RADIO. m Huiduitslag. Gemengd Nieuws .Kinderen en opvoeding.jj DEN BURG. Verloting chocolade-haas. Met toestemming van B.enW. wordt door bakker C.D.Bremer een chocolade haas verloot. Het beestje verschaft de liefhebbers een lekker hapje, want er is plm. 20 Kg. chocolade aan verwerkt „schoon aan de haak". Ook de Wijkver pleging zal er wel bij varen, want van de bruto-opbrengst zal drie vijfden haar ten goede komen oftewel de niet on aardige som van f60.— indien alle loten worden verkocht. En hierop is veel kans (zie adv.) Weest op uw hoede. We verwijzen met nadruk naar depu blicatie van B.enW. inzake brandgevaar ten gevolge van broedmachines, kunst mama's, enz. binnen de kom der dorpen Een gewaarschuwd man telt voor twee Sportnieuws. Morgen krijgt Texel II Helder IV op bezoek. Indien T. goed aanpakt, zal wei gewonnen worden. Texel I moet op be zoek naar W.Waard. Denkt er om, jon gens, dat er, om de kampioenskans te behouden, gewonnen moet worden. Sup porters geeft u nog op. Vertrek 8 uur Volgende week is T. II vrij en ont vangt T. I N.Niedorp, waartegen „uit" gelijk gespeeld is, maar T. was toen met 10 spelers, waarvan een invaller. Ook. had T. een heel ander elftal, lang niet zoo sterk als nu. Balavond—Hotel „Texel". Men schrijft ons: De Donderdag in hotel Texel gegeven balavond mag geslaagd heeten. De heer IJ. Witte opende de bijeenkomst en mocht een groot aantal personen het wel kom toeroepen. De leiding van de avond bleek bij hem in vertrouwde handen te berusten. Hij vroeg en verkreeg aller me dewerking, zoodat de avond zoo plezierig mogelijk verliep. Onder het bal werden ter afwisseling verscheiden zangnummers en voordrachten ten beste gegeven. Van üebr. Smit kregen we een drietal zang nummers, die zeer in de smaak vielen Toen was de beurt aan de heer Timmer, die, zooals bekend is, een humorist is van de bovenste plank en het publiek onbe daarlijk deed lachen. Vooral met „Hansje gaat dansen" oogstte hij veel succes. Vervolgens stapte de bekende „Max van Elders" op de planken, die ons met aardige vertelsels kostelijk wist te amu seeren. Inmiddels vloog de tijd om en spoedig was het half een, op welk uur de heer Witte het podium betrad, dank brengende aan allen, die tot het sucoes van deze avond hadden bijgedragen. Niet in de laatste plaats aan de hotelier J. Kikkert voor zijn medewerking en aan het betaamde B.B.B.-dansorkest, dat er de vaart stevig in gehouden had. De heer Witte kreeg een warm applaus, dat hij zeker ook verdiend heeft. Gaarne zien we hem weer terug op 16 Februari; dan hopen we hem wederom als onze leider te zien optreden. Over deze avond waren allen ten zeerste voldaan. DE COCKSDORP. Het zinken van de „Lauwers" Door totale onbekwaamheid van de bemanning? Of was er opzet in het spel? Het schip was hoog verzekerd. Een kapitein van 23 jaar. De lezer herinnert zich het relaas, dat we onlangs gaven van het m.s. „Lau wers", dat benoorden Vlieland onder merkwaardige omstandigheden zonk, na door de bemanning verlaten te zijn. Deze roeide naar hier etn heeft dezelfde dag lexei nog verlaten. Het raadselachtig ge val heeft nogal de aandacht getrokken. De Kaad voor de Scheepvaart heeft er zich mee bemoeid en kwam tot de con clusie, dat ót van totale onbekwaamheid ót van opzet gesproken moet worden. De „Lauwers" mat bruto 340, netto 71 reg. ton, was 40 jaar oud, en voorkien van een Kromhout motor. Het schip be hoorde sinds vijt maanden toe aan een gezagvoerder te Groningen, die het voor 110200 kocht, maar voor f21500 verze kerde. De bemanning bestond uit een 23-jarige kapitein, een 20-jarige stuurman, (een lS-jarige matroos en een 17-jarige kok. De Raad hechtte aan hun verklaring, dat het schip lek gestooten was, en on mogelijk behouden kon worden, weinig waarde. Het schip had een plaatdikte van fnM., liep weinig vaart, terwijl het weer gunstig was. Het zonk pas zes uur nadat het verlaten was. Er is geen enkele po ging gedaan om het schip te redden, zoo dat het vermoeden bestaat, dat 't „weg gebracht" is om aan de verzekeringsgel den te komen. De Raad zal later uit spraak doen. Bode—Ziekenfonds. Voor -de betrekking van Ziekenfonds bode voor de Cocksdorp en Eierland meldden zich een-en-twintig sollicitanten aan. Benoemd werd de heer P. Zoetelief Het fonds treedt in werking op 1 Febru ari a.s. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer S. de Waard,' deed dezer dagen te Amsterdam met gun stig gevolg examen voor het diploma boekhouden van de Vereeniging HetNe- derlandsch Handels-Instituut te Amster dam. De heer De Waard was leerling van de heer Boonstoppel te den Burg. DE KOOG. Korfbal. Morgen wordt alhier een vriendschap pelijke korfbalwedstrijd gespeeld tusschen „Udi" en S.E.O.L.T.O. (Cocksdorp.) De opstelling van Udi is als volgt: Dames Heeren Doel: K. den Braven W. Kiewiet. N. Eelmar A. de Ridder Midden N. Borgman Alb. Kiewiet N. Eelman Ld. C. Eelman Verdediging: M. Bonne C. Daalder T. Daalder Jn. Durieux Reserves: Corn. Eelman Jn. Kiewiet. b.E.O.L.'l .O. komt als volgt uit: Dames: Heeren: Doel: f.v.d.Kooij Z. Stolk N. de Graat Md. H. Stolk Midden: J. Verberg W. Stolk A.de Graat G.v.Voom Verdediging: L. de Waard Jb.v.d.Kooij C.v.d.Kooij F. Stolk Reserve: A. Nieboer. W. v. Egmond. Spelleider: de heer Zaal. Aan het werk bij Staatsboschbeheer. We schreven onlangs over „werkver schaffing" vanwege Staatsboschbeheer, maar dat woord zou tot verkeerde ge volgtrekkingen aanleiding kunnen geven en daarom komen we er nog eens op terug. De hier te verrichten werkzaam heden bestaan in dunning en het aan leggen van z.g. schermbosschen, alles noodzakelijk om een goede ontwikkeling van het naaldbosch te verkrijgen. Het is wel een gelukkige omstandig heid, dat deze werkzaamheden juist uit gevoerd kunnen worden in een tijd, dat er in het boeren- en bollenbedrijt weinig te doen valt en ze de gemeente in haan volle omvang ten goede komen. De arbei ders profiteeren daarvan in de eerste plaats, maar indirect ook de gemeente, welke geen groote bedragen voor werlc- loozenzorg behoeft uit te geven, hetgeen de belastingbetalers op hun beurt weer ten goede komt. Op heden zijn bij Staatsboschbeheer - hier ruim honderd losse arbeiders in dienst, welk getal voorloopig niet kan worden uitgebreid. Vermoedelijk zullen met de werkzaamheden nog plm. drie maanden (tot ruim halt April) gemoeid zijn. Het loon bedraagt in Januari t2.70 per dag, in Maart 12.95 en in April 13.20. De werktijden zijn in deze maanden resp. 7.5 uur, 8 uur en 9 uur. DE WAAL. Nieuwe telefoonaansluiting. No. 2: .NV. Zuivelfabriek „De Hoop"; Directeur K. J. Bosma. OOSTEREND. Kerknieuws. Ds. J. J. Buskes preekt morgen te 9.50 uur in de Genet. Kerk H.V. te Am sterdam— Zuid (Parkkerk). Onderwerp: Het Gebed. De kerkdienst wordt via Huizen op golflengte 298 M. (1007 K.c.) uitgezonden. Het werk van God in Rusland. Vrijdagavond a.s. spreekt Ds. Buskes hier over „Het werk van God in Rus land. Martelaren van deze tijd." PRINS HENDRIK-POLDER. De Molenweg afgesloten. Wegens werkzaamheden aan de Molen weg zal deze van 26 Jan.—14 Febr. voor rij- en voertuigen gesloten zijn. Het echtpaar Visser—Hooft, bekend door zijn tochten naar en op de onher bergzame Karakorum, is weder te Am sterdam teruggekeerd. De lidmaten der Ned. Herv. Gem. te Amsterdam hebben voor de komende tien jaar het kiescollege afgeschaft. De opbrengst der weldadigheidsze gels was dit jaar ongeveer 120.000 lager dan het vorig jaar. BUITENLAND. In Schotland veroorzaakte een mijn- ontploffing vijt dooden. Te Keulen werd een communist door een nat.-soc. doodgeschoten. Anna Pavlova, de bekende Russische danseres, is na een korte, doch hevige ziekte overleden. De Volkenbondsraad heeft het rap port der enquêtecommissie inzake het opiumrooken in het verre Oosten aange nomen. Volgens te New-Delhi loopende ge ruchten zou de vrijlating van Gandhi aan staande zijn. Een miljoenen-goochelaar. Rechts op de foto ziet ge de man, die de Fransche financieele wereld zoo buitenge woon in beroering bracht: de groote spe culant Oustric. Verscheiden personen 'heeft hij aan de rand van de afgrond ge bracht. Volgens een publicatie van het Int. Arbeidsbureau zijn er in Europa elf mil joen, in de geheele wereld twintig mil joen werkloozen. Het Fransche Kabinet-Steeg is afge treden. Vragen, deze rubriek betreffende, wor den kosteloos beantwoord. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. In de Studio te Praag hangt soms een zak over de microfoon, daar bij con certen van het groote omroeporkest de geluidsterkte in de studio te groot is en| de studio te klein om de microfoon ver der van 't orkest verwij derd op te stellen o Algiers besloot in de strijd tegen de malaria van de zender te Algiers gebruik te maken. Het muziekprogramma, speci aal bestemd voor de Arabieren, wordt nu en dan afgebroken voor medische mede- deelingen. De Duitsche rijkspost stelt een kaart beschikbaar voor de luisteraars, waarop men kan invullen, welk type toestel men voor de ontvangst gebruikt. Bij het bou wen van nieuwe zenders wil men hiermee rekening houden. Er zijn in Canada 79 omroepstations in gebruik. o— Het dorpje Hythe nabij Southampton heeft een biezondere klok voor de tijd aanwijzing. Het uurwerk is verbonden met een radio-ontvangtoestel en wordt periodiek gelijk gezet met de slagen van de Big Ben. Binnen in de klok is een luidspreker aangebracht die geregeld de slagen van de Big Ben laat hooren. Pruisen besloot 12.000 mark beschikbaar te stellen voor de schoolomroep in Pom- meren. Men is ervan overtuigd, dat vooral voor de provincie, waar het hoofdmiddel van bestaan de landbouw is, de school radio-uitzendingen van zeer groot belang kunnen zijn. VOOR DE JEUGD. Beste kinderen. Jullie zult wel met ongeduld naar de raadseloplossingen uitzien. Daar begin ik dus maar mee: 1. Schar, schaar. 2. Kat, tak. 3. Hoorn blazer. 4. Kaas, kaar, kaal. 5. Neushoorn. 6. Spanje, Madrid. 7. Met een D. S. Wa ter, later. 9. Boos, baas, bang, berg; koppig, koning. 10. Op zijn pooten. 11. Klerk, kerk; stempel, tempel. 12. Pen, pon ,pan, pin. Extra raadsels: 1. Speen, één; steen, één, enz. 2. Sluitboomen, het- boomen, enz. 3. 0.1 0.01; niets—iets, enz. 4. Een gat. Bij vergissing zijn er vier raadsels te veel geplaatst. Met deze laatste houd ik daarom geen rekening. Voor het prijsje kwam in aanmerking Nanie Bremer, N.-Haffel; voor eentroost- prijsje Cor v.d. Werf, Everstekoog en Jannie Breen, Oostenend. En nu weer vier nieuwe raadsels. Denkt er om: pas inzenden, nadat er 12 in de krant hebben gestaan. 1. Welke pitten zitten nooit in een appel? 2. In welke huizen wonen geen muizen? 3. Met een s een vrucht, met 'n k een gebouw, met een n kun je me niet zien. 4. Welke mond heeft geen tanden? Hebt er veel genoegen me en weest ge groet door OOM KO. Van het Japansche tooneel. De Japansche tooneelspeler Sen-Jako, die in het verre Oosten een groote be kendheid geniet. Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht-at- scheidentle uitslag en eczema bovendien nog wat Purolpoeder. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. ledereen houdt van kinderen, op een enkele uitzondering na. Zij, die de beko ring, welke er van de kinderen uitgaat, niet ondergaan, zijn zeer zeldzaam, en hun min achting, ja zelfs soms vijandigheid tegen deze onschuldige schepsels, wekken ons aller afkeuring op. Maar, zonder voor deze brompotten een excuus te zoeken, dat toch niet te vinden is, moeten we toegeven, dat sommige ouders al het mogelijke doen om hun kinderen onuitstaanbaar te maken en hun de sympathie te ontnemen, die men in 't algemeen voor kinderen gevoelt. Hoe dikwijls ziet men bijvoorbeeld niet in tram, trein of omnibus een moeder met een baby op de arm of met een frisch en mooi kind aan de hand. Uit de aard der zaak is men haar zeer welwillend gestemd, maar wanneer de baby uw hoed ot zelfs uw oor grijpt om daar zoo hard als hij kan aan te trekken, of wanneer 't kleine meisje of het jongetje al schommelend met de bee- nen hun voeten aan uw zijden kousen af veegt, dan verandert onwillekeurig deze welwillendheid. En dit speelt zich dan al onder de onverschillige ot zelfs geïnteres seerde blik van de moeder, die er mee wacht in te grijpen, totdat gij getoond hebt, dat gij dit geval niet al te grappig vindt en die gij daarna ontevreden hoort mompelen: „Er zijn werkelijk menschen. zonder hart, die niet van kindere.n hou den." Wanneer het de ouders behaagt de grillen van hun nakomelingschap te ver dragen, zoo gaat dit hun alleen aan en het is niet aan ons hun opvattingswijze te critiseeren. Maar wanneer zij het noo dig vinden, aan anderen deze uitvloeiselen eener slechte opvoeding op te leggen die hen zelf niet hindert, maar die hun buren onaangenaam zijn, zoo is dat waarlijk on vergeeflijk. Sommige menschen denken te goeder trouw, dat 't verstand van een kind zich sneller ontwikkelt, wanneer men ze voort durend in contact brengt met volwassenen. In het algemeen is dit geenszins het geval. Het kind, bij uitstek goed nabootser, her haalt doodeenvoudig de zinnen, die het hoort en brengt ze op totaal geluk te berde, precies als de papagaaien, en zon der aan de woorden hun werkelijke be- teekenis toe te kennen; het geeft zich dus niet meer de moeite na te denken en wordt lui van geest. Men geeft zich gemakkelijk rekenschap dat de kinderen, wier vroegrijpheid geba seerd is op 't feit, dat zij steeds in gezel schap waren van oudere personen ot grijsaards, lang niet altijd mannen of vrouwen van beteekenis worden; zeer vaak komt het zelfs voor, dat juist 't tegen overgestelde het geval is. De ouders, en vooral de moeder, zijn coquet met hun kinderen en kleeden deze zoo mooi mogelijk aan. Dit is geheel natuurlijk en men zou er een vrouw om blameeren wanneer zij haar kind vuil en slecht gekleed liet rondloopen. Maar toch moet de matigheid betracht worden met de elegantie van het jeugdige kind, niet alleen omdat de goede smaak dit eischt, maar tevens omdat een overmaat van op schik een zekere ij delheid bij de kleinen doet ontstaan. De tegenwoordige mode staat aan de moeders toe haar kinderen) 't zij jongens of meisjes, op behoorlijke maar toch doodeenvoudige wijze te klee den O- O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6