pepermunt Gemengd Nieuws ONDER MEDISCHE CONTROLE Bestrijding-Runderhorzel. Men schrijft ons: Het bestuur van de vereeniging "Texel" tot bestrijding van T.B.C. onder het Rundvee, is na besprekingen met de ver tegenwoordigers der verschillende Land bouworganisaties in beginsel besloten om, teneinde aan het in zoo groote mate schade aanrichtende werk van de Runder horzel zooveel mogelijk paal en perk te stellen, ook deze bestrijding ter hand te nemen en in het directe belang van de veehouder doeltreffend te doen uitvoeren. Ter verkrijging van een goed over zicht van het werkgebied, is zij voorne mens binnenkort bij haar leden een lijst te doen circuleeren, waarop degenen, die deze actie wenschen te steunen en dit zijn allen, die hun stoffelijk belang be grijpen verzocht worden hun handtee- kening te willen plaatsen met vermelding van woonplaats en het aantal in hun be zit zijnde runderen. De kosten, voor benoodigde zalf, plus behandeling, zijn begroot op 10 cent per ingeschreven rund, waarover ter gelege ner tijd per kwitantie beschikt zal worden,. Aangezien over dit onderwerp reeds herhaaldelijk in verschillende dag- en vakbladen werd geschreven, en de schade door deze horzel veroorzaakt, zeer duide lijk in het licht wend gesteld en met cijfers aangetoond, (verwijzen we slechts naar de onlangs hierover door de heer Noordijk geschreven artikelen in de Texelsche Courant), mag een verdere op wekking tot deelname zeker overbodig worden geacht. Tevens wordt nog meegedeeld, dat het onderzoek inzake de T.B.C.-bestrijding geheel kosteloos geschiedt; echter was het bestuur, ofschoon bij de oprichting niet vermeld, bij het verschijnen van het reglement gehouden aan de naleving van Art. 11. Vandaar de kleine contributie- heffing, welke echter tot een minimum is beperkt. Genoemd art. zegt tevens, dat dit punt telkens op de jaarvergadering ter tafel zal worden gebracht om opnieuw bespro ken en zoo noodig vastgesteld te wonden. Het is dus in het belang der leden, deze vergaderingen trouw te be zoeken. Steun aan noodlijdende landbouwers. Ook op Texel. Naar we vernemen zullen ook eenige Texelsche landbouwers voor financieele steun, door de provincie te verleenen, in. aanmerking komen. Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zonder hoofdelijke stemming het voorstel van Ged. Staten aangenomen, om aan noodlijdende landbouwers een steun te verleenen van ten hoogste f 150.per H.A. en f4000 per bedrijf. Volgens Ged. Michels meenen 4/5 van de boeren uit de Haarlemmermeer met 11.000 H.A. grond voor crediet-verlee- ning in aanmerking tekomen, in overig Noordholland nog 2000 H.A. Tegen f150 per H.A. zal dus de totale steun 2 mil joen gulden bedragen, waarmee, aldus*'t Alg. Ned. Landbouwblad, Noordholland een lichtend voorbeeld aan onze al te schriele regeering geeft. Een vriendelijk verzoek. Help de posterijen;. De wisseling des jaars heeft zich ten postkantore door een buitengewone drukte gekenmerkt. Over't geheel gaat het met 't aantal schriftelijke nieuwjaarswenschen in dalende lijn. Oudgedienden der posterijen zouden u hiervan een boekje open kunnen doen. Dit jaar was echter het aantal kaart jes, kaarten en brievlen, aan de post toe1- vertrouwd, enorm. Vele uren extra arbeid werden vereischt om al die stukken te sorteeren, te bundelen (want dat kleine goed laat zich niet zoo gemakkelijk in 't gelid zetten) en op de plaats van be stemming te brengen. Toch zou de taak onzer postbeambten en -bestellers aanmerkelijk kunnen wor den verlicht wanneer het publiek een handje wou helpen. Zorgt, dat al uw correspondentie juist en volledig is ge adresseerd. Vergeet ook het huisnummer niet en houdt rekening met de vernumme ring. Wanneer ge aan uw huisdeur nog geen brievenbus hebt laten aanbrengen geven we u in overweging, dat alsnog te laten doen. Ge werkt er een vlugge bei stelling door in de hand. De vorige maal, heeft ons verzoek een aanwinst van 106 nieuwe brievenbussen opgeleverd, zoo deelt de directeur van het postkantoor alhier ons mee. Gaarne hameren we nog eens op hetzelfde aambeeld. Thans is hef ijzer nog heet, want ge hebt zelf bemerkt, welk een vertraging de postdienst bij overvloed van correspondentie wel onder vindt. Van uitstel kan afstel komen. Daarom: Doe het nu. Giften Algemeene Wijkverpleging. Het nieuwe jaar zet goed in: N.N. den Burg f10. Het moge een gelukkig voorteeken zijn. „Geld verdienen door uitgeven." Ge kunt u de kosten van een aanma ning' a 25 ct. besparen, wanneer ge uw Personeele en Grondbelasting over 1930 welke 1 Januari 1.1. betaald had moeten zijn, nog in de loop der volgende week voldoet. Rentestandaard Coop. Boerenleenbank. Ingevolge besluit van het bestuur der Coöp. Boerenleenbank van 30 Dec. 1.1. is de rente, ingaande 1 Jan. 1931, aldus vastgesteld: Voorschotten aan leden van 4.75 op 4.5 pet.; loopende rekening debet van 5 op 4.75 pet., credit van 3.6 op 3 pet.; spaargelden voor een jaar vast van 4.5 op 4.25 pet., dagelijksch opzegbaar van 3,6 op 3 pet. (Zie adv.) Sportnieuws Men schrijft ons: Zondagmorgen om kwart voor twaalf spelen twee Texelsche elftallen van ge lijke kracht tegen elkander; ze zijn als volgt samengesteld: Groen-Zwart: N. de Graaf Jo Ran, A.Ran, S.Langeveld, Toon Horste, Zeeman, H.Ran, J.Gieles, N.Ran, P.Hille, Liotard. Wit: Jo Bruin. D.Zuidewind, Eckhardt, Koos Gieles, J.Kiljan, M.Koonn, J.Nellenstein, N.Tuinder, D.Dapper, J. Vroegen, A. Bakker. Een woord aan tabaksvergunninghouders. Het woord is aan de Rijksontvanger: Houders van een tabaksvergunning wordt onder de aandacht gebracht, dat zij de daarvoor over 1931 verschuldigde f5 vóór 20 Januari moeten voldoen. Priesterjubileum. Op 15 Aug. a.s. zal pastoor J. W. B. Nagel, geb. te Amsterdam, eerder pastoor alhier thans te Assendelft, zijn zilveren priesterjubileum vieren. VOLKSTELLING. Ter vergemakkelijking van het invullen der volkstellingskaarten, welke de vol gende week worden ingezameld, geven we hier nog eenige inlichtingen: De beantwoording der vragen naar de bezetting der beschikbare woonruimten vereischt oplettendheid en juist inzicht. De eerste van deze vragen is alleen voor gezinshoofden; bij de aantallen, in het antwoord in te vullen, en aangevende de samenstelling van het gezin, hebben zij zichzelf mee te tellen. De volgende vra gen zijn zoowel voor gezinshoofden als voor alleenwonende personen. Onder de voor bewoning bestemde ver trekken moeten slaapvertrekken wel wor den meegeteld, die dan ook nog eens af zonderlijk worden opgegeven; bergzol ders en -kelders mogen niet worden mee gerekend, zelfs al is men door gebrek aan voldoende woonruimte gedwongen zoo'n bergzolder of -kelder als woon- of slaapruimte te gebruiken. Gangen, portalen, vestibules zijn even min voor woning bestemde vertrekken; dwingt te krappe behuizing een portaal als nachtverblijf in te richten, dan geldt hiervoor weer hetzelfde als voor berg zolders. Evenzoo, wanneer een hall als wachtkamer wordt gebruikt. Daarentegen moeten een badkamer waarin geslapen wordt of die als linnen kamer wordt gebruikt, ot een serre die tot slaapvertrek dient, wel bij de woon vertrekken meegeteld. Het onderscheid is hier niet zoo groot als bij een bergzolder of -kelder. In het algemeen tellen- badkamers mee als woonvertrek, tenzij ze slechts bestaan in een afgeschoten ruimte b.v. onder een trap met douche of waschgelegenheid. Bedsteden, welke als kast of zoo wor den gebruikt, tellen niet mee. R. Luijten. f Na een ziekte van plm. twee jaar is te Haarlem op 75-jarige leeftijd overleden onze vroegere plaatsgenoot, de heer R. Luijten. De heer Luijten was van 1881-'83 on derwijzer aan de z.g. Fransche School (thans in gebruik als boekhandel en drukkerij) alhier, daarna verbonden aan de Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem. Verscheiden jaren, ook nadat hij gepensionneerd was, maakte de heer Luijten deel uit van een commissie, belast met het afnemen van het onderwijzers examen. Met de heer Luijten is een uitnemend paedagoog heengegaan. Hij beschikte over een zeer uitgebreide kennis en niet in het minst op het gebied der wis- en natuurkunde. De ouderen onder ons zul len zich met genoegen nog de zang- en gymnastieklessen herinneren, welke de heer Luijten geheel belangeloos gaf. Een streng meester was hij, maar een, die nochtans zijn leerlingen een goed hart toedroeg. Geen jaar ging voorbij, of hij bracht eenige dagen op Texel door, in de kring zijner familie, en menig oud-leer ling mocht zich verheugen in zijn nimmer verflauwende belangstelling. Tot weinige minuten voor zijn sterven was de heer Luijten nog zeer helder van geest. Zelf heeft hij toen nog verscheiden zijner lievelingsboeken aan beste vrienden toegezegd. Hij moge thans rust vinden na een wel besteed leven. Gelukkig Nieuwjaar. Deze woorden hebben voor de sport man, dus ook voor Camera de Itali- aansche reus een biezondere klank. We zien hem hier te Lonplen in gevecht met Reggie Meen. Carnera won en maakt kans op het wereldkampioenschap. 1,1, MI mmgm ffP"" -gjnAk Gelukkig Nieuwjaar. Ook voor de dierenwereld. „Bescherml de vogels en behandel de dieren met zachtheid", ook mij Ajax van Herings- dorf, de Engelsche buldog ,die te Lon den meermalen met de wereldkampioens- prijs werd bekroond. BINNENLAND. Voor de tweede maal binnen enkele weken hebben tal van bedrijven te Utrecht van een storing in de electriciteitsvoor- ziening te lijden gehad. Op oudejaars middag stonden plotseling alle trams stil en ging het licht in de ziekenhuizen en bij sommige particulieren uit. Ditmaal duurde het ruim twintig minuten, voor het euvel ,dat aan een kabelstoring te wij ten is, verholpen was. De tollen rondom Vlaardingen zijn opgeheven. Terwijl in een schuur van zijn vader de dorschmachine werkte, is het 4-jarig zoontje van de landbouwer Schepers te Eindhoven op de verbindingsstang geval- vallen, die buiten de schuur stak en de kracht overbrengt, welke door een rond loopend paard wordt opgewekt. De klee- ren van het knaapje werden gegrepen en door het steeds harder aantrekken van het paard duurde het niet lang of zij snoerden zich zoo vast om de" kleine heen, dat het kind de arm en de nek brak. Het is onmiddellijk overleden. Wegens de hooge waterstand in Friesland is het stoomgemaal nabij De Lemmer weer ln werking gesteld. Het boezemwater is thans 28 cM. boven zo- merpeil en in de laatste week 18 cM. gestegen. BUITENLAND. 1930 zal in de annalen van Groot- Brittannië geboekt worden als een jaar van misdaden. Er zijn moorden geweest, opgehelderde en onopgehelderde, tal van gevallen van chantage werden berecht^ autobandieten brachten door hun driest heid ongerustheid over het heele land. Een toerist uit Keulen is door een lawine, bij de bestijging van de Filnsterer Steeën verongelukt. Een van zijn bege leiders werd eveneens bedolven, doch kon nog gered worden. In een ander gedeelte van het gebergte werd een achttal scho lieren door een lawine overvallen. Twee jongelui werden in de diepte meegesleurd en onder de sneeuw bedolven. Een van, hen kon gered worden, de andere werd gedood. De hoofdman van Al Capone's bende, Jack Cuzik, die onlangs wegens belastingontjduiking ten bedrage van 220.000 dollar werd gearresteerd, is heden tot 5 jaar gevangemsstrat en 17.500 dol lar boete veroordeeld,. Gedurende de laatste drie jaar bedroeg zijn inkomen meer dan een miljoen dollar. De verklaring van de „Stahlhelm" dat hij geen nieuwe oorlog wenscht, doet de "verwachting opkomen, dat de naam zal worden veranderd in „Het Dop- hoedje." Nurmi, het loopwonder, heeft een wedstrijd verloren. Als excuus geeft hij op, dat hij niet goed in conditie was, doordat hij de dag tevoren met zijn vrouw had gewinkeld. De Zuidslavische politie heeft een gevaarlijke rooverbende weten te over meesteren, die onder bevel stond van 'n vrouw, die tot een der eerste families van het land behoort. Volgens de statistieken wordt te Chi cago in de maand Februari belangrijk minder geroofd dan in eenige andere maand. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat deze maand de kortste is. 368 kisten Rhodesische eieren zijn te Londen aangekomen, waarmede de kwes tie: wat was er het eerst, de kip of het ei, voor zoover het Rhodesische kippen be treft, opgelost mag heetefn. Bij de ingang van hef kerkhof te Bo logna zakte een armelijk gekleede oude man in elkaar. De politie zocht 's mans zakken na om zijn identiteit vast te stel len en vond daarbij tot zijn groote ver bazing 17.000 lire aan contanten en voor meer dan een miljoen lire aan effecten. De man bleek een 80-jarige oud-slager te zijn. De directeuren der Camegie-stich- ting voor de internationale vrede te New- York publiceeren deze resolutie: „De directeuren der Carnegie-stichting herinneren aan het nauwe verband tus- schen de algemeene ontwapening en de wapeningsbeperking van de Duitsche strijdkrachten, die in het vredesverdrag van Versailles, in het verdrag van Berlijn tusschen Duitschland en de Ver. Staten overgenomen, is vastgelegd. Elt jaar zijn na deze verklaringen verloopen en het ligt thans op de weg der mogendheden,- met inbegrip van de Ver. Staten, hun belofte onverwijld na te komen. Alle tech nische bezwaren daartegen zijn slechts van tijdelijke aard en mogen geen beletselen zijn tegen inlossing van het gegeven woord. Een Duitsche sigarettenfabrikant is op -de goede gedachte gekomen de plaatjes, die in de doosjes worden bijge- pakt, opvoedende kracht te geven voor de voetganger, automobilist en wielrijder. Op de plaatjes ziet men b v. hoe men niet en wel moet overslleken of uit de tram stappen en onder elke voorstelling staat een nuttige verkeersregel, gegoten in korte pakkende vorm. Hij is een verstan dig zakenman, die aldus zorgt voor de veiligheid van zijn klanten, want aldus de Tabakskoerier verongelukte klanten rooken niet meer. De Chileensche regeering heeft een" decreet uitgevaardigd, waarbij aan de dagbladen wordt voorgeschreven, welke berichten over misdrijven van uirteenloo- pende aard zij mogen publiceeren. De regeering grondt dit decreet op haar overtuiging, dat het uitvoerig af schilderen van allerlei misdaden in de pers zwakke karakters tot navolging noopt. De voorzitter van de immigratiecom missie van het Amerik. Huis van Afge vaardigden Johnson, verklaarde o.m., dat Amerika spoedig genoodzaakt zal zijn niet slechts de geheele immigratie stop te zetten, doch zelfs „menschen te gaan( uitvoeren." PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zopdag 4 Januari. Burg, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Cocksdorp, 's av. 7 uur Ds. Groenenberg. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Bevestiging kerkeraadsleden. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Bevestiging kerkeraadsle len. Waal, 's av. half 8 Ds. v. 't Hooft. Bevestiging kerkeraadsleden. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. Oskamp. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfae. GEREF. KERK H.V. Oosterend half 10 ds Buskes nam. half 3 dezelfde DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. vm 10 uur ds. Vis Diakenbevestiging. Don|derdatf 8 Januari. Den Burg, 's avonds 8 uur Bijeenkomst Ned. Bijbelgenootschap. (Zie adv. 3 Jan.)

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2