Nu de Wasch heeft men vaak last van schrijnende han den. Dit schrijnen houdt dadelijk op door Purol. Waar voetballen verboden is. Aan het voetballen op de Groeneplaats, waaraan de omwonenden zich zoo vaak hebben geërgerd, en wat ook steeds met gevaar voor ruitenbreken gepaard ging, heeft de politie thans een einde gemaakt. Aanvankelijk scheen het niet best mogelijk straat-sportlui met sucoes te verbaliseeren, waardoor het euvel langer voortbestond, dan wenschelijk was. Thans echter wor den zij, die zich toch weer aan voetbal len op de Oroeneplaats en elders in het dorp schuldig maken, op de bon gezet. Het loon zal niet „zoet" zijn. Tooneelver. „Texel" op tournée. Tooneelver. „Texel" alhier heeft het plan opgevat op Zondag 8 Maart a.s. te de Koog en Zaterdag 14 Maart in hotel „Texel" op te voeren het tooneelspel „De schaduw van het Verleden". Het meest bekend en meest bezocht „Megaleep, de Zwerver" schrijft in het Alg. Handelsblad o.m.': Als je het woord Texel uitspreekt, zie je dadelijk voor je de duinen bij de Koog, de dichtbegroeide Muyen en daarachter de wijde Slufter, waar de wit-met-zwarte kluten spelen. Je weet dichtbij de dennen- bosschen van de Westermient, de valleien van de Zuiderduinen, de slikkige Wadden achter de Eendracht en overal de wollige schapen tusschen de zodenwalletjes, waai de witte kwikstaarten en tapuiten neste len. Het meest afwisselend geheel, dat je op één zoo'n klein stukje land, bij elkaar kunt denken. Daarom ook is Texel wel het meest bekende, het meest bezochte van de Waddeneilanden. Sportnieuws. Texel II—J.V.C. I 10-0. Het was een slappe vertooning, de wed strijd van Zondag, schrijft onze sportver slaggever. Al spoedig na de aanvang kon men zien dat het voor J.V.C. op een groote nederlaag zou uitloopen. Daar J.V.C. met 9 spelers uitkwam, had T niet veel moeite om er door te komen en speelde men geregeld op bet J V.C.-doelgebied. Het was in hoofd zaak te danken aan het solospel bij het T-elftal en de in goede vorm zijnde,backs van J.V.Cdat er voor de rust niet meer dan 5 punten kwamen. Na de thee weer dezelfde vertooning op de J V.C. helfteen enkele doorbraak, maar die strandde dan op de T half linie of backs. Texel maakte na de rust het lOtalvol.een mooie uitslag is dit om het doel gemiddel de van T te verbeteren. Had T minder slap gespeeld, dan was het puntenaantal veel hooger geweest, —o Zondag a.s. moet T I op bezoek hij B K.C. Vertrek boot 8 uur. Supporters, die T wil len vergezellen, gelieven zich tot Donder dag op te geven bij A. Dros, Steenenplaats. Retour bus vanaf Koningsplein Den Helder 75 cent. Hoeveel er kiezen zullen. Op de kiezerslijst voor het jaar 1931 1931,. ter secretarie ter visie gelegd, ko men 4269 namen voor (vorig jaar 4167). Candidaatstelling Gemeenteraad. We maken belanghebbenden er op at tent, dat ingevolge de laatste wetswijzi ging de candidaatstelling voor de gemeen teraad plaats heeft op Dinsdag 12 Mei (anders reeds in April.) OOST. Visscherij. De geheele visscherij is alhier aange wezen op het „keukelen". Door het wis selende weer en de lage waterstanden werd echter zeer weinig gevangen. Wel jammer, want de prijzen zijn goed te noemen. De gevangen partijtjes werden gezamenlijk met een vrachtauto naar Oudeschild vervoerd en verder per boot naar afnemers te den Helder. Te Oude schild bestaat voor dit artikel geen koop lust. Zakeanieuws. De heer P.Bakelaar heeft alhier een zaak geopend voor de verkoop van groenten, fruit en vischwaren. Een vooruitgang voor Oost, schrijft onze cor respondent. HET NOORDEN. Speling der natuur. Op hoeve „Utopia" van de lieer Q. Dij ker alhier heeft een Barnevelder kip haar' baas verbaasd door een ei te leggen, dat door zijn vorm zoowaar aan een knak worstje^) deed denken. Ook iets voor Texelsch Museum? Geen utopie was net, op „Utopia", maar werkelijkheid. OOSTEREND. Kerknieuws. De radiopreek, welke ds. Buskes op 25 Januari 1.1. in de Geref. Kerk (H.V.) te Amsterdam-Zuid over het gebed hield, („Heere, leer ons bidden") is in druk verschenen, telt 16 blz. en is tegen f0.40 in de boekhandel verkrijgbaar. Inwijding Kerk Geref. H.V. Maandagavond werd de nieuwe kerk van de Gereformeerden in Hersteld Ver band alhier, officieel in gebruik geno men. Er was voor deze avond veel be langstelling. Uit alle hoeken van ons eiland waren belangstellenden opgekomen. Toen ds. Buskes om half acht het plat vorm betrad, waren meer dan 300 perso nen aanwezig. De bijeenkomst werd geopend met het zingen van Psalm 121, vers 1. Hierna leest ds. de Twaalt Artikelen, waarmee de aan wezigen instemmen door het zingen van Lied 2, vers 3. Dan volgt een ge deelte uit Salomo's gebed en uit een van Paulus' Brieven. Vervolgens gaat ds. Buskes voor in gebed waarna gezongen wordt uit Ps. 84 het le, 2e en 5e vers. Onder dit zingen wordt gecollecteerd voor het bouwfonds. Dan volgen enkele mede- deelingen. Van ds. Geelkerken is bericht ontvangen, dat hij wegens ziekte niet aan wezig kon zijn; uit Baarn een telegram met als gelukwensch „1 Kon. 8, vers 29;" van vrienden uit Amsterdam, waarbij een gift van f 10 en een van f25; van de kerkeraad te Andijk is eveneens schrijven ingekomen. Ds. Buskes spreekt, na eenige woorden van welkom, eerst tot ds. v.d. Brink, die als oudste predikant van het kerkverband gekomen is, om de gelukwenschen van de Kerken over te brengen, tot afgevaardigden van de Doopsgezinde gemeente en niet het minst tot hen, die aan het kerkje ge werkt hebben. Het is dan eindelijk zoover, aldus spr., dat we ons eigen kerkgebouw in gebruik kunnen nemen. Heel veel van wat achter ons ligt, gaat in ons om. En dit is niet altijd even verheffend geweest. Er is iets pijnlijks in deze avond, wenneer we bedenken, dat dit het vijfde kerk gebouw is op ons dorp. Vooral voor ons Gereformeerden is zoo pijnlijk, dat er nu twee Geref. kerken op ons dorp zijn, die in zoo menig opzicht als vreemden tegen over elkander staan. Zeker, wanneer we diep geestelijk zien, is er toch de band; als we waarlijk Gods kinderen zijn, zul len we, ondanks de scheiding, eenheid zien. Eind 1927 kwam onze gemeente voor het eerst in de Doopsgezinde kerk samen. We zijn hiervoor de Doopsgezinden recht dankbaar. Deze daad is des te grooter, omdat we weten, dat er tusschen ons en hen groote verschillen zijn. En niettemin hebben we ruim drie jaar lang in uw kerkje gastvrijheid genoten. Er rust op ons Geret. een schuld tegenover u, want niet altijd hebben we in de eeuwen, die achter ons liggen, andersdenkenden good behandeld. Gij ihebt echter geen kwaad met kwaad willen vergelden. Onze harte lijke dank hiervoor. Toch, al hadden we het goed in uw kerkgebouw, ons verlan gen ging uit naar een eigen vergader plaats. Dit was echter niet zoo gemakke lijk. Onze gemeente is klein. Naast het onderhoud van een dominee en een pas torie nog een kerkgebouw? Tóch is dit er gekomen, maar met hulp van alle kanten. De helft van het geld is van de overkant gekomen. De grootste gift, die we mochten ontvangen, was f 3000; de kleinste 25 cent. We zijn voor beide even dankbaar, want het is ons bekend, dat beide gevers gedrongen werden uit liefde tot Gods Koninkrijk. Verleden jaar Octo ber werd met de bouw begonnen. Bij het ontwerpen had men de hulp van architect Ingwersen, die deze hulp geheel gratis verleende. Dit is een groote prestatie, als men bedenkt, dat hij behoort tot de Geref. kerken in oud-verband. Het werk stond onder toezicht van een opzichter, de heer Jn. van der Pijl. Ook hem hartelijk dank van deze plaats. Een woord van dank ook aan hen, die ons kerkje hielpen bouwen. Ik ben er van overtuigd, dat u het wel eens vervelend vond, dat ik zoo dikwijls in de kerk was. Gij moet 't echter maar beschouwen als kinderlijke belangstelling; het langzaam omhoog rijzen van een ge bouw heeft voor mij altijd iets aantrekke lijks. Ten slotte nog een woord van dank aan de kosteres van de Doopsgezinde kerk Steeds heeft ze ons bereidwillig geholpen. En nu: wat wilden we met onze kerk? Het woord „kerk" beteekent: „wat God toebehoort". Maar zulk een kerk kunnen we zelf niet maken. Dit steenen gebouw zal dan eerst kerk zijn, als we alles, wat we hier doen toewijden aan God. In het] Roomsche kerkje te de Cocksdorp staan deze woorden van Jacob: „Dit is niet dan een huis Gods en dit is de poort des he mels". Het is heerlijk, als we het zoo mo gen zien. Dan wordt het een heiligdom, waariii, het licht van boven valt. We wil len met onze kerk een deel zijn van het groote geheel. Spr. heeft het verlangen, dat de woor den, die hier gesproken zullen worden, niet beschouwd zullen worden als 's men- schen woorden, maar als Gods Woord. Als we, vervolgt hij, alleen de nadruk leg gen op onze kerk, is het hoogmoed een kerk te bouwen, maar als we komen en belijden: „Onze hulp is in de naam des Heeren", dan mogen we zeker zijn van Zijn zegen, want waar twee ot drie verga derd zijn in Mijn Naam, daar zal Ik in 't midden zijn." Dan zien we niet alleen naar boven, maar dan zien we ook door de ramen naar de wereld, die wijde we reld voor welke God Zijn Zoon gegeven heeft. Wat is het dan groot en heerlijk. Spr. dacht ook aan Rusland. Daar wor den de kerken ontnomen en de Bijbels verbrand; hier mogen we een kerk bou wen en de bijbel neerleggen. Laat deze zegen ons geen vloek worden, door on derlinge verdeeldheid en liefdeloosheid. We hopen, dat velen in deze kerk zul len komen.- Niet uit sleur, want die is dood. Maar als er zijn, die zich eenzaam gevoelen, dat ze komen en hier getroost mogen worden. Dat ze komen, die gebukt gaan onder hun zonden met belijdenis van schuld. Velen ook, die uitspreken wil len door hun belijdenis, dat ze Jezus wil len volgen. Dat het Avondmaal hier velen mag sterken in het geloof. Dat ze ko men als man en vrouw, om Gods zegen over het huwelijk. Veel vaders en moe ders, die hun kinderen willen brengen tot God om Zijn hulp in het moeilijke werk der opvoeding. Dat het geen Zondags christenen mogen zijn, die hier komen, maar christenen die ook in het leven too- nen, dat ze navolgers van Jezus Christus zijn. Dat er ook mogen komen van buiten de gemeente. We willen met onze kerk geen concurrentie. Maar als er hier van avond menschen zijn, die nooit naar de kerk gaan, laat ze, als in hun leven ver driet komt, nog eens terugdenken aan dit kerkje. Want er is niemand, die God mis sen kan. Buiten Jezus Christus is geen leven. Moge zoo onze kerk een licht zijn. We hebben een ontzaglijke schuld tegen over de wereld. Onze verdeeldheid kan oorzaak zijn, dat de menschen wegblijven van Jezus. Als wij u dan in de weg staan, ga dan naar een andere, en we hopen, dat ge daar Jezus Christus mag vinden. Dan zullen wij God daarvoor danken, als ge maar waarlijk Hem vindt. Na het zingen van Psalm 103 vers 1, krijgt nu ds. v.d. Brink het woord. Hij acht het een voorrecht de gelukwenscheh van de kerken van het vasteland te mogen 'overbrengen. Inzonderheid ds. Buskes wenscht hij geluk met deze dag. Hij heeft mee-gearbeid aan deze kerk. Toch kan spr. begrijpen, dat er gemengde gevoelens zijn. Het is inderdaad droevig, dat hier een vijfde kerkgebouw moest verrijzen. Ik hoop, aldus spr., dat deze kerk waarlijk een Huis des Gebeds mag zijn. Op het aanbidden komt het aan. Niet in de eerste plaats waar, maar hoe moeten wij aan bidden. Jezus geeft het antwoord aan de Samaritaansche vrouw: „Aanbidden in geest en waarheid". Spr. hoopt, dat er hier zoo mag gebeden worden. Geen doode vormendienst, maar godsdienstig heid, zetelend in het hart. Dan zal in dit mooie kerkje veel zegen ontvangen wor den. Vervolgens gaat na het zingen van Psalm 72, het laatste vers, ds. v.d. Brink voor in dankzegging. Met het zingen van Ps. 73 vers 13, wordftde dienst geëindigd. Algemeene vergadering Begrafenisfonds „P. J. Bouma" en Ziekenfonds „Helpt Elkander". Zaterdagavond 21 Febr. kwam het be grafenisfonds „P. J. Bouma" met het ziekenfonds „Helpt Elkander" in het „Wapen van Amsterdam" in algemeene vergadering bijeen. De heer M.Kikkert, voorzitter van het begrafenisfonds sprak een kort openingswoord, heette aanwezi- zigen hartelijk welkom en wees op de toestand van het fonds, dat zich in een ge zonde toestand mag verheugen. Uit het verslag, gelezen door de secretris, de heer C.TimmerPz., werd vernomen, dat het tonds 1 Jan. 1930 661 leden telde en dat in dit jaar vijf leden waren overleden; één had zich laten schrappen, er traden echter acht nieuwe leden toe. Dus telde het fonds 1 Jan. 1931 663 leden. Na dat hierover door de voorz. nog een en kel woord ter toelichting gesproken en dank aan de secr. gebracht was, verkreeg de penningmeester, de heer S. Keijzer Ibz. het woord. Uit zijn verslag stippen wij aan, dat 555 uitkeeringen zijn gedaan van f70. Het bezit van het fonds bedroeg op 1 Jan. 1931 12113.—, plus eenige loopende rente, dit echter buiten het vastgesteld bedrag voor premie reserve. Deze som beloopt ruim zesduizend gulden. De voorzitter bracht de penningm. dank voor zijn goed beheer, en hoopte, dat hij met dezelfde nauwkeurigheid en lust zijn taak zou voortzetten. Als wiskundig adviseur gat advies prot. Keesom, die om de drie jaar een onderzoek instelt en bepalingen maakt ten aanzien van de premie. De staten van de penningm. zullen gedurende 14 dagen van 23 Febr. af bij de secretaris van het fonds voor de leden ter inzage liggen. De heer R.v.d.Vis Rz. wekte er toe op inzage te nemen, en wees op het nut er van, daar men zoodoende een helder inzicht krijgt in deze dingen. Verder werd overgegaan tot kiezen van twee bestuursleden voor de aftredende voorzitter, de heer M.Kik kert en de commissaris, de heer S. Daal der. Ze werden beiden bij acclamatie her kozen en aanvaardden beiden weer hun, functie onder dankzegging. De heer R.v. d. Vis Rz. wees er nog op, dat er mis schien niet genoeg gewerkt wordt om nieuwe leden te werven. Wanneer perso nen de leeftijd van vier jaar hebben be reikt, kunnen ze als lid worden ingeschre ven. De voorz. hoopte, dat ieder lid ook propagandist zou zijn en sloot met de beste wenschen voor het fonds. Toen werd de leiding overgegeven aan de voor zitter van het ziekenfonds. o— De heer IJ. Koppen zeide in het bie- zonder welkom de heeren van Oudeschild en Den Burg. De secr., de heer P. Kui per Sr., las de notulen, welke onveran derd werden vastgesteld. Daarna ging de secr. over tot het lezen van het jaarver slag. Spr. memoreerde enkele van de voornaamste gebeurtenissen. Het ledental nam gestatig toe. Het tekort van dit jaar kwam naar voren, de bereidwilligheid van het muziekcorps werd op hooge prijs ge steld. Daar dit corps nog steeds geen vaandel rijk is, zal tot het verkrijgen hiervan ook door het ziekenfonds adhae- sie worden betuigd. De voorz. dankte de secr. voor zijn uitgebreid verslag en bracht dank namens de leden van het fonds aan de muziekvereeniging Excel sior. Voorz. las weer een schrijven voor, ingekomen van de St. Ludwinastichting. Hierover werd door de heer W.v.Heer- waarden nog eenig licht ontstoken, daar net ziekenfonds te den Burg ook zoo'n schrijven had ontvangen, n.l. over ver mindering van kosten in de St. Ludwina stichting, doch dat voor extra verband, b.v. zwaar gipsverband, narcose, enz. 'n extra bedrag in rekening zal worden ge bracht. Hierna las de penningm., de heer R.v.d.Vis Rz., zijn verslag over 't laatste kwartaal 1930, waarin uitkomt, dat het ziekenfonds een klein tekort heeft ge maakt, maar het verplegingsfonds met on geveer 1500 is toegenomen. De heer G. Dros Pz. bracht namens rekeningnazieners verslag uit. Zij bevonden de boeken in de beste orde. De heer C.Timmer Az. vroeg nog welk bedrag de verhooging van de contributie zal beloopen. Dit zal ongeveer fSOO zijn, aldus de penningm. De pen ningmeester wees nog op een geval, waar in men op eigen houtje van het verple gingsfonds gebruik wilde maken, d.i. zon der advies van de dokter. De penningm. merkte op, dat men dan ook op eigen houtje zal moeten betalen. De voorz. ver telde nog het een en ander over een plan' van het muziekcorps, om de ingezetenen op een lijst te laten teekenen ten bate van een vaandel. Hiervoor is de toestem ming echter noodig van het gemeente bestuur. Het ziekenfonds hoopt hierin mee te werken. Verder werd nog een uitvoerig dispuut, gehouden over ineensmelting van de drie fondsen op Texel. Achtereenvolgens werd hierover het woord gevoerd door de hee ren T.Dogger (P.H.Polder), W.v.Heer- waarden (den Burg), Joh. Dros Pz. (Oudeschild) en G.Michels (den Burg). Hierover uit te wijden, zou ons te ver voeren. De slotsom was echter, dat de leden van fonds zich nog geenszins bereid verklaren tot de stichting van een groot fonds mee te werken. Na de rondvraag bracht de voorz. dank voor de opkomst en sloot hij de vergadering. DEN HOORN. Lezing met films. Vanwege The Quakers Oats Cy. wordt Maandag in Loodsmanswelvaren een le zing gehouden en een aantal films ver toond, welke in het biezonder voor pluim veehouders aantrekkelijk moeten zijn. Een er van werd opgenomen op het Wereld- pluimveeteeltcongres te Londen en is wel zeer interessant. Een advertentie in het volgend nummer geeft nadere biezonderheden. OUDESCHILD. Uitslag aanbesteding. Maandag is door de Dertig Polders aanbesteed het lossen van de benoodigde materialen te Oudeschild en het Noorden. Het werk werd gegund aan de heer J. Hemelrijk en anderen alhier, samen vor mende de ploeg, welke zich meer met los sen belast. S.S. „Marsdiep" Gisteren is het s s. Marsdiep uit de vaart genomen voor enkele noodzakelijke werkzaamheden in de machinekamer. Het s.s. De Dageraad vervult onderwijl de dienst Biezonder mooi natuurverschijnsel. Zij, die Dinsdagmorgen niet te laat op waren, hebben kunnen genieten van een bijzonder mooie zonsopkomst. Waarschijn lijk door plaatselijke damp was daar, waar de zon opkwam, een wolkenmassa opge stapeld, waarin op geringe hoogte boven de horizon ais het ware een doorkijk was Toen de zon hierachter was, werd dit ge deelte lichtrood geklemd, terwijl om de wolken een gouden rand kwam. Waaier vormige stralen schoten van achter de wol ken naar boven en de spiegelgladde zee weerkaatste de stralen. We zien" heel veel dagen van het jaar de zon opkomen, maar zoo geweldig mooi als deze morgen, konden we ons dit verschijnsel niet herinneren. Hoewel de lucht helder was waren op het water plaatselijke damplagen, wat vermoe delijk wel een der oorzaken geweest is. Met de visscherschuitjes, welke aan de ho rizon de spiegelgladde zee stoffeerden, was het een schouwspel om nooit te vergeten. Een uurtje later werd het dik van mist.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2