Texelsche Courant van Zaterdag 28 Maart 1931 DERDE BLAD. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Wolveemarkten 19—25 Maart. De Leidsche markt gaf Vrijdag nog een aanbod van ruim 1000 stuks wolvee. Aanvankelijk was daar weinig handel. Pas tegen het einde der markt werd nog al wat voor export gekocht, echter tegen lager prijzen. Leeuwarden was voor wol vee bij gering aanbod zeer kalm en niet hooger. Purmerend was stug. Te Sneek waren de goed bevleesde enterschapen voor export flink prijshoudend. Oude slachtschapen waren daar moeilijk te plaat sen, terwijl de drachtige schapen daar nogal prijzig waren. Gewetensgeld. Of geld, waar de fiscus van geweten heeft? Sedert de vorige opgave in dit blad zijn bij de Inspecteur der Directe Belas tingen te den Helder de navolgende be dragen aan gewetensgeld ontvangen: 1150.f63.38; f 100.f600.— f200.-; t 1200.-; t 300.— f 1000.-; f500.-; f500.—; f 1000.—1200.— f 500.— f125; 1400.—. Ter voorkoming van misverstand mer ken we op, dat het niet allen ingezetenen, van Texel waren, wier geweten met bo venvermeld resultaat gesproken heeft. Kermis 1931. „Wat komen zal". De kermis van dit jaar belooft niets bie- zonders. We laten hier volgen, wat er komt: Prinsen kijktent, Ris fototent, Karei en Warner paling, M.Bos Amerik. luchtschommel, Ooms draai molen, De Jong bioscoop, Verwijk gebak, Coevert consumptietent, Del- monte schouwburg, J. O. Korver weegstoel, Molenaar en Meppen koek haktent, Lanting suikerwerk, Aué nougatkraam, Winter slagmachine, Hermans werptent, Van den Abeele Entos-spel, Lenior schiettent, M. S. Langeveld haring, zuur, enz. Of er een zweefmolen komt is nog niet zeker. Uitslag Keuringsraad voor de militie. Gisteren hield de Keuringsraad hier zit ting voor de ingeschrevenen voor de dienstplicht dezer gemeente. De uitslag was, dat 18 personen voor goed onge schikt voor de militaire dienst werden ver klaard en wel: A. J. Lap, W. Jonker. P. J. Hopman. G. J. Dekker. Joh. Bruin. W. L. Bakker. C. J. Commandeur. T. van Heerwaarden. S. P. Hin. K. B. Kalf. B. Kloosterman. J. Plaatsman. C. Roeper. D. C. Witte. D. «de Vries. K. de Waard. W. Wassenaar en F. D. Wierenga. Vijf ingeschrevenen werden tijdelijk on geschikt bevonden: P. L. Buijsman. H. Kikkert. Jac. Boon P. Smit en C. J. Veeger. Goedgekeurd werden 21 ingeschrevenen. ZILVEREN JUBILEUM AFD. TEXEL-WITTE KRUIS. Op 20 April a.s. zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de afd. Texel van het Witte Kruis zijn Eerste definitief be - stuur bekwam. De afd. werd in beginsel opgericht 15 Jan. 1906 met 97 leden, 8 donateurs. Nadat propagandavergaderin- gen waren gehouden op de dorpen, en de afd. 300 leden en donateurs telde, werd overgegaan tot verkiezing van een definitief bestuur, waarin zitting kregen de heeren A. Wagemaker, Aug. Keijser, R.S.Kuperus, H.Over, L.J.Kikkert (den- Burg); D.C.Dros (de C.)J.Daalder Dz. (Oosterend); Zoetmulder (Oudeschild)Q Huijser (den Hoorn); J. de Jongh (de Waal); en C.C.Kuip (de Koog) Op het schoone resultaat, dat de ver- eeniging heeft mogen boeken, komen we in een volgend nummer terug. Texels Vogeltrekstation. De Haagsche Post van 28 Maart be vat een artikel over Texels Vogeltreksta tion, voor onze lezers grootendeels oud nieuws De wetenschap, zoo besluit het zal met de resultaten van Texels trekstation gediend zijn, ze zullen een genot opleveren voor de ouderen en van groote waarde zijn voor het opkomend geslacht, welks belangstelling meer ge richt dient te worden op de wonderen, GIJ VERDIENT uw abonnementsgeld voor een heel jaar, wanneer ge trouw de adver tentiekolommen van het Texelsche Courantje leest. Leesgeld: een kwartje per maand; buiten den Burg verhoogd met de porto. welke de natuur, ook in eigen land, te aanschouwen geeft, dan op minder ver heven kunstgenot. JEUGDHERBERG „PANORAMA" Door T.E.S.O. wordt thans aanbesteed 't verbouwen van hoeve Panorama tot jeugdherberg naar een ontwerp van de heer J. van der Pijl. De „herberg" zal geheel naar de eisch worden ingericht, plaats bieden voor plm. 70 personen en vermoedelijk tegen Pinkster worden ge opend (zie adv.) Uitbreiding Ziekenfonds. In de gisteravond gehouden bestuurs vergadering van het Ziekenfonds Den Burg c. a. werd besloten de Westerweg en Spang tegen het gewone tarief in het fonds op te nemen, mits de gezinnen niet meer dan 50 M. van de weg wonen. De heeren dok ters zijn bereid bij combinatie der drie fondsen (Oudeschild-Oosterend-Den Burg c. a ieder Texelaar de weistandsgrens in aanmerking genomen tegen het tarief van den Burg te behandelen. OUDESCHILD. Uit ons Zondagsblad. In ons Zondagsblad van heden komt een foto voor van de heer J.J. Bruin, die onlangs in dienst der fa Dros en Co zijn zilveren jubileum vierde. DE KOOG. De badplaats steeds vooruit. Ieder, die eenigszins met de Koog en omgeving bekend is, moet toegeven, dat ons dorp zich in een gestadige bloei mag verheugen en zeker een goede toekomst tegemoet gaat. Als we maar een paar jaar terugdenken, kunnen we in vele op zichten vrij wat verandering ten goede opmerken. Hoewel het 't vorige jaar leek, of de nieuwbouw tijdelijk stop was gezet, tegen het einde van het afgeloopen jaar en in het begin van dit loopende jaar, zijn hier in de omgeving weer tamelijk wat nieuwe huizen verschenen. Op het aan de zuidkant gelegen, door de gemeente aan gekochte land zijn vier landarbeidershuis jes gebouwd, terwijl aan de noordkant even voorbij de Duinwachterswoning, vier nieuwe huizen zijn verrezen, waarvan drie reeds zijn betrokken. In de Koog zelf bepalen de ver anderingen zich hoofdzakelijk tot ver bouw, b.v. ,,'t Witte Huis", welks gevel opgetrokken is, waardoor meer ruimte beschikbaar is gekomen voor logeergas ten. Met het oog hierop is ook het „Mie rennest" weer onder handen genomen. In verband met de gasten voor de Paasch- dagen, zijn ook hier weer de noodige maatregelen getroffen en wappert als voorbode al eenige dagen de vlag, het geen een fleurig aanzien geeft. Alles wijst op de nadering van het seizoen, dat, behoudens onvoorziene omstandigheden, weer druk schijnt te zullen worden. De door de gemeente geplaatste veilig heidsborden met het opschrift „School" zijn door meer in 't oog loopende vervan gen, hetgeen voor de veiligheid der schooljeugd een reuze-verbetering betee- kent, aangezien tot heden hier een afge sloten speelterrein ontbreekt. Als nu de bestuurders van auto's en motoren ook hun medewerking maar verleenen, is de kans op ongelukken door het steeds toe nemend snelverkeer, belangrijk verminderd ELCK WAT WILS. Om een miljoen mark. Baron von Fredersdorff strijdt al tien jaar om een erfenis van tien miljoen mark. Zijn rechten worden echter betwist. Thans heeft hij alle bewijsmateriaal verzameld in een brochure, welke hij persoonlijk, ge kleed in een costuum uit de tijd van „de oude Frits", te Berlijn te koop aanbiedt. ,De Tijd." Spaansche Griep. In het land der sinaasappels, Vijgen, dadels, mandarijnen, Schijnt de macht van don Alfonso Thans toch min ot meer te kwijnen. Ach, daar zijn de schoone donna's En de trotsche gran-sinjoren, Evenals de caballeros En ook de toreadoren Reeds vanwege 't warme Zuiden Nogal tamelijk warmbloedig, En in stier- en woord-gevechten Zijn zij uitermate moedig. Wat zal 't worden? Neigt de crisis Langzaam aan tóch naar 't kwade? Zaï het revolutie geven In de plaats van serenade? Is het wonder, zal men vragen, Van de Spaansche Griep gesproken, Dat de politiek in Spanje Oók daardoor is aangestoken? MARTIN BERDEN. llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. ||||||||||||||||||||lill De Vereeniging van Papier-Kleer makers te Peking heeft haar 225-jarig bestaan gevierd. Ze is de oudste van alle Chineesche vakvereenigingen. De aange sloten arbeiders vervaardigen bij voorkeur kleeren van extra taaie papiersoorten en daarboven ook nog papieren bloemen en andere voorwerpen, die uit papier ge maakt kunnen worden. Dr. Green, scheikundige aan het laboratorium te Ondersiepoort (Z.-Afrika) heeft in bolgewassen, welke in Transvaal groeien, het meest doodelijke gif ont dekt. Het Iaat in de organen der slacht offers geen enkel spoor achter; een ge deelte van een korrel is reeds voldoende om een volwassen mensch te dooden. Het git is 5000 maal doodelijker dan strych nine. Het wereldregister wijst 35.518.009 motorrijtuigen aan, waarvan 75 pet. voor rekening van de Ver. Stalen komen. Ame rika verkocht in het afgeloopen jaar 561 duizend auto's, teiwij I het er slechts 623 wagens invoerde. De automobielen ver bruikten 310 miljoen vaten benzine. De ital. bokser Carnera heeft Jim Maloney op punten geslagen. Er waren 25.000 toeschouwers. Te Eisenach deed de politie een overval in een door twee broers gedreven werkplaats tot het vervaardigen van val- sche munten. Ongeveer 400 valsche 10- pfenningstukken werden in beslag geno men. Sinds Dec. 1930 werden valsche munten in omloop gebracht. De broeders werden opgeborgen. In Mexico City heeft 'n man na het overmatig gebruik van bedwelmende mid delen, zijn vier zusters doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd. In het zuigelingentehuis te Taunton brak brand uit. Het vuur breidde zich snel uit en slechts met de grootste moeite zag men kans de kinderen uit de wiegen en bedjes naar buiten te brengen. Drie zuigelingen waren echter niet meer te be reiken en kwamen om. De sneltrein Parijs—Bordeaux is een uur van Parijs gederailleerd. Er waren tien dooden en ongeveer vijftig gewonden. 't Fransche stoomschip „Changkian" is met 70 koppen en 30 passagiers onder Foekien op een rots geloopen. Veertien opvarenden zijn verdronken. De van moord beschuldigde Rouse, die in een brandende auto een man zou hebben vermoord, is in de gevangenis te Bedford door ophanging ter dood gej bracht. VOOR DE VROUW. Modepraatje. De hoedjes zijn in het nieuwe seizoen nog kleiner dan te voren. Er blijft niet veel meer over dan een klein kapje, dat we achter op onze bol moeten dragen. o— Lange tuniques komen terug en stroo- ken op de rokken. De rokken zijn in het algemeen vrij wijd, vele daarvan met een stuk, dat glad over de heupen valt. De lengte is bij een zeer gekleede japon vol komen lang en korter naarmate het toilet eenvoudiger wordt, maar langer dan het vorige seizoen. Van de mouwen wordt veel werk gemaakt, de korte of halve mouw zal ook weer veel gezien worden. Wie op de hftigte wil blijven met de nieuwste mode, abonneere zich op het Nieuwe Modeblad. Voor abonnees Tex. Crt. slechts 95 ct.fr. p. post f 1.25. Knippatronenblad gratis. Nuttige wenken. Theevlekken kan men wel eens uitma ken met een beetje eau de cologne of met wat brandewijn. O Inktvlekken zijn dikwijls moeilijk weg te krijgen als zij verouderd zijn. Het beste is om er dadelijk bij te zijn. Men neemt wat citroensap, vermengd met wat zout, en legt onder de vlek een stuk vloei, dat het vocht opzuigt. Als de vlek pas ge morst is, kan men ook met wat melk de vlek nog wel eens wegkrijgen. o— Wagensmeer is moeilijk van uw klee ding weg te krijgen. Bevochtig de plek met verdund zoutzuur; als het een ge kleurde stof is, gebruikt men liever wat azijn en men wrijft net zoolang, tot het wagensmeer met het zoutzuur of azijn vermengd is. Daarna laat men de plek op drogen en behandelt ze flink met ben zine. Tenslotte maakt men alles schoon met wat zeep of verdunde geest van sal miak. VOOR DE JEUGD. Nieuwe raadsels. Beste kinderen. Hier zijn er weer vier. Nu nog vier er bij en dan maar weer inzenden. 5.H-k-v-d-v- Welk spreekwoord 6. Ceeehmssr. Wat staat hier 7. Ik weet een spel, waarbij je goed moet ''enken. Verander één letter en je krijgt de naam van een stadje. 8. Wie heeft beenen en Kan toch niet loopen BRIEVENBUS: Piet en Guurtje van der Werf hebben alle raadsels goed op gelost. Bedankt voor jullie briefje Gustaaf de Puiselaar. Jij bent de eerste keer al zeer gelukkig. Ik lees, dat je zoo van de zee houdt en ook van teekenen. Je zult dus met je geschenk wel blij zijn. Nanie Bremer, Noordhaffel. Het doet me genoegen, dat je zoo in je schik bent met het boek, dat je hebt ontvangen. De aan houder wint, dat zie je. Loe Schot, den Burg. Heerlijk, dat je zoo prettig met kleuren bezig kunt zijn. Ik ben benieuwd te zien, hoe mooi je het wel doet. Naantje Bremer, N.-Haffel. Hartelijk dank voor je briefje. De spiegel maakt beter foto's dan de beste fotograaf, vind je niet? Janny en Rika de Graaf, de Cocksdorp. Hartelijk welkom in de kring Ik hoop nog veel aardige briefjes van jullie te mogen ontvangen. Doe maar vlij tig je best. Belooning zal niet uitblijven. Willemina van Strien, M.-Eierland. gegroet en bedankt voor je briefje. DE NIEUWE VERORDENING. Een verhaaltje voor onze jongens en meisjes. De burgemeester van een dorp, waar des nachts de straat niet verlicht werd, liep op zekere avond een der dorpelingen tegen het lijf. De volgende dag werd er een verordening uitgevaardigd, waarin stond, dat iedereen, die 's avonds op straat kwam, een lantaarn bij zich moest hebben. De burgemeester wilde zich de volgende avond overtuigen, of zijn bevel werd opgevolgd. De eerste, die hij weder tegen het lijf liep was de boer van de vorige dag. „Heb je mijn verordening niet gelezen riep de burgemeester heel boos. „Ja-wel", zei de boer, „hier is mijn lan taarn." „En er is niet eens een kaars in", hernam de burgemeester. „Daar staat ook niets van in de verordening, burgemees- ster." De volgende dag werd er bevolen, dat er natuurlijk ook een kaars in de lantaarn moest zijn. Nu ging het hoofd der politie 'savonds andermaal uit, om te zien, of men naar zijn bevelen handelde. Ten derde male liep hij dezelfde boer tegen het lijf. „Nu heb ik je eindelijk!" riep de burgemeester, bui ten zichzelf van drift; „waar is je kaars?"-

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 9