VAN HET WESTELIJK FRONT GEEN NIEUWS TIVOLI-THEATER te DEN HELDER Geen mensch mag verzuimen PrijzenZaal f 0,75Balcon f 1,25 kunnen thans reeds kaarten voor gereserveerde plaatsen worden gekocht in Boekhandel Parkstraat Extra bootf 0,75 De beroemde klankfilm, vervaardigd naar het bekende boek van Remarque, wordt van VRIJDAG 27 FEBRUARI t. m. 5 MAART vertoond in het Aanvang 7 uur dit meesterstuk te gaan zien. Voor de Zaterdagavondvoorstelling en de extra boot op 28 Febr. (alles inbegrepen) In Boekhandel Parkstraat zijn alleen kaarten verkrijgbaar voor hen, die van de extra boot (varende bij voldoende belangstellinganders volgt restitutie) gebruik willen maken. Texelsche Algemeene Wijkverpleging. Gisteravond hield de Texelsche Alg. Wijkverpleging onder voorzitterschap van ode heer J. B. Mulder haar alg. jaar vergadering in café „den Burg". Tegenwoordig waren drie bestuurs leden, twee leden van de comm. tot na zien der boeken, twee verpleegsters en eerst één, later nog één lid Na opening door de voorz. en lezing notulen, bracht de heer W.N.Kelder, secr., zijn jaarverslag uit, waaraan wij het vol gende ontkenen. Besluiten van ingrijpende aard werden in 1930 niet genomen. Aangezien de uit- keerlng door de Verz. Mij. „De Nieuwe Boerhave" in 'n ziektegeval van een der ver pleegsters niet vlot en tot algeheele tevre denheid van het bestuur plaats vond,, werd besloten, de verzekering bij deze Maatschappij op 31 December 1931 niet te hernieuwen. De verpleegsters zullen voor eventueele opname in een zieken huis worden verzekerd bij de Naaml. V, Eerste Ned. Mij. voor Ziekenhuisverple- ging te Gouda. Besloten werd, in verband met een vordering van de Curatoren van de in November 1930 getailleerde Maat schappij „De Nieuwe Boenhave" (beta ling van 2 maal de jaarpremie), dat de Vereeniging zich zou aansluiten bij het Comité ter behartiging van de belangen van de verzekerden bij de gefailleerde Maatschappij, gevestigd te Amsterdam. Ingevolge besluit van de Commissie voor de Wijkverpleging in Noord-Hol land werd besloten de zusters ingaande 1 Januari 1931, een pensioen van f 600 op 55-jarige leeftijd te verzekeren. Wat de geldmiddelen betreft, was 1930 voor onze vereeniging niet ongunstig. De; ontvangsten bedroegen ongeveer 193.—' meer dan geraamd was, terwijl de uitga ven de raming met slechts 118.over troffen, in verband, waarmede het na- deelig saldo, waarmede de rekening over 1930 sluit, plm. f75.— lager is dan ge raamd werd. Aan giften werd rond 1100 meer ontvangen dan geraamd werd. (Hieronder is begrepen föO als 3/5 van de bruto-opbrengst van het door de heer C.Moojen verlote chocoladeschip, als mede rond f10, gecollecteerd door de heer Mittelhauser op een filmavond.) De rekening werd gecontroleerd door twee leden van de permanente commissie, n.l. door de heeren Lieuwen en Wierenga. De heer Dros was wegens ziekte ver hinderd. De verpleegsters waren tot volle tevre denheid van het bestuur werkzaam. Klach ten kwamen het bestuur niet ter oore. Door haar werden in 1930 afgelegd 6600 bezoeken, waaronder niet zijn begrepen de bezoeken afgelegd als huisbezoekster der t.b.c.-bestrijding. Zr. Mulder legde 2134 bezoeken af. Zr. A.L.Meijer 1594 en Zr. A.A.J.Meijer 2872. De linnenkast wordt afzonderlijk door mej. E. Langeveld beheerd. Het jaar 1930 werd aangevangen met een saldo in kas van f7.56. De ingevolge het besluit van het bestuur, d.d. 12 Februari 1930, uit de linnenkast verwijderde goederen, welke nimmer werden gebruikt, werden ver kocht voor 119.50, zoodat, aangezien geen nieuwe goederen behoefden te worden aangekocht, het saldo in kas op 31 Dec.( 1930 f27.06 bedroeg. Het tegoed op de Boerenleenbak op 1 Januari 1930 f 196.41 bedragende, steeg wegens van dat bedrag gekweekte rente, tot f203.46. Aan diverse goederen was in de linnenkast aanwezig 105 stuks, bij Zrs Meijer 89 en bij Zr. Mulder 22 stuks. Totaal 216 stuks. Van de linnenkast werd wederom zeer weinig gebruik gemaakt. Door Zr. Mulder werd 9 s'tuks in bruikleen uitgegeven en door de Zrs. Meijer 6 stuks. Tenslotte brengt de secr. dank aan het bestuur van de Coop. Boerenleenbank, voor het verleende crediet, waardoor het mogelijk was vrijwel steeds op tijd aan fi- nancieele verplichtingen te voldoen en aan de plaatselijke pers voor het steeds zoo bereidwillig opnemen van de verantwoor ding der ontvangen giften. De secr. ekn digt met de wensch, dat 1931 weer een gunstig jaar mag zijn. Uit de rekening over 1930 stippen we aan, dat de ontvangsten bedroegen f6828.99, de uitgaven f7295.69]/2. Nadee- lig saldo dus f 466.70. Van de ontvangsten noemen we: contributiën f2347.15, subs, burgerlijke gemeente f1500, bijdragen van zedelijke lichamen f790, subs. comm. voor Wijkverpleging f505, giften f301, van Witte Kruis afd. Texel voor t.b.c.-be strijding f1385.—. Van de uitgaven noe men we: salarissen 15550, premie pensi oenverzekering 1396.04, innen contributie 175.05, drukwerk, porti, enz. f 32.691/2na- deelig saldo van 1929 was 1505.34. Notulen en jaarverslag werden goedge keurd, aan de secr. en aan mej. Lange veld werd dank gebracht. Bij monde van de heer Lieuwen werd de rekening in or de verklaard. Goedkeuring volgde. De begrooting voor 1931 werd vastge- gesteld tot een bedrag van 17476.70'/2 in ontvangsten en uitgaven. Bij bestuursverkiezing wegens periodieke aftreding werden herbenoemd de heeren J. C. Visser, C. A. Keijser en P. Stoep- ker en mej. J. W. Dros. De heer Wierenga merkte op, dat het niet gewenscht is, dat personen zoowel in Witte Kruis als Wijkverpleging als bestuurslid zitting hebben. Men zou z.i.. gemakkelijk kunnen komen tot het geval, dat de kas van het Witte Kruis wordt leeggepompt naar die van de Wijkverple ging, waardoor het Witte Kruis zijn gun stige positie zou verliezen en ook de Prov. subsidie aan de Wijkverpleging ver loren zou gaan. De heer J.C.Visser sprak zijn spijt over de geringe opkomst uit, de heer Lieuwen zijn voldoening over verhoo ging van f500 op'f600 van het pensi oen der verpleegsters, over wier werk hij met waardeering gewaagde. De heer Wierenga vroeg, of het bedrag, dat, volgens bovenvermeld faillissement, te betalen zou zijn, op de begrooting is ge bracht. Dit blijkt niet het geval te zijn, daar de kwestie dit jaar nog wel niet zal worden uitgemaakt. In zijn sluitingswoord bracht de voorz. dank aan de verpleegsters en sprak hij de wensch uit, dat zij in 1931 met dezelt- de ijver en toewijding werkzaam zouden zijn als in 1930. Tevens hoopte hij, dat voortaan meer leden tegenwoordig zullen zijn. Een interessante lezing. Naar we vernemen zal binnenkort dr., Te Hennepe hier een lezing houden over de Rijksserum-inrichting te Rotterdam. Verloting chocoladehaas. Gisteravond had door bakker C. D. Bremer alhier de verloting plaats van de chocoladehaas. Alle loten werden verkocht zoodat t60 aan de Wijkverpleging ten goede kwam (drie vijfde van de netto opbrengst) De prijs viel op no. zes- en-tachtig). Doopsgez. Gemeenteavond. Op verzoek wordt de aandacht van be langstellenden gevestigd op de Doopsgez. Gemeenteavond te den Burg op 18 Febr., te Oosterend op 19 Febr. Aanvang halt acht. Alg. Vergadering L.T.B., afd. Texel. De gisteravond in de Zwaan door de atd. Texel van de L.T.B. gehouden ver gadering werd door 19 leden bijgewoond, het bestuur inbegrepen. De voorz., de heer C. de Wit, wees in zijn openingswoord op de landbouwcrisis, waardoor de boer nagenoeg in ieder op zicht met verlies te karnpcn heeft. Tevens drong hij er met klem op aan, toch voor al voor toename van het ledental propa ganda te maken. Hij drukte zijn spijt uit over de geringe opkomst en stelde de voordeelen van het lidmaatschap duidelijk in het licht. Na lezing der notulen, bracht de heer M. Kuip, secr., zijn jaarverslag uit, waar in o.m. worden gereleveerd de tentoon stelling, de bespreking over credieten aani akkerbouwers (afgevaardigde A. Comman deur), de advies-comm. voor koop en huur van land (L.T.B.-leden J. Schraag en M.W. de Graaf), etc. Het verslag werd onder dankzegging goedgekeurd, evenals de rekening van de penningmees ter, de heer C. Maas, in orde bevonden: door de heeren P. Verberne en P. Hin. Aan de rekening ontleenen we: ontvan gen f 156,03, uitgegeven f65,99. Batig- saldo 190,04. Er was in kas f 73,18. To taal f 163,22. De stano van het slachtvee- fonds was: ontvangen premiën voor 127 varkens en 69 runderen f370,75, rente 155,05, uitgegeven f216,50. Batig saldo' f209,30. Er was in kas f 1407,92. Totaal 11617,22. De heer Jn. Schraag werd herbenoemd tot bestuurslid, de heer J. Bakker Wz. nam de plaats in van de heer S. Smit, die bedankte. Na eenige discussie werd met 136 stemmen besloten tot het verleenen van 120,als bijdrage in de kosten yan stichting van een varkensselectie-bedrijt te Hoorn, waaromtrent we réeds eerder uitvoerige mededeeling deden. Namens de L.T.B.-afd. had de heer D. Hin, samen met de heer C. Keijser Hz. e.a. een bespreking met de voorl. directie van de Wieringermeerpolder. (We schre ven over dit onderhoud reeds) Nadere biezonderheden zal het bestuur de leden gaarne verstrekken. De voorz. drong er met klem op aan, zoo eenigszins noodig vooral gebruik te maken van het credietaanbod voor akker bouwers. De heer Commandeur kan de leden uitvoerig voorlichten. Op verzoek van de afd. N.-Holland van de Bond van Veehandelaren zal er bij 't veefonds op worden aangedrongen de af gekeurde koeien te laten merken, opdat deze niet weer in de gebruiksveehandel komen. Dit voorstel vond algemeen bij val, al was' niet ieder van de volle mede werking overtuigd. Op voorstel van de heer Jn. Bakker zullen negen van de 19 aanwezige leden, tegen betaling van elk 12,50 overgaan tot het doen onderzoeken van kunstmest) en b.v. grondnotenkoeken. De uitslagen zullen worden gepubliceerd. Meerdere deelnemers kunnen zich aanmelden. De heer Tijs Bakker informeerde naar de melkcursus, welke bij gebrek aan leer kracht niet doorging. Het bestuur zal er dr. Scheij over schrijven. De heer Klimp zou een lezing over landbouwonderwijs houden. De heer Cor Bakker drong op spoed aan. Aan de werkwijze van het sladitvee- tonds moet meerdere bekendheid worden gegeven, vond de heer P. Hin. Beslo ten werd te gaan adverteeren. Nog wees de heer Hin er op, dat de slagers het lietst zien, dat de boeren niet „fond sen" en die slagers profiteeren van het fonds ten koste van de boeren. De heer J.C.Kager gat een uitvoe rig relaas, dat hierop neerkomt, dat geeni koeien worden opgenomen van wie zich niet aan het reglement verkiest te houden. Reactiekoeien worden nooit geweigerd. Een koe wordt opgenomen, als ze uiter lijk geen gebreken vertoont. De heer Vendei bracht de noodslacht- plaats ter sprake; hij meende er door te kort te worden gedaan en zou gaarne een reglement van de 'slachtplaats heb ben. De voorz. wees er op, dat de slachtplaats de laatste tijd, onder het toezicht van de heer Jn. Wegman, prach tig werkt en alle waardeering verdient. Ook de heer Noordijk, veearts, is de veehouders steeds ter wille. Na nog eenige discussie volgde slui ting met de beste wenschen voor 1931 en de gebruikelijke christelijke groet, waarmee de bijeenkomst ook geopend was. Spr. wilde niet pessimistisch zijn en wees op Engeland, waar het veeinvoer verbod zoo averechts had uitgewerkt. Er is dus nog een lichtpuntje en daarop moet aller oog zijn gericht. Winkelsluitingswet. De Alg. Tex. Middenstandsveneeniging belegt Woensdag a.s. een vergadering om daarin de Winkelsluitingswet aan een be spreking te onderwerpen. (Zie adv.) Wolveemarkt 5—11 Februari. Voor wolvee was Leeuwarden bij flinke exportvraag vrij goed en ruim prijshou dend. Ook Leiden gat een vrij goede om zet voor de goede soort met vaster prij zen. De mindere kwaliteit vond daar even wel nog een trage markt. Purmerend kwam met een vluggere omzet voor scha pen, terwijl de noteering daar ook iets hooger ging. Voorschotten aan akkerbouwers. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op een belangrijke publicatie van het gemeentebestuur betreffende bo venvermelde voorschotten, opgenomen in dit nummer. DE WAAL. Van een verdwaalde auto Woensdagmorgen te halt tien is een luxe auto uit den Burg, bestuurd door de heer Ms, nabij de Waal na het pas- seeren van een vrachtauto, in een droge sloot geraakt. Een hoop los grint schijnt de bestuurder parten te hebben gespeeld., Het ongeval bepaalde zich slechts tot materieele schade. De afgedwaalde auto werd door de heer Jb. Daalder, den Burg, weer op het rechte pad gebracht. OOST. Weegbrug „Noorderkade". Ingevolge een Woensdag door de eige naars van de weegbrug „Noorderkade" alhier genomen besluit, zal deze brug bijj inschrijving worden verkocht en door een andere, van grooter capaciteit, worden vervangen. (Adv. volgt.) OUDESCHILD. Afsluiting der Zuiderzee. (Ingezonden.) In verband met de berichten in uw blad over biezonder hooge en lage waterstan den in de haven te Oudeschild, kan wor- meegedeeld, dat vijf jaar geleden de heer Jb. Kuiper, in leven loodsschipper le klas te den Helder, Texel reeds een moeilijke tijd voorspelde, wanneer de Zuiderzee afgesloten zou zijn. Hij voorzag hooge waterstanden in de Oudeschilder haven en krachtiger stroomen langs de Texel sche kust met als gevolg gevaar voor de dijken, vooral aan het Horntje. DE KOOG. Rijkspolitie. De heer A.A.Jellema, rijksveldwachter brigadier tit. alhier, is met ingang van 13 dezer voor vier weken gedetacheerd te Geldermalsen in verband met een daar uitgebroken staking. Willy's Trouwdag. Zooals uit een adv. in dit nummer blijkt geeft „Nooit Gedacht" hier mor gen „Willy's Trouwdag", waarvan het Rotterdamsch Nieuwsblad schreef: „Het was een zeer geslaagde avond het publiek was met lachbuien ge laden en zoo oer-komisch werd er ge speeld, dat er maar weinig bij hoefde te komen, ot men ontlaadde zich in luid vreugdbetoon, hetgeen, goed geteld, om de twintig seconden geschiedde. Van de Boekenplank. „De Wasch in Huis" is de titel van 'n practisch boekje, door een drietal Ieera- ressen aan huishoudscholen (de dames Bilgen, Evers en Kuiper) in druk gege ven. Het geeft tal van wenken welke de huisvrouw bij het wasschen, koken, blee- ken, blauwen, stijven, etc. van groot nut kunnen zijn; voorschriften voor het reini gen van diverse stoffen, het waterdicht maken van mantels en jassen, het verven van stoffen, het verwijderen van vlekken, enz. 88 blz. geïll. Prijs fl .25. —o Van de Merijntje-cyclus waren eind '29 (in vier jaar tijds dus) 250.000 deelen ver kocht. Een unicum voor ons land. CONTRASTEN. Op het land en in de steden, In de steden en op 't land, Zijn er weinig meer tevreden, Allen zitten in de brand. Werkloosheid is allerwege Stakings zijn niet van de baan. En het loopt een ieder tegen, 't Is op heden „niks-gedaan". Maar hoe is het dan toch moog'lijk, Dat men in deez' slechte tijd Op 't gebied der amusementen Zooveel geld in 't water smijt? Dancings, bars en bioscopen Vindt men iedere avond vol. Ja, ze vechten vaak om plaatsen, Is zoo'n wereld dan niet dol? Neen, hier helpt niet enkel klagen En niet schelden op 't gemeen. Hier geldt eerst de vinger wijzen Naar de eigen boezem heen. 'k Weet, een ieder heeft zijn lasten, Dat hoeft waarlijk niet verbruid. Maar dan moeten deez' contrasten Zeker eerst de wereld uit. HU1B DE RIJMELAAR. VOOR DE JEUGD. Beste kinderen. Hier zijn de raadseloplossingen: 1. Lam- pepitten (enz.); 2. Klokhuizen (enz.); 3. Kers, kern, kerk; 4. Havenmonden (enz.); 5. Kijker, koker; 6. Hout, hut; 7. Rust bank, zandbank; 8. Botter, boter; 9.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6