BEZOEKT UITVERKOOP HI ill. PH. VLESSING. Moest, Keelpijn Huishoudonderwijs. Texef's Jeugdherberg. ONZE GROOTE Nieuwe extra koopjes, ook in Dames- en Heerenconfectie. mm min mm mm min mm mm mm min mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm mm danook goed spel gegeven, terwijl ook aankleeding en grime in orde waren. Aan het slot werd door de heer Abr. Geus met een kort woord van waardee- nng aan de jongste medespelende, Janie Vermeulen, een aardig cadeautje over handigd. Een goed orkest zorgde voor een ge zellig bal. Korfbal. Zondag had hier een vriendschappelijke korfbalwedstrijd plaats tusschen Udi en S.E.O.L.T.O.. Te halt drie gat de heer Zaal het sein om te beginnen. Door Udi werd voor de rust voor de wind ge speeld. Vele goede kansen werden door de sterke wind gemist, zoodat de rust intrad met 00. Na de rust werd weer goed aangepakt en na een tijdje mocht het S.E.O.L.T.O. gelukken door de kort te gooien. Even voor het einde kregen beide ^partijen een uitvaller, welke echter dadelijk werd vervangen. Het eindresul taat was, dat S.E.O.L.T.O. won met 1-0. De twaalftallen bleken tamelijk tegen elkaar opgewassen. DEN BURG. Sportnieuws. Zondagmiddag 2 uur werd de revanche- korfbalwedstrijd Z.V.S.-Verdo-Nigro ge speeld. De opstelling, zoo deelt men ons mee, was vrijwel dezelfde. Het was een pittige, gelijk opgaande wedstrijd. Vlak voor de rust wist Moerbeek voor Z.V.S. te doelpunten. De stand, 1-0 voor Z.V.S., bleef tot het einde onveranderd. Er werd vriendschappelijk gespeeld. Adspiranten—S.V. "Texel". Men schrijft ons: Zondag werd no. 3 van het programma gespeeld, n.l. B tegen C. Uitslag 62. Hoewel het spel door de sterke wind zeer werd bemoeilijkt, zagen we dikwijls heel. goede staaltjes voetbal. B speelde eerst met windvoordeel en had met C, dat met 9 man speelde, niet veel moeite. Het is wel opmerkelijk, dat dikwijls het meeste werk aan een klein gedeelte spe lers wordt overgelaten, terwijl vooral als er twee spelers mankeenen, het juist noo- dig is, dat allen van het begin tot het einde, hard werken. Dan is er soms nog wel een kansje. Met de rust had B een; 50 voorsprong. Na de rust probeerde C het wel, maar het wilde niet vlotten. Slechts twee doelpunten werden er tegen over gekteld, terwijl B de score op 6-2 bracht. B heeft nu 'n goede voorsprong. Nu oppassen .jongens. Zondag a.s. speelt A tegen C, aanvang 2.15 uur. De Adsp. naar Koog aan de Zaan. Voor het tegenbezoek aan K.F.C. adsp. te Koog a.d. Zaan worden de voorberei dende maatregelen reeds getroffen door het vormen van een reiskas. Een 25-tal jongens zijn aangewezen, die elk voor zich eerst de toestemming der ouders behooren te vragen. Dan moet regelmatig voor degenen, voor wie de ouders dit noodig achten, de reiskas-contributie aan de aanvoerders worden betaald, die op hun beurt elke week afrekenen met de leider. Als voorloopige datum wordt ge noemd 2021 Juni a.s.. Het bestuur zal zkh dezer dagen met de adsp.-leiders van RtF.C. in verbinding stellen ter verdere regeling van een en ander. Texel II—Helder IV. 4—1. Men schrijft ons: Alhoewel Texel deze wedstrijd met 4—1 gewonnen heeft, was, indien T. niet egoistisch gespeeld en het spel meer ver deeld had, het aantal punten veel hoo-1 ger geweest. Dus, jongens, meer samen spelen en schieten. Niet te veel drijven. Daarmede kan men geen wedstrijd win nen. Op tijd liet scheidsrechter Kraan tossen. T. won en verkoos voor de harde van doei tot doel staande wind te spe len. Men was van gedachte, dat het nu doelpunten zou regenen, maar door het bovengenoemde spel, konden de H.-backs voldoende ingrijpen. T. wist voor de rust maar 2 doelpunten te maken, hoewel H. maar met acht spelers was opgekomen. Vooral de H.-keeper speelde een schitte rende partij. Hij was zijn plaats onder de lat meer dan waard, ofschoon de lat ook menigmaal te hulp kwam. De kee per van H. had van het publiek menig applaus in ontvangst te nemen, rust 2-0 voor T. Na de thee werd er weer flink aangepakt en speelde T. een betere par tij dan voor de rust. T. wist nog twee maal en H. eenmaal te doelpunten, zoo dat het einde kwam met een 41 over winning voor T. Indien H. volledig ge weest was, had T. de overwinning nog lang niet behaald, daar H. met 8 spelers aardig partij gaf. GezinsziekenfondsDen Burg c.a. Ingevolge bestuursbesluit van hetGe- zinsziekenronas alhier zullen de heeren G. Michels en P. Sluisman, behoudens goed keuring door de alg. vergadering, hun functies ruilen, zoodat eerstgenoemde voortaan als secretaris en de ander als penningmeester zal tungeeren. Deze ver andering vindt zijn oorzaak in de drukke werkzaamheden, welke heel veel tijd van de heer Michels in beslag nemen en het hem onmogelijk maken zijn taak tot eigen voldoening te volbrengen. De rentenier in 1931. Voorwaar, Zijn schaar Loopt roestgevaar Dit jaar. Mijnhardt's Hoesttabletten, Doos 30 Mijnhardt's Keelpijntabletten, 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Giften voor het Witte Kruis. J. Z. Eierland t 2.50. Het bestuur van „Volksonderwijs" afd. Texel, schrijft ons: In de krant van heden kan men de aankondiging vinden van een tentoonstel ling op het gebied van huishoudonder wijs, die a.s. Zaterdag en Zondag ge houden wordt in de Landbouwschool al hier. Laten we hopen, dat deze tentoon stelling weer ©en stap in de goede rich ting mag zijn. „Volksonderwijs" heeft al eens geprobeerd, een kookcursus op te richten, maar is daarin niet geslaagd door moeilijkheden met het verkrijgen van een geschikt lokaal, een leerkracht, enz. Moge de landbouwvereeniging meer succes hebben! Welk een vooruitgang zou het voor Texel beteekenen, als we hier goede huishoudcursussen kregen. Het bestuur van „Volksonderwijs" wekt ieder op Zaterdag of Zondag een bezoek te brengen aan de Landbouwschool. Mond- en klauwzeer. Sinds 6 Dec. 1.1. zijn op Texel geen: nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer meer geconstateerd. Van opheffing van het veeinvoerverbod zou voorloopig ech ter geen sprake zijn. Wanneer de gelegenheid zich maar even voordeed, hebben we onze instemming betuigd met de eventueele stichting van een jeugdherberg op Texel. Zoo ergens toch, dan is ons eiland, met zijn rijk dom aan natuurschatten, voor de vesti ging van zoo'n jeugdherberg de aange wezen plaats. Het deed ons danook veel genoegen in ons blad van 31 Dec. 1.1. te kunnen melden, dat T.E.S.O. de stichting van een jeugdherberg op of nabij de Hoogeberg in overweging had genomen. Er werd voor de inrichting 'n bedrag genoemd van 15 a 20 duizend gulden,. Thans kunnen we meedeelen, dat T.E.S.O. 'hoeve „Panorama", op de Hoo geberg gelegen, van de heer J.S.Dijt heeft gekocht en tot jeugdherberg zal doen inrichten. Zonder twijfel zal dit besluit in wijde kring, niet in de laatste plaats door vele der „trekkers" onder onze natuurvrienden van ganscher harte worden toegejuicht. Moge T.E.S.O. met deze mooie onderneming succes hebben. Onzerzijds twijfelen wij daaraan niet en zeggen we gaarne alle mogelijke mede werking toe. Hoeve „Panorama" werd in 1865 voor rekening van de heer T. C. Flens ge bouwd, werd plm. tien jaar later aan de lieer S. Smit verkocht en ging vervolgens, over in handen van resp. de heeren J. Kooij (thans te Assen), en J. S. Dijt. We zouden op Texel moeilijk ©en beter plaatsje voor een jeugdherberg weten te kiezen dan juist op de Hoogeberg, waar men zich op 12.5 M. boven volzee be vindt (bijna op Texels hoogste punt) en een heerlijk uitzicht geniet naar alle kanten. Met recht werd de naam „Pano rama" gekozen. De hoeve heeft linksen rechts van de hoofdingang (aan de weg) een ruim vertrek. Daarachter links nog een kamer en keuken, rechts een groote ruimte als stal, hooibergplaats en deei in gebruik. Naar we vernemen ligt het in de be doeling de jeugdherberg, welke een op pervlak beslaat van 13 bij 14 M„ geheel naar de eisch in te richten. Ze zal beneden bevatten een woon- en slaapkamer voor de „kastelein" (herbergvader), eetkamer, twee slaapkamers voor meisjes en een voor jongens. De bovenverdieping krijgt twee dakkapellen en ruimte voor een groot slaapvertrek voor 20 jongens. In een nieuw bijgebouw worden onderge bracht keuken, vvaschhok, twee douches, urinoirs enW.C.'s. In totaal zal de jeugd herberg plaats bieden aan 65 „trekkers" (we komen op dit „trekken" later terug). De voorgevel zal behouden worden (en terecht), evenals het rieten dak. Men zaï er de beschikking krijgen over electrisch licht, overvloedig goed drinkwater, ter wijl ook overigens de hygiënische in richting niets te wenschen zal overlaten. De hoeve is nog tot 20 Maart in huur. Getracht wordt onmiddellijk daarna met de verbouwing een aanvang te doen ma ken, zoodat de „herberg" nog het a.s. seizoen geopend kan worden. Vermoede lijk zal de vereen. „Mooi Texel" de her berg in beheer ontvangen. T.E.S.O. zal de zaak financieren. Voor T.E.S.O. en Mooi Texel is hierin een mooie taak gelegen, welke we vertrouwen, dat zij tot aller voldoening vervullen zullen. We komen op deze belangrijke aangelegenheid later terug. Brandvrije kluis Coop. P.T.V. Texel. W.A ten behoeve van de Coop P.T V. Texel W.A. alhier wordt in het veilingsgebouw een brandvrije kluis gemaakt, geheel van gewapend beton, met wanden ter dikte van 25 cM„ (een onbrandbare plaat van 5 cM. tusschen twee betonnen wanden van 10 cM.) De kast wordt binnenwerks 100 bij 145 cM. en plm. 250 cM. hoog. Ze wordt gesloten door twee ijzeren deu ren, 40 cM. van elkaar, voorzien van Lipssloten en draaiende in zware ijzeren kozijnen, vastgegoten in het beton. De heer J. v. d. Pijl, bouwkundige alhier, maakte het ontwerp, de fa. Smit en Co. (Waalderstraat) het smeedwerk. Het be tonwerk werd uitgevoerd door C. Ellen en Zh„ (arbeiders der Dertig Polders.) Miltvuur. Zondag is op hoeve de „Strooppot" (Gebrs. Verseput) plotseling een koe ge storven. De veearts constateerde milt vuur, in verband waarmee Maandag het cadaver onder toezicht van politie-agent Brouwer werd verbrand en stal met erf ontsmet zijn. De weg door Burger-Nieuwland. Vanwege de Alg. Texelsche Midden- standsvereeniging wordt een request ge richt aan B. en W. met het dringend ver zoek er toe te willen meewerken, dat de erbarmelijk slechte weg door Burger- Nieuwland in behoorlijke staat wordt ge bracht. De afd. der H.M.v.L., de L.T.p. ,en de organisaties op het gebied van de bloembollencultuur hebben aan dat adres haar adhaesie betuigd. Van de ge legenheid, voor anderen opengesteld, om dit stuk mede te onderteekenen, wordt een druk gebruik gemaakt. Alg. Vergadering V.I.O.D. Gisteravond vergaderde de Vereen, tot Uitkeerii g bij Overlijden „V.I O.D." in hotel „de Lindeboom". Tegenwoordig waien Na opening door de heer D. Keijser Sz. voorz., en lezing der notulen door de heer P. Lieuwen, secr., volgde lezing van enkele ingekomen stukken. Aan de rekening over 1930 ontleenen we dat ontvangen was 17510,26 en uitge geven 15046,28i/2, zoodat een batig saldo restte van f2463,97y2. De balans sloot met f 64955,80. De commissie van rekeningnazieners be staande uit de heeren W.v.Heerwaarden, J. Buis en P. Sluisman, bracht bij monde van eerstgenoemde een guns'cig rapport uit. Goedkeuring volgde bij acclamatie. Uit het jaarverslag stippen wij aan: Ondanks vele uitkeeringen rest nog 'n flink batig saldo. Het jaar ving aan inef 3033 polissen, 129 kwamen er bij, 24 er at wegens overlijden, 15 wegens bedan ken, vijf werden geroyeerd. Eindstand 3108 polissen. Volgens de wisk. adviseur; staat de vereeniging er goed voor. Van de dubbele verzekering wordt een steeds rui mer gebruik gemaakt. Oprechte dank ver dient de afgetreden boekhouder Joh.Kik kert, die meer dan 21 jaar de vereen, trouw diende. Het verslag sluit met de beste wenschen voor 1931. Ter voorziening in de vacature-Jac. v. Heerwaarden (benoemd tot boekhouder) waren candidaat gesteld de heeren G. J. Keijser en Mart. Witte. Benoemd werd de heer Keijzer met 48 van de 61 uitge brachte stemmen (12 op de heer Witte,, één blanco) De heer Keijzer nam zijn benoeming aan. Op voorstel van de heer H.Smit, door de vergadering bij acclamatie aanvaard, zal de heer joh. Kikkert een stoffelijk blijk van waardeering worden aangebo den, De heer W.van Heerwaarden stelde voor, hem tot eerelid te benoemen, maar hierop ging het bestuur liever niet in,- daar de heer Kikkert toch een.^zij het ge ringe, gratificatie ontving en bovendien het bestuur te groot zou worden, wanneer alle verdienstelijke bestuursleden na hun aftreden tot eerelid 'hoezeer de heer Kikkert hierop aanspraak maakt zou den worden benoemd. De heer C. Buisman zeide gaarne om- téent de z.g. dubbele verzekering (waar op we in het volgend nummer nog te rugkomen. Verslaggever) inlichtingen te zullen verstrekken. Nadat de heer IJ. Brouwer o.m. op trouw bezoek der ver gaderingen had aangedrongen, sloot de voor. met een dankwoord aan de heer Joh. Kikkert en de beste wenschen voor 1931 de vergadering. OUDESCHILD. Twee paarden in de haven. In het laatst der vorige week geraakte een wagen met twee paarden van Gebr. Schumaker van de kade. De paarden kwamen gedeeltelijk op een klipperschip terecht, doch konden vandaar niet op het droge worden gebracht. Ze vielen beiden in de haven, werden met behulp1 van een roeiboot naar de helling gebracht en konden daar het natte element verla ten. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor; het geval bepaalde zich tot materi- eeie schade. Vereen. Moed, Volharding, Zelfopoffering. Bovengenoemde vereeniging rekent tot haar leden alleen redders van schipbreu kelingen, en zetelt te den Helder, ook "lexelaars zijn daar lid van. Zaterdag hield de vereeniging een feestelijke vergadering, welke door een viertal Texelaars, (Oude schilders) werd meegemaakt. Hoog water. De Zuiderzee-afsluitdijk debet? Zaterdagavond stond het water weer op de kade. Het is wel eigenaardig, dat de laatste tijd, nu de afsluitdijk er voor een' groot deel ligt, het zeewater in de Texel sche haven zooveel vlugger hoog is, het komt al spoedig op de kade. Eenige jaren terug was het meestal bij het tweede stormtij, dat het water op de kade kwam. thans is dit als regel bij het eerste tij' al het SevaL Zeer waarschijnlijk zal de afsluitdijk daaraan wel debet zijn. (Wie er anders over denkt, mag het zeggen. Redactie.) Nieuwe telefoonaansluiting. No. 17: J. H. Slaman, smederij. Net in de schroef geraakt. Maandagmorgen kreeg de motorbotter TX 19 (schipper Krijnen) bij het garna- lenvisschen het net in de schrotet, waar-, door de motor tot werkloosheid werd ge doemd. Schipper Ellen sleepte met de motorbotter TX 14 de TX 19 naar de haven. Van de goedgeslaagde Daan Pool-avond volgt a.s. Zaterdag het verslag. Naar veilige ree. Tijdens de storm in het begin van de week lagen twee Engelsche booten op de reede ten anker, de Sheldrake en de Pharmican. De weekboot Harlingen— Londen ging Zaterdagmiddag toch nog naar buiten. Haringvangst. Men is reeds begonnen met het zetten van haringkommen, dat is plm. 14 dagen vroeger dan vorig jaar. De eerste haringen werden in de afgeloopen week te den Hel der geveild voor f8, - per tal. Verhooging en verzwaring zeedijk. Op Woensdag 11 Febr. wordt door de Dir. Gen. der Zuiderzeewerken aanbesteed het verhoogen en verzwaren van de zeedijk der Dertig Polders benoorden Oudeschild in 2 perc. Raming perc. I f380.000; perc. 2 f235 000. Groote garnalemvangst. Werden eerder de garnalen gezeefd met handkracht, thans geschiedt dit wegens de groote vangsten electrisch en wel te der. Helder Ongeveer 2 mnd. geleden leverde de fa Fr. Zegel Kz. deze electr. zeef, waar mee thans reeds 200 000 KG gezeefd zijn. Ze voldoet zoo goed, dat genoemde firma reeds een tweede bestelling tegemoet mocht zien. Fabrikant van deze zeven is timmer man A.Blom alhier. - Ook iets voor Oude schild misschien EIERLAND. Schoolnleuvvs. De heer D. Bonne, onderwijzer aan de o. 1. school te Z. Eierland is met ingang van 30 Januari benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school te Appelsga. DE COCKSDORP. Aanmelding—Ziekenfonds. We maken de belanghebbende lezers attent op een advertentie in dit nummer, waarin wordt meegedeeld, dat in de Iood van Februari en Maart geen nieuwe leden tot het Ziekenfonds kunnen toetreden. Dus, aanmelden voor 1 Febr. of per 1 April. Kerknieuws. Op Zondag 25 Jan. had hier de tien- jaarlijksche stemming plaats voor kerke- raad of kiescollege. Van de 20 uitgebrach te stemmen, waren er 14 voor kiescollege, 5 voor kerkeraad, terwijl er 1 stem van onwaarde was. Hiermede blijft de oude toestand bestendigd en houdt voor de tijd va tien jaar het kiescollege het recht van benoemingen en beroepingen aan zich. Benoeming. Tot doodgraver werd benoemd de heer Rensens.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2