Koop bij MOERBEEK vanaff33,75 Sproeten k. >mtn vp eg in hej Sprutol. Rij alle Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct., Zeep 60 ct. uw dressoirs Groote keuze Ingezonden Gemengd Nieuws houden, moest hij nog tweemaal visschen. Zoo was de stand gauw 42. Men dacht dat T. met 4—2 zou winnen, daar de tijd al mooi verstreek. Maar daar maakte een T.-speler een fout in het beruchte ge bied. De bal werd op de witte stip gelegd, een A.-speler plaatste zich er achter en daar was het 3e deelpunt: 4—3, waarmee het einde kwam van deze zeer spannende wedstrijd. Texel heeft een schitterende wedstrijd gespeeld. Het was jammer, dat er niet meer publiek was, daar men genieten kon van een spel, dat hooger stond dan in de wedstrijd Texel ISchagen I. Vooral A. gat, vooral voor de rust, spel te zien van laag langs de grond en mooie doorge speelde ballen (waarvan T. wel wat kon leeren. A. kon het, niettegenstaande het mooie samenspel, echter niet tegen T. bolwerken en moest met een 43 neder laag naar huis. „Texel" heeft deze wedstrijd ver diend gewonnen. We zien A. hier gaarne nog eens terug, daar het een prettige te genstander is. Voor de schoolvoetbalwedstrijden heb ben zich slechts drie scholen aangemeld. Vandaar, dat de wedstrijden alle op één dag zullen worden gespeeld en wel op Zaterdag 18 April. Aan heeren onder wijzers-commissieleden zal het program ma spoedig worden toegezonden. —o Zondag a.s. gaat Texel 1 naar B.K.C. Daar de kans nog niet geheel verkeken is, zullen onze jongens goed doen, zich tot het uiterste in te spannen. Waar het; verlies van ook maar één punt noodlottig' kan zijn, wordt er op gerekend, dat, at moet Texel met drie invallers spelen, zij toch met een vaste wil het tot een goed einde zullen brengen. Texel I is als volgt samengesteld: Jb. Oras Jo Ran R.Ran Jac. Oieles, N.de Graaf, S. Rijk Nellenstein, H.Ran, N.Ran, D.Zuidewind, Liotard. Vertrek boot: elf uur. De adsp. worden er aan herinnerd, dat elke Zaterdagmiddag 3 uur wordt ge oefend (in tenue.) Zondag a.s. 12 u. speelt adsp. A. (Groen zwart) tegen Juniores en adsp.-rest comb. (Wit.) Adsp. A.: J.Molenaar Jac. Geus, Jac. Helsloot, P.Bruin, G.Witvliet, J.Sainbeek P.Kikkert, A.Huizinga, M.Vlaming, J. Bruin Wz., W.Ran. A.Bakker, C.Troost, G.Bakker, J. Bruin (O.S.) M.Bakker Th. Lap, Th.v.Heerwaarden, C.Ran, Jac. de Veij W.v.Deventer A.v.d.Slikke. Res.: G.Coevert en W. Vlas. - Steunt bij gelijke prijs en kwaliteit, De Nederlandsche Industrie. Hiermede dient gij uw land En bestrijdt gij de werkloosheid. Schippersvereeniging „Schuttevaer". De Schippersvereeniging "Schuttevaer" hield Donderdag te Zuid-Scharwoude haar 68e alg. jaarvergadering. Onder meer maakte het z.g. voorschutten een punt van bespreking uit. Een afgevaardigde van Zaandam betoogde, dat het Rijk een voor beeld moest nemen aan Zaandam, waar slechts voor melkbooten dat voorschutten bestond. De heer Merks, uit Alkmaar be toogde echter, dat een boot met lammeren van Texel naar Leiden daar een uur op schutten had moeten wachten. Het bestuur zal er zijn aandacht aan schenken. We verzoeken beleefd doch dringend advertenties niet later in te zenden dan 4 uur n.m., daags voor de verschijning. Schoolnleuws. Tot de Ambachtsschool te den Helder, klasse electriciens, is 'toegelaten onze plaatsgenoot J. van Heerwaarden Fz. Tot steun van Texels Trekstation. In de Dinsdag 1.1. te Delft gehouden huishoudelijke bijeenkomst van deelne mers aan het 23ste Ned. Natuur- en Ge- neesk. Congres werd f500 gevoteerd tot steun van Texels Vogeltrekstation. Stierenkeuring. Gistermorgen had hier de stierenkeu ring voor het Ned. Rundveestamboek plaats. Juryleden waren de heeren E. Koster Dz., Berkhout, en Jb. Kaan Kz., Wieringerwaard. Aangeboden werden: Driejarige stier van Stierenvereen. „Ons Belang" den Hoorn: Cor 20; ter monste ring aangeboden; was reeds ingeschreven. Tweejarige stier van J. Witte Jz., „Bloemwijk", Cobus Notis. Goedge keurd. Een achttal 1-jarige stieren: van P.C.Hin Az., Spang, Constantijn E 26; van J.Witte Jz., „Bloemwijk", Frans II; van Goeman en De Porto, de Waal, Frans 18; van J. Witte Jz., „Bloemwijk" Robert; van Jb. Keijser, Ongeren, Pie- ter; van D.Roeper, Akenbuurt, Adriaan; van Jb. Boersen, Zevenhuizen, Pukkie's Max; van A.P.Dalmeijer, Oudeschild, Janus. De eenjarige stieren konden aan de ge stelde eischen nog niet voldoen. Van do heer Jb. Boersen werden twee koeien in het N.R.S. ingeschreven. voorjaar, koop» tijdi,. et n pot OUDESCHILD. Woningbouw. Maandag spreekt hier de heer Bommer, secr. van de Nat. Woningraad, uit Am sterdam, met het doel tot de oprichting eener woningbouwvereeniging te komen. De heer H. Klimp zal een inleiding hou den over „Woningtoestanden in het alge meen en op Texel in het biezonder". (Zie adv.) Veevervoer. Gedurende de laatste week zijn van Texel verzonden: 24 koeien, 18 kalveren, 15 varkens. Visscherij. De vorige week kenmerkte zich door flinke garnalenvangsten. Er werd aange bracht ruim 13200 Kg. garnalen. De prij zen waren ook goed en blijven tot heden toe best. Met de kommenvisschers gaat het niet best. De haring is zoo goed als niets waard. Dat is dit jaar wel een strop: veel schade door de late vorst en weinig verdienste. Hopen we, dat over eenige tijd de geep het goed moge maken. Dit is anders wel een loterij, want de laatste jaren is er door de kommenvisschers wei nig geep gevangen. Naar we vernamen, was er Donderdag één geep gevangen. Dit is nogal vroeg in de tijd. DE DIJK- EN HAVENWERKEN. De zandzuigerij gaat thans best. Bij het Z.W. havenhoofd zijn al verscheidene bak ken vol zand gestort en met laag water komen die plekken al eenigszins boven. Aan de rails voor de zandtrein wordt met alle macht gewerkt. Die ligt al een stuk' langs de Nieuwe Weg. Vrijdagmorgen werd begonnen met het afnemen van da steenglooiïng van het Oostelijke haven hoofd. De steenen worden gebruikt op de zinkstukken. Een derde zinkstuk is bij de R.K. kerk neergelaten. Inmiddels is hier een kraan gearriveerd en worden door Van Hattum en Blankevoort basaltzuilen voor de dijk gelost. DE KOOG. Een goed begin. Hoewel in de morgen van de le Paasch- dag het weer zich niet van de mooiste kant liet zien, en de regen overvloedig neerviel, hebben de tijdelijk hier vertoe vende gasten het toch nog best getroffen. Het prachtige lenteweer heeft er veel toe bijgedragen, dat men van duin en strand kon genieten. Zeer velen hebben dan ook weder"^gebruik gemaakt van hun Paaschvacantie om eenige dagen in onze badplaats door te brengen. Menigeen nam zijn intrek in het badhotel en „Mieren nest". Ook waren eenige particuliere zo merhuisjes reeds bezet. Ja, zelfs hadden eenige kampeerders reeds hun ten(en hier opgeslagen. Thans is het grootste ge deelte weer vertrokken. Er waren vele bussen en auto's noodig om alle gasten weer naar de haven te vervoeren. Moge de Koog met zijn prachtig duin en strand bij velen, en vooral bij degenen, die voor het eerst hier vertoefden, een gunstige indruk hebben achtergelaten DE MOK. Commandant Vliegkamp. Kap.-luit. ter zee K. van Aller, onlangs uit Oost-Indië teruggekeerd, heeft het be vel over vliegkamp de Mok aanvaard. OOST. Bazar Fanfarecorps V.I.O.S. De opbrengst van deze bazar heeft de verwachtingen verre overtroffen. Hoewel het batig saldo niet precies te noemen valt en we ons aan een voorspelling lie ver niet wagen, kunnen we toch wel zeg gen, dat het resultaat de bestede moeite en tijd rijk heeft beloond. We kunnen nog meedeelen, dat de fietsen bij loting ten deel zijn gevallen aan de heeren B.T., Zondervan en G.Dros. De nummers, waai de verdere hoofdprijzen op vielen, vindt de lezer elders in dit nummer. llllllllllllllllllllllll BINNENLANDLTllllllllllilllllllll Hedenmiddag, zoo lazen we giste ren in de dagbladen, heeft de Comm. der Koningin de bloembollententoonstelling te den Helder geopend. De gemeenteraad van Anna Pau- lowna heeft f30.000 gevoteerd voor in standhouding van de bloembollenveiling - te Breezand, welke te kort bedrijfskapitaal had. Volgens het marktbericht werden gisteren te Leeuwarden 46 lammeren aan gevoerd; handel stil; prijzen niet geno teerd. Diepenveen besloot tot het deelne men aan de drinkwatervoorziening van Deventer uit. Bij de veehouder Blankendaal te Warmenhuizen is een wonderkalt geboren Het lichaam bestaat uit twee voorstukken, terwijl de achterbouten in elkaar waren gegroeid, waardoor dit kalf 2 koppen, 7 pooten en 2 staarten bezit. Een kip van A. B. te Lekkerkerk legde een ei van 120 gram. Donderdag is door de electriscbe treinen proef gereden: Uitgeest-Alkmaar De afstand Uitgeest-Alkmaar werd door de electrische trein in 12 minuten afge legd (stoomtrein 16 minuten). Voor de boemeltreinen was ae rijtijd 17 minuten (stoomtrein 24 minuten). Het traject Am sterdamAlkmaar wordt nu door elec trische snel- en boemeltreinen afgelegd in resp. 29 en 41 minuten, (stoomtrein resp. 44 en 71 minuten.) Het ligt in de bedoe ling om het uur een trein van Amsterdam naar Alkmaar te laten vertrekken. In Noord-Limburg wordt onder des-- kundige leiding een uitgebreide proef ge nomen met bloembollenteelt. Het vierjarig zoontje van C.Schoon te Bovenkarspel is onder een auto gedood. Een inwoner van Soest eischte, dat het gemeentebestuur hem een kiezerslijst zou bezorgen. De prijs, die de gemeente hem mag berekenen, is maximaal f5. Het drukken der lijst zou minstens f 1000 kosten. Men heeft nu de minister stond er op dat de gemeente aan het ver zoek gevolg gaf een aantal schrijvers aan het werk gezet die de lijst voor f 40CR zullen uitschrijven. Maar wat te doen als de man om een tweede exemplaar vraagt ot een ander inwoner dezelfde eisch stelt? llllllllllllllllllllllll BUITENLAND. Minstens 125 visschers zijn in een storm bij de kust van Korea omgekomen. Meer dan 100 schepen vergingen. De Portugeesche autoriteiten heb ben in verband met de opstand op Madei ra dertig hooggeplaatste officieren, oud ministers en andere vooraanstaande per sonen laten arresteeren. HELPT ELKANDER. Geachte Redactie. Vergun mij nog eenige plaatsruimte in uw veelgelezen blad, als antwoord aan het bestuur van „Helpt Elkander." In de eerste plaats een verontschuldi ging aan de heer Van der Vis, penning meester van „Helpt Elkander". Mocht ik, hetgeen ik niet geloof, in mijn vorige stuk geschreven hebben, dat de boekhouding van de heer Van der Vis niet goed was, laat ik dan vertellen, dat bij oprichting van ons fonds de boekhoudingen, zoowel van de heer Van der Vis als van de heer' F.Blom voor ons een handwijzer zijn ge weest om onze boekhouding in te richten, beide boekhoudingen waren geheel vol doende. Is onze boekhouding thans beter, daarvoor zijn wij natuurlijk vakmenschen. Wat betreft de specialisten: Aan de vaste wal wordt door de fondsen fl.— per jaar per lid betaald aan specialisten. De specialisten te Den Helder hebben dit afgewezen, omdat ons fonds daarvoor te klein was. Thans moeten wij, evenals te Oosterend en Oudeschild per behandeling betalen. Hierdoor komen wij voor tekor ten te staan. Alle drie fondsen overschre den deze fl.belangrijk in 1930. Was dat f 1.25 per lid, dan was het nog te be talen, maar f2.kan geen van ons op brengen. Waar elders door gemeenten veel steun gegeven moet worden aan de Ziekenhui zen, was het dan geen goede taak van de gemeente Texel om de tekorten aan spe cialisten bij te passen? Doen wij geen werk van Algemeen Belang? Werken wij niet aan de volksgezondheid? Dan ook geen bijpassen meer voor Armbesturen, maar jaarlijksch een vast bedrag op de begrooting voor subsidie aan Ziekenfond sen. Het gemeentebestuur zal dan ook wel op vereeniging tot één fonds aandringen. Wat betreft administratie, die veel duur der uit zal komen: dat is toch wel wat te gek. Hebben we aan de Waal, den Hoorn, de Koog, de Cocksdorp ot in Eierland ook overal betaalde penningmeesters en secretarissen? Dat is toch niet noodig? De bestuursvorm voor een fonds over geheel Texel zou natuurlijk eerst gezocht moeten worden. Maar één penningmeester voor heel Texel is ruim voldoende. De bode voor de Cocksdorp komt ook niet alle weken bij me aan huis betalen. '9 Woensdags stort hij het bedrag op mijn postrekening, dat kost vijf cent. Verder stuurt hij me, indien noodig, een brief met eventueele veranderingen en mede- deelingen. Ik kan u wel vertellen, dat hel) punctueel werkt. Geen hoogere kosten, doch lagere kosten met combinatie. Ik had ook niet naar de pen gegrepen, als er niets geweest was. Om ook alle menschen in Eierland en de Cocksdorp in het fonds toe te laten, moesten wij iets voor de dokters doen, die natuurlijk, als ieder in het fonds komt, veel meer keeren naar Eierland moeten dan voorheen;daar om weigerden zij Eierland op te nemen tegen hetzelfde tarief als den Burg en de Waal. Zij wilden hetzelfde tarief als voor de Koog en den Hoorn werd geheven. Dit tarief was o.i. voor Eierland veel te hoog, dat was het voor de Koog en den Hoorn ook. Daarom kwam van één onzer bestuursleden het voorstel alle leden één cent per week meer te laten betalen, we maken dan één tarief voor al onze leden. Dit was „Helpt Elkander": Den Burg en de Waal betalen thans mede voor de Cocksdorp-Eierland, den Hoorn en de Koog. In de algemeene vergadering, die toch te den Burg werd gehouden, en waar hoofdzakelijk hoofden van gezinnen uit den Burg en enkelen uit de Waal aanwe zig waren, werd dit voorstel, om andere Texelaars, die niet zoo gunstig als zij bij de dokters wonen, te helpen, met alge meene stemmen aangenomen. Nu bereiken ons stemmen uit Ooster end, dat wij hieraan verkeerd gedaan, hebben, alweer een cent meer contributie en die zullen we aan Oosterend ook wel gauw meer moeten betalen. Is het dan niet billijk, Oosterenders, dat gij die in een dorp woont, één cent per week betaalt voor menschen die anders ondanks het teit, dat ze ook in het fonds zijn, voor elke visite van de dokter op zijn vaste route tl.of f2.— bij moeten betalen, omdat ze niet in de kom van het dorp wonen In ons fonds behoeft niemand op de vaste route bij te betalen, dank zij de ééne cent extra-contributie. Dat een dokter voor een extra-oproep, afstandsgeld mag bere kenen, is volgens ons niet meer dan bil lijk. Om misbruik teg;en te gaan, laten wij de oproepers zelf dit afstandsgeld of de extra-oproep zelf betalen. Op een vergadering in Oosterend ko men echter een stuk ot wat conservatieve) leden. Dus zal die eene cent verhooging voor steun aan buitenleden er wel nooit doorkomen; toch heet het „Helpt El kander". Oosterenders, gaat door met het bren gen van financieele offers, wij zullen trach ten, ook voor u, steun te vinden in sub sidie door de gemeente. Mijnheer de redacteur, voor de tweede en laatste maal over deze kwestie mijn dank voor de plaatsruimte. G.M. Geachte Redactie. Over Woningbouwpolitiek. Vergun mij, naar aanleiding van het in gezonden stuk van de heer Jac. Bruin over „Woningbouwpolitiek en nog wat" eenige plaatsruimte. Wanneer de heer Jac. Bruin schrijft over woningbouwpolitiek, mag ik, en ook ieder ander verlangen, dat hij dat doet in' de zin der waarheid. In een moment van teleurstellingen schrijft hij n.l.: „Op Texel is voor ons al een zeer groot ter rein te bewerken, want de overheid is op gebied van woningbouw zeer, zeer nalatig In de tijd dat op Texel in de raad nog tegen de z.g. zwarte reactie moest worden ge vochten,was men er reeds van overtuigd, dat er behoefte bestond aan goede, goed- koope woningen ,die de draagkracht van de menschen niet te boven gingen. Ze kwamen echter niet." Nu volgen nalatig heidsverklaringen tegen een democratisch bewind van 8 jaar, zoomede tegen het be stuur van de Mij. tot Nut van 't Alge meen. Ik wil hier ronduit verklaren, dat hetgeen Bruin schrijft, in strijd is met de waarheid, ook in strijd is met alle öffï- cieele handelingen van de Mij. tot Nut van het Algemeen. Bruin weet zelf wel beter. In den treure heb ik het hehi al vele malen uitgelegd. De waarheid is, dat al wel 15 jaar aan het vraagstuk van de woningbouw is gewerkt. In die tijdsperi ode was eenmaal voor Oudeschild een heel mooi plan gereed. Er werden huur ders per advertentie in de Texelsche Cou rant opgeroepen tegen een huur van f2.25 per week. Ondergeteekende meldde zich aan. Doch ook niemand meer. Was dit de schuld van het bestuur van' de Mij. tot Nut van het Algemeen? Korte tijd gele den was er weer een heel mooi plan ge reed. Huur f3.per week met een ge meentelijke toeslag van 50 ct. per week., Dit plan werd door de bevoegde inspec teur niet geaccepteerd. Is dit de schuld van voornoemd Nutsbestuur of van een democratisch bewind? Wanneer Bruin zijn ontevredenheid had gedemonstreerd we gens geringe activiteit in de le of 2e Kamer der Staten Generaal betreffende milder toepassing der bouwwet op deze O

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 6