Ïisïirs /a65^/w Arb. ÏQondver. PILO. alle soorten tuinzaden. Sproeten komen vroeg in het ■UUHMflflGPILLEN ADVËRTÉNTIËN Ingezonden Adverteert in de Texelsche Courant. 1 Den 26en Maart „Frank van Wezel's Roemruchte Jaren" Het licht in den nacht Bal na. eenige arbeiders 10 mud eetaardappelen. vocjaar, koop tijdig een pot SprUtol. Bij alle Drogisten. n II gjjgjgiiailffiSfflgi bestudeering van de systhematiek, biologie en morphologie moet getracht worden te komen tot de synthese van de levende vo- vende vogel. Zoolang de daartoe benoo- digde gelden niet aanwezig zijn, zal men het met een waarnemingsstation in de trektijd alleen moeten stellen. Met het doel eens na te gaan, hoe zoo'n station precies is ingericht en welke methoden men daar volgt, heeft een uitgelezen gezel schap ornithologen en biologen onder lei ding van dr. Q. J. van Oordt in Oct., 1930 een bezoek aan Rossitten gebracht. Uitvoerig gaat spr. op het ontstaan van de Nehrung, het Haf, de ligging en de beteekenis van 't vogeltrekstation aldaar in. De landtong is pltn. 100 K.M. lang en 33.5 K.M. breed en was de aangewezen plaats voor trekwaarnemingen, gelijk Texel het voor West-Europa is. Burge meester Oort is de geestelijke vader van Texels Vogeltnekstation. Na het lezen van Dr. Thienemann's boek over de vogeltrek rijpte bij hem het plan te trachten op, Texel een trekstation te vestigen. Hij stel de zich in verbinding met ornithologen, vogelbeschermers, biologen, enz. en zag zijn streven met succes bekroond. De stichting op Texel is thans een voldongen feit en met spanning zien we uit naar wat er mee zal worden bereikt. De leider zal een jong, enthousiast bioloog moeten zijn, die ornithologisch is georiënteerd. De aangewezen man zou de heer Jan Verwey zijn, die thans in Indië vertoeft, doch weldra naar Holland komt. Er zijn echter ook andere jonge ornithologen, die daar voor in aanmerking kunnen komen. Spr. neemt ons mee naar de Nehrung met zijn stuifduinen, die wel tot 60 M. hoogte reiken en waar we de sneeuwgors nu en dan waarnemen, de slechtvalk en de ruigpootbuizerd; naar de boschjes, waar de vossen huizen, die waarschijnlijk vnl. van visch leven; naar het Haf, waai" het in Oct. nog heerlijk zwemmen was; naar de Poststrasze, welke de verbinding moest vormen tusschen zee en haf, maar veelal onder water stond; naar het Diluviaal Insel, met zijn meeuwenbroed plaatsen en elanden, de grootste herten ter wereld. Geruime tijd staat spr. stil bij het Vo geltrekstation Rossitten, dat jaarlijks wel 15000 bezoekers telt, hetgeen de beteeke nis van dit station duidelijk demonstreert en schoone beloften inhoudt voor Texel, wanneer het eiland eenmaal op een goed ingericht, aan zijn doel beantwoordend station zal mogen bogen. Spr. vertelt ons interessante biezonderheden over trek- waarneming, vogels tellen, duizenden op een dag, snelheid van vogels (kraai 45— 50 K.M., reiger 35 K.M., eend 75 K.M.,, kan echter veel hooger zijn als gevolg van temperatuurdaling). Voor waarnemingen is internationaal vastgesteld de tijd van 6.15 tot 9.15 u. v.m. en wel op voorstel! van Dr. Drost, directeur Vogelwarte Hel goland. (Spr. heeft het schertsend over ,,Droste"-tijd.) Sommige menschen, (z.g. Krahebieter) op de Nehrung maken er hun beroep van bonte-kraaien te vangen. Deze dieren wor den gegeten en zelfs voor later gebruik ingezouten. Men vangt ze bij hondertal len en dood ze door de dieren de achter schedel kapot te bijten. De dieren hebben zoo een snelle dood, maar erg menschelijk doet het niet aan, wanneer we zoo'n „kraaienbijter" aan het werk zien. Spr. heeft natuurlijk feestelijk bedankt, toen hem de voltrekking van eenige doodvon nissen werd aangeboden. Het vleesch van bonte kraaien moet allesbehalve malsch zijn. Van een jong beest moet het drie uur koken, van een oud negen. Prof. Thienemann heeft onderzocht of de oudere vogels de jongen op de trek misschien de weg wijzen. Hij liet eerst een troep jonge ooievaars vertrekken en pas eenige weken later de ouderen. Alle dieren kwamen echter op de plaats van bestemming. Na eenige prachtige opnamen vertoond te hebben van het Haf met visschers- scheepjes onder een betooverende wolken lucht, vraagt spr. onze aandacht voor „Palwe" met zijn elanden, die wel 350 Kg. zwaar kunnen worden en bij Nidden leven ten getale van 140 stuks, bij Ul- menhorst 40 stuks. Ze zijn wel zoo groot als een veulen. Zeer aantrekkelijk waren ook deze foto's, waarmee spr. de reeks besloot. Hij eindigde zijn causerie echter niet dan na nogmaals het ringonderzoek in aller belangstelling te hebben aanbevo len en de wensch te hebben uitgesproken, dat zijn woorden en foto's zouden mogen bijdragen tot grooter belangstelling voor Texels Vogeltrekstation, dat aller steun zoo noodig heeft. Een hartelijk applaus was sprekers loon. Het was dubbel en dwars verdiend. We hebben biezonder genoten en onze mede luisteraars en toeschouwers niet minder. Tot weerziens dus, van harte. De heer Lap bracht dank aan spr. voori wat hij deze avond in het belang van het trekstation, en dus ook van Texel geboden had. Ook de heer Klimp maakte op dank aanspraak, daar hij zonder haperen de talrijke lichtbeelden vertoonde. Damclub „O.K.K." We laten hier de uitslag volgen van de dam- en schaakwedstrijden, door O.K.K. in het afgeloopen seizoen gespeeld; resp. het aantal gespeelde partijen en het aan tal behaalde punten Dammen klasse A.: S. v. Heerwaarden 21—38; C. v. Heer waarden 20—28; W. Hillenius 23—27; J. IJ. Witte 21—22; S. Hin 22—21; Joh. Hil lenius 2219; M. Bakker 1816; G. Keij- zer 1215; E. M. Kerkhof 2115; D.Lap 2214; G. P. Koorn 2413; S.Kuiper 22—12; J. Visman 5—9; C.Roeper 4-7. Dammen klasse B. J. Kikkert 18-20; G. Held 10-18; P. Kooij 917; J. Schaatsenberg 2217; C. P. Burger 8—12; S. Ros 9—12; Schu- maker 1412; J. Stam 611; J. P. Stan daart 19—10; G. Dros 15—9; J. P„ Daalder 7—4; D. G. Bakker 7—2. Schaken: C. van Heerwaarden 11—17; S. Ros 9 —16; D. Lap 14—14; G. P. Koorn 13— 11; W. Hillenius 7—10; J. Kikkert 10-7; Joh. Hillenius 6—3; J. P. Standaart 10—0. Aanpakken! Kop op! Jan Leuter die mompelt zijn lessie, Van dumping, malaise en depressie. Oude Jan pakt weer aan, Hij weet: het zal gaan, Ook al staat hij dian nu in zijn vessie. (Ingezonden.) Sportnieuws. Z.V.S. speelde Zondag tegen „Adel borsten" te den Helder een hockey-wed- strijd. Naar men ons schrijft, was het een geanimeerde wedstrijd onder geschikte leiding. In de gewone speeltijd zag geen der twee partijen kans punten te maken. Na verlenging echter slaagden „Adelbor sten" er in de stand voor hen op 20 tel brengen. Examens. Na het Maandag aan de Rijkslandbouw- winterschool te Schagen gehouden eind examen werd het diploma uitgereikt aan de leerlingen A. Dros te Eierland, en K. Lap te den Hoorn. Laatstgenoemde ont ving tevens het diploma als melkcontro- leur. De leerling C. Roeper Jz. alhier, werd naar de 2e klasse bevorderd. Voor Texels Museum. Texel's Museum heeft van mej. Gol- lards alhier ten geschenke ontvangen een struisvogelei, door ©en zeekapitein uit Zuid-Afrika meegebracht. Strikt genomen behoort een dergelijk ei in een locaal mu seum niet thuis, maar waar ons mu seum zich op het gebied der vogelkunde specialiseert kan zoo'n kolossaal ei mooi ter vergelijking dienen. Stel u voor een struisvogelei: 1416 c.M. lang, soms nog langer, 1113 c.M. dik; gewicht plm. 1450 gram. Leg daarnaast het eitje van een winterkoninkje, groot 1.6 bij 1.2 c.M., gewicht enkele tientallen grammen. Dat loopt nogal uiteen. Hoe druk het was. Als een biezonderheid deelt men ons mee, dat het de vorige week ter gelegen-: lieid van het boelhuis op „Ora et Labora" aldaar zoo druk was, dat er niet minder dan 85 auto's werden geteld. Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht." Op Donderdag 1.1. heeft bovengemelde coöperatie in „De Zwaan" voor leden en genoodigden (leveranciers) een vergade ring gehouden waarin de directeur der fa briek de heer Boer, een inleiding heeft gehouden over de vraag „Op welke wijze kan de veehouder thans zijn positie nog versterken Spr. zeide zich zeer te moie- ten beperken, daar de stof zeer omvangrijk is. Hij wilde zich vnl. tot het aangeven der groote lijnen bepalen en besprak eerst de beteekenis der organisatie. In gedachten gaan we terug naar Sept. 1S86, toen te Warga (Fr.) de eerste zuivere coöperatieve vereeniging op het gebied der zuivelbereiding werd gesticht. Door de nood gedrongen waren enkele Wargaaster boeren tot deze pioniersdaad overgegaan, en, al hebben zeer velen in die dagen zich afgevraagd, of die boeren wel goed bij hun zinnen waren, het bleek dat reeds zeer spoedig duizenden veehou ders, vnl. in Friesland, met hen overtuigd werden van de noodzakelijkheid van deze bedrijfsvorm. Coöperatieve zuivelfabrie ken werden jaarlijks bij tientallen gelijk opgericht. De groote beteekenis van de Coöpera tieve zuivelfabriek ligt daarin, dat de melkveehouder zeggingsschap behoudt over de melk, totdat deze in de vorm van boter, kaas of andere melkproducten aan de markt ot consumenten is afgele verd. De nood der boeren inde tachtiger jaren heeft hem dat goed doen begrijpen. Het is daaruit te verklaren, dat de oude cooperators hun zaak zoo warm konden bepleiten, terwijl vele jongeren daar meer onverschillig onder blijven omdat zij die tijden niet hebben meegemaakt en hoog stens uit overlevering daarvan iets hebben gehoord. Spr. releveerde ontwikkeling en uitbouw der coop, zuivelorganisatie, waar van de aanwezigen bij de vertooning der film van de Alg. Ned. Zuivelbond in Dec. j.l. reeds een goed beeld verkregen. De kracht van de Alg. Ned. Zuivelbond is weer eens gebleken bij de boycot-actie, door haar de vorige zomer gedurende korte tijd gevoerd tegen Duitschland, toen dit land op 't punt stond inzake invoer rechten op boter Finland méér te begun stigen dan Nederland, niettegenstaande Nederland volgens 't handelsverdrag met Duitschland de meest begunstigde moest zijn. Door alle groote bladen in binnen- en buitenland is over de boycot door de Alg. Ned. Zuivelbond van Duitsche goe deren geschreven. Groote industriëele groepen in Duitschland richtten protesten tot de regeering in D. en wezen op het belang van de export naar Nederland, aangezien volgens de statistiek ongeveer tweemaal zooveel waarde aan goederen uit Duitschland naar Nederland gaat als omgekeerd. Thans wil de DuitsChe minister van Landbouw, Schiele, een machtiging ont vangen van de Rijksdag, om bij wijze van noodverordening zoo noodig zelf de invoerrechten van vele landbouwproducten te verhoogen. Terecht heeft de Ned. Zui velbond contact gezocht met de groote centrale landbouworganisaties in ons land en daaruit is een comié van Economisch Verweer opgericht, hetwelk zich thans reeds in verbinding heeft gesteld met soortgelijke organisaties der Scandinavi sche landen om voor hun gemeenschappe lijke belangen in Duitschland op de bres te staan. Veehouders, beseft ge 't groote belang uwer organisaties in deze voor u en bovenal voor de landbouw zoo moei lijke tijden? zoo vroeg spreker. De fabriek betaalt aan de organis]atie 12 ct. per 1000 kg. ontvangen melk, d.i. gemiddeld nog geen 50 cent per koe. Daarmede wordt 'n organisatie gesteund, welke reeds zoo veel voor alle Nederl. veehouders gedaan heeft en nog steeds doet. Als u nu weet, dat de georganiseerde arbeider met ge noegen van, laat ons zeggen 25 gulden in komen pe rweek 50 cent ot meer afstaat voor zijn organisatie, dan is 't boven genoemde bedrag toch werkelijk klein. Aan 't eind van deze beschouwingen zul len we even stilstaan bij de toestand op Texel. Gezien de geest des tijds, waarin alles zich concentreert, is 't zeer te betreu ren, dat bij de opening van uw febriek gesproken moest worden van decentralisa tie, terwijl juist oentralisatie gewenscht was. U moet echter niet vergeten, dat allen deze nieuwe beweging niet gelijk aanvoelen, de meesten in geen geval het geheel konden overzien, terwijl bij sommi gen wellicht, als bijna overal, persoon lijke zaken de beslissing geven. Waar alle veehouders van Texel echter dezelfde be langen hebben, zal langzamerhand de idee van meerdere samenwerking ook hier rijpen. (Slot volgt.) DE KOOG. Biljartwedstrijd. Zaterdag j.l. had in café Den Braven een biljartwedstrijd plaats tusschen een club van de Waal en eenige personen van hier, daartoe uitgenoodigd. De volgende personen speelden tegen elkaar: M.BakkerJoh. Hillenius; C. Bakker L. v. d. Vlies; B. Kooger—P. Vermeulen; D. C. BruinC. Bakker; K. J. Bosnia— K. Vermeulen; A. BakkerC. Bonne; Jb. Roeper—M. Knol; Jac. Keijser—R. Daal der Lz. De uitslag was: de Waal 444 punten, de Koog 319 punten; 7 partijen gewonnen door de Waal en 1 door de Koog. Hoogste serie was 20 punten, gemaakt door M. Bakker. Bazar Fanfarecorps V.l.O.S. (Oost.) Eenige maanden geleden werd te Oost opgericht het fanfarecorps V.l.O.S.voor- loopig met 17 werkende leden, inwoners van Oost, Oosterend en omstreken. Er was natuurlijk een belangrijk bedrag noo dig voor aankoop van instrumenten. Een deel der kosten is gedekt door vrijwillige bijdragen op lijsten, maar lang niet de som. Daarom heeft het bestuur verlof ge vraagd en gekregen van B.enW., om m de Paaschweek een bazar te houden in de o.l. school te Oosterend. De laatste maan den is daar hard voor gewerkt en de hand- werkafdeeling zal danook zeker de moeite waard zijn. Maar evenzeer zal er voor gezorgd wor den, dat met behulp van sjoelbak, rad van avontuur, enz., enz., de heeren op een aangename manier hun aandeel bij kunnen dragen ten bate van het corps. Daar de bazar drie dagen zal duren, en we ©en druk bezoek verwachten, heb ben we natuurlijk een zeer groot aantal artikelen noodig, geschikt om te verkoo- pen of als prijs uit te reiken. Daarom ver zoekt het bestuur en de bazarcommissie ieder, die nog iets, wat dan ook, hiervoor wil afstaan, hiervan kennis te geven of het te bezorgen te Oosterend bij de heer P. Burger Gz., of te Oost bij de heer Zondervan. Einde der week zal dan aan de opgegeven adressen een en ander afge haald worden. Ook kleinigheden, geschikt voor de grabbelton, zijn zeer welkom. Het Bestuur. Verstopping verstoort Uw gestel en humeur. Neem geen sterk pur- geerende middelen, doch van tijd tot tijd de zacht werkende Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. gj hopen onze geliefde Ouders LAMBERTUS HALSEMA m en jg PlETERTjE BROUWER H bun 40-jarige echtvereeniging te tg herdenken. Dat zij nog lang ge- jg spaard mogen blijven is de gj wensch van hun liefhebbende gj kinderen en kleinkinderen. Eierland, Maart 1930. DANKBETUIGING. Door deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van deelneming ontvangen tijdens de ziekte, het overlijden en de teraardebestelling van onzen geliefden man en vader, K KALIS. Inzonderheid dank aan dokter Boswijk voor zijn onvermoeide hulp aan Ds. Visser voor zijn troostwoorden tot ons gesproken en aan dragers en kleedoplegsters voor de laatste de overledene bewezen. Wed. K. KALISKuiper. ANNIK KALIS, den Burg, Texel, Maart 1931. Allen, die bij gelegenheid van ons Zil veren Huwelijksfeest blijken van belang stelling gaven, onzen hartelijken dank. M. ZUIDEWIND. T. ZUIDEWIND—Keijzer. Maart 1931. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling, bij onze 40-jarige echtvereeniging onder vonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. JAC HEERDING M. HEERDING—Zegel, den Hoorn, Texel, 20 Maart '31. DANKBETUIGING. Voor de vele blijken van belangstelling, ondervonden tijdens de ziekte en het over lijden van onze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder CORNELIA KNOL, Wed. J. Kortenhoeven, betuigen wij onzen hartelijken dank. In 't biezonder aan dokter Westbroek en aan zuster Mulder voor hun onvermoeide hulp, aan ds. Plug voor de troostwoorden tot ons gesproken, en aan dragers en kleedopleg sters voor de laatste "eer, de overledene bewezen. F. KIKKERT |z. de Cocksdorp, Texel, 25 Maart 1931. Bezoekers van gelieven Vrijdagavond precies half zeven aan de Haven te zijn. geeft ZONDAG 29 Maart 1931 tooneelspel in 5 bedrijven van Inte Onsman in de Zeven Piovinciën te Oudeschild. Entree f0.60 Man en vrouw f 1, Aanvang 8 uur. GEVRAAGD: om 10 bunder land te greppelen. GEBR. QUARTEL. Mariahoeve. Dagelijks aan huis verkrijgbaar A. KNOL, M.-Eierland. TE KOOP: Monster op aanvraag. W. BAKKER Mz., Kapberg.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2