personen tot 250 pond GEKLEURDE COSTUUMS voor personen tot 250 pond heeft ontvangen een enorme sorteering WINTERJASSEN met en zonder band in den rug, de nieuwste kleuren, 47 45 42 40 38 36 35 33 30 28 26 24 22 20 17,50 16 14 12.25 RATINÉJASSEN in de grootste verscheidenheid, met en zonder riem, ook voor corpulente personen, in alle prijzen verkrijgbaar. RATINÊJEKKERS voor alle leeftijden 24 22 20 18 17 15,50 15 14 12 10 9 8 7 6 5.50 5 4,50 4 3.50 GEBOORDE JEKKERS voor JONGENS en MEISJES, met goud montuur en zonder bewerking, alles met garantie. 23.75 22 21 20 18 16 14 13.50 13 12.25 11.50 Ontvangen Blauwe en gekleurde HEERENCOSTUUMS de nieuwste tricolines en kamgaren 57.50 56 50 45 43 40 38 36 35 34 33 30 27.50 25 23 21 20 18 16 14 12 10 8,50 Ook voor personen wegende tot 250 pond. Zeldzaam is onze sorteering REGENJASSEN Vaste prijzen. vanaf 7,95 tot 45 gulden Vertrouwd adres. Reiskosten wonden vergoed. Een partij zwaar belegen Zoolang de voorraad strekt. Beleefd aanbevelend, Melk-, Boter- en Kaashandel, DEN BURG. VOORRADIG Ziet de etalage of vraagt eens zichtzending Beleefd aanbevelend. In voorraad opslagplaats HAVEN Aanbevelend, Weverstraat 304. a 65 cent per pond. en wanneer deze u nog niet voldoet, vraag dan onze a 70 cent per pond. U tieeft dan het neusje van de zalm. Beleefd aanbevelend, Melk-, Boter- en Kaashandel, DEN BURG. Loop even naar BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Illlllllllll Van de Boekenplank. Illlllllllll Medegedeeld door Boekhandel Parkstraat. Zoo juist verschenen: „Uit de Levende Natuur", door dr. Jac. P. Thijsse, vier deeltjes, geïllustreerd door S.J.Kupents, met goed geschreven lessen over vogels, planten en bijen, insecten en andere dieren. Als Schooljongen naar de Poolstreken. met 47 platen buiten tekst mgr. f2.25 geb. f 3.25, door David Binney Putnam, vertaald door F. Beyerink. Geautoriseerde uitgave. David Putnam, een schooljongen van 13 jaar, mag de Poolexpeditie meema ken, welke ten doel had, materiaal voor ■het Amerikaansche Museum voor Natuur lijke Historie te New-York te verzamelen. Onder leiding van Bartlett, de schipper die met Peary de Noordpool ontdekte, gaat de tocht noordwaarts. David maakt alles mee; 'hij jaagt met camera en ge weer, hij bezoekt de noordelijkst gelegen nederzettingen, hij is in gezelschap van Eskimo's, zelfs lijdt hij schipbreuk. Dat alles vertelt hij op boeiende, onderhou dende wijze, terwijl het boek met tal van platen, naar zijn foto's, geïllustreerd is. Een boek voor jongens van 1016 jaar om van te smullen, een dergelijke tocht kunnen niet alle jongens medemaken, maar ze kunnen er nu van meegenieten. Een boek door een jongen geschreven vóór onze jongens. Een verrassend ge schenk, daar dit verhaal geheel iets an ders brengt dan jongens gewoon zijn te lezen. En dan de talrijke prachtige pla ten. Dit boek, waarvan alle avonturen door David Putnam doorleefd zijn, is traai uitgevoerd, met 47 platen in tintdruk buiten tekst; naar foto's door de schrij ver zelt genomen. „Natuur en Vernuft", Verrassende uitkomsten van 's menschen speurzin en vindingrijkheid, door deskun- kundigen op verschillend gebied uitge geven onder leiding van Dr. W. G. N. van der Sleen; circa 700 pagina's met ruim 600 zeer fraaie illustraties; nieuwe goedkoope uitgave, compleet in lötwee- wekelijksche afleveringen, ad 50 ct. Wie wordt bij het doorbladeren der eerste uitgave van „Natuur en Vernuft" niet getroffen door het grootsche enmy- sterieuse, dat wij in de natuur waarne men, maar ook door het verbluffende en geniale, dat het vernuft van de mensch heeft uitgedacht en door zijn handen is vervaardigd? Natuur en Vernuft, schijn baar een tegenstelling, in werkelijkheid is het bewonderenswaardige aanpassings vermogen van de mensch zoo groot, dat de techniek natuur wordt en de natuur.:.... techniek lijkt. Dit boek, thans verschij nend in een nieuwe, goedkoope editie, bevat tal van interessante wetenswaardige artikelen van de hand van voortreffelijke auteurs, terwijl zeer veel fraaie illustraties de tekst verduidelijken. Populaire wetenschap noemt men de stot, welke onider leiding van de be kende reiziger Dr. W. G. N. van der Sleen is verzameld en waarvoor tallooze geleerden en specialisten hun bijdragen hebben geleverd. Men vindt artikelen over wolken, over 't diepdrukprocédé, over de trek der vogels, over de koude-industrie, over gletschers, over het bloksysteem op onze spoorwegen, over de melkweg en over Edison, over zingende vogels, ge vaarlijke spinnen en phosphaatontginning, maar ook over automobielen, bruggen bouw en wat al niet meer. Een prachtwerk, een heerlijk bezit, 'n waardevol cadeau. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllll ESPERANTO. |||||||||||||||!ltlllll| lllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Een postzegel van zes cent bijsluiten. De Wereldhulptaal Esperanto is de we reld aan het veroveren: In Japan is Es peranto op de lagere school verplichtend gesteld de handel maakt er reeds meer en meer gebruik van. Ook in Nederland ziet men er eindelijk het nut;, ja, de nood zakelijkheid van in. Kórt geleden heeft de Directeur-Generaal der P.T.T. goedge vonden, dat op de nieuwe post-uniform het Esperanto-embleem, de vijfpuntige ster gedragen wordt; in vele steden wordt van gemeentewege Esperanto aan leer lingen van het zevende leerjaar onder wezen. Ook de volwassenen leggen zich met duizendtallen op het aanleeren van Esperanto toe, getuige de zoo drukbe zochte cursussen van de in ons land wer kende Roemeensche Priester-leeraar Pastro Ce De jaarlijksche schriftelijke cursus van Nijmegen telde het vorige jaar niet mil der dan 5700 inteekenarenwel een be wijs, dat die cursus bevalt en degelijk is. De wekelijksche schriftelijke lessen wor den dit jaar mondeling per radio toegelicht door de zoo gunstig bekend, staande Esperanto-kenner en paedagoog, de heer P. Heilker, hoofd der school te Hoofddorp, schrijver van Esperanto leer boeken en president der examen-commis sie. Zij, die de heer Heilker al eens door de radio mochten hooren, zullen overtuigd zijn, dat de lessen aan goede handen zijn toevertrouwd. De Zwolsche gemeenteraad heeft beslo ten tot het instellen van een gemeentelijke Esperanto-cursus voor personen boven 14 jaar. De gemeenteraad van Leiden verleende aan het genootschap Kennis is Macht f250,subsidie vo'or het geven van Es- peranto-onderwijs. De gemeenteraad van Amersfoort be sloot tot het facultatief invoeren van Es peranto op de HandelsdagSchool. Illllillllllllillllillllllllllllllllllülllllllülllll lllllllillllllllll VOOR DE VROUW. |||||!!l!|[||||||| lllllillllllllllillllllilllillllllillllllilllillllllll Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen gezonden worden aan de Redactie. Illlllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllllllllllllll tfTfjÉ PRAATJE OVER HERFST- #§L a WINTER- TA ^ÉÉiiilÉk mode. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii - BHF Uit wat de modellenvaiiw het afgeloopen jaar te zien ^^3 gaven, zouden we kunnen f 1 afleiden, dat de strijd tus- I schen lange en korte rok- w JJ' ken nu wel zoowat beslist was ten gunste van de lan- De wintercollecties bewijzen, dat dit nog niet heelemaal zeker is. De zeer lange sleepjapon, die weer in de mode scheen te zullen komen, is verdwenen. De rokken voor het avond toilet zijn wel heel lang, maar verschei den modellen laten van voren toch weer de enkels vrij en van een sleep van een meter lengte, of meer nog, is gelukkig niet de minste sprake. De lange handschoenen, die al be schouwd werden als een onmisbaar ele ment bij een elegant avondtoilet, zijn heelemaal van de baan geschoven. De nieuwe taschjes voor bij het mid dag-toilet zijn kolossaai groot; het lijken wel kleine valiesjes, vierkant van vorm en prachtig van leercombinatie. Het sporttenue voor de winter blijft eenvoudig. Dikke wollen sloffen, genre tweed, worden er nog steeds voor ver werkt, de fijne jersey zal veel worden ge vraagd. Wat zegt Jean Patoue Hier volgt wat deze Parijsche mode schepperen toonaangever van de nieuwe mode zegt: Ik 'houd van fluweel. Sinds vier jaar verwerk ik gladgeschoren fluweel, ook dit jaar zal het voor namiddagjaponnen en avondmantels worden verwerkt. Voor fluweelen toiletten is kant de aangewezen flatteerende, rijke, echt vrouwelijke gar neering. De middagtoitetten zijn weel deriger, eleganter nog dan voorheen, om dat ze ook voor klein avondtoilet zullen worden gebruikt. Nieuw zijn de mantelets en de kleine bonte pellerines. WANNEER GE NIET SLANK ZIJT. Draag donker, als ge blond zijt. Val op door eenvoud. Maak rood niet tot uw lievelingskleur. Neem zwart, let op, want ge zult win nen. o— Draag lange kleeren, als ge klein zijt. o— Hoe kleiner het patroontje of de bloem van uw japon, hoe grooter uw succes. SllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllB llllll LANDBOUW EN VEETEELT. ||||ll S3IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIB Vragen, deze rubriek betreffende, wor den kosteloos beantwoord. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. De toestand in de Akkerbouw. Thans slechter dan ooit te voren in de laatste honderd jaren. Zoo oordeelt de bekende landbouwdes kundige, de heer J. Oortwijn Botjes over de huidige toestand in een artikel voorko mende in liet Alg. Ned. Landbouwblad. Op verzoek laten we hier nog een frag ment volgen. We laten het oordeel na tuurlijk geheel voor rekening van de schrijver. Dat spreekt vanzelf, in het bie- zonder daar, waar we over landbouwzaken niet bevoegd zijn te oordeelen. De productiviteit van de arbeid is veel grooter geworden dan ze vroeger was, maar de toename is niet zóó groot, dat men thans evengoed f900 aan een arbei- beider kan betalen als f280 in 1890. De productiviteit van de arbeid is op zijn allerhoogst verdubbeld sinds 1890, ze is niet verdrievoudigd. Om in gelijke positie te komen als de noodlijdende boeren in het laatst der vo rige eeuw zou het arbeidsloon thans zeer sterk naar beneden moeten worden ge drukt. Waarschijnlijk zou het zoo laag moeten worden, dat de plattelandsarbeider die thans meer moet betalen voor huisves ting, verwarming, kleeding dan voorheen, weer in dezelfde positie verkeerde als ge durende de vorige crisis. De boeren, die voor hun beste tarwe hoogstens f7,50 per 100 Kg. kunnen beko men en vele andere producten voor be trekkelijk nog lagere prijzen van de hand moeten doen, zullen tenslotte door de nood gedwongen worden, de strijd met de arbeidersorganisaties aan te binden tót verlaging van loonen, die in verhouding tot de loonen in andere bedrijven, reeds zeer laag zijn. Of zij tic ze strijd zullen winnen, is zeer dubieus met het oog op de kracht der organisatie en de werkloozen- ondersteuning door overheidsorganen. Maar of de boeren deze strijd winnen of verliezen, in beide gevallen zal de land arbeider het kind van de rekening worden. Want als de loonen der landarbeiders niet naar beneden gaan, dan zullen de landbouwers genoodzaakt zijn een heel andere cultuurmethode toe te passen dan thans. Ze zullen het bouwland omleggen in grasland of ze zullen de akkerbouw met heel weinig arbeiders drijven. Dit kan geschieden, indien ze de grond volledig machinaal bewerken en de gewassen ma chinaal oogsten. Het kunstmestgebruik zal dan moeten verminderen en misschien zal de braak opnieuw moeten worden inge voerd ter bestrijding van het onkruid. Als een intensief gedreven landbouwbe drijf tengevolge van de ongunstige ver houding van prijzen en loonen niet meer rendeert, zal een uiterst extensief gedre ven bedrijf dit onder bepaalde om standigheden, nog wel kunnen. Bij de zeer lage grondprijzen, die een noodzakelijk gevolg zullen zijn van de zeer lage graan prijzen, kan de boer nog een bestaan vin den in de akkerbouw bij een uiterst ar- beidsextensieve cultuur. Maar tallooze landarbeiders zijn hun besltaan kwijt. En zij zullen geen nieuw bestaan vin den in de industrie, omdat, bij de betrek kelijk hooge loonstandaard in ons land, geen uitbreiding in de industrie te ver wachten is. Zij zullen op de duur ook niet door de overheid geplaatst kunnen wor den bij het ontginnen of droogleggen van grond, omdat ontgonnen en droogge legd land in de regel waardeloos zal zijn., De tegenwoordige prijzen der akker bouwproducten openen voor het platteland uiterst sombere perspectieven. Strijd inde dorpen, werkloosheid van de landarbei ders, verarming van de boerenstand, zijn de noodzakelijke gevolgen van de afbraak- prijzen, die we thans te zien krijgen. Wie meent, dat ik hier de toestand te donker schilder, zou ik willen aanraden 't rijk gedocumenteerd artikel „Over de Landbouwcrisis" te lezen, dat de heer Westerdijk in de Economist heeft geschre - ven. De heer Westerdijk toont duidelijk aan, dat de toestand in de akkerbomv- streken slechter is, dan hij in de laatste honderd jaar is geweest. O O O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 8