De Nieuwe Texelsche Courant No 4495 Woensdag 14 Januari 1931 44steJaarg?nj Van 'iVeek tot week Texelsche Berichten rWint et handen^ Kloosterh&lsem ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: l!l*llllll«llllll«li iieiiiiiieiiinwi is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■1IIIII0I1R&#IIIIII#IIIIII lllllieilllll©IIIIII»IIIIIIS Zaterdagavond. Een harde winter voor miljoenen. Een harde winter zou het worden voor miljoenen, zoo werd al maanden gele den voorspeld. De voorspelling komt uit. Twee cijfers zijn voldoende om de hard heid te demonstreerenEngeland telt ruim 21/2 miljoen, Duitschland bijna 4y2 miljoen werkloozen. Bittere nood heeft stil en meedoogenloos zijn intrek geno men in miljoenen gezinnen: wanhoop heeft zich van vele honderdduizenden meester gemaakt. Om het loon voor de arbeid. Behoud, althans van levenspeil, is de leuze van andere miljoenen en zoo ziet men stug en grimmig de strijd voeren om het loon voor de arbeid. Strijd aan de onderhandelingstafels en strijd in wilde stakingen. Strijd in Zuid-Wales en strijd aan de Roer en in Silezië. Strijd om een paar procenten slechts maar die zooveel beteekenen in veler levens. Het ziet er naar uit, dat men het ditmaal nog wel eens zal worden over wederzij dsche of fers, maar zal dat de heele harde winter steeds zoo betrekkelijk gemakkelijk kun nen gaan? Engelano en zijn koloniën. In politiek opzicht waren de vorderin gen van beteekenis, die op de Indische conferentie te Londen werden gemaakt. Men voorziet thans een spoedig einde der besprekingen. Maar dan komt nog het moeilijkste werk: de resultaten der con ferentie aannemelijk te maken zoowel voor de nationalisten in Indië als voor die in Engeland. Inmiddels is een opstandige be weging gaande in Burma, dat voortaan Indië's politiek lot niet langer zal deelen. Omtrent de omvang dezer beweging ver keert men nog in het onzekere. De revolutie in Panama. Het snelle slagen van de revolutie in Panama schijnt te danken te zijn aan de instemming, waarmee de Ver. Staten haar hebben begroet. De regeering van de thans afgezette president Arosemena stond sympathiek tegeniover de actie van vele Latijnsch-Amerikanen. Zij demonstreer de dit door belangrijke concessies toe te staan aan Engelschen, van ouds de con currenten der Amerikanen in Midden- en Zuid-Amerika. Van de nieuwe president Altaro ex-gezant te Washington mag men aannemen, dat hij vriendschap- pelijker zal staan tegenover de Vereen Staten dan zijn voorganger. Massa-vlucht over de Oceaan. De reeks Oceaanv luchten, in Mei 1926 zoo glorieus door Lindbergh ingezet, is met een geheel nieuwe prestatie verrijkt: de eerste groepsvlucht van Afrika naar Amerika. Van de veertien vliegtuigen, die, aangevoerd door de Italiaansche minister van Luchtvaart, Balbo, in December te Orbetollo opstegen, hebben er tien, in for matie vliegend, de kust van Brazilië be reikt. Een elfde voegde zich later er bij. Helaas vergde een botsing tusschen twee machines nabij de Atrikaansche kust vijf offers, maar als geheel genomen kan dit nieuwe-experiment geslaagd worden ge noemd. In Italië is men terecht verheugd, over ae prestatie der koene vliegers. Hun daad heeft niet alleen sportieve beteeke nis gehad. Het doel was tevens, de landen van Zuid-Amerika te overtuigen van de voortreffelijkheid van het Italiaansche ma teriaal. Nu men hierin geslaagd is, kan men in Italië met reden op orders aan de Italiaansche vliegtuigfabrieken hopen.... Teraardebestelling maarschalk Joffre. Maarschalk Joffre heeft niet slechts een nationale begrafenis gehad; het was waar lijk een internationale uitvaart. Vertegen woordigers der geallieerde strijdmachten schreden mede in de stoet, die de over winnaar van de Marne naar zijn laatste rustplaats bracht; en van Duitsche zijde zijn woorden van hulde gesproken, die zoowel Joffre eerden, als hen, die ze spra ken. In'n sfeer van rust en ridderlijkheid is deze kalme en minst-verpolitiekte van alle aanvoerders uit de wereldoorlog heengegaan. Een stormramp van groote omvang. De eerste groote ramp van 1931 heeft zich op de Philippijnen afgespeeld. Een typhoon raasde over de eilanden, doodde 150 menschen en vernielde de cocosnoten- oogst. Steun aan Vogeltrekstation-Texel. Hoewel de finantieele deelname nog niet voldoende is, werd een dezer dagen zooals we reeds konden melden definitief besloten tot vestiging van de Stichting „Vogeltrekstation op Texel". Het voorloopig bestuur waarin o.m. de heeren W. B. Oort, burgemeester en J. Drijver, onze vroegere plaatsgenoot, zit ting hebben, houdt zich thans bezig met vaststelling van de statuten. Van T.E.S.O. en Mooi Texel werd be richt ontvangen, dat beide een jaarlijk- sche bijdrage van 150.wilden toezeg gen; Mooi Texel behoudens goedkeuring door de algemeene ledenvergadering. Het is een verheugend feit, zoo teekenfc De Levende Natuur (Jan.-nr.) hierbij aan, dat de plannen op Texel zelf zooveel sympathie ondervinden. Het nut van melkcontrole. Men schrijft ons: De malaise in zaken, welke zich over de geheele wereld meer uitbreidt, doet zich thans ook in het veehoudersbedrijf voelen. De prijzen der zuivelproducten loopen voortdurend terug, zoodat men zich meer dan ooit op bezuiniging toelegt. Daarnaast moet men evenwel trachten de productiviteit van het bedrijf op te voeren en in dit opzicht schiet men vaak nog heel wat tekort. Slechts een klein percentage van de boeren laat zijn melk vee controleeren op vetgehalte. Het groote nut van een controlevereeniging is blijk baar nog niet voldoende doorgedrongen. We zullen met eenige cijfers het voor deel hiervan aantoonen. Nemen we aan, dat twee koeien A en B ieder 4000 Kg. melk geven met een vet gehalte van 3 pet. en 3.25 pet. De boter- opbrengst wordt berekend met behulp van de volgende formule. Boteropbr. per 1Ó0 Kg. melk (vetgeh. 0.1) x 7/6. A dus heeft (3—0.1) X 7/6 Kg. =3.383 Kg. boter per 100 Kg. melk. Totaal 40x 3.383 Kg. 135 Kg. boter. B heeft (3.25—0.1) X 7/6 Kg. 3.675 Kg. boter per 100 Kg. melk. Totaal 40x 3.675 Kg. 147 Kg. boter. Verschil 12 Kg- Rekenen we de boterprijs op 11.70 per Kg. dan brengt B 12xtl.70 f20.40meer op dan A. Hieruit blijkt, dat met melkcontrole heel wat te verdienen is. Laat daarom dus ieder, die daartoe in de gelegenheid is, zich opgeven als lid van de controlevereeniging. De contributie weegt ruimschoots tegen de daaraan ver bonden voordeden op. De controlever eeniging heeft door het benoemen van een derde monsternemer de toetreding van nieuwe leden mogelijk gemaakt. R.K. Tooneelvtereeniging „I.L.B." Door bovengenoemde tooneelvereeni- ging werd dezer dagen in studie geno men het blijspel „Drie Wijze Gekken", Comedie in 3 bedrijven door Austin Strong, vertaald door Jan Meijer. Ge noemd stuk werd in 1925 door de Ver- eenigde Artisten van „Het Schouwtoo- neel" in de Schouwburgloge Koogerstraat alhier opgevoerd. Ongeveer half Febr. a.s. zal het stuk in „De Zwaan" ten too- neele worden gebracht. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 91N.V. Texelsche Eleetriciteits- Maatschappij. De Vogels in Waalenburg. Daar de bemaling van Waalenburg wel niet lang meer op zich laten wachten, zal het broedseizoen 1931 waarschijnlijk wel het laatste zijn, waarin men Waalen burg in zijn volle fleur kan zien. Zoo schrijft en niet ten onrechte De Levende Natuur van Januari 1.1. „Natuur monumenten" tracht het laagste deel in handen te krijgen, welke plannen door vele Texelaars worden toegejuicht en door Mooi Texel gesteund. Op Texel heeft men ondervonden, zoo schrijft het maand blad verder, van welk een invloed de rijke vogelstand op het vreemdelingenbezoek is. Er is nog een tweede gedeelte in Waal- en-burg, dat in de toekomst waarschijn lijk aan alle eischen, welke aan 'n broed plaats gesteld kunnen worden, zal vol doen, n.l. de z.g. Ooster- en Wester-Kolk, liggende aan de grens van het Noorden en de Eierlandsche polder, thans een broedplaats voor koeten, futen en andere watervogels. Bij bemaling van de polder zal dit gedeelte waarschijnlijk droog ko men te liggen en het karakter dragen van het tegenwoordige Waalenburg. Dit ter rein behoort aan de polder en het bestuur heeft thans deze gronden voor 10 jaar in huur aangeboden aan „Natuurmonumen ten." Deze vereeniging heeft zich princi pieel met de gevraagde huur-vergoeding accoord verklaard. Het is te wenschen, dat ook de verdere regeling geen moei lijkheden zal opleveren. DE COCKSDORP. Dat scheelde maar een haar. Donderdagmorgen sloegen twee paar den van „Buitenzorg", gespannen voor 'n driewielde kar met mest, nabij „Axel" op hol, toen de heer L. v. E. op zijn rijwiel juist gepasseerd was. In vliegende vaart joegen de paarden, met de kar slingerend achter zich aan, de wielrijder achterna. Van E. wist echter de dans te ontspringen door in de aan de weg liggende sloot te rijden. Hij koos de wijste partij en kwam met een nat pak zoo vrij. Weinige meters verder stortten de paarden over elkaar te water. De kar bleet nog juist op de weg staan. Dank zij Van E.'s kordaat besluit bleet het hierbij. Anders was hij er zeker niet heelhuids afgekomen, daar de paar den veel grooter snelheid hadden en meti de slingerende wagen de heele weg in be slag namen. OOSTEREND. Schoolnieuws. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. School te Daarle (Overijsel) mej. H. W. van de Koppel, onderwijzeres aan de School met de Bijbel alhier. OUDESCHILD. „Klein Tooneel" ten tooneele. Zondagavond gat „Klein Tooneel" 'n goed geslaagde en drukbezochte uitvoe ring in de „Zeven Provinciën". Opgevoerd werd „Hallo Bandoeng", een tooneelspel in drie bedrijven van J. Grosfeld. Het stuk op zichzelf doet wel een beetje on- Een milliocnien-zaak. Madame Hanau is in Frankrijk een spe cialiteit op financieel gebied, maar haar kundigheid en vaardigheid worden niet door allen even gunstig beoordeeld. Zoo is zij pas weer aangeklaagd wegens het verdonkeremanen vanverscheiden mil joenen. Of ze er zich uitredden zal? We beelden haar hier af, terwijl ze zich van een andere beschuldiging voor de rechtbank tracht schoon te praten. natuurlijk aan, maar we moeten ons ook wat vertrouwd maken met Indische toe standen. Het stuk speelt ten huize van mevr. de wed. Garsten (G.Boon) in één der buitenwijken van een stad, (niet in Indië). Daar maken we kennis met haar zoon Woud, (J.Visman), Indisch employé met verlof. Woud, die in Indië een zaken reis moest doen, vond bij zijn terugkomst zijn huis gesloten. Zijn vrouw had hem' met de beide kinderen verlaten. Met ver- lot zijnde, heeft hij nergens rust en overal poogt hij verstrooiing te zoeken om die vrouw te vergeten. Ook logeert bij zijn moeder zijn nichtje Cisca (G.Bakker), met wie Woud veel autoritjes maakt, tot groo te spijt van Karei, (P.Dogger), 'n broer van Woud, die een oogje op haar heeft. During (H.Bloin), een broer van Mevr. v. Garsten, is een heel, gemoedelijke, leuke dokter, de raadsman van de familie. Riek (T.Boon-Kalis) is een dochter des huizes, die geen blad voor de mond neemt en steeds maar spijkers met kop pen slaat, wat de andere huisgenooten niet altijd even aangenaam is. Ze zitten zonder dienstbode en als ze bij haar moe der aangedrongen heeft, om hierin te voorzien, wordt er gebeld. Er wordt een vrouw binnengelaten, die veel verdriet gehad moet hebben. Ze wekt het mede lijden der oude mevrouw op en wordt aangenomen als dienstbode. (Deze dienst bode (A.Kalis) blijkt later Woud's vrouw Helene te zijn, wat echter door niemand wordt ontdekt.) In het tweede bedrijt zien we, dat Woud en zijn nichtje het nog steeds goed met elkaar kunnen vinden, ja, zelfs te goed, daar Woud toch een ge trouwd man is. Helene bemerkt een en ander en waarschuwt Cisca. Als deze daarover verontwaardigd is, vertelt zij Cisca haar geheim. In dit bedrijf komen vele mooie tafereeltjes voor, welke mooi wérden gespeeld, o.a. tusschen Woud en Cisca. Woud ziet in de dienstbode zooveel overeenkomst met Helene, dat haar beeld hem steeds vervolgt en hij er haast waan zinnig van wordt. De verhouding tusschen hem en zijn broer en zuster wordt door zijn omgang met Cisca eenigszins ge- „Geen goud zoo goed" TEXELSCHE COURANT DEN BURGs75 et. per Frle Maanden. Franco p. post door geheel Nederland l' p. 3 maanden. Losse nummers] 4 CL DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD l/E ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels; 60 ct. Iedere regel meer: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maa> geplaatst wordt 3 maal berokend Bl| abonnement lagere regelprlls. I ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 30- KIEVITEN IN WAALtNBURGi TEXELSCHE COURANT U behoeft niet bang te zijn, ook 's win ters Uw handen te laten .zien, want winterhanden zijn te voorkomen. Akkers Kloosterbalsem verzacht, herstelt en voorkomt erger. Neem, zo dra zich de eerste verschijnselen voordoen, Akker's

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1