Sportvereenigini! Texel Notaris Muld<r Kraamverzorgster Noteering C. R. Keijser &Co. Ingezonden. ADVERTENÏIËN Texel I - Helder III een nette schoonmaakster twee akkers bouwland, Een paar nette wasschen aan huis gevraagd een flinke jongen om melk uit te venten. iiiii MARKTBERICHTEN „Hier, burgemeester" en de boer hield hem een dikke kaars onder de neus. „En ze brandt niet", hernam de burgemeester. „Daar staat niets van in de verordening, burgemeester." Eindelijk kwam het bevel, dat de inge zetenen 's nachts op straat een lantaarn met een brandende kaars er in, bij zich moesten hebben. Van de Boekenplank. Van Merijntje Oyzen's Jeugd, van A. M. de Jong, verscheen een goedkoope uitgaat, een z.g. Dundruk-editie, de vier deelen in één band voor f 5.90 (vroeger vier deelen a f3.90). De Dundruk-editie ziet er sierlijk uit; ze verscheen met dui delijke letter op prachtig houtvrij papier in een handig formaat. De uitgever hoopt door deze nieuwe uitgave De Jongs prachtwerk tot een Volksboek te maken. o M. Aldanov: „Sint Helena, een klein eiland". Geautoriseerde vertaling uit het Russisch door Dr. B. Raptschinsky. Ing. f2.90; geb. f3.90. Een merkwaardig boek over de laatste, dagen van Napoleon. Aldanov heeft een zeer biezondere manier geschiedenis te schrijven. Het is niet zoozeer zijn doel gebeurtenissen te beschrijven, dan wel de sfeer waarin deze gebeurtenissen zich af speelden, en juist daardoor slaagde hij er in om de groote historische figuren zoo prachtig te laten zien. Zoo schildert Al danov ons ook de mensch Napoleon, met al zijn groote en kleine eigenschappen, met zijn geweldige energie en enorme ijdelheid, zooals de mensohen, die tegelijk met hem op St. Helena waren, moeten hebben gezien. Wij zien de keizer door de oogen van het dochtertje van de gouver neur, Hudson Lowe, door die van de Rus- siche militaire attaché en die van de oude maleische tuinman. Zoo leeren wij door allerlei fijne opmerkingen en suggestieve trekjes de persoon van de keizer kennen. O Van A. S. Neill verscheen „Probleem kinderen", vertaling van K. van Eelen. (Ing. f2.90; geb. f 3.90.) „Probleemkinderen" is een kaleidosco- pisch geschreven boek ,dat de meeningen methoden, en ervaringen bevat van een bekend Engelsch paedagoog. Van de vele boeken, die in de laatste tijd zijn ver schenen over nieuwe methoden van op voeding, is het stellig het meest revolu- tionnaire. Het boek handelt over het pro bleemkind, het kind, dat nerveus is en on gelukkig. E>e heer Neill heeft zelf een school voor moeilijke kinderen. Hoewel het boek een vurig pleidooi is voor de vrije ontwikkeling van het kind en zich sterk kant tegen het uitoefenen van gezag door volwassenen, zijn het toch in het geheel geen slappe en zachtzinnige methodes, die in de heer Neill een voorstander vin den. Uit eike bladzijde van het boek spreekt Neill's groote liefde voor 't kind. LANDBOUW EN VEETEELT. ging koopen voor de kostende prijs, ter wijl het lid en de secret.-penn. van elk ingeschreven dier een kaart moeten bezit ten, waarop is vermeld de naam van de eigenaar en de getaxeerde waarde van het dier. Met het aannemen van dit reglement wordt de vereeniging beschouwd te zijn opgericht de le Maart 1930, terwij 1 het recht op vergoeding van de geleden schade zal zijn verkregen op het oogenblik, dat voor de le keer de premie is betaald. o De tuinbouw in 1930. Het jaar 1930 was, behalve voor to maten, druiven, bloembollen en snijbloe men een slecht tuinbouwjaar. De geza menlijke exportwaarde van groenten, in begrepen gedroogde en ingemaakte, daal de me't 8.4 miljoen gld., dat is net een vijfde. Het was een slecht appeljaar. De uitvoer liep terug van 38 tot nog geen 10 miljoen Kg., de waarde van 3.2 tot 1.2 miljoen gld. De invoer van Amerikaansche appelen daarentegen verdubbelde (17 mil joen Kg.) De kers, voor de Betuwe zoo belangrijk, daalde van 2,6 tot 1.1 miljoen joen Kg., de waarde van f700.000 tot f260.000. Als een witte raat vertoonen zich de bloembollen in de statistiek: de export steeg van 34i/i tot ruim 45ty° miljoen Kg., dus met rond een derde deel. En hoewel het statistische waardecijfer, wat bloem bollen betreft,, een vrij relatieve beteeke- nis heeft, wijzen we er toch op, dat hel; steeg van f40.4 tot f46.4 mill., dus met f6.2 miljoen ot 15 pet. Verder kwamen de Aalmeersche producten snijbloemen, groen, enz. van f5.38 op L6.44 mill., dus meer dan een miljoen hooger en de boomen en heesters van Boskoop, Naar- den, Ouderibosch e.d. ,van f6.41 op ruim 16.56 miljoen. O De bloembollenomzet te Bovenkarspel daalde in 1930 van rond 4.5 op 4 mil joen gulden, vergeleken bij 1929. Onderlinge Rundveeverzekering „Texel." Aan het reglement ontleenen we nog: De secretaris-penn. en de taxateurs zul len een vergoeding ontvangen, die elk ja al door de algemeene vergadering zal worden vastgesteld. De bestuursleden hebben het oppertoe zicht over alles wat de vereeniging aan gaat. Ze zorgen er voor, dat de admini stratie goed wordt verzorgd, terwijl van alle besprekingen behoorlijk notulen wor den gehouden. Het bestuur vergadert zoo vaak als de voorzitter het noodig oordeelt. Minstens éénmaal 's jaars en wel in Januari roept het bestuur de leden op tot een algemeene vergadering, welke minstens drie dagen te voren moet worden aange zegd. In deze vergadering doet de secret.- penn. verslag van de toestand der ver eeniging. De boeken worden met alle be scheiden overgelegd en geschiedt rekening en verantwoording van de secret.-penn. De voorzitter benoemt een commissie van drie leden om de boeken na te zien; be vindt deze ze in orde, dan worden ze goedgekeurd. Aan deze vergadering is verder opge dragen de beoordeeling en behandeling der geschillen tusschen leden en bestuur, voor zooverre die in een bestuursvergade ring behandeld, nog niet uit de weg ge ruimd zijn. Aan de uitspraak der alge meene vergadering heeft in geschilzaken elk lid zich te onderwerpen. In deze ver gadering worden bestuursleden en taxa teurs benoemd. In buitengewone gevallen, indien het bestuur ot minstens 10 leden dit noodig oordeelen, kan een algemeene vergadering bijeengeroepen worden. Over personen wordt schriftelijk, over zaken mondeling gestemd. Ieder lid der vereeniging heeft het recht wijzigingen in dit reglement voor te stel len. Die voorstellen moeten schriftelijk bij het bestuur worden ingediend en op de eerst volgende vergadering behandeld. Worden zij door 2/3 van de aanwezige le den aangenomen, dan hebben zij verbin dende kracht. Elk lid moet een reglement der vereeni- HYGIENE en VEILIGHEID. De tien geboden in de omgang met dooven. 1. Spreek langzaam en duidelijk, zoo noodig met eenige verheffing van stem. 2. Schreeuw niet, en vooral niet vlak aan het oor. 3. Houd uw hoofd rustig en stil. 4. Maak niet meer beweging met uw lippen, dan bij het spreken met goed- hoorenden. 5. Laat het licht zooveel mogelijk op uw mond vallen! 6. Toon geen wrevel of ongeduld. 7. Zeg hetzelfde woord niet vaker dan twee keer; gebruik voor de derde maal liever een omschrijving. 8. Lach niet, als de doove u niet verstaat. 9. Spreek beknopt, en noem het onder werp van het gesprek het eerst of duidt het aan. 10. Bedenk altijd, hoe moeilijk het ook voor u moge zijn, om met een doove te spreken, dat liet voor de doove nog on eindig veel moeilijker is, u te verstaan. o— Wordt lid van de Ver. tot Bevordering der belangen van Slechthoorenden". Secr. H. Walrave, Valeriusstr. 217, Amster dam—Zuid. ESPERANTO. Vragen, deze rubriek betreffende, te richten aan de redactie van dit blad. Wat is het ideaal der Esperantisten: Elkeen spreke en versta naast zijn moe dertaal het Esperanto. o— Dr. Zamenhof, de schepper van het Es peranto ,werd in 1859 te Bjelostok ge boren. In dit stadje sprak men Russisch, Poolsch, Duitsch en Hebreeuwsch. Als kleine jongen reeds, merkte Zamenhof, dat die elkander niet verstaande menschen, ook figuurlijk elkander niet verstonden. Die vijandschap, dat elkaar niet begrij pen, kwam vooral uit het verschil in taal, zoo meende hij. Als daar maar één taal was, die allen kenden, allen begre pen. Dat was het begin van Esperanto. Het Universeele Esperanto-Congres zal dit jaar van 1 tot 8 Augustus gehouden worden te Krakau. o Te Amsterdam zal van 2 tot 7 Augustus het Intern. Congres van Arbeiders-Espe rantisten gehouden worden. —o Evenals in 1929 en 1930 is geschied stelt ook voor het loopende jaar een Haagsch belangstellende, die echter vol strekt onbekend wenscht te blijven, 12 gouden tientjes ter beschikking als pre mie voor kinderen, niet ouder dan 15 jaar die met succes het examen A-Esperanto afleggen. Het doel is onder kinderen de beoefening van de Wereldhulptaal aan te moedigen. De examen-commissie heeft zich in beginsel met deze wijze van aan moediging vereenigid, en de secretaris, H. J. Bulthuis Kamillesxraat 37, den Haag is bereid nadere inlichtingen te geven. o De wethouder van onderwijs en volks ontwikkeling te - Rotterdam heeft bericht, dat voortaan aanteekening zal worden ge houden van de berichten van hoofden van scholen betreffende de door onderwijzers behaalde Esperanto-diploma's, afgenomen door de Ned. Esp. Vereenigingen. Deze diploma's zullen in het verslag der com missie voor het onderwijs en volksontwik keling-worden vermeld. O Bij de Hoogescholen van Genève, Zagreb e.a. bestaat reeds een leerstoel voor Esperanto. Dr. Buchanan, die kort geleden te Liverpool overleed, heeft een tonds van f48.000 nagelaten voor het instellen van een Esperanto-leerstoel aan de Universiteit in deze stad. Esperanto wordt aan deze universiteit reeds onder wezen en meerdere vooraanstaande pro fessoren zijn aanhangers van de interna tionale taal. Het electro-technisch instituut te Gre noble (Frankrijk) geeft zijn prospectussen in 't Esperanto uit. In Bratislawa (Tsjecho Slow.) besloot de gemeenteraad een straat naar Dr. Za menhof, de samensteller van Esperanto., te noemen. o Het 3de Zuid-Amerikaansche congres voor Toerisme besloot de te verspreiden gidsen in het Esperanto uit te geven. Het zal daarbij de medewerking ondervinden van de gevolmachtigd gezant van Uruguay en Brazilië. Oosterend vm 10 uur ds. Groenenberg 'sav. 8 uur ds. Groenenberg H. Avondmaal Dierenmishandeling. Maandag werd op de markt een ram af gemaakt (zie de Tex. Crt. van Woensdag) maar hoe? Velen waren getuige. Het dier werd geschoten en toen de nek afgesne den, wat later bleek lang niet vakkundig te zijn gedaan. Men dacht:'t dier is dood, dus opgepakt en op een handwagen ge legd. Maar daar opeens kwamen de le vensgeesten weer terug, 't dier wou weer van de kar af en is er afgegaan ook. Toen werd het door een toegeschoten slager voorgoed van het leven beroofd. Ik zou wel eens willen weten, of er door Dierenbescherming wat aan te doen is, dat de meeste dieren in de noodslacht- plaats alhier op zulk een wreede wijze van 't leven worden beroofd. Ik ben van rneening, dat de Dierenbescherming er wel eens achter mag zitten. Met dank 'voor de plaatsing. EEN OPMERKER. o We hebben naar aanleiding van het bo venstaande te bevoegder plaatse inlich tingen ingewonnen. Inderdaad moet het afmaken niet op de juiste wijze zijn ge schied. Door een schot in de groote her senen echter, is het dier meteen van zijn pijn verlost geworden. Of er nu voor Dierenbescherming aanleiding bestaat ver der in te grijpen, zou nader moeten wor-, den onderzocht. Red. BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 25 tot en met 27 Maart 1931. GEBOREN Floris jacobus, z. v. Krijn Parlevliet en Cornelia Maria Schuite maker. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) 1 lorgnet in étui. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 29 Maart. Burg, 's av. 7 uur Ds. Visser. Voorbereiding H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Bevestiging nieuwe leden. Collecte generale kas. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg, Bevestiging nieuwe leden. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Bevestiging nieuwe leden. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Visser. GEREFORMEERDE KFRK Oosterend, vm 10 uur ds. v. d. Leer nm. 3 uur dezelfae. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes Avondmaal. nm. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Goede Vrijdag 3 April. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. 'sav. 7 uur ds. Visser. H. Avondmaal. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. H. Avondmaal. Koog, 's av. half 8 -Ds. v. 't Höoft. H. Avondmaal. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. 's av. half 8 Ds. Plug. Avondmaalsbediening. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. 's av. half 8 Ds. Oskamp. H. Avondmaal. Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 24 Maart 167553 stuks 70 80 K.G. f 5,00 af 9,00 65/66 4,50 4,70 63,64 4.30 4,50 60,62 3.90 4,40 58/59 3,80 4,20 56 57 3.70 3 90 53 55 3,40 3.60 50/52 3,20 3,50 45 49 0,- 0,— 114769 eendeieren 3.70 5 3,80 Schagen 26 Maart. vette koeien 0— a 0 10 Gelde koeien mag. 178 a 260 46 kalfkoeien 240 a 380 362 Nuchtere kalveren 8,— a 20, 34 vette varkens 0,40 a 0,42 111 Biggen 10. - a 15, Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 152414 Bruin ongewogen f 3,30 a f 0,per 100 Wit 4,30 a 4,60 Eendeieren 3 80 a 3,90 Morgenmiddag 1,15 uur Entree 25 en 10 ct. Zitplaatsen 10 ct. zal op Woensdag 1 April a. s., des voor middags 10,30 op Zuid-Haffel voor den Heer Jac. WITTE Cz. publiek en 5 contant verkoopen: 2 lamschapen, partijtje kippén, partijtje bloembollen, varkenshok (212-4i/2 M met betonnen vloer), kippenhokken, kruiwagen, slijpsteen, voerbakken, broedhokjes, kabinet en eenig huisraad. ER BIEDT ZICH AAN Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. TE HUUR bij de molen aan de Waalderweg. C. S. KEIJSER Cz., Waalderstraat 20 b. z. a. voor direct of later, tevens behulp zaam in de huishouding. Brieven aan Zr. VAN TWISK p. a. J. G. Dekker, schilder, Den Burg-Texel. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. van Laplata en Galfox maïs pracht kwaliteit 5.50 Chevaliergerst 7,50 Prima BI. gerst gezuiverd 64/65 Kg 5,75 Gemengd kippenvoer 8 Kunstkorrels Bertels le soort 12,75 Ochtendvoer 12,— Haver BI. 57,58 KG. geschoond 6,— laver id. ongeschoond 5,75 Grove Tarwe 7,25 Buitenl. Tarwe 77/78 KG. geschoond 6,— Voorslaglijnkoekei. 10,50 Amerik Lijnkoek 11, Grondnotenkoek blanke zachte 8,75 Sesamkoeken 8,75 Soyakoeken 8,50 Palmpitkoeken 7,25 Murwe lijnkoek W.L. 12,75 Bertels Suikerkoekjes 12,25 Voerlinzen 6, Witte erwten 7,50 China paardeboonen geschoond 8,25 Pulp 15/20 pet. Roosendaal 5.25 Pulp Protos 30/35 pCt 6,— Tarwezemelen 6, Tarwegrint 6,— Phosphorzure kaïk 13 75 Carnarina vleesch-diermeel 23 25 Vischmeel 22,50 Turfstrooisel fijn 2; Den Ruru. 30 Maart 1931 GEVRAAGD voor spoedige in dienst t-eding Adres te bevragen aan het bureau van dit blad.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 10