1 exelsche Courant van Zaterdag 6 Dec. 1930. AKKEin Abdijsiroop TWEEDE BLAD Een Koester heeft Abdijsiroop noodig! Gemeenteraad van Texel. Texelsr.he Berichten Ingezonden MARKTBERICHTEN Vervolg van het le blad. 13 Ontslag aan F. H. Keidel als ge meente-geneesheer en schoolarts. Het definitief rapport van de genees" heeren, die dr. Keidel's gezondheidstoe stand htebben onderzocht, is nog niet binnen. De Pensioenraad hoopt echter Dinsdag een beslissing te kunnen nemen. iBjenW^ stellen voor, indien dr. Keidel invalide wordt bevonden, eervol ontslag te verleenen als schoolarts en gemeente-i geneesheer onder toekenning van het im de vorige vergadering bepaalde pensioen 14. Benoeming gemeente-geneesheer en schoolarts. Voorgedragen wordt de heer G. West broek te den Haag, een nog jonge arts (geb. 1904), die na zeven jaar studie juist zijn examen heeft gedaan en over wie zeer gunstige informaties werden ont vangen. Benoemd met alg. stemmen. 15 Verbreeding Schilder weg. B.enW. stellen voor over te gaan tot verbreeding van en wegnemen van de bocht in het gedeelte van de boerderij van dhr Kooij tot Burgzicht tot gem. 15.50 M. en daarvoor te koopen van dhr K. Duinker 457 vk. M., van mej. J.C.Eelmah 637 vk. M. en van dhr S.C.Eelman 1622 vk. M., alles tegen 30 ct. per vk. M. Totale kosten f3200, waaronder f1000 arbeidsloon, f875 voor grond en over dracht, f750 voor heining, en f1575 voor demping ceen, graven nieuwe oeen, leggen van buizen, egaliseeren, enz. Op een vraag van dhr De Graaf deelt weth. Keijser mee, dat een nieuwe ceen voor afwatering gewenscht is. Dhr Dros valt de totale som niet mee, maar weth. Keijser merkt op, dat B.enW. veel hebben afgedongen en getracht heb ben zoo voordeelig mogelijk te slagen. Aangenomen z.h.st. 16. Schoolbouw te Oudeschild. De nieuwe school zal niet verrijzen op het achtererf der tegenwoordige schooi, maar op het perceel, dat 21 Juni 1.1. werd aangekocht. De school zal omvatten: drie lokalen, kolenbergplaats, electr. pompin- stallatie met drukketel, W.C.'s en gang, op de zolder gelegenheid voor handenar beid. Het front komt naar de zeezij. De stichtingskosten inclusief kosten van da- gelijksch toezicht zijn begroot op f29000, doch kunnen door daling van materiaal- prijzen vermoedelijk lager worden. Onder dat bedrag is begrepen f 2600 voor sloot- demping en ophooging terrein over 50 M, diepte. Er is gerekend op een heifun- deering. Zonder discussie aangenomen z.h.st. 17. Uitbreiding Algemeene Begraaf plaats. Van de 430 graven zijn er 16 nog niet uitgegeven, terwijl er 18, ter beschikking van gemeente en Alg. Armbestuur gehou den, geruimd kunnen worden. Gedurende de laatste jaren bedraagt het aantal uit gegeven grafsteden gemidd. 17. Op ver- verschillende wijze kan in de behoefte aan meer graven worden voorzien: door aanleg van een nieuwe begraafplaats, door meer benutten van de beschikbare ruimte ot door uitbreiding. De meeste graven op de alg. begraafplaats zijn z.g. eigen gra ven, in 247 graven kan nog een tweede lijk begraven 'worden en in 60 uitgegeven graven is nog nooit begraven. De recht hebbende op een graf is bevoegd tot overschrijving, zoodat ruiming van gra ven, na verloop van jaren, door de recht hebbende geenszins uitgesloten is. Er zouden dus nog ettelijke jaren verloopen alsvorens tot sluiting kan worden overge gaan. Dit pleit tegen het aanleggen van een nieuwe begraafplaats, welke dan de de vierde zou zijn en niet zoo dicht bij het dorp zou liggen. JB.enW. stellen voor over te gaan tot aankoop van een perceel van 98 M. diep> 40.75 M. breed, gelegen aan de Kooger straat, annex begraafplaats, van dhrJ.N. Rijk voor f 4500. Wenscht de gemeente het achterste deel alleen, dan is de prijs 11.50 per vk. M. Van dhr Mart Reij zouden B.enW. 1200 vk. M. voor f 1.25 per vk. M. willen koo pen. Verder stellen zij voor de toegang te verplaatsen van de Koogerstraat naar de Z.Ó.-kant van de begraafplaats. Dan bestaat er volgens hen geen bezwaar het lengte-middenpad op te hoogen en het voorste zijpad te versmallen. Ook het achterpad kan versmald worden. Aldus wordt ruimte voor 207 graven verkre gen. Op het aan te koopen terrein kun- 378 graven worden gemaakt, elk voor twee lijken. Wordt het voorterrein van dhr Rijk niet gekocht, dan zal de ver ruiming op de oude begraafplaats beperkt moeten blijven tot ophooging van het middenpad tusschen de beide achterste vakken en versmalling van het achterpad (92 grafsteiden). Voor het verschil van f 1000 komt dus plaats vrij voor 269 gra ven, kan de toegang worden verplaatst en kan eenig plantsoen een offer, dat ter eere van onze dooden ten volle te ver antwoorden is worden aangelegd. Bo vendien blijft er nog ruimte voor een, weg over de volle diepte, zoo eenmaal noodig. Geoorloofd is op de grond een doodgraverswoning en/ot een lijkenhuis te bouwen. Thans aankoopen en gedeel telijk bestemmen voor begraafplaats ach ten B.enW. gewenscht, daar 't laatste door stichting van enkele geoouwen onmogelijk zou kunnen worden gemaakt, terwijl wij bij onze pogingen, aldus B.enW., om met de uitbreiding te kunnen slagen, ervaren hebben, hoe moeilijk het is tot een op lossing te komen, wanneer de eigenaren beseffen, dat de gemeente aan hun ter reinen behoefte heeft. Wordt het voorstel van B.enW. "aangenomen, dan wordt het aantal grafsteden meer dan verdubbeld en wel op 585 gebracht. Voorstellen tot doel matiger inrichting van de verordening op het uitgeven van grafsteden, gepaard gaande met wijziging van de bedragen der begratenisrechten, zullen de raad 'binnen kort bereiken. De afheinipg stellen B.en W. zich voor te doen bestaan uit een tuinwaï met gaaswerk met daarachter een haag van loofhout. Kosten f 1050, waar onder f 200 arbeidsloon. Ophooging van achterpad en het pad tusschen de ach terste twee vakken wordt geraamd op t 650, waaronder f 250 arbeidsloon. Daar door komen 92 graven beschikbaar. Later kunnen volgen f650 voor verdere ophoo ging en verplaatsing ingang (115 graven), f 2400 voor aanleg plantsoen en nog 12750 voor ophooging van het nieuwe terrein. B.enW. stellen zich voor de kosten ten deele te bestrijden uit een ver hooging der begraafrechten. De voorz. merkt op, dat onmiddellijk nadat de agenda in de krant verschenen, was dhr C.Boon Pz. heeft meegedeeld tegen deze voorstellen van B.eniW. te zullen protesteeren, daar ze met zijn stich tingsplannen in strijd zouden zijn. Moge lijk krijgen we hierdoor moeilijkheden van hoogerhand, maar vervolgt de voorz. we hebben er ons tegen gewapend. We hebben advies ingewonnen bij de Vereen, van Nederl. gemeenten en het antwoord was, dat het algemeen belang vóór het particulier belang gaat. Dhr Pisart vraagt of de grond niet wat duur is, waarop de voorz. antwoordt, dat de grond op zoo geschikte plaats elders niet makkelijk is te bekomen en dus nipt t duur is. Dhr De Graaf vindt de grond wel te duur en meent, dat de uitbreiding in to taal wel 12 a 13000 gLd. zal kosljen. Hg vraagt of B. en W. niet voor een derde minder klaar kunnen komen. Wanneer het terrein met 10 M. wordt vergroot en dan' voor een gld. per vk. M. hebben we ruimte voor jaren. Voorz.: We zijn al blij de grond voor genoemde prijzen los te hebben gekregen. Er werd eerst veel meer gevraagd. Boven dien is het plan de laatste tijd van alle kanten bekeken. Dhr de Graaf: Ik vind het bespottelijk 11.50 te vragen, is dat onze dooden eeren Dhr Kikkert: Ik ben het met dhr De Graaf eens, dat de grond duur is, maar het oude kerkhof hebben we van wijlen de heer Everts gekregen. We moeten de prijs maar door elkaar gooien. Weth. Keijser: Het is een feit, dat de grond duur is, maar zullen we later ooit tegen deze prijs klaarkomen? Wel als we een nieuw kerkhof aanleggen. Wie weet,... Voorz. stelt voor de openbare vergade ring wederom eenige tijd te schorsen. Na plm. een half uur met gesloten deuren te hebben beraadslaagd worden de bespre kingen in het openbaar voortgezet. Dhr Epe is van meening, dat eenige verfraaiing aan de noordkant van het kerkhof wel gewenscht is. De voorz. blijft echter bij zijn voorstel, daar hij de tijd daarvoor nog niet gekomen acht. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. 18. Subsidieering autobusdiemsten. In een niet-openbare raadsvergadering werd reeds meegedeeld, dat dhr Reuvers voor 1 1500 subsidie per jaar geen vierde bus (schoolbus voor 16 leerl.) kon laten: rijden. De kosten zouden volgens hem in geen geval minder dan 17 ct. perK.M. bedragen. B.enW. hebben de indruk, dat dit bedrag niet te hoog is opgegeven. De ondernemer meent f980 meer subs. te moeten vragen, waarbij hij rekent op ruim f 800 inkomsten per jaar meer dan over het afgeloopen expl. jaar. B.enW. stellen voor het subs, te ver- hoogen met f500 en over Sept.-Oct. een verhooging berekend naar f900 per jaar. De vierde bus voorziet in een behoefte. Dhr Dros informeert naar de betaling der busgelden, waarop de voorz. ant woordt, dat f 1.50 per week moet worden betaald, telkens een maand vooruit. In de groote vacanties behoeft niet te worden betaald, gedurende de kleine wel. Dhr Lap is van oordeel, dat de raad zich niet te veel met de interne zaken van dhr T. Reuvers moet bemoeien. Weth. Keijser vindt de regeling in orde en meent, dat dhr Reuvers bijna voor niets rijdt. Als Gij hoest, als Uw ontstoken keel U het spreken moeilijk maakt, als Uw borst vol slijm zit, dat niet los wil komen, als U 't slapen wordt belet door hoestbuien of het gevoel alsof er een blok op Uw borst ligt: dan hebt Gij Abdijsiroop noodig. Een balsem voor Uw borst. Abdijsiroop heeft door haar overtuigende resultaten zich vanzelf een weg gebaand. Wordt door hare aangenaam slijmoplos- sende, verzachtende, hoeststillcnde werking geroemd bij: Hoest, Bronchitis, Asthma. ..Voor de Borst Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50. Fl. 2.75, ft. 4.50 GEVEN EN ONTVANGEN. Geen, die zóó vermoeid van streven, Geen, die zóó verborgen leeft, Dat hij niets meer weg te geven, Niets meer te verlangen heeft. In de rijkste zonne-dagen, In de zwartste tegenspoed, Altijd is er iets te vragen, Altijd is er overvloed. Iets te vragen, daar toch immer Ziele draagt in stil gemis Iets te geven, daar toch nimmer 't Herte zonder geven is. Alice N a h o n. Sportnieuws. Men schrijft ons: Door de nederlagen van de twee con currenten van S.V. Texel komt ons le elftal er beter voor te staan. Zondag komt B.K.C. I op bezoek en kan T. I door te winnen, de goede stand bestendigen. B.K.C. 1 wo.n de vorige week in Scha gen van „Schagen" met 3—1. Schagen heeft echter protest aangeteekend. H.R.C. III verloor met 3—0 van Nieuwe Niedorp. Daardoor is de kans voor T. zeer goed en kan het een zeer spanniende wedstrijd worden. Texel II moet op bezoek bij B.K.C. II en kan met een weinig uiitkijken wel winnen. OUDESCHILD. v/ee vervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 29 varkens, 8 kalveren, 4 schapen, 2 paarden. Visscherij. Met de garnalenvisscherij ging het de vorige week goed. Goede vangsten en goede prijzen. Er werd aangevoerd plm. 10200 Kg. garnalen. Op de ree zijn ook weer een paar visschers uit Stellendam. Een der motorbotters had buitengaats een mand of tien sardien in het garnalen- net. Des nachts werd meer speciaal op sardien gevischt, doch toen was de vangst nihil. Purmerend, 2 Dec. 466 Runderen waaronder 357 vette koeien f 0,00 a f 67 Gelde koeien 30 Melkkoeien 5 vette kalveren per KG 166 Nuchtere kalveren 404 Vette varkens per KG 52 Magere varkens 241 Biggen 852 Schapen Kipeicten Eendeieren ,05 160 a 380 160 a 380 ,30 a 1,65 a 38, - a 0.50 a a a a 15,- 0.47 14,— 12,— 28,— 7,00 5,25 32,- 18, 42,- 9,00 0, Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 ct.), Dan bespoedigt Ge Uw genezing. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Eenige zaken zullen na afloop in comité nog besproken worden. Op voorstel van de voorz. wordt aan de agenda nog toegevoegd punt 19. Landverhuring. Een in 1929 van dhr M.Kuip gekocht perceeltje weiland van 46 A. te de Koog; is tot 20 Maart in huur b,ij dhr P.Bak ker Jbz. voor f50.'s jaars. De huurder wil het opnieuw pachten maar dan voor 140 's jaars. B.enW. moenen hierin te moeten bewilligen, daar het bij openb. verhuring niet meer zou opbrengen. Aangenomen z.h.st. Rondvraag. Dhr De Graat zegt meermalen 'n lans te hebben gebroken voor een beter weg door Burger-Nieuwland. Hij heeft nog niets van plannen gezien, terwijl de toestand er voor autorijders des nachts levensgevaar lijk is. De slootkant brokkelt al meer af. Spr. zou het polderbestuur willen doen aanschrijven. Voorz. zegt dit laatste moeilijk te kun nen doen, maar wil de zaak wel in be spreking nemen. Hierna volgt sluiting. Het is dan juist zes uur. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 2 Dec. 48348 stuks 70/80 K.G. f 9,50 Af 10.10 65/66 9,00 9,50 63/64 9,00 9,40 60/62 8,20 9,20 58,59 8,00 9,00 56 57 7,30 7,80 53/55 6,00 7.00 50/52 5,60 n 6,50 45/49 4,60 5,50 22694 eendeieren 5.50 S 5,70 oude kippen p. st f 0,80 I' 2,25 Jonge hanen 1 1,00 a 1,80 oude hanen 0.a 0. - Oude kippen per KG 0,70 a 0,90 Jonge hanen per KG 0,80 a 1,00 Schagen, 4 Dec. 45 vette koeien 3C0 a 440 24 Gelde koeien mag. 200 a 325 7 Graskalveren 80,— a 170, 71 vette varkens 0,46 a 0,48 135 Biggen 12. - a 17, Boter 0,— a 0,00 a 0,— Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 43500 Bruin ongewogen f 8,20 a f 8,30 per 100 Wit 6,60 a 8,00 Eendeieren 5. a 5,10 III KERSTNUMMERS van III Haagsche Post, III Katholieke Illustratie, ill De .Prins, lil De Stad, enz., enz. iÜ worden gaarne geleverd door III BOEKHANDEL PARKSTRAAT De Cocksdorp, 3 Dec. 1930. Geachte Redacteur. Ondergeteekende verzoekt u beleefd liet onderstaande als „ingezonden stuk" te willen plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Nog steeds slecht licht te de Cocksdorp. De N.V. T.E.M. blijft in gebreke en doofstom. Nu de lange winteravonden weer in aantocht zijn, kunnen we weer genieten van het slechte licht, dat wij hier hebben. De heele zomer heeft de T.E.M. tijd ge had om het net hier te verbeteren, maar het is de Cocksdorp en daar hebben zie de tijd wel. Wat geeft het, als zij klagen. Zoolang zij nog steeds betalen, loopt de winst geen gevaar en bij de T.E.M. heeft men de tijd. (Haast u langzaam.) Nu moe ten de lezer(s)essein) niet dijken, dat er niets gebeurt ot niets gedaan is. Verre van dit. Men heeft een klokje ingescha keld tusschen de motor en het licht bij slager Dros en zoo wordt de motor uit geschakeld van 16.30 uur tot 23 uur, om dat men dacht, dat deze motor de oor zaak was. Het is echter gebleken, dat het niet zoo is. Het licht maakt nog steeds de charleston ot het is halfduister. Volgens mijn bekrompen hersens kan men toch bij een lichtbron van 100 kaar sen behoorlijk zien, terwijl het nu sche- mer-donker is. Tweemaal zijn er lui van de T.E.M. op het dorp geweest om nieuwe abonnees aan te sluiten, maar er was geen tijd om de storingsbron op te zoeken. Nu zitten we weer in de winter en in de misère, omdat de T.E.M. niet kan of geen verbetering wil brengen. Of is soms die nieuwe kabel, die op de Achterweg ligt, om de oude te vervangen? Laat men dan een beetje opschieten a.u.b.l Het is hoog tijd. De lezer(s)essen), die met dit schrij ven niet accoord gaan, omdat het de T.E.M. is, wil ik dit nog opmerken: als de melkboer zijn melk wascht, of de kruidenier enz. steelt van het gewicht of zijn waren vervalscht, gaat u daar toch ook niet mede accoord Zoo gaan wij Cocksdorpianen niet ac coord met te weinig stroom. Wij vragen niets meer doch ook niets mijnder dan 220 volt, waar wij ook voor betalen. Hoogachtend, uw dw. dn. A. v. d. GRIJN.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 5