s.s. Burgemeester van Alkmaar li Eigen huis. „CERESA" Meubelliandel Weverstraat Rijwielen Schipper BRUIN Prijs vanaf f 38,-- C DROS Bz., Eseriand 2e bekendmaking. 1 of meer kSoeken met ieder 20 jonge kuikentjes. een eigen buis, Klaver-, Gras- en Bieten zaden verkrijgbaar. 100-500 8 weken oude Witte Leghorn-hennetjes vaart Zaterdag van Texe! naar Purmerend. vertrekt Vrijdag VAN Rotterdam. voor perk en bloementuin uurgerwoonhuis Dressoir of Buffet. i. i. VONK VAN DER GRAAF Co N.V in goeden staat. Adres te bevragen aan het Bureau van dit blad. Ruime sorteering Union, Gazelle, Burgers, Silversteel, Flevo, enz. Nog eenige overjarige rijwielen voor zeer lage prijzen. Toegang en doorgang poldertje Volhar ding en achterliggend duinterrein is verboden ALEX MEIJER. GEVRAAGD: Brieven onder no. 568 aan het bureau van dit blad. Op zeer gemakkelijks voorwaarden bou wen wij voor u DIRECT OP NAAM, met le en 2e hypotheek Inlichtingen te bekomen bij N. DROS, inspecteur van de Ned. Spaarmij. te Arnhem voor droogontsmetting van lijnzaad en alle andere zaden. G. STOEPKER. GEVRAAGD Levertijd 15 Juli. Brieven onder no 569 aan het bureau van dit blad. Afvaart 4ialf 11. De Commissaris T. C. BAKKER. TE KOOP: Gladiolen in prachtige kleuren, per 100 1 gulden. Enkele en dubb Begonia's per stuk 4 cent. Prachtige Dahlia's p. st. 10 st. Montbretia's per stuk 3 cent. Alles prima kw=l;' ranco over geheel Texel. 00, Postweg E 78, Eierland. GEVRAAGD in den Burg. Huurprijs ongeveer van f 46 p. week Aanvaarding na overleg. Brieven onder no. 564 aan het bureau van dit blad. het juiste adres voor een modern en solied Vraagt eens prijs Aanbevelend, VAN ONZEN INVLOED als het bekendste Handelsinformatie-Bureau wordt door den Handel en de Banken steeds meer gebruik gemaakt voor het incasseeren en regelen van achterstallige en betwiste handelsvorderin gen. AMSTERDAM - ROTTERDAM - BRUSSEL VERVOLG RAADSVERSLAG Ie PAGINA. 17700, waarvan f2560 door de Provincie wordt betaald. In de begrooting zit f3300 arbeidsloon, waarom B.enW. met oog op werkverruiming spoedig met uitvoering willen beginnen. Dhr Henkes: Ik zou een standaardloon voor de gemeente willen vastleggen van 50 ct. per uur. Het laat wiel ee'ns te wen-, schen over en dat is niet in het belang van een goede arbeidsprestatie. Een flnke arbeider is een goed loon waard. Dhr Vonk: Als men buiten de gemeente om meer kan verdienen, houdt de ge meente zijn arbeiders toch niet. Dhr Henkes: Thans is het een hongerloon. Voorz.We zullen het loon zoo goed mogelijk regelen. Dit jaar zijn we mooi door de werkloosheid heengekomen. Dhr Dogger: Wat betaalt de gemeente thans? Dhr De Graaf: Zooveel als door de minister voor werkverschaffing wordt voorgeschreven. Dhr Lap: Een vroeger werklooze zei me f2.95 per dag te verdienen. Dhr Kikkert: Als bij aan leg van het fietspad te hoog loon wordt betaald, ben ik er tegen. De boer zou er scha van hebben. Als we 4—4.50 gld per dag geven, loopen ze weg van de boer, die maar 3.50 gld. geeft. Stem er maar over. Het zal schitterend zinken. Dhr Leber: In de Wieringerwaard wordtf4.50 betaald, maar dat zal voor zwaar werk wezen. Dhr Henkes: f24 per week is niet overdreven; denk aan regendagen, aan de crisis. Dhr Dogger: Moet juist de arbeider de dupe zijn, als de boer niet meer kan betalen? Dhr De Graaf: Ja, noodgedwongen. Dhr Dogger: Wat is er tegen een goed loon? Dan is het ge kanker uit, dat de gemeente van die slechte arbeiders heeft. Weth. Vlaming: De directeur van Gemeentewerken is er niet, zoodat ik niet precies kan zeggen, welk loon wordt betaald. Bij de begroo ting is per kub. M. gerekend. Het loon wordt in overleg met de directeur naar dat van Staatsboschbeheer en Dertig Pol ders bepaald. Het gaat niet, van f24 nog wat weg te leggen, maar we moeten reke ning houden niet de omstandigheden. Ik geloot, dat het practisch beter is het voorstel-Henkes aan te houden tot gunsti-. ger tijd. Dhr Kikkert: Dat Henkes pleit voor de arbeiders, is zijn goed recht, maar denk eens aan de vrachtrijders. Dhr De Graaf: Het loonvraagstuk, een sociaal vraagstuk is een teer punt. Ik vind het hier niet de juiste plaats er nader over te spreken. Bij de Zuiderzeewerken wordt een loon betaald boven het gewone niveau, boven wat de boer kan betalen. Het voorstel-Henkes vind ik verkeerd. Ik ben voor een goed loon, mits de arbeider wat presteert, doch betwijfel of de ge meente het tot een keurcorps zal brengen. Dhr Dogger: f2425 per week is'niet veel, maar wanneer er bij "dit plan niet op gerekend is, willen we ons voorstel wel intrekken. Het wordt anders tijd, dat de gemeente beter loonen betaalt. Dhr Lap: De Zuiderzeewerken betalen 'n hoog loon maar hebben een tekort van miljoe nen. Waar blijven de arbeiders als de boe ren tailliet gaan? Dhr Henkes: Ik weet, dat de boeren een slechte tijd door maken en geen hooge loonen kunnen be talen. Maar waarom gaven ze in jaren van voorspoed dan geen goede loonen? De arbeider behoeft niet de dupe van de slechte toestand te worden. Er is pas weer 1.5 miljard in de staatskas gevloeid. Waar zit dus het geld? Ik wil mijn vioorstel nu intrekken. Dhr Kikkert: Dat is laf. Dhr Dogger: Zeker, omdat u weet, dat 't toch verworpen wordt Dhr Kikkert: Zeker ben ik alleen van mezelf. Ik vorm, geen club. Dhr Henkes: Het zou niet hinderen wanneer het verworpen wordt. Dat doen ze elders ook, maar we blijven op ons standpunt staan. Weth. Vla ming: We zitten hier om de belangen van heel Texel te behartigen. Omdat ik er van overtuigd was, dat uw voorstel verwor pen zou worden, gaf ik in overweging, het in te trekken. Dhr Lap: Voor een verharde weg wordt naast het fietspad een baan gemaakt. Wie onderhoudt deze? Voorz.: De ge meente. Dhr Lap: Daar zal ik nota van nemen. (Dhr Lap, terzijde: En de weg naar het Horntje laten ze liggen). Weth. Vlaming: Hoofdzaak is het fiets pad. Met de baan moet in overleg met de eigenaars gehandeld worden. Dhr Kikkert: Dhr Lap heeft een bijbedoeling. Dhr Lap: Ik denk aan de weg naar het Horntje. Het onderhoud van de baan zal wei f250 per jaar kosten. Er zullen veel auto's langs gaan. De weg door de Den nen kost ook veel. Vraag maar aan dhr Epe. Weth. Vlaming: Daar is het niveau anders. Dhr Kikkert: Ja, maar Dhr Lap denkt ook aan de weg Dennen- Den Hoorn. Dhr Lap: Daar denk ik niet aan. En ik zal er niet over spreken, ook. B.enW. weten waarom. Dhr De Graaf: Er moest in de stukken staan, dat er gelegenheid wordt gemaakt voor een verharde weg. Als een fietspad zin heeft, heeft ook die weg zin. Ik ben er voor, dat deze weg in orde wordt gemaakt, en voor rekening van de gemeente komt. Ik zou alle wegen van belang aan de ge meente willen laten komen. Ik ben voor openbaar aanbesteden en vind de heining te duur. Dhr Lap: Het zou mijn fat soen te na zijn, wanneer ik de weg niet goed onderhield. De heining vind ik ook te duur. Weth. Vlaming: Op die hei ning kan misschien besnoeid worden. Dhr Leber zou de weg voor auto's niet willen openstellen, maar dhr Lap en Kik kert zijn hiertegen. Het slot is, dat het voorstel van B.en W. bij acclamatie aangenomen wordt. Als gemeente-eigendom zal de baan door de gemeente worden onderhouden. 15. Voorschotten aan particulieren voor bouw eigen woning. De visschers Alb. Schagen en C.Krij- nen Dz. te Oudeschild vragen een ge meentelijk voorschot voor de bouw van een eigen woning. B.enW. stellen voor dit verzoek in te willigen. De huizen komen resp. op f3500 en f3200, verhoogd met de bouwgrondkosten, voor Schagen 135 vk. M. a f2.voor Krijnen 114 vk. M. a f 2.Ze zouden moeten komen op het pleintje tusschen de perceelen van Blom en Slaman, het front naar de dijk. Er achter zouden nog twee of drie huizen met het front naar de Achterweg kunnen komen. Voor timmerman Blom, die een gedeelte van het Pleintje in gebruik heeft, blijft dan over 82 vk. M., dat B.erfW. voor f 164 zouden willen verkoopen. In het algemeen zouden B.enW. aan be trouwbare personen voorschotten (hoog stens 85 pet.) willen geven voor het be komen van een eigen woning. Landarbei ders zijn behoudens hooge uitzondering op de Landarb. wet aangewezen. De leef tijdsgrens willen B.enW. bepalen op 45 jaar, de maximum bouwsom, grond inbe grepen, op f3500.t Verruiming van woongelegenheid ach ten zij vooral te Oudeschild noodig; door verschillende omstandigheden is ons tot dusverre tot ons leedwezen niet gelukt, op een Rijksregeling tot woningbouw al daar te geraken; aldus het prae-advies. Dhrr De Graaf: In hoofdlijnen ga ik er mee accoord, maar moeten we voor schotten blijven geven of niet? Zijn Scha gen en Krijnen proefkonijntjes? Dan ben ik er tegen. Gaan we er mee door, dan ga ik er volkomen in mee. Voorz.: We verwachten weinig aanvragen en achten ri sico niet groot. Alleen in gevallen van noodzaak wordt toegestaan. Dhr Pi- sart: Ik juich het voorstel toe en bejam mer het ingezonden stuk in de Tex. Crt. van J. Bruin, die dieze plannen de nek om, wil draaien. De S. D. A. P. is tegen de Landarb. wet, wil geen eigen stukje grond, juicht van vrijheid, gelijkheid en broeder schap, maar heeft 't liefst, dat eenige per sonen de baas over hen spelen. Dhr' Henkes: Ik heb dat stukje nog niet gele zen. Een huur van f5.per week is echter voor een arbeider te hoog. Aan zoo'n huis mag een arbeider niet gekluis terd worden. Schagen echter heeft een woning dringend noodig en daarom stem ik vóór, alben ik er in principe ook tegen. Dhr Dogger: We zullen op de woor den van dhr Pisart niet ingaan. Het stukje nemen we niet voor onze rekening. Alken vragen we ons hier af: Is het in Texels belang. Ik ben er in principe tegen. In elk geval mag eerst de Achterweg wel be- hard worden, voor de huizen er komen. De hoek is, bij de school, levensge vaarlijk. Dhr S. Keijzer: Ik had liever getracht op grond van de fa. Dros te bouwen. Dhr Lap: Nu wordt de nieuwe school achter de huizen weggestopt. Dorpsvertraaiïng? Dhr De Graaf spreekt ook zoö. Dhr Dogger: Om de groote nood hebben B.enW. zich wat overhaast. Ik zou er mijn stem nooit aan geven. Weth. Vlaming: We konden geen beter plekje vinden, maar wil de raad een beter gelegenheid afwachten? Ons is het best. Dhr Lap: Ook in ver band met plannen voor een woningbouw- vereeniging is dit wel goed. Dhr Dog ger: Maar maak in elk geval spoed. Op voorstel van dhr Henkes spreekt de raad zich thans in principe uit: bij accla matie worden de voorstellen van B.enW. in beginsel aangenomen. Weth. Vlaming mee, dat met de fa. Dros reeds is onder handeld en reeds een definitief aanbod is gedaan. 16. Huur hulplokaal tijdens vergrooting School met de Bijbel te Oostérend. Op 12 Sept. '29 besloot de raad tot aan bouw van een 3e lokaal, welk besluit 13 Oct. '29 van kracht werd. Sinds 1 April; 1931 wordt de school door 93 leerl. be zocht, van wie er 59 moeten worden ge plaatst in een lokaal, voor slechts 48 be rekend. Voorgesteld wordt van de Ver. Chr. Belangen een lokaal van de vroegere school te huren tegen f30 per maand; na 1 Sept. is dit lokaal niet meer ter be schikking; de aanbouw zou dan gereed moeten zijn. Dhr De Graaf: In een onderhoud, dat we met de heeren Vlaming, weth., en Eelman hadden, werd destijds meege deeld, dat de bezwaren van de andere richting (Qeref. H.V. en Herv.) uit de weg geruimd waren. Bij nadere informatie bij deze andere richting bleek de toestand echter nog even scherp. We werden dus verkeerd ingelicht, ook in de Sept.-ver- gadering. Ik druk mijn leedwezen uit over deze toestand. Voor f9000 zou verbouwd, worden. De moreele verantwoordelijkheid rust op wie nu doordrijven. De openb. meening is tegen de bouw. Voorz: Wie kunnen ons besluit toch niet intrekken, wanneer het bestuur ons dat aantal leerl. opgeeft. Verwacht wordt, dat de tegen partij niet makkelijk het vereischte aantal kinderen bij elkaar krijgt voor 'n nieuwe school. Dhr. De Graaf: De tegenpartij zei, dat het schoolbestuur schriftelijk be richt is gedaan, dat zij haar kinderen van school neemt, als de uitbreiding doorge dreven wordt. Ik vind het jammer, ver keerd ingelicht te zijn. Weth. Vlaming: Dat bent u niet. We zeiden, dat de kop stukken en de grootste aanhangers zich als lid lieten -schrappen. De school groeit als een palmboom tegen de verdrukking in. Dat het schoolbestuur niet roekeloos om een 3e lokaal vroeg, is bewezen. De ge meente deed niets en het nam er lijdieüjk genoegen mee. Dat de kwestie uit de weg geruimd is, hebben we niet gezegd. U gaat buiten de wet. Er is geen wet, die zegt, dat men om een kleinigheid als hier kan wachten. Tegen uw bewering, als zou ik u misleid hebben, kom ik ten strengste op. Het spijt me, dat dhr De Graat als katholiek en voorstander van biezonder onderwijs een ander de rechten welke hij voor zich opeischt, niet gunt. Dat valt mij van hem af. Dhr De Graaf: Jammer, dat u zich zoo boos maakt. Om onze principes gaat het hier niet. U zei, dat er in verband met H.V. en Herv. geen bezwaren waren. En ze waren er wel. U kunt u scherp uitdrukken, ik ook. Weth. Vlaming: Door mijn toe doen is de beslissing destijds een raad opgeschoven. Eerst wou ik zekerheid om trent de toestand hebben. Toen kwam 't verzoek om een 3e lokaal onderteekend door de 9 bestuursleden, van wie voorz. en penn. tot het H.V. behooren. Dit was voor mij het bewijs, dat er niets meer in de weg lag. Wat er later zou gebeuren, kon ik niet voorzien. Dhr Lap: Is er kans, dat de zaak ooit bijgelegd wordt? Weth. Vlaming: Voor zoover ik het kan bekijken, nooit. Ieder gaat zijn eigen weg. De kopstukken en een 14 leden tra den uit. Er zijn thans 93, straks 96 leerL Als er een uittocht komt, gaat dat ook tot nadeel van de openb. school. Anders komt ér geen nieuwe biez. school. De openb. school heeft geen middelen om dat te beletten, de biez. school wel, maar heeft ze tot heden niet gebruikt. Dhr Lap: Er is dus kans, dat het H.V. uit treedt? Weth. Vlaming: Een kans, meer niet. Dhr Lap: Het H.V. beweert, 3at er bij dat uittreden maar 50 over blijven. Ik zou het al ben ik niet zoo goddeloos en zoo vijandig tegen het biez. onderwijs als men wel denkt geld weggooien vinden, aan een 3e lokaal te bouwen. Dhr De Graaf: Wat de één een bezwaar noemt, noemt de ander geen bezwaar. Weth. Vlaming: Die cijfers zijn gevaarlijk, want ze zijn zoo niet. Als er 14 a 16 leden uittreden, nemen ze toch zooveel kinderen niet mee. Het school bestuur heeft de middelen om zich van dat 3e lokaal te verzekeren. Het is nu tijd. Als de raad er zich tegen keert, kost het meer. Dhr Lap: Nog een biez. school er bij zou te dwaas wefcen. U heeft ge legenheid om er leerl. bij te krijgen, wij om tijd te rekken. Weth. Vlaming: Volgens de wet heeft de raad geen recht om zich thans te verzetten. De Qeref. H.V. zeggen, dat nu kerk en pastorie er staan, ook de school komt. Dit kan nooit, want ze hebben de kinderen der Herv. dan noodig, en die kunnen op de be staande school krijgen, wat ze willen. Dhr S.Keijzer: Het is toch jammer, dat er tusschen de drie richtingen, die op de school aangewezen zijn, geen samenwer king is. Weth. Vlaming: Laat dat maar aan het bestuur over. Dhr Lap: Zou een conferentie met het schoolbestuur en de drie predikanten geen gunstig resultaat hebben Weth. Vlaming verwacht van niet en zegt de bouw niet te verdedigen, als hij dacht, dat het een strop zou worden.. Voorz.: Ik zie geen ander gat, dan onze belofte inlossen. Dhr Lap: Na wat dhr Vlaming gezegd heeft waag ik het niet, voor te stellen ons besluit in te trekken. Zou de kwestie misschien opge lost kunnen worden, als we onze beslis sing nog verdaagden? Weth. Vlaming: Ik verwacht van niet. De wet legt de ver antwoording op het bestuur. Dhr Lap: Wij moeten waken voor onverantwoord geld uitgevien. Als er 30 leerl. van school, gaan, zou ik zeggen: Intrekken. Weth. Vlaming: lk ook. Maar er moet een eind aan komen en de raad mag zich niet scharen aan de kant van een kleine min derheid. Dhr Kikkert: Het gaat hierom het geld. Dhr De Graaf: Dat komt door de dubbelzinnige inlichtingen in Sept. 1929. Weth. Vlaming protesteert hier tegen. Het slot: aangenomen z.h.st. De heeren Lap en Epe verlaten de vergadering. 17. Financieel© regelingen. Goedgekeurd. RONDVRAAG. Dhr De Graat informeert naar de be- teekenis van de aanschrijving aan de boe ren inzake paardenkeuring. Voorz. zal na afloop antwoorden. Tevens verzoekt dhr De Qraaf korter na elkaar te ver-' gaderen, daar anders de agenda weer zoo overladen wordt. Dhr Dogger noemt de toestand van de o.l. school te Oudeschild gruwelijk en dringt op spoedmaken met de nieuwbouw aan. Dhr Henkes verzoekt in de be hoefte aan meer drinkwater te Oudeschild te willen voorzien. Hierna volgt sluiting. Het is dan ruim zeven uur. TE KOOP AANGEBODEN: een karn en een melkontroomer

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 4