44ste Jaargang t No 4491 Woensdag 31 December 1930 Wel en Wee uit het jaar dat verglêe. Van Woorden tot Daden. §ii; EERSTE BLAD. ABONNEMENTEN: l ADVERTENTIÊN: MET VOLLE KRACHT VOORUIT. SI Een volle jaarkring komt Uw volle aandacht vragen, Door vlijt en energie En plichtsbesef gedragen, Met onverzwakte zorg Voor 'tgeen ge hebt bereikt In de moderne tijd, Nu al het oude wijkt. Een jaar gaat snel voorbij, De tijd blijft nimmer wachten, Draalt niet met een besluit, Noch wankelt in gedachten. Volvoert hetgeen ge denkt, Na rijp en kalm beraad, Het hoogste bij uw werk Is altijd nog: De daad! De handen aan de ploeg, Desnoods langs nieuwe banen, Omhoog langs vaste koers, Met opgestoken vanen, Opdat het saldo straks, Dat ieder jaar U geeft, In 't batig resultaat Uw kracht weerspiegeld heeft! Zij, die heengingen. Jan: De heer Edward Bok, van Texel sche afkomst, op 60-jarige leeftijd als millionnair te Mountain Lake in Florida overleden. 25 Febr.: De heer J. Jz. Smit, Texelsi oudste ingezetene, op 94-jarige leeftijd overleden. Thans is de heer J.A.Koevoets oudste ingezetene (werd 17 Aug. 93 jaar.) 13 April: Frans Tjallingii overleden, 19 jaar oud. 14 April: Mej. de wed. H. Koorn-van Lente, „Omoe Koorn", overleden, 89 jaar oud. 9 Sept.: De heer A. de Rooij, oprichter Texelsche Courant, op 84-jarige leeftijd te Hoorn overleden. 16 Sept.: De heer C. Flens, oud-plaats genoot, gepens. postdirecteur te Wasse naar, op 60-jarige leeftijd overleden. 18 Sept.: Deken Q. Buijsman, eerder alhier, op 71-jarige leeftijd te Poeldijk overleden. 25 Sept.: De heer P.Zeijlemaker, ruim 40 jaar onderwijzer te de Cocksdorp, op 68-jarige leeftijd overleden. 27 Oct.: De heer D. Mets, beurtschipper op 5S-jarige leeftijd overleden. 31 Oct.: De heer C.BakkerTz., Texela laatste oud-zouaaf, op 83-jarige leeftijd overleden. 11 Dec. Jan de Jong, 18 jaar oud, overleden tengevolge van een motoronge val op 5 Dec. Geluk, zegen, heil, voorspoed, wenschen wij allen elkander straks in de eerste dagen van het nieuwe jaar. Het is, als hadden wij enkel de gele genheid afgewacht om te getuigen, hoe vol ons hart is van goede bedoelingen jegens onze naasten, hoezeer wij ons in hun geestelijk en stoffelijk welvaren zou den verheugen. Dat dat alles ongemeend zou zijn, al leen maar sleur, is natuurlijk niet aan te nemen. Er is in een tijdsgewricht als dit zooveel fnenschelijke hoop en vertrouwen op en in de voortzetting van onze voor spoed of een goede keer in de dingen', als het ons minder naar de geest of den vleesche gaat, dat wij de winnende hand is mild van de rijkdom aan goede verwachtingen gaarne meedeelen aan anderen. Maar bij wenschen kan het niet blijven, In het gezin niet, en n.ijet in de wijdere kring, door wetten en verorderingen be grensd ot door onze maatschappelijke of zakelijke omgang betrokken. Men beseffe ten volle, hoeveel het geluk en de voorspoed van anderen voor ons beteekent wederom zoowel geestelijk als stoffelijk. Immers de omgang met menschen, in geestelijk evenwicht, in lichamelijke gezondheid, wier zaken bloeien, is een voorrecht, omdat ze de opgewektheid afstralen, die in onze samen leving een nog steeds te zeldzaam goed is, die opgewektheid, die de lasten van an deren lichter doet worden en de vooruit zichten van anderen minder somber doet schijnen. Bij wenschen kan het niet blijven. Wij zullen zelf een en ander moeten doen om de vervulling onzer hartelijk ge formuleerde wenschen mogelijk te maken. Het Nieuwjaarsgeschenk is een uiting van die gezindheid. De Nieuwjaarsfooi, wan neer ze niet als een min of meer gedwon gen fraaiigheid wordt gevoeld, evenzeer. Dat geldt materieele veraangenaming van eens anders leven. Soms verlichting in nood hoewel het een weinig geluk kige vorm van liefdadigheid is, die zon der onderzoek geeft; een vorm, die meer uitgaat op bevrediging van eigen geet- genoegen dan op werkelijke tegemoet koming in nood, waar die het ergst en menschelijk gesproken minst ver diend is. Hoe belangrijk dit ook zij, het is toch van minder beteekenis voor de samenle ving, dan die vorm van menschenmitn, die zich afvraagt op welke wijze hij het leven van zijn naaste omgeving kan veraange namen en verlichten, die zorgvuldig ver mijdt, de naaste te kwetsen, gevoelig heden die eenigerlei rechtvaardiging in zich dragen, ontziet. 0 Wij kennen ze allen, die voorbeelden van werkelijk-maatschappelijk denkende menschen, die in trein of bus niet meer plaats innemen, dan ze werkelijk behoe ven, die van hun druk bezette tijd altijd nog wel een brokje vrij weten te maken, om het gemeenebest te dienen. De ge nootschappen van liefdadigheid en de in stellingen van maatschappelijk nut. leven voor een niet onbelangrijk deel bij de gratie van deze menschen. Hun werk laat zich zoomin in geld waardeeren, als het zich met geld laat betalen, maar tochl ze zijn hun gewicht in goud waard, die vrouwen en mannen, die het bewijs weten te leveren, dat de wenschen, die zij uit spreken in deze eerste dagen des jaars, meer zijn dan een formule. Laat ons hopen, dat wij er velen tegen komen in 1931, opdat bij velen van ons de neiging worde gewekt naar hun goede voorbeeld van woorden tot daden te komen. rr' ffl AAN ALLE LEZERS ffi EEN VOORSPOEDIG ffl ffi NlEU\yjAAR TOEGEWENSCHT. ffl Directie „Texelsche Courant", ffl Oudejaarsdag 1930. Jubilea. 1 Januari: De heer P. de Graaf 12y2 jaar gemeente-bode. 1 Jan.: De heer D.Hemelrijk, 50 jaar f klokluider te Oudeschild, eervol ontslagen. 12 Jan.: De heer F. v. Heerwaarden 25 jaay penningmeester van V.ItO.D. 25 Jan.: Ds. Van Schaick, te Kampen, V?J1 '97 Ned. Herv. pred. alhier, viert zijn 45-jarige ambtsvervulling. 25 Maart: Zilveren jubileum A. Raven, oud-plaatsgenoot, administrateur Nederl. Spoorwegen. 14 April: Zilveren jubileum pastoor Stolk, te Amsterdam, eerder te Oudeschild 1 Mei: Zilveren jubileum Jb. Witte Cz„ koster R. K. Kerk alhier. 15 Aug.: Zilveren jubileum pastoor Aan stoots, te Spaarnwoude a.d. Lie, eerder te de Cocksdorp en van pastoor Blankenouw te Schermerhorn, eerdeu_alhier. 17 Aug.: De heer$éJKoevoetf, Texels oudste ingezetene, 9i£, jaar. 31 Aug. Zilveren jubileum pastoor H. Moes, te Zwaagdijk, eerder te Oudeschild 23 Sept.: Mw. de wed. Rab-Geus, Texels oudste vrouwelijke ingezetene, 91 jaar. 1 Oct.: Mw. D. Former, te de Waal, 40 jaar organiste. 22 Oct.: Zilveren jubileum Ds. C. Met, Zaandam-Oost, eerder te Oudeschild' (1905-1907). 24 Oct.: De R. K. Kerk te Oosterend bestaat 25 jaar. Personalia. Jan.: De heer C. O. Gude op verzoek eervol als deurwaarder ontslagen. De heer S. Prins, te Amsterdam, wordt zijn opvolger. 1 Nov.: De heer 1. Pais, den Haag, volgt de heer J. R. v.d. Zalm, die naar Veendam vertrok, als directeur van het postkantoor alhier op. 4 Dec.: Op verzoek eervol ontslag ver leend aan dokter Keidel, te de Cocksdorp. Tot zijn opvolger wordt benoemd de heer O. Westbroek, te den Haag. 17 Dec.: De heer F. Visser, cand. te den Haag, neemt het beroep naar -de Ned. Herv. gemeente te den Burg aan' Gemeentezaken. 3 Mei: De gemeenteraad bepaalt het maximum aantal vergunningen voor de verkoop van sterke drank van 16 op 15. 3 Mei: Herziening belastingheffing. Mei: Meer dan 240 sollicitanten voor de betrekking van gem.-politie alhier. Be noemd de heer W. Brouwer, Almelo. ^19 Juni: De Vuilnisophaaldienst inge- 21 Juni: Tot aankoop van grond voor een nieuwe school te Oudeschild besloten. Vermenigv. cijfer van 1,4 op 1,5 ge bracht. Tot aanleg voor een rijwielpad langs de Koogerweg besloten. 30 Juli: Besluit inzake subsidieering autobusdiensten.» Herzien 4 Dec. Juli: Fietspad door de Westerduinen gereed. 1 Nov.: Tot stichting van een gymna stieklokaal te den Burg besloten. 4 Dec.: Tot verbreeding van de Schil derweg besloten. Tot bouw eener nieuwe o.l. school te Oudeschild besloten. Tot uitbreiding van de Alg. Be graafplaats te den Burg besloten. Landbouw en Veeteelt. 1 Jan.: Er worden op Texel 670 paar den gehouden (een jaar eerder nog 749). 4 Jan.: H.M.v.Landbouw, afd. Texel be sluit tot instelling eener advies-comm.' voor hen, die op Texel land willen koo- pen ot huren. De afd. Eierland en de L.T.B. afd. Texel wijzen er later ook leden voor aan. Definitief geformeerd in Sept. 14 Febr.: De heer H. Boer, Lutjewinkel, tot directeur van Coop. Zuivelfabriek „De Eendracht" benoemd. 22 Febr.: Onderl. Rundveeverzekering Texel opgericht. 1 Maart: De gemeenteraad neemt maat regelen ter voorkoming van aardappel- wratziekte. 3 Maart: De aandeelhoudersvergadering van N.V. „De Hoop" te de Waal be sluit met 4319 stemmen niet tot ver koop van de fabriek aan „De Eendracht" over te gaan 26 Maart: Afd. Texel van de Alg. Ver ffifflffifflfflfflffifflffiffl fflfflfflfflfflfflfflfflfflffl eeniging voor Bloembollencultuur opge richt. 1 April: Coop. Zuivelfabr. „De Een dracht" in bedrijf. 20 Mei: „Groene veiling". Opbrengst 112054. 27 Juni: Landbouwtelling. Juni: Totale aanvoer Iammerenmarkten 23625 (in 1929: 28154) stuks. Prijzen: 1 17.50—28.00. 10 Juli: Opening Coop. Zuivelfabriek „De Eendracht." 5 Aug.: Wolkeuring. 34 Sept.: Landbouwfeesten. Sept.Texelsche schapen op de wereld tentoonstelling te Antwerpen. Een succes. Vercenigingleven. 13 Febr.: Gezinsziekenfonds—den Burg opgericht. 7 Maart: Jaarvergadering „Mooi Texel". 14 Maart: Mannenziekenfonds-den Burg ontbonden. 30 Maart: Laatste bijeenkomst van „Neptunus" te Oudeschild, bijkans 70 jaar oud. April: Het proces C. Boon-Witte Kruis wordt door 't Witte Kruis gewonnen. 29 Mei: Texelsch Fanfare behaalt te N.Niedorp een 2e prijs in de le afdeelilng. „Excelsior", Oosterend, te Wormer- imjerveer in de 4e afd. de 3e prijs. 20 Juni: Avro-protestvergadering. 6 Aug.: Opening nieuw gebouw Coop. Boerenleenbank. 13 Sept.: Jaarvergadering Ned. Omith. Vereen, te den Burg. Oct.: Dertigjarig bestaan „Vrienden kring." 3 Oct.: Een korfbalclub opgericht te den Burg; 15 Dec. te den Hoorn, 23 Dec. te de Cocksdorp. 20 Nov.: Biljartclub „V.I.O.S."teden; Burg opgericht. 20 Dec.: Vergadering T.E.S.O. over sta tutenwijziging. Polders en Waterschappen. 7 Mei: Door de directie der Zuiderzee werken wordt aanbesteed verhooging en verzwaring van de zeedijk van de P. H. polder. Gegund aan F. G. van Balen, Bilthoven, voor f 110.811. Mei: Eierland besluit een binnendijk te doen aanleggen van de Vuurtoren naar het Eierlandsche Huis. Gereed tegen Oct. Begin Sept.: De Kroon beslist inzake bemaling Waalenburg. Het bestreden be sluit vaji Oed. Staten wordt vernietigd. De polder zal met oliemotoren bemalen, worden. 25 Sept.: Waalenburg gaat tot bestelling van oliemotoren en pompen over. Eind Nov.: Oed. Staten keuren Waal- en-Burg's leening van f 57000 voor de be malingsinrichting goed. Vele wegen werden verbreed, vernieuwd en (of) behard, tal van bochten verbe- XELSCHE COURANT OEN BURGj 75 Ct per '9 Maanaen Franco pest door geheel Nederland if— p. 3 maanden, to-se nummer» 4 tt DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD uE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: |2cl. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 8f1 abonnement lagore regelprljs ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N° 11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 O O

Texelsche Courant | 1930 | | pagina 1