Sportn'euws. Men schrijft ons: Texel I-B.K.C. I: 6-1. Daar de scheidsrechter niet was opge komen, kwamen de partijen overeen, dat Dapper zou leiden. Deze liet op tijd be ginnen. Direct na de aftrap ontwikkelde zich een zeer vlug spel, maar door het goede spel der verdedigingen, waarin de keepers uitblonken, bleven voorloopig doelpunten uit. Jammer, dat de nieuwe speler N.N. door spierverrekking moest uitvallen. Dat was voor T. een verzwakking. Voor N.N. viel Stern in, die wel een aardig spel te zien gaf, maar in den beginne wel eens faalde (voor de rust.) Texel wist voor de rust 2 en B.K.C. 1 punt te maken. Na de thee ontwikkelde zich weer een vlug spel met T. geregeld in de meerder heid. Het duurde niet lang, of W. kreeg ide bal en ging door alles heen, een schot en het 3de doelpunt was er. Nu was T. niet meer te houden en voerde de stand op tot 6—1, zoodat T. weer 2 puntjes rijker is. T. beging de fout, om door zijn overwegende meerderheid zich te laten verleiden, met de tegenpartij te gaan spelen als de kat met een muis, hetgeen niet sportief is. Men kon al direct zien, dat T. deze wedstrijd zou winnen. Als T. voor de rust het spel niet zoo kort gehouden had, waren er toen al meer puntjes gekomen. Na de rust zag T. de fout in en werd er meer op de vleugels gespeeld. Stern kon toen zijn spel beter ontwikkelen en gaf mooie voorzetten. De jongens hebben weer eens laten zien, dat er van het T.r spel kan worden genoten. Voor Zondag is het tweede elftal zoo opgesteld Jo Bruin, D.Zuidewind, Jo Eckhardt T.Hoste, S.Rijk, Jo Vroegen, Pijpers, J.Kiljan, Kramer, N.Tuinder, J. Nellenstein. Res.: M. Koorn. o Zondag vond in de onderlinge Adsp. Competitie de wedstrijd A-B plaats, welke door B werd gewonften met 32. Hoewel A, met 10 man spelend, dik wijls heel mooi ten aanval trok, bleef de overwinning uit door het staan blij ven van een back, die meende, dat voor een overtreding was gefloten. Ook de tegenpartij staakte het spel, maar her stelde zich heel spoedig, profiteerde van de gelegenheid en maakte het winnende doelpunt Beide elftallen hebben goed gespeeld en waren tegen elkaar opgewassen. Ver melding verdienen de mooie doelpunten door B voor A gemaakt. Wanneer het C mocht gelukken van B te winnen, heeft A ook nog kans op de bovenste plaats. Zondag a.s. speelt C tegen B. Aanvang 12 uur. Voor liefhebbers een mooie gelegenheid om de jeugd te zien spelen. Het is zeer zeker de moeite waard. Heemraad Dertig Polders. Met ingang van Woensdag 1.1. is tot Heemraad van het Waterschap de Dertig Gemeenschappelijke Polders herbenoemd de heer J. Hin Jzn., te Nes. Benoeming. Onze plaatsgenoot, deheerNic. Scher mer is benoemd tot opzichter bij de bouw van een openbare lagere school te Wie- ringerwaard (aannemingssom f 94000. Filmavond Minimax-Brandbluschapparaten Op Zaterdag 20 November wordt van wege de Minimax-brandbluschapparaten- fabriekAmsterdam in hotel Texel een propaganda-filmavond gegeven. Er wor den films vertoond ter gezamenlijke lengte van 2000 M., betrekking hebbende op vervaardiging, werkwijze en gebruik van die bluschapparaten. Films van een boer derij- en boschbrand zullen de doelmatig heid van de „Minimax" demonstreeren. Als vertegenwoordiger voor Texel is de heer F. Mittelhauser aangesteld. (Adv. volgt.) De elfde volkstelling. We vestigen de aandacht onzer lezers op de gemeentelijke publicatie inzake de a.s. Volkstelling en onderstrepen gaarne het verzoek voor juiste invulling der bil jetten en kaarten te willen zorgdragen. Vuurtorenlicht en Trekvogels. Onder „Vuurtorenlicht en Trekvogels" verscheen in de Telegraaf van Zondag IJ. een belangwekkend artikel van de heer Jan P. Strijbos. Hij beschreef daarin, welke gevaren de felle vuurtorenlichten voor de vogels meebrengen en hoe men getracht heeft die tot een minimum te beperken. In een enkele nacht maakte de toren op Helgoland 15000 leeuweriken tot slachtoffers. Tegen de Brandaris vlie gen per jaar gemiddeld 300 vogels dood. De beschermingsmiddelen hebben nog niet het resultaat opgeleverd, dat men er van verwachtte. Vooral zoo besluit de heer Strijbos waar we in de naaste toekomst kunnen rekenen op een ver meerdering van sterke lichten voor het luchtverkeer, dienen de proeven met de bestrijdingsmiddelen van het vuurtoren- kwaad met kracht voortgezet te worden. Texels Trekstation. Binnen enkele dagen zal de stichting van het Nederlandsche Trekstation Texel plaats vinden. De leider van het Trek station zal ook stellig zijn aandacht wij den aan het vuurtorenvraagstuk; Texel met de Eierlandsche toren is daarvoor een bij uitstek geschikt puift, en het is niet ondenkbaar, dat er op de duur mid delen gevonden worden, die het aanvlie gen tot een minimum beperken. Alleen daarom al zou je je kunnen verheugen in het tot stand komen van ons Trek station. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor den Burg-Texel en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand Nov 1930 Ingelegd f 6911.78 Terugbetaald 2671,47 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 4. Bestuur Alg. Weeshuis. Naar de heer A. Dros Az., voorz. van het bestuur van het Algemeen Weeshuis, ons meedeelde, zou hij voor zijn herbe noeming bedanken. Er circuleert thans echter een lijst, waarop handteekeningen worden verzameld van hen, die van mee- ning zijn, -dat de heer Dros niet u)t het bestuur moet treden en hem derhalve verzoeken zijn herbenoeming wel aan te nemen. De heer Dros, zoo onderschrijven zij, heeft gedurende tal van jaren de be langen van het Weeshuis op richtige wijze behartigd, zoodat ook een verdere vervuiling van de regententaak door de zelfde functionnaris in het belang van het Weeshuis moet worden geacht. Algemeen verwacht men, dat de heer Dros op zijn aanvankelijk genomen be sluit terug zal komen. Filmavond, georganiseerd door De Een dracht." De zaal van hotel Texel was gister avond geheel bezet geen wonder. De Zuivelfilm, geen onbekende voor wie trouw de landbouwbladen volgt, heeft een goede naam en daarenboven werd deze avond voorafgegaan door een doelmatige propaganda, welke voor een belangrijk deel tot het succes van deze filmavond heeft bijgedragen. Van alle kanten van het eiland waren belangstellenden samengekomen. Auto bussen reden af en aan. De vergadering werd geopend door de heer C. Stoepker, voorz. van het bestuur der zuivelfabriek, die in het biezonder welkom heette het gemeentebestuur, de besturen der landbouworganisaties, en de heer Klimp, dir. landbouwschool, die met de leerlingen mede aanwezig was. Over de inhoud der films kunnen we kort zijn. Reeds werd in ons blad van 26 Nov. bijkans een kolom door de directeur over deze filmavond geschreven. We heb ben kunnen constateeren, dat hij geens zins overdreef, toen hij daarin een leer rijke, interessante film aankondigde, een film, die ook tot met-ingewijden zou spreken een duidelijke taal. We kregen een goed denkbeeld van de omvang en de werkwijze van de Fed. Ned. Zuivelbondy van -zuivelbereiding, keuring, enz. We bezochten een modelboerderij in Gelder land, de botermijn en het botercontrole- station te Maastricht, het Techn. Ad viesbureau te Utrecht, de Aankoop-Cen trale te Arnhem, de oentr. kaaspakhuizen te Leeuwarden, enz. We kregen een goed inzicht in de werkmethode van de gezond heidsdienst ter bestrijding van de T.B.C. en in nog tal van zaken, de veeteelt en de zuivelbereiding rakende, meer. Overal weer trad duidelijk aan de dag van welk een overwegend belang voor producent en consument een up-to-date bedrijf is, ingericht met de modernste machines en gebaseerd op moderne, rationeele werkmethoden. Zoo ergens, dan spelen een hygiënische bereiding, een doelmatige verpakking en een zorgvuldig opslaan in de zuivelindustrie een voorname rol. Dit in het volle licht te plaatsen, was zeker wel een der hoofddoeleinden, bij de samenstelling en vertooning van deze film beoogd. Als toegift werd eerst een film gegeven, welke ons het schoone Noorwegen voor oogen voerde, terwijl na de Zuivelfilm (n vijf acten (welke in een te snel tempo' werden afgedraaid) nog volgden een film over „De Elsas" en een over bloemen en planten, vlinders, insecten, enz. in kleu ren en tot slot een komische film, een parodie op het snelverkeer, waarom harte lijk werd gelachen. De bijeenkomst werd te ruim elf uur door de voorz. gesloten, die hartelijk dank bracht vqor de ondervonden medewerking, ten in het biezonder met waardeering gewaagde van de groote moeite, welke ide heer'H. Boer, directeur, zich voor deze avond had gegeven. Stellig is die moeite niet vergeefsch geweest en heeft het bestuur door deze filmavond velen aan zich verplicht. DE COCKSDORP. De toestand van Jan de Jong. De toestand van Jan de Jong, die zoo'n ernstig ongeval had, was gisteravond nog zeer ernstig. Zijn geest was veelal helder. OOSTEREND. Kerknieuws. In de kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente alhier, werden in de plaats van de heeren A.Koopman, ouderling en W. de Haas, diaken, benoemd resp. de heeren P.Plaatsman Pz. en S. van Heeringen, die beiden hun benoeming aannamen. Sinterklaas-surprises. De St. Nicolaasavond ging hier kalm voorbij. Er bewogen zich slechts enkele gemaskerden langs de straat en te negen uur was de rust weer geheel terugge keerd. Bakker P. Dros stelde twee prij zen beschikbaar voor wie het aantal erw ten in een flesch het best raadde (634). Ze werden gewonnen door mej. G. Koo- ger, (640 een speculaas van 4 pond) en mej. F. Burger (625 -een banketletter). Bakker C. Timmer Jz. liet raden naar de tijd, waarop een verborgen horloge zou blijven stilstaan. Mej. Mijnie Drijver kreeg een theeservies, mej. F.v.d.Vis-Kuiter een speculaas van vier pond; S. van Heerdin- gen een taai-taai en C. Stoepker Pz. een pond banket. De heer P.Vla ming, sigarenhandel, liet raden naar het aantal lucifers in een flesch (208). Een luxe doos sigaren won Joh. Roosendaal (207), een pijp in etui D. Medema (210) en een sigarettenkoker mej. Maartje Bre mer (210.) De heer Jb. Drijver Cz., de Goedkoope Bazar, liet winnen: 1. twee groote schil derijen, Jb. Eelman Hz.; een beeld, Jet Bremer Jd., een borstelgarnituur, P. Daal der Sz. Bij bakker L. Kramer waren de gelukkigen Jn. Slik Pz., A. van der Knaap en Ma Visser, die elk een speculaas kre gen. Het ligt voor de hand, dat de school jeugd ook hier door St. Nicolaas goed werd bedacht. De cadeau's waren met zorg gekozen en vielen meest zeer in de smaak. Vergadering Anti-Rev. Kiesvereenging. Maandagavond kwam de anti-rev. kies- vereeniging „Nederland en Oranje" in vergadering bijeen. Ze mocht goed bezet heeten. De voorzitter, de heer H.P.Bolt, laat tot opening zingen Ps. 118:7, gaat voor in gebed en leest vervolgens Nehemia 1. De voorz. zegt, dat de ijverige secretaris, al driemaal een brief in zee gestuurd heeft om een eerste klas spreker ter plaatse te krijgen en dat hij ten laatste toezegging heeft gekregen van oud-miniis- ter Van Dijk, die in Januari of Februari voor de vereeniging hoopt op te treden. Voor deze avond zullen we echter een andere spreker hooren. Eerst leest nog de secretaris, de heer A.v.d. Brink de notulen over de vorige vergadering, welke onveranderd worden goedgekeurd. Vervolgens leidt de voorzitter z'n on derwerp „Een rondblik" in. Hij roept eerst in liet geheugen terug eenige ram pen van de laatste tijd, o.a. het vergaan van R 101, en toont hierin, hoe liet de tmensch is, die wikt, maar God die be schikt. Dan geeft spr. een blik op staat kundig terrein, vertellende, hoe in Rusland de bevolking tot slavenarbeid wordt ge dwongen en in Britsch-lndEë Gandhi's volgelingen zich verzetten tegen het gezag Zoo zien we de werking van het Bols jewisme Vervolgens heeft spr. het over oorlog en vrede, 't onderwerp van de dag De anti's worden meest geschilderd als echte vechtjassen, althans door de S.D.A. P., welke partij zich met haar leider niet al te best kan vereenigen, wanneer hij zich twijfelachtig uitspreekt over ontwapening. Verder behandelt spr. eenige gebeurte nissen uit de 2de Kamer. De landbouw crisis is een critiek punt, waaraan moei lijk een mouw is te passen. Ook komt het maal- en menggebod ter sprake, waarover bakker Timmer allicht meer gegevens zou kunnen verschaffen, aldus spr. Ook wordt nog een voorstel van Kersten genoemd over uitstel belastingen, hetwelk volgens spr. beter bij de communisten zou thuis- hooren. Ook verklaart spr., hoe een Lou de Visser als een kwajongen de Kamer- uit kon worden gezet. Verder teekent hij de werkloosheid, welke van steeds grooter omvang wordt. De anti's moeten tegen over al die dingen niet slap zijn maar werk zaam Hij moet niet de vijand zoeken in z'n aanvaller van buiten, maar de grootste vijand is zijn eigen hart, dat boos. is en schuldig. Spr. besluit met als zijn overtui ging uit te spreken, dat ons wachtwoord moet zijn: „Bid en werk". Eenige vragen worden gesteld en be antwoord. Een tweetal coupletten van „Zij zullen het niet hebben", worden gezon gen. Onderwijl wordt gecollecteerd. Af gevaardigd zullen worden naar de Prov. vergadering te Amsterdam op 13 Dec. de heeren C.Timmer Jz. en W.Eelman. De penningm. geeft nog een verslag over de vergadering van de Statenkies- kring, gehouden te Broek-op-Langedijk. Op de groslijst zal worden gebracht de heer K. Vlaming, Wethouder, die voor de volgende huishoudelijke vergadering een onderwerp zal behandelen. De secr. sluit de vergadering met te laten zingen Ps. 72:1 en gaat voor in dankgebed. EIERLAND. St. Nicolaas in Zuid-Eierland. Over het zoo goed geslaagde Sinter klaasfeest, de kinderen van de o.l. school te Zuid-Eierland bereid, geeft mej. T. Zeeman ons een uitvoerig verslag, waar aan we het volgende ontleenen: Vrijdagmorgen was het feest voor de hoogste vier klassen. Er werden licht beelden vertoond, duidelijk door het hoofd der school toegelicht. Naar harte lust kon naar pepernoten worden ge grabbeld. Na afloop heeft ieder kind een mooi geschenk ontvangen. Te twee uur zou het feest voor de kleintjes beginnen. Het was omstreeks die tijd ongewoon druk voor de school, want jong en oud wilde van de komst van St. Nicolaas en Zwarte Piet getuige zijn. Het geduld werd echter danig op de proef gesteld want tot drie uur lieten de hooge gasten op zich wachten. Niet te paard, maar per auto arriveerden zij. De geest des tijds bleek ook de schim mel niet te hebben kunnen sparen. De ontvangst van de Sint en zijn knecht liet niets te wenschen over. Er werd aardig gezongen, keer op keer. Piet was niet zuinig met zijn pepernoten en schepte er vermaak in het -jonge volkje er naar te laten grabbelen, terwijl de Sint zich aller vriendelijkst met de kinderen onderhield. Wat klopten de hartjes en straalden de oogjes, toen de groote mand, hoog met pakjes gevuld, werd binnengesjouwd. De Sint was niet karig geweest en deelde de pakjes met een toepasselijk woord aan de kinderen uit. Aan versnaperingen was geen gebrek; behalve pepernoten waren er chocoladeletters, chocoladereepen, en marsepain. Jammer, dat niet alle belangstellenden in het lokaal een plaatsje konden beko men. De ruimte liet dit echter niet toe. Wanneer men elkeen toegelaten had, was het lokaal meer dan gevuld geweest, wat de vreugde zou hebben bedorven. Dit aan het adres van wie daarover niet te spre ken waren. Mogelijk, dat voor een vol gende keer hier iets op gevonden wordt. Een woord van dank aan het hoofd der school, aan rri'evr. Kelderhuis en aan alle anderen voor hun medewerking, is zeer zeker hier op zijn plaats. Moge ook" het volgend jaar zoo'n Sinterklaas feest geven. Het zeldzaam natuurverschijnsel. De oproep van de heer ir. M.D.Dijt om hem bericht te willen doen omtrent het merkwaardig natuurverschijnsel, de drie regenbogen op 29 Nov., is niet zonder re sultaat gebleven. Niet minder dan tien brieven kwamen binnen, waaronder er wa ren, die van een nauwkeurig waarne mingsvermogen en gezichtsgeheugen ge tuigden. Een en ander is door de heer Dijt in een rapport verwerkt, dat voor het Meteor. Instituut te De Bilt bestemd is. DE WAAL. Kerknieuws. Tot diaken en ouderling in de Ned. Herv. Gemeente alhier werden resp. her kozen de heeren Alm. Eelman en L. Kui per. Beiden namen hun benoeming aan. In de plaats van de heer P. Boon werd de heer R. IJska tot notabele gekozen. DE KOOG. St. Nicolaas en de schooljeugd. De Sint heeft de Kooger schooljeugd niet vergeten. Zaterdagmorgen heeft hij hier een bezoek gebracht en de kinderen rijkelijk onthaald. Het was een buiten gewoon prettige morgen, die nog lang zal bijblijven. DEN HOORN. Propaganda-korfbahvedstrijd. Met de bedoeling, belangstelling voor het korfballen op te wekken, werd Zon dagmiddag hier een propaganda-korfbal- wedstrijd gespeeld door de clubs uit den Burg en de Koog. De belangstelling was zeer groot, daar zeker een paar honderd personen deze wedstrijd als toeschouwers volgden. Als van de toeschouwers een 25-tal a.s. Maan dag bij Kuiper op de vergadering komt, en daar een nieuwe korfbalclub „Den Hoorn" opgericht, is met deze wedstrijd èèn doel bereikt. Ook aan de andere dorpen worden pro- paganda-wedstrijden gespeeld met, naar wij hopen, als gevolg op elk dorp een korfbalclub, een korfbalcompetitie op Texel. De heer Zaal trad in deze wedstrijd als scheidsrechter op en gaf om plm. 2.45 het sein om te beginnen. Veel valt er van deze wedstrijd niette vertellen. In het vak waar de Gebr. Kie- wiet tegenover Hamers en Moerbeek ston den werd wel het felst en meest boeiend gespeeld. Den Burg was geregeld in de minderheid, wat wel bleek uit de achter stand 1-0, 1-1, 2-1 tot het einde toch nog een gelijk spel bracht 22. Er wordt door beide clubs door deze wedstrijden veel geleerd, hoewel nog heel wat keeren gefloten werd. OUDESCHSLD. Een kogel opgegraven. Bij het afgraven van de Oude Schans bij Oudeschild is een kogel opgegraven met een gewicht van ongeveer drie K.G. Een Sinterklaas-boffer. Door het Gelukskantoor J. W. Lager- veld, den Helder, werd hier op een pre mie-obligatie f852,10 uitbetaald (hoofd premie 2e klasse).

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 2