Jhvwe sefvuzfe fiuid PU ROL De Nieuwe Texelsche Courant No 4480 Woensdag 19 November 1930 44steJaargpnj 1 Van week tot week Gorge/ c/roog^ Runderhorzelbestrijding II. Texelsche Berichten Rheumatiek Kloosterbalsem ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: ■IIIIIIOIIIIIIOIIIIII9IIIIII !ll!ll0!llil!«il!lil«llllll^ is sinds 1 juli 1930 in dit blad opgenomen. ■IIIIIISIIIIÜOIIIIIIOIIIIH iiiiiiciiiiiieiiiiiioiiiiHB Zaterdagavond. De landen in Midden-Europa. De landen in Midden-Europa staan se dert de oorlog in het brandpunt van veler belangstelling, en dit is ook juist. Het uiteenvallen van de Oostenrijksch-Hon- gaarsche staatseenheid is in menig opzicht een zegen geweest, want aan de vrij heid van vele bevolkingsgroepen ontbrak veel. De na-oorlogsche verbrokkeling heeft echter naast veel goeds ook veel wrij ving en moeilijkheden gebracht; zij heeft een groot stuk van Europa in zekere mate gebalkaniseerd. Al wat zich in dit stuk van ons werelddeel afspeelt, is dus van- belang voor het geheel. De verkiezingen in Oostenrijk. De groote belangstelling, allerwege aan de dag gelegd voor het resultaat der Oostenrijksche verkiezingen, wordt goed deels hierdoor verklaard. Verkiezingen in een klein land zijn over het algemeen voor de andere landen, en zelfs voor de omringende, van geringe beteekenis. De stemming in Oostenrijk zou echter ook op de geheele internationale toestand haar invloed hebben kunnen uitoefenen, name lijk indien de fascistische elementen ep hun bondgenooten in de Christelijk-soci- ale partij inderdaad zulk een geweldige aanhang onder -de bevolking zouden heb ben gehad, als zij beweerden. De uitslag! heeft echter aangetoond, dat deze bewe ringen geen steek hielden. Niet alleen won de sociaal-democratische partij, waartegen men in hoofdzaak storm liep, nog een zetel bij de 71, die zij reeds had; ook de groep om de zoo smadelijk wegge werkte Bondskanselier Schober hield zich goed en zit even stevig op de wip als te voren. De Heimwehr-candidaten haal den slechts zes pet. van het totale stern- mental, hetgeen niet bepaald op een over weldigende aanhang onder de bevolking wijst. De regeering - Vaugoin-Seipel was zoo verbluft door deze tegenslag, dat zij nog niet definitief heeft kunnen beslui ten, of ze zal aanblijven of aftreden. In de Nationale Raad wacht haar in elk geval een warme ontvangst. De Belgische regeerimgscrisis. Dat 't in België bij de behandeling van de taairegeling voor het lager en middel baar onderwijs tot een crisis kon komen, werd algemeen aangenomen. Dat de re- geering echter nog voordat het parle ment na het recès bijeen was gekomen, haar ontslag zou moeten indienen om een geheel andere en veel onbelangrijker kwes tie, had niemand verwacht. Na de ver- vlaamsching der Gentsche hoogeschool hebben de anti-Vlaamsche elementen, in hoofdzaak conservatieve liberalen, ge tracht de hoogeschool te saboteeren door daarnaast een Fransch Instituut op te richten, waar dezelfde lessen als aan de universiteit, maar dan in het Fransch, l zouden worden gegeven. Natuurlijk heeft de regeering de hoogleeraren verboden zich voor zulk een opzet te laten gebrui ken. De Brusselsche liberalen waren toen heel boos en de liberale ministers vonden in de motie, welke tegen hun beleid werd aangenomen, een gereede aanleiding omi heen te gaan. Het ontslag van het heele kabinet-Jaspar volgde hierop. Men neemt echter aan, dat er wel een uitweg zal worden gevonden om het te laten aanblij ven, want van nieuwe verkiezingen, de andere mogelijkheid, willen noch de ka tholieken noch de liberalen weten. De op positie zou te goede kansten maken. Engeland en Britsch-lndië. De derde belangrijke politieke gebeur tenis van. de afgeloopen week was de plechtige opening der Ronde-Tafel-Con ferentie te Londen. Engelschen en Indiërs, op de Congres-nationalisten na, zullen op deze conferentie bespreken, hoe Indië's staatkundige ontwikkeling zal dienen te zijn. De Indiërs dringen aan op de verlee ning van de Dominion-status,d.w.z. de erkenning van Indië als een gelijkgerech tigd onderdeel van het Britsche Rijk, met een eigen bewind en een eigen souvereine volksvertegenwoordiging met hoogstens een overgangtoestand voor zoover net de buitenlandsche' politiek en de landsverde diging betreft, welke dan nog een tijdlang door de Engelschen zouden worden ge leid. De groote vraag is nu, of de Britten geneigd zullen blijken aan deze wensch gehoor te gevien. De onderhandelingen; daarover beginnen a.s. Maandiag. Een geweldige aardverschuiving. Een aardverschuiving te Lyon teisterde een geheele wijk; tal van huizen stortten in en verscheiden tientallen personen kwa men onder de puinhoopen om het leven. De reis van de luchtreus DO X. De DO X deed zijn tweede sprong, van Amsterdam naar Calshot, welke een even vlot verloop had als de eerste. door E. NOORDIJK, Veearts te Texel. Hoe de eieren gelegd worden. Gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus vliegen de volwassen insecten in de weide en leggen hun eieren op het rundvee; bij voorkeur kiezen de horzels daarvoor jonge dieren uit, hoewel ook het melkvee niet wordt versmaad. Nu is het merkwaardig, dat de H-b slechts even op het rund vertoeft, slechts één ei legt, dan weer wegvliegt om daarna weer te rug te komen en weer een ei op de huid van het rund deponeert; zoo herhaalt deze horzel vele malen de aanval, totdat er een groot aantal eieren gelegd zijn. Op deze wijze worden niet zelden 100 en meer eieren gelegd. De H-I legt meerdere eieren tegelijk, vertoeft dan ook langere tijd op de huid van de koe, ofschoon ook dit bezoek maar enkele seconden duurt. Deze eieren worden nu door middel van een z.g. legboor, een orgaan van de hor zel, aan de haren vastgekleefd. De grootte der eieren is ongeveer 1 mM., de' vorm is langwerpig, de kleur is wit, uit gezonderd die van een aanhangsel van het ei, dat bruin is; men denkt dat dit aanhangsel dienen moet voor de aan hechting der eieren aan de haren. MeestaL worden de eieren gehecht aan de haren der onderbeenen, zelden aan die der romp. Van ei tot larf. Binnen enkele dagen na het leggen der; eieren reeds, ontwikkelt zich in het ei een lart, welke het ei verlaat, dus vrij komt. Nu heeft men tot voor korte tijd steeds gemeend, dat door de bewe ging der larven een jeukgevoel bij het rund zou optreden, waardoor de koe zou gaan likken en zij de larven in de mond holte brengt. Latere onderzoekingen, vooraT van Amerikaansche zijde, hebben geleerd, dat deze voorstelling van zaken verkeerd is geweest. Het is n.l. gebleken dat de larven langs de haren en de haar wortel in de huid dringen. Zoo komen zij dan in het onderhuidsche bindweefsel van de ledematen terecht, en van hieruit ver plaatsen zij zich verder door het lichaam, om tenslotte zich onder de rughuid als de z.g. groeibulten weer aan te melden. Tijdens hun wandeling door het lichaam worden de larven steeds grooter en wan- „Een vrouw, die de moed heeft „Aan de vooravond" van de vlucht met de DO X naar Amerika als liet weer maar deugt geven we hier een kiekje van de Engelsclie journaliste Lady Hay Drummond Hay, die als eenige vrouwe lijke passagier die tocht zal meemaken. wanneer zij onder de rughuid zijn aange komen, zijn zij geheel ontwikkeld. De lar ven boren nu een klein gaatje inde huid, plaatsen zich met het achterlichaam, waar zich de ademhalingsorganen bevinden, voor de opening, en halen op deze manier adem. De larve veroorzaakt in het onder-" huidsche bindweefsel een plaatselijke ont steking. Hierdoor vormt zich etter, waar mee de larf zich voedt. Thans is het voor de larf tijd om de huid de verlaten en wij kunnen vaak waarnemen, dat zij ge deeltelijk uit de huid steekt, en zich door enkele samentrekkingen geheel uit de groeibult loswerkt. Zoo is zij nu geheel vrij gekomen en ligt op de rug van de koe; zij trekt zich eenige malen samen, waardoor zij zich verplaatst en van de koe op de bodem valt. Wanneer de larf nu op de stalbodem valt, sterft zij af, gaat dood. Komt zij echter in de weide terecht, dan dringt zij in de grond of ver schuilt zich onder takjes of bladeren, waar zij zich verpopt, welke verpopping ge schiedt binnen enkele uren. In d,eze pop ontwikkelt zich nu weer de runderhorzel, welke gedaanteverwisseling tot stand komt in 35 tot 50 dagen. Er opent zich aan het uiteinde der pop een dekseltje, de horzel, kruipt er uit hetgeen gemakkelijk geschie den kan, daar de larf zich maar heel aan de oppervlakte van de bodem heeft inge graven, of, zooals ik reeds vertelde, soms onder bladeren en takjes huist. De horzel- vlieg vertoeft nu een poosje op de plaats, waar zij het levenslicht voor het eerst aanschouwde, haar vleugels worden door de zonnewarmte gedroogd en thans is zij klaar om de lucht in te gaan. Het is daarom, dat de pop alleen bij zonnig! weer uitkomt. Wanneer zij zich nu i[n de lucht bevindt, wordt zij bevrucht en is ge reed om eieren te leggen. Van „groeibulten" gesproken. Er kunnen op een rund vaak zeer veel groeibulten worden waargenomen; het is geen zeldzaamheid, wanneer het aantal varieert van 50 tot 100. Wanneer wij dit weten, verwondert het ons niet, dat, na dat alle larven vrij zijn gekomen, het dier; weer tot rust komt en gaat groeien. Dit wordt door de veehouders danook wel opgemerkt, en dit is de reden, waarom van „groeibulten" gesproken wordt. Zelfs zijn er veehouders, die deze bulten gaarne zien, „omdat de dieren zoo goed groeien", echter zal het duidelijk zijn, dat de dieren niet groeien door de groeibulten, doch doordat zij de parasieten kwijt zijn en dat zij veel beter gegroeid zouden zijn, wam neer zij de bulten en dus de parasieten, nooit gehad hadden. Het is dus zaak, er zooveel mogelijk voor te zorgen, dat de .runderen niet behept raken met deze wormbuiten, m.a.w. de horzelvlieg zoo krachtig mogelijk te bestrijden. (Wordt vervolgd.) EEN ST. N1COLAASGESCHENK voor Jong en Oud, voor ieders beurs, naar ieders smaak. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. „Mooi Texel". In „De Wandelaar". in „De Wandelaar", Neerlands mooiste Maandblad op liet gebied van natuur studie, natuurbescherming, enz., wijdt ds. J. I. van Schaick uit over Texel, waar hij' in de afgeloopen zomer zijn .vacantie doorbracht. Het interessante relaas is ver lucht door een serie prachtige kieken, welke gedrukt, zooals het heele tijd schrift, op kunstdrukpapier uitstekend tot haar recht komen. We hopen de foto's van Ds. Van Schaick achtereenvolgens in ons Zondags blad, wellicht ook in de Texelsche Cou rant, op te nemen. Ds. J. I. van Schaick is de zoon van Ds. F.A.van Schaick, die geruime tijd stond in de Ned. Herv. gemeente alhier (be roepen in Mei 1891); hij werd op Texel geboren. Niko Tinbergen vervolgt zijn beschou wingen over de meeuwen, ds. Van der Laar Krafft steekt de loftrompet over Vlieland en Terschelling. (Vraagt in de boekhandel een nummer van „De Wandelaar" ter inzage; abom\. prijs f7.50 per post per jaar.) „Geen goud zoo goed" Bloembollententoonstelling—Den Helder. Teneinde ook op Texel aan de Helder- sche bloemboliententoonstelling grooter bekendheid te gevfen, verzoekt de pers commissie het volgende in onze kolom men op te nemen. We doen dit in aanslui ting op wat we hieromtrent reeds eerder* hebben meegedeeld: De in het voorjaar te Den Helder te houden bloemboliententoonstelling be looft, indien tenminste het weer niet een al te groote spelbreker wordt, schitterrend te zullen slagen. Door het gemeentebe stuur is in het op ongeveer een uur af- stands van de bebouwde kom gelegen na tuurpark „De Donkere Duinen" een groot aantal, bollen, daartoe wilwillend afge staan door de handelaren in Anna-Pau- lowna en omstreken, uitgeplant. Dit park, voor ongeveer een tiental jaren terug aan gelegd, wordt, nu de denaanplantingere enz. aldaar zich wat gaan ontwikkelen, meer en meer tot een geliefkoosd plekje. Ter gelegenheid van de tentoonstelling zal door het gemeentebestuur de ingang nabij de uitspanning „Duinoord" aan de Strooweg aanmerkelijk worden verbreed en voorzien van een monumentaal hek. TEXELSCHE COURANT DEN BURG575 Ct per^ Maanden. Franco p. pest door geheel Nederland L p. 3 maanden. Lo :se nummers: 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD uE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogols: 60 ct. ledoro rogol moer: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maa1 geplaatst wordt 3 maal borekond BH abonnement lagere rogolprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNL-N 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 h met Wybert. Dat kunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. r> origin. cföoien 25, 45 en 65 els. en springende lippen Ooo*eo 30-60 en 90 ct- Tube 80 ct- Bh Apoth. cd Drogisten Dc ware oorzaak van die ellendige pijnen, die ongeschikt maken voor eiken arbeid, is nog weinig bekend. Maar de ervaring heeft geleerd, dat masseeren met Akker's Kloosterbalsem in staat is, de pijn aanmer kelijk te verzachten. Gij behoeft niet oud te worden, voordat ge oud zljtl

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1