Texelsche Courant van Zaterdag 14 Febr. 1931» Abdijsiroop TWEEDE BLAD Benauwd op de Borst? Neem toch Abdijsiroop! Texelsche Berichten Voorschotten aan akkerbouwers. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texei brengen onder de aandacht van belanghebbenden, dat het aanbeveling verdient de aanvragen om voorschotten onder provinciale en gemeentelijke ga rantie zoo spoedig mogelijk, althans vóór 24 Februari a.s. in te dienen. Aanvraagformulieren zijn ter gemeente secretarie verkrijgbaar. Texel, 13 Februari 1931. Burgem. en Wethouders voornoemd, W. B. OORT. De Secretaris, JONKER. Miss Frankrijk als Miss Europa. man zoo sprak.... dos Over schoonheidskoninginnen. LIZZY ANSINOH (kunstschilderes) Schoonheid kan men niet aan bepaalde regels binden. Aan wat de een boeit, loopt de ander onverschillig voorbij. Een natio nale schoonheid, aangenomen dat die be staat, zal nooit kunnen worden aangewe zen, omdat bij dergelijke concoursen de mooiste meisjes thuis blijven. Het ligt, gelukkig, lang niet in ieders geaardheid, om aan een dergelijke kamp mee te doen. Zoo zullen van het platteland slechts bij hooge uitzondering foto's worden inge zonden, toch vindt men onder de boeren^ stand vaak vrouwengezichten met mooie, nobele trekken. Och, eigenlijk moet men zoo'n schoonheidswedstrijd maar 'n beetje vergelijken met de ouderwetsche kermis vermaken. Daar liepen de menschen te hoop voor een dikke dame, misschien in haar soort wel véél origineeler, veel échter ook, en in elk geval was de ver- tooning minder geraffineerd. Mij dunkt,, dat men langzamerhand wel weer genoeg zal hebben van die mooie, vaak nietszeg gende gezichtjes. o— LOUIS OOUDMAN (kunstschilder): Schoonheidswedstrijden, zooals ze thans tot uiting komen, moeten als een grapje worden beschouwd, speciaal in ons land, dat voor dergelijke vertooningen eigenlijk veel te nuchter is; waarbij nog komt, dat onze schuchtere volksaard volkomen in strijd is met dergelijke keuringen in het openbaar. Maar laten we er ons niet druk over maken; laat ons de zaak beschouwen als een gril. Méér is het nijet. o S. GARF (kunstschilder): De heele zaak is de moeite van het overdenken niet waard. Foto's zijn bedriegelijk, geflat teerd, want niets kan meer om de tuin; leiden, in gunstige en ongunstige zin, dan een fotografie. Eén goed ding is te releveeren. De liefdadigheid wordt ge diend, er komt veel geld binnen, en dan, moet men, helaas, voor een oogenblik wel vergeten, hoe barbaarsch, hoe onzedelijk dat paradeeren op de kermis der ijdelheid wel is. Maar de schoonheid is er niet mede gebaat. Uitvoering R.K. Tooneel vereen. I.L.B. Woensdagavond werd in hotel „de Zwaan" door bovengenoemde tooneel- vereeniging opgevoerd „Drie Wijze Gek ken", comedie in 3 bedrijven door Austin Strong, vertaling van Jan Meijer. Hoewel de eerste avond meestal niet druk bezocht wordt, was de opkomst toch wel biezonder slecht te noemen. Of daar het buitengewoon slechte weer schuld aan had dan wel de talrijke uitvoeringen in de laatste dagen, weten we niet, jammer; is echter, dat niet meerderen deze uit voering hebben bijgewoond; er is heel veel gemist. Kort na acht uur opent de heer Nic Ran met een kort woord en even later gaat het gordijn open. Op het tooneel, dat zeer gezellig is aan gekleed en waarop de haard zijn roode gloed verspreid, zit Mr. Teddy Findley, bankier (H.Kievits) zijn partijtje kaart te spelen, terwijl bij de haard Dr. Dick Gaunt (H.Zijm) zijn medisch vakblad leest. Even later maken we kennis met de oude huisknecht Gray (Cor Bakker), de man, die als het bedtijd is, de heeren hun appels en warme melk brengt., en de huishoudster Mrs. Potter (Marie Derni- son). De laatste twee hebben zich geheel en al bij de leefwijze der oude heeren aangepast. Alles in het huishouden loopt als een klok en iedere afwijking wordt door de heeren afgekeurd, tot eindelijk Dr. Gaunt meent, dat ze wat emotie moe ten hebben. Als commissaris v. Politie Poole (Jb. Rijk) komt meedeelen, dat het aan propaganda te maken voor Roomsch Tooneel. Wij hebben het aangedurfd, ging spr. verder, om een van de successtukken; van Jan Musch op te voeren. Hoewel ik niet wil beweren het spel van beroepspe- lers ook maar voor 25 pet. te kunnen be naderen, geloof ik toch, dat u tevreden kunt zijn. Wij zullen steeds trachten goed spel te geven, maar toont u dit danook te waardeeren door onze uitvoeringen in meerdere mate te bezoeken. Steunt waardeert het werk der R.K. Vereeni- gingen. Geeft daar blijk van door uw tegenwoordighe id Donderdagavond werd hetzelfde pro gramma opgevoerd. Hoewel er meer pu bliek was, kan toch niet van „goed bezet" gesproken worden. huis bewaakt wordt, omdat een ontsnapte inbreker het op het leven van rechter, Jimmy Trumbull (Piet Logman) gemunt heeft, komt de' sensatie. Even later maken we kennis met Fred (Nic Ran), een neef van Findley. Hij is van een heel ander slag, dan die drie regelmatig levende oude heeren. Liever traint hij een voet balclub dan de heele dag op een kantoor te zitten. De rechter, die even later thuis komt, brengt door het voorlezen van een brief van Rena Fairchild, 'n meisje uit hun jeugd, waarop ze alle drie verliefd waren, en welke brief de bede inhoudt, haar kind in huis te willen nemen, de boel nog meer in opschudding. De komst van Sydney Fairchild (Dora Graaf) doet de maat overloopen. In het tweede bedrijf heeft het tooneel een heele verandering ondergaan. Overal staan bloemen en „De drie wijze Gekken" beijveren zich op allerlei wijze het Sydtoey naar de zin te maken. Fred doet ook zijn, best en weet zich bij haar bemind te ma ken, zeer tegen de zin der oude heeren,. Hierna komt ten tooneele Benny Suratt, (Jb. de Graaf), een boef van 't ergste! soort, met het plan, de rechter te ver moorden. Sydney kent hem, door omstan digheden, welke in het laatste bedrijf dui delijk worden. Zij belet hem zijn plan uit te voeren door de politie te waarschuwen doch helpt hem tevens ontvluchten. Hij wordt echter later toch gepakt. In het derde bedrijf bekent Benny de handtéekening van John Crawshay (Jac. Gomes), de stiefvader van Sydney, te hebben nagemaakt, door welke bekente nis John, die gelijk met Benny uit de ge vangenis is ontsnapt, weer vrij wordt verklaard. Ook Sydney wordt van elke verdenking ontheven en krijgt haar Fred, Noemen we nog het dienstmeisje Fanny (Corrie Gomes) en Clancey (Ant. v. Heer waarden), dan hebben we alle meespe lenden de revue laten passeeren. Tot slot werd gegeven de komische voordracht „Uit het Neuzenland", door de dames Hiske Ran, Jannie Gieles, Dora Graaf, Corrie Gomes, Rie Dernison en Lena Gieles, zeer potsierlijk gekleed en met vervaarlijk groote neuzen. Een lacn- nummertje van de bovenste plank. Dave rend was het applaus, vooral toen een der dames op een moment haar heele rok verloor. Zooals we dat van de leden van I.L.B. gewoon zijn was het spel zeer goed. Vooral de rollen van Gaunt, Findley en Trumbull werden buitengewoon goed ver tolkt. Ook Sydney en Fred gaven goed spel. In zijn sluitingswoord bracht de heer H.Kievits dank aan allen voor de mede werking, in het biezonder aan de dames pianisten Sjouke Ran en Nettie de Gooyer. Spreker drong er bij de aanwezigen op Sportnieuws. Morgen speelt Texel 1 tegen Wierin- gerwaardl. Texel II is vrij. Texel 1 komt aldus uit: Jb. Gras J. Ran, A. Ran Jac. Gieles, R.Ran, N.deGraaf Liotard, Jn. Gieles, N.Ran, N.deGraaf, Res.: J.Nellenstein. Pijpers. De boot vertrekt om 8 uur. o Aan „het Groentje" ontleenen we, dat Texel 1 aan zijn mooie plaats op rang lijst verschuldigd is te winnen, temeer daar Schagen (een zware concurrent voor het kampioenschap) ook zeker van N.Nie- dorp wint. o Binnenkort zal wederom met de school- voetbahvedstrijden een aanvang worden gemaakt. Alle scholen zullen tot deel name worden uitgenoodigd. De plaquette is thans in het bezit van het elftal den R.K. School, hetwelk thans zal trachten daarop opnieuw beslag te leggen. We hopen spoedig met nader nieuws te komen. o— Morgen speelt om 2 uur 15 voor de adsp. competitie B tegen A. De eerste helft is nu afgewerkt met als resultaat, dat A en B elk 3 puntjen heb ben bemachtigd. C kon het door onvolle dig uitkomen nog niet tot een overwin ning brengen. De winnaar van BA ziet zijn kans aanmerkelijk verbeteren. Zorgt er dus voor, dat allen present zijn. Reserves voor beide elftallen zijn P.Bagge en P.Slikker, OUDESCHILD. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 11 kalveren, 6 varkens, 12 koeien, 8 paarden en 4 schapen. Friesche vaart. In het begin der week gingen nog ver scheiden motorschepen, welke de vaart Friesland-A'dam-Rotterdam onderhouden, via den Helder en Noord-Hollandsch Ka naal, daar de Zuiderzee waarschijnlijk nog niet geheel vrij van ijs was. Woens dag gingen er drie voorbij, van welke de laatste zoo diep geladen lag, dat de gol ven er in het midden overheen liepen. Visscherij. Door het ongestadige weer van de laat ste tijd zijn de vischvangsten niet groot. De vorige week zijn in de haven aange voerd ruim 10200 Kg. garnalen. De kom- menvisschers hebben dientengevolge ook haast nog geen vangst ot kunnen niet te lichten. De haringtrekkers te den Helder hebben ook gedwongen rust, wat heei jammer is. De haring zou wel een goede prijs doen, daar er reeds stoombeugers uit Vlaardingen liggen te wachten op haring om deze te gebruiken voor aas om leng, kabeljauw, enz. te vangen. Donderdagmiddag was het water weer zoo hoog, dat het gelijk met de kade stond. Te den Helder stond het op de steiger. DEN HOORN. Uitvoering Fanfare „D.E.K." Op Woensdag 11 Februari is in het „Loodsmanswelvaren" door de werkende leden van „D.E.K." een feestavond ge organiseerd, welke ten doel had, door 't heffen van entree de financieele toestand van het corps te verbeteren. Men kan zeker over het resultaat van deze avond tevreden zijn, want de geheele zaal was met belangstellenden gevuld. Door eenige leden van het corps (direc teur de heer Riteco), werden een 3-tal, muzieknummers gegeven, welke alle zeer goed werden gespeeld, want 't waren ze ker wel de beste krachten, die hieraan deel namen. De heeren D.Drijver, S.Hin, J.Roos, M. du Porto en v.d. Star gaven verschil lende vooordrachteji, om welke zeer werd gelachen. Ook de heer H.Zijm, hoewel geen werKend lid van het corps, had zich bereid verklaard, mede te willen werken tot het slagen van deze feestavond. Ge noemde heer gat een 3-tal voordrachten, n.l. „Met mijn zestien kinderen naar de Artis", „De preek van Pater Brom" en „Mijn eerste zoon", waarom onbedaarlijk werd gelachen. Ieder riep de heer Zijm danook een tot weerziens toe. Bruin naast blank. Mr. Diagne, onderstaatssecretaris van het Min. van Koloniën in het Fransche kabinet-Laval. Hij is de eerste neger, die in een Europeesche regeering zitting en stem krijgt. De tijden veranderen. Wat zou die kleur ook beduiden? Nog werd opgevoerd het kluchtspel in een bedrijf „De Bourgogne fuif". Ba ron van Leclmer (Fl.Kdjan) was uitgegaan en nu zouden z'n drie lakeien (D.Drijver, P.Drijver en M.de Porto) eens van de ge legenheid profiteeren en zich aan Baron's wijnkelder te goed doen, welke dan ook duchtig werd aangesproken. Nu wilde het geval, dat de Baron wel eenigszins ver moedde, dat dit zou geschieden, en zijn stalknecht (I. Bruijn) liet weten dat hij zeer waarschijnlijk de nacht niet op het kasteel zou doorbrengen en er zich waar schijnlijk een nieuwe bediende zou komen aandienen. Op het hoogste punt van de fuif verschijnt deze en ontpopt zich na korte tijd als niemand anders dan de Baron zelf. Groot was de ontsteltenis van de lakeien. Voor deze daad werden alle drie op staande voet ontslagen, doch op aandringen van Frits, de stalknecht, werd dit besluit herzien, doch thans werd het blaadje gekeerd en was Frits voortaan hun chef. De verloting, welke in de pauze werd gehouden <yi waarvoor 4 prijzen beschik baar waren gesteld, n.l. Ie prijs Fruit mand, 2e en 3e prijs een taart gratis door bakker Duinker aangeboden en 4e prijs een kist sigaren, werden resp. ge wonnen door de heer K. Lap Bz„ mej., N. Witte, de heer W.Kok en mej. C. Fluis- man-v.d.Star. Na afloop bracht de secr., de heer S. Lap BKz., hulde aan allen, die tot het slagen van deze avond hadden medege werkt. Van het bal, onder leiding van de heer Boom, werd tot sluitingsuur een druk ge bruik gemaakt. Illlllllllllllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllilllll llllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. ||||||||||j| llllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Voor porto twee postzegels van zes cent bijsluiten. GRIEP. Er heerscht op het oogen blik weer griep in ons land. Roode biet is daar een uitstekend geneesmiddel voor en talrijke proefnemingen in ziekenhuizen hebben bewezen, dat dit voedsel een uit stekende invloed heeft op grieppatiëntèn. Ter afwisseling kan men de bieten ook braden; dit is de gewoonte in Polen, waar de roode biet een der voornaamste ar tikelen der volksvoeding vormt. RHEUMATIEK. Wil men het rheu- mathiekgevaar zooveel mogelijk vermij den, dan houde men rekening met de volgende wenken: In een nieuwe woning stoke men reeds zoo lang mogelijk vóór of zoodra men haar betrekt, teneinde het vocht te verwij deren. 's Zomers stoke men in die huize. met de ramen en deuren open. Als men last van rheumatiek heeft ver late men een vochtig huis. Kille, vochtige lakens vormen een groot gevaar, zij trekken het vocht het ergste aan. CHAUFFEURS.— Zooals 't een goed bestuurder past, Houdt hij steeds stuur en remmen vast. De beste rem is het verstand, Zet flesch en glas dus aan de kant. Want 't grootst verstand en 't scherpst vernuft Wordt door de alcohol versuft. Met helder hoofd en handen klaar, Redt gij u 't best bij elk gevaar. „Voor de Borst" ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) Hoogwater. O O Alom verkrijgbaar. Prijs Fl. 1.50, Fl. 2.75, Fl.4.50 Gebruik buitenshuis Abdijsiroop-Bonbons (60 et Dan bespoedigt Ge Uw genezing. Tast de wortel van het kwaad aan. Gij zijt niet ziek. Het is alleen maar vies daar van binnen. Uw borst zit als 't ware vol slijm en ziektekiemen en die moet Gij verwijderen. Ahdijsiroop kan U helpen de oude ontsteking veroorzakende slijm op te lossen, die kleverige massa te ver dunnen en op normale wijze te doen verdwijnen. Wordt wegens haar bijzon dere samenstelling sedert jaren geprezen bij- Hoest, Bronchitis, Kinkhoest» Asthma*

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5