Gemengd Nieuws het lezen van de bijbel, opdat hij ons niet ontnomen worde als in Rusland, en wij niet achter komen bij indië in kennis van God en van Gods Woord. Ds. Groenenberg sloot de samenkomst met gebed, waarna in de consistoriekamer een ledenvergadering werd gehouden. Nieuwe leden en begunstigers kunnen zich aanmelden bij de Texelsche predi kanten. Taptoe op Woen|sdag a.s. Als het weer geen spaak in 't wiel steekt zal Texelsch Fanfare de burgerij op Woensdag a.s. weer eens op „taptoe" vergasten. Er wordt een rondgang ge maakt door het dorp, terwijl op deGroe- neplaats ten gehoore zullen worden ge bracht „Die Ehre Gottes aus der Natur", van L. von Beethoven, arr. L. E. Rugers, en „Ich bete an die Macht der Liebe", van D. S. Bortnjanski, (meer bekend als Russische taptoe). Dank zij welwillende medewerking van de Directie der Kon. Marine te den Helder wordt gebruik ge maakt van een tiental uitstekende fakkels, welke niet alleen voor een rijkelijke ver plichting zullen zorgdragen, maar ook zon der gevaar voor omstanders kunnen wor den gebruikt. De oude fakkels lieten in dit opzicht wel wat te wenschen over. De laatste keer sloeg zoo'n ding in de Warmoesstraat uit elkaar. Gelukkig kwa men persoonlijke ongelukken niet voor, al was liet gevaar volstrekt niet denkbeel dig. uw kunnen beslag behoort te leggen, n.l.: het kampioenschap. Texel 1. Opstelling als gewoon. Ver trek: 8 uur boot. Supporters zijn welkom. Texel II speelt tegen het Z.V.S.-elftal. Aanvang kwart voor twaalf precies. Elftal: Jo Bruin, J.Kiljan, S. Rijk, M.Koorn, A.Hoste, Zeeman, N.Tuinder, P.Hillen, Dapper, Vroegen, A. Bakker. Res.: Jb. Geus. De stand der onderlinge Adspiranten- competitie luidt: gespeeld, gewonnen, gelijk, verloren A 4 2 0 2 B 4 2 0 2 C 4 2 0 2 doelpunten voor tegen punten X 8 8 4 B 10 9 4 C 9 8 4 Om een goede beslissing te krijgen, zal de competitie geheel worden overgespeeld. Het ligt thans in de bedoeling verschil lende scheidsrechters te laten leiden. Dezelfde voorwaarden gelden als bij de- gespeelde comp. Het programma luidt: 1 C—A; 2 A—B; 3 B—C; 4 A—C; 5 B—A; 6 C—B. No. 1 vangt morgen aan om 2 uur. In C is C.Zuidema vervangen door D.C. Dros. Alle adsp. moeten morgen op het terrein aanwezig zijn, ter bespreking van de spaarregeling voor de reis naar Koog a.d. Zaan. Tooneeluitvoering Hotel Texel. Op Zondag 18 Januari a.s. wordt door Klein Tooneel, van Oudeschild, in hotel Texel „Hallo, Bandoeng" opgevoerd. Hotel De Lindeboom. Van hotel De Lindeboom worden de beide vertrekken, links van de ingang aan de Groeneplaats gelegen, vereenigd tot één conversatiezaal. Een verandering, wel ke een verbetering zal blijken te zijn. PRINS HENDRIK-POLDER. Bollenland, voor f3150 per bunder. De fa. Schilpzand en Co., welke alhier onlangs van de heer K. Zegel 6.30 bun der land voor de bollencultuur kocht, heeft zich nog in het bezit gesteld van 3.70 bunder annex gelegen tegen 13150.per bunder. Zij ging hiertoe over daar de teelt op eerstgenoemd perceel zulke goede resultaten opleverde. DE WAAL. Als het nu maar vriezen wil. In aansluiting op het verslag van onze Cocksdorper correspondent omtrent een te organiseeren kampioensstrijd voor hard rijders kunlnen we nog het volgende mee deden Aan de besprekingen op 5 Jan. in het café van de heer Bruin alhier namejj af gevaardigden deel van de ijsclubs te de Cocksdorp, de Waal, den Burg, Oost, den Hoorn en Oudeschild. Zoo mogelijk wordt de wedstrijd te de Waal gestreden, in het oentrum van het eiland dus, en anders te Oost ot Oudeschild omdat men daarover de grootste banen beschikt. Een commis sie van drie personen, aan te wijzen door Den Burg, de Cocksdorp en den Hoorn, zal de plaats van de wedstrijd bepalen. Voor de verdere organisatie zal zij door nog drie personen worden bijgestaan. Zoo mogelijk zullen ook andere wedstrijden dan hardrijden alleen worden gehouden. Tot bestrijding der kosten zal voorloopig van iedere vereeiniging 10 ct. per lid wor den gevraagd, zoo noodig later meer. Alleen Texelaars, leden van een der ijs- clubs, kunnen mededingen. Spoedige toe treding als lid is gewen'scht. Bij het hard rijden zal op „tijd" gereden worden en. als vertreksignaal een schot gegeven wor den. Het wachten is thans op goed ijs. Volg trouw de berichten en advertenties in de Texelsche Courant om goed op de Ihoogte te zijn van wat gaat gebeuren. IJS-PRET. De ijsbaan alhier verkeert in uitste kende conditie. Ze is mooi vlak en groo- ter, door het vele water, dan de laatste jaren het geval was. Bij vriezend weer zal ze morgen wel worden opengesteld. DE COCKSDORP. Texels Kampioen-hardrijder op schaatsen. Wie? Op initiatie! van de ijsclub Eierland haü begin dezer week te de Waal een ver gadering plaats van argevaardigden van alle op Texel bestaande ijsclubs. Op deze vergadering werd besloten, ijs en weder dienende, een wedstrijd op schaatsen te organiseeren in het hardrijden om het kampioenschap van Texel. Er zullen voor die wedstrijd een arietal geldprijzen wor den uitgeloofd, n.l. 40, 25 en 10 gulden. Bovendien wordt voor de winnaar een wisselbeker beschikbaar gesteld. Vrachtlogger lek en in volle zee gezonken. De bemanning gered. Donderdagmorgen is hier achter de Eierlandsche vuurtoren een sloep, be mand met vier personen, de bemanning van de vrachtlogger „Lauwers", aangeko men. De kustwacht had het vaartuigje in de heldere maannacht reeds opgemerkt. Op zichter Alderlieste wachtte de aankomst aan het strand af en loodste het scheepje later langs het strand naar binnen. Te ongeveer tien uur arriveerde het vaar tuigje in het haventje van De Cocksdorp. Aan het verhaal dat de kapitein van zijn reis deed ontleenen we het volgende: Het schip, een 37 jaar oude motor- vrachtlogger, bemand met een 4-tal Gro ningers, met zout op weg van Stade, een stadje aan de Elbe in Hannover, naar Rotterdam, had Woensdag schade opge- loopen aan de motor, tengevolge van een z.g. „warmlooper". De motor geraakte daardoor buiten werking, zoodat men al leen op de zeilen aangewezen was. In de nacht van Woensdag op Donder dag, ontdekte men, in de machinekamer komende, dat deze half vol water stond. Een onderzoek bracht aan het licht, dat ook het voorschip water maakte. Daar men van mechanische kracht verstoken was kon aan pompen niet gedacht worden en oordeelde de kapitein het raadzaam het schip zoo spoedig mogelijk te verla ten. Een paar flambouwen werden nog ontstoken om de aandacht van een voor bijvarend stoomschip op zich te vestigen, doch zonder het gewenschte resulxaat. Hun voornaamste „hebben en houwen" werd in de sloeg geladen, een reddings gordel werd nog aan boord genomen en daarna begon de roeitocht naar het strand. De logger bevond zich op 14 mijl Z.W. van het lichtschip Terschellingerbank. Het was ongeveer 2 uur in de nacht, toen de „Lauwers" in de diepte verdween. Het i weer was buitengewoon mooi, de zee kalm. De felle lichtflitsen van de Eier landsche vuurtoren wezen de weg naar 't strand. Nadat de mannen, waarvan er een bar revoets was, zich in hotel „de Hoor" wat hadden verkwikt, hebben ze met de boot van half 3 Texel weer verlaten. Ze zijn naar Groningen vertrokken. Vergadering R.K. Kiesvereeniging afd. De Cocksaorp. Deze vergadering was in Hoofdzaak be legd om te beslissen, of naast de door de R.K. Statenkring Den Helder voorloopig aangewezen candidaten voor de Provinci ale Staten, wier namen, alfabetisch ge rangschikt a's volgt luiden: M.W. de Graaf Texel, J. Groen Az. Zuid-Scharvvoude, C. Kramer Zuid-Scharwoude, H. F. v. Nieland Schagen, alsnog namen van andere candidaten zou den worden ingeleverd. Besloten werd om met het voorstel der afd. Den Burg en Oudeschild mede te gaan en genoegen te nemen met die candidaatstelling. De rekening van de penningmeester, de heer Jac. van Heerwaarden, sloot met een batig saldo van 137.51. Nog werd beslo ten 15.— af te dragen aan het Dr. Schaepman-fonds, hetwelk zich de stich ting van een R.K. Partij-bureau ten doel stelt. De vergadering, die door 12 van de 60 leden werd bijgewoond, werd te 9 uur door de voorzitter, de heer Joh. Barhorst, met de Christelijke groet gesloten. OVER EEN ZIEKENFONDS. Daar het oude particuliere ziekenfonds van dr. F. H. Keidel niet voldoet aan de voorwaarden, door de Mij. tot bevorde ring van de Geneeskunst gesteld, heeft dokter Westbroek dit fonds niet over genomen. Daarom zal het bestuur van het ziekenfonds te den Burg, waarbij de Waal ,den Hoorn en de Koog ook aange sloten zijn, hier Dinsdagavond een verga dering houden, om te zien, of ook de Cocksdorp en Eierland er bij willen aan sluiten. De tarieven zijn als volgt: perso nen boven 18 jaar 21 cent, van 1618 jaar 11 cent en beneden 16 jaar zes cent. In dien men meer dan vier kinderen beneden 16 jaar heeft, behoeft voor het 5e, 6e, enz. geen contributie te worden betaald. Hier aan is verbonden het verplegingstonds, -waarvoor personen boven 18 jaar 4 cent - per week en beneden 18 jaar 1 cent per week bijdragen. Hiervoor hebben de le den van het ziekenfonds vrije artsenkeuze. Verder specialistenhulp, een keer in de twee jaar een bril; breukbanden, genees middelen. Indien aangesloten bij het ver plegingstonds ook vijf weken ziekenhuis- verpleging per jaar. De leden moeten zelt betalen: verloskundige hulp, gebitten, buikgordels en het vervoer van en naar 't ziekenhuis. Gewoon kiezen of tanden trek ken geschiedt door de huisdokter voor rekening van het fonds. Verdooven moet door de leden aan de dokter worden be taald. Voor Eierland en het Noorden worden door de dokters vaste bezoektij den bepaald. Voor extra oproepen moet - de extra-rit worden betaald. Voor behan deling in ziekenhuizen wordt het Marine hospitaal te den Helder als maatstaf ge nomen. Moet een patiënt in een ander zie kenhuis behandeld worden, dan zijn de meerdere kosten voor rekening van de verpleegde. Indien een gezinshoofd voor meer dan 12250 inkomen en een alleenstaand per soon voor meer dan f 1500 is aangeslagen, kan hij geen lid van een ziekenfonds zijn. Ook niet, wanneer hij in de vermogensbe lasting is aangeslagen. Laten we na deze inlichtingen eens af wachten, wat de vergadering a.s. Dinsdag oplevert. (Zie adv.). Dat ziekenfondsen op Texel recht van bestaan hebben, blijkt uit het feit, dat bij elke gelegenheid nieuwe leden tot de bestaande fondsen toetreden. OUDESCHILD. „Hallo, Bandoeng" ten tooneele. De uitvoering, vorige week uitgesteld, wegens ziekte van een der spelers, gaat nu naar menschelijke berekening wel door. Morgenavond wordt „Hallo Bandoeng", een werkelijk boeiend too- neelspel voor het voetlicht gebracht. De naam van Klein Tooneel staat er borg voor, dat de opvoering in de puntjes ver zorgd zal zijn. We verwachten derhalve een groote opkomst. Schoolnieuws. Tot tijdelijk onderwijzer in de plaats van de heer Molenaar (die zijn militaire plichten moet vervullen) aan de o.l. school alhier werd de heer J. J. Zaadnoordijk, uit Alkmaar, benoemd. Te W.-Terschelling sloot W. D. Duit de 100e abonnee aan zijn radio-oen- trale aan. Amsterdam. De Vereen. Tegen de Kwakzalverij deed ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan een jubileumnummer van haar orgaan verschijnen, met diverse interessante bijdragen op het terrein dei- kwakzalverij (Lidmaatschap f3.abonn. inbegrepen; het maandblad alleen f2. per jaar.) Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Knipperdolletje prul, kleinigheid. Kocheltje sukkeldrafje. Koes (meervoud: Koese) kous. Koes bedstede in een koestal; ook in het Zaansch; in het Fransch „couche". De „echtkoets" dei- dichters is geen rijtuig maar het huwelijks b e d. Koke neiging tot braken hebben; vgl. het plat-Nederlandsch „kotsen". De skipper „komelde" me op z'n règ „droeg." Hij is op komenlde weg onder weg. Kant, kantof netjes in-de kleeren; vgl. kant en klaar. Naar aanleiding van een vraag ontvan gen we 'n aardig briefje van 'n oud-Texe laar, thans wonende te Amsterdam, waar aan we het volgende ontleenen: „Weet u niet wat kneppelkoek is en wat kneppels zijn? Nu, ik wel: het zijn kleine platte koeken, bereid met stroop en wa ter, vroeger verkrijgbaar bij een bakker in de Molenstraat. Ik heb ze zelf wel ge haald: vijf voor een dubbeltje". We danken de briefschrijfster vriende lijk voor haar mededeeling. Een lezer te Schagen schrijft ons: „U zoudt me een groot genoegen doen als ii voor mij wilde informeeren naar wat er op Texel onder „Mee" wordt ver staan. Men verstaat er over het algemeen, een drank onder, bereid uit honing. Als lid van het Oudheidkundig Genootschap „West-Friesland" interesseer ik mij voor die dingen." Wie kan hier opheldering geven?Naar wat we er in onze boeken over vinden, zou mee een drank zijn, bereid van ho ning, water en eenige specerijen (welke?). Ze bevat plm. 17 pet. alcohol, verder suiker, marmiet, organische zuren, etc. Nadat de honing gekookt is, worden de eiwitstoften afgeschuimd. Daarna wordt de vloeistof aan het gisten gebracht. Jonge mee heeft een honingsmaak, oude mee smaakt naar madera. Dikwijls wordt deze drank met most, wijn of bier ver mengd en dan geeft men er de naam van „wijnmede" en „biermede" aan. In vroe ger jaren werd mee zeer veel gedronken. De Grieken en Romeinen kenden deze drank reeds, welke volgens Pytheas in de 4e eeuw voor Chr. zelfs de gewone drank van de bevolking van het noorden uitmaakte. Uit onze schooljaren herin- inneren we ons nog, hoe onze onderwijzer vertelde, dat veel Germanen aan „mee" verslaafd waren. Het is nu maar de vraag: hoe wordt thans op Texel de „mee" bereid. Wie zal het ons kunhen vertellen? Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie weet het be ter (Wordt vervolgd.) Sportnieuws. Men schrijft ons: Morgen speelt T. I. Jegen W.Waard. We hopen, dat, waar de kans van het kampioenschap zeer groot is, onze jon gens ons een nieuwjaarsverrassing zullen bezorgen in de vorm van een overwin ning. We wenschen onze elftallen veel succes toe. Als de spelers van het eerste door drongen zijn van de goede plaats op de ranglijst, van de kracht, die er van kan uitgaan, dan kan het niet anders, of de zege is aan hen. Daarom, mannen van T. I, tracht door goede samenwerking en onderling vertrouwen met een voor beeldig enthousiasme die goede positie te behouden en zorgt ditmaal voor de plaats, waarop ge overeenkomstig uw kracht en Wolveemarkt 1—7 Januari. De wolveehandel over 1930 was aanvan kelijk redelijk. Tegen de weide-tijd was er flinke kooplust, waardoor de prijzen vooral voor jonge lammeren nogal hoog waren, doch ook op deze afdeelimg kwam de herfst wegens minder goede uitkom sten van de exporthandel met iets terug gaande prijzen. De wolveehandel verliep van 17 Jan. niet gunstig. Zwolle, Utrecht en Purmer- lend gaven een min of meer stugge han del. Ook Leiden en Leeuwarden waren stugger, terwijl vooral op eerstgenoemde markt, ook iets minder werd besteed. Ook Leeuwarden was eerder flauwer in prijs, evenals Groningen, waar de handel echter bij grooter aanvoer nog al slechts ver liep. Sneek noteerde iets lager. Alleen Rotterdam sprak Maandag van een vrij vlugge omzet en stationnaire prij zen. De stand van de wolmarkt. Uit Alkmaar schrijft men aan het Alg. Ned. Landbouwblad: Hoezeer ook het niveau der wolmarkt in September beneden dat van voor de oorlog gezakt was, de laatste maanden van het jaar hebben bewezen, dat de wol een van de artikelen is, welke het ern- stigt van de crisis te lijden heeft. De Londensche veilingen, welke medio December eindigden, brachten tegen alle verwachtingen in voor alle kwaliteiten da lingen, welke echter naar kwaliteitsverschil zeer uiteenliepen. Bij al deze ontmoediging mogen we niet verhelen, dat op deze basis de kooplust gaande bleef en een afname van bijna het geheele aanbod, voor zoover de hou ders tot de genoemde prijsconcessiën be reid waren. Het valt zeer moeilijk te voor spellen ot deze meerdere kooplust tot blijvende verbetering zal leiden. In ons land was gedurende het geheele tijdvak September-Deoember de handel lam geslagen. In de provinciën Noord- en Zuid-Holland werd in plaats van 70 oents thans 60 cents voor goede partijen gebo den, terwijl uit het Noorden afdoeningen op een basis van 50 cents worden gemeld. Giften Algemeene Wijkverpleging. A. B. te O., f5.— J. D. te O.E. 42.50. Voor het Misdeelde Kind. De verkoop van zegels en kaarten ten bate van het misdeelde kind door bemid deling van het comité en de diverse sub- comité's heeft de volgende bedragen op geleverd. f50.30 75.— 66.50 30.— 19.— 50.79 216.25 Oudeschild Den Hoorn Oosterend De Waal De Koog De Cocksdorp Den Burg f507.84 (480.—) (We plaatsten tusschen haakjes de be dragen van de vorige keer.) GEEN VEEINVOEK VOORLOOPIG. Naar we vernemen ligt het niet in de bedoeling van het gemeentebestuur voors hands weder tot het uitreiken van vergun ningen voor invoer van vee over te gaan. Wel wordt er meer dan eens om ver zocht, doch steeds zonder resultaat. Roodvonk. Ter gemeente-secretarie is aangifte ge daan van een geval van roodvonk te den Burg. De ijsbaan op de Elemert. De ijsbaan hier zal misschien morgen voor leden van de ijsclub den Burg wor den opengesteld. Als het doorgaat, komt de omroeper het wel vertellen.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2