Texelsche Courant van Zaterdag 25 April 1931 s Propagandakorfbalwedstrijd DERDE BLAD. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Ongezonder! ADVERTENTIEN Korf bal'wedstrij d te Oudeschild Straatverzakking. Gistermorgen te half negen is in de Nieuvvstraat tegenover de Lagere Land bouwschool de A.P.C. tankauto (van de „Automaat") met haar rechter achterwiel tot de as in de straat gezakt. Gelukkig* vond zij steun tegen een schutting achter het perceel van mevr. de Wed. Bruin, zoo dat ze niet ondersteboven is geslagen. Achter de schutting gaat de grond een meter steil omlaag, waarin de verklaring van de straatverzakking is te vinden. Na dat de tank, welke 1000 L. petroleum be vatte, grootendeels was afgetapt,, kon de auto uit haar hachelijke positie worden verlost. Een dommekracht, en eenige zware balken moesten er echter aan te pas komen. Het ongeval trok vrij veei bekijk. Van gemeentewege zullen wel maat regelen worden genomen om herhaling te voorkomen. Reeds eerder is de bestra ting hier niet betrouwbaar gebleken. Het is gevaarlijk hier met zwaarbeladen wa gens te passeeren. Rijdt in elk geval niet bij de schutting langs, bestuurders. Anders komt ge aan de rand van de „af grond." Bouwvergunningen. B. en W. hebben vergunning verleend tot: slooping en stichting woonhuis en bak kerij aan de Weverstraat, voor C.Moojen. stichting garage te Oudeschild voor D. de Ruijter (eig. Erv. Alb. de Ruijter.) stichting woonhuis aan het Schilder- eind voor H. Brouwer. stichting woonhuis aan de Wilhelmina- laan voor P. Kalis. Sportnieuws. Van de wedstrijd welke Texel morgen op Wieringen zal spelen, hangt veel af. Wordt gewonnen, dan stijgt de waarde van de protestbehandeling in belangrijke mate. Laat T. zijn beste beentje vóór zet ten. Laat belangstellenden gebruik maken van de gelegenheid om onze spelers te vergezellen. (Zie adv.) Benoeming. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. S. Keijser, tijdelijk Rijkspluimveeteelt- consulent te Meppel, werd benoemd tot adjunct-rijkspluimveeteeltconsulent alhier. Overzicht Wolveehande 1 1622 April. Lammerenprijzen zetten nogal flink hoog in. Omtrent de wolveehandel valt weinig te zeggen. De oude slachtschapen bleken wederom niet gemakkelijk te plaatsen. De vette enter-schapen voor export nog re delijk goed koopers, al gaven de meeste markten daarvoor een stugge handel. Jonge lammeren kwamen er ook deze week nog zeer weinig ter markt, zoodat daarvan nog weinig kan worden gezegd. Alleen schijnt het ons toe, dat de prijzen nogal flink hoog inzetten. (Sneek no teerde 10—16 en Groningen 12—16 gul den per stuk.) Of deze prijzen zich bij toenemend aanbod zullen handhaven, valt nog niet te zeggen. Auto bij een botsing gehavend. Gisteren had in de Weverstraat voor? het perceel van mevr. de Wed. Rab een aanrijding plaats tusschen die luxe auto van de heer B., uit Amsterdam, en de vrachtauto van de heer P. K. De auto van B. stond geheel rechts, maar werd tamelijk gehavend, daar de straat ter plaatse smal is en de zijborden van de andere auto niet waren opgeklapt. De politie doet onderzoek. Over Eendagskuikens en Pullorum. De heer S. D. Keijser, pluimveefok ker alhier, schrijft ons: Naar aanleiding van een stukje in het nummer van Woensdag j.l. over de han del in ééndagskuikens, zou ik het vol gende willen opmerken: Dat er zoowel kuikens aan Pullorumj sterven verwondert mij niet, gezien de omstandigheden, waaronder enkelen hun kuikens grootbrengen. Men moet kuikens hebben, de tijd is er, de advertenties ii>' vakbladen worden even nagezien, een kwartje is meer dan genoeg voor zoo'n kuiken denkt men, en er wordt besteld. De kuikens komen, er wordt gauw eenige ruimte gemaakt voor 'n kunstmoederHaal maar van de zolder, maar wat ziet dit ding vuil. Best mogelijk, dat het verle den jaar zoo is weggezet. Nu geen tijd voor reinigen, dé kuikens er onder. Klaar is Kees. Twee dagen later eenige kui kens dood, de volgende dag massa kui kens dood, enz. Dan komen de klachten, die leverancier heeft mij bedrogen. Maar heeft u soms uzelf bedrogen? Wat u doen moet is dit: Koop uw kuikens van een betrouwbaar fokker, die al het mo gelijke doet om gezonde waar te leveren, leef liever 5 ct. meer per kuiken, dan dat u van een fokker koopt, die niets doet om gezonde waar te leveren. Fok de diertjes op in een goed hok, laat er goed licht in komen. De kuikens zullen het u wel vertellen. Zijn ze gaarne in het hok, hoewel de schuif open staat, dan is de zaak in orde. Zijn ze liever buiten, dan hapert er iets aan, (ik bedoel natuur lijk bij triest weer.) Wanneer u kuikens koopt van een betrouwbaar fokker en ze goed opfokt, dan heeft u eenige zeker heid, dat de zaak in orde is, maar het is geen vaststaand feit, dat u dan geen Pullorum onder de kuikens zal krijgen. Het kan best wezen, dat ondanks goede opfok en goede waar, u toch de ge vreesde ziekte onder uw kuikens krijgt, want het z.g. bloedonderzoek van de hen nen geeft geen 100 pet. zekerheid. Als dus een fokker u kuikens levert en er breekt Pullorum onder uit, dan heeft hij groot gelijk, dat hij niets vergoedt. On- dergeteekende laat al jaren zijn fokhennen op bloed onderzoeken. Resultaat steeds negatief, dus geen besmetting. Voor twee jaren terug gingen er bij mij een massa kuikens dood aan Pullorum, ondanks bloedonderzoek en goede opfok. Zoodra men er van doordrongen is, dat kuikens opfokken een vak is, dat net als ieder an der vak grondig geleerd moet worden, en men heeft het onder de knie, van die dag at zal men van geen Pullorum meer hooren. (We geven andere fokkers gaarne gele genheid hun meening ten aanzien van pullorum en vergoeding door de leveran cier kenbaar te maken. De kwestie is ze ker belangrijk genoeg. Wat het schrijven van de heer Klimp betreft, kunnen we nog meedeelen, dat de kuikens door een als betrouwbaar bekend staand fokker geleverd werden. De diertjes werden hier voorbeeldig verzorgd en vertoonden na genoeg onmiddellijk na ontvangst pullo rum. Red.) DE KOOG. Verboden toegang. In aansluiting op ons vorig bericht, deelen wij nog mee, dat vanwege het Staatsboschbe'heer niet alléén de Muy, doch ook de beschermde broedplaatsen „de Westerduinen" en „de Geul" zijn af gesloten. Alles onder dezelfde bepalingen als voorheen. Uit het ziékeifhuis ontslagen. De heer Zaal, die, zooals men weet, eenige dagen in behandeling is geweest in het Ziekenhuis te Alkrriaar, is weer teruggekeerd. Als tijdelijke onderwijs kracht heeft dienst gedaan mej. Bakker, van den Burg. EIERLAND. Een geringde ekster. Donderdag wera door Willem Stark bij het wrak in de Muy een doode ekster ge vonden, met om een zijner pooten een ringetje, gemerkt „Museum Nat. Hist. Leden 34220". Daar het ringetje al aar dig versleten is, zal de vogel er menig jaar mooi mee zijn geweest. (We hebben het ringetje naar Leiden gezonden, en zullen spoedig nadere bie- zonderheden kunnen meedeelen. Voor de de toezending van ringen houden wij ons1 intusschen aanbevolen. Ze hebben voor de vogelstudie groote waarde. Red.) OUDESCHILD. Korfbal. Het slechte weer heeft de korfballers van den Burg en de Cocksdorp, die hier Zondag een propaganda-wedstrijd zou den spelen, een teleurstelling bezorgd. Ook hun, die gaarne eens een kijkje had den komen nemen. Thans is de wedstrijd op morgen bepaald. (Zie adv.) Aanbesteding van de nieuwe school. In een advertentie in dit nummer wordt meegedeeld, dat op 11 Mei a.s. door B. en W. het bouwen van een nieuwe open bare school wordt aanbesteed. We maken hiervan met genoegen melding, omdat 't hoog tijd wordt, dat de oude sohool welke aan matige eischen zelfs niet kan voldoen wordt ontruimd. Politie. De heer Wouda, rijksveldwachter te Berkhout, is voor eenige tijd alhier aid zoodanig gedetacheerd. Emmabloem-collecte. De verkoop van het „Emmabloempje" heeft hier f20.40 opgebracht. De dames, die zich met de verkoop hebben belast, verdienen een woord van dank. DE WAAL. Woningbouw. Voor rekening van de heer P.Kalis Cz. den Burg, is door de heeren P. J. Kooger alhier en Jb. Kok, den Burg onderhands aangenomen het bouwen van een woon huis te den Burg. Recensies. Van W. Meijeringh's „Handleiding bij de invulling van het aangiftebiljet voor de rijksinkomstenbelasting" verscheen een nieuwe druk, geheel bijgewerkt en o.m. bevattende de tarieven en verdere gege- j vens betreffende de gemeentefondsbelas- j ting. Straks moet ge uw biljet weer in- vullen. Het is van het hoogste belang dit j op de juiste wijze te doen, omdat de aan slag daarnaar wordt bepaald. Voor f 1.50 hebt ge een antwoord op vrijwel alle vra gen, welke u bij de invulling moeilijk heden zouden kunnen geven. In de boek handel kunt ge het boekje bekomen. Zondag 3 Mei loopt een goedkoope trein Amsterdam Uitgeest-Den Helder in verband met de Boltha te den Helder. De Ned. regeering besloot de nieu we voorloopige bpaansche regeering te erkennen. In de Vroedvrouwenschool te Heer len is een drieling geboren van een miin- der goed gesitueerd echtpaar. De directeur heeft de kleine peuters tentoongesteld te gen 25 ct. (minimum). Het gevolg was een zeer groote opbrengst in geld en na- tura. Aan de Koninkl. Familie zal het meterschap, n.l. Maria, Regina en Wilhel- mina worden aangeboden. In 1930 is de omzet van de Coop. Roermondsche Eiermijn gestegen van 186 tot 223 miljoen stuks, dus met een vijfde. De omzet daalde van f 11.9 tot fll.4 miljoen. De gemiddelde uitbetaalde prijs van f6.30 tot f5.13 en van fl.OS tot 10.87 per kg. De prijzen zullen nog wel verder dalen. Het gewicht per 100 eieren gaat steeds achteruit. Geconserveerd wer den voor eigen rekening 1.3 miljoen eieren, waarop met inbegrip van interest f 10.327 werd verdiend. De V.V.V. te Lonneker is van plan: bekendheid te geven aan deze ge meente door middel van de film; door middel van wandelkaarten toegang te krijgen tot landgoederen, die thans niet toegankelijk zijn voör het publiek; het uitvoeren van een openluchtspel. Zondag heeft pastoor L. Stolk, eer der te Oudeschild, de dag herdacht, waar op hij voor 25 jaar benoemd werd tot regent van het Onze Lieve Vrouwengast huis te Amsterdam. Haarlems Bisschop deed door een persoonlijk bezoek van zijn belangstelling blijken. Het tweejarig dochtertje van Van D te Zuid-Laren kreeg een tobbe kokend water over het lichaam en overleed BUITENLAND. Briand zou zich candidaat stellen voor het presidentschap der Fransche republiek. De Dusseldorpsche moordenaar is ter dood veroordeeld. Hij heeft er zich bij neergelegd. Norsk Hydro, een industrieele on derneming te Stockholm, heeft een harer Ingenieurs, die reeds ongeveer twintig jaar in dienst was, op staande voet ont-. slagen. Hij wordt verdacht van het ver- koopen van fabrieksgeheimen aan Polen. De bandietenleider Jack Diamond is te New-York gearresteerd wegens mis handeling van een chauffeur, die sterke drank voor een concurrent vervoerde. Oudeschild, 24 April 1931. Woningbouwpolittek. 1 De heer Boon is als zekere lieden. Hoe zwakker ze staan, hoe harder ze schreeu wen. Het is toch al te dwaas, dat hij zichl beroept op een oproep, die reeds zoo lang geleden is gedaan, dat niemand zich die herinnert en waar volgens Boon, nie mand op afkwam. Toen onze voorman nen het algemeen kiesrecht eischten, was de belangstelling eerst ook niet groot, maar we hebben volgehouden en het is gekomen. Een man zoo vol „ide alisme" als de heer Boon, had zich dus niet zooveel jaren moeten stilhouden, maar telkens opnieuw voor de woning bouw moeten opkomen. De secr. van de Nat. Woningraad zei danaak: Als de ar beiders zich nog niet bewust zijn van het unt ervan, moeten jullie niet alleen strij den om B.enW. er voor de krijgen, maar ook om de arbeiders wakker te maken. Dat was ook mijn beddoeling, toen ik over de transport-organisatie schreef: de arbeiders oproepen tot de strijd. Daar ge voelde Boon nooit veel voor. Die zei al tijd „Laat die domme arbeiders zichzelf maar redden." Volgens de secr. van de Woningraad heeft Texel nog heel wat in te halen. Als het Nut alles ingewilligd heeft, heeft hij zeer, zeer weinig ge vraagd. En nu het laatste plan. De inspeteur heeft dit verworpen. Boo nzegt, dat een beroep niet geholpen zou hebben. De secr. van de Woningraad zeide, dat hij tallooze gevallen krijgt ter behandeling, waarin de inspecteur afwijzend beschikte, en dat vele gevallen gunstig worden op gelost. Dat had hier toch ook kunnen ge beuren. Werd het toch verworpen, dan konden B.enW. toch met een ander plan komen. De tegenwerking van Nut en Gemeente bestond danook niet in het ver werpen van plannen, maar in het niet ko men met andere voorstellen, wat van een democratisch bestuur toch verwacht kan worden. Ik neem dus van het geschre vene niets terug. Wat de kwestie-behagen betreft, mijn actie ging niet tegen dit plan, maar tegen het teit, dat wat aan ons werd geweigerd, aan anderen werd toegestaan, hoewel we in principe tegen deze soort van credietverleening zijn, evenals tegen de landarbeiderswet, die de arbeiders veel te veel gebonden houdt- Wanneer het op een andere plaats was geweest, zou dit zijn aangenomen. Boon's verwijt is dus zeer onzinnig. Het ligt er echter dik op. Boon is wel uit de raad4 maar oude liefde roest niet. Een zekere politiek moet door dik en dim wordien verdedigd. En, Boon, als je weer eens op mijn schrijven ingaat, moet je niet alles alles zoo verdraaien en tegen beter weten' in maar wat neerschrijven. Nu, om nog eens een antwoord van je zelf te gebrui ken „tot op de barricade". Mijn dank voor de plaatsing, JAC. BRUIN. Debat gesloten. RED. PREDIKBEURTEN. Donderdag 23 April GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, nm 12,45 u Huwelijksbevestiging HERV. GEMEENTE. Zondag 26 April. Burg, 's av. 7 uur Ds. Visser. Waal, vm. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Oudeschild, vm. 10 uur Ds. Visser. Den Hoorn, vm. 10 uur Ds. Oskamp. Maandcollecte. Oosterend, vm. 10 uur Ds. Groenenberg. Cocksdorp, vm. 10 uur Ds. Plug. Maandcollecte. GEREF. KERK Oosterend, vm. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm. 3 uur dezelfde. GEREF. KERK (H.V.) Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm. 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg, vm 10 uur ds. Vis MARKTBERICHTEN Coöp. Centr. Eierveiling Purmerend G.A. Aanvoer op 21 April 189785 stuks 70/80 K.G. f 5,00 f 6,00 65/66 4,30 4,50 63/64 4,10 4,40 60,62 3.80 4,20 58/59 3,70 3,90 56 57 3,60 n 3,80 53,55 3,30 3.60 50/52 3,10 3,40 45/49 00,- 199710 eendeieren 3.50 3,80 Schagen 23 April. 25 vette koeien 270 Gelde koeien mag. 50 kalfkoeien 205 Nuchtere kalveren 66 vette varkens 238 Biggen 250 a 375 170 a 340 260 a 410 10,- a 18, 0,38 a 0,42 8. - a 15, Eierveiling Schagen Kipeieren: aanvoer 171233 Bruin ongewogen f 3,70 a f 4,— per 100 Wit 2,90 a 3,70 Eendeieren 3.30 a 3,50 BURGERLIJKE STAND DER GEMEENTE TEXEL van 21 tot en met 24 April 1931. ONDERTROUWD: Cornelis Bakker en Martha Bruin. GETROUWD: Gerrit Westbroek en Rinske Clara de Leeuw; Jelle Visser en Rienkje Kalis. OVERLEDEN: Marretje Selser, 68jaar, weduwe van Jan Kool. De Heer en Mevrouw WESTBROEK - de Leeuw danken voor de vele blijken Van belangstelling, voor en na hun hu welijk ondervonden. De Cocksdorp April 1931. Zondagmiddag 3 uur VERDO-NIGRO S.E-O.L.T.O. Den Burg. de Cocksdorp. op het Haventerrein. - g II I gggü

Texelsche Courant | 1931 | | pagina 9