SI N.V. PH. VLESSING, DEN BURG. Bezoekt onze GROOTE UITVERKOOP Enorme koopjes in alle afdeelingen ledereen raadt mee. Uitsluitend a contant VERLOREN ten gerieve van passagiers. De heer Epe: Ik heb met die vraag een bedoeling. Zou het niet nuttig zijn, ook de Texelsche autobussen te subsidi eeren? Voorz.U bent niet goed ingelicht, want dat doen we toch al? Vroeger heb ben we de autobus van Boekei gesubsidi eerd, later de gemeente voor haar auto busdiensten. Wij subsidieeren indirect. Vrije autobussejij. De 'heer J. Henkes: Ik zou bij alg. ver gaderingen vrije autobussen laten rijden over heel Texel, zoodat ieder aandeei- Ihouder, weer of geen weer, present zou kunnen zijn. De heer Alm. Visser: Ik woon in den Burg en krijg dan zeker een potje bier? De heer Henkes: Dat is weer zoo'n onzinnig gezegde als in de vorige verga dering tegenover de heer R.P.Keijser. Ik walg er van. Ik ben voor autobussen. Voorz.: Zooiets als een eierophaaldienst dus? De heer W.v.Heerwaarden: Dan mag je wel drie dagen van te voren beginnen. De heer Henkes: Ook al van die onzin. Mijn voorstel is democratisch. Laat het t35 per jaar kosten. Ieder kan dan komen. Voorz.: 't Is eenzijdige democratie, want heel Texel heeft die autobussen toch niet noodig? De heer P.Dros: Je komt ruimte te kort. De heer J. Henkes: Je kunt toch een overzicht maken. De heer P.Dros: Je weet toch niet wie van plan zijn te komen? Een stem: Neem een vliegmachine. De heer J.Roeper: (schertsend). En een extra boot van den Helder. Voorz.: Het voorstel is practisch onuit voerbaar. De heer Epe: We hebben verschillende vergaderingen gehad, waarbij het wel mo gelijk was, bij schoolvergaderingen b.v. Er is nu maar 5 pet. van buiten den Burg. Voorz.: En waarom zijn alle aandeel houders uit den Burg hier .dan nie|t? De heer A.Wierenga: Ik protesteer ern stig tegen die bussen. De buitenleden krij gen dan meer dividend. Ik protesteer niet om de financiën maar om de rechten, die er aan worden ontleend. De heer D.C.Dros stelt voor, de discus sie te sluiten. Het voorstelHenkes zal het bestuur overwegen. De voorz. sluit vervolgens te half tien de vergadering, hartelijk dank brengende aan notaris Mulder voor de uitstekende wijze, waarop hij TESO van dienst is ge weest, als de maker van het ontwerp en door zijn welwillende toelichting, en aan de aanwezigen voor hun belangstelling. Optreden Mej. Menagé Challa. Hedenavond treedt de bekende voor drachtkunstenares mej. Menagé Challa, uit Hoog-Soeren, voor het „Nut" alhier op. Ter inleiding deelen we hier mee, dat een bevoegd criticus van het stuk ha- rer keuze („De vreemde reis" van But ton Vane) schreef: „Het is een stuk voor elkeen, die gevoel voor humor be zit en een hart beeft, dat ontroering kent". Inderdaad zijn ontroering en hu mor de beide kenmerken van dit merk waardige stuk, dat in een zeer biezon- dere sfeer speelt. De handeling heeft plaats in de rookkamer van een schip, maar niet van een gewoon schip, zooals blijken zal. De passagiers zijn n.l. allen in de gewone zin van het leven ge- stonieben. Ze weten dit echter niet; eerst langzaam dringt die wetenschap tot hen door. De verschillende karakters in dit stuk komen mooi uit; zooals daar zijn: Tom Prior, een jonge man, zwak van wil, een drinker geworden uit afkeer tegen het harde leven; Mevr. C li vide n- Banks, een berekenende, ij dele vrouw, Duke, de predikant vol liefde voor zijn ambt; Lingley, de hardvochtige, niets en niemand ontziende zakenman; en Mevr. Midget, de opofferende moeder boven al. De beide gelieven, Henry en Ann, die zelfmoord hadden willen plegen, gaan tusschen de anderen door, blijven steeds bij elkaar, doch op een afstand van de overigen. Zij behooren feitelijk niet op dit schip. „Wat zal de toekomst bren gen?" is hun aller groote vraag. De steward, die alles weet, raadt hun, t. wachten tot de ondervrager komt. Zeer verrassend is de uitwerking van de komst van die ondervrager. De fijne fantasie van de schrijver komt hierbij geheel tot haar recht en kan ons misschien zelfs volle vrede geven met de oplossing, die hij geeft, ook in het geval va.n de beide geliefden Henry en Ann. In het laatste bedrijf komt dit biezonder mooi tot uiting „De Vreemde Reis" is geen alledaagsch stuk; het is boeiend en belangwekkend, stemmingsvol en bijwijlen zeer verrassend. Sportnieuws. Zondag werd begonnen met no. 2 van het programma, n.l. A tegen B, uitslag 1—1. Er werd over het algemeen aardig gespeeld. De keepers deden om beurten zeer goed werk. A doelpunt voor de rust, met'n effectbal. Bnade rust met 'n mooi ingeschoten voorzet. De verhouding is zeer goed weergegeven. Zondag a.s., 2.15 precies, speelt no. 3, n.l. A. tegen C. Alle spelers zorgen er nu voor op tij d pre sent te zijn. Korfbal. Met eenige wijziging in de samenstel ling stelden de 2 twaalftallen zich Zon dagmiddag op. Z.V.S. won de toss, en verkoos eerst met wind mee te spelen. De 'heer Abr. Daalder fungeerde als scheids rechter en gat om even over tweeën het sein om te beginnen. De samenstelling was zoo, dat de partijen vrijwel tegen elkander opgewassen waren, wat niet wegnam, dat Verdo-Nigro na 5 minuten spelen de leiding nam. Voor de rust kwam in deze stand geen verandering. Na de rust werd weer flink aangepakt. Geen der twaalftallen was overwegend sterker. Er werd vriendschappelijk ge speeld. Tien minuten voor het einde be nutte mej. A.Bneesnee een kans; zij bracht de stand op 20. Door de scheidsrechter werd goed gefloten. „Hallo Bandoieing". „Klein Tooneel", van Oudeschild, gaf Zondag in hotel Texel „Hallo Bandoeng" en oogstte daarmee welverdiend succes. Van opvoeringen te Oosterend en Oude schild werden reeds uitvoerige verslagen opgenomen, zoodat we thans met enkele regels wel kunnen volstaan. De belang stelling was zeer groot, wat pleit voor de goede naam der tooneelclub. Een ge animeerd bal besloot de avond. De heer J. de Ruijter heeft zijn woon- en winkelhuis met bakkerij aan de Gra venstraat onderhands verkocht aan de heer M. Witte, bakker, Weverstraat. De bakkerij aan de Gravenstraat zou opge heven, de winkelzaak op dezelfde voet voortgezet worden. Kerknieuws. Bij de Vrijdag gehouden 10-jaarlijksche stemming in de N. Herv. Gemeente alhier werden 17 van de 19 stemmen uitgebracht op het Kiescollege, zoodat dit de bevoegd heid behoudt tot benoemen en beroepen. Een geluk bij een ongeluk. Gistermiddag is de spiegelruit van de meubelzaak van de heer P.Moerbeek, aan de Hoogerstraat, door een groote steen vernield. De politie doet onderzoek. Ver moedelijk is de steen van onder een pas- seerende auto weggeschoten. De heer M. komt er voor een koopje af, daar hij juist in een glasverzekering is gegaan, nog maar sinds een week. Aanschouwelijk onderwijs. Deze morgen Woensdag brengen de hoogste twee klassen der o.l. school alhier (hoofd: de heer H.J.Kraai) een be zoek aan zuivelfabriek De Eendracht, waar de directeur, de heer Boer, hen zal rond leiden. Bestuur Texelsch Fanfarecorps. Het bestuur van bovengenoemd corps is thans als volgt samengesteld: J. Schra- ma, voorz., W.J.Boon, secr., P. Zijm, pen- ningm., H.Koorn en D.P.Koorn, commissa rissen. OUDESCHILD. Tooneeluitvoering Inter Nos. Zondagavond gaf tooneelvereeniging „Inter Nos" een goed geslaagde uitvoe ring in het gebouw van de R.K. Volks bond. Het zaaltje was geheel gevuld, toen de heer J.Bakker de aanwezigen welkom heette. Het was de eerste uitvoering met een gemengde bezetting. Opgevoerd werd „de Kinderen van de Generaal", eentoO' neelspel in vier bedrijven, spelende in 'n groote stad. Als het doek opengaat, zien we Baronesse van Lerssen (Jannie Bak ker) als generaalsweduwe met haar beide dochters Asta (Mar Bakker), en Trudi (Joh. C. Hin) in gesprek. De zoon Bodo (J.Boom), is tweede luitenant, die zich de weelde veroorlooft veel geld uit te ge ven, ten koste van de twee dochters, die zich alles ontzeggen en hard werken om moeder en broer nog aan eenig geld te helpen. Een Amerikaan, Ralph Norman (Cor Smit) komt de hand van Asta vra gen, doch wordt afgewezen. Hans Die- trichsen (Herm. Timmer) verlooft zich met Trudi, doch zijn vader, (Jan Bakker) volgt de jongelui als hun schaduw, zelfs zoo erg, dat als de jongelui een foto van zich hebben laten maken, de oude heer er waarempel bij staat. In het tweede bedrijf maken we kennis met gepens. Majoor Van Muzel (H.Tim mer), de huisvriend van de familie Van Lersen, en zijn huisknecht Lauterslager (J.Witte). De majoor kan goed bulderen en dat heeft danook gemaakt, dat hij ontslag uit de dienst moest nemen. Hij was gelijk met wijlen Van Ler9en in dienst en goed met zijn leefwijze bekend, waarin een donkere bladzijde bestond. Deze had namelijk een flink bedrag ge leend van eene Noorman, die echter, zon der dat hij het geld terug had gekregen, met vrouw en zoon naar een ander we relddeel vertrokken en daar gestorven was. Van Lersen was zijn adres kwijt geraakt, maar had het bédrag op de Rijksbank gedeponeerd voor de eventu- eele erfgenaam, wat ook de majoor be kend was. Bodo komt achter dit geheim en verlangt van zijn moeder, dat zij geld zal opnemen om zijn schulden te betalen. Zij beweert, dit niet te mogen doen. Asta, die een roman geschreven heeft, tracht voorschot te krijgen van de uitgever Eber- stein (Wim Smit) om Bodo te helpen. Het geldverspillen van Bodo brengt zijn moeder in groote verlegenheid en doet de majoor besluiten het geheim aan de doch ters te vertellen. Hij zegt tevens, dat de vreemdeling, die Asta afgewezen heeft, de zoon is van de man, aan wie hun va der het geld verschuldigd was. Het slot is, dat alles op zijn pootjes terechtkomt. Norman krijgt Asta, Trudi haar Hans met schoonvader en Bodo betert zijn leven, hartelijk applaus na elk bedrijf was zeker wel het bewijs dat de aanwezigen hadden genoten. Inter Nos kan met genoegen op zijn eerste uitvoering met dames en hee- ren terugzien. De heer A. Boon geen raadslid meer. De heer A. Boon heeft voor het raads lidmaatschap bedankt. In aanmerking ko men thans resp. de heeren F. Blom, T. Dogger Cz. en Joh. Hemelrijk. Pech aan boord. Maandagmorgen dreef motorschip „Ma ria" met een defect aan de stuurinrich ting voor Oudeschild. Schipper Ellen, van de TX 14, vertrok ter assistentie en sleep te de „Maria" in de haven. De stuurket- ting bleek gebroken te zijn. Eenige tijd later kreeg schipper Plaats man pech in de machinekamer. Een klein uur heeft het schip voor de kust gelegen. Er was een lek ontstaan in een pijplei ding, doch men heeft het aan boord kun nen repareeren en kwam op eigen kracht weer binnen de haven. Na de Storrai De storm van Vrijdag op Zaterdag nacht en de geheele Zaterdag heeft het zeewater weer geducht doen stijgen. Zater dagmorgen stond het een flink eind op de kade, waardoor de passagiers niet gemak kelijk bij en van de boot konden komen Te den Helder werden de passagiers per handwagen langs de steiger gereden en zoo op het droge gebracht. Het Deensche s.s. Frieda, van Kopenhagen, kwam bin nengaats 'en ging op de ree ten anker, 's Avonds tegen achten was het ongeveer hoog water en stonden de kleine palen op 't haventerrein bijna onder. De water stand was 1.90 boven N.A.P. De cou pure werd voor alle zekerheid dichtge maakt. Van biezondere stormschade heb ben we niet vernomen. Aan de dijken werd geen schade toegebracht. Verschei den pannen waren wel van enkele huizen gewaaid en ook zijn enkele kippenhok ken van plaats veranderd, maar daar is het dan toch ook bij gebleven. Het bin nenwater was ook weer flink gerezen. DE COCKSDORP. Tooneeluitvoering „Nooit Gedadht." Voor een geheel gevulde zaal gat „Nooit Gedacht" Zondag bij Hovenier een goed geslaagde tooneeluitvoering. Naar ons van verschillende zijden werd verzekerd, was het publiek over het ge heel zeer voldaan en hield het bal tot het sluitingsuur velen gezellig bijeen. Ongevallen. De heer Roorda, in dienst bij de heer Wetsteen, sloeg door een diepe kuil in de weg met zijn driewielde wagen onderste boven en kwam er onder te liggen. Hij kreeg een bloedende wond aan het hoofd en brak een pols. Dokter Westbroek ver bond hem, waarna de man voor verdere hulp naar den Helder moest. Beter kwam de voerman van hoeve „Maria" er af; zijn met hooi beladen wagen belandde door een hevige wind stoot in een sloot. Hij kwam er goed at. Voor ziekenfondsleden. Ter verduidelijking van ons verslag in het vorig nummer zij op het volgende met nadruk de aandacht gevestigd. Zieken fondspatiënten te de Cocksdorp en in Eierland benoorden de lijn „Rotterdam"- „Madura" zijn uitsluitend aangewezen op dokter Westbroek. Zieken fond sleden in Eierland bezuiden deze lijn hebben vrije artsenkeuze en betalen, bij oproepen van een dokter, buiten de gewone uren, f 2 extra per bezoek. Korfbalclub—S.E.O.L.T.O. In het café „Zoetelief" alhier, hield de onlangs opgerichte Korfbalclub Maandag avond een goed bezochte algemeene ver gadering. Het voorloopig bestuur trad af. In het definitiet bestuur werden geko zen de navolgende dames en heeren: W.v. Egmond, voorz., Annie Nieboer, secr., Fij v.d. Kooij Jd., penningm., G. van Voorn en H. Stolk, commissarissen. De naam der vereeniging zal luiden „S.E.O. L.T.O." (Samenwerking en oefening lei den tot overwinning.) Tot leden der twaalftal - commissie wer den gekozen de heeren W. Stolk, F. Stolk en Jb. van der Kooij. Gz. Als de storm woedt. Bij de laatste storm zijn hier bij de vuurtoren drie M. duinen weggeslagen. De dijken hielden zich goed, hoewel het water steeg tot bij 160 c.M. boven N.A.P. Feestavond Floralia. Ha, eindelijk dan toch de feestavond van Floralia, zullen velen gezegd heb ben, toen ze de eerste aankondiging in de Texelsche Courant lazen. Ja, het ge duld der leden is wel lang op de proef gesteld, Er was er zelfs een (maar datl zal wel geen lid zijn geweest, want wel denkende leden doen zoo iets niet), die in een anoniem schrijven aan een der bestuursleden zijn bezorgdheid over 't voortbestaan v,an Floralia meende te moe ten kenbaar maken. Welnu, deze anoni- mus kunnen wij thans gerust stellen, want Floralia is op deze avond opnieuw in de achting der leden gestegen, zoo- dat ze voorloopig zeer hecht op haar fundamenten rust. Het was een avond, zooals we in lange tijd niet hebben ge had. Wat was het er gezellig en wat is er gelachen. De heer Luciën, uit den Haag, die deze avond verzorgde, is een humorist, zooals we die hier nog nim mer zagen optreden. Een man, die niet zijn kracht zoekt in schunnige liedjes ot flauwe moppen, doch die het publiek al leraangenaamst weet bezig te houden met zijn frissche vroolijke humor. Iemand, die zijn naam van gentleman-humorist met eere draagt. Reeds bij zijn eerste optreden had hij een uitbundig succes met een causerie, waann Til] op geestige wijze zijn oordeel over de plaatselijke toestan den wist vast te knoopen. Biezondere vermelding verdient ook de mimiek, de gebarenkunst van de heer Luciën. Zijn voordracht stijgt daarmee aanmerkelijk in waarde. De eenvoudigste liedjes weet hij hierdoor luister bij te zet ten. Wat werd „De Koster" niet natuur getrouw weergegeven en niet te vergeten de dansende dikke slagersvrouw en dat alles zonder grimeering. Het publiek werd dan ook niet moede naar hem te luisteren en vroeg telkens om meer. Het was de eerste maal, dat de heer Luciën op Texel optrad; we kunnen hem met gerustheid bij diverse vereenigingen aanbevelen; zijn adres is Weteringkade 102, den Haag. De avond werd met een gezellig bal besloten. een portemonnaie met plm. t 70,op de weg van Haven via de Waal naar Eierland. Inlichtingen verzoekt: A. VAN DER WERF, Eierland. OOSTEREND. Vergadering Anti-Rev. Kiesvereeniging. Op Woensdag 28 Januari treedt voorde Anti-Rev. Kiesvereen. alhier als spreker op oud-minister van Oorlog J. J. C. van Dijk (zie adv.) Kerknieuws. Bij de hier gehouden stemming in de Ned. Herv. Kerk, voor kerkeraad of kies college werden 72 stemmen uitgebracht. Voor kerkeraad 67, voor kiescollege 5. Politieke lezing—J. de Vries. Vrijdagavond werd in „het Wapen van Amsterdam" de door de heer J. de Vries aangekondigde politieke lezing gehouden. De vergadering was niet druk bezocht, ruim 30 belangstellenden waren aanwezig. In zijn openingswoord deelde spreker mede, dat deze vergadering, zooals be kend, was uitgeschreven als protest tegen een vergadering der Anti Rev. Kiesver eeniging, waarin door de voorz., de heer Bolt, zou zijn gezegd, dat Ds. Kersten' kon worden ingedeeld bij de communis tische partij. Spreker, die verklaarde zelf I Zakennieuws.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2