J Mo 4488 Woensdag 17 December 1930 44s,e Jaargang TWEEDE BLAD TexeSsohe Berichten ABONNEMENTEN: ADVERT EN Tl EN: TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 75 Ot per'3 Maanden Franco pest door g -heul Nederland 1' p. 3 maanden uo 'se nummers: 4 DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJN"! WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD ut ROOIJ DEN BURG OP TEXEL tfanl-5 regels: 60 ct. Iedere rogol meer: 12 ct. Dezelfde advertentlo 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend ön abonnement ingoro regoipr||s ADVERTENT! ÉN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 :s POSTBUS: N° 11 't Pliilips-bedrijf op de film. Of we op deze plaats niet eens de aan dacht willen vestigen op de vertooning van de Philips-film, hedenavond in hotel „Texel"? Met genoegen. Een aan beveling mag overbodig heeten, want de naam „Philips" zegt reeds genoeg. 9 „Het schip van Sinterklaas". Alle loten zijn geplaatst door bakker C. Moojen. Dus komt een flink bedrag de Wijkverpleging ten goede. Wie zich straks scheepseigenaar zal kunnen noe men, wordt op een nader te bepalen da tum uitgemaakt. (Nadere biezonderheden in het vorige nummer.) De Landbouwcrisis. Morgen houdt Ir. Huisman in een ver gadering der H. Mij. van Landbouw te Alkmaar een bespreking over de Land bouwcrisis en de heer C. Wij denes Spaans, dijkgraaf „Holl. Noorderkwar tier", over wegenonderhoud door Water schappen voorheen en thans en de midde len tot betere regeling daarvan. Een advertentie in dit nummer spoort tot een bezoek van deze vergadering aan. De kosten van het wegenonderhoud. Ten vervolge op het artikel over de kosten van wegenonderhoud, opgenomen in het nummer van Zaterdag 1.1., dient nog het volgende: Op verzoek van de Unie van Water schapsbonden heeft het Waterschap de Dertig Polders een vragenlijst ingevuld, betrekking hebbende op de bedragen, aan1 de wegen ten koste gelegd. Aan deze lijst is het volgende ontleend: Wegen van belang voor het intercom munaal verkeer, niet voorkomende op het rijkswegenplan of op het. prov. wegen- plan, grind- of steenslagwegen: lengte van het wegdek 112,6 K.M., breed 2.2 a 2.5 M. Welk deel van deze wegen voldoen niet meer aan de eischen van het verkeer en behoeft verbetering? Antwoord: 32.215 K.M. Deze wegen zijn alle lioofdverkeerswegen tusschen de plaatsen Haven en aanlegsteiger; de overige wegen zijn polderwegen. Opmerking: Bij de lengte der wegen zijn niet opgegeven die der wegen, welke voorkomen op het wegenplan, dus ook niet de bedragen. Kosten van het onderhoud over 1924 131712.55. Over 1929 f 44485.75. Bedrag van het ontvangen subsidie over 1924 f300.— over 1929 f300.—. Over beide jaren werd het subsidie ontvangen van polder Eierland. Tot een juiste beoordeeling van deze gegevens verwijzen we naar het eerste artikel en zij hier nog vermeld, dat van; de Dertig Polders 5145.99.12 H.A. vol belast zijn en 662.10.32 met 57.5 pet. Statutenwijziging T.E.S.O. In de vergadering van aandeelhouders van T.E.S.O. op Zaterdag a.s. zullen de gewijzigde statuten in behandeling wor den genomen. Aan de nieuwe statuten,-, bij de opstelling waarvan met de nieuwe wet op de Naamlooze Vennootschappen rekening werd gehouden, is het volgende ontleend: In art. 3 is bepaald dat de nieuwe Ven nootschap voor onbepaalde tijd is aange gaan (oud artikel: „bepaald op 25 jaar"). In art. 4 is het kapitaal vastgesteld op f200.000 (oud artikel: f 100.000). Art. 23 bepaalt: Iedere aandeelhouder brengt een stem uit. Onderaandeelen, te zamen uitmakend het bedrag van één aan deel, worden met een zoodanig aandeel gelijk gesteld. (Het oude artikel kende ook ieder houder van een onderaandeel het recht op een stem toe. Thans kan slecht9 door de houders van vijf onderaandeelen1 gezamenlijk één stem worden uitgebracht.) Voor onze bollenkweekers. Morgenavond Donderdag spreekt ir. Volkersz, directeur van de Tuinbouw school te Lisse, in. een vergadering, uit- Uit het Zonnige Spanje. Het ligt voor de hand, dat Spanje het land is waar het „Spaansch" toegaat. Deze week is het er tot opstandige tafe- reelen gekomen. De vlam der revolutie is er opgelaaid en zelfs werd een op roep tot meerdere steun met vliegtuigen boven de hoofdstad des lands verspreid. Het is een rommelzoo in het land van koning Alfonso: Je kunt geen touw vast- knoopen aan de elkaar tegensprekende be richten. Hierboven de koning (rechts) met gene raal Berenguer, die samen „een Uiltje knappen." geschreven door de afd. Texel der Ver- eeniging voor Bloembollencultuur, over bemesting van bloembollenland. De toe gang is vrij. Zeker zal menig bollen- kweeker deze gelegenheid aangrijpen om zijn „bol" met bollenkennis en bemes tingswetenswaardigheden te verrijken. Zafcennieuws. Op Vrijdag a.s. opent de heer A. van der Vis op de hoek van de Steeuenplaats zijn geheel nieuwe, naar die eisch van de tijd ingerichte zaak in groenten, fruit, visch, comestibles, enz. Niets is gespaard orrï keurig voor de dag te komen. We aarzelen hier niet van dorpsverfraaiïng te spreken. Architect Zaal heeft eer va|n, zijn werk. Aannemer J. Daalder heeft het timmer- en metselwerk uitgevoerd, terwijl hierbij verder betrokken waren schilder P. Plaatsman, loodgieter Agter en electricien J. Bruin. Het keurige schil derwerk verdient vermelding. Maakt de zaak uiterlijk /een royale indruk, de groote etalages, 's avonds rijk ver licht, en de ramen met glas in lood dra gen hier niet weinig toe bij ook van het interieur mag dat gelden. De etalages zijn stofvrij. De toonbank draagt haar naam zeker terecht, want van de gelegenheid tot etaleeren is een zeer goed gebruik gemaakt (des avonds wor den de kastjes verlicht). De wanden zijn zoo productief mogelijk gemaakt. De ver lichting is doelmatig aangebracht. Voor het afwasschen van fruit, inditen door koopers gewenscht is een goede gele genheid aanwezig. Oe ziet: de heer Van .der Vis komt met zijn nieuwe zaak uit stekend voor de dag; hij zal daar wel plezier van beleven. Bij wijze van feest geschenk wordt de koopers Vrijdag een zakje bonbons kosteloos aangeboden. In zijn advertentie in dit (nummer vertelt de heer Van der Vis nog eenige belang rijke zaken, waarop we uw aandacht ves tigen. De heer J. H. De Jong heeft in de Waalderstraat, in de winkel, eerder in gebruik bij de heer Hillen, een zaak ge opend: gij kunt bij hem terecht voor ma nufacturen en galanterie-waren, maar ook voor een lekker stukje kaas (zie adv.) Sportnieuws. Te den Helder speelde Texel II tegen Helder IV. Resultaat: 2—2. Regenten Alg. Weeshuis. We kunnen thans definitief meedeelen, dat de heer A. Dros zich zijn herbenoe-i ming tot regent van het Alg. Weeshuis heeft laten welgevallen. Reeds eerder deelden we mee, dat de heer Jac. Bak ker (Binnenburg) de plaats van de heer Jac. Kooiman zal innemen. Moge hij in de harten der Weeskinderen ook de plaats vinden, welke de heer Kooiman daarin zooveel jaren achtereen ruim 25 jaar heeft bekleed. DE COCKSDORP. Voor pluimveehouders. We vestigen de aandacht van pluim veehouders op de filmavond van Vrijdag a.s. alhier. Te oordeelen naar wat on langs te den Burg te zien en te booten werd gegeven, mogen we oen bezoek wel aanbevelen. De films zijn zeer interessant. OUDESCHILD. Schoolnieuws. De heer Molenaar, onderwijzer aan de o.l. schooi alhier, moet van 22 Dec. tot) 26 Januari a.s. zijn militaire plichten ver vullen. Getracht wordt een tijdelijke leer kracht te bekomen. DEN HOORN. Vergadering oprichting korfbalclub. Aan de oproep om deze vergadering bij te wonen gaven een 15-tal jongelui ge hoor. De avond bleek niet zoo goed ge kozen te zijn, daar de meisjesvereniginig1 en het fanfarecorps ook op hetzelfde uur bijeenkwamen. De voorzitter van de korfbalclub den. Burg opende de vergadering; hij had er niet op gerekend, dat de zaal geheel vol zou zijn, maar dacht toch wel, dat er ook dames aanwezig zouden zijn, in het biie- zonder de dames van de reeds bestaand^ korfbalclub. Na een uiteenzetting over het weder- opleven der korfbalsport op Texel, merkte spreker op, dat het natuurlijk in het be lang is van de reeds bestaande korfbal clubs om nog meer clubs op Texel op te richten. Het spelen van De Koog- Den Burg en Den Burg—De Koog is nog niet vervelend, maar je raakt op het eind tegen elkaar uitgespeeld. Daarom worden er op alle dorpen propagandawedstrijden ge speeld. Dat aan den Hoorn belangstelling was voor het korfballen, bleek wel uit 't feit, dat geheel den Hoom om het ter rein geschaard stond. Spreker vertelde, dat indien de zaak goed aangepakt wordt, met een maand reeds een wedstrijd ge speeld zou kuninen worden tegen de tweede twaalftallen van de Koog en den Burg. Spreker twijfelde er niet aan, of leden van den Burg willen Zondagsmid dags gaarne mede komen oefenen aan den Hoorn om op deze wijze, door meer dere kennis van het spel, den Hoorn in staat te stellen uitwedstrijden en- thuis wedstrijden te spelen. Spreker stelde tenslotte voor om niet direct een bestuur te kiezen, daar ook dames zitting in het bestuur moeten heb ben en deze op de vergadering niet aan wezig waren. Beter was eenige personen uit te kiezen, om het materiaal bijeen te brengen en de voorbereidende werkzaam heden uit te voeren. Als de zaak loopt, kan over een maand een vergadering ge houden worden en een bestuur gekozen worden. De vergadering ging hiermede accoord. De heeren M. Bruijn, C. Meijer en D. Beumkes werden bereid gevonden voor- loopig de Ieidiing op zich te nemen. Om half tien werd deze vergadering gesloten. OOSTEREND. De Landstormfilm komt. Men deelt ons mee, dat het vertoonen van de Landstormfilm in het Gebouw) voor Chr. Belangen alhier bepaald is op Maandag 2 Februari. „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren". Niettegenstaande het natte weer, had zich nog een flink getal jongelui ver momd om de Ouwe Sint te herdenken. Nadat het weer een weinig was opge klaard, kwamen ze van alle kanten opda gen en hoorde men allewege door de straten de bekende galm: „Hij ken niet". Omstreeks tien uur begon de drukte af te zakken om zicli te verplaatsen naar de zaal in ,,'t Wapen van Amsterdam", waar het bal menigeen nog geruime tijd ge zellig bijeen hield. BINNENLAND. In Woudrichem is voor de Leerlin gen van de hoogste klassen der open bare en biez. lagere school een booin- plantdag gehouden. Te Uskwert reed een auto met drie personen te water. Een van hen de bestuurder kwam om. Het kerkbestuur van Asselt be sloot aan alle pachters over 1930 een korting van twintijg pet. op de pacht te veneenen. In het jaarbeursgebouw te Utrecht werd een groote tentoonstelling van pluimvee gehouden. Er waren wel 3500 inzendingen, ook uit het buitenland. Voor het eerst waren ook 70 zilvervossenten- toongesteld. Te Egmond aan zee zijn deze week niet minder dan 10 honden plots met verschijnselen van vergiftiging ge storven. Dc dieren leden veel pijn. Men verdenkt opzichters van particuliere dui nen ervan de dieren vergif te liebben ge geven. De 55e vereeniging is tot de Ned. Eed. van Landelijke Rijvereenigingen toe getreden: de nieuwe rijclub te Borne in Overijsel. ELCK WAT WILS. Reiskosten in 1486. In November van liet jaar 1486 reisde de burgemeester van Utrecht naar Brus sel om er 'n opdracht te vervullen. Zijn reiskosten bedroegen als volgt: (men ziet meteen welke route hij nam): Van Utrecht naar Dordrecht 5 stuivers Van Dordrecht n. Oudenbosch 3 Van Oudenbosch n. Antwerpen 10 Van Antwerpen n. Mechelen 10 Van Mechelen tot Brussel 6Va Van Brussel tot Mechelen 5 Van Mechelen tot Antwerpen 5 Van Antwerpen tot Oudenbosch 10 Van Oudenboscli tot Dordrecht 3 Van Dordrecht tot Utrecht 3Vs De heenreis kostte dus 34i/2 stuivers en de terugreis was nog 8 stuivers goedkoo- per. Dat zou nu niet meer gaan. o Tegen de knoeiers. Gelukkig worden tegenwoordig ook in ons land knoeierijen en levensmiddelen- vervalschingen streng gestraft, hetgeen soms ook wel noodig is. In vroegere eeuwen werden op dergelijke vervalschers vaak lang geen malsche straffen toege past. Zoo werden in 1491 te Parijs eens drie bakkers, die te kleine broodjes hadden verkocht, met roeden gegeeseld en door de stad geleid. Een andere bakker, wiens brood zich door slechte eigenschappen: gekenmerkt had, werd in 1516 uit de Chatelet-gevangenis naar de Notre-Dame geleid. Hij moest die weg blootshoofd en barrevoets afleggen, slechts gekleed in 'n henid en met een krans van kleine brood jes om zijn hals en een brandende kaars in de hand. Bij ieder stilhouden moest de bakker openlijk schuld bekennen en de vergiffenis van het gerecht, de Koning en van God afsmeeken. In Duitschland werden de vervalschers gegeeseld of in een modderpoel onderge dompeld. In Engeland maakten zij vaak kennis met de schandpaal. Ook in de Middeleeuwen had men in de Nederlanden in verschillende steden stren- fe keuren tegen de vervalschers en de noeiers. o— Ook een manier van adver'teieren. Onlangs trok in de straten van Boeda pest een geweldige lastautomobiel alle aandacht. De auto was aan alle vier zijden met wit linnen bespannen, waarop met groote letters geschreven stond: ik zoek een betrekking. Meer dan tien jaar was ik in het buiten land, bereisde half Europa. Schrijf, lees en spreek verschillende vreemde talen. Ben een uitstekend chauffeur. Ben dertig jaar oud.

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1