Texelsche Courant van Zaterdag 14 Maart 11)31. TWEEDE BLAD Texelsche Berichten Het Texelsche schaap. Gemengd Nieuws Wees mij, morgen, een wekker der krachten, Schenk mij een bloem en een schoone gedachte Kort is de tijd. Laat uw lach in mijn oogen varen, Laat uw licht mijn gelaat verklaren, Dat ik sterker de dag inschrijdt." MARQOT VOS. ffiSüffi-SSÖSfflïi SBÜEi@S3iSllI3S3H8 „De Tijd". MAARTSCHE MISÈRE. De Oostenwind, de vuilste wind, Verwenscht, gehaat, verfoeid. Is oorzaak, dat de kachel weer, Als in de ijstijd gloeit. Op straat is het Siberië, De sneeuw alleen ontbreekt, En 't is uitsluitend van de kou, Waar ieder mensch van spreekt. Het weerbericht is optimist, Daar dit vrij gunstig luidt. En wacht je nu maar lang genoeg, Dan komt het ook wel uit. Maar ondertusschen, 't is reeds Maart Met lente in 't verschiet. Doch in 't verschietjuist als met geld, Dan héb je het nog niet! MARTIN BERDEN. Overzicht wolveehandel 511 Maart. De Leidsche markt was zeer ruim van schapen voorzien, hetgeen men niet had durven verwachten en toch was de han del wegens vrij goede exportvraag vlug en ruim prijshoudend. Andere markten, zooals Leeuwarden, Zwolle, Utrecht Rot terdam, Purmerend en Groningen waren voor export echter bij beperkt aanbod ook tamelijk vlug en wel prijshoudend; namelijk voor de goede soort. De oude slachtschapen echter brachten te Leeuw ar den eerder iets minder op. Muziekavond in „Efcen-Haëze.. De in het Geb. voor Chr. Belangen te geven muziekavond is met een dag ver vroegd en thans bepaald op Woensdag 18 Maart a.s. Het programma is inmiddels in druk verschenen en kan met recht rijk voorzien worden genoemd. Het telt niet minder dan 22 nummers voor muziek (piano, mandolines, mandola, orgel) en zang (solo's, duetten,, koor.) Verwacht wordt, dat deze avond, aan welks voor bereiding zooveel zorg is besteed, een druk bezoek ten deel zal vallen. Het Texelsch Schapenstamboek in N.- Holland hield dezer dagen zijn jaarver gadering in het Landbomvhuis te Alk maar, onder leiding van de heer D. Schoenmaker, te Hoogkarspel. Wegens beëindiging van zijn bedrijf had de heer H. W. Kuhn te Naarden als voorzitter en bestuurslid bedankt. Met instemming der vergadering werd de heer Kuhn hulde gebracht voor het vele, dat door hem een reeks van jaren als voorzitter in 't belang der vereeniging is gedaan. In zijn openingswoord releveerde de voorz. voorts het groote succes, dat het Stamboek op de Wereldtentoonstelling te Antwerpen heeft behaald. Aan het jaarverslag hebben we ont leend, dat in 1930 net minder dan 715 ooien, 104 rammen en 2275 lammeren zijn ingeschreven. Er traden 11 nieuwe fok kers toe. Aangesloten zijn thans 152 fok kers van Texelsche en 1 van Lincoln schapen. Het geboortecijfer was algemeen iets lager dan we de laatste jaren gewend zijn en de voorspelling, dat dit door de droge zomer van1929 zoo zou zijn, is dus uitgekomen. De wolcontrole mag zich in een toene mende belangstelling verheugen. Zij om vatte 108 rammen en 51 koppels fok schapen. Het gemiddelde gewicht der rammenvachten ging vooruit van 5.67 Kg. in 1928 tot 6.07 Kg. in 1929 en tot 6.54 Kg. in 1930. De export bleef beperkt tot enkele rammen naar Frankrijk. Een aanvraag om een twintigtal Texel sche ooien en 1 ram uit Zuid-Afrika leidde tot geen resultaten, omdat de kos ten van de overtocht zoo hoog waren, n.l. ruim f3200. In het algemeen had de afzet van fok- materiaal te lijden door het mond- en klauwzeer. Toch ging nog fokvee naar verschillende streken van ons land. Op de wereldtentoonstelling werden de ingezonden dieren van het Stamboek het hoogst bekroond. Een historisch oogen- blik was het, toen aan het Stamboek op de groote markt van Oud-België plech tig een fraaie herinneringsplaquette werd uitgereikt. Aangezien het 't beste wordt geacht het jonge grasland in de Wieringermeer met schapen te beweiden, wordt in 1932 en volgende jaren wel biezondere vraag naar weide-schapen venvacht. De voorloopige Directie van de Wie ringermeer stond afwijzend tegen een door het bestuur van het Stamboek ge lanceerd denkbeeld om reeds thans b.v. 10.000 éénjarige schapen voor levering April 1932 te contracteeren. Genoemde directie zou meer gevoelen, de schapen op billijke voonvaarden te laten inscha- ren. De heer L. Van Reeuwijk te Hoofddorp waarschuwde de fokkers voor inscharen, dat voor de boeren niet anders dan schade en teleurstelling kon geven. Beter achtte spr. het, dat het risico door het Rijk ge dragen werd. De boeren hebben al ver liezen genoeg. (Slot volgt.) Texelsch Schapenstamboek. Onze plaatsgenoot, de heer C. Keij- ser Hz., werd benoemd tot vice-voorzit- ztiter van het Texelsch Schapenstamboek. DE WAAL. IJsclub-de Waal. Het bestuur van IJsclub de Waal ge tuigde in haar advertentie „Opening Ijs baan", opgenomen in het vorige nummer, van een prijzenswaardige activiteit en een te benijden optimisme. Ongelukkigerwijs heeft Maart, zijn grillige natuur getrouw, ons in de steek gelaten, 's Morgens zag het er op de bewuste Woensdag nog zoo kwaad niet uit, zoodat door eenige rappe handen de baan met zorg werd schoon gemaakt. Na de middag echter kwam de dooi met gang opzetten, zoodat in weinig tijd de baan in een plas herschapen was. Van rijden kon toen geen sprake meer zijn. De kans zal voor dit seizoen ver moedelijk wel voor goed verkeken zijn. Oprichting Slicrenvereeniging. Woensdagavond werden hier op initia tief van de heer S.Kuiper besprekingen gehouden met het doel tot oprichting eener stierenvereeniging te komen. De vergadering, welke slecht bezocht was, werd geopend door de heer Kuiper, die op de beteekenis van zoo'n vereeniging wees. Ook de heer K. Bosma, directeur van Zuivelfabriek „De Hoop", nam aan de besprekingen deel. Hij herinnerde aan de mededeelingen van de heer K. Bosje in dc Tex. Crt. en betoogde de wenschelijkheid van het houden van een prima stier. De eigenaren van in totaal zestig koeien wa ren in principe bereid als lid toe te tre den. L>e heeren S.Kuiper en M.Keijser zullen bij andere veehouders rondgaan; zij hopen niet, aan dooveinansdeur te kloppen. Getracht zal worden het aantal koeien tot honderd te brengen. Bij welsla gen zal tot aankoop van een stamboekstier worden overgegaan. Aanbesteding Gymnastieklokaal. Er komt weer werk aan de winkel. Door B. en W. wordt aanbesteed het verbouwen van de oude R.K. school alhier tot een' gymn. lokaal. Aan bestek en teekening voor de nieuwe o.l. school te Oudeschild wordt druk gewerkt. Binnen een week ot wat zal ook dit karwei worden aanbe steed. (Zie adv.) DE COCKSDORP. C.J.V. „Excelsior." De C.J.V. Excelsior alhier zal dit jaar haar 20-jarig bestaan herdenken en is voornemens deze gelegenheid aan te vat ten om haar bibliotheek, welke reeds zulk een bekendheid geniet, uit te breiden. Het bestuur meent hierdoor aan een alge- rneene wensch tegemoet te komen en stelt zich voor, dat menigeen een bedragje als jubileumgift voor dat doel zal willen be stemmen. OUDESCHILD. Zilveren Jubileum J. Bruin. Woensdag vierde de heer J.Bruin de dag, waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma Dros en Co. Dat er iets biezonders aan de hand was, kon men direct al bemerken, daar reeds 'smor- gens vroeg de vlag lustig op de molen wapperde. Heel veel blijken van belang stelling heeft de jubilaris op die dag in ontvangst mogen nemen., wat ver klaarbaar is, omdat Bruin een betrekking heeft, waarin hij met veel menschen in aanraking komt. Jonge, jonge, zei hij, (om zijn eigen woorden te gebruiken), ik had niet gedacht, dat er zooveel menschen om mij zouden denken. Namens de firma werd hij gehuldigd door de heer A. J. Noordijk, die in herinnering bracht, dat hij, na drie jaren als hulp te hebben dienst gedaan, zelfstandig moest optreden en na een korte proeftijd werd aangesteld. Zeer tevreden was men in al die jaren over hem geweest en als stoffelijk blijk van waardeering overhandigde spreker hem een fraai gouden horloge met in scriptie. De oudste firmant, de heer A. Dros Albz., was tot zijn groote spijt door ongesteldheid verhinderd aanwezig te zijn, evenals de heer P.Dros, die niet op Texel aanwezig was. Van de firma Dros en Co. waren met de heer A. J. Noordijk, aanwezig de heeren D.C.Dros, Douwe Dros, G. Dros en A. Wierenga, welke laatste een mooi cadeau overhan digde, passende bij het gouden horloge. De jubilaris dankte voor het groote ver trouwen, dat de firmanten in hem stelde, en hoopte dit nog jaren waardig te blij ven. De heeren F. Zegel Kz. en B. J. Gelder, van Amsterdam kwamen als zee grashandelaren complimenteeren en ver eerden Bruin ieder een fraai cadeau. Meer dere stoffelijke blijken van waardeering mocht Bruin nog ontvangen, zoodat deze dag voor hem en de zijnen tot een on- vergeetlijke is gemaakt, waaraan, zoo willen wij hopen, zij nog menigmaal in gezondheid mogen terugdenken. Visscherij. De garnalenvangsten waren de vorige week niet groot. Aangevoerd werd plm. 2900 Kg. garnalen. Buitengaats waren de vangsten best. Nu komen op Têxelstroom ook meer garnalen en heeft men behoor lijke vangsten. De prijs was goed. De kommenvisschcrs op de „Schanzenvaard" kunnen door de hooge waterstanden nog niet veel bij de netten uitrichten. Enkele motorbotters maken beste haringvangsten bij prijzen van plm. f5.per tal. Binnenbrand. Dinsdag ontstond brand in de woning van J. Schagen. Dit werd bemerkt door de heer Joh. Hemelrijk, die direct alarm maakte, waarop verscheidene hulpvaar dige handen met emmers water kwamen aandragen, waardoor erger werd voorko men. In huis was veel waterschade, doch de brand was gebluscht, en deze zou anders zeer zeker groote schade aange richt hebben, daar de huizen daar tegen elkander staan. Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 31 kalveren, 6 koeien, 17 varkens, 13 schapen. Lentemaand-genoegens. Woensdagmorgen kwam tijdens een he vige sneeuwDui een commissionair met 'n fietswagentje op de steiger te den Helder rijden. Door de geweidig harde wind woei de fiets om en vier koffers ge raakten te water. Het gelukte er drie op te visschen, maar de vierde bleef zoek. Het bleek een koffer met een monster collectie pijpen te zijn, toebehoorende aan een vertegenwoordiger der fa. Goedewa- gen te Gouda. Donderdag geraakte een motorschip in een bui te laag voor de haven van Nieu- wediep en belandde achter fort Harssens. Gelukkig was er een dik tij water, anders was het schip zeker aan de grond ge raakt. DEN HOORN. Een ongeval op De Geul. Woensdagavond is bij schaatsenrijden op De Geul de heer J. Roos zoo hevig tegen een milicien-matroos aangebotst, dat hij een ernstig bloedende hoofdwond op liep, tegen de grond werd geworpen en bewusteloos liggen bleef. Door een der aanwezige miliciens werd eerste hulpver leend. Met een geïmproviseerde baar werd R. naar de weg gedragen en vervolgens met een auto van A. Slegh naar den Hoorn gebracht, waar dokter Hellema, inmiddels ontboden, de patient verder in behandeling nam. In de loop van de avond heeft R. het bewustzijn teruggekregen. Zijn toestand is thans naar omstandighe den goed. BINNENLAND. - Bij Hoogezand zakten twee knaapjes van zeven en acht jaar door het ijs. Zij verdronken. Te Hilligersberg gebeurde hetzelfde met twee knaapjes van twaalf. Twee assistenten bij de posterijen te Nijmegen, die voor f300 aan postze gels verduisterden, werden tot 4 maanden celstraf veroordeeld. Zij voorzagen post pakketten van gebruikte zegels en behiel den de nieuwe voor zichzelf. Een landbouwer te Heel vond 13 varkens dood in de stal liggen. Bij on derzoek bleek, dat een doorgebrande draad van de electrische leiding op de ijzeren omheining van de stal was gevallen en deze onder stroom had gezet. Van B. te Hoensbroek was een aan zienlijke som gelds ontvreemd. Het ver moeden rees jegens een familielid van v. B., een politiehond gelukte het, 't geld te vinden, dat de verdachte in de grond had gestopt. Van een thee-koning. De bekende Engelsche thee-koning Lip ton is een enthousiast beoefenaar van de zeilsport. We beelden hem hier af aan boord van het jacht, waarmee hij reeds zoo vaak een overwinning behaalde. Baas boven baas. Het Empirre State Building te New- York, dat met zijn 85 verdiepingen ter hoogte van 375 M. het hoogste gebouw ter wereld zal zijn. Hulde aan Pasteur. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Instituut-Pasteur te Parijs, werd in de tuin van het gebouw een stand beeld opgericht. De eerste patient, van hondsdolheid genezen, was een knaap. We zien hier in marmer gehouwen de jongen met de dolle hond. Tevens werd de beeldhouwer afgebeeld. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5