Coöperatieve P.T.V. „Texel" W.A. Donderdagavond kwam de Coop. P.T.V. Texel in café den Burg in vergadering bijeen. De presentielijst werd door 26 le den geteekend. De voorz., de heer J. S. Dijt, spreekt in zijn openingswoord zijn spiji over de geringe opkomst uit. en ver gelijkt daarbij 's menschen gezondheid. Wanneer alles in orde is, legt men er weinig belangstelling voor aan de dag, maar als er wat aan hapert, wordt dat anders. Spr. constateert, dat de coop, goed vooruit gaat, wat heel wat zeggen wil in deze tijd van malaise. Hij heeft zich wel eens afgevraagd, of het met de pluimveehouderij wel goed zal blijven gaan. Op heden edhter staat liet er met de zaak nog gezond voor en gelooft hij niet, dat er voor ongerustheid reden bestaat. De heer J. N. Rijk, secr., leest de notu len (opgemaakt door de thans vertrokken secr. J. Bakker D.Pz.) welke worden goedgekeurd. Jaarverslag. Aan het jaarverslag ontleenen we, dat 1930 ondanks vele kosten, een goed jaar is geweest. Het aantal leden bedraagt 430, vorig jaar 420. Eieren. De aanvoer was zeer belang rijk en gaat nogsteeds in stijgende lijn. (Zie uitvoerig overzicht in het vorig nr.) Over 1930 werden 834000 eieren meer aangevoerd, dan in 1929, dus 16000 per week meer. Hoogste aanvoer 14 April: 159590 met een opbrengst van f7539.07 Laagste aanvoer 17 Nov.: 21450 stuks, opbrengst f 1296.21. De aanvoer wordt Steeds grooter, ook in de wintermaanden. Bijna heel Texel, uitgezonderd Oosterend, zendt de eieren naar onze veiling. Jam mer, dat niet heel Texel daar met zijn eieren komt. Waarom gaat men er mee naar elders? Onze veiling levert het over tuigend bewijs, dat de eieren de prijs op brengen, welke er voor te maken is. De prijzen kunnen, bij andere veilingen ver geleken, in alle opzichten gunstig wor den genoemd. Wat men elders meer krijgt, gaat weg aan hoogere kosten. We hebben evenwel moed op de toekomst, alles op de veiling te krijgen. Pluimvee. De aanvoer van pluim vee, anders van weinig of geen beteeke- nis, was zeer groot. De goede prijzen, door de heer Meyroos besteed, speelden stellig een groote rol. De kosten bedragen slechts 2 pet. van de netto-opbrengst. Hiervoor worden de kisten gratis ver strekt, over het heele eiland opgehaald. Plm. 6600 kippen en hanen werden in 1930 door bemiddeling van de veiling verkocht.. Als alle kippenhouders mee werken, kan de aanvoer nog beduidend grooter zijn. De voordeelen zijn: snelle uitbetaling, goede prijs, weinig kosten en verzekerd zijn van het geld. Voeder. De omzet van ochtendvoer, gemengd graan en opfokvoer gaat nog steeds in stijgende lijn en was in 1930 van groote beteekenis. De omzet was zoo groot, dat we veilig mogen aannemen, dat geen handelaar hier zoo'n omzet heeft als wij in 1930. Het betreft hier alleen pluimveevoer. Uit die omzet blijkt, dat 't geleverd ochtendvoer in alle opzichten voldoet. Dit in weerwil van de sterke concurrentie, welke in deze artikelen is. Groenten. De groentenveiling was van weinig of geen beteekenis. De koo- pers willen zoo goed als niets voor het aangevoerde betalen. De financieele re sultaten zijn verre van loonend. Wanneer een klein bedrag aan provisie wordt ver diend, gaat dat weg aan inningskosten wegens wanbetalers. In de toekomst laten we de groentenveiling aan de liefhebbers. Gebouwen. Een der paardenstallen werd tot kistenpakhuis ingericht. De ruimte voor de ingang werd geheel over kapt (mooie ruimte voor kisten). De verhuurde paardestal is met Nov. opge zegd. Het kantoor werd deels vergroot, wat een groote verbetering was. De in ventaris werd met een schrijfmachine uit gebreid. Kisten. Er werden 100- cartonkisten en 300 kleine kisten aangeschaft. De car tonkisten dienden meest voor het vervoer van voor rekening van de veiling ge kochte eieren. (Dit koopen voor rekening van de veiling is een uitstékende methode om de eieren op prijs te houden. De resultaten, met de eierenhandel be reikt waren zeer bevredigend en geven ons moed voor de toekomst. Bestuur. Jammer is, dat de heer J. Bakker D.Pz. vertrok, want hij was een uitstekend secr., die hart voor de zaak had. Vooral wat betreft het werk, ver bonden aan de omzetting der oude ver- eeniging in een coöperatie, had hij een groot aandeel. Als blijk van waardeering ontving hij een fraaie vulpen. Person eel. De heer C. Maas werd wegens ziekte van de heer K.Gieles tot eierensorteerder aangesteld. Te betreuren is, dat de dood de heer Giel-es, die toonde ■de zaak een goed hart toe te dragen, van ons wegnam. In plaats van mej. C.Lips werd mej. N.Eelman (Pijpersdijk) aange steld. Dat de vereen, in de toekomst nog tot grootere bloei mag geraken, is zeker ons aller wensch. Hiermee eindigt het jaarverslag, dat onder dankzegging aan de directeur, de heer P.Sluisman, wordt goedgekeurd. Financieel verslag. Aan de rekening over het afgeloopen jaar ontleenen we, dat het winstsaldo f2734.24 bedroeg, te verdeden als volgt: Afschrijvingen: op auto f600, kisten 1435,88, gebouwen f 1139,58, kantoor-in ventaris f 136.02. 't Restant, f 422,76 wordt in het reservefonds gestort, dat hierdoor groot wordt f3922,76. De balans sluit met f 14662,62. De auto komt er op voor a f400, kisten f 800, kan toor-inventaris f 10.—. Het onderhoud van de vrachtauto be liep f 1399,83, afschrijving dubieuze vor deringen f53.45, alg. onkosten f2665,71, loonen f 6019,82, rente f416.76. De voorgestelde afschrijving wordt goedgekeurd. De heer J.Keijser geeft in overweging voortaan een financieel overzicht in eenige exemplaren te typen en ter vergadering te deponeeren. Men krijgt in de zaak dan een beter inzicht. De voorz. wil het voor stel met het bestuur bespreken, maar wijst er tevens op, dat ten kantore nie mand de ter visie gelegde bescheiden heeft ingezien. De heer W.Vendel zou gaarne zien, dat uit de rekening bleek, hoeveel' winst op de eieren, net voer, enz. was gemaakt. Thans heeft hij er weinig aan. De Comm. van Toezicht, bestaande uit de heeren Krijnen, Jac. v. Heerwaarden en D.Bruin, brengt bij monde van eerst genoemde verslag uit. Zij stelt er prijs op te verklaren, dat de directeur-boek houder Sluisman zijn werk tot haar volle tevredenheid heeft verricht en brengt hem daarvoor hulde. De heer Jac. v. Heer- waarden wijst er nog op, dat de heer Sluisman in het biezonder een woord van dank verdient wegens de groote winst, op voor rekening van de veiling gekochte eieren behaald. Hij bevoordeelde hierdoor direct de coop., doch indirect alle aan voerders van eieren, die zoo een goede prijs ontvingen. De voorz. merkt op, dat door koopen voor rekening van de coop., ingegrepen wordt, wanneer de prijs te laag dreigt te worden. Bovendien worden wekelijks eieren gekocht voor de vaste klanten van de veiling. Voorz. deelt op een vraag nog mee, dat op de schuld aan de vroegere Inkoop centrale te Aalsmeer, eerst ruim f1900, thans nog f 1174.03, jaarlijks t 195 aan rente (3.5 pet.) en afschrijving wordt af betaald. Goedkeuring der rekening bij acclama- matie volgt. Verkiezingen. Het bestuurslid J. Bakker Cz. wordt met vrijwel algemeerie stemmen herbenoemd. In de plaats van de lieer J.Bakker D.Pz., wordt met 16 van de 26 stemmen de heer J.Keijser Az. benoemd. Tot lid van de Comm. v. Toezicht (vacature-D. Bruin) de heer H. Reij met 15 van de 26 St. Credietvergrooting. Op voorstel van het bestuur wordt het crediet b.d. Boerenleenbank van f 10.000 op f20.000 gebracht. Een enkele keer was men bijna aan het crediet toe, wan neer betalingen aan de coop, soms wat lang op zich laten waöhten en veel geld b.v. voor pluimvee uitbetaald geworden is. Dat geeft noodelooze zorg. Op 1 Jan. 1931 bedroeg de schuld bij de bank slechts f 3800.—. Aflossing obligatielening. Het bestuur stelt voor het bedrag van f1065, meest in aandeden van f25.ge plaatst, ineens af te lossen. Dan is me(n van veel administratieve rompslomp be vrijd. Veel eenvoudiger is, het bedrag in zijn geheel op een andere wijze te leenen. Aangenomen. Rondvraag. De heer J.Keijser komt nog eens op zijn voorstel tot het verstrekken van af schriften terug. Het bestuur zal er over beraadslagen. Wanneer de leden de reke ning voor zich hebben, valt het makkelij ker daarover van gedachten te wisselen. Groenten. De heer J.Rijk stelt de vraag, of op behoud van de groentenvei ling prijs wordt gesteld. Er gaat veel geld in zitten, terwij 1 nog zeer lage prij zen besteed worden bovendien. De heer Joh.Roeper zou bij het publiek op meer medewerking willen aandringen. De heer W.v.Heerwaarden merkt op, dat van een verschuldigd bedrag van f25 na driejaar 114 geïnd werd, welk bedrag net genoeg was om de kosten van prooes en deur waarders te dekken. De heer Jb. Rijk Wz. geeft in overwe ging in niet te kleine partijtjes te veilen, waarop de heer W.v.Heerwaarden zegt, dat men hiertoe komt wegens de lage prijs, die anders besteed wordt; 2.5 ct. voor een pond snijboonen vindt men soms nog te veel. De aanvoer laat wel eens te wenschen over, zegt de heer Joh. Roeper. Soms hoort de groente eer op de vuinisbelt thuis. De vergadering laat ten slotte aan het bestuur over om te handelen zooals het noodig oordeelt. De veiling zal wel tot het verleden behooren. De aanvoerders kregen geen geld voor hun waar, aldus de voorz., de koopers geen waar voor hun geld en de veders geen provisie. Veilingskostétii Ps keer J. van Heerwaarden merkt op, dat veilingsper centage en contributie nog moeten wor den vastgesteld. Alles blijft bij het oude. Franco huis. De heer S. Bakker stelt voor voor het thuisbrengen van meel vracht in rekening te brengen. De heer Sluisman meent hiervan om admini stratieve redenen at te moeten zien, ter wijl de voorz. er ook niet liever aan be gint, omdat hij de afnemers ter wille wil zijn. De heer W.v.Heerwaarden merkt op, dat hiervan wel eens misbruik wordt gemaakt. Op vijf dagen van de afgeloo pen week vervoerde hij 106000 eieren en 3610 Kg. voer. Al te lichtvaardig laat men meel thuisbrengen, terwijl men met weinig moeite het zelf kon meenemen. De op haaldienst, die toch al een drukke dagtaak heeft, wordt er noodeloos door verzwaard. Voorz. laat de regeling aan de directeur over. De heer C.Gieles zou niet-leden hooger veilings-percentage willen laten opbren gen. Voorz. voelt er niet veel voor. Het is voor eieren thans reeds een pet. hooger. Atmijntoestel. Op een vraag van de heer W.Vendel naar een electr. mijn- toestel deelt de voorz. mee, dat dit wel 11800 kost en een nieuw gebouw nood zakelijk maakt. Hij ziet er het nut wel van in, maar de kas gedoogt die uitgave nog niet. Hierna sluit de voorz. met dank voor de prettige besprekingen, de vergadering. Uitslag aanbesteding. Het verbouwen van de oude R. K. School alhier tot gemeentelijk gymnastiek lokaal is na gehouden aanbesteding (zie vorig nr.) door B.enW. opgedragen aan de heer H. Zijm Rz. alhier. De termijn van oplevering werd van 5 op acht weken gebracht. Leening Polder Waalenburg. Naar we vernemen is de leening van f57000, door polder Waalenburg aange gaan ten behoeve van zijn bemalingswer- ken, geheel volteekend. Sportnieuws. Morgen speelt Texel I tegen Helder 111 (aanvang zie adv.) Texel I is als volgt samengesteld: Jb. Gras Joh. Ran. A.Ran Jac. Gieles, R.Ran, N.de Graaf, Liotard, H.Ran, D.Dapper, N.Ran, Pijpers Texel II gaat naar Schagen II. Vertrek 11 uur per boot. Elftal: N.N. D.Zuidewind, Eckhardt M. Koorn, S.Rijk, Zeeman, J.Nellensteijn, Tuinder, J.Kiljan, Kramer. Joh. Vroegen. Korfbal. Morgenmiddag half drie heeft de korf balwedstrijd Verdo-NigroS.E.O.L.T.O. plaats op het terrein van de hoer S.Dijk- sen, nabij Buitenlust Koogerweg. Opstelling Verdo-Nigro: Dames: Heeren: M. Rab M.Molenaar I. Nistor Abr. Daalder M. Lap P.Eelman Af. Bakker Jongetjes A. Zijm G. Michels D. Buijsman Fortuin Reserves: B. Lap J. Kiljan Opstelling S.E.O.L.T.O.: Dames: Heeren: C.v.d.Kooij Z. Stolk N. de Graat Md. H. Stolk M.Bakker W.v.Egmond C.Verseput W. Stolk A. Nieboer A.v.Vooren E.v.d.Kooij A. Stolk Reserves: J.v.d.Berg, M.Reuvers Dit is voorloopig de laatste wedstrijd aan den Burg, daar gedurende zes weken geen gebruik van het terrein kan worden gemaakt. DE COCKSDORP. Zakennieuws. De heer J. Verberg alhier neemt met ingang van 1 April het vrachtrijdersbedrijf over van de heer J.v.d.Kooij, bij wie hij thans in dienst is. De heer J.v.d.Kooij zal, zooals we reeds 'eerder meldden, het hotel en café van de lieer W.Hovenier overnemen, uiterlijk 15 Mei a.s. De zaak wordt geheel geres taureerd, voorzien van electrisch licht, etc. iPer 1 April a.s. opent de heer Ls. van Egmond een vrachtdienst over het heele eiland. Een vuilnis-kwestie. De vorige week is op het strand alhier allerlei vuilnis aangespoeld. We dachten onmiddellijk en niet zonder reden aan het vaartuig van de gemeentereiniging te den Helder, waarmee vuil uit de stad op eenige afstand van de kust in zee wordt gestort. Om zekerheid te bekomen, hebben we ons om inlichtingen tot de di recteur der Heldersche gemeentereiniging gewend, van wie we Donderdag onder staand schrijven ontvingen: ln antwoord op uw schrijven van 18 dezer, betreffende het aanspoelen van vuilnis op Texels strand, kan ik u het volgende meedeelen. Ofschoon wij inmiddels over een be hoorlijke ervaring beschikken voor wat betreft de bepaling der plaats, waar ge stort meet worden, ter voorkoming van hinder aan derden, zoo zou het niettemin toch wel kunnen voorkomen, dat wij, bij uitzondering, voor verrassingen komen te staan. U begrijpt, dat wij danook dank baar zouden zijn, irjdien de directeur der gemeentereiniging alhier direct bericht kreeg van diegene, die meent last te on dervinden als gevolg van het vuilstorten in zee door de gemeentereiniging. Dagelijks worden genoteerd: de juiste plaats waar gestort is, het tijdstip, het getij, de windrichting en de windsterkte. Wanneer een klacht eenige dagen te laat wordt uitgebracht, is het voor ons onmo gelijk geworsen, de oorzaak daarvan te kunnen vaststellen. Ten slotte moet ik hierbij nog opmer ken, dat het ons zeer twijfelachtig voor komt, dat de aangespoelde voorwerpen op Texels strand van het vaartuig der ge meentereiniging afkomstig zouden zijn, gezien de genomen voorzorgen ter voor koming van aanspoeling. Men vergete echter niet, dat voorbijvarende schepen vele ongewenschte stoffen in zee werpen; vele stoffen van uit de wateren hier in zee afvloeien en door die en genen rom mel vanaf de dijk in zee wordt gedepo neerd. Al deze stoffen worden niet door de stroom medegenomen en zullen dus op verschillende plaatsen op de kust aan spoelen. Hoogachtend, De Directeur, P. H. L. Maas. P.S. Door uitstedigheid kon ik u niet eerder antwoorden. We weten er nu alles van: onmiddellijk bericht doen aan de directeur der Gem.- Reiniging te den Helder, zoodra zich weer ongerechtigheden aan Texels kust ver- toonen (verdacht van Heldersche oor sprong te zijn), is het beste middel om tot een afdoende oplossing te komen. HET NOORDEN. De nieuwe Weegbrug „Nocrderkade". In Maart 1912 werd hier de weegbrug „Noorderkade" gebouwd met een vermo gen van 5000 Kg. Voor die tijd was de toestand hier zeer primitief, geen steiger, geen harde wegen, geen weegbrug. Het lossen en laden van schepen ging met grooote moeilijkheden gepaard, zeer ten nadeele van handel en scheepvaart. De behoefte aan een weegbrug deed zich meer en meer gevoelen en ze kwam er danook; verscheiden landbouwers traden als aandeelhouder toe. Echter bleek de laatste tijd, dat een sterker brug van mo derner constructie en grooter capaciieit gewenscht was. In de afgeloopen winter besloten de aandeelhouders tot aanschaf fing hiervan over te gaan. De vorige week is de nieuwe brug gereed gekomen en een dezer dagen in gebruik genomen. Ze is berekend op 10000 Kg. en heeft een gegarandeerde nauwkeurigheidsgraad van een vijfdui zendste der totale belasting. Ze werkt uiterst nauwkeurig, ook het automatisch afdrukapparaat. De brug is zeer sterk ge bouwd ,het brugdek bestaat uit 7 c.M. dikke iepenhouten deden. Door een kruk kan de balans worden vastgezet. Onder de op- en afrijkant zijn veerende stootbuffers aangebracht waardoor de brug een schommelende beweging kan maken. Door ijzerwerk wordt de rand van de gemetsel de put beschermd. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat de nieuwe weegbrug aan de eischen van de tijd geheel beantwoordt. We hopen, dat de aandeelhouders en andere gebruikers er steeds plezier van mogen beleven. DE KOOG. Reductie op pachtprijzen. Op een onlangs aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier gericht ver zoekschrift van huurders van landerijen om vermindering van pachtprijzen, is thans een besluit genomen. In de vergade ring van de kerkeraad op 23 Maart j.l. is besloten, om aan genoemde huurders wegens lager bedrijfsinkomsten, een re ductie op de pachtprijzen voor het jaar 1930 toe te staan van 20 procent. „Er kwam een vogel gevlogen." Een dezer dagen is hier een postduif komen aanvliegen. Het aluminium-rin- getje was gemerkt: 39705 N.-driehoek-9- 30. (Hoe kunnen we de rechtmatige eige naar bereiken? Er moet een adres zijn, waaraan berichten als bovenstaande met succes kunnen worden doorgezonden. Wie weet het?) Aangifte voor het bevolkingsregister. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren de ingezetenen aan hun ver plichting om steeds tijdig ter gemeente- -secretarie aangifte te doen voor het be volkingsregister. Bedoelde aangifte moet worden gedaan: lo. wanneer men de gemeente gaat ver laten; alsdan moet een getuigschrift van woonplaatsverandering (verhuisbiljet) wor den gevraagd ter secretarie dezer ge meenteen medegenomen naai- de gemeente waar men zich gaat vestigen, ten einde aldaar uiterlijk binnen twee weken, te worden ingeleverd.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6