Oe Nieuwe Texeische Courant No 4517 Woensdag 1 April 1931 44s,eJaargan{ Van week tot week Feestvieren. Texeische Berichten ABONNEMENTEN: ADVERTENTIÊN: J ■llllll«llllll®llllll®llllll IIIIII9IIII1I9IIII1I9IIIIIIE9 is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. ■llllll®IIBB»illlll®llllll IIIIIWIIIIWIIWIIIIIIB Op het oogenblik heeft de malaise als een soort besmettelijke ziekte tal van menschen te pakken. Het is onverant woordelijk de ernst der tijden te negeeren maarhet is eveneens onverantwoor delijk, de malaise de toon te laten aan geven. Nu het weer lente is, en wordt, moeten wij ons lichaam, maar vooral ook onze ziel, openstellen voor de levendmakende heerlijkheid, die aan ons geopenbaard wordt. Er is het verhaal van twee onzer be kende filosofen, vrienden van elkaar: hoe zij op een lentedag gingen wandelen door de duinen en naar de zee, en uitbundig waren, als schooljongens, die vacantie hebben. De een vertelde er van: „Wij hebben uren lang niets anders gedaan dan maar lachen." Deze mannen verdiepen zich voortdu rend in de problemen, en zien de ernst van het leven onder de oogen maar kunnen gelukkig ook nog alle lasten en kwesties van zich afschudden. Zij begrij pen iets van dat diepe woord: „Het ge heim van het leven is feestvieren". We weten niet van wie dit woord is. Het is wel een gedurfd woord, het ziet er bijna lichtzinnig uit, 't heeft 'n schijn van studentikooze wijsheid. En toch is dit woord door en door ernst. Ernst heeft voor menigeen verwantschap met somberheid. Laten we in deze lentetijd toch de stelling mogen proclameerendat 't voor een ernstig mensch gaat om het behoud van zijn levensvreugde. Zaterdagavond. Een belangrijk besluit. De groote gebeurtenis in de internatio nale politiek in de afgeloopen week: de douane-overeenkomst tusschen Duitsch- land en Oostenrijk. Het doel van invoerrechten. De grenzen van elk land brengen dat land geld in het laatje. Er is geen land, of het voert goederen uit andere landen in en er is geen land, of het heft inko mende rechten, invoerbelastingen dus op vele, zoo niet alle goederen, die het uit andere landen betrekt. Die invoerrechten kunnen een tweeledig doel hebben. Of het land, dat ze heft, gebruikt ze om de staatsfinanciën te stijven dan zijn ze eenvoudig en bijkans onmisbare bijdragen in de kosten van het staatsleven, en dan zijn ze meestal laag. Of het Tand, dat ze heft, doet dit om de eigen voortbrenging van landbouwproducten, b.v. of van nij verheidsproducten te beschermen tegen de goedkoopere producten van andere lan den, welker invoer door de daarop gehe ven rechten wordt bemoeilijkt, zooal niet geheel belet dan zijn die invoerrechten meestal hoog of zelfs zeer hoog, en dan spreekt men van beschermende rechten. Hooge en lage tolmuren. De landen, die in hoofdzaak uit belas- lastingoogpunt en bij uitzondering om redenen van bescherming inkomende rech ten heffen, noemt men, omdat zij de we reldhandel zoo min mogelijk belemmeren, vrijhandelslanden. De landen daarentegen, die ter bescherming (protectie) van hun producenten op tal van artikelen hooge invoerbelastingen heffen, zijn de protec tionistische landen oftewel de landen met hooge tolmuren. Een vlotte handel gewenscht. Nu is er de laatste jaren in de heele wereld een sterke strooming merkbaar om te breken met het stelsel van overdreven bescherming, zooals dit in de meeste lan- landen sedert de oorlog wordt toegepast. Protectie bemoeilijkt een vlotte wereld handel, een van de beste middelen om de crisis te eindigen of liever nog, te voor komen. Hoe sterk die strooming onder de wereld-economen ook is, in de practijk is er nog niet veel van terechtgekomen. De tolmuren worden eer verhoogd dan verlaagd, en dit heeft niet alleen op han delsgebied remmende gevolgen, maar ver oorzaakt tevens dat er gevaarlijk-onvrien delijke stemmingen tusschen de landen ontstaan. Economische benadeeling leidt vaak tot politieke wrok. Een tolunie Duitschland-Oostenrijk. Na het mislukken van de jongste be sprekingen te Genève over het niet-ver- hoogen der bestaande tolmuren, zijn thans Duitschland en Oostenrijk plotseling (d. w.z. voor buitenstaanders plotseling) over eengekomen, dat zij de tolmuur tusschen hen zullen sloopen, zoodat er een tol-unie een economische eenheid tusschen hen ontstaat. Vanwaar de opwinding over dit plan? Er zou niet zooveel opwinding over dit plan in Europa zijn ontstaan, indien het hier niet juist Duitschland en Oostenrijk betrof. De vredesverdragen hebben de vol komen vrijheid en zelfstandigheid van Oostenrijk willen bewaren door dit land ten strengste te verbieden zich vrijelijk bij Duitschland aan te sluiten, indien het daar zin in had. De overwinnende landen wenschten n.l. niet, dat Duitschland, door samensmelting met Oostenrijk weer even volkrijk zou worden als vóór de oorlog. Indien nu de Duitsch-Oostenrijk- sche tol-unie een feit wordt, dan wordt hiermee die algeheele samensmelting (die op de duur, naar ook velen in de gealli eerde landen aannemen, wel niet zal zijn te voorkomen) ongetwijfeld bespoedigd. Men begrijpt wel, dat het er onder deze omstandigheden niet zooveel aan toe doet of de tol-unie volgens de verdragen ge oorloofd is. Zij zal een feit worden, in dien de machtsverhoudingen in Europa op dit moment zóó zijn, dat zij niet te ver hinderen zijn; en zijn de machtsverhou dingen anders, dan zal zij geen feit wor den. Het belang zal beslissen en niet de uitlegging van teksten. De dagbladen brengen ons van dag tot dag nieuwe biezonderheden over deze be langwekkende aangelegenheid. Wat er meer gebeurde. Eenige andere feiten van de afgeloopen week: de vrijlating van de republikeinsche leiders in Spanje, na een mild vonnis; de nieuwe gisting in Br.-Indië, en het onge luk met de trein Londen-Schotland, mo gen ten slotte hier, ter wille van de vol ledigheid nog worden vermeld. DE VERBOUW VAN BROUWGERST. DOOR K. BOSJE. Voor de bereiding van goed bier heeft de brouwer gezonde, goed uitgerijpte zo- mergerst noodig, die een zoo laag moge lijk eiwitgehalte moet hebben en een zoo hoog mogelijke kiemkracht, kiemenergie (dus snelle ontkieming) en zetmeelgehalte (Rod. Mar.: „Hoofdzaak is, dat de brouwgerst veel zetmeel bevat, weinig eiwit en bast, daarenboven goed, spoedig en gelijkmatig ontkiemt. Daarom verlangt de brouwer: groote, volle, buikige kor rels, onbeschadigd, blank, frissche reuk, groote zuiverheid, soortechtheid, hoog korrel- en h.i. gewicht, hooge kiemkracht en kiemenergie.") Deze eischen houde de landbouwer bij de gansche cultuur in het oog, bij de keuze van het perceel en het zaaiklaar maken hiervan, tot de oogst, en ook nog hierna, dus bij de verdere behandeling van het graan tot 't afleveren. Het eiwitgehalte van gerst is lager, naarmate er zich meer zetmeel in de kor rel heeft afgezet. Men neme dus die maat regelen, die dit laatste bevorderen. Een lange groeitijd, vooral tusschen bloeien en rijpen, is in deze van groot belang. Prot. Qaszner verstigde reeds in 1925 in de „Mededeelingen der D.L.Q." er de aandacht op, dat in de gerstekorrel des te meer zetmeel wordt opgeslagen, naar mate de sapstroom rijker aan voedsel is en langer aanhoudt. In de eerste plaats is zoo vroeg moge lijk en niet te dun zaaien vereischt. (Rod. Mar.: „Brouwgerst werd eertijds in Mei gezaaid, veel te laat, maar tegenwoordig zaait men haar dikwijls te vroeg. Wordt toch de grond in te vochtige toestand be zaaid, dan verliest hij door 't zaaien al licht de fijne, losse, kruimelige structuur, die voor brouwgerst beslist noodig is. Men zaaie daarom brouwgerst in geen ge val, vóór de grond voldoende is opge droogd". „Brouwgerst wordt gewoonlijk wat dichter gezaaid en wat dieper on dergebracht." „Neemt men te weinig zaad, dan wordt de stand aanvankelijk te hol, daardoor de uitstoeling te sterk en liet gewas in later tijd te weinig gelijkmatig".) Maar naast een doelmatige grondbe werking oefent ook de juiste bemesting een gunstige invloed uit op het zetmeel- gehalte van de gerstekorrel. De bemesting levert hoogere opbrengsten en van betere kwaliteit, naarmate de boer beeft gezorgd voor: le. een goede kalktoestand. 2e. een doelmatige grondbewerking, met als gevolg: gunstige verhouding in de grond tusschen water en lucht. (Rod. Mar.: „Gerst groeit op onder scheiden grondsoorten, het best op losse, kalkhoudende, niet te zware zavelgron den". „Men kan zeggen, dat de gerst i.h.a. meer een neiging heeft naar de lichtere, tarwe naar de zwaardere grond soorten. De hoogste eischen stelt de 2- rijïge brouwgerst, de la,agste de 4-rijïge zomergerst." „Vroeger meende men, dat goede brouwgerst enkel op milde, humus- rijke, losse kleigronden kon groeien. Te genwoordig acht men ook de lichtere gronden geschikt, als ze niet te nat of te droog zijn en kan men, volgens Marcker de teelt van brouwgerst overal beproe ven waar suikerbieten met succes worden verbouwd". beschouwt men juist de suikerbiet als de allerbeste voorvrucht voor brouwgerst, omdat ze de grond, wat vruchtbaarheid en structuur betreft, in 'n toestand achterlaat, die voor brouwgerst de beste is. Zaait men ze na peulvruchten, of klaver, dan wordt ze te rijk aan stik stof en daardoor voor de brouwerij onge schild:.") Nadere biezonderheden in een volgend artikel. Giften voor het Witte Kruis. P.N., de C., f2.—. Sportnieuws. Korfbalwcdstrijd Verdo-Nigro S.E.O.L.T.O. 3-2. Men schrijft ons: Begunstigd door goed korfbalweer vond Zondagmiddag de wedstrijd Verdo-Nigro —S.E.O.L.T.O. plaats. Verdo-Nigro telde een drietal invallers. Om plm. half drie gaf de heer Hamers, die als scheidsrechter fungeerde, het sein om te begninen. Er ontwikkelde zich di rect een vrij vlug spel, dat zich snel ver plaatste. Beide partijen waren vrij goed tegen elkander opgewassen. Na een kwar tier spelen nam S.E.O.L.T.O. de leiding:, 10. Voor de rust wist Verdo-Nigro deze achterstand nog te veranderen in een 3—1 voorsprong. Na de rust werd wederom flink aange pakt. Drie doelpunten van Verdo-Nigro en één van S.E.O.L.T.O. weruen niet ge teld wegens gedekt doelen. S.E.O.L.T.O. zag kans om de achterstand te verklei nen, doch tot gelijk spel wisten ze het niet meer te brengen. Het was een zeer genoeglijk vriendschappelijke wed strijd. Beide partijen gingen tevreden naar huis. Door de heer Hamers werd zeer verdienstelijk, soms wel wat te streng ge floten. Voor de tijd, dat het terrein van de heer Dijksen niet gebruikt kan worden, wordt door de heer B.C.Bakker een ter rein om te oefenen aan Verdo-Nigro af gestaan. De Zondagsche oefeningen gaan dus geregeld door. Benoeming. Onze plaatsgenoot, de heer J.v.d.Veen, werd benoemd tot opzichter 2e kl. bij de Dienst der Zuiderzeewerken. „Staatscourant". Film Van Bol tot Bloem. Men deelt ons mee, dat op Donderdag 9 April in hotel Texel voor de leden van afd. Texel van H.B.G. en Ver. voor Bloembollencultuur vertoond wordt de film „Van Bol tot Bloem". De film werd in opdracht van het Centraal Bloembol lencomité vervaardigd door de Multi-film- fabriek te Haarlem en bekostigd uit liet „2-cent per roe-fonds". Ze munt uit, zoo wel door haar propagandistische als door haar kunstwaarde. Het is een schitterend document, waarop de Hollandsche kwee kers trotsch mogen zijn; boeiend in hooge mate en zeer zeker geschikt om in het buitenland (want daarvoor is ze bestemd) een uitstekend beeld van de Hollandsche bollencultuur te geven. We twijfelen er niet aan, of ieder, die voor bovenvermelde filmavond een uitnoodigingskaart ont vangt, zal gaarne tegenwoordig zijn. Ons lijstje van kermisvermakelijkheden, opgenomen in het vorig nummer, kan nog worden aangevuld met de zweefmolen van onze plaatsgenoot, de heer S. C. Keijser. Prof. Keesom naar Warschau. Prot. dr. W. H. Keesom, hoogleeraar in de natuurkunde te Leiden, zal begin Mei een aantal voordrachten houden voor het Poolsch-Natuurkundig Gezelschap en de Technische Hoogeschool te Warschau. Lagere Landbouwschool. We laten hier volgen de namen der leerlingen, die Zaterdag de Lagere Land bouwschool met het einddiploma verla ten hebben: M .W .de Graaf; P. Geense; C. Com mandeur; J. Beumkes; P. Kikkert; J. de Visser; Kl. Mantje; O. van Groningen; J. Roeper Jz.P. Drijver; A. Lap en P. Bremer. Van de 3e naar de 4e klasse werden be vorderd: R.Bremer; A. Wilis; Kl. Eelman; KI. Lap Jbz.; J, Commandeur; j. Witte Dz.; Kl. Zuidewind en M. Vlaming. Diploma—Ambachtsschool. Aan de Ambachtsschool te den Helder behaalde onze plaatsgenoot Koen Koorn Maandag het diploma smid-bankwerker en tevens een der' twee prijzen, voor twee der beste leerlingen uitgeloofd. Vermel ding verdient, dat hij in twee jaar de leer stof van de driejarige cursus heeft ver werkt. Bevorderd. Onze plaatsgenoot Wim Cupido werd aan de Ambachtsschool te den Helder van de 2e naar de 3e klas-timmerlieden bevorderd. PRINS HENDRIK-POLDER. Het eerste kievitsei. Zaterdag heeft J. de Oraaf, alhier, het eerste kievitsei gevonden. Het werd ge kocht door de handelaar A. N. Plaatsman. (In Spang werd Zondag door Tijs Kuip een kievitsei gevonden). De prijs varieert van 3040 ct. per stuk. OUDESCHILD. P.A.L.V.U. Zondagavond gat de Arbeiderstooneel- vereen. P.A.L.V.U. een goed bezochte en goed geslaagde uitvoering in de Zeven Provinciën. Opgevoerd werd het tooneel- spel in vijf bedrijven van Inte Onsman, „Het licht in de Nacht", waarin propa ganda gemaakt wordt voor anti-mi litaris- me. Het is te Oudeschild al eens opge voerd en was velen zeker nog wel be kend. Enkele rollen waren in andere han den. Na een korte inleiding van de heer J. Blom, gaat het scherm op en verplaatsen de spelers ons naar het huis van de blinde mandenmaker Peter Balker (Jae. Bruin) en zijn vrouw Martha (N. Bruin- Hemelrijk) met hun twee zoons Frits, boekhouder (W.Wassenaar) en Heinrich tabrieksarbeider (Jb. Koning), welke laatste twee een woordenwisseling heb ben over een meisje Oreta (C. Eeiman Dogger) waarop zij beiden verliefd zijn. Moeder moet tusschenbeide komen en slaakt de verzuchting „Konden jullie haar maar deelen. Greta is de dochter van buurvrouw Mensing (M.v.Dijk-Schagen) en verkoopt het mandenwerk voor de blinde Balk, zoodat zij daar steeds over huis komt. Als een donderslag komt het bericht, dat de mobilisatie is afgekondigd en Heinrich opgeroepen wordt voor de TEXELSCHE COURANT DEN BURG: 75 Ct. per '3 Maanden Franco p. pest door geheel Nederland n p. 3 maanden Lo se nummer» 4 et DE TEXELSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAG EN ZATERDAGMORGEN UITGAVE:N.V V/H LANGEVELD&dF ROOIJ DEN BURG OP TEXEL Van 1-5 regels: 6^°^ Iedere regel meer: 12^1. Deaol'de advertentie 4 maa' geplaatst wordt 3 maal borekono 8I| abonnement lagere rogeiprl|s ADVERTENTIÊN MOETEN DAAGS VOOR T VERSCHIJNEN 4 UUR NAM. IN ONS BEZIT ZIJN I TELEFOON: N°,11 POSTGIRO: N°. 652 s: POSTBUS: N°. H Kermis 1931. DEN HOORN.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 1