V mm Be Nieuwe Texelsche Courant No 4516 Zaterdag 28 Maart 1931 44s,eJaargan$ Voor da Zondag. EERSTE BLAD. Texelsche Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIËN: hiiiiii©iiiiii©iiiiii©iiiiii iiiiii©iiiiii©iiiiii©iiiiiis is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■llllll©IIQB©llllll©illlll llllll9illlll©llllll©IIIIIISS DAGELIJKSCHE BESLOMMERINGEN. Als een vogel met geknotte vleugels, zoo gevoelen wij ons, wanneer wij, na een wijle met onze gedachten in hooger sferen te hebben vertoefd, maar al te spoedig weer aan de beslommeringen van het dagelijksche bestaan herinnerd wor den. De man ziet zijn tijd door zijn werk kring in beslag genomen, de vrouw door de huishouding; en is de dagtaak be ëindigd, dan is het lichaam zoo moe, zijn de hersens zoo afgemat, dat beiden alleen naar rust verlangen en wij niet in staat zijn, onze gedachten te ves tigen op andere, dan kleine, alledaagsche belangen. En zoo wordt dat ééne, *wat we toch zoo broodnoodig hebben, ver waarloosd. Indien wij ons de tijd gaven eens hier over na te denken, dan zouden we tot de ontdekking komen, dat we handelen als een schipper, die het zich zoo druk maakt met het nazien van het koperwerk aan boord, of alles wel glimt en blinkt, en of er hier of daar niet een streekje verf ontbreekt, dat hij er de te volgen koers door. uit het oog verliest en het schip aan de grond laat loopen. Zoo gaat het ook met onze beslomme ringen. Hun bestaan valt niet te ontken nen; als een zwerm lastige insecten val- zij op ons aan en wij moeten er ons door heen zien te slaan doch zijn zij een maal verdreven, dan worde hun ook ver der geen aandacht meer gewijd, maar 't oog geopend voor het schoone in de na tuur, voor het blauwe uitspansel, voor de groene weiden, de lommerlij ke lanen, die ons lokken en in wier koele schaduw wij nieuwe levenskracht putten, nieuwe moed voor verdere omzwervingen. Indien wij steeds maar verder moesten schrijden op de ingeslagen weg, de tocht steeds moesten voortzetten zonder een oogen- blik van verpoozing, zou de schoonste wandeling spoedig tot een straf worden evenzoo wanneer de gedachte aan de insectenplaag, die we te doorstaan hadden ons voortdurend bij moest blijven. Even min mogen wij ons de verdere wandeling laten vergallen door de vrees voor wat er nog in het verschiet zou kunnen liggen. Met andere woorden: is het werk van de dag afgeloopen, veroorlooft dan uw gedachten niet, zich steeds bezig te hou den met wat de volgende dag gedaan moet wordengebruikt uw laatste beetje wilskracht om, zij het danook met matte vleugelslag, u te verheffen boven uw daag- sche nooden en zorgen; geeft, na de ge- heele dag gezwoegd te hebben voor uw aardsche belangen, ook uw ziel voedsel, waar zij naar snakt; gij zult er u wel bij bevinden. Verfrischt en gesterkt, naar lichaam en geest, zult gij de volgende morgen beter het hoofd kunnen bieden aan de groote en kleine moeilijkheden, die u te wachten staan. ZÓNDAG, 29 Maart 1931. VOOR HOOFD EN HART. Illllllllüllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllilllllllllll ZONDAG. Gij, die in alle dingen Slechts zonde vindt en schuld: Van leelijke gedachten Is vast uw ztei vervuld. MAANDAG. Van ieder, die naar de mate der hem geschonken krachten gearbeid heeft, kan men getuigen, dat hij aan de wereld iets nalaat, wat hem persoonlijk overleeft. Daden van moed en liefde bewijzen de waarde van menschen. Wanneer domme, weinig ontwikkelde menschen zich boven anderen trachten te verheffen, maken zij zich belachelijk. DONDERDAG Elke knop van leed opent een bloetn van kracht. Annie Besant. Te veel denken aan wat gedaan moet worden, in plaats van aan wat men bezig is te doen, leidt tot verwarring van de geest. ZATERDAG Het blad, dat buigt voor de loeiende wind, herstelt zich door zijn eigen kracht. D a n t e. Verkiezing Provinciale Staten. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat bij de verkiezingen voor de Pro vinciale Staten, de kiezer met inachtne ming van het bepaalde in artikelen 57 b tot en met 57 j der kieswet, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in 'n andere gemeente indezelfde provincie aan de stemming lean deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stemmen. De kiezer, die van deze bevoegdheid ge bruik wil maken, deelt, uiterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming be paalden dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den Burgemeester ot aan den daartoe door dezen aangewezen ambtenaar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezerslijst voor komt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een -schrif telijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld, in een andere gemeente dan die op welker kiezerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stern- district in hetwelk hij het door hem op gegeven adres geeft. Bij onzekerheid hier omtrent behoort hij tot het eerste stern- district. De kiezer en zijn gemachtigde mogen niet meer deelnemen aan de stem ming in de gemeente op welker kiezers lijst de kiezer voorkomt. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester dex gemeente van dit adres de oproepings- kaart voor de stemming in die gemeente. Texel, 21 Maart 1931. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. Vergadering Coöp. Zuivelfabriek „De Eendracht." (Slot.-) De heer Boer komt vervolgens tot het tweede gedeelte van zijn inleiding. Hij deelt zijn stof aldus in: a. De controle op de opbrengst van het melkvee b. De voeding van de kalveren en het melkvee c. De gezondheidstoestand van 't vee; d. Een goede melkwinning en behande ling. Reeds 30 jaar geleden is men met de melfcveecontrole begonnen. Voor 1918, zegt spr., vond ik voor Friesland ver meld: 57 pet en voor de andere provin ciën 6.3 pet. onder controle. Tal van fa brieken hadden eerst een gemiddelde van beneden 3 pet. vet in de melk, terwijl thans reeds meerdere in Friesland gemid deld boven 3.50 pet. komen. Spreker geeft een kleine berekening, waaruit blijkt, dat de meerdere netto-opbrengst van de melk gedurende het afgeloopen jaar aan „De Eendracht" geleverd, bij een gem. vetge- gehalte van 0.2 pet. hooger, 9 a 10.000 geweest is, of 15 a 16 gulden per koe. Neemt men het vetgehalte van enkele oer slechtste bedrijven tegenover die der beste, dan brengen de laatste bij een gewone melkgift gemakkelijk f50.-- per koe meer op. Het is een gelukkig ver schijnsel, dat hieraan juist de laatste tijd meer aandacht gewijd wordt. Het leden tal der controlevereen. gaat vooruit, een nieuwe stierenvereeniging wordt opge richt. Met nadruk wordt geadviseerd het melkvee periodiek te laten controleeren en dieren met lage productie op te rui men; tevens alleen stieren toe te laten, waarvan vast staat, dat de ouders en voor ouders flinke opbrengsten gaven met een goed vetgehalte. In verband met de voeding wijst spr. op 't groote belang de dieren individueel naar hun productie, te voederen. Als voorbeeld wordt genoemd de uitslag van de volgende proef. In een stal vee werden 4 ongeveer ge lijk- gekalfd hebbende koeien in groepen van 2 verdeeld. De eerste twee werden 31/2 maand lang naar hun productie ge voederd en daarna bleek, dat haar melk- opbrengst gemiddeld 10 pet. teruggegaan was.' De andere 2 koeien werden gelijk met het overige vee van de stal gevoe derd en na 31/2 maand bleek de produc tie 35 pet. te zijn teruggegaan. Gememo reerd wordt de gunstige invloed, welke uitgaat van het voederen van kokosmeel, palmpitten en grondnotenkoek op 't vet gehalte. In Noord-Holland wordt in vele streken bij te weinig voedsel in de weide ook bijgevoederd, iets wat op Texel niet zooveel voorkomt en juist hier, vooral op de schrale grond, wellicht nog meer aan beveling verdient. In 't algemeen kan de veehouder op hetzelfde land dan meer vee houden en de koeien zullen in de meeste gevallen beter op de melk blijven, onder ongunstige omstandigheden. Verder wordt stilgestaan bij het fokken van de kalveren. Een methode, door een vooraanstaand Friesch fokker, met veel succes toegepast, wordt nader besproken. De groote waarde van karnemelk en niet te vergeten een goede weide, komen hier bij duidelijk uit. Komen we aan de gezondheidstoestand van het vee, dan kunnen we gerust zeg gen, dat van deze factor vaker dan ge meend wordt, afhangt, of de veehouderij al of niet rendabel is. We noemen het mond- en klauwzeer, de tuberculose, het besmettelijk verwerpen, uierziekten, enz. Spr. meent, dat wat betreft de t.b.c. en mond- en klauwzeer 't eiland Texel, waar schijnlijk door zijn ligging, bij 't grootste gedeelte van ons land een groote voor sprong heeft. Wanneer de bestrijding maar flink wordt aangepakt, is de kans groot, dat in enkele jaren tijds de vee stapel hier zoo goed als t.b.c.-vrij is. Vervolgens geeft spr. weer de uitspraak van enkele gezaghebbende personen op dit terrein. Prof. Poels: „De tuberculose is een be smettelijke ziekte met een slepend ver loop; de ziekte heeft reeds een belangrijke uitbreiding verkregen, voor de veehouder het bemerkt." Commissie Mij. -van Diergeneeskunde: „Zoowel op economische gronden in het belang der veeteelt, als in verband met het gevaar voor de mensch, is bestrijding der Rundertuberculose noodzakelijk". Prof. Poels: „Met dezelfde hardnekkig heid en volharding, waarmede de f. b. c. in onze veestapel is doorgedrongen, moet ze weer worden verdreven." Prof. Bang: „Ook in door t.b.c. sterk bezochte stallen komen er van de 100 kalveren, 99 absoluut vrij van t.b.c. ter wereld." Veenbaas: „Wij meenen, dat thans vol doende vaststaat, dat we met betrekkelijk Voor een nieuwe oorlog. „Moorden en blaken is het sieraad van de krijg" was de leus van Maarten van Rossum, dc Geldersche rooverhoofdinan uit de zestiende eeuw, die zicli door zijn wreedheid onderscheidde. Had hij thans geleefd, hij zou zeker beslag hebben ge legd op een dozijn vliegtuigen, toegerust met brandbommen als hierboven afge beeld. Thans schijnt Amerika van plan er zich in een nieuwe oorlog van te be dienen. De bommen zijn drie M. hoog en kunnen een grenzelooze verwoesting aanrichten. eenvoudige middelen de t.b.c. in haar uit gebreidheid belangrijk kunnen inperken". De besmetting na de geboorte van het kalt geschiedt hoofdzakelijk door 't voed sel, het drinkwater of de lucht. Bij de voedingsinfectie spelen de niet ot onvol doend verhitte karnemelk of wei een hoofdrol. Gewezen wordt verder op het gevaar, dat men door de handel, bij niet oppassen, zijn stal met t.b.c. besmetten kan. Aanbevolen wordt zich aan te sluiten bij de Ver. tot bestrijding van de t.b.c.; de open lijders verdwijnen dan periodiek. Wanneer men serieus de t.b.c.-vrije op fok ter hand neemt, zal men doorgaans spoedig tot gunstige resultaten komen. Daarmede is dan tegelijk het initiatief opgewekt ook de andere veeziekten met behulp van de veterinaire dienst tegen te gaan, waardoor de risico van 't bedrijf kleiner zal worden. Komen wij ten slotte aan het vraag stuk der melkwinning en behandeling, dan wijzen we er in de eerste plaats op, dat de gegeven wenken hieromtrent, welke af en toe u bereiken, behalve gelezen, nauw gezet dienen te worden nagekomen. Er is dan reeds heel veel bereikt. Daarnaast wekt spr. event, aanwezige bestuurders van een Landbouworganisatie op tot het orga- niseeren van melkerscursussen. Met sub sidie en medewerking dezer afdeelingen en de fabrieken, moet dit gemakkelijk te verwezenlijken zijn. Spr. heeft reeds en kele keeren deze cursussen medegemaakt welke practisch zijn en zeer nuttig kunnen werken. In verband met melkwinning her innert hij zich nog zeer goed eens de directeur van een groote zuivelfabriek te hebben hooren zeggen: „Des zomers met warm bederfelijk weer heeft men wel eens 'n gevoel, alsot men op een vulkaan woont." Een goede en zuivere winning der melk is de eerste en voornaamste eisch, waar aan voldaan moet worden, om uit die melk beste producten te maken. Door de melkwinning, melkbehandeling en de ver werking der melk naar eisch te doen, ge-> TEXELSCHE COURANT DEN BURü:75 Ct. per 'a Maanden Franco p. post door geheel Nederland L p.3maandon Lo rse nummersa 4 Ct DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG- EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE: N.V v/H LANGEVELD ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 60 ct. Iedere regel meer: 12~t. Dezelfde advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal borekona 8lj abonnement logero regelprlls ADVERTENTIËN MOETEN DAAGS VOOR 'T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN TELEFOON: N°.11 POSTGIRO: N°.652 !i POSTBUS: N° 11 mill® VAN ZON EN MAAN. ©iiiiii MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 29 Maart 12,08 4,23 5,43 6,25 M. 30 1,41 4,47 5,40 6,27 D. 31 3,15 5,04 5,38 6,29 W 1 April 4,48 5,18 5,36 631 D 2 6,20 5,30 5,33 6,33 V. 3 7,53 5,42 5,31 6,35 Z. 4 9,26 5,56 5,29 6,36 Donderdag 2 April Nieuwe maan DINSDAG WOENSDAG. VRIJDAG. ONoeR Mediene comtrou

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1