Texelsche Courant van Zaterdag 28 Maart 1931. TWEEDE BLAD Houd er de moed maar in! BREEK BAAn! PUR0L. Rechtsvragen. Texelsche Berichten Wat een Prachthanden Gemengd Nseuws Een dosis anti-malaise. We kunnen geen wolkenkrabber op los zand bouwen. Zorg eerst voor een deug delijk fundament. Een gelukkig huwelijk is dat van opti misme en energie. o— Zoo ge geen moeilijkheden had om te overwinnen, zoudt ge geen triomf kennen. Geen mensch is volkomen mislukt, zoo lang hij er van overtuigd blijft, eens te zullen slagen. Door niet te weten wat men wil, zet men zichzelf en anderen stil. o— Wie vooruitziet, blijft vooruitgaan. o Van arbeidsveld veranderen? Aecoord! Maar spade en schoffel meenemen, want alleen op een afstand lijken alle weiden groen. o ln tegenspoed blijkt de kracht van een veldheer. Voorspoed verbergt haar. (Zoo schreef Horatius.) SUCCES. Er zijn overal ter wereld twee soorten menschen: de baanbrekers en zij, die in huh dagelijksch gareel voortsjokken door het leven. De laatsten zijn meestal gebeten op de baanbrekers. Zij zeggen, dat de baanbre kers alle gunstige omstandigheden, alie goede kansen opslokken. o— Dit is echter volkomen onjuist, want de sjokkers zouden geen weg hebben om voort te sjokken, wanneer de baanbrekers die niet hadden gebaand. o Bekijk uw eigen werk eens even we laten hier Henry Ford aan het woord Hebt ge uw plaats zelf veroverd of heeft een ander dat voor u gedaan? Hebt ge een gelegenheid gevonden voor uzelf ot profiteert ge alleen maar van de gelegen heid, die een ander voor u gevonden of geschapen heeft? Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Kerkelijke belasting. Vraag: Van een echtpaar is de vrouw! lidmaat van 'de Ned. Hervormde Kerk, de man niet. Kan de man nu tot betaling van kerkelijke belasting worden verplicht, ook van achterstallige? Antwoord: Wanneer het echtpaar bui ten gemeenschap van goederen is gehuwd, dan is de echtgenoot voor betaling der kerkelijke belasting zijner echtgenoote niet aansprakelijk. Mocht daarentegen dit echt paar in gemeenschap van goederen zijn gehuwd, dan is de man zeer zeker voor de betaling der schulden zijner echtge noote aansprakelijk, dus ook voor de ker kelijke belasting. Het feit, dat de man 'n andere richting is toegedaan en geruime tijd niet betaalde, doet daaraan niets af. Uitkeering Ziektewet. Vraag: Een arbeider wordt ziek en geeft aan de organisatie, belast met de uitvoering van de ziektewet op, dat hij 15.50 per dag verdient. Het formulier wordt door de werkgever mede ondertee kend. Mag hem nu worden uitgekeerd naar een loon van f4.75? Antwoord: De arbeider heeft waar schijnlijk wisselende inkomsten en zal nu eens f 5.50 per dag verdienen en dan weer t4.— per dag. In een dergelijk geval wordt het gemiddelde loon berekend en is het dus zeer goed mogelijk dat het gemid delde loon precies uitgerekend f4.50 per dag bedraagt. Wij kunnen ons danook met de beslissing van de organisatie wel ver eenigen. Wanneer een dienstbode ziek wordt. Vraag: Welke verplichting heeft een patroon, die zegels plakte ingevolge de Invaliditeitswet tegenover een dienstbode, bij hem in vaste dienst, die ziek gewor den is? Antwoord: Van een uitkeering uit krachte van de Invaliditeitswet zal geen sprake zijn. Uw bedoeling is te weten, welke uitkeering de patroon zal moeten doen tijdens haar ziekte? Hieromtrent deelen wij mede, dat de patroon volgens art. 163 8y B.W. verplicht is ingeval van ziekte of ongeval van een inwonende ar beider, (dus ook voor een inwonemje dienstbode) zoolang de dienstbetrekking duurt, doch uiterlijk tot een tijd van zes weken voor diens behoorlijke verpleging en geneeskundige behandeling zorg te dragen, voor zoover daarin niet uit an deren hoofde is voorzien. De werkgever is echter gerechtigd de twee laatste weken op de werknemer te verhalen, zoodat prac- tisch de kosten der verpleging en der ge neeskundige behandeling van de eerste vier weken voor rekening van de werk gever komen. Is daarentegen de ziekte of het ongeval veroorzaakt door opzet of onzedelijkheid of het gevolg van een lichaamsgebrek, waaromtrent de arbeider bij het aangaan der overeenkomst de werkgever opzettelijk valsche inlichtingen heeft gegeven, dan kan de werkgever alle kosten op de werknemer verhalen, dus ook die van de eerste vier weken. Is de dienstbode niet inwonend, dan behoeft de patroon niet voor verpleging en geneeskundige behandeling zorg te dragen. Texelsch dialect. De heer Chr. Visman, oud-Texelaar, thans te IJmuiden schrijft ons naar aan leiding van eerder opgenomen stukjes over „ouwerwesse Tesselsche spuitjes" in Texelsch dialect het volgende: len zo'n spuitje hiette „skuulendje- hout" of wegkruupertje. Dot speulde de jonges mit de lange évede an de west bee „de rasters". Antreeë om zeuve-n-uur sé- ves. 't Spuitje beston zoowat uut zeuve of acht jonges. Ien foorman, die de lakes uutdeelde en er ien uutzocht om twie ploegies te make. Deerfoor had-ie mee- brocht zo'n kat, 'n stok, die je bee 't pun- tere (katte) gebruukte. Deuze stok most ien van de twie van ondere vasthouwe. De are lee dan sien hand er bove. Zoo gong 't om beurte na bove. Die de stok 't lest pakke kon, most 'm drie keer om sien hoofd zwaaie. As-ie dot dee, moch-ie ien van de jonges uutzoeke. Liet -ie 'm völe, dan had de are de eerste keus. Offijn, de ploege wazze dan koze. Iederien moch zoo maar niet meespeule. Kè-je begriepe. Die te min wos, konne ze niet gebruuke. Kon ik 't nou hellepe, dot ik zo'n achterbleve kiend wos, deer gicn groei in zat, zo'n mager wurrempie? Ze noemde me „hooimiet", in toch wos ik 'r olie évede bee, want ik woo toch ok zoo graag meespeule. Weerom? Omdot 'r te met gien ien teuge me loope kon. 't Vet knelde me ok niet. Op 'n éved zoo 't spuitje weer-is begin ne. Zeuve jonges; de magere sprinkhaan zoo over moete bluuve. Ik lang zeure, maar ollan wos 't: „Wel nin 't, je zelt nie mee". Op lest moch-'k toch, bee hi ploegie van drie. Eerst nag „on of eve", wie 't eerste wegskuule zoo. 't Was deer an de west vol hoekies en steegies. Jk wos de eerste die wegkrupe moch. ue leening van de bleek van 't liuus van Trientje Boom (Wed. Gomes) wos 't uut- gaanspunt. Van deeruut mos je wegloope en van deeruut moste de zoekers beginne. Vonde de zoekers er ien, dan sien naam nocme en allebee hard loope na de leening je most 'm foor weze, aars fiel je uut Die éved hadde ze'r drie vonde. Toe mee nag. Oplest ik ston ol op-pe loer wier me naam noemd in toen heb ik loope, loope. Net op tied wos ik an de leening. Dot hadde ze niet docht. Dut spuitje wier zoowat speuld in de jare 1861-'64, (en leeft nog. Red.) OUDESCHILD. Zeevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 32 kalveren, 37 varkens, 20 koeien, 2 paarden, 20 schapen, 10 biggen. OOSTEREND. Lezing—Dr. Geelkerken. Woensdagavond sprak dr. Geelkerken in de Geref. Kerk H.V. over: De nood. der ziel. Ds. Buskes opent deze bijeenkomst, na dat eerst gezongen is Ps. 25 vs. 2, met het lezen van Mark. 9 vs 3438 en gebed. Ds. roept de aanwezigen, en vooral dr. G., een hartelijk welkom toe en spreekt de wensch uit, dat men deze avond een woord voor ieder persoonlijk zal hooren. Dan verkrijgt dr. G. het woord. Wan neer we, aldus spr., spreken willen over de nood der ziel, zullen we eerst moeten vragen: Wat is dat eigenlijk, onze ziel? Spr. kan niet beter zeggen dan: Onze ziel is het geestelijke deei van ons bestaan, door God in ons gelegd; de geestelijke kern. Daarom kan danook onze ziel al leen leven en groeien in geestelijke grond Is die menschenziel nu inoerdaad in nood? Wanneer we oppervlakkig zien, lijkt het tegendeel waar. De hooge vlucht der we tenschap, de wonderen der techniek zou den juist bewijzen, hoe hoog de ziel wel staat. Onze ziel zou veel hooger staan dan die onzer voorouders, die het lang zoover niet gebracht hebben. Allerlei bijgeloovig- heid, die onze ouders schrik aanjoeg, ken nen we niet meer. De kennis van het men- schelijk lichaam is zoo uitgebreid, dat allerlei storingen gemakkelijk weggeno men kunnen worden. Heeft dit alles de §§j en dat tijdens de schoonmaak H En dit alleen door ze 'savonds in te wrijven met Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten mensch nu echter gelukkiger gemaakt? Is er in onze dagen niet een zieiehonger ala misschien nooit te voren? We zien hier 'n bevestiging van Jezus' woord; Wat baat het een mensch, zoo hij de geheele wereld wint, maar schade lijdt aan zijn ziel? Er is in onze dagen een zoeken naar vrede, waaraan ieder deel neemt. Men haalt min achtend de schouders op voor de Indiër, die de nood der ziel meent te kunnen wegdringen door verdooving en vergelen. Maar is de tegenwoordige luchthartigheid werkelijk hoogstaander Men lacht om de asceet, die de vrede zoekt door opoffering en boetedoening, maar is liet zingenot van onze dagen minder belachelijk? O, de mensch van onze tijd is zoo onrustig, al lijkt het vaak anders. Door hard werken, door tehollen van de eene vermakelijkheid naar de andere, tracht men die onrust weg te werken. Een van de oorzaken van die onbevre digdheid ziet spr. in de jacht van het tegenwoordige leven. Er is een verzake lijking en veruitwendiging van het leven. Het huisgezin wordt een hotel, waar men komt om te eten en te slapen. Vooral in de groote stad gaat de mensch in de massa verloren, ln de fabrieken kent men vaak zijn buurman, naast wie men de ge- hceie dag werkt, niet. Als predikant komt men telkens van die eenzamen tegen. Ze zijn als de acht-en-dertig-jarige kranke in Bethesda, die klagen moest: „geen mensch te hebben". Er is een tijd geweest, dat de, mensch zich met zijn onrust wendde tot Gods Woord, tot de kerk. Maar de strijd der kerken heeft de menschen doen zeg gen: „De kerk, die zelf geen vrede houdt; zal niet in staat zijn, ons de vrede te ge ven. „En door dit alles is er de levensmoe heid gekomen, die velen in de armen van de zelfmoord werpt Is het niet vreeselijk van een bekend journalist te moeten hoo ren, dat hij al 20 jaar alle morgens is op gestaan met het voornemen er een eind' aan te maken. Spr. denkt aan wat een ge neeskundige onlangs verklaarde. Er kwa men tientallen menschen bij hem, die onder een masker van gerustheid, bij on derzoek van onrust verteerd bleken, te werden. En in de meeste gevallen betrof die onrust hun verhouding tot God. Dat is het, wat ik in het begin reeds zeide: Onze ziel kan alleen leven in geestelijke grond, of, om het met Augustinus te zeg gen: Ons hart is onrustig in ons, totdat het rust vindt in God. Wij zijn gelijk aan de verloren zoon. Hij dacht gelukkig te kunnen zijn met vaders schatten en vader zelf wel te kunnen missen. Dat is onze zonde, ons wegloopén van Vader. Dan komt er gebrek, dan komt er zieiehonger. Als dit dan de nood van onze ziel is, is er dan niet een middel om weer tot God te komen? Van ons zelf zijn we even machteloos als de lamme, die neergevallen is en zelf niet verder kan. Maar gelukkig, ik behoef hier niet te eindigen. Ik mag u spreken van Jezus Christus, het Lam Gods ,dat de zonden der wereld weg neemt. In mijn arbeid heb ik nog nooit iemand ontmoet, die durfde verklaren, dat Jezus Christus hem op zijn gebed niet hielp, maar ik heb tientallen man nen en vrouwen gesproken, die roemen konden, door Hem uit alle nood te zijn geholpen. Dan zullen de stormen uw le venszee nog wel beroeren, maar onder de golven zal uw ziel rustig zijn. Want ge leert God als uw Vader kennen. En in dat kindschap kunt ge het zeggen: Alle dingen werken mede ten goede, voor hen, die God liefhebben. Dan zijn de nood en de onrust van uw ziel weggenomen. Hiermede eindigt spr. zijn aandachtig gevolgde rede. Nadat dr. G. in dankgebed is voorgegaan, wordt met het zingen van Ps. 89 vs 7 gesloten. Recensies. Pan-Europa. We ontvingen ter aankondiging het Maartnummer van „De Schakelaar", het orgaan der Haagsche instellingen voor hooger en middelbaar onderwijs. Het is een z.g. Pan-Europa-nummer, dat ons in kennis wil brengen met een nieuwe stroo ming, die door vele vredesvrienden in ons land en daarbuiten met sympathie wordt begroet, omdat zij wellicht de meest practische weg volgt om eindelijk het ideaal, de wereldvrede te bereiken. Het telt 28 blz., bevat verscheiden bij dragen van bevoegde schrijvers (van de heer M.D.Dijt, l.i. te Eierland, over „De Ver. Staten van Europa en de Ned. land bouw) en verder eenige illustraties. Jhr. Mr. Beelaerts van Blokland, Min. van Buitenl. Zaken, schreef een voorwoord, waarin hij wijst op de noodzakelijkheid van samenwerking door alle volken om 'n oplossing te vinden in het algemeen be lang. Aldus zullen de krachten worden tegengegaan, die nog steeds ten oorlog drijven. We raden belangstellenden aan, een exemplaar van dit zeer belangwekkend Pan-Europa-nummer aan te vragen bij: j. Meijer, Hofzichtlaan 4, Den Haag. Het kost f0.30 fr. p.p. Nuttige vogels en schadelijke insecten. We ontvingen van de Plantenziekten- kundige Dienst te Wageningen een vlug schrift, getiteld: „Iets over de beteekenis van de vogels voor onze cultures". Het is een zeer leesbaar artikel, ook voor hen, die slechts schade, welke bepaalde vogel soorten veroorzaken, ineenen te mogen zien. Blijft b.v. insectenschade uit, dan beseft men niet, dat dit vaak aan de werk zaamheid der vogels te danken is. En om van eenig belang te zijn, behoeft dit werk niet zoo te zijn, dat er een plaag door wordt voorkomen. Wanneer b.v. spreeu wen de helft van de emelten verdelgen, die door haar vretcrij het grasland schade doen en derhalve de opbrengst verminde ring terug weten te brengen tot de helft dan is dat niet zonder belang. Een behoorlijke vogelstand vormt een niet te onderschatten hulp bij de bestrij ding van schadelijke insecten. „Oorlog of Vrede". Flet nieuwe weekblad „Oorlog of Vrede" is verschenen onder redactie van Paul Kies (s.d.) met medewerking van ds. J. J. Buskes (voorzitter Chr. Democra tische Unie, prof. dr. D. v. Embden (lid bestuur Vrijz. Dem. Bond), J. J. de Roode (redacteur dagblad Het Volk), C. D. Wes- seling (voorzitter der R.-Kath. Volkspar tij), A. M. de Jong, Walter, ds. J. B. Th. Hugenholtz, prof. dr. C. G. van Riel, mevr. B. Bulsing-Besouw, mevr. Carry Pothuis-Smit, mevr. H.W.B. van Italic- van Embden, leiders der diverse jeugdver- eenigingen, enz. Het program omvat: 1. nationale ont wapening door omzetting van liet oor- logsleger in een politieleger; 2. verbod van alle gewapende korpsen en strijdor ganisaties, die niet bij de wet zijn voor geschreven; afschaffing Burgerwacht en Bijzondere Vrijwillige Landstorm; 3. geen mobilisatie dan na toestemming der Sta- ten-Generaal; 4. regionale ontwapenings actie; 5. Europeesche aaneensluiting; 6. versterking en democratiseering van den Volkenbond. BINNENLAND. Dezer dagen zou het echtpaar F. E. Bakker—Smids te Schiermonnikoog zijn 60-jarig huwelijksfeest herdenken. De dag er vóór echter werd de bruidegom ziek en juist op de 60ste huwelijksdag, is hij overleden. Een veehouder te Krimpen a.d. Lek werd tot f100 boete of tien dagen hech tenis veroordeeld, omdat hij zonder ver gunning een koè van een met mond- en klauwzeer besmette plaats had vervoerd. Het Dagblad „De Courant" heeft zijn lezers laten aanwijzen, wie de 5 po pulairste Nederlanders zijn. Hier is de uitslag: Zus Braun met 2934 stemmen. Clinge Doorenbos met 1836 stemmen. Dr. W. Mengelberg met 1791 stemmen. Evert van Dijk 1437 stemmen. Buziau met 1377 stem men. Een gemengd gezelschap dus: een zwemster, een zanger van het levenslied, een dirigent, een piloot en een revue-ko miek. De 39-jarige filiaalhouder T. J. uit Raalte, verdacht van verduistering van 25.000 gulden, is te Zutphen opgesloten. BUITENLAND. Te Stade in Hannover zijn twee be woners tot 4 jaar en 21/2 jaar tuchtlhuis- strat veroordeeld. Zij hadden de hoeve van de boer Hoeft in brand gestoken om de moeder van Hoeft, die in het dorp als heks bekend stond, te dooden. Bij de brand is behalve de moeder, nog een lid van het gezin omgekomen. Beide be klaagden verklaarden vast aan heksen te gelooven. Meijer zei overtuigd te zijn,dat de ziekte onder zijn vee aan de invloed van de heks was te wijten. Te Baltimore werd John Kawalski, die terecht stond omdat hij zijn vrouw had geslagen, door de rechter veroor deeld tot het ontvangen van tien zweep slagen op de naakte rug, welke straf ook is voltrokken. BB HEEL TEXEL wilt ge bereiken Adverteer dan in de TEXELSCHE COURANT. Deze wordt hier huis aan huis gelezen. Als dit niet helpt, helpt niemendal O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5