Texelsche Courant van Zaterdag 11 April 1931, Koop bij MOERBEEK TWEEDE BLAD uw Mantels en Japonnen Is het zoo niet? Rechtsvragen. Texelsche Berichten Van Bol tot Bloem. 1 Een portie Anti-Malaise. Zwarigheden moeten prikkels zijn, geen struikelb lokkenPotgieter. Anderen kunnen u een kans geven, maar alleen gij zelf kunt deze aangrijpen. Talent zonder tact is even onbruikbaar als stoom zonder geleiding. Dr. v. Hamel Roos. Alle echte munten hebben namaaksels; het namaaksel van zakendoen bestaat in speculatie. Het is met het leven als met een rede voering, het komt meer op de inhoud, dan op de lengte aan. Laurillar i. Hij gebruikt de tijd slecht, die steeds op goede tijden wacht. De gezamenlijke Nederlandsche schoen fabrikanten hebben een advertentiecam pagne op touw gezet. In de dagbladen zal voor plm. f50.000 worden geadverteerd: „Adverteeren doet verkoopen". Dat leert de ervaring, als men het maar verstandig aanlegt. Abonnees-Texelsche Courant kunnen kosteloos rechtskundig advies bekomen. Vragen te zenden aan het bureau van dit blad. Voor porti twee postzegels van zes cent bijsluiten. Invaliditeitswet en Ziektewet. Vraag: Een arbeider heeft van een bol- lenkweeker een stuk werk aangenomen, niet op contract. Moet de arbeider rente zegels plakken? Moet men zich aan de Ziektewet houden? Moet de arbeider de helft van de premie betalen? Antwoord: "Art. 4a der Invaliditeitswet luidt als volgt: „le. Onder arbeider wordt in deze wet mede verstaan ieder, die in aangenomen werk ten behoeve van een ander persoon lijk arbeid verricht en ten aanzien van, wie door het bestuur der Bank niet is be slist ,dat hij in de zin der Ongevallenwet 1921 of der Land- en Tuinbouwongeval- lenwet 1922 in een onderneming eenver- zekeringsplichtig bedrijf uitoefent. Hij wordt geacht die arbeid krachtens ar beidsovereenkomst te verrichten in dienst van degene, van wie het werk is aange nomen. Hetgeen voor de verrichting van die arbeid wordt genoten, wordt als loon in de zin dezer wet beschouwd. 2e. Indien de in de aanhef van het eerste lid bedoelde persoon zich bij het verrichten van de arbeid laat bijstaan door een ot meer personen, worden ook deze personen voor de toepassing van de wet beschouwd hun arbeid te verrichten krach tens arbeidsovereenkomst in dienst van de in het eerste lid bedoelde persoon, van wie het werk is aangenomen. Hetgeen voor de gezamenlijk verrichte arbeid wordt genoten, wordt als loon in de zin dezer wet beschouwd. Art. 10 is van toe passing." Uit het bovenstaande volgt, dat door de kweeker zegels moeten worden geplakt, zoowel voor de aannemer als voor zijn mede-arbeiders. Het bovenstaande .geldt alleen, indien de aannemer zelf arbeid verricht, hetwelk in casu toch het geval is. Aan de Ziektewet moet men zich inder daad houden. De helft van de premie mag op de arbeider worden verhaald. Een koopkwestie. A. koopt zeker artikel tegen f 10 per ton. Hij neemt minder af, dan de leveran cier meende te kunnen leveren, in welk geval hem een ihooger prijs in rekening wordt gebracht. Dit was echter niet over eengekomen. Moet A. betalen? Antwoord: Wanneer in de prijsopgave is vermeld, dat de prijs van dat artikel b.v. 110 per ton is, zonder dat daarbij wordt gesproken over een minimum af te nemen hoeveelheid en men bestelt dan 'n zeker kwantum, dan is de verkooper ver plicht te leveren naar een prijs van f10 per ton, m.a.w. voor de prijs, waarvoor hij heeft geoffreerd. Het gaat niet aan, wanneer een kleine bestelling wordt ge daan, de prijs maar eigenmachtig te ver- hoogen. De verkooper had, wanneer hij voor de opgegeven prijs een dergelijke kleine hoeveelheid niet kon leveren, de kooper er van in kennis moeten stellen, dat de prijs moest worden verhoogd en moeten vragen of de kooper daarmede ac- coord ging. Wij veronderstellen echter, dat de verkooper in zijn offerte wel ver meld zal hebben, dat bij kwantums onder een zeker aantal tonnen, de prijs werd verhoogd. Is dit niet het geval, dan be hoeft de kooper geen duurdere prijs te betalen, dan bij de offerte is vermeld. Overzicht Wolveemarkt 2—8 April. Op de afdeeling schapen was over het algemeen een zeer kort aanbod, terwijl de handel over het geheel slepend was met in geen geval hooger prijzen (n.l. te Leeuwarden, Utrecht, Rotterdam, Sneek, Purmerend en Groningen.) Wanneer bin nenkort de jonge lammeren ter markt verschijnen, zal er wel meer leven op deze afdeeling komen, thans is de stem ming wel uiterst stil. Op de Leeuwarder veemarkt worden deze week de eerste lammeren verwacht. „DE NARCIS". De Vereen. „De Narcis" hield te Haar lem haar jaarvergadering. Daar zij op Texel verscheiden leden telt, deelen we omtrent die vergadering 't volgende mee Aantal leden 294, tot de keuringsdienst toegetreden 4157 bedrijven. Tot het nar- cissensnijbloemencontract toegetreden 1140 personen, totaal 5068. De keuring werd verricht door 19 controleurs. In totaal werden gekeurd 934449 R.R. ot 1333 H.A., verdeeld over over 3762 be drijven. Voor de export werden 398 partijen afgekeurd, 1645 manden ver nietigd. Bij de behandeling van 41 over tredingen van het snijbloemencontract vie len 22 veroordeelingen (boeten van f5. tot 1500). De ontvangsten bestonden in keuringsgelden plus 2-cent-per-roe-fonds 15521S, boeten 13705, contributie f882, Uitbetaald: keuringsdienst f32325, stati stiek f1300, fonds Amerika f4750, 2-oent- per-roe-fonds f 1S492. De uitplantver- meerdering in 1930 was 340 H.A. Het keuringsgeld blijft 6 cent per roe. Minit- mum tl.—. Aan vera'fwonenden met minder dan een halve H.A. wordt boven-, dien de helft van de extra reiskosten be-, rekend. Reglementair is vastgelegd, dat tweejarige narcissen ook het eerste jaar voor de keuring moeten worden opgege ven. Wat de tegenwerkende Nederlanders in Amerika betreft: het Centr. Bloem bollen-comité zal overwegen wat gedaan 'moet worden. Nog werd besproken het verzoek te bewerken, dat de aangeslote nen bij de Keuringsdienst automatisch lid worden van „De Narcis", zonder de f3.- contributie. Wanneer echter die 4000 aan geslotenen lid werden, zouden afdeelingen gevormd moeten worden, zooals bij de Alg. Ver. v. Bloembollencultuur. Tegen betaling van f3.kan een ieder lid wor den. Wanneer die 4000 aangeslotenen lid, worden tegen f3.ontvangt de Vereeni- ging daarvoor jaarlijks f12000 contribu tie en kan het keuringsgeld daardoor ver laagd worden. Hiermede ging de vergade ring accoord en daarna volgde sluiting. Aanbesteding „Jeugdherberg". Voor de N.V. Texels Eigen Stoomboot- Onderneming is door architect J.v.d.Pijl alhier op Zaterdag 1.1. aanbesteed de ver bouwing van de boerderij „Panorama" tot Jeugdherberg. De uitslag is als volgt: Metselwerken Th. Witte f2880 (ongeldig); I. Voigt 12990; J.Trap f3223; L. Bruin en Zn. 13480; Th. Buisman f4740. Timmerwerken: W. Bruin f3975; J.Drijver Cz. f4220; J. Smit f4751; Gebr. Schoenmaker f 4845 J.J. van Wessem f4850; M. Blom f4950; Fa. Bakker en Koorn f5765. Zink- en loodwerken: P. Oele f620; J. Agter f670; N. de Graaf f799.50. Glas- en verfwerk: J. G. Dekker f628; J. C. Roeper f970; C.Bremer f1090. Electrische lichtinstallatie. L. Daalder f135; J. Bruin Jz. ff 143; A. Knopperts f 149. Ledikanten J.Drijver f880; Bakker en Koorn f982; M. Blom f995; J. Bakker f1022; Gebr. Schoenmaker f1145; J.J.v. Wessem f1150; J. Smit 11159; N.V. Ph. Vlessing f 1274.50 Perceelen 1 tot 5: W. Bruin f8820; J. Drijver f88 53. Massa: J. W. Bakker f 12975.—. Het werk is aan de laagste inschrij vers gegund voor de bedragen, achter hun namen vermeld, dus aan: I. Voigt, W. Bruin, P. Oele, J. G. Dekker, L.Daal der en J. Drijver. o De oplevering moet plaats hebben op 30 Mei a.s., dus een week later, dan men, aanvankelijk had bepaald. Gaarne had men de Jeugdherberg tegen Pinksteren geopend, doch daar eerst met de Schoon heidscommissie en Jeugdherberg-Centrale moest worden gecorrespondeerd en ge confereerd, werd dit onmogelijk. We kunnen meedeelen, dat de Jeugd herberg geheel naar de eisch wordt inge richt. (T.E.S.O. tast flink „in de buuF'en toont opnieuw de geest des tijds en haat belang te begrijpen); er kwamen reeds aanvragen van „trekkers" binnen. We hopen straks te kunnen gewagen van zwermen, die op „Panorama" neerstrij ken. (Deze naam mogen we zeker wel blijven gebruiken? We weten geen beter dan „Panorama"). Meermalen zullen we gelegenheid hebben over dit instituut uit te weiden. Thans willen wij volstaan met als onze oprechte wensch uit te spre ken, dat het aan zijn doel ten volle moge' beantwoorden. Gezien de degelijke voor bereiding, de steun, welke van diverse, kanten verleend is en nog werd toege zegd, en niet het laatst de onbekrompen wijze, waarop T.E.S.O. hier voor de dag gekomen is, twijfelen we aan dat succes geenszins. Een uitnemend geslaagde filmavond was het, die de besturen van H.B.G. en Ver. voor Bloembollencultuur, afd. Texel, de leden met hun huisgenooten en verdere belangstellenden in hotel Texel op Don-) derdag hebben bereid. Vertoond werd de film „Van Bol tot Bloem", een product van de Multi-film-mij. (dir. de heer Mol) te Haarlem, vervaardigd in opdracht van het Centraal Comité en bestemd voor propaganda in het buitenland. De film be staat uit vier deelen, elk van plm. 350 M'. lengte. Zonder aarzelen verklaren we, dat deze film getuigt van goede smaak, ja, van kunstzin, en van groote technische vaardigheid. Wat haar vooral zoo interes sant maakt zijn de z.g. vertraagde opna men. We maakten 'n praatje met de heer Rouw ,de handige operateur, die ons ver telde, dat normaal 16 beelden per secon-, de op de filmband worden vastgelegd; bij vertraagde opname slechts écn per uur, dag en nacht, soms, zooals bijv. om het wortelschieten van een hyacinth-bol op te nemen, drie maanden achtereen. Men maakt hierbij gebruik van een automaat, door de heer Mol zelf geconstrueerd. Laat ons echter bij het begin beginnen* d.w.z. met de opening, welke geschiedde door de heer Schumaker, die in korte trekken het doel van deze avond en van de film uiteenzette en er op wdes, dat het; Centraal Comité in het leven is geroe pen om de propaganda voor de Neder landsche bloembollencultuur eens flink ter hand te nemen. Een der middelen bestaat nu in deze film welke zeker haar doel wel zal bereiken. In korte trekken zullen we aangeven, wat de film alzoo te zien gaf. Groote keuze Scherpe prijzen Sneeuw dekt de velden, ijs het water, 't is grimmig koud, maar in de huiskamer vertelt een bloeiende bol reeds van milder dagen. We wonen een tentoonstelling van bloeiende bolgewassen bij inJanuari. Sprookjesachtig! Bloeiende hyacinthen kondigen midden in de winter de lente reeds aan. Interessant is zéker dat wortel- schieten en in bloei geraken, dat zich in, weinige oogenblikken voor ons oog vol trekt. Hoe dat mogelijk is, stipten we boven even aan. We maken de herfstwerkzaamheden mee, het bewerken van de grond, ook met de frais, het mesten, het planten en het dekken. Eindelijk komt het voorjaar met de crocus als eersteling, dan de, hyacinth en de narcis, ten slotte de tulp. Dan allen op naar de bollenstreek. Dui zenden trekken er heen. We maken een, vliegtocht en krijgen een goed denkbeeld, van de uitgestrektheid en de dichtheid van het met bollen beplante gebied in Hollands bollencentrum. Maar we krijgen meer te zien, het drogen, schoonmaken, sorteeren (ook me chanisch) en tellen van de bollen, het ver zenden naar alle deelen van de aardbol, waar ze in trotsche parken of bescheiden stadstuintjes belanden, soms zelfs, zooals te Londen, op het dak van een warenhuis' Self ridge's"). Een tip naar Londen, Berlijn en Kopenhagen, waar meer bollen en bloemen worden verhandeld en voor versiering aangewend dan we verwacht ten, besluit met nog een paar vertraagde, opnamen (en dus „versnelde projectie") dit buitengewoon mooie filmwerk. Alle eer aan de heer Mol en zijn assitent, die deze film vervaardigden en daarmee een goede indruk van hun kennen en kunnen hebben gevestigd. De heer Schumaker sloot met 'n kort woord en sprak de wensch uit, dat dé film aan zijn doel zou mogen beant woorden. Naar we vernemen zal de film volgende week waarschijnlijk voor vertooning in het buitenland worden verzonden. Er wor den in totaal drie copieën gemaakt, zoo dat de film toch nog in ons land kan worden vertoond. Tot heden heeft de operateur plm. 40 afdeelingen bezocht. Er is aan de film plm. twee jaar gewerkt. Een ondernemend multi-millionnair. Hier ziet ge de Amerikaansche multi- millionnair William Leeds, die deelnam! aan de historische vlucht van de Zeppe lin rondom de aardbol en thans van plan; is zijn leven op de onderzeeboot-poolrei9 van de „Nautilus" in de waagschaal te stellen. Men nam plm. 4000 M. op, doch alleen de meest geslaagde gedeelten werden saamgevoegd tot de film, welke Don derdag zoo'n succes heeft geoogst bij het talrijk publiek, dat hotel Texel's zaal vulde. Over Politiek en Landbouwcrisis. De Liberale Staatspartij (Vrijheidsbond) belegt Dinsdag een propaganda-avond met als sprekers de heeren Mr. J. Rut gers, secr. van het Hoofdbestuur te Am sterdam en ir. M.D.Dijt, te Eierland. Toe gang en debat vrij. (Zie adv.) Sportnieuws. Men schrijft ons: Texel I—AIcmaria Victrix. 4-3. Maandag 2e Paaschdag speelde Texel- comb. tegen A.V. II. Het was schitterend weer. Vandaar wellicht dat er niet zoo veel publiek was als bij de match tegen Schagen. De wegblijvers hebben veel ge mist. De wedstrijd was mooier dan die tegen „Schagen." Scheidsrechter Dapper liet op tijd beginnen. T. speelde voorde wind. In den beginne waren beide doelen nog al eens in gevaar, maar oefende T. meer druk uit op het A.-doel. Doelpunten kon den danook niet uitblijven. Het spel was nauwelijks begonnen, of T. maakte door Zuidewind een schitterend doel punt: 1—0. Het publiek begon luide aan te moedigen. De keeper van A. was goed. Toen hij echter een fout beging, maakte T. door Kiljan er dankbaar gebruik van. Een kopbal over de keeper heen en no. 2 was er. Dat was A. te kras. Alkmaar gooide er nog een schepje op en ver kleinde met een schitterend schot de ach- stand: 2—1. Nadat de beide doelen nog eenige malen in gevaar verkeerd hadden, kwam met deze stand de rust; voor T. tegen een reserve 2e klasser een mooie prestatie. In de rust werd er gesproken over een, nederlaag voor T., hetgeen tegen A. niet te verwonderen zou geweest zijn, daar A. nu voor de wind zou krijgen ook. Na de thee werd er door beide ploegen flink aangepakt. Het spel, dat A. nu te zien gaf, was niet zoo mooi als voor de rust. A. maakte spoedig het 2e doelpunt en men dacht, dat het nu met T. uit zou zijn. Maar T. liet de moed niet zakken, en pakte nog eens extra aan. Er werd door T. zeer goed spel gegeven. Vooral de halflinie was goed; ze voedde de voor hoede best. Het A.-doel was nogal eens in gevaar en, alhoewel de A-keeper zijn best deed, om het doel verder schoon te j T* *S|, $5?*^

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 5