V 44s,eJaargan{ No 4507 Woensdag 25 Februari 1931 Van week tot week Geen w0/. Texelsr.he Berichten Rheumatiek Bij Hoofdpijn ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: KLOOSTERBALSEM TEXELSCHE COURANT DEN BURGs75 ctper"' *9 Maanden. Franco p. post door geheel Nederland l» p. 3 maanden. Loise nummersa 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V v/H LANGEVELD oE ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct Iedere regel meer: 12 ct. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend Bit abonnement lagoro rogolprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. 11 Een das verwent Uw hals. Neem Wybert. Het beste afweermiddel tegen verkoudheid en besmetting. In origin, dooien 1 25, 45 en 65 ct*. Zaterdagavond. Een koning die een zware week achter de rug heeft. Men moet de politieke handigheid van de koning van Spanje vooral niet onder- schatten. Don Alfonso heeft een zwaar weekje achter de rug, maar hij heeft nu even respijt gekregen om uit te blazen en nieuwe krachten te verzamelen voor het afweren der aanvallen, die ongetwijfeld spoedig weer op hem zullen worden ge richt. Waarin Don Alfonso slaagde. Toen Zaterdag het hof-kabinet Beren- guer aftrad, omdat vrijwel alle groote par tijen een parlement eischten, dat een ge heel nieuwe grondwet zou mogen opstel len, werd het voor de koning zaak, voor zichtig te manoeuvreeren, de diverse poli tieke persoonlijkheden tegen elkander uit te spelen, en zoodoende te verhinderen, dat een uitgesproken republikeinsch be wind de teugels in handen zou nemen. Hij is hierin volkomen geslaagd. De re geering van Admiraal Aznar, die ten slotte boven kwam drijven, is de koning ver knocht en van republikeinsche smetten vrij Met een kluitje in het riet. De eenige concessie, welke Alfonso XIII heeft gedaan, is deze dat de Cortes inderdaad een nieuwe grondwet zullen mogen maken. Maar dit is slechts kwan suis een concessie. Immers voor het zoo ver is, gaat Aznar gemeenteraadsverkie zingen organiseeren, en dan verkiezingen voor de provinciale staten en dan pas ver kiezingen voor de constitueerende Cortes. Tegen die tijd zal, naar men in regee- ringskringen verwacht, het kiezersvolk wel zoowat murw zijn en kneedbaar in de handen van lieden, die over een lange tra ditie van officieele beïnvloeding beschik ken. En voorshands krijgt men niet de in druk, dat de eenheid in republikeinsche kringen groot genoeg is om deze opzet te doorkruisen. De conservatieve en de socialistische voorstanders der republiek vertrouwen elkaar al even weinig als het nieuwe hof-kabinet Aznar. De aanvallen op de monarchie zullen wel blijven voort duren, maar de afweermogeüjkheid lijkt eer grooter dan kleiner dan in de vorige week. In Finland een nieuwe president. De Finsche kiesmannen hebben voorde jaren 19311937 een nieuwe president ge kozen. Aan spanning heeft het daarbij niet ontbroken. De strijd ging in laatste in stantie tusschen twee mannen, die beide een groote rol hebben gespeeld in de eerste jaren der Finsche onafhankelijk heid, de man van rechts Svinhufvud en de man van links, prof. Stahlberg. Met 151 tegen 149 stemmen, met de kleinst moge lijke meerderheid dus, heeft Svinhufvud bij de derde stemming de zege behaald. Waar gaat het in Br.-Indië heen? Te New Delhi, de pas ingewijde hoofd stad van Britsch-Indië zijn de onderhande lingen begonnen tusschen de onderkoning en de nationalisten over de vraag, ot zij, Oandhi en zijn aanhangers, bereid zijn, deel te nemen aan het vervolg van de Ronde-Tafelconferentie, dat op Indische bodem zal spelen. Bij die onderhandelingen draait men tot dusver in een cirkel rond. Gandhi en de zijnen zeggen: wij zijn be reid de ongehoorzaamheidscampagne te staken en mee te doen aan de conferentie, mits gij algemeene amnestie verleent en het recht om winkels te posten niet be twist. De onderkoning antwoordt: Indien gij de ongehoorzaamheidscampgne staakt en ophoudt met het posten van winkels, waar drank en buitenlandsche weefsels worden verkocht ben ik bereid, amnestie te verleenen en eventueel zelfs een onder zoek in te stellen naar het hardhandig optreden der politie. Het zal niet gemak- kelijlk zijn een formule te vinden, die beide partijen bevredigt. Arbeiders-wel en wee. De afgeloopen week bracht het einde van een groot arbeidersconflict in Enge land. De uitsluiting in de katoenindustrie van Lancashire is beëindigd. De werkge vers, die het bedrijf wilden modernisee- ren in dier voege, dat méér weefgetouwen door één wever zouden worden bediend, maar die niet bereid waren het huidige loon te garandeeren, hebben in die zin toegegeven, dat alles bij liet oude blijft. Thans dreigt een algemeene staking in de mijnen van Frankrijk, het land dat later door de crisis is bereikt dan de andere landen, maar dat er nu ook een ruim deel van schijnt te krijgen. Bezoek Z.D.H. de Bisschop van Haarlem. Zondag j.I. werd in de R.K.Kerk alhier bekend gemaakt, dat Z.D.H. de Bisschop van Haarlem Donderdag 23 April a.s. op Texel komt om het H.Vormsel toe te die nen. In verband met die vroege datum zal de eerste H. Communie voor kinderen plaats hebben op Donderdag na Paschen (9 April) en de plechtige H. Communie eerst na 23 April. De comitéleden van de eerewacht, die de vorige maal de bisschop inhaalde, werden verzocht Zondag a.s. bijeen te komen. Verkiezing Provinciale Staten. In verband met de gehouden stemming in de verschillende R.K. Kiesvereenigingen voor de samenstelling van de lijst van candidaten voor de Prov. Staten is deze volgorde vastgesteld 1. H. F. van Nuland, Schagen. 2. J. Groen Az., Z.-Scharwoude. 3. A.v.d. Berg Gz., Anna-Paulowna. 4. C. Kramer, Z.-Scharwoude. 5. M.W. de Graaf, De Cocksdorp. 6. H. Nolet, Warmenhuizen. Waalenburg als vogelbroedplaats. Nar we vernemen heeft het Dagelijksch Bestuur van de Vereeniging van Natuur monumenten in Nederland aan de eige naars van eenige perceelen land in Waal enburg, gelegen tusschen Motweg, Mid delweg en Westerboersweg gevraagd, of zij bereid zijn die gronden tot 1 Septem ber a.s. aan de Vereeniging in handen te geven tegen een prijs, die gebaseerd is op de taxatie van Texelsche deskundigen. De Vereeniging zou er op hebben aangedron gen de antwoorden vóór 1 Maart a.s. te mogen ontvangen. Wij twijfelen er niet aan, of dit bericht zal voldoening wekken op Texel, dat zulke groote belangen heeft bij het be houd van zijn broedgebieden. Wij hopen dan ook vertrouwen tevens dat de eigenaars zich bereid zullen verklaren, dit voorstel van de Vereeniging te aanvaar den. Twintig vogels voor Texelsch Museum. Texelsch Museum is een dezer dagen met een 20-tal opgezette vogels verrijkt, door ruiling van eenige exemplaren met het locaal-museum voor Twente, „Natura Docet" te Denekamp. Een prachtige aanwinst, welke de belangrijheid van ons mooie museum zeer zeker verhoogt. Een bericht onder „Oost" spreekt van de interessante schelpencollectie, welke Texelsch Museum te bewonderen geeft. Inderdaad mg ze op onze bewondering aanspraak maken. Als een biezonderheid De pijn is te verzachten, het lijden te verminderen! Wacht niet tot de kwaal ver- J ergert, masseer direct met AKKER'. verzacht verrassend^ snel. .Geen goad zoo goed." TOM MIX. Tom AAix, de bekende figuur uit zoo menige cow-boy-roman en de held van tal van films, welke spelen „in the far west" tusschen veedieven, prairiën, Indianen en boschbranden, een onverschrokken ruiter en knap acteur. noemen we de „muiltjes" en verscheiden andere van de litteratuur afwijkende schelpen, waaromtrent de heer Kraaide bezoeker wanneer het museum weer geopend zal zijn gaarne allerlei we tenswaardigs zal vertellen. Van de heer S.M. v.d. Galiën kwam een doos met diverse eieren binnen, welke dankbaar werd aanvaard. Wilt ge ook eens aan ons museum den ken? Hebt ge ook oude Texelsche kaar ten ot platen misschien? Wilt gij, Texel sche visschers, bij het uitzoeken van uw vangst eens aan Texelsch museum denken? Een schelpje, oogenschijnlijk van weinig belang, kan juist een der soorten ver tegenwoordigen, welke nog aan de collec tie mankeeren? Mogen we op u rekenen? Een A.V.R.O.-avond. Op Maandag 23 Maart. Naar we vernemen heeft zich hier een comité gevormd, hetwelk zich ten doel stelt een A.V.R.O.-avond te organiseeren, welke voor A.V.R.O.-luistervinken en huisgenooten tegen 75 ct. toegankelijk zal zijn. Het belooft een avond te worden, welke kunstgenot zal schenken in de ware zin van het woord. Daarvoor staan borg de namen van Helène Cals, zangeres, Boris Lensky, violist, en Egb. Veen, pi anist. Het ligt voor de hand, dat aan 'n avond als deze hooge kosten verbonden zijn, zoodat het plan alleen bij verkoop van een behoorlijk aantal kaarten door gang vindt. Zij, die met het A.V.R.O.- werk sympathiseeren en gaarne op Texel een kunstavond als hierboven bedoeld wil len bijwonen, zullen er goed aan doen reeds nu een kaart te koopen bij de heer1 A. Dros, Steenenplaats. (Zie adv.) DE COCKSDORP. Van een geringde spreeuw. Omtrent de geringde spreeuw, welke door schipper M.Baldcer alhier gevonden werd, kan 's Rijksmuseum voor Natuurl. Historie te Leiden ons meedeelen, dat de vogel in Januari 1929 als volwassen vogel door de heer H.F. Witherby, High Hol- born, Londen D 8810, te Salisbury (Wiltshire, Eng.) werd geringd. Die spreeuw had dus een ferme reis achter de rug. OOST. Voor Texelsch Museum. Een voorbeeld, dat navolging verdient. Door schipper C. Vonk alhier werd aan Texelsch Museum afgestaan een doos met verscheiden merkwaardige schelpen, zee sterren en andere gedierte, door hem uit zee opgeVischt en met zorg uitgezocht. We hopen, dat het voorbeeld van de heer Vonk navolging vindt. Nog enkele soorten, en de schelpencollectie, welke en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Grieppoe- ders. Hoofdpijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Kiespijnpoeders. - Hoest poeders. Maagpijnpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Op poeders en doos staat de naam Mijnhardt. Let bij het koopen hierop! Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. thans reeds in geheel ons lnd haar weerga niet vindt, is voor Nederland compleet. Reeds nu heeft ons museum de aan dacht getrokken van hen, die zich op de studie van weekdieren hebben toegelegd, een feit, dat vermelding verdient, daar Texelsch museum nog slechts kort bestaat, Een groot deel van de eer komt stellig toe aan de heer H. J. Kraai, hoofd der o.l. school te den Burg, die over het mu seum het beheer voert, en door zijn ken nis op natuur-historisch gebied de aange wezen persoon is om liet museum in om vang en beteekenis te doen toenemen. DE KOOG. Sportnieuws. Zondag had hier 'n korfbalwedstrijd plaats tusschen Udi- Z.V.S. De wedstrijd werd geleid door de heer Nic Graat, die de 12-tallen onge veer halt 3 tusschen de lijnen floot. Bin nen de tijd van 2 minuten had UDIde leiding; voor de rust gelukte het ook Z. V.S. een punt te maken. Na de rust werd weer goed aangepakt. Het mocht toen UD1 nog tweemaal gelukken een punt te maken. De eindstand was dus 31 voor UD1. Het was een mooie wedstrijd. De twaalftallen bleken beiden goed tegen elkaar opgewassen en gaven elkander niets toe. Er was vrij veel belangstelling. Van de Boekenplank. Zoo juist is verschenen: „Filmalbum Van het Westelijk Front geen Nieuws", met 73 illustraties, 11x11, onderschrift naar het Engelsch bewerkt door Simon B. Stokvis; tachtig pagina's in kleuren-omslag; Eerste oplaag 15000 ex. Prijs 75 ets. Reeds werd de Engelsche uitgaaf van dit album bij tienduizendtallen verkocht. Alle treffende en aangrijpende tatereelen uit het boek en uit de film vindt ge in idit album, b.v. Men zint op wraak Ge reed voor het Front Verwoest Frank rijk Tot vernietiging gedoemd De Artillerie komt aan Onder Vuur Op marsch naar de Vuurlinie „Wanneer gaan we eten?" Prikkeldraad-dienst De Tegenaanval Vervolging van de Vijand Man tegön Man In Nie mandsland Oorlogsverwoesting De samenzwering ontdekt Kemmerichwil niet sterven De Oorzaken van de oor log Bombardement Moeder en Zoon Is dit nu de Tweede Compagnie? De Veteranen Pas op! Plat op de grond! Het einde, enz. Daarbij nog de foto's der spelers en organisatoren. De onderschriften bij de illustraties zijn instructief en geven een kijk op het ontstaan van de film en de uitgebeelde tafereelen. (Voorhanden in de Boekhandel.) —o Van H. van der Mandere, verscheen „De Volkenbond", een boekje met tal van illustraties, waarin helder wordt uiteen gezet, wat die Bond is, döad, wil en moet zijn. Ir. Albarda, Prof. Mr. Anema, Mr. D. Fock en Mr. A. Joekes schreven een woord voorat. Omvang 90 blz., prijs f 0.95

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1