l exelsche Courant vail Zaterdag 7 Febr. 1931. IM TWEEDE BLAD 3 SE**! I Texelsche Berichten Uw hart moet zijn eigen klacht vergeten En in het groot ritme ondergaan; Dan zal het een dag zijn sterkte weten En ver-uitschallende tonen slaan. Het moet als 'n stroom, 'n storm-gezinde, Wit schuimend over zijn dijken slaan; Dan zal het een dag de luwte vinden In oevers, golvend van zomer-graan. Uw hart moet zijn eigen klacht vergeten En in het groot ritme ondergaan, Dan zal het een dag in ongemeten Geluk het gansch accoord omvaèn. MARGOT VOS. Uit: De dienende maagd. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. B'irTfurf en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Gebroeders A. en C. Blom te De Cocksdorp om in het perceel kadastraal bekend in sectie A., no'. 2285 een benzine-motor te mo gen vervangen door een electro-motor, door hen voorwaardelijk is ingewilligd. De aandacht wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel NIET tot beroep van de be schikking bevoegd zijn zij, die indertijd niet voor het Gemeentebestuur zijn ver schenen, om hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Texel, 4 Februari 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. W. B. OORT. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de N.V. American Petroleum Company te 's Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche ben- zine-bewaarplaats met aftap inrichting te de Waal op liet perceel kadastraal bekend in Sectie C., no. 1293. Mede een verzoek met bijlagen van M. Blom Jz., timmerman te Oudeschild om vergunning tot het oprichten van een in richting voor machinale houtbewerking al daar op het perceel kadastraal bekend in sectie D. no. 855 Op Vrijdag, den 20 Februari 1931, des middags resp. 11 en 12 uur zal ten Raad- huize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowei de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie eventueel niet tot beroep van de beschikking van het Gemeentebestuur bevoegd zijn zij, die niet voor het Gemeentebestuur zijn versche nen, ten einde hunne bezwaren monde ling toe te lichten. Texel, 6 Februari 1931. Burgemeester en Wethouders voorn. W B. OORT De Secretaris, JONKER. Bloembollencultuur op Texel. Uit het verslag der Kamer van Koophandel 1930. De bloembollenteelt breidt zich op Texel meer en meer uit en er komen zich steeds meer kweekers uit de Streek vesti gen. In hoofdzaak worden hier narcissen en crocussen geteeld. Het gewas der nar cissen was middelmatig, dat der crocus sen zeer goed. De prijzen waren echter zeer onregelmatig. „Golden Spur" en „Dubb. van Sion" werden in het handels seizoen steeds duurder, terwijl de cro cussen steeds in prijs daalden. Over het algemeen hebben de kweekers over 1930 geen reden tot klagen. Texelsche Schapenfokkerij. Uit het verslag K. v. Koophandel 1930: Kon van 1929 geschreven worden, dat het de fokkers door de zeer slechte groeiresultaten der schapen zeer lang zou heugen, van 1930 kunnen we juist het omgekeerde zeggen. Dit jaar onderscheid de zich door een buitengewoon zachte winter en een enorme grasgroei, met als gevolg hooge veeprijzen. Het was danook met de boeldagen in Maart een geheel ander beeld dan in 1929 i Een vrouw op de commandobrug. Op de stoomboot, welke de communi catie onderhoudt over de Mjösen-See in Noorwegen, bekleedt een dame, mej. Gu- drun Trogstad de dochter van een oud zeekapitein de kapiteinsplaats. Geen alledaagsch geval. - Miss Griekenland. De Grieksche schoonheidskoningin 1931, Miss Chrissula Rody, die met haar Hol- landsche collega te Parijs naar de titel van Miss Europa dong. Ze vischten bei den achter het net, want miss Frankrijk ging met de kroon strijken. toen absoluut geen kooplust voor hoog- drachtige ooien en nu in 1930 groote kooplust met beste prijzen. De inkrim ping van de schapenstapel in de laatste jaren, een laag gemiddeld geboortecijfer en veel gras in Mei waren alle factoren om de prijzen der 6-weeksche lammeren hoog op te voeren. Op de eerste lamme- renmarkt bleek dit reeds; een kleine aan voer maakte, dat de prijzen zeer hoog werden ingezet, met als gevolg daarvan geen vlotte, doch prijshoudende markten. Dit bleef het beeld der markten tot 't laatst in de herfst. De handel in „mok ken" had ook een zeer vlot verloop. De prijzen hielden tot het laatst goed stand. In Juli en Augustus zette de handel in met prijzen van f37 a f39, waarna deze opliepen van f39f41. Maakten de lage veevoederprijzen en overvloedige grasgroei, dat elkeen vee wilde bijkoopen hetgeen de prijzen sti muleerde het artikel WOL kon zich niet aan de wereldcrisis onttrekken en werd voor buitengewoon lage prijzen ver handeld. De meeste wol werd verkocht voor f0.70 a f0.80 per Kg. Het jaar 1930 was dus wat de lamme ren- en mokkenprijzen betreft zeer gun stig, doch het resultaat werd ongunstig beïnvloed door de uiterst lage wolprijzen. Resumeerende kunnen we dus zeggen, dat het jaar 1930 voor de Texelsche schapen- tokkers een vrij goed jaar was. De Zeegras-oogst. Uit 't Verslag K. v. Koophandel 1930: Gedurende 1930 zijn door het Gemeen telijk Zeegrasbedrijf te Wieringen ver zonden 12260 balen a 50 Kg. (1929:128691 balen) gemaaid zeegras, vertegenwoordi gende een waarde, berekend naar groot- handelsprijzen van f 70.913.75 (in 1929 174.651.811/2.) Het jaar 1930 leverde evenals 1929 een flinke oogst op, zoowel te Wieringen als te TEXEL. Het zeegras was eenigszins met slib aangezet, zoodat de kleur en mitsdien de kwaliteit wederom niet best was. De handel was stug, waardoor de afzet in minder vlug tempo plaats had dan gedurende voorgaande jaren. Het laat zich aanzien, dat meerdere hande laren hun voorraden nog geruime tijd in opslag zullen moeten houden. De afzet geschiedde zooals gewoon meest naar 't buitenland. De export naar Frankrijk en België bleet bevredigend. De oogst van gevischt zeegras was bie- zonder teleurstellend. De productie was op TEXEL en Den Helder ver beneden liet gemiddelde, Wieringen de kleinste sinds menschenheugenis. Daarbij liet de kwali teit van het op Wieringen gewonnen zee gras zeer veel te wenschen over. Laat in het seizoen was het zeewier vermengd met een zeer fijn soort, z.g. apenhaar. Gevreesd wordt, dat de afsluiting van de Zuiderzee zeer nadeelig zal blijken voor de zeegras-nijverheid op Wieringen, door ander verloop der stroomingen en het verloren gaan van gunstige groei plaatsen. Daar de verkoop', die eind 1929 zeer teruggeloopen was, zeer moeilijk bleet, liep de buitengewoon hooge prijs van 1929 in voorjaar 1930 terug. Door de, geringe oogst echter bleef de prijs nog heel loonend. Daalde voor tal van bodem producten de opbrengst beneden die van 1914, voor zeegras werd nog driemaal de voor-oorlogsche prijs betaald. De handel maakte danook geen winsten van betee- kenis, al werd de voorraad vlot geruimd, hoofdzakelijk doordat een groote produ cent elke hoeveelheid opnam. Volgens ruwe schatting werden in 1930 afgeleverd 11.400 pakken van 50 Kg. (los gewogen) tegen een doorsneeprijs van 15.— per 100 Kg. (oppersen, emballage enz. voor koopers rekening). Sportnieuws. Morgen speelt Texel II tegen Z.V.3. om 12 uur. Texel II komt als volgt uit: N.N. J. Kiljan, J. Zeeman Th.v.Fleerwaarden, M.Koorn, A.v d.Slikke N.Tuinder, P.Hille, D.Dapper, J.Vroegen, A. Bakker. Res.: Jan Bruin Wz. Texel I gaat naar Wieringerwaard en komt uit als volgt: Jb. Gras J. Ran, A. Ran, Jac. Gieles, R.Ran, N.de Graaf, H.Ran, Jn. Gieles, N.Ran, Winter, Pijpers. Reserve: Eckhqjxit en Liotard. Vertrek met de boot van 8 uur. Wolveehandel 29 Jan.—4 Febr. Voor wolvee was Leeuwarden over het geheel iets vlugger en ruim prijshoudend. Ook Leiden was bij ruimer export vraag, voor de goedsoortige enterschapen of lammeren vlugger met vaster noteering, doch liepvoor de mindere soort flauwer at. Purmerend gaf voor schapen in het algemeen een matige omzet, terwijl de noteering een enkele gulden beneden die, van de vorige week bleef. „Drie wijze Gekken." Een advertentie in dit nummer kondigt, voor Woensdag en Donderdag een too- neeluitvoering aan, te geven door de R.K. Tooneelvereen. I.L.B. Opgevoerd wordt „Drie wijze Gekken", de bekende comcdie in drie bedrijven van Austin Strong. El ders had het stuk uitbundig succes, het zal hier niet minder zijn. OUDESCHILD. Visscherij. Hoewel de 'garnalenvisscherij op Texel- stroom weer wat beter wordt, waren de vangsten de vorige week nog klein. De aanvoer bedroeg ongeveer 3600 Kg. gar nalen. Buitengaats lagen wel garnalen, maar het moet kalm weer zijn om daar te visschen. Meerdere Texelsche kommenvis- schers waren deze week bezig om hun netten te zetten, doch de vorstberichten in het midden der week hebben hen waf huiverig gemaakt en zoodoende namen ze nog weer een afwachtende houding aan. Te den Helder waren de haringvangsten nog wel niet groot maar het begin is er toch. De haringafslag wordt weer aan 't Hoofd gehouden. Examens. Onze dorpsgenoote mej. G. Brouwer, die te Alkmaar een cursus volgde voor bakers, welke gegeven werd door het „Witte Kruis", deed Dinsdag met gunstig gevolg te Haarlem examen. Veevervoer. Gedurende de laatste week:, zijn van Texel verzonden: 10 kalveren, 27 varkens, 4 koeien, 46 schapen. DE KOOG. Texel vooruit! Uit 't Verslag K. v. Koophandel 1930: Het eenvoudige dorp de Koog trekt voortdurend meer de aandacht en breidt zich steeds uit. Teneinde de ontwikkeling in goede banen te leiden, wordt een be bouwingsplan ontworpen; intusschen ko men verschillende bouwaanvragen binnen. Het bezoek aan het eiland neemt in sterke mate toe. De vereeniging „Mooi Texel" geeft zich veel moeite om de bloei van het eiland te bevorderen, o. a. door opening van een Natuurhistorisch en Texelsch museum op 22 Junk Plan nen voor de stichting van een jeugdher berg zijn in voorbereiding. (In Jan. '31 kocht T.E.S.O. met dit doel „Panorama".) In December j.l. werd opgericht de „Stich ting Vogeltrekstation Texel". Aangelegd werd een rijwielpad vanat de dennenbos- schen door de duinen naar het strand en, een rijwielpad langs de Koogerweg naar de badplaats de Koog. Het geheeie eiland, de Koog niet in het minst, staan in het teeken van vooruit gang. De groote rijkdom in flora en fau na. Je zich nog steeds uitoreklende den- ncnbosschen, het ongerepte van de voor elkeen toegankelijke duinen, het breede vlakke strand, de talrijke vogelbroedplaat sen dragen er toe bij om Texel als zomer verblijf voor velen aantrekkelijk te maken. Paardensport. Donderdagavond werd in het lokaal van de heer Den Brave alhier een ver gadering belegd door de heeren L. den Braven, I. Bonne en M. Knol met het doel tot de organisatie van een jaarlijksche harddraverij te komen. Er waren plm. 25 peisonen aanwezig, ook uit Eierland en De Waal. Geruime tijd werd van gedach ten gewisseld en in principe sprak men zich uit voor de oprichting van een ver eeniging, welke zich met de organisatie van harddraverijen zou Leiasten. Alvorens e:liter spijkers met koppen kunnen worden geslagen, zullen nog een aantal paarden sportvrienden tot een nadere bespreking worden uitgenoodigd. EIERLAND. Goed afgeloopen. Dinsdag j.l. heeft de heer J. Moenseen ei nstig ongeluk gehad, dat wonder boven wonder nog goed afgeloopen is. Hij was werkzaam in de schuur vim de hotstede „Madura". Toen hij van de zolder kwam, is de trap onder hem uitgegleden. Hij bleet met zijn vingers aan de zolder han gen, maar kon zich zoo niet lang houden. Daar er geen tnensch in de omtrek was, moest hij zich laten vallen. Hij kwam boven op de trap terecht, heeft echter niets gebroken, maar moet wel rust hou den. OOST. Fanfarecorps „Oost". De vorige week werd het grootste deel der instrumenten, waaronder Óen groote en kleine trom, bestemd voor het fanfare corps alhier, ontvangen. Deze week kwam het restant. Ieder lid is thans in het beztt van een instrument, zoodat met oefenen een aanvang kan worden gemaakt. Scheepvaart. Een motorboot met hout, met bestem ming de Cocksdorp, heeft alhier zijn vracht gelost. Door onbekendheid met 't vaarwater, kon de Cocksdorp niet worden bereikt. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke onderstaande regelen in het eerstvolgend blad te willen opnemen, waar voor mijn dank. De toestand in het Gesticht van Weldadigheid. Volgens uw verslag van de raadszitting van Zaterdag 1.1. noemde de heer Pisart de toestand in het Gesticht van weldadig heid alhier betreurenswaardig. Een der gelijke opmerking in de openbare verga dering van onze gemeenteraad gemaakt, kan ik als voorzitter niet over mijn kant laten gaan. Onze inrichting kan wat ver zorging van de verpleegden, zindelijkheid en wat de inrichting betreft met de mees te inrichtingen van die aard in ons land wedijveren. Dit is mij door velen, die onze inrichting bezochten ot van nabij leerden kennen, herhaaldelijk verzekerd. Dat voor een dergelijke inrichting cen trale verwarming een eisch van de tegen woordige tijd is, zal wel niemand meer betwisten. Het bestuur is daar ook reeds geruime tijd over bezig en heeft in de herfst van 1930 een begrooting der kos ten overgelegd, welke echter niet goed is gekeurd, en gezien het reeds gevorderde jaar, kwamen ook wij tot het inzicht, dat het voor zulk werk voor de winter te laat werd. In de vergadering van het Alg. Armbestuur van 29 Nov. 1930 is echter besloten om dit voorjaar plannen voor centrale verwarming bij het gemeen tebestuur aanhangig te maken. Als voorzitter sprak ik namens ons bestuur reeds hierover, eenige dagen voor de laatstgehouden raadsvergadering, met de burgtmeester. Bij gebrek aan een dergelijke installatie wordt bij verzorging (verschooning), als door de heer Pisart bedoeld, voor elec- trische ot andere verwarming gezorgd. Den Burg, 5 Februari 1931. J. C. VISSER.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5