Gemengd Nseuws ADVERTENTIEN MARKTBERICHTEN Propaganda-avonfd Vrijlheidsbond. Gisteravond belegde de afd. Texel van de Vrijheidsbond een vergadering in ca fé „den Burg", waarin als sprekers op traden de heeren ir. M.D.Dijt, te Eier- land, en mr. J.Rutgers, te Amsterdam. De bijeenkomst moet slecht bezocht heeten. We geven hier een beknopt verslag, daar slechts enkele (nachtelijke) uren voorafgaan, aan het moment, waarop we met het afdrukken van dit nummer begin nen (hedenmorgen half zes). De vergadering wordt geopend door de heer Pisart, die eerst het woord geeft aan, de heer Dijt, die spreekt over „Landbouw crisis en politiek". Hij behandelt de land-i bouwpolitiek der Ned. regeering in de laatste eeuwen en vergelijkt de crisis van de tachtiger jaren bij die van thans. Spr. gaat na, waardoor de crisis nu zoo al gemeen is en wijst vooral op de sociale lasten, waarvan de onbeschutte bedrijven zoo zeer de dupe zijn. Uitvoerig behandelt spr. de maatregelen door de regeering tegen de crisis genomen: de tarwe wet, volgens spr. een onding, omdat ze het beoogde doel niet zal bereiken; het aard- appelmeelcrediet, een ramp z.i. voor de veenkoloniale boeren; het landbouwcre- diet (geweldig besnoeien op de uitgaven acht spr. een veiliger weg); de suikerbie- tenwet, welke hooger prijzen in uitzicht stelt, maar door spr. als boerenmisleiding gekwalificeerd. Spr. licht toe, waarom stichting eener agrarische partij niet ge- wenscht is en betoogt, dat oplossing van de crisis in internationale richting moet worden gezocht. Begonnen moet worden met naar een nationale éénheid te stre ven. Zoo wordt aan een broederschap der volkeren gewerkt en zóó moet z.i. naar' een crisisoplossing, worden gezocht De heer Rutgers zet uiteen waarom de Statenverkiezing meer belangstelling ver dient, dan men haar toedraagt (Prov. St. besluiten inzake prov. bestuur, wa terleiding, electriciteit, wegen, polders1,- enz.; verkiezen Ged. St. en Eerste K.)., Spr. gaat de beteekenis van de Eerste K., na, herinnert aan het Belgisch Verdrag, De verkiezing van groepsvertegenwoordi- gers (S.D.A.P. en Partij-Braat) bestrijdt hij, evenals de bewering der S.D.A.P. als zou de crisis een gevolg van het kapita listische stelsel zijn. Hij noemt in dit verband Marx een kamergeleerde, wiens voorspellingen niet uitkomen, en wijst op de „dwangstaat" Rusland. Dat de ar beider het thans beter heeft dan vóór 50j jaar schrijft spr. toe aan de onderne mingsgeest van de partic. werkgever. Hij komt op tegen de klassestrijd, bespreekt het verloopen van de diamantindustrie door te boog opdrijven der loonen, de tarwewet, het gevaar van de roode pers, het zendtijdbesluit, de vrijhandel en de ontwapeningskwestie. Spr. oordeelt nati onale ontwapening een gevaar en wereld vrede slechts door intern, ontwapening bereikbaar. Spr. eindigt met nadrukkelijk te verzoeken op de lijst van de Vrijheids-, bond te stemmen. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen maakt alleen de heer D.Frank gebruik. De heer Pisart brengt in zijn slotwoord beide sprekers dank en raadt mlet klem aan te stemmen op de lieer M.D.Dijt als een onderlegd man, ten volle berekend om de belangen van de landbouwstand te be hartigen. Sportnieuws. Met drie invallers vertrok Texel I Zon dag 1.1. met de boot van 11 uur naan B.K.C. I, Ons elftal wist deze spannende wedstrijd met 31 te winnen; de stand was met rust 11. Nu Texel gewonnen heeft blijft de spanning er in. T. moet 5 a.s. Zondag met 2 elftallen naar „Succes" op Wielingen. Vertrek met de boot 11 uur. Er is voor supporters gelegenheid bij tijdige opgave, om de toer mee te ma ken. Voor de prijs vanaf den Helder zie men adv. Voor wie zich niet opgeven wordt in de bussen geen plaats gereser veerd. Dus: tijdig opgeven. Texel I komt volledig uit. Texel II is voor Zondag aldus samen gesteld: Joh. Bruin Kramer, Eckhardt Stern, S. Rijk, M.Koorn. Nellestein, Tuinder, Zuidewind, Vroegen, Pijpers. Res.: Zeeman. Propaganda-Anti-Rev. Partij. Op Vrijdag a.s. treedt in hotel „Texel" voor de Anti-Rev. Partij als spreker op de heer C. v.d. Heuvel, lid van de Tweede Kamer. (Zie adv.) Schoolnleuws. Van 1220 Mei a.s. zal een groep leerlingen van onze Z.V.S. met de „Prins Hendrik" een oefentocht maken over en, rond de Zuiderzee. DE KOOG. Overdracht landerijen. Deze week zijn twee perceelen land met het daarop rustend erfpaohtrecht, lig gende aan de „Minister Ruysweg" en toebehoorende aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier, door verkoop in eigendom aan de gemeente Texel over gegaan. In het Ziekenhuis opgenomen. i De heer Zaal, hoofd der school alhier, is Maandagmiddag op medisch advies per ziekenauto naar Alkmaar vervoerd, ten einde in het ziekenhuis aldaar behandeld te worden. We wenschen hem spoedig herstel toe. OOSTEREND. Examens. Onze plaatsgenoot, de heer S. J. Koo- ger, leerling Z.V.S.Texel, slaagde een dezer dagen te den Haag voor 2e stuur man. OUDESCHILD. Woningbouwvereeniging. In beginsel tot oprichting besloten. Om te trachten tot een woningbouwver eeniging te komen, werd Maandagavond in de „Zeven Provinciën" een vergadering belegd, welke zeer slecht bezocht was. Men had mogen verwachten, dat voor een zoo urgente zaak, grootere belangstelling bestond. Na een openingswoord van de heer J.Bruin hield de heer Klimp een causerie over woningbouw, woninginrich ting, enz. Hoofdzakelijk bepaalde spre ker zich tot de toestanden op Oudeschild; alhoewel hij toegaf, dat over geheel Texel nog veel op dit gebied te doen is. Er moet met kracht en klem gestreden wor den voor betere woningen, maar de arbeiders zullen zich hiervoor ook opof feringen moeten getroosten. Laat zonlicht en frissche lucht uw huis binnenstroomen. Vooral uw slaapkamers moeten luchtig zijn, wees maar niet bang voor nachtlucht, want de nachtlucht van buiten is zuiver der dan de lucht over dag. Spreker had te Oudeschild enkele van de minste hui zen bezocht en sprak schande over de daar heerschende toestanden. Ook om het huis moet het zindelijk zijn; als het eenigszins kan moet er bij elk huis een stukje grond liggen, minstens een bloe mentuin. De watervoorziening is hier zeer treurig. Als men het waterkoopen bij de huur rekent, wordt deze toCh nog hoog. Nog vele zaken werden door spre ker behandeld. Op zijn rede volgde luid applaus. Hierna kwam aan het woord de secre taris van de Nationale Woningraad. Spr. zou niet al te breed uitweiden, daar als het half kon spijkers met koppen moesten worden geslagen. Hij zou in korte trekken liet werken van woning- bouwvereenigingen bespreken en begon met de beteekenis van de woningwet van 1901 uiteen te zetten. Hij noemde enkele cijfers van voorschotten, door het rijk aan woningboinvvereenigingen verleend. In 1907 was uitgekeerd 1.5 miljoen, in 1910 2 miljoen, in 1911 3 miljoen, in 1912 6 miljoen, in 1913 9 miljoen en in 1914 13 miljoen, dus steeds in stijgende lijn. In het tijdvak van 1905 tot heden was voorschot gegeven totaal voor 180.000 woningen, wel een bewijs, dat genoemde vereenigingen in een groote behoefte voorzien. De vereeniging wordt in stand gehouden met wekelijksche contributie of b.v. aandeden. Als regel moeten de ex ploitatiekosten door de huur worden ge dekt. Worden echter krotten opgeruimd en daarvoor nieuwe huizen gebouwd, dan is dit niet noodzakelijk. Als regel wordt' 2 pet. per jaar afgelost, zoodat de huizen, met 50 jaar zijn afbetaald. Als BjenW. en gemeenteraad willen meewerken, kan wel worden bereikt. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door de heeren A. Boon Jbz. en C. Boon gebruikt gemaakt. De vragen werden tot hun ge noegen beantwoord. In beginsel werd ver volgens tot het opriohten van een woning bouwvereeniging besloten. Een uitvoerig antwoord van de heer Jac. Bruin op het Ingez. Stuk van de heer A.Boon kon in dit nummer niet worden opgenomen. REDACTIE. Bedrijfsongeval. Maandag kreeg de sleepboot, welke de bakken met zand van de zandzuiger naar de dijk sleept, een tros in de schroef. Bijl de pogingen om deze er weer uit te halen, kreeg een lid van het personeel een tik van een kruk van een lier. Medische hulpi moest worden ingeroepen. Sportnieuws. Zondag a.s. wordt hier 'n propaganda- korfbalwedstrijd gespeeld tussehen Ver- do-Nigro (den Burg) en S.E.O.L.T.O. (de Cocksdorp). S.E.O.L.T.O. komt voor 't eerst in shirts uit. De firma Dros en Co,' stelt voor deze wedstrijd welwillend een terrein beschikbaar. Druk bezoek aan Texel. In de periode van 1—13 April (Paasch- vacantie) werden door T.E.S.O. 4143 per sonen en 728 rijwielen vervoerd. Geen klein getal bij het toch niet zoo gunstige weer, dat die dagen kenmerkte. Er waren zelfs reeds kampeerders bij! DE DIJK- EN HAVENWERKEN. Het gebouwtje van de Zwemvereeniging is van de dijk afgenomen. Men heeft nu voor het maken van zinkstukken meer ruimte bekomen. De zwemvereeniging moet thans naar een andere gelegenheid omzien. De steenglooiïng wordt hier thans opgebroken. De groóte steenen worden met'n stoomkraan op een bak geheschen. Mede in verband met de dijkwerken zal het huisje aan de dijk tegenover de „Zeven Provinciën" (als Jansies Huus'ie bekend) moeten verdwijnen. De eigenaar Joh.P.Dros heeft het aan het rijk ver kocht. De weg zal daardoor een paar meter verbreed en het uitzicht niet lan ger belemmerd worden. De huurders (de heer H.Burger en gezin) hebben niet dan na dwang de woning ontruimd. Gistermiddag is met het afgraven van de Hoogeberg een aanvang gemaakt. De graafmachine verplaatst in één arbeids- gang drie kwart kub. M. en per uur 25Q 300 kub. M. Ze moet plm. f 16000 kos ten, maar geeft ook een enorme bespa ring van tijd. Een tweede machine is opi komst. Deze moet telkens wel 2 kub. M. kunnen verplaatsen. De machine wordt bediend door een Amerikaan, die er zeer vlug mee kan werken. De leiding van het machinaal bedrijf berust bij een Duitscn opzichter. OOST. Een bazar, die uitstekend slaagde. Omstreeks duizend gulden schoon geld heeft de bazar ten bate van ons fanfare corps opgeleverd. Een best resultaat. BINNENLAND. illiiiilllH Er is nu zooveel kleur op de velden ten Z. en ten N. van Haarlem, dat er in1 het bollenland eindelijk sprake kan zijn van een doorbraak van de lente. Te Tilburg is de voorjaars-bijen- markt gehouden. Prijzen f3.50 tot f6.50 per korf. Kwajongens hebben bij Lonneker 'n trein doen stoppen. Zij gingen uitdagend op de baan staan. De machinist moest toen wel de trein stopzetten. De politie onderzoekt. Ingaande 15 Mei a.s. worden door de spoorwegdienst ingesteld de stopplaat sen Koog-Bloemwijk (tussehen Zaandam en Koog-Zaandijk) en Velsen-Hoogoven. Een vloedgolf van een meter hoogte vernielde in de Dollard vele netten van, visschers. Te Zwartemeer zijn vijf kinderen door het eten van waterscheerling, vergif tigd. Zij liggen nu te Hoogeveen in het ziekenhuis. Te Roermond werden op 3 April aan de eiermijn 8.100.000 eieren aange voerd. Een record. De boerderij, bewoond door J.Kraak te Echten, brandde af. Bijna 100 stuks vee kwam in de vlammen om. Oorzaak schoorsteenbrand. Urk. Vrijdag en Zaterdag is hier veel haring gevangen. Ettelijke lasten (een last is 10.000 stuks), zijn verkocht tegen één cent per pond, meest voor Duitschland. Bij Kloosterburen is op het Gro ninger Wad een torpedo gevonden van Duitsche oorsprong. Te Zaandam is liet s.s. „Magisyan" van Rangoon aangekomen met 67.000 balen rijst. De eerste in 1931. De blinde L. J. Snoek uit Almkerk slaagde te Utrecht met de hoogste lof voör het examen maohineschrijven. Ten nadeele van een cliënt van een eftectenfirma te Amsterdam heeft een familielid van de directeur f50.000 ver duisterd, hem ter hand gesteld om effec ten te koopen. Te Lisse staan de vroege narcissen in volle bloei. Een chauffeur te 's Heerenberg, die bij herhaling een auto bestuurde in dron kenschap, is veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Twee jaar mag hij geen motorrijtuig meer besturen. Illllllilllllllllllillll BUITENLAND. In Spanje krijgen de republikeinen de overhand. De koning zou de keus heb ben tussehen een bloedige revolutie en troonsafstand. Vandaag brengen de dag bladen wellicht de oplossing. In Rusland worden uitvinders met de dood gestraft wanneer zij hun patent rechten aan het buitenland verkoopen. STEMMING. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat op Woensdag, 22 April 1931, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de STEMMING ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten en verwijst voor nader biezonderheden naar de gemeente lijke aanplakborden. Texel, 14 April 1931. De Burgemeester voornoemd W. B. OORT. PREDIKBEURTEN. HERV. GEMEENTE. Zondag 19 April. Burg, vm. 10 uur Ds. Visser. Doop. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, 's av. 7 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Zuid-Eierland, nm. half 4 Ds. Plug. GEREF. KERK Oosterend vm. 10 uur dhr. Th. P. Potma Beroepen Predikant te Oostburg nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, vm. 10 uur ds. Vis. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Smidts. Doop. Alkmaar, 10 April Op de heden gehouden graanmarkt waren aangevoerd H.L. De prijzen waren per 100 K.G. Tarwe 6.00 a 8,75 Haver 5. - a 7.25 Gerst chevalier 6.50 a 7,— Vale erwten a —,00 Groene erwten (groote 28,— a 30,00 (kleine 6,— all Bruine boonen 13,00 a 16,00 Eierveiling, Hollands Noorderkwartier alkmaar 11 April Kipeieren. Aanvoer 330.000. 56/58 K.G. 3.70 a 4,00 58/60 K.G. 3,80 5 f 4,10 de 100stuks 60,62 4.00 k 4,40 62/64 4,10 a 5.00 1 ruin 4,00 5,20 Kleine eieren 0, a 0. Eendeieren. Aanvoer 70.000 3.70 a 3.80 Eierveiling Texel, 13 April Aangevoerd werden partijen, 156053 stuks Kipeieren 58-62 3,60 4,30 62-66 4,00 4,70 66-70 4,60 5,50 Kleine eieren 2,80 3,70 Zware eieren 6,80 0,— eendeieren f 3,40 a 3,50 Texel, 13 April 1931. 1 paard 3 koeien 2 kalveren 57 nuchtere kalveren 10, 6 schapen 14 biggen 3 korven kippen Purmerend, 14 April 775 Runderen waaronder 220 vette koeien f 0,80 a f 260 Gelde koeien 280 Melkkoeien 200 vette kalveren per KG 640 Nuchtere kalveren 202 Vette varkens per KG 69 Magere varkens 410 Biggen 500 Schapen Kipeieren Eendeieren 290 a 380 a 20, 30 a 40 11 a 14 1,00 170 a 280 260 a 370 1,20 a 1,40 a a a a a k a 10,- 0.38 14,- 9,- 27,- 3,25 3,50 30, - 0.43 25.— 15, 38,- 4,25 0, BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 11 tot en met 14 April 1931. GEBOREN: Pieter Willem, zv Karel Stoepker en Maria Johanna Lap; Cor nells, zv Aris Smit en Trijntje Jo hanna Immelie Dros. ONDERTROUWD: Jelle Visser en Rienk- je Kalis. OVERLEDEN: Agatha Schraag, 71 jaar, weduwe v. Cornelis Veeger; Pieter Henkes, 84 jaar, geh. m. Naatje Kui per; Cornelia Jacobusse, 73 jaar, geh. m. Adriaan van Hoorn. GEVONDEN VOORWERPEN. (Gedeponeerd ten Raadhuize) een portemonnaie, een zakmes. A GEBOREN: PiETER WILLEM zoon van R. J. STOEPKER- Lap en K. STOEPKER. Den Hoorn, 9 April 1931. Hiermede vervullen wij den treuri- gen plicht U kennis te geven van het plotseling overlijden, na een ziekte van enkele dagen, van onzen geliefden man, vader, broeder en behuwdbroe- der, GERRIT BREMAN, op den leeftijd van bijna 35 jaar. Uit aller naam, Wed. G. BREMANGoedhals. Leusderweg 165 Amersfoort, 11 April '31 Eenige kennisgeving voor Texel. Heden ontvingen wij bericht dat te Amersfoort plotseling is overleden onze geliefde zoon, broeder en behuwd- broeder, GERRIT BREMAN jbz. in den ouderdom van bijna 35 jaar Uit aller naam, Fam. BREMAN. Oosterend, Texel.

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 2