De Nieuwe Texelsche Courant w Ruwe Handen 44s,e Jaargang No 4511 Woensdag 11 Maart 1931 Van week tot week jVaarsc^uwV^! Texelsche Berichten Gevaarlijke Pluimveeziekten. ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: ■iiiiiioiiiiiieiiiiiieiiiiii iiiiiisiiiiiisiiiiiisiiiiiiB ■uiiiisiiiinsiiiiiisiiiiii iiiiiisiiiiiisiiiiiisiiiiiiB spoedig zacht TEXELSCHE COURANT DEN BURGr75 CL per'' !9 Maanden. Franco p. post door geheel Nederland p. 3 maanden. Locse nummers: 4 st DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12ct. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal berekend 8I| abonnement lagere regeipr||s ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 POSTBUS: N°. H is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. Zaterdagavond. De beteekenis van het Vloot-accoord. De Britsche Labour-regeering heeft in de week, die achter ons ligt, twee groote successen behaald op het terrein der in ternationale politiek en deze kunnen haar troosten voor veel binnenlandsche zorgen. Het eerste succes was het vloot-accoord waartoe de leiders der Engelsche politiek Frankrijk en Italië wisten te brengen, en dat het Verdrag van Londen het vorig jaar door Engeland, de Ver. Staten en Japan onderteekend, op welkome wijze atrondt tot een Pact van Vijf. Om niet het risico te loopen, dat Engeland door een onverzoenlijke houding van Frankrijk en Italië toch gedwongen zou worden méér schepen te bouwen dan het zich, ge zien zijn financieele moeilijkheden ver oorloven kan, hebben de Labour-ministers van Buitenlandsche Zaken en Marine zich tot het uiterste ingespannen. Die inspan ning is beloond. Zaterdag werden zij het eens met de Italianen, en Zondag reeds met de Franschen. Het verkregen accoord beteekent, dat nu tot 1936 precies vaststaat wat elk van de vijt groote zee-mogendheden mag bou wen, zoodat er althans vijt jaar lang geen z.g. wedloop in bewapening zai zijn, waar bij elk de ander tracht in te halen en voorbij te streven. Met ontwapening heeft zulk een overeenkomst niet veel te maken, want het is juist een aanbouw-accoord, maar als vredesfactor heeft zij stellig wel beteekenis. Om dit in te zien behoeft men zich slechts te herinneren hoe zeer de verhouding tusschen Engeland en Duitschland zich in de laatste jaren vóór de wereldoorlog verscherpte, juist omdat men het niet over zulk een aanbouwplan eens kon worden. GANDHI. mm Engeland, Britsch-Indië en Gandhi. Het tweede succes der Labour-regee ring is, dat zij, via de onderkoning van Indië, lord Irwin, de nationalistische Con grespartij er toe heeft gebracht de cam pagne van „burgerlijke ongehoorzaam heid" te staken en deel te nemen aan de Ronde-Tafel-Conferentie, die thans in In dië zai worden voortgezet. E>e extreme conservatieven in Engeland beweren nu, dat lord Irwin gebukt gaat voor Gandhi, terwijl de extreme nationalisten betoogen, dat Gandhi de onafhankelijkheids-bewe ging verraden heeft. De waarheid ligt niet precies in het midden, zij komt hier op neer ,dat beide partijen concessies hebben gedaan, maar Gandhi iets meer concessie dan Irwin. Het boycotten van drankwinkels en andere zaken waar Brit sche goederen worden verkocht, mag voortduren, maar alleen op een uiterst nette manier; zout mag aan de kusten uit zee worden gewonnen, maar niet in liet binnenland verkocht; de politieke ge vangenen zullen van lieverlede worden vrijgelaten, mits zij geen geweld had den gepleegd. Het beginsel heeft blijk baar voor üandhi zwaarder gewogen dan de practijk. Groote veranderingen in Turkije. In Turkije heeft de „ghazi", Moestafa Kemal Pasja, thans besloten, tot een gron dige zuivering van het parlement en de re- geerende Volkspartij De verkiezingen, die volgens de grondwet in Sept. a.s. zouden moeten worden gehouden, heeft hij ver vroegd tot April en het staat wel vast, dat tal van afgevaardigden niet meer door de Volkspartij candidaat zullen worden gesteld. Ook in het ambtenarencorps zai groote schoonmaak worden gehouden en ten slotte zal ook de regeering-lsmet Pa sja worden gereorganiseerd. De revolutie in Peru. Van de landen van Latijnsch Amerika, die het vorige jaar een revolutie beleef den, is Peru nog niet tot rust gekomen. De eene staatsgreep volgt er op de an dere en de ster van Sanchez Cerro, die de vorige weken snel leek te dalen, be gint weer op te gaan. Rampen van de week. Stormen bleven ook de afgeloopen week woeden boven de Fidsji-eilanden en heb ben opnieuw een honderdtal slachtoffers geëischt. Bij brand in een Mexicaansch variété kwamen 14 menschen om het le ven en meer dan honderd werden gewond. Wybert-tablelten zijn alleen echt in de hygië nisch verpakte en ge sloten blauwe doozen 25, 45 en 65 ets. Weiger namaak I De afsluiting der Zuiderzee. Onder het drieledig opschrift „De Af sluitdijk, het waterbouwkundig experi ment. Theorie door de practijk achter haald. Wanneer komt er bezinning?" komt in „De Tijd" van Zaterdagavond 'n uitvoerig artikel voor van de heer E. den Herder, waarin hij nog eens op de geva ren wijst, welke z.i. aan afsluiting van dc Zuiderzee verbonden zijn. Aan het slot schrijft de heer Den Her der: In den Helder en op TEXEL erkent iedere vakman, dat het water veel hooger op zal stoppen dan voorheen te Harder wijk. Vloed, golfoploop en stopwater komen veel hoooger dan waarmede de ingenieurs wel willen (ot voor hun fatsoen kunnen) tekenen, waarvoor de bewijzen zijn. De noodlottige omstandigheden, waar tegen ik waarschuw, kunnen ongetwijfeld wel 100 jaar uitblijven, maar ze kunnen zich ook morgen voordoen. Intusschen worden terwille van dit „ex periment" tienduizenden broodeloos ge maakt, alle bodemcultuur op de Veluwe door onttrekking van water tot ondergang gedoemd, Amsterdam ettelijke malen overstroomd, onschatbaar natuurschoon vernietigd, Nederland geruïneerd, en Je twaalfde provincie, als ze er ooit komt, te eeniger tijd letterlijk en jammerlijk één groot boerenkerkhof. Daarom: de afsluitdijk niet voltooid, maar over de gaten een brug. O Aan het naschrift van de redacteur F. Th(omas) ontleenen we: Wij herinneren aan ons persgesprek met ir. A. J. C. Vitringa, die uitdrukkelijk verklaarde, dat de kernpunten van het be toog des heeren Den Herder onaan vechtbaar juist zijn en de Zuiderzee-inge- nieurs o.m. met hun mededeeling, dat de hoogte der bewuste gedenksteenen te Harderwijk niet echt zou zijn, zich aan onwaardige struisvogelpolitiek schuldig maken. Verder is het juist, dat reeds thans o.a. te OUDESCHILD het water bij elkehoo- ge vloed abnormaal hoog opstopt en de liavenkaden er telkenmale blank staan, wat vroeger nooit voorkwam. Wat het gevaar van de ontwatering der Veluwe betreft, deelde burgemeester De Jong Saakes van Harderwijk ons mede, dat dit de Veluwe-burgemeesters inderdaad groote zorgen baart. Toen men de Zuiderzee-ingenieurs, aldus verzekerde ons de burgemeester, van deze vrees in kennis stelde, bleken zij hieromtrent volkomen onkundig. DOOR DR. B. J. C. TE HENNEPE. Keuring van pluimvee moet uit tweeër lei oogpunt worden beschouwd: le. als hygiënische eisch; 2e. met lief- oog op onze exporthandei. Men moet echter in de pluimveehouderij in al haar onderdeden goed thuis zijn, om de groote moeilijkheden te kunnen beseffen, die aan een keuring verbonden zijn. Ik wijs er hier alleen even op, dat het hier 'n nieuw1 vak betreft, dat veel kennis vereischt die men niet opeens uit de grond kan stampen. De hygiënische gronden voor een keu ring zijn juist in de laatste tijd nog steeds sterker geworden, nu blijkt, dat verschil lende vogelziekten wel degelijk voor de mensch gevaar kunnen opleveren. Zoo zijn er in de laatste jaren ongevieer vijf en dertig gevallen beschreven, waarbij men als oorzaak van eigenaardige ziektever schijnselen bij de mensch, vogeltuberkel- bacillen kon aantoonen, terwijl ook het verband tusschen vogel- en varkenstuber- culose zeer nauw is. Maar ook is geble ken, hoe de Brucella inelitensis, welke bij de mensch typische koortsen veroorzaakt en bij het rund de meest voorkomende ge vallen van abortus, bij kippen en andere vogels ook voorkomt. Dergelijke gevaar lijke bacteriën kunnen reeds door het verwerken der kippen bij het slachten gevaar opleveren, mogelijk nog meer dan bij consumptie, waarbij de dieren meestal behoorlijk verhit worden. Een typisch geval van een infectie met kwaadaardige bacteriën, welke zelden zoo in grooten getale voorkomt bij pluimvee, zag ik de vorige week, waar na het aftap pen van bloed voor pullorum-onderzoek een zestigtal kippen binnen twee dagen onder zware ziekteverschijnselen stierven. Deze bacillen zijn waarschijnlijk ook voor de mensch hoogst gevaarlijk. Bij eenden en ganzen staan we weer voor een andere groep van voor de mensch gevaarlijke bacillen, n.l. die uix de para-typhus groep. Vleeschvergifti- gingen door het eten van ganzeborst wor den in de litteratuur heel wat vermeld, en onlangs heeft een der artsen van het ministerie van volksgezondheid in Enge land een uitvoerig artikel gepubliceerd over het gevaar van eendeneieren. Hierin werden verschillende gevallen in Engeland en Frankrijk beschreven, waarbij na het eten van besmette eendeneieren ernstige ziekten onder menschen optraden. De een deneieren worden n.l. verwerkt in massa's consumptie-artikelen, waarvan men dat zoo oppervlakkig niet zou verwachten, (z.g. slagroom, enz.) Bij eenden komt verder voor de z. g pseudo-tuberculose, welke soms bij jonge eenden massa-sterfte veroorzaakt. Dezelf de bacil werd ook gevonden bij apen en in Algiers bij gestorven Arabieren. Een andere gevaarlijke bacil, welke massa-sterfte onder jonge eenden veroor zaakt, de z.g. „Keel-disease" (zoo ge noemd naar de stuipen, waarbij de eend jes achterover slaan), behoort tot de para- typhus van het type Aertrijck, een echte vleeschvergiftigingsbacil derhalve. Zoo zijn er natuurlijk nog heel wat meer ziekten, welke mensch en vogel ge meen hebben en de bestrijding hiervan is een enorm werk. (Wordt vervolgd.) N.R.C. Giften voor het Witte Kruis. M. B., Noorden f 1. Vischmeel en Levertraan. Door de heer H. van Heerwaarden werd aan dr. Te Hennepe, de bekende pluim- veeteeltdeskundige de vraag gesteld, of vischmeel in het pluimveevoeder de lever- traan kan vervangen. De lieer Te Hennepe gat hierop een ontkennend antwoord. Wel bevat vischmeel, wanneer dit van heele visschen en niet van afval wordt bereid, een weinig levertraan, maar deze hoeveelheid is veel te gering om in de behoefte daaraan te kunnen voorzien. Eisch dus pluimveevoeder met een ge garandeerde hoeveelheid levertraan. Vol gens de deskundige is zonder levertraan een doelmatige opfok van kuikens niet mogelijk. Een muziek- en kinderzangavond. Op 19 Maart a.s., zoo schrijft men ons, zal in het Gebouw voor Ghr. Belangen te den Burg een muziek- en kinderzang- avond worden gegeven ten bate van dit gebouw, onder leiding van mej. G. Kalis en de heer J. Visser. Er zullen o.a. door de kinderen liedjes gezongen worden, ook mooie Dalcroze-liedjes (met rythmische bewegingen), er zal een schimmenspel worden vertoond, enz. De muziek zal be- bestaan in piano, orgel, mandolines en mandola. Nadere biezonderheden zullen per ad vertentie worden bekend gemaakt. OUDESCHILD. Feestavond Jeugdbond voor Onthouding. Men schrijft ons: Zaterdagavond hield de afd. Oudeschild van de J.V.O. een propaganda-avond in de Kon. Wilh. Bewaarschool. De op komst was nu niet zoo heel groot. De heer Alb. Backer, leider van de J.V.O., opende met een kort woord en vroeg, niet al te critisch te willen oordeelen, daar de tijd van voorbereiden slechts kort was geweest. De leden zongen het bonds lied, waarna de pas opgerichte mandoli neclub Kunst na Arbeid een paar aar- ge nummertjes liet hooren. Toen kreeg de spreker van deze avond, de heer Geert van Oorschot, het woord. In betrekkelijk weinig woorden schetste hij de ellende, door de alcohol veroorzaakt. Hij wees op het groote gevoel van verantwoordelijk heid, dat alle menschen moet bezielen en wekte vooral de jeugdige personen op, die zich in de zaal bevonden, om zich aan te sluiten bij de J.V.O. De jeugd moet met de bestrijding van de alcohol beginnen. Als men groot ge worden is, kan de strijd tegen dit groo te gevaar des te krachtiger worden voort gezet om aldus mee te helpen het geluk onzer medemenschen te bevorderen. Vervolgens zongen de jongedames Tet- je Bruin en Jannie Hemelrijk een Duitsch liedje „Glück auf", en declameerde mej. ür. Wassenaar een gedicht. Ook zongen eenige jonge dames een mooi liedje, ge titeld „Drankleed". Nu volgde een korte pauze, waarin een collecte werd gehou den, voor de Bewaarschool, welke ruim 'f7.opbracht. Na de pauze gaf de heer Van Oorschot het tweede gedeelte van zijn rede. Hierin deed hij uitkomen, dat de J.V.O. leden niet altijd ernstig be hoefden te zijn, maar dat zij ook op ge paste wijze konden genieten, door het houden van gezellige avonden, vacantie- kampen ,enz. Door eenige leden van de J.V.O. werd nog een klein tooneelstukje opgevoerd Niettegenstaande de korte tijd van voorbereiding mag deze propagan da-avond echter goed geslaagd heeten. We vermelden nog het tableau, waar mee het programma geëindigd werd; het stelde de strijd tegen de alcohol op zeer plastische wijze voor. Met hamers stond men rond een drankflesch geschaard, die het natuurlijk moest ontgelden.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1