PUBOL Geuit de Wolf. Gemengd Nieuws ingezonden. Ruwe Lippen Ruwe Handen Ruwe Huid Ons Natuur-historisch en Texelsch Museum. Bijkans 2500 bezoekers heeft ons mu seum in het afgeloopen jaar geteld. Hoe wel het nog pas in zijn kinderschoenen staat en de beteeken is van zoo'n museum lang niet algemeen bekend is, heeft de Commissie, met het toezicht en het be heer belast, tot dankbaarheid en tevreden heid alle reden. Maar tevreden wil niet zeggen „voldaan" en het is op haar ver zoek, dat we het volgende onder uw aan dacht brengen. Er gaat van ons museum een goede roep uit. Het is nog geen jaar oud, en toch biedt het van opgezette vogels,v ogel- eiere-n en schelpen een collectie, welke bewondering verdient. Maar met weinig moeite zou die collectie kunnen worden uitgebreid. zonder kosten. In de bijna afgeloopen winter hebben vijf personen iets voor het museum aangebracht. Een kwam uit Oost, een ander uit Oudeschild en wat zij aan het museum schonken, was zeker de moeite waard. Willen onze visschers, wanneer daar even gelegenheid voor is, bij liet uitzoeken van hun vangst eens aan ons museum denken. Ieder bie- zonder schelpje of vischje is welkom, elk bosje wier, dat er wat „vreemd" uitziet, eveneens. Er is al een mooie schelpenverzameling aanwezig, dank zij medewerking van alle kanten, maar vol ledig is ze nog niet. Wanneer het aange brachte eenige handelswaarde vertegen woordigt, wordt deze desgewenscht gaar ne vergoed. Ge behoeft er dan geen scha bij te lijden. Wie brengt eens een inktvisch aan of een kreeft? Wie ziet er kans het museum een jonge haai te bezorgen? Doodgevon- den vogels brenge men naar het museum. Daar weet men er raad mee. Daar wor den de vogels opgezet tentoongesteld, eventueel worden dubbele exemplaren met andere musea geruild. Gaarne zou de commissie dit jaar de eierverzameling compleet maken. Wie helpt een bandje mee? Geenszins is de bedoeling vogels van hun eieren te be- rooven. Gevraagd worden slechts eieren uit verlaten nesten, „verdronken" eieren, etc., eieren dus, welke toch al verloren zijn. Goede eieren hebben een betere be stemming dan opgeborgen te worden in 'n glazen kastje. Vergeet dit niet en boven dien de wet verbiedt het. Oud-Texelsche prenten en kaarten zijn zeer welkom. In het museum krijgen ze een waardig plaatsje. Wilt ge er eens aan denken? Uit ons Zondagsblad. In ons Zondagsblad werd opgenomen een portret van de h-eer W.v.Twuijver, die Zaterdag hier zijn zilveren jubileum vierde en een foto van de motorwals en rneng- molen, door de Dertig Polders aange schaft. TEXELSCHE SCHAPEN NAAR DE W1ER1NGERMEERPOLDER. Naar we vernemen had de heer C. Keijser Hz., voorz. van de afd. Texel der Holl. Mij van Landbouw, Dinsdag een on derhoud met de heer Smeding, voorl. dir. van de Wieringermeerpolder, waarin deze hem eenige mededeelingen deed, welke voor de Texelsche schapenhouders, ja, voor de schapenfokkers in 'het alge meen, waard zijn overwogen te worden. Het in culuur brengen van de polder zal zich niet verder uitstrekken dan" tot ontwateren en inzaaien. Het voornemen bestaat semi-cultuur-maatschappijen in 't leven te roepen, voor zoover de grond niet direct aan landbouwers kan worden uitgegeven. Er wordt in 1931 niet meer ingezaaid dan 2500 H.A. Er wordt gere kend op vier schapen per H.A., hetwelk in totaal een aantal van 10.000 schapen zou vereischen; hiervan valt echter mets met zekerheid te zeggen. De kavels zul len plm. 20 H.A. groot zijn en zullen zooveel mogelijk in pacht worden uit gegeven, al naar de gewenschte bedrijfs- grootte, in complexen van meerdere ka vels. Voor goed drinkwater zal worden gezorgd door wellen en waterleidingen, terwijl zoo noodig nog water in tanks zal worden aangevoerd. Indien niet voldoen de pachters ot geen goede pachters wor den gekregen, zal worden getracht com binaties te vormen om te scharen. Het schaargeld zal worden berekend naar 100 schapen. Gegadigden wordt in overweging ge geven nadere inlichtingen in te winnen bij het bestuur van bovenvermelde afd. Paarden op Texel. De lijst van eigenaars en houders van paarden, bijgehouden ter gemeente-secre tarie ingevolge art. 17 van het Inkwartiie- ringsbesluit, vermeldt per 1 Jan. 1.1. 699 paarden, tegenover in 1927 771, 1928 772, 1929 749, 1930 670. Over het geheel gaan we dus met het aantal paarden in een dalende lijn, wat niet te verwonderen is, want de „havermotor" heeft in deze „wereld der techniek" met zware concur renten te kampen. Miss'elijk gedoe. „De Tijd." JUFFROUW 1931. We hebben weer een schoone miss, Miss Holland is gekozen. Nu gaan de stapjes, die zij zet, Voorloopig over rozen. Men heeft haar ook geïntervieuwd, En zij was toch zoo schattig! Ze sprak zoo heelemaal gewoon, En deed niet wijs ot kattig. Ze leert nog op de H.B.S. Een type, zeg, dat meisje! Haar algebra is maar zoo-zoo, En nooit kreeg zij een prijsje. Ze tangoot, stept,is niet verloofd, Dit is haast een mirakel. Maar zij houdt dolveel van tooneel, Dat wordt misschien de schakel! Met Greta Garbo dweept ze, zeg! Dat 's prettig voor die dame. Die maakt met zulk een compliment Natuurlijk graag reclame. Ze houdt van biefstuk en gehakt, Andijvie, zuur en spruitjes. Maar niet van bokking en haché, Ook niet van biet en uitjes. Gewichtig, zeg, van al je doen En laten een berichtje. En daarvoor wordt nu niets vereischt, Alleeneen knap gezichtje. MARTIN BERDEN. Uitvoering T.O.P. De uitvoering van T.O.P. belooft zeer goed te zullen slagen, zoo deelt men ons; mee, want er is met alle macht aan ge werkt en niets is gespaard, om d-e avond met vlag en wimpel van stapel te doen loopen. Er zijn nog maar enkele kaarten te bekomen. (Zie adv.) EIERLAND. Schoolnieuws. Tot tijdelijk onderwijzeres te Zuid- Eierland is benoemd mej. A. N. Lirad1, te Alkmaar. OOSTEREND. Kerknieuws. Na het afdrukken der predikbeurten ontvingen we bericht, dat de Geret. Kerk morgen dienst heeft in het Gebouw voor Chr. Belangen alhier. TEXELSCHE NOVELLE. Een vertelling uit 1867. door B. DEKKER. (Vervolg) Sedert we hem, na het huwelijk zijner dochter en de dood zijner vrouw verlie ten, heeft hij vrij wat ondervonden. Zijn dochter is gestorven en haar kind is haar weldra gevolgd. Nog eenige jaren heeft hij zijn ongebonden en verkwistende leef wijze voortgezet. Aan zulk een schat, dacht hij, zou wel nooit een einde ko men; maar helaas te laat ondervond hij de treurige waarheid, van hejgaen vrouw de Wolt bij het aankondigen van de ge vonden schat gezegd had, dat op dusdanig verkregen goed geen zegen was te wach ten. Nadat de laatste banknoot was ge wisseld en verteerd, werden het vaartuig en de woning verkocht; en achtereenvol gens werden sieraden, meubelen en klee deren te gelde gemaakt, en, na al de el lende der armoede ondervonden te heb ben, werd de Wolf, ontbloot van alle hulpmiddelen en steun, oud, vervallen, en met uitgeputte levenskrachten in het di- akonie-armhuis opgenomen. Niet lang mocht hij de verpleging er in genieten. Het gemis van de sterke drank, waaraan zijn gestel zoo gewoon was geworden, deed hem in een ziekte vervallen, waar van hij niet weder zou opstaan. Maar stil, hij wenkt onsverlangt hij met de leeraar alleen te zijn? Neen, integendeel hij wenscht dat wij blijven, hij wil zelfs dat men zende om een rechtspersoon, om de verklaring, die hij in zijn uiterste ure zal afleggen, later te kunnen staven, 't Was een vreeselijke geschiedenis die hij open baarde, welke wij in korte woorden weer geven. Hij had 't zilveren voorwerp, waarvoor zijn broeder Willem onschuldig veroor deeld was en een gevangenisstraf onder gaan had, gevonden, verkocht en het geld daarvan zoek gemaakt; hij was alzoo de oorzaak, dat zijn moeder van verdriet was gestorven; dat zijn broeder zich naar Oost-Indië had begeven, zich daar van het schip had Verwijderd en nooit weer iets van. zich had doen hooren; hij be schouwde zich als de oorzaak dat zijn vrouw was gaan kwijnen en wellicht over 't verdriet, zijn zoon verloren te hebben, ten grave was gedaald. Hij had den dood van zijn zoon Willem beschouwd, als een straf hem opgelegd voor het leed, zijn broeder Willem en zijn ouders aangedaan en in plaats van zich, naar het woord des leeraars voor God te verootmoedigen, had deze gebeurtenis hem meer van zijn God doen verwijderen, hem geheel verstokt, en was hij een slecht mensch, een dronkaard geworden. De fortuin, die hem later in weelde en overdaad had doen leven, had hij aan een misdaad te danken, want niet slechts had hij, wat hij zichzelf zoo gaarne diets had willen maken, het lijk van den passa- - DE SNEEUW. Als blanke sneeuw de velden dekt, Wat is de jeugd dan opgewekt, 't Is stoeien, rollen in de sneeuw, De schooltijd duurt ze haast een eeuw. Gooien, wrijven, 't is een lust. Tot de sneeuw uit de kleeren prust. Ze maken baantjes spiegelglad Een oud're valt soms op zijn g.... Toch gunnen wij hun gaarn' die pret Op een uurtje later wordt niet gelet. Bij 't „hokkeren" op de „Kerkepiep" Met sleetjes aan de „West". Het was of elkeen daar toen riep: „Hè, fijn, wat gaat het best". 5 Febr. '31. OUWESCHILDER. gier, dien hij bij het stranden van de Azia in zijn vaartuig had opgenomen van een portefeuille met bankbiljetten, in zijn kleederen verborgen, beroofd, maar toen hij zich met het gewaande lijk alleen be vond, had hij er leven in bespeurd, en in plaats van pogingen aan te wenden om de levensgeesten op te wekken, had hij, door de begeerte naar 't bezit van de toen reeds geroofden schat, die uitgedoofd, door hem den keel toe te nijpen; hij was dus dief en moordenaar geworden, euveldaden, waarvoor hij, wanneer hij niet door den drank beneveld was geweest, zeker zou zijn teruggedeinsd. (Slot volgt.) De echtgenoote van een arbeider te Koudekerk had het ongeluk het ontvangen weekloon, twee briefjes van tien gld., in de brandende kachel te werpen, tege lijk met waardeloos papier, waar de bil jetten tusschen waren geraakt. Een bil jet kon, hoewel deels verbrand, gered worden. Het Amstcrdamsch Tooneel, dir. Ed. Verkade, is failliet verklaard. De acht personen, die te Berkhout een opvoering van „Allerzielen" trach ten te verhinderen, zijn tot f40 boete of 40 dg. veroordeeld. Te Amsterdam werd een 45-jarig koopman wegens smaadschrift, een artikel „D.et en Diefjesmaat" in de Tribune te gen notaris mr. M. te Amsterdam ,tot 1100 boete veroordeeld. Voor de betrekking van onderwijze res aan de school met de bijbel te Vars- sel (Hengelo, Geld.) hebben zich 45 sol licitanten aangemeld. Omdat zich voor de betrekking van hoofd der o.I. school te Terkaple (Fr.) geen mannelijke sollicitanten aanmeldden, roepen B.enW. thans ook vrouwelijke ge gadigden op. De streek van Napier in Nieuw- Zeeland werd door een hevige aardbeving getroffen. Over groote oppervlakte ging de grond plotseling met een schok om hoog en toen opeens in dolle beweging omlaag. Het aantal dooden moet meer dan duizend beloopen. De stad Hastings werd geheel verwoest, Napier ziet er uit, alsof het in een gruwelijke oorlog platgeschoten is en moet ontruimd wor den. Vele redders werden bij hun werk door neerstortende muren gedood. Mor gen zal het een nationale rouwdag zijn. Wij leggen ons met zorg en met behulp van moderne machines toe op de vervaar diging van al uw drukwerk en berekenen dit tegen de laagst mogelijke prijs. DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT. Ill VOOR DE JEUGD. Beste kinderen. Daar zijn al weer de laatste vier raad sels, welke het dozijn vol maken. Ik ver wacht de oplossingen vóór Donderdag met opgaaf van je volledige naam en adres met leeftijd. 9. Welke bloemennaam is in deze zin verborgen: Ik hoop, dat je goed oppast, er gebeuren anders ongelukken. 10. Welke dennen zijn geen boomen? 11. Welke pet steekt men in de 'mond? 12. De meeste menschen houden van mij, maar wanneer twee letters worden veranderd is niemand op mij gesteld. De laatste letter van mijn naam is een M. o— Twee aardige spelletjes. Men bedenkt een woord, liefst een heel lang, en fluistert het zijn buurman in, deze aan zijn buurman, enz., tot het eens of tweemaal de kring is rondgeweest Dan moet, wie het bedacht, het oor spronkelijke woord zeggen, dat natuur lijk tot iets heel anders, soms onherken baars geworden is. Een grappig spelletje is dit: Een kaars wordt op tafel gezet, liefst in een kandelaar. De spelers worden om beurten geblinddoekt; dan driemaal rond gedraaid, en dan moet hij de kaars met één „blaas" uitblazen. Degene, wie het 't vlugste lukt de kaars uit te blazen, wint. Veel genoegen er mee, hoor! Gegroet, OOM KO. sop zoo sprak.... nm ssssssssassBHSffissffisia (Onderwerpen van de dag.) COOLIDGE (ex-pres. Ver. Staten): Pro- ductie van goede waar is even essentieel als de vraag er naar scheppen; dit laat ste gebeurt door adverteeren. Zaken, alle soorten zaken zijn gegrondvest op reclame. P. W. SCHARROO (Lt.-Kol. der Ge- ne): De veiligheid van het verkeer eischt, dat het wegdek een eenigszins stroef op. pervlak heeft, dat ook bij nat weder niet modderig wordt, niet hinderlijk spiegelt snel opdroogt en weinig stof geeft. DIRECTEURH.B.S. (wiens school be zocht werd door de juffrouw, die tot Miss Holland werd verkozen; in antwoord op een vraag om informaties van een journalist): Over de schoonheidskoningin ben ik niet te spreken, 't Lijkt wel, of er op deze school niet andiers is. 't Zit me tot hier (hij maakte een spontane be weging, de lezers wei bekend.) Laat me nu verder met rust. ADOLPH ZUKOR (groot zakenman): Reclame maken kost geld, maar mmder geid dan geen reclame maken. o MUSSOLINI (min.-pres. van Italië): Niet hij die veel heeft is rijk, maar hij die weinig noodig heeft. LORD ROB. CECIL (Eng. politicus); Zoolang de internationale bewapenings wedstrijd voortduurt, kan de vrede n.et als verzekerd worden beschouwd. De vraag, of ontwapening inderdaad moge lijk is, beantwoord ik bevestigend. Er be staat ondanks alles, een goede kans, dat zij verwezenlijkt zal worden. Oorlog en Vrede. Gaarne hadden we een plaatsje in uw blad naar aanleiding van de rede van oud- minister Van Dijk. We hadden de heer Bolt gevraagd, om van deze avond een de batavond te maken, doch kregen bericht, dat hij er geen nut in zag. Na lezing van de rede van de heer Van Dijk kunnen we ons best indenken, dat de heeren geen de bat aandurven, want een tegenstander had met zoo'n spr. gemakkelijk spel gehad. Er bleek weer eens duidelijk de twee slachtigheid van deze z.g. naam-christenen uit: Zoo kunnen we, maar ook anders. Het antwoord op de gestelde vragen was al heel vaag en de vragenstellers zullen er niet veel wijzer door geworden zijn. Het is moeilijk oin met onze tegenstan ders van gedachten te wisselen, de haat tegen onze beweging wordt hun reeds met de paplepel ingegoten. Daarom laten we hieronder volgen, hoe ook bij echte christenen het licht doorbreekt. Het is een geschrift, door de heer H. L. van Bruggen, te de Bilt, gezonden aan alle Jongelingsvereenigingen. Het luidt aldus: o— Nadat ik vele jaren de opvatting had ge deeld, die 'n groote massa aanhing en nog aanhangt, n.l. de opvatting, dat le ger en vloot noodig zijn ter verdediging van de vaderlandsche grond en deszelfs bewoners; dat oorlog een kwaad is, dat wel nooit zal zijn te keeren; en dat men goed en bloed moet veil hebben voor de verdediging van het vaderland; nadat ik ook een tijd heb doorleefd van twij fel ten aanzien van de juistheid dezer stellingen, ben ik dan eindelijk zoo ver gekomen, dat ik nu als mijn stellige over tuiging kan uitspreken, dat geen Chris ten, die oprecht zijn Heiland lief heeft, en in Diens voetspoor wenscht te gaan, eenig part ot deel mag hebben aan de menschonwaardige, meer dan beestach tige oorlogsvoering. Als belijdend lid van de Geret. Kerk in mijn woonplaats; op politiek terrein, georganiseerd in de Anti-Rev. Partij en behoorende tot het Anti-Rev. kiezerscorps acht ik nu het ocgenblik gekomen om getuigenis af te leggen van wat ik als de roeping zie van de Kerk van Chriistus op aarde. Hoe moet de christen staan tegenover de haat, die een volk jegens een naburig volk kan bezielen, wanneer misdadige ele menten die stemming van haat hebben gewekt, en tegenover de oorlog ,die uit zulke gevoelens onherroepelijk moet voortvloeien Hij moet naar mijn mee ning al wat in hem is aanwenden om die haat te doen plaatsmaken voor waardee ring en liefde. Zelfs mag hij dus niets doen, wat die haat ook maar eenigszins zou kunnen aanwakkeren. Hij moet er part noch deel aan hebben en hij moet zich ook keeren tegen het geweld, dat uit een dergelijke haat kan voortkomen. Nu weet ik zeer goed, dat de Heere Jezus zelt als het teeken des tijds voor Zijn wederkomst noemt „oorlogen en ge ruchten van oorlogen". Dat hij ook ge tuigt van de volkerenhaat als het eene volk tegen het andere zal opstaan. Maar daarmee is toch door de Heiland niet be doeld .dat nu Zijn kinderen mee zullen doen aan die oorlogen? De veronderstel ling is al te godslasterlijk. Heeft de Heere

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6