De Nieuwe Texelsche Courant No 4484 Woensdag 3 December 1930 44steJaargan{ Van week tot week f'n H uisapotheek voor 60 centen' Kloosterbalsem Neem Vtybez-f/ Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. De verkiezingen in Polen. De week, die achter ons ligt, was op politiek gebied de week van Oost-Europa. Op Polen en zijn betrekkingen eenerzijds, op de gebeurtenissen in Rusland ander-- zijds concentreerde zich de aandacht. De Senaatsverkiezingen in Polen heb ben uiteraard een soortgelijke uitslag ge had als die voor de Landdag; nog ruimer was zelfs de meerderheid, die Pilsoedski in deze Eerste Kamer wist te veroveren. Veel commentaar heeft deze verkiezing niet uitgelokt. Anders staat de zaak, met met de stemming voor de Silezische Land dag, welke met tal van incidenten, vooral tusschen Polen en Duitschers gepaard ging. Deze stemming, welke door het succes der Korfanty-groep de regeering geen meerderheid gaf, zal nog een nasleep heb ben. Immers, de Duitsche regeering heeft het nuttig geoordeeld, het vaak hardhan dig optreden tegen de Duitsche min derheid tot internationale aangelegenheid te maken; de zaak komt in Januari in de Volkenbondsraad ter sprake. Men zou meenen, dat een land, dat inzake minder- hedenbehandeling zooveel „boter op zijn hoofd" heeft als Duitschland, voorzichtig zou doen zich niet te snel in het schelle zonlicht der openbaarheid te wagen. Duitschlands verlanglijstje. Dat men in Duitschland, na het succes der nationaal-socialisten een scherpere buitenlandsche politiek gaat voeren, was reeds gebleken uit de rede van Curtius, welke wel is waar naar inhoud weinig nieuws bracht, maar in de toon met meer klem dan te voren deed uitkomen, wat Duitschlands verlangens zijn en daaronder valt ook een herziening der grens met Polen. Duitschlands binnenlandsche zorgen. Voorshands wegen echter Duitschlands binnenlandsche zorgen, en met name de financieele, het zwaarst. Zal de regeer i|ng- Briining er in slagen, vóór Kerstmis haar financieel program, dat zooveel bezuini gingen moet brengen, aangenomen te krij gen? Gemakkelijk maken de partijen het haar niet. Zoo zag men in de afgeloopen week de Economische partij uit het regee- ringsblok treden en haar minister prof. Bredt terugnemen, omdat Brüning voor het slagen van zijn plannen de steun der socialisten niet missen kan. Wat gebeurt er te Moskou? Wat zich de jongste tijd te Moskou heeft afgespeeld, is niet recht duidelijk. De geruchten, welke van verscheiden kan ten werden verspreid bleken voor het meerendeel onjuist: zoo kon b.v. Stalin zijn vermoording tegenspreken. Dat er echter moeilijkheden in de Sovjet-Unie zijn, ligt voor de hand; hoe zouden die kunnen ontbreken in een land, dat zich zulke economische krachtproeven oplegt? Het overhaast vertrek van Litwhtof. In verband met bedoelde geruchten heeft het overhaast vertrek van Litwinof uit Genève, waar hij deelnam aan de ont wapeningsbesprekingen, de aandacht ge trokken. Voor zijn verdere reis naar Mos kou heeft de Volkscommissaris van Bui tenlandsche Zaken te Milaan nog een on derhoud gehad met zijn Italiaansche col lega Grandi, in welk onderhoud de ver inniging der Italiaansch-Russische betrek kingen besproken schijnt te zijn. Stormen, overstroomingen en aardbevin gen. De Do X deerlijk verminkt. Verlaten wij de politiek, dan moeten wij wel vaststellen, dat een ware ramp-week achter ons ligt. Stormen en overstroomin gen havenden geheel West- en Mildden- Europa en vooral België en Duitschland De aarde trilde in Albanië, 30 dooden; heviger schok werd in Japan gevoeld, en een kleine 300 menschen lieten het leven, om van de vele gewonden niet te spreken. „Geen goud zoo goed" Als het ineest-populaire en door de jeugd vooral meest begeerde feest weer voor de deur staat, het feest van de eer biedwaardige Bisschop, die in de 4e eeuw te Patera in Lycië geboren werd en die men (op welke vooruitgang de aviatiek ook trotsch moge gaan) voor niets ter wereld van een andere reisgelegenheid gebruik zou willen laten maken dan van „de stoomboot uit Spanje", danwor den steeds weer de banden met het Ver leden iets nauwer toegehaald. Komt het, doordat de grijze Sint zelf reeds op zoo'n respectabel hooge leeftijd mag wijzen, of ligt de oorzaak daarvan in de drang bij ons allen, om, als de geur van „St. Claes coeck" weer alom de reuk organen prikkelt in gedachten terug te treden in hetgeen eenmaal was, lang ge leden, toen de figuur van de Bisschop nog zulk een heel groote beteekenis voor ons had? Hoe het zij, het St. Nicolaasfeest slaat, als geen ander, een brug over de kloof, welke in zoovelerlei opzicht het Verleden van het Heden scheidt, omdat wij weten, dat met even groote spanning als thans onze kinderen de 5e of 6e December tegemoet zien, onze voorouders, toen zij nog in de kleuterschoenen stonden, het hart „vol verwachting" hebben voelen kloppen, door de pijnigende onzekerheid, „wie de koek en wie de gard" zou krijgen. Hoe het zij en welke oorsprong men als de juiste wil beschouwen,'t verleden zal de duizenden, die nog stejeds in de grootste opgewektheid het jaarlijks weerkeerende feest vieren, wel vrij onverschillig laten; voor hen blijft de hoofdzaak dat het feest weer in aantocht is, waarop men er op uit is, elkaar op de meest onverwachte wijze te verrassen, het feest waarop de kleinste attentie de grootste beteekenis kan krijgen, het feest, waarvan onze dich ter De Gemestet eenmaal zong: „Sint-Nikolaas, niet waar? O wèl hem, die dat feest Nog altijd meeviert met een kinderlijke geest! Wiens hoofd niet al te zeer vervuld is van die schatten Der wijsheid, die helaas mijn brein niet kan bevatten, 'k Meen beursnieuws, politiek en soort gelijke meer, Om, met z'n kinderen mee, te leven in 't weleer, Om dagen lang vooruit de winkels rond te dwalen, Ot aan een „vrijstel-" nog zijn hart eens op te halen. De Do X vervolgde haar tocht langs Europa's Westkust, en bereikte Don derdag veilig Lissabon, waar echter door een brand de linkervleugel vernield werd, zoodat van voortzetting van de reis naar Amerika voorloopig geen sprake zal kun nen zijn. Een zeldzaam natuurverschijnsel. Met genoegen verleenen we een plaatsje aan dit van de heer M. D. Dijt, landbouw kundig ing. te Eierland ontvangen schrij ven. Zaterdagmiddag tusschen 2 uur en 2 uur 10 waren op sommige plaatsen in Eierland tegelijkertijd drie regenbogen zichtbaar, n.l. de gewone, met een straal van ongeveer 41 graden, de meestal tege lijkertijd optredende met een straal van ongeveer 49 graden en een derde regen boog, met een straal van eveneens onge veer 41 graden, doch met een hooger lig gend middelpunt. M.i. is deze derde re genboog ontstaan door de terugkaatsing' van het zonlicht op het spiegelgladde oppervlak van de Waal-en-Burger water vlakte, waardoor de regen en de wolken boven Eierland door 2 zonnen werden beschenfen, n.l. de echte zon en haar spiegelbeeld. Een dergelijk verschijnsel komt slechts zeer zelden voor; in de litte ratuur vind ik er slechts wieiinige ver meld en de meesten waren dan nog niet zoo uitgebreid als het verschijnsel van deze middag. In verband met mijn bedoe ling van het verschijnsel een verslag uitte brengen aan het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut te de Bilt, verzoek ik a> len, die hetzelfde hebben waargenomen, mij dit te melden, liefst met opgave van de plaats, waar zij zich op het moment van de waarneming bevonden en met een schetsje van de uitgebreidheid der regen bogen. Ik acht het n.l. waarschijnlijk, dat het verschijnsel op veel plaatsen ten N.O. van de Waal-en-Burgerplassen is zichtbaar geweest. Te 2 uur 10 kwam een Oostenwind door, die het gladde opper vlak van Waal-en-Burg verstoorde en daardoor de derde regenboog verjoeg. Bij v( rbaat dank ik allen, die de moeite willen nemen, een verslagje van hun waar nemingen toe te zenden. (Gaarne onderstrepen we het verzoek van de heer Dijt om toezending van be richten, op dit zoo merkwaardig ver schijnsel betrekking hebbende. Red.) Sportnieuws. Korfbal. Zondag a.s. speelt korfbalclub Den Burg te den Hoorn tegen de Koog. Den Burg zal als volgt zijn opgesteld: DamesHeeren M. Mantje Moerbeek M. Rab Abr. Daalder D. Buijsman N. de'Graaf 1. Nestor G. Michels G. Zuidewind. Bolling B. Lap Hamers Res.: dames. L.Heineman en Af. Bakker. Res.: heeren: Terbruggc en Stolte. OOSTEREND. „Nut en Genoegen." Opvoering „Hallo Bandoeng" door „Klein Tooneel." Donderdagavond hield „Nut en Genoe gen" haar eerste bijeenkomst in dit sei zoen. Voor deze avond trad op „Klein Tooneel", van Oudeschild, met „Hallo, Bandoeng," tooneelspel in drie bedrijven door Jan Grosveld. 't Was te ongeveer acht uur, dat de voorzitter de vergadering opende cn aan een volle zaal het welkom kon toeroepen. Inzonderheid goldt dit welkom de da mes en heeren van Oudeschild. De notu len van de huishoudelijke vergadering, voorgelezen door de heer L. Koppen, secr. der vcreeniging, werden onveranderd goed gekeurd. Nadat de heer C. Bakker eenI kleine verklaring van het tooneelstuk had gegeven en de wensch had uitgesproken, dat „Klein Tooneel" de aanwezigen een aangename avond zou mogen bezorgen, werd met de opvoering begoninen. Al dadelijk pakte het stuk, en dat was geen wonder, want zoowel inhoud als spel waren van die aard, dat ieder als het ware er door getroffen werd. Over de opvoe ring was dan ook maar één roep, n.l. „prachtig". Het zou ons te ver voeren de verschillende rollen allen afzonderlijk te beschrijven. Laat het voldoende zijn te zeggen, dat de rollen in goede handen waren en onder de bekwame leiding van van de heer Bakker, alle goed tot hun recht kwamen. Daar het stuk nu over eenige tijd ook te Oudeschild zal worden gegeven, willen we over de inhoud van het stuk niet uitwijden, doch zouden wij hen, die daartoe in de gelegenheid zijn willen aanraden het te gaan zien. Toen te ongeveer elf de voorz. de ver gadering, d.w.z. het officieel gedeelte, met een kort woord sloot, kon gerust ge zegd worden, dat allen 't mooi hadden ge vonden, wat duidelijk gebleken was uit de ademlooze stilte, die gedurende het spel in de zaal heerschte. Die stilte werd af en toe slechts verbroken door een zacht snikken, wat bij de vele ernstige passages die het stuk te hooren en te aanschouwen gaf, zeker niet te verwonderen was. Gaarne riep spreker dan ook namens „Nut en Genoegen" het gezelschap een tot weerziens in een volgende wijnter toe. Hierna volgde het bal, dat bijna alle aanwezigen tot sluitingstijd bijeen hield, en dat zich kenmerkte door gezelligheid, zoodat „Nut en Genoegen" ook deze avond als zeer goed geslaagd mag be schouwen. DE COCKSDORP. Kerknieuws. Bij de Zondag gehouden herstemming voor lid van het kiescollege bij de Ned. Herv. Kerk alhier, ter vervulling van de vacature-Zeijlemaker, werd gekozen de heer R. Prins. Tot kerkvoogd in de vaca ture-Zeijlemaker werd gekozen de heer J. de Waard Lz. De aftredende kerkvoog den, de heeren M. Reuvers en M. A. van Lieren werden herkozen. Tot notabel werd gekozen, in plaats van de heer H. Dob, die bedankt had, de heer H. Buis man. Uit een oogpunt van bezuiniging wordt de functie van kerkelijke ontvanger, voortaan onvervuld gelaten. TEXELSCHE COURANT DEN BURGb75 Ct. por r" Jq Maanden. Franco p. post door geheel Nederland I» p. 3 maanden. Lo^se nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD uE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meor: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maal goplaatst wordt 3 maal borekond BI) abonnement lagero rogelprl|s ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN guww i ura ll©llllll®ll II9IIIIII9IIIIIIOII Zaterdagavond. TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 goed voor brand-, snl)- cn stootwonden, verouderde wonden, zonnebrand, aam beien, spierpijnen, spit, rheumatlsche pijnen, wintervoeten, springende handen cn nog veel meer, koopt ge met een pot Akkers Kloostcrbalsem, de snel werkende merkwaardige veelzijdige zalf. VOL VERW ACHTING. Wybert vervangt het gorgel drankje. Wybert beschermt U tegen verkoudheid en infectie Daarom dagelijks Wybert 1 In origin dooztn a 25, 45 en 65 cl».

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1