Texelsche Courant van Woensdag 3 Dec. 1930. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten ingezonden Verhuring „de Kamp" en „Driehuizen". Door notaris Mulder werd voor de Doopsgez. gem. Burg, Waal en Ooster end na gehouden inschrijving de boeren hofstede „de Kamp" wederom aan de heer M. Zuidewind, en „Driehuizen" weer aan de' heer H. Koom verhuurd. Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur. Welwillend deelt men ons mee: Donderdag 27 Nov., 's avonds te half acht vergaderde in hotel „De Oranje boom" de afd. Texel van de Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, onder voorzit terschap van de heer H.Leber. De voor zitter opende de vergadering en hield een beschouwing over de dalende lijn, waarin zich over het algemeen de bloembollen prijzen bewegen, tengevolge van de ma laise en te sterke uitbreiding van de cul tuur, een daling, waarop gelukkig de spe ciaal ^Texelsche soorten, zooals Dubbele van Sion en Golden Spur een uitzonde ring hebben gemaakt. De notulen werden vervolgens gelezen en vastgesteld. De voorz. deelde mede, le. dat de afdeeling 44 leden telt, 2. dat het bestuur de functies als volgt heeft verdeeld: H. Le ber, voorz., M.D.Dijt, secretaris, J. G. van Leeuwen, penningmeester, J. List, 2de voorzitter en S. J. Flens, commissaris. 3e. dat een rooster van aftreding is samen gesteld. 4e. dat de heer Ir. K. Volkersz. directeur van de Rijkstuinbouwschool te Lisse, op. Vrijdag 19 December a.s. des avonds te 8 uur in hotel „De Oranjje- boom" een lezing zal houden over het) bemesten van bloembollen, welke lezing voor een ieder toegankelijk zal zijn. Ón der ingezonden stukken was een schrij ven van B. en W. der gemeente Texel over de aardappelverordening. In het be lang van de zaak werd de leden drin gend verzocht, de bepalingen van de aard appelverordening na te leven. Hiema uren gr ae heer Joh.. Parlevliet een uitvoerig verslag uit van de gehou den 163e Alg. Vergadering te Haarlem, waarbij hij naar de notulen, in het or gaan vermeld, verwijst. Bij de behandeling van de agenda van de 165e Alg. Vergadering, op 15 Dec. a.s. te Haarlem te houden, werd door de voorz. speciaal gewezen op punt 8, betreffende instelling van keuringsdien sten voor de verschillende bolgewassen om het optreden van degeneratieverschijn- selen tegen te gaan. De vergadering kon zich met de voorstellen van de agenda der Algemeene Vergadering vereenigen. Daar na werden als candidaten voor de drie va catures van het Hoofdbestuur aangewezen Ernst H. Kreiage, te Haarlem, en J. Val- kering Tz. te Limmen. Als afgevaardigde naar de 165e Alg. Vergadering werd be noemd de heer Joh. Parlevliet, die de benoeming aannam. Bij de bespreking van een eventueel te houden tentoonstelling van afgesneden bloemen werd na eenige discussie ten slotte aangenomen een dergelijke tentoon stelling in 1931 op kosten van de afdee ling te houden, echter alleen voor op Texel groeiende soorten van de leden van de afdeeling. De verdere regeling wordt aan het bestuur overgelaten, terwijl de inzendingen niet collectief maar persoon lijk zullen zijn. Ten aanzien van bloembollendiefstallen wordt door de aanwezige leden besloten een cent per bed van 10 M. te garan deeren voor het toekennen van gratifica ties aan personen, die aanwijzingen geven die leiden tot liet opsporen en veroordee- len van bloembollendieven. Medewerking van de niet hier aanwezige leden zal worden verzocht. Bovendien verzoekt het be'stuyr de leden elk geval van diefstal ter kennis te brengen van het bestuur. Voorts wordt besloten in overleg met Prof. van Slogteren een keuringsdienst voor Texelsche Narcissen in het leven te roepen, die voornamelijk ten doel zal hebben, certificaten te verstrekken aan houders van groene partijen narcissen, om op dis wijze de teelt van extra goede partijen te bevorderen. Medewerking zal worden verzocht van de Vereeniging „De Narcis". Voor het geval die medewerking niet zal worden verkregen, zal de afdee ling zelf de keuring ter hand nemen. Ten slotte besluit de vergadering geen gevolg te geven aan het verzoek van de commissie tot advies voor landaankoop om een lid in die commissie te benoe men. De vergadering acht het niet op de weg der vereeniging te liggen, om zich te bemoeien met zaken, die haar naar haar gevoelen, niet aangaan. Bij de rondvraag wordt besloten, voor taan de pers op de vergaderingen uit te noodigen, terwijl verder gewezen wordt op de hooge onkosten, vallende op de groene veilingen. Gymnastiekvereeniging „Texel." Vrijdag kwam Gymn. Vereen. „Texel" in vergadering bijeen. Zoowel dames- als heerenafdeeling waren present. Besloten werd het bestuur met twee dames uit te breiden, terwijl tevens moest worden voorzien in de vacature van secr.-penn., ontstaan door het aftreden van de heer G. Michels, die wegens drukke werkzaam heden bedankt had. In het bestuur werden gekozen de dames E. Langeveld en D. Buijsman, terwijl in de vacature-Michels werd voorzien door benoeming van de heer W. Bakker. De oefentijd voor de dames werd bepaald op Dinsdagsavonds 7—8 uur, voor de heeren 8ys—10 uur. De leiding berust bij de heer Zondervan, hoofd der school te Oost. Er bestaat op genoemde uren gelegenheid zich als lid op te geven. Uitslag verkiezing Waalenburg. Maandag had de verkiezing plaats we gens periodiek aftreden van de heer C.S. Keijser als hoofdingeland van Waalenburg (herkiesbaar.) Van de 115 stemgerechtig den brachten er 112 hun stem .uit. De heer C. S. Keijser verkreeg er 74 en werd dus gekozen. Op de heer J. Keijser Dz. werden 38 stemmen uitgebracht. Giften voor het Witte Kruis. NJvI. Oosterend f 2.— Benoeming. Tot stoker-machinist bij de N.V. T.E.M. werd benoemd de heer Jb. de Vries, van den Helder. R.K. Filmavond gaat niet door. Zie advertentie. Aanbevelingen. Aan de leden van de gemeenteraad, morgen in vergadering bijeen, worden o.m. deze aanbeveling gepresenteerd Voor benoeming lid commissie van toe zicht op het Nijverheidsonderwijs. 1. W. H. Lap, (aftredend). 2. B. Lolkema, te de Koog. Voor benoeming lid schoolcommissie: 1. Ds. A. Vis (aftredend). 2. D. H. Hellema. Voor de benoeming van 2 leden en 1 regentes van het Algemeen Armbestuur, ingediend door liet Armbestuur 1. G. Witte Pz., (aftredend). 2. H. Hin. 1. A. Bakker Jbz. (aftredend). 2. Jb. Eelman Dz. 1. Mevr. T. Zoetelief-Graaf (aftr.) 2. Mevr. A. Zijm-van Heerwaarden. Voor de benoeming van 2 regenten en 1 regentes voor het Algemeen Weeshuis, ingediend door het bestuur van het Wees huis. 1. A. Dros Az„ (aftredend). 2. A. J. Noordijk. 1. Jb. Kooiman Gz. (aftredend). 2. Jb. Bakker Adrz. 1. Mevr. A.M.Keesom-Witte (aftr.) 2. Mevr. M.J.v.Heerwaarden-Veeger. Over Kali-bemesting. Gisteravond werd in hotel Texel van wege de afd. der H.M.V.L. en de L.T.B. door de N.V. Ver. Kali-Mij, te Amster dam een uiteenzetting gegeven van de be- teekenis van kunstmest voor land- en tuin bouw, in het biezonlder van die der kali meststoffen. De vergadering werd geopend door de heer C. Keijser Hz., voorz. afd. Texel H.M. van L„ die in het biezonder welkom heette de heer Clarté, dir. der Kali-Mij., en de heer Balk, die als spreker zou op treden. Hij drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst; er waren nauwelijks honderd personen aanwezig. De heer Balk, hierna het woord verkrij gende, ving aan te spreken over wat men onder „doelmatige" bemesting verstaat; en wees er op, aat onjder de kunstmest stoffen, welke aan de bodem moeten wor den toegevoegd, kali een voorname plaats inneemt. Na een beschouwing over de voordeelen van kunstmest boven stal mest (goedkooper, vollediger, makkelijker transport, meer hygiënisch), wijdde spr. uit over de bekende kalimeststoffen kajr niet, kalizout, patentkali en zwavelzure kali. Uitvoerig stond spr. stil bij de nood zakelijkheid van kalibemesting, ook op klei. Aardappelen zijn echte kalivreters, maar ook witte en bruine boonen, voer en suikerbieten, hooi- en weilanden zijn op kali zeer gesteld. Kali geeft kwantiteit en kwaliteit en is onmisbaar voor wie in land- en tuinbouw goede oogsten wil binnenhalen.. De heer Balk lichtte een en ander duidelijk toe en besloot met 'n opgaat van kwantums kali voor diverse gewassen. Na de pauze werden eenige films vertoond, welke alle duidelijk, leer zaam en ten deele zelfs vermakelijk wa ren. De kali-industrie werd in beeld ge bracht, waarna een drietal humoristische landbouwfilms een ieder trachtte te doen beseffen, dat kali kwantiteit en kwaliteit geeft De bezoekers mochten van deze films een koddig geïllustreerd boekje mee nfemen. Heel interessant was de film, welke in versneld tempo het leven der planten te aanschouwen gaf. Ze werd ver toond op verzoek van de heer H. Klimpl, die met de landbouwscholieren tegen - woordig was. Het was zonder twijfel een leerzame avond. De heer Balk sprak de wensch uit, dat deze avond een goed resultaat zou mogen opleveren en bracht dank aan de landbouworganisaties en aan de heer R.P.Keijser wegens ongesteld heid niet aanwezig die deze avond had den mogelijk gemaakt. Door de heer (2. Keijser Hz. werd te gen elf uur de bijeenkomst met een woord van dank gesloten. (Om deze morgen te 6 uur reeds in druk te kunnen verschij nen, voor ditmaal een beknopt verslag. - Red.) DE KOOG. Korf bal wedstrijd te den Hoorn. Voor de korfbalwedstrijd de Koog— den Burg is het twaalftal van korfbalclub „Udi" alhier als volgt samengesteld: Aanval Dames Heeren T. Bonne. Jn. Kiewiet. W. Kiewiet. Midden: N. Eelman A. Kiewiet J. Borgman Verdediging: N. Vermeulen C. Eelman M. Bonne A. Daalder Reserves: C. Daalder P. Vermeulen. Licht op of „op-gelicht". Zaterdagavond omstreeks vijf uur zijn de dames I. S. van de Koog en M. M. van den Burg ter hoogte van. „Flora", beide op een rijwiel gezeten, op het fietspad zoo stevig tegen elkaar aan gebotst, dat het stalen ros van laatstge noemde deerlijk toegetakeld werd. De be nadeelde partij f persoonlijk werd geen letsel toegebracht) deed aangifte bij de politie, maar het staat te bezien of het veel helpen zal. Grooter is de kans, dat beide dames wegens rijden zonder licht (want dat deden ze) op de bon raken. DEN HOORN. Zuivelfabriek „De Ondcrrtemimg." In de stoomzuivelfabriek „De Onder neming" is weer een groote verbetering aangebracht. Door de firma Veenstra en, Zonen te Santpoort heeft het bestuur 'n centrifuge laten plaatsen, welke door! een elektromotor gedreven wordt en waar mee de wei zal worden ontroomd. Vol gens berekening van een deskundige zal dit de uitbetalingen met 20 ct. p. 100 Kg. verhoogen. Een aangename verrassing. Het „Gelukskantoor" betaalde in de le klas op no. 803 weer f42.50 uit. Je moet maar boffen en dat nog wel tegen 5 De cember. Uitvoering Fanfare „D.E.K." Er is zeker wel geen dorp op Texel waar in de wintermaanden zoo weinig' vermakelijkheden zijn, als den Hoorn. Dus valt het licht te begrijpen, dat, wanneer het Fanfare onder leiding van de heer Riteco zoo eens in een winter een uitvoe ring geeft, hiervoor veel belangstelling bestaat. Vrijdag en Zaterdag nu gaf „D.E.K." een uitvoering in het „Loodsmanswelva ren". Vrijdagavond in het biezonder voor donateurs, wat voor het meerendeel oude ren waren. De zaal kon toen flink bezet heeten. Zaterdag tegen entree, bij welke gelegenlieid de belangstelling zoo groot was, dat velen met een staanplaats te vreden moegten zijn. Alvorens met het programma te begin nen heette de heer Jac. Kil jan beide avonden de aanwezigen hartelijk welkom. Hij hoopte, dat het een genoeglijke avond ■mocht worden. Behalve een zestal muziek nummers door de ouderen en een tweetal, waarin ook de jongeren-afdeeling mee speelde, welke nummers alle heel aardig tot hun recht kwamen, droegen de heeren D.Drijver, P.Drijver, H.Kiljan, J.Roos, A. Smit en H. Zijm een stukje voor. Deze alle beoordeelen zou ons te ver voeren. In de smaak vielen ze zeker, want er is har telijk om gelachen. Na de pauze werd opgevoerd een too- neelstukje „De Keizer komt", een klucht in 2 bedrijven. Baas Wolmans (Jac. Kil- jan) in zijn kwaliteit van kastelein heeft een knecht Hannes (D.Drijver) die nu juist niet biezonder helder is, doch helder genoeg om een gesprek te beluisteren van de burgemeester der gemeente Brum- melstein (A.Smit) met zijn baas, waarin over de voorbereiding van de komst van de keizer wordt gesproken. Daar Hannes hier zijn portie ook wel zou willen heb ben, gaat hij naar zijn kameraad Cees de Krabber (I.Bruijn) om een plan in elkaar te zetten. Deze komt op het idee eeA; telegram te zenden, waarin wordt gemeld, dat de Keizer niet over 8 dagen komt; maar hedenmiddag. Zij zullen hiervoor een pakje zien te krijgen en zich zoo vermommen, dat hiervan niets blijkt, zoo dat zij dan voor de Keizer en z'n adjudant worden aangezien. Terwijl er de geheek middag besprekingen zijn gehouden met een tweetal boeren (P.Drijver en M. de Porto) wordt het telegram bezorgd. Hals over kop wordt nu alles klaarge maakt, doch weldra verschijnen de heeren ten tooneele. Ze deelen eenige hoffelijke schap, dat niemand hen mag storen, ter wijl zij zich te goed doen aan de rijstebrij, biefstuk en wat al meer. Toevalligerwijs komt er 's middags bericht, dat de Keizer niet over 8 dagen maar eerst over 14 da gen komt; alles komt hierdoor natuurlijk aan het licht en de schelmen worden inge rekend en danig afgedroogd. Heel vlug werden stoelen en tafels aan kant gezet en een gezellig bal van 11—1 uur volgde. Indien de mogelijkhekl bestaat, dat de directeur met zijn corps dit seizoen nog een uitvoering geeft, zal dit zeker welkomj zijn. We veronderstellen, dat de belang stelling in geen geval minder zal zijn. OOSTEREND. Lezing Ds. Buskes gaat niet door. 1 Naar Ds. Buskes ons meedeelt, gaat zijn op Vrijdag a.s. bepaalde spreekbeurt over „Het werk van God in Rusland" niet door. Twee Kinderen door oen auto aangereden. Een luxe auto, bestuurd door A. B„ van den Burg met H.W. als passagier, kwam met onzinnige vaart van de kant van Oostcrend. Hij kon de bocht bij P. Keijser, Harke- buurt niet nemen, waardoor hij eerst over een hoop keislag naar de tuinwal schoot en de beide kinderen van de heen complimenten uit en laten alle notabelen dei gemeente vertrekken, met de bood- Keijser aanreed, die in de lucht werden) geslingerd. De jongste, een jongetje van twee jaar, bleek vrijwel met de schrik te zijn vrijgekomen. De oudste, een meisje van 10 jaar, was er echter niet zoo goed; aan toe. Zij werd zeer ernstig gewond aan haar beentje en hoofd. De wonden' moesten op verscheiden plaatsen worden gekramd. Dc onbezonnen autorijders na men hier echter niet de ruimste notitie van, gaven weer vol gas en reden door. De dokter en politie werden ter plaatse opge beld. Het jroliticonderzoek wordt ver richt door dc heer W. Brouwer. Nader vernemen we, dat de auto tegen een 1-M. hooge tuinwal is op gereden, waarop de kinderen gezeten waren, en zig-zag over de weg ging. Lezing over „Een reis door Thibet". Op uitnoodigimg van het Chr. Comité voor Wintelrlezingen spreekt de heer J. Dols hier 18 Dec. over zijn reis door Thibet. DE COCKSDORP. Gemeente-geneesheer en schoolarts. Voor gemeente-geneesheer en school arts alhier wordt voorgedragen de heer G. Westbroek te 's Gravenhage. Schoolnieuws. Op de voordracht ter benoeming van 'n onderwijzeres aan de o.l. school alhier komen voor: 1. Mej. A. van Ooijen, te Overveen. 2. Mej. G.vam Essen, te Medemblik. 3. Mej. J. Schutter, te Farmsum. Het Staphorster boertje is te den Helder wegens het onbevoegd uitoefenen de rgenceskunst veroordeeld tot f400.— 'boete, subs. 1 maand hechtenis. De eisch) van het O.M. was f600.— subs. 1 maand Hij had een patiënte behandeld, die als gevolg daarvan vijf maanden in het zie kenhuis moest doorbrengen. DE KOUS-CAUSERIE. Nu de tijd van „kousen hangen" Weer zijn intree heeft gedaan, Trekken vele soorten kousen Onze aandacht wel eens aan. Want in kousen 't is wel aardig Is nogal verscheidenheid. Niet alleen in recht en averecht, Kleur en maat en kwaliteit. Zoo men weet, zijn alle kousen Heusch de mensch nog niet van pas. Zelfs geen babybeentje past er In een kousje voor het gas. Dan, dat zult ge ook wel weten, Is een and're kous bekend. „Zeurkous moet dat genre heeten" Aan dat soort komt ook geen end. Mannen dragen heel geen kousen, Dat vindt men te vrouw'lijk staan. Maar om toch te willen „kousen", Trekken zij de slobkous aan. Meesttijds, dat is onder vrouwen, Komt de „kletskous" nogal voor. Dat soort is niet na te maken: Die zijn éénig in hun soort. Kousen, kousen, nogeens kousen, Van de kousen sta je paf. lk besluit m'n causerie maar, Want mijn kous is nu ook af. HUIB DE RIJMELAAR. Antwoord aan de heer Joh. Daalder. Het is moeilijk, zoo niet onmogelijk, een Anti-Rev., tevens landstormer, er van te overtuigen, dat verdediging van Neder land onmogelijk is. Ik wil eenige dwaas heden rechtzetten, (allemaal kan ik niet, dat zou de heele Texelsche Courant in

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5