De Nieuwe lexelsche Courant Voorzichtig uitsluitend PUROL 44s,eJaargan{. t No 4486 Woensdag 10 December 1930 Van week tot week ■iiiiiieiiiiiiciiiiiiciiiiii iiiiiieiiiiiieiiiiiieiiiiii ■iiiiiicnwiiiiiiciiiiii iiiiiieiiiiiieiiiiiieiiiiiw Kloosterbalsem Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: Doe er wat' Kloosterbalsem ADVERTENTIËN: is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Zaterdagavond. Een week vol politieke beroerimg. Crisis in Oostenrijk en crisis in Polen, en ten slotte crisis in Frankrijk. Een week vol politieke roering ligt achter ons, waar dig symbool van het roerige jaar 1930, dat ten einde spoedt. Uit het land van Pilsoedski. In midden Europa was het verloop der crisis tamelijk snel. Vooral in Polen was dit het geval. Nu maarschalk Pilsoedski als premier zijn leiding had gegeven aan de verkiezingsstrijd,' en zich in beide hui zen van het parlement een meerderheid had geschapen, kon hij zich weder in het departement van Oorlog terugtrekken, en zijn voorganger Slawek is ook zijn op volger. Hier ziet men slechts een wisse ling van personen, zakelijk verandert er niets. Wat zich in Oostenrijk afspeelde. Veel belangrijker is het verloop van de crisis in Oostenrijk geweest. Drie weken lang na de verkiezingsnederlaag heeft het extreemrechtsche kabinet Vaugoin-Seipel- Starhemberg zich vastgeklemd aan de macht. Eerst toen het parlement zou bijeenkomen en ook daar de nederlaag wachtte, is het afgetreden. De gematigde Christelijk-sociaal dr. Ender heeft thans met Schober, de man van het midden, een regeering gevormd. Een bittere pil voor de heeren, die Schober in September weg werkten en die hem thans triomfantelijk zien terugkeeren. Voor het eerst is onder een bewind der burgerlijke partijen een sociaal-democraat tot voorzitter van de Nationale Raad gekozen. De Fransche Senaat op straat. En thans Frankrijk. Nadat de Kamer de positie van het kabinet Tardieu alreeds had ondermijnd de financieele schan dalen deden het geen goed heeft de Se naat het thans de genadeslag toegebracht, iets wat in jaren niet was voorgekomen. Algemeen neemt men aan, dat het niet ge makkelijk zal zijn, een nieuwe regeering te vormen. De partijen van links en van rechts houden elkaar in Kamer en Senaat zoo ongeveer in evenwicht, en de wispel turige groepen van het midden geven de doorslag. Een hechte meerderheid is op deze wijze niet te vormen, de talrijke cri ses sedert de verkiezingen van 1928 heb ben dit wel aangetoond. Misschien zal alleen een vervroeging van de verkiezin gen van 1932 hier uitkomst kunnen bren gen. Ook in DuitsChland moeilijkheden. Ook in Duitschland is de parlementaire toestand niet gemakkelijk. Het Kabinet- Briining zag geen kans zijn financieele plannen bij wijze van wetsontwerp in de Rijksdag te brengen; het heeft ze bijwijze van noodverordening afgekondigd, omdat er haast bij het werk is. Maar wèl moet het parlement achterat deze verordeningen goedkeuren. De meerderheid hiervoor zal vermoedelijk niet groot zijn maar wel net voldoende om een nieuwe chaos, waar voor ook de sociaal-democraten niet voe len, te vermijden. Engeland: Ontevreden mijnwerkers. Tegen veler verwachting in is het in Engeland, toch nog tot een, zij het gedeeltelijke staking in het mijnbedrijf gekomen. De Schotsche mijnwerkers heb ben vastgehouden aan de beloofde 7y*- urige werkdaggen geweigerd de z. g. spread-over (d.w.z. de 45-urige werkweek met inbegrip van. 8-urige arbeidsdagen) te aanvaarden. Nu echter de nationale mijn- werkers-organisatie besloten heeft geen sympathiestaking at te kondigen, maar ■de Schotten slechts moreele steun te ge ven, verwacht men, dat de Schotsche sta king niet lang zal duren, ook al is daar mee de kwestie van de arbeidstijd nog lang niet definitief opgelost. Vrede-stichters. Vermelden we voorts nog de toeken ning der Vredes-Nobelprijzen voor 1929 op ,,Geen goud zoo goed" en 1930 aan Kellogg en de Zweedsche bisschop Söderblom verdiende waar deering voor de moeite die zij zich in vredesrichting hebben gegeven. En ten slotte de brand in de linkervleugel der DO-X, waardoor de voortzetting van de tocht naar Atrierika wel voor weken is vertraagd, zonder dat er echter van afstel sprake schijnt te zijn. Over 't Texelsch Museum en Vogeltrekstation. Een schoone kans. Welwillend deelt men ons mee; De vereeniging „Mooi Texel" hield de 2de dezer een geanimeerde bestuurs vergadering, die door 12 bestuursleden van de verschillende dorpen werd bijge woond. Geen wonder, dat er animo be staat voor een vereeniging, waarvoor nog zulk een uitgebreid arbeidsveld open ligt. Jammer is het, dat ze nauwelijks 200 le den telt. Elkeen behoorde een steentje bij te dragen, om „Mooi Texel" en daar mede ons eiland vooruit te helpen. Waarom was genoemde bestuursverga dering geanimeerd? Wel voornamelijk, omdat men 'kon jui chen over het succes van het „Natuur historisch- en Texelsch Museum", dat 22 Juni geopend werd en tot medio Sep tember reeds door meer dan 2000 men- schen bezocht werd. Er werd geen entree geld gevraagd en toch werd aan giften plm. 1150 bijeengebracht. Een aardig re sultaat. De museum-commissie kan tevre den zijn, doch deze zit nog niet stil. Er staat nog veel op het programma. De vogelcollectie dient uitgebreid te worden door aankoop of ruiling (o.a. met het museum „Natura-docet" in Denekamp.) De schelpenverzameling is nog incom pleet, doch er zijn hulpvaardigen, die hun vondsten naar het museum brengen. De Cocksdorp gaf een goed voorbeeld. F. v. Houten bood een oud kannetje, opgegra ven op 4 M. diepte nabij het Eierlandsche Huis, ten geschenke aan het museum, (we schreven hierover reeds eerder), het her* barium moet nog flink opgezet worden,/ terwijl boeken en foto's nog beter geor dend behooren te worden. Voor alles zijn vitrines, doozen, rekken en portefeuilles noodig, doch daarvoor is geld noodig, vrij veel geld zelfs. Er stond meer op de agenda voor de vergadering. Het Vogeltrekstation Texel want dat zal en moet er komen vraagt ook om. steun. Het is geen philantropie, indien de Texelaren en „Mooi Texel" daaraan mee doen, want directe voordeelen zullen ge boekt worden door grooter bezoek; in directe door de meerdere bekendheid, die het eiland zal krijgen. Een prachtreclame. Schreef niet kort geleden de directeur van de „Vogelwarte" op Helgoland „ln Jahre 1930 hatten 32 Personen (aus- serdem Exkursionem und Kurse) eine wis- senschaftlichen Arbeidsplatz belegt. Di/e Zahl der Besucher kann ich unmöglich nennen". (In 1930 hebben 32 personen behalve de deelnemers, aan excursies en cursussen er zich op wetenschappe lijke arbeid toegelegd. Het aantal bezoe kers kan ik onmogelijk noemen.). Gat de Vogelwacht te Rossitten (Oost- Pruisen) in diezelfde Octobermaand niet op, dat jaarlijks op plm. 15000 bezoe kers gerekend werd en dat de gemeente .Rossitten grootendeels bestond door dit overgroote bezoek aan het vogeltrek station Zal Texel zich de schoone kans laten ontglippen, om ver buiten de grenzen van Nederland bekend te worden? Giften Algemeene Wijkverpleging. N.N. Oosterend f2.—. A. E., te de Waal f 10.—. OUDESCHILD. Een Stellendammer visschersschuit door de zware mist bijkans door de „Mars diep" aangevaren. Zaterdagmorgen hing er een buiten gewoon zware mist, welke het varen nu juist niet tot een aangename, zelfs niet ongevaarlijke taak maakte. Het is voor de zeeman dan dubbel uitkijken. Tusschcn Texel en den Helder was een groote vloot bezig met het gamalenvisschen en dan is het een heele toer om daar met de boot goedschiks tusschendoor te schipperen. Met de dienst van 11.20 van Texel had er bijna een aanvaring plaats van de „Mars diep" met een Stellendammer schuit, welke aan het net lag. De schepen scheerden elkander voorbij. Het zijn dan wel ang stige oogenblikken op zoo'n visschers- schuitje, als zoo'n stoomboot rakelings passeert. Een lichte stoot zou voldoende wezen, om „water te maken". Van een mooi Sinterklaasfeest en een berooide Bewaarschoolkas. Zaterdagavond zou Sinterklaas een be zoek brengen aan de Koningin Wilhelmina bewaarschool alhier. Om getuige te zijn van deze plechtigheid waren velen in het gebouw samengekomen, in de eerste plaats de ouders der kinderen. De heer Krüger, voorzitter, zeide in zijn openings woord, dat nu reeds voor de derde maal de aangename taak op hem rustte een welkomstwoord te spreken en tevens een woord van dank te richten tot het dames comité voor de vele werkzaamheden welke deze avond met zich brengt. Een der da mes was door ziekte afwezig; hij hoopte dat zij weer spoedig zou mogen herstel len. Mej. G. Boon had als leidster een pluimpje in ontvangst te nemen, terwijl mej. Annie Kuijper dank werd gebracht voor de voortzetting der lessen tijdens de ziekte van mej. Boon. Nog even releveerde spr., dat de stand der financiën verre van rooskleurig was. Men hoopte door het geven van een feestavondje hierin ver betering te brengen. Belangelooze mede werking was reeds toegezegd. Hopen we dus maar, aldus de voorz., dat er veel kaarten zullen worden verkocht. Onder gezang van de kinderen betrad de goede Sint het podium. Op een vraag van de Sint of de kinderen zoet geweest waren, kwam natuurlijk een bevestigend antwoord, waarop de Sint zeide, heel blij te zijn, daar Zwarte Piet door de mist verdwaald was en hij dus geen zak bij zich had om de stoute kinderen er in te stoppen. Door de kinderen werden nu voor de Sint aardige spelletjes gedaan en leuke versjes gezongen, gezamenlijk en door enkelen alleen. Heel leuk waren als spelletje „De Molen", „Scharensliep", „Smidje", „de Hengelaar" en „Dr. Pille ndraaier". Ook werd door een paar meis* kes een leuk liedje gezongen en een aar-i dig versje opgezegd. Mej. O.Boon heeft er goed slag van met het kleine volkje om te springen en zulke avonden demon - streeren weer eens in hoe een groote be hoefte de bewaarschool op het dorp voor ziet. We hopen danook, dat het bestuur door het feestavondje moge slagen de kas flink te versterken. Het glanspunt voorde kleintjes kwamen natuurlijk, toen ze allen een welgevuld mandje kregen en zeer zeker werden de woorden van de voorz. bewaarheid, welke hij bij de aanvang sprak. Hij zei n.l. dat het wel wat koud was in de zaal, maar dat we onze harten wel zouden kunnen warmen aan de blijde gezichten der kinderen. Waar bleven de „Sunderklazen" Niettegenstaande het schitterende win terweer op Sinterklaasavond, was de dorpsstraat zoo goed als verlaten. Zagen we vorige jaren nog wel eens enkele ge- maskerden, deze volhouders hebben het ten laatste ook opgegeven, want dit jaar heeft er zich niet een vertoond. Zeer jam mer is't, dat 't zeer oude, aantrekkelijke feest gaat verloopen. De volgende week ziet men wel weer veel Sunderklazen, maar het kon best wat verdeeld worden. De kleintjes hebben zich 's mifddags best ge weerd. Laten we hopen, dat we een vol gend jaar ook 's avonds weer gemasker- den zien. Een lucht-wonder. De Do X, de trotsche vogel, welke door brand vleugellam gemaald: en tot werk loosheid gedoemd werd, maar nochtans zijn reis naar Amerika na hersteld te zijn) zal ondernemen. We zien het vliegtuig hier boven de haven van Lissabon, een enkel uur voor de brand. Bij verwonde of bij ruwe huid Aanvaring in het Noordhollandsch Kanaal. Oorzaak alweer: zware mist. Aan de Schager Courant van Zaterdag ontleenen we: Donderdagmiddag heeft te Koedijk ter hoogte van de kerk een aanvaring plaats gehad tusschen de Texelsche motorboot „Marsdiep" en de motorschuit van de heer J. Ligthart, welke van Schagerbrug kwam met een lading vee van de markt te Schagen. Het laatste schip werd aan de kop getroffen; doordat de machine kamer waterdicht was, bleef het achter schip boven water maar het voorschip zonik. Het vee is gered. Het was bestemd voor het abattoir te Alkmaar en het is door een voorbijvarende boot meegeno men. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. De oorzaak van de aanvaring schijnt mist te zijn geweest. De „Mars diep" is doorgevaren, naar Texel. DE COCKSDORP. Het feest van 5 December. Vrijdagmiddag bracht de Sint een be zoek aan de O.L.School. De oude bis schop, die met zijn onafscheidelijke knecht Zwarte Piet, per stoomboot was gearri veerd, werd door de schooljeugd, onder leiding van het onderwijzend personeel bij de aanlegplaats met het zingen van toepasselijke liederen verwelkomd. In op tocht ging het daarop naar het school gebouw. Hier werden weer eenige Sinter- klaaslieches ten gehoore gebracht, waarop Zwarte Piet een regen van pepernoten liet nederdalen. Nadat de goede Sint zich met enkele kinderen, die wel eens niet al tet gehoorzaam waren geweest, had onder houden, werd aan alle kinderen een klein cadeautje üitgereikt. Hierna vertrokken Sinterklaas en Piet weer per auto. Maskerade. De gebruikelijke maskerade des avonds had een kalm verloop. Groot was het aantal gemaskerden, dat zich langs de straat bewoog, niet. Enkelen hadden veel werk gemaakt van hun costuums. We merkten o.a. op een heel fraaie voorstel ling van de bekende geschiedenis van „Sneeuwwitje". Het laatste bedrijf van dit oeroude feest speelde zich af in hotel „De Hoop" onder een gezellig dansje. TEXELSCHE COURANT DEN BUR&75 Ct por Maanden. Franc» p. post door geheel Nederland I#"" p. 3 maanden. Losse nummerai 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD l-E ROOIJ :t DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 rogels: 60 ct. ledoro regol moor: 12«t. Oenlfdo odvortontlo 4 maal geplaatst wordt 3 maal borokond 8I| abonnement lagere regelprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 |J" - - - - is het gewone gezegde, als men zich heeft gesneden, gestooten, gebrand, geklemd of geschramd. Die verzacht, zuivert en er blijven géén lltteekens.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1