lihMxfocmuOinyM, ÏtOSTER'C Omlijsten v. foto's en platen Liberale Staatspartij „De Vrijheidsbond" Het is niets nieuws EXTRA AANBIEDINGEN S. HERSCHEL, KLAAS BOON, Den Hoorn. RugpijnNierenPiüen %J| om schoon te houden en te rooien. Motorschip Maria Schipper BRUIN veeren kussens. ADV E RTE NTÏÈN flink burgerwoonhuis vaart Maandag 13 April naar Purmerend. mil mm min imii iimi Te koop'gevr. 1 a V 2 H.A. vertrekt Donderdag NAAR Rotterdam. J. i. VONK. de heer Mr. J. RUTGERS „Waarom Liberaal" De Landbouwcrisis en de Politiek belangrijk genoeg voor U prima kapokstellen zonder prijsverhooging 3-deelig, compleet 120x190 kapokmatras met 2 veeren kussens voor f45,- Hoeden tegen zeer verlaagde prijzen. Koningstr. 86-88-90-92 Den Helder lil beleefde de heer Dalnieijer het, dat een partij in een paar jaar van grijs groen werd. Ook de lieer Parlevliet had deze ervaring. Op een vraag van de heer K.Vermeulen, deelt de heer Dijt mee, dat een weinig grijze partij bij tweede keuring eén certifi caat kan bekomen, wanneer de grijze, planten uitgetrokken zijn. De voorz. deelt mee, dat tot opgeven voor de keuring nog gelegenheid bestaat tot 15 April a.s. Op voorstel van de heer Lap zal wellicht prof. Van Slogteren een inleiding houden over het grijs. Staande de vergadering geven nagenoeg allen zich op. De voorz. sprelekt van een' bemoedigend begin en hoopt," dat de keu ring aan haar doel zal beantwoorden. „De Narcis". De heer S.Flens zou het daarheen wil len leiden, dat de leden automatisch lid worden van „De Narcis". Thans nemen de 280 leden van deze vereeniging be sluiten, waaraan wij toch onderworpen zijn. Voorz. verzoekt de afgevaardigden dit punt ter Alg. Verg. ter sprake te brengen. Tegen de parasieten. De heer Parlevliet vraagt ot er geen middel is om de Nederlandsche kweeke- rijen in Amerika, die zich zoo tegen op heffing van het invoerverbod verzetten en dus parisiteeren op de Hollandsche cultuur, te boycotten. Anna Paulowna, Hillegom en omstreken, waar men meest tulpen verbouwt, zijn eveneens tegen op heffing, omdat zij er slechts scha van ver wachten. Bij de laatste „hearing" in Amerika, zijn onze organisaties niet vol doende doortastend opgetreden. Men dacht, dat Amerika genoopt zou zijn, de invoer weer toe te laten, maar belang hebbenden in Amerika werkten tegen en zoo bleef de zaak zooals ze was. Hij vindt dat er een onvergeeflijke fout is gemaakt. De lieer Sdhumaker is van meening, dat over een paar jaar het verbod wel opge heven zal worden. Op heden is er in Amerika nog te veel tegenwerking. Men wil er zelfs van de permits geen gebruik maken. De voorz. verwacht, dat ook voor de tulpenbouw bij openstelling van Amerika beter dagen aanbreken. Het is z.i. een algemeen kweekersbelang. De heer S. Flens herinnert aan het ar tikel van prof. Sleeswijk in de „Tele graaf", waarin hij van de tegenwerking van Nederlandsche kweekers in Amerika sprak. Hij vroeg hem in een brief omi mededeeling van hun namen, doch kreeg geen antwoord. Volgens de bladen zou de kweeker Freiling naar Holland terugkee- ren en op openstelling willen aandringen^ wanneer hij kans zag in twee jaar al zijn zijn bollen weg te werken. De heer Parlevliet zou Freiling en Rijnveldt, die veel nieuwe soorten telen, willen boycotten en wil dit punt op de Alg. Verg. behandelen. De heer Schu- maker echter zou het liever laten rusten. Als Texel met zooveel voor de dag komt, wordt je hinderlijk, meent hij. De heer Krelage heeft op dit gebied al zooveel ge daan. De heer Flens zou het echter niet kwaad vinden, wanneer de heer Parlevliet er eens flink mee naar voren kwam. De secr. heeft destijds 'het Hoofdbe stuur in overweging gegeven naai' aan leiding van prof. Sleeswijk's artikel bedoelde Nederlanders uit te sluiten of, wanneer daar aanleiding toe was, in eer te herstellen. Het antwoord was, dat 'het oude kost was en dat we de zaak maaTj moesten laten rusten; ze zou nu wel gauw in orde komen. De heer Parlevliet wil toch iets doen, al was het alleen maar' om die kweekers een slapelooze nacht te bezorgen. Na eenige bespreking wordt aangeno men het voorstel-S.J.Flens om het Hoofd bestuur te verzoeken in overleg te treden met hen, die in Amerika de Nederland sche cultuur tegenwerken en wel naar aan leiding van de toezegging van de kwee ker Freiling, bovenvermeld. Mocht het geen sucoes hebben, dan zouden die kwee kers moeten worden geroyeerd, wat ech ter niet zonder reglementswijziging zou kunnen geschieden. De heer Lap zou op een betere „hea ring" willen aandringen. Hij verwacht daarvan anders geen resultaat. Flierna sluit de voorz. met een opwek- kng, om de film van Bol tot Bloem te gaan bijwonen, de vergadering. DE VERBOUW VAN BROUWGERST. DOOR K. BOSJE. (Slot.) Meststoffen als: zwavelz. amm. en vooral kalkammon. salp., leunasalp. en nitrophoska, die èn de vlugwerkende salp. stikst. èn de langzamer, maar aanhoudend werkende ammon stikst. bevatten, wonnen het zonder uitzondering van de meststof fen met enkel salp. stikstof. (Rod. Mar.: Men zij voorzichtig met stikstof. Veel snel werkende stikstof werkt wel gunstig op de opbrengst, al thans, wanneer het gewas op de been blijft, maar maakt de korrel rijk aan eiwit, dus ongeschikt voor de brouwerij. Daarom geve men aan brouwgerst liever geen stikstof, in elk geval geen salpeter, zoo noodig wel langzaam werkende stik stofverbindingen, als zwavelz. ammon. enz. Maercker meent zelfs, dat vooral guano niet zelden zeer gunstig werkt op de kwaliteit".) De grootten der opbrengsten waren gemiddeld gelijk; de door juiste keuze der meststoffen verkregen betere kwali teit openbaarde zich in: le. een lager eiwitgehalte; 2e. een hoo-, ger kl. (of 1000-korrel-)gewicht en 3e. een betere sorteering. Waar ammon. stikstof dus beter werkt en bovendien goedkooper is, zal men hier aan de voorkeur geven, behoudens (zoo noodig) een kleine gift salp. in het vroege voorjaar, teneinde in de onmiddellijke behoefte van het jonge gewas aan stikst. te voorzien. Immers, dan is in de regel de bodemtemp. nog te laag voor een le vendige omzetting van ammon. in salp. stikst., waardoor de mogelijkheid bestaat dat het jonge gewas dan geen voldoende stikst. kan opnemen. Wat betreft, de voor brouwgerst benoo- digde hoeveelheden geeft men gemid deld in Duitschland 25—40 kg. zuivere stikst., d.i. plm. 125—200 kg. zwavelz. ammon. per H.A. Omtrent het oogsten merkt Ten Ro- dengate Marissen het volgende op: „Bij ons maait men de gerst meest in de geeil- rijpheid, brouwgerst laat men op stam volrijp worden, zoodat ze bijna onmiddel lijk kan worden binnengehaald, de korrel lijdt dan zoo weinig mogelijk. Voorts wordt aangeraden, haar dadelijk te dor- schen, of er anders mee te wachten, tot na het „zweeten". Bij 't dorschen dient men te letten op het korten, want te sterk korten kan gevaarlijk worden voor de kiemkracht. Na het dorschen wordt het graan scherp gesorteerd, omdat men als brouwgerst alleen voor partijen met ge lijke korrelgrootte de hoogste prijzen be dingt." GIJ VERDIENT uw abonnementsgeld voor een heel jaar, wanneer ge trouw de adver tentiekolommen van het Texelsche Courantje leest. Leesgeld: een kwartje per maand; buiten den Burg verhoogd met de porto. OUDESCHILD. Ook hier een korfbalclub? Naar we vernemen wordt gepoogd hier een korfbalclub op te richten. DE COCK5DORP. Prov. Bondsdag Chr. J. V. Op 2e Paaschdag woonde een 9-tal le den der Chr. Jongelingsvereen. te Ooster end, Zuid-Eierland en de Cocksdorp de Provinciale Bondsdag van het Neder- landsch Jongelings Verbond te IJmuiden bij. Ds. Swaan, uit IJmuiden, leidde de kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Het kerkgebouw was meer dan vol. Verschei dene stoelen en banken moesten zelfs bijgeplaatst worden. De vergaderingen werden gehouden in de fraaie jeugdkerk (Betlehem-kerk), die ook geheel bezet was (500 zitplaatsen). Op de middagvergade ring sprak de bondsvoorzitter, ds. P. Veen uit Utrecht over „Verbreeding en verdieping van ons werk". Des middags werd een boottocht gehouden door de havens met een der groote salonbooten! van de Alkmaar Packet. Er werd geschut in de nieuwe sluis, 's Avonds werd in het Geb. v. Chr. Belangen etn gezellige avond georganiseerd. Jammer, dat het gebouw alle belangstellenden lang niet 'kon bevatten. Hoogst voldaan keerden onze Texelsche vrienden de volgende dag huiswaart. Als uw rug, leden en spieren pijndoen; als gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuw achtig voelt; als de urine bewolkt is of pijnlijk, kunnen uw nieren verzwakt zijn. Misschien door een gevatte koude, over matig werk ot zorgen, doch wat ook de oorzaak zijn moge, de verzwakte nieren moeten verstrekt worden. Beproef Fos ter's Rugpijn Nieren Pillen, liet sedert jaren bekende middel. 168 Als de nieren traag worden en het bloed niet meer geregeld filtreeren, blijven urine zuur en andere onzuiverheden in het bloed achter. En deze schadelijke stoffen kunnen ischias, spit, rheumatiek, waterzucht, blaas- aandoeningen en niergruis veroorzaken. Vraag het aan uw eigen kennissen en hoor hoe zij Foster's Pillen prijzen. Bij alle drogisten enz. f 1.75 p. flacon. Eenige kennisgeving voor Texel. Hiermede geven wij kennis van de ge boorte van onze dochter BERNARDAJANNY A. DROS—Bakker G. DROS. de Cocksdorp, Texel, 8 April '31. ONDERTROUWD: REIJER EELMAN en KLASKE VOGELZANG. Den Burg, whheYminalaan 9 April 193L Huwelijksvoltrekking 21 April a.s. GEVRAAGD in Eierland of de Cocksdorp een partijtje bloembollen, aan te nemen Brieven onder no. 571 aan het bureau van dit blad. TE KOOP: met schuur aan de weg en groote tuin. Frontbreedte 12 Meter. AdresKoogerweg 9. Tevens een groot pullenhok. AFVAART 10 UUR. H. KEESOM. PRENTBRIEFKAARTEN MOOI TEXEL. BOEKHANDEL PARKSTRAAT zal voor het zomerseizoen een collectie prentbriefkaarten, ook foto's, van Texel ontvangen, mooier en in grooter verscheidenheid dan ooit. Wederverkoopers: ruime korting grond te de Koog of omtrek, achter den nenbosch aan publ. weg, cult, grond, dus geen duin, geen erfp. Brieven met voll. inl. betr. prijs en ligg. gaarne spoedig onder letter S.L.B. Nygh en van Ditmar's Adv. Bur. den Haag. smaakvol en voordeelig. Weverstraat, Den Burg. Op Dinsdag 14 April a.s. des avonds 8 uur spreekt in café den Burg Secretaris van het Hoofdbestuur over het onderwerp Inleiding van den heer M. D. DI|T over Toegang vrij. Debat vrij. maar om te weten, dat wij vanaf heden al onze leveren met Een kapok kussen voldoet niet ten volle. Daarom Veeren kussens bij uw kapokmatras. wegens voorbereiding van onzen totalen Uitverkoop door aankoop van perceel Koningstraat 88 en algeheele verbouwing Voor heden Prima Tweedmantel in alle maten Prima charmeuse Japon in alle kleuren en maten Tweedjapon Aardige Tweedrok Charmeuse Blouse in alle maten 9.75 8-75 6,90 2.75 4,90 mui Him min mui min

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2