Bij Ruwe Handen PUROL. Doos 30 ct. ■r Bij Hoesten Gemengd Nieuws ingezonden zijn met aandacht gevolgd betoog. Hier over worden nog enkele vragen gesteld en door spreker tot voldoening beant woord. Het stellen van candidaten voor de a.s. raadsverkiezing is nu aan de orde. Be sloten wordt wethouder Vlaming weder als nummer één op de lijst te plaatsen. De rondvraag levert niets op, waarna Ds. v.d. Leer deze goedgeslaagde avond met dankzegging sluit. DEN BURG. Schoolnleuws. We herinneren er aan, dat voortaan tel kens met 1 September leerlingen tot de Ulo kunnen worden toegelaten en met meer met 1 April, zooals vroeger het ge val was. Houtverkooping. In tegenstelling met de vorige keer bestond er voor de Woensdag door Staatsboschbeheer gehouden houtverkoo ping veel belangstelling. Er waren ver scheiden koopers van de vaste wal, het geen verklaart, dat over het geheel goede prijzen werden gemaakt. In totaal was de opbrengst f 1705.25. Lezmg-Jan P. Strijbos met lichtbeelden. Men schrijft ons van geachte zijde: Zaterdag 21 Maart a.s. zal door de Vereeniging „Mooi Texel" een openbare vergadering belegd worden in hotel Texel, bij welke gelegenheid de heer Jan P. Strij bos, uit Bentveld, de bekende vogelkun- dige, een lezing met lichtbeelden zal hou den over „Trekvogels en vogeltrek. Een studiereis naar de Kurische Nehrung in verband met de stichting van het Vo geltrekstation op Texel." De toegang tot deze bijeenkomst zal vrij zijn. De gelegenheid om plaatsen te bespreken zal nader bekend worden ge maakt. Aanmoediging om deze bijeen komst bij te wonen, is nauwelijks nood zakelijk. Wie eenmaal met de heer Strij bos heeft kennis gemaakt, of gelezen heeft een van zijn talrijke bijdragen in dagbladen of tijdschriften, voelt in hem de man met groote kennis omtrent de vogelwereld, doch misschien nog meerde man met de sterke liefde voor de vogels. Met groot enthousiasme weet hij te ver tellen van zijn gevleugelde vrienden, maar met meer vuur nog wellicht over de tocht, die hij eenige maanden geleden met andere ornithologen naar Oost-Pruisen maakte, om zoodoende zelf een beeld te krijgen van het vogelleven en van de wijze van werken op het trekstation Rossitten. Een groote opkomst wordt de volgende Zaterdag verwacht. In het volgend nummer vindt de belang stellende nadere biezonderheden omtrent plaatsbespreken, enz. De Texelaars-telling. Blijkens de voorloopige uitslag van de laatste telling bedroeg het aantal ingeze tenen onzer gemeente in de nacht van 31 Dec. op 1 Jan. 1.1. te 12 uur: 7609. Hietl zouden er volgens de Bevolkingsstatistiek 7618 moeten zijn, zoodat een negental voorloopig „zoek" is. Ge kunt er echter van op aan, dat men ter gemeente-secre tarie niet stil zit voor de verloren scha ppen weer terecht gebracht zijn. Een niet- opgegeven verhuizing naar elders of een fout, door een teller begaan, kan de oorzaak zijn van het verschil. Te Amsterdam liepen de getallen wel 7000 uiteen, in 1920 zelfs 10.000. Daar is meer werk aan de winkel. Lord Lister-Leed. Een avonturier van 14 jaar. Een jeugdig ingezelene van Groot-Mo- kum oftewel Amsterdam, een knaap van 14 jaar, woonachtig in de Raadhuisstraat aldaar, kreeg deze week een avontuurlijke bevlieging. Hij stoof in een onbewaakt oogenolik op zijn spaarpot af, stapte er mee naar het Centraal-station, kocht zich daar een kaartje„Eerste klas" en liet zich in fluweel en kussens rijden naar ,,'t hooge Noorden". Te den Helder moet hij korte tijd hebben vertoefd en in loge ment of schuur of zelfs onder de bloote hemel een slaapplaats hebben gevonden. Nu had hij in de bladen wel eens van het schoone vogeleiland gelezen, van Texel met zijn gemoedelijke bevol king, zijn gastvrijheid. Hoe het zij 't eiiand lokte hem onweerstaanbaar aan Hij richtte zijn schreden naar de haven, stapte toen op de „Marsdiep" en ver voegde zich te Oudeschild aan de R. K. pastorie aldaar. De pastoor had echter al gauw in de gaten, dat de jonge man op Texel niet thuis hoorde en zich buiten weten van zijn ouders in den vreemde ophield. Z.Eervv. bracht de politiedienaar Hoogerheide met het geval in kennis, die op zijn beurt de jonge avonturier mee nam naar den Burg, waar de tocht een roemloos einde nam en het mysterie tot klaarheid werd gebracht. De burgemees ter stelde zich in verbinding met de po litie te Amsterdam, bij welke reeds een verzoek om opsporing per radio was bin nengekomen. De jongeman bleek in het zit van een „Lord-Lister" te zijn, van lectuur derhalve, welke de hoofden van sommige jongelui geducht op hol kan brengen. Gelukkig was 't resultaat in dit gevai een tamelijx onschuldig avontuur, 'n uitstapje, dat we echter geenszins willen goedpraten. De jongen was een kind van gegoede ouders en maakte een nette in druk. Door de goede zorgen van de fa milie de Graaf, heeft hij hier niet in 't kille cachot de nacht van Woensdag op Donderdag behoeven doorbrengen, maar werd hem een slaapplaats aangewezen, waarvan hij zelfs in zijn stoutste droomen niet kan hebben gedroomd. Donderdag werd Lord Lister-in-de-dop onder geleide van agent W.Brouwer naar Amsterdam, Raadhuisstraat no. zooveel, teruggebracht. Vermoedelijk wel niet op een „eerste klas"-kaartje, zooals het 'n „Lord" betaamt. IVinterhanden j PUROL Wintervoeten f on I Doos 30 ct Winterteenen "Bij Apoth en Drogist Candidaten Prov. Staten. Voor de a.s. verkiezing voor de Prov. Staten zijn o.m. candidaat gesteld onze plaatsgenooten: K.Vlaming, Anti-Rev. Partij (no. 12.) R.P.Keijser, Vrijz. Dem. Bond (no. 9.) M.D.Dijt, Vrijheidsbond (no. 4.) M.W. de Graaf, R.K.Staatspartij (no. 5.) Fok- en Controle-vereeniging. Donderdagavond vergaderde de Texel- sche Fok- en Controlevereen. in hotel „De Zwaan". Er waren 16 leden present. De voorz., de heer C. de Wit, opent met een kort welkomstwoord. Hij spreekt de wensch uit, dat de besprekingen vrucht mogen dragen en deelt mee, dat in de plaats van de controleur Brouwer,, die een andere werkkring koos, de heer Jb. Roeper werd benoemd. De notulen, gelezen door de heer M. Zuidewind, secr., worden onder dank zegging goedgekeurd. Het jaarverslag me moreert de landbouwtentoonstelling, waar bij de runderen werden gesplitst in wel en niet geregistreerd. Op eenige zaken van belang, op die tentoonstelling aan het licht gekomen, en reeds eerder uitvoerig vermeld, vestigt de secr. nog eens de aandacht. De stier Dorus Frans dient goed in het oog te worden gehouden; daarmee doorfokken, moet de rundveesta pel ten goede komen. In het algemeen dient aan het toilet der koeien, wanneer- ze geëxposeerd worden, meer zorg te worden besteed. Nog wordt vermeld het zilveren huwe lijksfeest van de heer Brouwer, die van het bestuur een stoffelijk blijk van waar deering in ontvangst mocht nemen. Hij werd nu aangesteld in de Wieringermeer- polder. Het spijt het bestuur, dat hij de vereeniging niet langer dienen kan, want haar belangen werden door hem uitste kend behartigd. Een jonge kracht, de heer Jb. Roeper zal zijn opvolger zijn. Het bestuur meent in hem een goede steun gevonden te hebben. Ten slotte ontleenen we nog aan het jaarverslag, dat het aantal leden en koeien gelijk bleef. Het aantal stamboekkoeien ging niet vooruit. De heer S.Kuiper vraagt, waarom de heer C. Rentenaar geen controleur gewor den is en zou graag willen weten, of er van buitenaf soms pressie uitgeoefend is. Voorz. beantwoordt deze laatste vraag ontkennend en deelt mee, dat de heer Rentenaar zich wel het eerst aanmeldde, maar dat het bestuur aan een jonge kracht, met het boerenbedrijf bekend, de voorkeur gaf. VOORUITGANG. Voorz. deelt mee, dat het aantal dekbewijzen in de laatste vier jaar bedroeg resp. 217, 317, 185 en 433. Het aantal geschetste kalveren in de laatste drie jaar resp. 70, 76 en 88. Het aantal stieren met bekende afstamming in vier achtereenvolgende jaren resp. 4, 4, 5 en 12. De voorz. vindt al deze getal len nog veel te gering, maar verheugt zich toch over deze vooruitgang. Met waardeering spreekt hij over de artikelen van de heer K. Bosje in de Tex. Crt„ die de zaak in een zeer juilst licht plaat sten. Met recht is de stier de halve fok kerij genoemd. Er wordt op gewezen, dat het raadzaam is, om van een dekbewijs verzekerd te zijn aanteekening te doen in het regis ter van de stierenhouder, wanneer een koe gedekt is. Dit voorkomt teieursrellmg. BESTUUR. In de plaats van de heer A. Poot, die wegens opheffing van bedrijf en vertrek naar elders bedankte, wordt na herstemming met de heer Jb. Boersen de heer P. Meindertsma benoemd. De heer Poot wordt dank gebracht voor de diensten als bestuurslid verleend. DE KAS. Boeken en bescheiden van de secr.-penn. werden door de heeren P. Koorn en C.Kuip in orde bevonden. Goed keuring onder dankzegging volgt. De uit gaven bedroegen: Aan Zuivelbank, voor- diverse boeken en ander materiaal f 100.15, monsternemers f 960.30, controleur f580.06, diversen f224.41. Totaal f 1864.92 Ontvangsten f 1905,64. Batig saldo f40.72. Voorz. zou de heer Zuidewind voor het vele werk wel een financ. vergoeding wil len geven, maar deze wil daar niet van hooren. Voorz. meent, dat er bij het vijf jarig bestaan van de vereeniging (vol gend jaar) wel aan een stoffelijk blijk van waardeering mag worden gedacht. Voor het volgend jaar worden de hee ren IJ. Lap en A. Commandeur tot reke- ningnazieners benoemd. MEER LEDEN. Een achttal nieuwe leden is pas toegetreden. De gelegenheid hiertoe wordt nog met een week verlengd. Wie pas het volgend jaar toetreedt, moet per koe een kwartje inleggeld betalen. Tot monsternemer voor de P.H.Polder werd aangesteld de heer C.v.Heerwaar- den. Verhooging van contributie brengt dit niet mee. KUSTEN. Leden betalen ongeveer f 4.— per jaar per koe. Wie dit hoog vindt, bedenke, dat het aantal koeien per lid ook slechts negen tot tien bedraagt. Voor onderzoek wordt 10 ct. per monster uit de kas betaald (eerst 12). Het aantal zal dit jaar plm. 5000 bedragen. Het aan tal koeien is 434. Aan de heer Koorn wordt dank gebracht voor de goede diensten door zijn zoon als tijdelijk mon sternemer bewezen. TREEDT TOE! De voorz. zou gaarne nog tal van nieuwe leden zien toe treden. Controle is toch zoo nuttig. Kijk eens naar Friesland, waar het vetgehalte daardoor wel een half pet. boven dat in N.-Holland staat. Spr. vindt het overbodig er over uit te wijden. In verplichte stie renkeuring, door de heer S.Kuiper ge opperd, ziet spr. geen heil. De boer moet van zijn eigen belang goed door drongen zijn. Dan pas heeft keuring en controle succes. Het is er mee als met de t.b.c.-bestrijding onder het rundvee. De boer, wie het ernst is, zal er wel baat bij, vinden. Heeft hij er weinig mee op, of is hij er tegen: zelfs dringende bepalingen van rijkswege helpen dan geen steek. RONDVRAAG. Van wat bij de rondvraag ter sprake komt, geven we hier een samenvatting: Het vetgehalte wordt berekend door een vergelijiong te maken van de totale hoeveelheid vet met de to tale hoeveelheid melk. Op eenzelfde erf mag naast een stamboekstier niet te vens een wilde gehouden worden. De kosten, veroonaen aan opname in het Ned. Rundveestamboek, bedragen: f5. inschrijvingsgeld en verder per jaar f4.—. Voor spoedige terugzending der con troleboekjes aan de leden zal het bestuur zorg dragen. Voor opname in het stamboek moet een officieel formulier worden ingevuld. Na inspectie kan in schrijving volgen. De voorz. brengt ter sprake het keuren van koeien voor de Fokveevereeniging, o.m. door een lid van de Prov. Comm. Zoo'n keuring geeft de leden een goed idee van de waarde van hun veestapel en wijst hun de weg naar verbetering daarvan. Wanneer men zich in het bezit weet van een paar koeien, die naar exterieur zoowel als naar melk- gift en vetgehalte aan de eisch voldoen, zal men die zeker niet aan een minder waardige stier toevertrouwen. Van gedachten wordt gewisseld over de beteekenis van een goede stier. De heer T. Koorn slaat de stieren vereen, te Oos terend niet hoog aan, omdat men daar over geen stamboekstier beschikt. In zijn slotwoord dankt de voorz. de heeren A. en D. Poot voor de prettige wijze, waarop het bestuur met hen heeft samengewerkt. Zij zullen het eiland ver laten. Spr. hoopt, dat het hun goed moge gaan en dat zij Texel niet zullen ver geten. De heer A. Poot verklaart, dat het hem leed idoet Texel vaarwel te zeggen. Hij was hier zeer goed thuis en voelde zien op zijn gemak. Hij hoopt, dat het de ver eeniging goed mag gaan (hij heeft er naar zijn zeggen zelf veel baat bij gevonden) en hoopt Texel nog meermalen te kunnen be zoeken. Hierna sluit de voorz. de vergadering met zijn beste wenschen. BINNENLAND. Te Standaardbuiten overleed de va der van een groot gezin aan de griep, ter wijl eenige dagen later ook de moeder daaraan stierf, zes kinderen nalatende. Bij een op Zuid-Beveland gehouden landverpachting werd f35 per gemet ge boden en geaccepteerd (een gemet is 44 A. 56 c.A.). Dezelfde grond bracht in 1902 op 132, in 1909 f60, in 1916 f120 en in 1923 f132 per met. Op de Utrechtsche groentenveiling werden door een kweeker uit Harmeien aardbeien aangevoerd, welke 40 en 60 ct. per stuk opbrachten. Toen een mijnwerker te Kerkrade des nachts van de mijn thuis kwam, bleek, dat zij vrouw was verdwenen en alle meubelen waren meegenomen, behoudens een kachel en een leeg bed. In de vergadering der R.K. Nationale Klompenmakerspatroons werd ter sprake gebracht de aankoop van hout in Rus land, daar het binnenlandsche hout ten gevolge van uitvoer naar het buitenland bijna niet verkrijgbaar is. Niettemin besloot men om principieele redenen niet tot deze aankoop over te gaan. Op Biesterveld onder Eist (Geld.) is een 23-jarige landbouwerszoon van een zolder gevallen en aan de gevolgen over leden. en ziek door gevatte koude, alsmede bij pijnen van velerlei aard, zullen een van de hieronder genoemde Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen: Mijnhardt's Hoestpoeders. Grieppoe- ders. Hoofdpijnpoeders. Verkoud- heidspoeders. Kiespijnpoeders. - Hoest poeders Maagpijnpoeders. Rheuma- tiekpoeders. Op poeders en doos staat de naain Mijnhardt. Let bij het koopen hierop Prijs per poeder 8 ct. en per doos 45 ct. Verkrijgbaar bij Uw drogist. Het Vijfjaar-plan van Rusland? In een Amerikaansch blad(*) lees ik iets, wat een andere kijk op de zaak geeft De Sovjet-Regeering heeft land, wat niets kost, en arbeiders voor het recruteeren. Er zijn Amerikanen die geld hebben en machines. Die twee werken samen en zetten een zaak op, met onbetaald land en zoo goed als onbetaalde arbeiders (pauper Labour), die concurreeren kan te gen allen en alles. Zoo ongeveer staan de zaken. Geleidelijk aan wordt reclame gemaakt voor communisme, Sovjetbestuur en Vijfjaar-plan, alles gefinanoeerd door Amerikaansche kapitalisten, die bij de zaak geïnteresseerd zijn. De Amerikaan sche tarwebouwer, die een behoorlijk loon moet betalen, en hypotheekrente, wordt de dupe, de Nederlandsche boer niiet te ver geten. Hij moet er aan zoo, wordt neer gehaald tot het levenspeil van de Rus sische boer, die zijn land kwijt is. En die Russen zelf zijn arm, rechteloos, met al- es onder distributie als in oorlogstijd hier. Wat zij zelf mogen eten en dragen is weinig. Wat de Russen zelf van het Vijfjaar plan denken? Laat ik een Russische mop geven ter illustratie. Een man stapte uit de trein in Moskou. Vrijwel naakt. Hij kreeg drukte met het spoorwegpersoneel, dat hem zoo niet over het perron wou zien loopen. Jawel, zei de man, trotsch, maar ik kom uit Minsk. 't Kan me niet schellen,zei de station chef, maar je moogt ihier zoo niet loopen. En wat doet het er trouwens toe of ie uit Minsk komt? Z€' man, daar hebben we het Vijfjaar-plan in twee jaar door gevoerd de man had geen hemd meer aan 't lijf x H. BRAAM. __)_Saturday Evening Post. Toelating van leerlingen tot de o.l. scholen. iBurgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 April a.s. nieuwe leerlingen kunnen wor den toegelaten tot de openbare lagere scholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten, moe ten de leerlingen vóór dien datum den leeftijd van vijf jaar en zes maanden be reikt hebben. De aanmelding behoort te geschieden uiterlijk Zaterdag 28 Maart as. bij het hoofd der school. De toelating tot de school voor u.l.o. zal voortaan plaats hebben met 1 Sep tember. Texel, 11 Maart 1931. De Burgemeester van Texel, W. B. GORT. De Secretaris. JONKER. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 15 Maart Burg 10 uur Ds. Oskamp. Bevestiging. Extra collecte. Namiddags 3 uur Ds. F. Visser, Intrede. Extra collecte. Cocksdorp 10 uur Ds. Plug. Den Hoorn Geen dienst. Oosterend 10 uur Ds. Groenenbersr. Waal GEEN DIENST. Oudeschild 10 uur Ds. Van 't Hooft. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, vm 10 uur dhr. P. Robbers Theol. cand. te Amsterdam, nm. 3 uur dezelfae. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur Preeklezen nm. 3 uur

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2