Texelsche Courant van Zaterdag 24 Jan. 1930 NABERICHT. N.V. PH. VLESSING, DEN BURG """Abdijsiroop m KING TWEEDE BLAD bekende blauwe Simson-jas- sen en broeken tegen spotprijs tv Stop vlug Ziek e|a Nog een partijtje van onze in onze uitverkoop vanaf Maandag a s. dien Tentoonstelling op huishoudkundig gebied. TexeSsche Berichten Schapen voor de Wieringermeerpoider. pepermunt WAT DEEDT GIJ? Laten we denken aan de groote tijden. Waaraan wij bouwen met ons kleine bestaan Laten wij denken aan het doel, waarheen zij leiden, Ai kunnen wij nog niet hun doel verstaan. Laten wij denken aan de uren der getijden, Dat zij niet vruchteloos voorbij ons gaan Laten wij denken, aan wie wij eens zullen vragen Wat deedt gij toen en wat hebt gij gedaan Adama van Scheitema. Stremming verkeer. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de Molenweg in den F.H.Polder van 26 Januari tot en met 14 Februari 1931 voor het verkeer met rij en voertuigen gesloten zal zijn in verband met aan dien weg te verrichten werk zaamheden. Texel, 22 Januari 1931. Burgem, en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Brandgevaar. Burgemeester en Wethouders brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat het ingevolge het bepaalde in arti kel 180 der Algemeene Politieverordening voor deze gemeente, verboden is binnen de kom, Broedmachines, Kunstmoeders en andere tot ontwikkeling van kuikens be stemde installatiën, welke verwarmd wor den ot waarin warmte ontwikkeld wordt, anders dan door middel van electrischen stroom, in bedrijt te hebben in gebou wen ot ruimten, mede voor andere doel einden dan het optokken van kuikens in gebruik, staande op minder dan 5 meter atstand van andere gebouwen. Overtreding van deze bepaling wordt gestraft, voor zooveel bij de wet tegen de overtreding geen andere strat is bedreigd, met hechtenis van ten hoogste zes dagen ot geldboete van ten hoogste vijt en twin tig gulden, terwijl de voorwerpen, waar mede de overtreding gepleegd is, kunnen worden verbeurd verklaard, voor zoover zij aan den veroordeelden toebehooren. Texel, 22 Januari 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secrëtaris, JONKER. door gevatte koude, zwaar gevoel in hoota en ledematen, Influenza, Cinep, Rheumatische pijnen, alsook vastzittende Hoest: in ai deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist. Plm. 10.000 stuks noodig. Het Texelsche schaap zeer geschikt geoordeeld. Houdt er rekening mee. De Wieringermeerpoider zal 20.000 H.A. cultuurgrond beslaan, waarvan min stens drie kwart in weiland wordt ge legd. Zoo mogelijk wordt reeds dit jaar met de aanleg van twee a drie duizend H.A. grasland begonnen. In 1932 zoowel als als in 1933 komt daar nog plm. 8000 H.A. bij. Voor de beweiding heeft men in de eerste plaats gedacht schapen te nemen, omdat die aan de huisvesting de minste eischen stellen. Het Texelsche schaap werd zeer geschikt geacht, terwijl ook 't Zeeuwsch-Vlaamsche kuddeschaap aanbevolen werd. Alleen in 1932 meent men reeds 10.000 schapen noodig te hebben. Het moet zijn nut hebben onze tokkers thans reeds op de komende vraag naar deze dieren te wijzen. Naar het Centr. Bureau voor de Scha penfokkerij meedeelt zijn het meest aan gewezen: eenjarige ot oudere schapen; ook schapen met lammeren (liefst ooien met één lam) en in dat voorjaar geboren vroege lammeren zijn geschikt. De voorwaarden, waaronder deze die ren daar zullen kunnen komen, zijn, in verband met het stadium waarin de werk zaamheden verkeenen, thans nog niet vastgesteld, doch de Voorloopige Directie van de Wieringermeerpoider voelt het meest voor inscharen. De voorwaarden hiervoor zullen vermoedelijk gunstig zijn. Een Wereld-tarwebank. Onder bovenstaand opschrift schrijft de heer M.D.Dijt, l.i. te Eierland, een uit voerig artikel in het Alg. Ned. Land bouwblad van deze week. We vestigen er gaarne uw aandacht op. De schrijver ziet in de vestiging eener internationale Ex-keizer Wilhelm. Ex-keizer Wilhelm, heerscher-in-ruste te Doorn, wordt 27 Januari 72 jaar. tarwebank een middel om met succes in het productieproces te kunnen ingrij pen. De landbouwers op de heele wereld zouden daardoor gevrijwaard worden voor de geregelde terugkomende crisisperioden. Zeer veel ellende zou kunnen worden voorkomen en onze wereld zou zich meer harmonisch kunnen ontwikkelen. De wolveehandel 15—21 Januari. Voor wolvee waren Utrecht en Zwolle stug in omzet, ook Leeuwarden gat een zeer stille handel met. vrijwel statiorïnaire prijzen. Te Leiden scheen de vraag voor export iets levendiger, zoodat de vette lammeren vlugger waren te plaatsen tegen iets hooger prijzen. De oude slachtscha pen bleven daar vrijwel prijshoudend. Te Purmerend verliep de omzet in scha pen en lammeren algemeen vlot, terwijl ten slotte Sneek een min ot meer gedrukte stemming gat. De oude slachtschapen wa ren daar evenals te Leeuwarden moeilijk te plaatsen. „Gebroken Levens". Men verzoekt ons, de aandacht te wil len vestigen op de adv. in dit nummer be treffende een tooneeluitvoering te de Koog op morgenavond bij de heer L. den Braven. Men verzekert ons, dat het een avond van genot zal worden. Zakennieuws. De heer C.Dijksen alhier heeft zijn rietdekkersbedrijf aan de heer J. H. Kalis te Westergeest overgedaan. Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer A. L. Bakker, thans surnumerair der re gistratie en domeinen te den Helder, werd benoemd tot ontvanger der registratie en domeinen te Elburg. „Foor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Al weer een. Het jongste slachtoffer doch zeker met het laatste van roelcelooze Oce aan-vliegerij: Lady Beryl Hart, die met Luit. Maclaren de dood in de golven moet hebben gevonden. Sportnieuws. De Schager Crt. schrijtt: De eerste klasse stond Zondag weder om geheel stil. T och valt er iets te ver melden, wat invloed heeft op de stand. Helder 3 kwam m.l. niet op tegen Texel. Slechts b man van de Helder-ploeg waren bij de boot, waaraan de feestavond van de vorige dag wel debet is. Naast het regle mentaire tientje boete krijgen de wit-hem den ook 2 verliespunten, waardoor hun kans om van de laatste plaats at te ko men, wei zoo goed als geheel verkeken is. Sparta's terrein doorstond de regen met, evenals dat van Wieringerwaard. In een eigenaardige wedstrijd zege vierde H.R.C. 4 over Texel 2 (32). Eigenaardig in zooverre, dat Texel een dubbel protest heeft ingediend. Eenmaal wegens het niet toekennen van 'n doel punt, dat volgens velen inderdaad bui tenspel was; dit protest zal wel geen nut hebben. Het andere betrett evenwel een goal, door H.R.C. gemaakt. De ba) was op een gegeven oogenblik in de buurt van de uitlijn, de scheidsrechter floot, doch gebaarde meteen dat er doorge speeld moest worden. Een onderdeel van een seconde later schoot een H.R.C.- speler toen in 't Texel-doel. 't Is dus mogelijk ,dat de uitslag gewijzigd wordt, hntin, een kwestie voor de protest-com- missie. Adspiranten S.V. „Texel." Morgen speelt om 2.15 precies, voor de onderlinge adsp.-competitie B tegen C., dus niet, zooals eerst werd gemeld, AC. Neemt hier goede nota van en zegt het elkaar. Zeevaartschool-nieuws. In de loop van 1930 werd de Zeevaart school alhier bezocht door 65 leerlingen, verdeeld als volgt: 2-j. cursus 48, 3e stuurl. 15 en radio-cursus 3. Hiervan waren op Texel woonachtig resp. zes, één en twee. Bij het eindexamen slaagden 10 van de 12 leerl. Van de 3e-stuurlie- denafd. slaagden vier van de vijf leerl.,i die examen deden. Ter circulatie onder de leerl. werden eenige tijdschriften aange schaft. De bibliotheek werd met enkele werken uitgebreid. Van de vijt adsp. 2e stuurl. deden er drie examen, van wie er twee meteen slaagden. De twee adsp. Ie stuurl. slaag den beiden de eerste keer. Drie van hen waren Texelaars. Op heden wordt de school door 50, in Febr. a.s. door 52 leerlingen bezocht. Aan kostgeld werd voor de scholieren in 1930 bijna f23000 betaald; hierin zijn niet begrepen de bedragen, door de cur sisten der stuurlieden-afd. betaald. Vereenvoudigde spelling. De heer H.Klimp, directeur Lagere Landbouwschool, schrijft ons: Zaterdag en Zondag 31 Jan. en 1 Febr. zal in de Landbouwschool een tentoon stelling worden gehouden van allerlei za ken, betrekking hebbende op waschbe- handeling, naaien, enz., kortom van veler- 0c scheikundige analyseert, -~hct pilbliek proeft de aparte kwaliteit van lei, dat in verband staat met de huishou ding. We hebben gemeend, dat het nuttig en nodig is, hier zo'n tentoonstelling te houden, om te laten zien, wat op dit ge bied wordt gedaan. Deze tentoonstelling kan een inleiding zijn voor de oprich ting van een huishoudschool ot liuis- houdkursus op Texel, wat ten zeerste nodig is. Het is een grote kunst de huishouding degelik en qret niet al te veel huishoud geld te voeren. Het is voor een huisvrouw een nog veel grotere kunst, om met wei nig geld toch nog te bereiken, dat haaf kinderen, haar man en zij zelf, behoorlik worden gevoed, gekleed en gereinigd, dat de woning er netjes en gezellig uitziet. Die kunst moet worden geleerd. Er zijn er, die van nature de gave be zitten met weinig geld veel te doen, doch in 't algemeen is 't nodig, dat ook op 't gebied van de huishouding aan menige huisvrouw de weg tot verbetering wordt gewezen en aan de jonge meisjes moet worden geleerd, hoe ze zich later een ge zellig tehuis kunnen scheppen, hoe ze de middelen, die haar ten dienste staan, op de beste wijze kunnen aanwenden. Vele moeders verstaan de kunst niet, ot niet ten volle, de huishouding op de allerbeste wijze te voeren, Zelf zullen velen erkennen, dat ze in sommige din gen te kort schieten. Veel meer jonge meisjes zullen tuis nimmer lezen, wat ze later in de huishouding moeten kennen en kunnen. Ze moeten een huishoudsohool ot huishoXidkürsus bezoeken, om aan te vul len wat ze tuis te kort komen. 2e staan dan later veel beter toegerust tegenover het leven en tegenover de moeilikheden, die de huishouding oplevert, dan wan neer ze 't zullen moeten hebben van moe ders lessen. Tevens kunnen de moeders nog van de dochters leren, als die een huishoudschool bezoeken. Bovendien is het lang niet uitgesloten, dat "er voor ouderen gelegenheid zal worden gezocht, om de aanwezige kennis en bekwaamheid op huishoudkundig gebied aan te vullen. In vele streken zijnbloeiende huishoud scholen ot worden met sukses kursussen gegeven. Het onderwijs vindt allerwege grote waardering. Het nut er van wordt steeds meer en meer ingezien. Moge ook spoedig cfp Texel geregeld huishoud- onderwijs kunnen worden gegeven. Dit zal mogelik zijn, ,als alle ouders willen meewerken door hun (dochters aan dit onderwijs te doen deelnemen. Laat voorlopig van uwe belangstelling blijken door de tentoonstelling te bezoe ken, geen vrouw en geen meisje mag deze gelegenheid verzuimen, om nader met het huishoudonderwijs kennis te maken. Het spreekt vanzelf, dat het op hoge prijs zal worden gesteld, als ook de man nen van belangstelling laten blijken. OUDESCHILD. Vee ver voer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 7 paarden, 12 kalveren, 8 koeien, 23 varkens, 7 schrammen, 1 schaap. Visscherij. Wegens het stormachtige weer in de vorige week was de garnalenaanvoer niet zoö groot als anders. In de haven is aan gebracht plm. 12800 kg. garnalen. Ver schillende motorbotters zijn op 't oogen blik te Ostende en beoetenen daar de ha ringvangst. Het vorig jaar is daar aardig geld mee verdiend, doch nu gaat het met zoo goed. De prijzen zijn veel lager, hen paar visschers, die hier nog zijn met hun motorschepen en ook van plan waren om heen te gaan, hebben hiervan atge- zien. Zooals het garnalenvisschen de laatste tijd ging, was daar meer mee te verdienen. Gemeenteraadsvacature-A. Boon. Tot opvolger van het raadslid A.Boon werd benoemd de heer F. Blom alhier, die echter voor de eer bedankte. Thans komt de heer T.Dogger, P.H.Sluis in aanmerking, die vermoedelijk de benoe ming wel aannemen zal. Daan Pool brengt jool. Geen jool alleen brengt onze Daan, want ook de ernst des levens geeft hij ons op voortreffelijke wijze te verstaan. Dat heeft hij bij vorige bezoeken aan Texel ons wel geleerd en zoo komt het zeker, dat velen met verlangen zijn weder optreden alhier tegemoet zien. Daan Pooi is 'n humorist van het goede soort. Zijn naam heeft een goede klank, een volle zaal is hem bij voorbaat verzekerd, (zie adv.) ■Hinii iniiii iifTigWui^iiiii i|»u nnj h^ii^ki Griep is een ziektetoestand, die door Abdijsiroop op een bijzondere wijze wordt bestreden. Abdijsiroop houdt de ontwikke ling en het verder razen van een griep-aanval tegen, door de taaie slijm - bezwangerd met ziektekiemen - uit te drijven. Abdijsiroop kalmeert het hoesten, verzacht de plekken, die ruw en rauw zijn in Uw keel, en Uw gestel ondervindt den gunstigen invloed. Onovertroffen bij Hoest - Griep - Bronchitis - Asthma. Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl. 4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 cL). Dan bespoedigt Ge Uw genezing. O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5