Texelsche Courant van Zaterdag 29 Nov. 1930, Flanellen lakens Roomboter 80 ct. ponds pak GEBR. Uf£BER i fchrij/poJleoi P. BAKKER, ijzerhandel, Den Burg blauw kamgaren jongensbroeken TWEEDE BLAD •J O rose, lichtblauw en wit. HUKH01JDEL.JKE ARTIKELEN Onverwoestbaar C LEMSTRA - Den Burg Sinterklaas-bekoring. Texelsehe Berichten ADVERTENTIËN Ingelanden van polder Waalenburg. C. S KEIJSER Cz. Portret-atelier Jac. de Boer Keizerstraat 75, den Helder. LEVERT UITSLUITEND Iste klas FOTOWERK Kaartfoto's bruin ol zwart vanaf f 2,- p. 6 st. zijn nuttige cadeaux. Ziet onze Etalages. HALT! HALT! Bloemenmagazijn „De Iris" D. v. DEVENTER. S. HEERSCHAP. versch afgek. 4-jarige koe, zwart fluweelen manchester mmmmmmmmmm mmmmmmmmmbh Een gewild geschenk I KIND MET DE KINDEREN. „Het was dan Sint-Niklaas. 't Is feest in stad en huis. De straten zijn vervuld van 't woelig koopgedruis, En menig woning vol verwachting en gezangen, De kind'ren vol respect, de meisjes vol verlangen." „Sint-Nicolaas, niet waar? O vvèl hem, wie dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijke geest!" (Uit „De St.-Nicolaasavond", van P. A. de Qénestet.) De dag van St. Nicolaas, de tijd van „suikergoed en marsepain", van koek en gard, nadert met rassche schreden. We zullen het weer vieren, jongen en ouden, naar aloude trant. Vroeger vierde men het St. Nicolaas- feest, al was het toen toch ook een feest voor het gezin, meest buitenshuis. Eeuwenlang, van 1400 af, tot 1836 toe is op de Dam en Vijgendam te Amster- dam b.v., de St. Nicolaas-jaarmarkt ge houden op 5 en 6 December. Al uit de vijftiende eeuw minstens dateert het St. Claes-baksel. Langzaam aan heeft zich het karakter van het feest gewijzigd. De volksverbeel ding gaf de Bisschop eerst na zijn dood het witte paard volgens de legende van een roofridder gekregen en Piet, de zwarte knecht, volgens de legende door St. Nicolaas uit de macht van de Sultan der Agareniërs verlost. Maar die zijn dan ook de attributen gebleven, die liet feest voor de kleinen hun grootste poëzie schonken. Hebt gij die heel groote plaat voor een, der ramen van Boekhandel Parkstraat al gezien Laat de kinderen er van genieten. We hebben al vele kleintjes, bespied, die er in stille bewondering misschien wel met een beetje angst, maar vast ook wel met ontzag in de hartjes naar ston(den te kijken. Natuurlijk is het een wonderlijk genot, de goedgeefsche Heilige te zien staan op het dek van de stoomboot, die hem uit Spanje brengt en er het suggestieve liedje bij te zingen. Natuurlijk wekt het eerbied hem met de zwarte man in een' keurig gelakte auto naar gelukkige ge zinnen te zien rijden. Natuurlijk is het wonder-machtig de oude Sint de allermodernste techniek niet te zien versmaden door de goede gaven' door de schoorsteen te storten, terwijl hij per vliegmachine zweeft boven stad en land. Maar tóch, maar tóch Laat ons het witte paard, waar, in maanlichte nachten, ons kinderoog hunke rend naar uitzag. Het blanke paard, dat op gevelspitsen en smalle schoorsteenran den zijn evoluties volbracht en met feil- looze zekerheid zijn kostbare last droeg over steden en dorpen. En voor de mo derne techniek ruil ik Pietermansknechts, ezeltje niet. En daar zijn we nu belan,d bij het eeuwig-bekorende van het Sinter klaasfeest: de romantiek. Wie durft op Sinterklaasavond beweren, dat we met de romantiek hebben afgerekend? Wie durft dan beweren, dat eeuwen trotsee- rende romantiek, die in het hart grijpt van jong en oud, die popelen doet van verwachting, zoowel als zoete beelden uit een ver verleden voor de droomende ziel doet verrijzen, door onze moderne tech nische volmaaktheid op de vlucht zou zijn gejaagd? Jaarvergadering B. V. L. De jaarvergadering der afd. Texel van de Biez. Vrijw. Landstorm, Donderdag avond in hotel „de Lindeboom" gehou den, bijgewoond door tamelijk veel leden, werd geleid door de heer Oort. Aan de bestuurstafel hadden verder plaatsgeno men de heeren G. Oolders, verbands-com mandant, uit Alkmaar, H. C. A. Kievits, plaatselijk commandant, W. v. Heerwaar- iden, seer, en H. P. Bolt, van Oosterend. De voorz. opende met een woord van welkom en dank voor de betoonde belang stelling, en zeide met genoegen te hebben geconstateerd, dat de schietoefeningen,, dank zij meer materiaal dit jaar in groo- ter getale gehouden zijn. Hierna verkreeg de heer Kievits het woord, die er op wees, dat de uitslag der schietwedstrijden reeds in ons blad werdi gepubliceerd. In de rangnummers moest echter nog eenige wijziging worden ge bracht. Een achttal prijzen was beschikbaar. Achtereenvolgens mocht een keus worden gedaan door de heeren Kievits (wandbord met „Als het Moet"), D. Trap (koperen wandbord), G.Bremer, niet aanwezig (ko peren bloempot), A. Bremer (borstelhan ger), JWlaming Gz. (theedoekrekje), S. Lap BSz. (portemonnaie), Jn. Brouwer (jampot) en G.Bakker (pijp). De voorz. bracht de heer Oolders dank voor de moeite, zich voor deze prijsuitrei king gegeven. Brevetten als scherpschutter klasse B worden toegezonden aan de heeren A. Bremer, P.Vlaming Pz., Jn.Brouwer, C. C. Barhorst, S.Hin, H.Schrama, N.Graaf, S. Lap BSz., R.J.Timmer en S. Troost. Op een vraag naar eventueele klachten over de afgeloopen schietoefeningen werd geen antwoord ontvangen. De hee ren Kievits, Riteco en Bolt mochten een pluimpje ontvangen voor de wijze, waar op zij resp. te den Burg, den Hoorn en Oosterend de schietoefeningen hebben ge leid. De heer Oolders maakte de opmer king, dat ditmaal de meeste prijzen door Oosterenders werden behaald en spoorde de Burgers en Hoomders aan te trachten Oosterend een volgende maal te over treffen. In 1931 zal getracht worden intergewes- telijke schietwedstrijden te houden. Het land wordt dan verdeeld in vier districten met elk 2000—2500 leden. Doel is bevordering van de schietsport. In 1931 komen Zeeland, Noord-Brabant en Lim burg uit, in 1932 N. en Z.-Holland (cen traal punt Katwijk aan Zee). Nadere bie- zonderheden volgen. Er wordt op groote deelname gerekend. Vervolgens deed de heer Oolders een beroep op aller medewerking om het aan tal leden te vergrooten. Op Texel traden de laatste vijf jaar z.i. maar weinig leden toe. Juist in verband met de moeilijke tijden, welke het land doormaakt, het woelen van bolsjewisten, communisten en socialisten, oordeelde spreker meer acti viteit voor het aanwerven van nieuwe leden geboden. Het aantal, thans 116, zou gemakkelijk tot 140 kunnen worden op gevoerd. De heer J. G. Vlaming merkte op, dat op Texel velen verkeerd over de B.V.L. oordeelen. Ze denken aan militarisme. Hij zou dat wel anders willen zien. De heer Oolders wees er in dit verband op, dat de B.V.L. in het geheel geen oor log wenscht, doch integendeel de rust wil bevorderen. „Als het moet" zijn we militairen. In vredestijd werken we pre ventiet door een vast aaneengesloten groep te vormen, waarop de regeering in dagen van woeling rekenen kan. Het doel is alleen de bevordering van de nationale eenheid, van de bloei der ge meenschap, van vrede en rust. Nogmaals drong spr. er danook op aan allen ernaar' te streven, de afdeelinjg te versterken;. Op een vraag van de heer Van Swin- deren, ot een afgekeurd militair lid van de B.V.L. kan worden, luidde het antwoord ontkennend. Wel kan hij bij biezondere diensten worden ingedeeld. Verzocht werd propaganda te maken voor het Landstorm-weekblad, prijs 75 ct. per jaar. Vijf nieuwe abonnees geven zich op. Hoofdagent is de heer Kievits. Als sub-agent voor den Hoorn zal optreden de heer S. Lap BSz., voor Oosterend de heer J. G. Vlaming. Bij de rondvraag bracht de heer A. Bremer de Landstormfilm ter sprake. Na uitvoerige discussie werd besloten te trachten te Oosterend in het Gebouw voor Chr. Belangen zoo'n avond te geven. Een speciale commissie zal er voor in het leven worden geroepen. De heer Oolders zei z'n volle steun toe en'zal op de film avond aanwezig zijn en een inleidend woord spreken. Naar aanleiding van een vraag van de heer v. Swinderen, deelde de heer Oolders nog mee, dat de B.V.L. alleen bij binnen- landsche onlusten in actie komt. In geval oorlog met een andere mogendheid uit breekt, komt dit instituut niet naar voren. De heer Kievits verzocht grooter deel name aan de schietwedstrijden (thans maar 32 van de 116), de heer Oolders zeide, een volgende keer de plaatselijke comm. gaarne compleet te zullen zien. Hij noemde o.m. de namen der heeren Joh. P. Dros en Epe. Hierna sloot de voorz. de bijeenkomst met een woord van dank, in het biezonder aan de heeren Oolders en, Kievits. Nog eenige tijd bleet men gezellig bijeen, waar toe ook de twee vrije gelagjes, waarop de vergaderden werden onthaald, wel zullen hebben bijgedragen. schitterende zilveren medaille geschonken om te verspelen: Texel I tegen een nader aan te wijzen tegenstanden Wij zeggen, (daar wij de schenker niet kennen) de gever hartelijk dank. De medaille is te bezichtigen in de étalage van fa. Gebr. Dros. Texel II krijgt thuis B.K.C. II. Wij zullen hopen, dat de wedstrijden nu niet in het water mogen vallen, (zie adv.) De elftal comm. heeft Texel II aldus samengesteld: J. Bruin, D. Zuidewind, Eckhardt A. Hoste, S. Rijk, Kramer N.N. Tuinder, Nellensteijn, Vroegen Res.Koorn. Betaling Rijksbelasting. Alle Rijksbelasting, vermeld op biljet ten, gedateerd Augustus of September, moet betaald zijn vóór 1 December a.s. Maak dus spoed, wanneer ge nog in ge breke zijt geblevten en niet voor een Sin- terklaassurprise in de Vorm van een aan maning in aanmerking wilt komen. Texels vogeltrekstation. In haar een dezer dagen gehouden ver gadering heeft het Kon. Ned. Landbouw- comité (Eerste Afd.) besloten als lid toe te treden tot de stichting „Vogel trekstation „Texel". Overzicht eierhandel. Roermond, 24 Nov. Coop. Roerm. Eier mijn. Aanvoer 1.100.000 stuks. Groote eieren f8.509.70; kleine eieren f5.50 8.— en eendeneieren f 6.50—7.50, alles per 100 stuks. Wolveemarkt 20—26 November. De afdeeling wolvee gaf deze week vooral voor export een slecht verloop. Te Leiden, Leeuwarden, Rotterdam, Sneek en Groningen waren de vette lammeren nogal wat lager.. Ook voor oude slacht schapen was de handelsstemming gedrukt. De Utrechtsche markt was, evenals Pur- merend, matig en in geen geval hooger. Zwolle bleef vrijwel prijshoudend. Alle schrijf- en teekenmateriaal levert als steeds uit een ruime voorraad tegen lage prijs BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Hoeve Noord-Haffel verhuurd. Met ingang van 20 Maart a.s. is door bemiddeling van Notaris Mulder hoeve „Noord-Haffel", thans in gebruik bij de heer P. J. Bremer, voor zes jaar aan de heer Hin Hz. verhuurd. Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen speelt in de adsp. competitie A tegen C des voormiddags 10.30 uur. Het elftal is bekend. De jongens moeten op tijd naar het veld gaan om te kijken ot de wedstrijd doorgang vindt. De speld jes zijn besteld. Door een ingezetene van den Burg (sportliefhebber) is aan de S.V. Texel een DANKBETUIGING. Voor de zoo talrijke blijken van deel neming, ondervonden bij het overjijden van mijn lieven man DOUWE METS Czn., betuig ik aan allen mijn hartelijken dank. Wed. J. METS—Geus. Den Burg, Texel, Nov. 1930. DANKBETUIGING. Voor de vele bewijzen van deelneming, zoowel van binnen- als van buiten deze gemeente ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader CORNELIS BAKKER Tz„ Wedn. van Immetje Zijm, betuigen wij onzen hartelijken dank. Oudeschild, T. C. BAKKER. "C. BAKKER-Zijm. „Plassendaal" CORN. WITTE—Bakker. Jb. WITTE. Texel, Nov. 1930. DANKBETUIGING. Voor de talrijke en hartelijke bewijzen van belangstelling, bij ons 55-jarig huwe lijk ondervonden, betuigen wij onzen op rechten en hartelijken dank. P. H. ZIJM en Echtgenoote. Den Burg—Texel, Nov. 1930. Groote maten. C. LEMSTRA, den Burg. Bij de verkiezing op 1 Dec. a.s. wordt u ten zeerste aanbevolen de heer die reeds 17 jaar de polder op rechtvaardige en voordeelige wijze met belangstelling heeft gediend. Laat u dus niet misleiden, door personen, die u verkêerde gegevens verstrekken. P. EELMAN, den Burg-Texel. absoluut houdbare uitvoering Binnenburg. Ziet de Etalage vol met ST. NICOLAAS- CADEAU'S. Wie voor een gulden koopt, krijgt een Kristallen Bloemvaasje cadeau. Beleefd aanbevelend, Maandag verkrijgbaar. Beleefd aanbevelend, TE KOOP (3& L. melk per dag). Genegen te ruilen voor gelde- of kalfkoe C. P. EELMAN, „Huis Frans" Koogerveld. zijn de en Sport model. Alle maten. koopt u het voordeeligst bij Warmoesstraat. j|j Electr. lampen vanaf 9,75 ffl Carbid 3,50 Buitenbanden 2, Rijwieltasschen 0,85 Handwarmers 1,10 Spatlappen 0.45 Jasbeschermers 1,25 Bagagedragers 0,75 Pedalen per paar 1,25 Eg Zaklantaarns 0,25 w Kettingkast 2,25 jfi Nikkelen stuur 2,25 Zwart 2,25 Verchroomd stuur 3,50 a Naaimachines met garantie |§j vanaf 45,— m Komt eerst bij ons kijken voor u eldeis koopt. ffl 1 tl Pijper M22R

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5