V De Hieuwe lexelsche Courant No 4499 Woensdag 28 Januari 1931 44steJaargan{ Van week tot week fcookei-, Uw Texelsche Berichten Ook Texel krijgt zijn Jeugdherberg. Uw Kindje Blocs met 100 nota's vanaf 10 cent ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: urn ii«iiiiii«iiiiiii is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■llllll«UlinOIIIIII«llllll llllll#IIIM#llllll#IIIIIIB Zoo politiek-tam de vorige week was, zoo bewogen was die, welke thans achter, ons ligt. In drie Europeesche centra speelden zich belangrijke gebeurtenissen at, die alle weder het leven zullen geven aan nieuwe gebeurtenissen van beteekenis. Uit de Volkenbondsstad. Zien we eerst naar Genève. Na de meesterlijke rede van dr. Colijn, die het geredekavel geeselde en aandrong op daden, die Europa's volkshuishouding kun nen bevrijden uit de tariefboeien, heeft men weer veel geredekavel gehoord op de tweede bijeenkomst, der Europeesche studie-commissie. De daden bestonden tot dusver hierin: lo. heeft men de Euro peesche statjen, die geen lid van de Vol kenbond zijn (Rusland, Turkije en IJs land), uitgenoodigd op de volgende ver gadering, in Mei a.s., aanwezig te zijn; 2o. is er een aantal sub-commissies inge steld, die de studie van eenige onderwer pen, voornamelijk de landbouw betref fende, moeten voorbereiden, en 3o. heeft men, op initiatifet der vier groote mo gendheden, nog eens betuigd, hoezeer men de vrede liefheeft. Wilt gij de vrede Dat het inmiddels met de ontwapening nog niet hard opschiet, kan blijken uit het Belgische vestingplan, dat even later werd ingediend, en dat 140 miljoen gul den moet kosten. Ook de Volkenbondsraad beraadslaagde te Genève, ten eerste over plaats, datum en voorzitterschap van de ontwapenings conferentie (hier liggen heel wat voet angels en klemmen, en Benesj' kans op1 het presidentschap schijnt zeer te zijn gedaald); en verder over de Duitsch- Poolsche moeilijkheden met betrekking tot de verkiezingen in Polen en speciaal in, Opper-Silezië. De twee woordvoerders der kibbelende landen, Curtius en Zaleski, be trachtten een wijze gematigdheid en de scherpslijpers aan beide zijden, die zich gespitst hadden op een tel gevecht, kwa men gelukkig bedrogen uit. De toekomst van Br.-lndië. Te Londen werd de Indische Ronde- 1 atelconterentie gesloten. Zij heeft nieu we perspectieven geopend omtrent Indië's politieke ontwikkeling in de naaste toe komst. Een groote mate van zelfbestuur is de Indiërs toegezegd, al blijft Engeland de oppermacht vast in handen houden, ühandi, de bekende leider der nationalis ten, wordt onvoorwaardelijk in vrijheid gesteld op Maandag a.s. Hij zat reeds van 5 Mei at gevangen. Daar de gisting ini Indië niet alleen van politieke aard was maar ook een economisch karakter draagt de kleine boeren hebben er een uiterst zorgelijk bestaan mag men er benieuwd naar zijn, ot de besluiten der Londensche conferentie veel uitwerking zullen hebben op de roering in dit stuk Azië. De uitsluiting in de katoen-industrie. In Engeland zelf duurt de uitsluiting in de katoenindustrie nog steeds voort; eerst in dit week-einde zal beslist worden of een spoedig einde te wachten is. De Fransche regeerbig gestruikeld. De Fransche regeering-Steeg is na een zeer korte bewindstijd vooral wanneer men de lange Kerstvacantie er at trekti gestruikeld over een schandaal, net als haar voorgangster. Terwijl de Oustric- aftaire de aanleiding werd tot Tardieu's val, is Steeg moeten aftreden omdat zijn minister van Landbouw Boret op zonder linge wijze de graanspeculatie had begun stigd. De meerderheid der oppositie was zoo gering als sedert jaar en dag elke meerderheid in de Fransche Kamer placht te zijn en zoo is het dus niet onbegrijpe lijk, dat er stemmen opgaan om het par lement te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven, in de hoop, dat dan een steviger regeeringsblok uit de stem bus te voorschijn zal komen. Het Duitsche Rijk 60 jaar. Ook Berlijn had zijn evenement. Men „vierde" er het 60-jarig bestaan van het Duitsche Rijk, maar de conservatieven vierden niet van harte mee, omdat Duitsch- land thans een republiek is, terwijl de republikeinen niet geestdriftig konden zijn voor de herdenking der keizerlijke glorie. Rampen te land en ter zee. Het wekelijksch rampen-lijstje ver meldt een reeks door lawines veroorzaak te ongelukken in de Alpen, waarvan ook twee Nederlandsche ski-ers het slachtof fer werden; nieuwe aardschokken in Mexi co, waardoor het doodental tot over de 100 is gestegen; en ten slotte een scheeps ramp in de Zwarte Zee, waarbij ruim 50 menlschen om het levien kwamen. Q» «Bij'Griep en Gevatte koude Sanapirin-tabletten. Buisje 75, 40, 25 ct. Bij Hoesten en Bronchitis Anga-siroop. Flacons van 1 gld. ent 1.75. Bij Apoth. en Drogisten. T.E.S.O. is Zaterdagavond, door onder- 'handsche koop van de heer J. S. DijtJ,, eigenaresse geworden van hoeve „Pano rama" op de Hoogeberg en is voornemens daarin een jeugdherberg te vestigen. (Zie verder in dit nummer.) Ons Texelsch dialect. Woorden en uitdrukkingen, alfabetisch gerangschikt en van verklarende aantee- keningen voorzien, meest door de heer S. de Boer, oud-onderwijzer te Sneek. (Vervolg). Koohvörmes gerecht van kool, uien, melk en spek. 'n Koppie doen koffie drinken; ook het avondmaal gebruiken. Koppiesgelag een stuk koek ot iets dergelijks bij de koffie. Loope te kördinalie zonder met het werk op te schieten. Korremelksüup dunne karnemelkspap; in het Friesch: soepe karnemelk. Korfjes reeë ringsteken. Kote jongensspel met oenten, welke op een steen worden gelegd. (Wie beschrijft deze spelen eens in goed Texelsch dialect?) Kötte jongensspel met een stok, waar mee een klein stokje wordt wegge slagen. Kötböra een soortgelijk spel, ge speeld met een gesteeld houten bord en een houten rolletje. Köttebeie aardappelbessen. Wie helpt ons met zijn op- of aanmer kingen? Opbouwende welwillende critiek is ons altoos welkom. Wie weet het be ter (Wordt vervolgd.) Moeder, uw kindje zal u niet halt zooveel zorg geven, als u het huidje maar droog houdt met Rurolpoeder en de branderige ot stukgaande plekjes behandelt met Purol. Dit verzacht dadelijk en geneest spoedig. Purol en Purolpoeder zijn verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Na de geslaagde Indische Conferentie. De Indische Ronde-Tatel-conferentie te Londen heeft zijn beslag gekregen. Het resultaat wordt bevredigend genoemd. We brengen hierboven eenige leden der In dische delegatie in beeld. Ook mrs. Shah Nawaz, een der beide vrouwen, die van deze delegatie deel uitmaakten. Ge kunt op haar gezicht lezen, dat ze met een opgelucht hart weer naar het Oosten zal terugkeeren. „Im Westen nichts Neues" DE KOOG. Tooneeluitvoejing—L. den Braven. De op Zondag 25 Jan. aangekondigde tooneeluitvoering viel, ondanks het ruwe weer, een druk bezoek ten deel. De zaai was heel goed bezet. Eerste nummer van het programma was 'n drama in drie bedrijven, „Gebroken Levens." Als te even halt 8 het gordijn open gaat, zien we Lize Bekers (Trui Vermeu len) bezig koffie te zetten voor haar vader Jan Bekers (C.Bonne), haar moe der Anna, (Jannie den Braven) en Fransi (Jb. Borgman) pleegzoon van Bekers. Ook maken we spoedig kennis met Klaas Ver meer (Abr. Geus), bijgenaamd „Manke Klaas". Wanneer aan de koffietafel de naam van jonker Ernest Verhoeven (W.v. deWal) wordt genoemd, rijzen er voor het oog van Manke Klaas beelden op, welke hem een geheim doen meedeelen, en waarin hij vertelt, eens als moordenaar van Ernest's vader te zijn veroordeeld, toen deze de moeder van Klaas wilde aanranden. Lize, een boerenmeisje, heeft zich door door de jonker het hootd op hol laten; brengen en wordt, na door hem te zijn verlaten, door haar vader uit het huis gejaagd. In het tweede bedrijf zien we het dienstmeisje Doortje, (Nelly Vermeulen) bezig de ontbijttafel voor de jonker in gereedheid te brengen, meteen een praatje Springende handen en lippen in één nacht beter met den snel verzachtenden AKKER's kKLOOSTERBALSEMj ,Geen goad zoo goed." makend met de chauffeur (Daan Bonne), dat afgeluisterd wordt door de oude huis knecht Jacob (Jb. Groenhof). Even later ontvangt de jonker een brief van Manke Klaas, waarin hem rekenschap van zijn wandaad tegenover Lize wordt gevraagd. Gok Ernest's vriend, Rudolt Smith (P. Vermeulen) keurt deze handelwijze at. Kort daarne verschijnt Klaas, die de jon ker allerlei verwijten naar het hootd slin gert. Ook Frans brengt hier een bezoek en, tot het uiterste gedreven, wurgt hij bijna de jonker, voor welke daad hij in de gevangenis moet boeten. Het derde bedrijf brengt ons weer op de boerenhoeve van Bekers, waar het sinds veel veranderd is. Moeder Anna is van verdriet gestorven, vader Jan zwerft wezenloos door de velden, meestal verge zeld door Toontje (Janie Vermeulen), terwijl Manke Klaas de huishouding waarneemt. De dokter (H.Vermeulen),die at en toe vader Jan bezoiekt, is van mee- mng, dat een biezondere gebeurtenis de oude man zijn verstand kan teruggeven. Kort hierop verschijnt een veldwachter (Jn. Kiewiet), die liet heugelijk nieuws» brengt, dat Frans door zijn voorbeeldig gedrag gratie heeft verkregen. Ook Lize komt weer thuis. En als de oude vader zijn beide kinderen ziet, wordt zijn ver stand weer verhelderd en belooft bij Lize „en haar kind" weer bij zich in huis te nemen. Een pakkend slot, dat velen diep ontroert. Hierna volgt een klucht „Clarettewijn". De heer Van Deinum (P.Vermeulen)-be merkt aan zijn dochter (K.den Braven), dat zij het een ot ander geheim voorhem verbergt. Frits (Jn. Kiewiet) is het reeds met Clarette eens en komt haar hand vragen. De oude heer, die hem voor een reiziger houdt, spreekt van zijn Clarette wijn, terwijl Frits het heeft over Clarette „zonder wijn". Eindelijk wordt het raad sel opgelost, en Frits krijgt zijn Clarette. Als derde nummer van het programma volgde „De Versmade Vrijer", een heel vroolijke klucht van een zuinige rentenier (W.v.d.Wal) en twee dienstmeisjes (Nelly Vermeulen en Marie Bonne). Als zij bei den hem om opslag van loon vragen, meent hij goedkooper klaar te komen, door een van hen te trouwen, doch de meisjes hebben liever een jongere man. Als hij tenslotte toegeeft hun loon tever- hoogen en te zullen trakteeren op „koffie met koek", besluiten beiden te blijven. Te oordcelen naar het applaus, dat telkens opdaverde, viel het programma zeer in de smaak van het publiek. Er werd mmmmmmmmm mmmmmmmmmm man voor nam ma KANTOOR EN WINKEL. Qffi mmmmmmmmmm «i mmmmmmmmmm Perforateurs Brietmappen Briefwegers Postzegeldoosjes Postzegel- bevochtigers Notablocs Kwitantieblocs Notitieblocs Kasboeken Briefblocs Briefordners BD BOEKHANDEL PARKSTRAAT TEXELSCHE COURANT DEN BURGr75 ct- per /J 'e Maanden. Eranco p. post door geheel Nederland Ir p. 3 maanden Loose nummers: 4 ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/h LANGEVELD&oE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12 ct. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend Bil abonnement lagere regelprljs. ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°. 652 POSTBUS: N°. 11 Zaterdagavond. Pasop! Neem Wybert. Ter be scherming der slijmvliezen en ter zuivering van den adem. Zoo rookt U veilig en aangenaam. 'i'iAiTUni t 25. 45 en 65 etx Kös kast. bijt niet!

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1